PDA

View Full Version : μετατροπη πισω ψαλιδιου σε F4i



motomaniac
20/02/2012, 00:36
εχω το CBR600F4i και λεω να το βελτιωσω σιγα σιγα. μιας κι εχω βρει πισω κομπλε συστημα σε πολυ καλη τιμη και μιας και θα δωσω λεφτα για πισβ δισκο μπαινω στην σκψη να τσιμπησω την "ευκαρια" κι ας βγαινει τετραπλασια λεφτα απο εναν μεταχειρισμενο δισκο και να τοβελτιωσω και την μηχανη μου. κατι τετοιο θα γινοταν και μπροστα αμα τα μη χοντα usd πιρουνια ηταν καλυτερα απο το δικο μου. αλλα για βρω πιρουνι που να αξιζει τον κοπο ξεφευγω παρα πολυ οικονομικα. οποτε εχουμε ερωτησεις.

ξερει κανεις αν ειναι bold on μετατροπη?
αν οχι (θα μαθω κι εγω απο τον πωλητη) διαστασεις του ψαλιδιου στα σημεια εφαρμογης?
καα ποσο θα αλλαξουν οι γωνιες μοχλισμου? οσο το ψαχνω τοσο απογοητευομαι.. εδω το RR http://www.bikewalls.com/wallpaper/CBR600RR/31214431/1152x864.html που στο καλο εχει κρυμμενο το αμορτισερ του?

Πολυμήχανος
20/02/2012, 01:50
Κοίτα ότι μπαίνει με κάποιο τρόπο, μπαίνει. Δύσκολα, γιατί το RR έχει τελείως άλλο σύστημα, είναι όλα διαφορετικά π.χ. το άνω άκρο του αμορτισέρ δένει στο ψαλίδι και συμπιέζεται από τον έντονο μοχλισμό στο κάτω μέρος και όχι από το πλαίσιο πάνω... Το αν ταιριάζει στους άξονες στο πλαίσιο, είναι ΕΝΑ μόνο θέμα, θα έχει ακόμα ουουουουου.

Η ουσία είναι εδώ: ΓΙΑΤΙ να κάνεις κάτι τέτοιο;

Θα δώσεις λεφτά, θα παιδευτείς, κατά πάσα πιθανότητα η μοτό θα γίνει ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ... και δεν είναι κακή με το δικό της ψαλίδι, μια χαρά είναι το πίσω σύστημα του F4.

Δώσε χρήματα να πάρεις ένα καλό αμορτισέρ για το F4 αν το μαμά σου φαίνεται κουρασμένο, κατά πολύ προτιμότερο σαν κίνηση.

motomaniac
20/02/2012, 03:25
αδικο δεν εχεις πουθενα αλλα η απαντηση σου με εβαλε σε αλλη σκεψη. να μπει μονο το ψαλιδι του RR χωρις μοχλικα μιας κι ετσι γυμνο φερνει πολυ σε εξωτερικες διαστασεις και θεσεις με το δικο μου. ασε το γιατι. πολλες μετατροπες δεν θα βρουν ποτε απαντηση... αν σου πω οτι απλα ξεκινησα ψαχνοντας πισω δισκο? χαχαχαχα και το εχω δει σε φωτο περασμενο πανω σε F4 και ζηλευω..;)

GiannisBlessed
20/02/2012, 11:41
οντως...δικιο εχεις...
αλλα ισως τα λεφτα που δωσεις να τα δωσεις για μια αλλη μετατροπη που θα εχει πολυ περισοτετο νοημα....
πχ αναρτησεις,φρενα κτλ

sniper
20/02/2012, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
εχω το CBR600F4i και λεω να το βελτιωσω σιγα σιγα. μιας κι εχω βρει πισω κομπλε συστημα σε πολυ καλη τιμη και μιας και θα δωσω λεφτα για πισβ δισκο μπαινω στην σκψη να τσιμπησω την "ευκαρια" κι ας βγαινει τετραπλασια λεφτα απο εναν μεταχειρισμενο δισκο και να τοβελτιωσω και την μηχανη μου. ...


Τι εννοείς "πισω κομπλε συστημα";

Πολυμήχανος
20/02/2012, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
αδικο δεν εχεις πουθενα αλλα η απαντηση σου με εβαλε σε αλλη σκεψη. να μπει μονο το ψαλιδι του RR χωρις μοχλικα μιας κι ετσι γυμνο φερνει πολυ σε εξωτερικες διαστασεις και θεσεις με το δικο μου. ασε το γιατι. πολλες μετατροπες δεν θα βρουν ποτε απαντηση... αν σου πω οτι απλα ξεκινησα ψαχνοντας πισω δισκο? χαχαχαχα και το εχω δει σε φωτο περασμενο πανω σε F4 και ζηλευω..;)


Θα χαλάσεις σύστημα με μοχλικό (που δουλεύει) για να φτιάξεις σύστημα χωρίς σε Steet moto;

Τέσπα οι δυσκολίες είναι δύο.

Πρώτον να ταιριάξεις στο πλαίσιο του F4 τον άξονα του ψαλιδιού και το ψαλίδι RR (θα μπει ως έχει; θα θέλει αποστάτες; Θα θέλει φαγώματα; Μπας και είναι πολύ παχύτερος ο άξονας και δεν χωράει με τίποτα στο πλαίσιο του F4; ) Υπόψην στο F4 πλαίσιο είναι ο ίδιος ο κινητήρας από τον άξονα του ψαλιδιού και κάτω, ενώ ο άξονας περνάει και μέσα από το μοτέρ.

Δεύτερον να δέσεις την άκρη του μοχλικού του RR πάνω στο πλαίσιο του F4. Που επειδή κάτω από το μοτέρ δεν υπάρχει, πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα και να κατασκευάσεις βάσεις, πράγμα όχι άμεσα εύκολο

Ένα καλό, είναι ότι θα απελευθερωθεί χώρος πίσω από τον κινητήρα του F4, αφού το F4 αμορτισέρ, το μοχλικό πάνω από το F4 ψαλίδι, απλά θα αφαιρεθούν, οπότε απλοποιείται η κατάσταση επάνω.

motomaniac
20/02/2012, 14:43
δεν υπαρχει πλεον η αγγελια με το πισω συστημα.... ηταν ψαλιδι κομπλε με ροδα δισκο τρομπα αμορτισερ μοχλικο ολα. απλα οπως ειδα το ψαλιδι απο το RR γυμνο χωρις μοχλικα δεν φαινεται να διαφερει και πολυ απο το δικο μου κι η σκεψη ηταν να μπει επανω με τα δικα μοχλικα. αν φυσικα ταιριαζαν αξονας και αποστασεις.

sniper
20/02/2012, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
... αν φυσικα ταιριαζαν αξονας και αποστασεις.

Παιξε ένα τζοκερ καλυτερα..

motomaniac
20/02/2012, 15:13
οτι γινεται γινεται http://www.sportbikes.net/forums/performance-customizing/293998-f4i-sporting-new-600rr-swingarm.html αν κι ειναι φειδωλοι σε λεπτομερειες.. αλλα λεει οτι ειναι 5 εκατοστα πιο μακρυ. αρα ακυρο εντελως για μενα..

motomaniac
20/02/2012, 15:24
αχα!!! ευκολοτερο αλλα και ακριβοτερο απ'οτι νομιζα!!! http://cbrforum.com/forum/600-modifications-41/f4i-600rr-swingarm-conversion-tutorial-5416/ αμα θελει και πισω αναρτηση απο 1000RR αστο να παει...

sniper
20/02/2012, 15:27
Mια χαρά πίσω σύστημα έχεις.. γιατί να το χαλάσεις;;;

Να έλεγες για το μπροστά ΟΚ..

motomaniac
20/02/2012, 15:37
το μπροστα για να λεγεται βελτιωση πρεπει να μπει USD απο Honda. CBR εννοειται. μην ξεχνατε πως το μακρινο 2003 η Honda με συμβατικο μπροστινο ειχε το καλυτερο μπροστινο συστημα συμφωνα με τον ειδικο τυπο. και βεβαια απο τοτε και μετα θερισε ολα τα WSS.. συνεχομενα.. αρα μαλλον θελω απο 600 η 954.. sniper?? αχαχχαχαχα

georgio
20/02/2012, 16:28
Φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις δεν έχει το f4; Θες να μου πεις ότι εξάντλησες τις ρυθμίσεις του πηρουνιού σου, δοκίμασες διαφορετικά ιξώδη στα λάδια και ακόμα δεν σε ικανοποιεί; Και σου φταίει η ακαμψία του πηρουνιού και για αυτό πας σε usd;

Μη τα μακελεύετε τα μηχανάκια σας ρε παιδιά. Το F4 είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα καλά και συμφέρει. Άμα θέλετε το απόλυτο πάρτε rr...

Φιλικά :wave2:




Υ.Γ.: 1.35 έχει γυρίσει φίλος στις Σέρρες με το μηχανάκι αυτό και του είπαν ότι κατεβαίνει και άλλο :winka:

fkol k4
20/02/2012, 16:43
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης φίλε motomaniac, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, επειδή βλέπω πως το αναφέρεις δύο φορές σε δύο διαφορετικά post σου.
Η πρώτη:

Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
κατι τετοιο θα γινοταν και μπροστα αμα τα μη χοντα usd πιρουνια ηταν καλυτερα απο το δικο μου. αλλα για βρω πιρουνι που να αξιζει τον κοπο ξεφευγω παρα πολυ οικονομικα. οποτε εχουμε ερωτησεις.
Και η δεύτερη:

Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
το μπροστα για να λεγεται βελτιωση πρεπει να μπει USD απο Honda. CBR εννοειται. μην ξεχνατε πως το μακρινο 2003 η Honda με συμβατικο μπροστινο ειχε το καλυτερο μπροστινο συστημα συμφωνα με τον ειδικο τυπο
Καταλαβαίνω απολύτως τη λογική «το μηχανάκι είναι HONDA και δεν θέλω να βάλω εξαρτήματα από άλλη μάρκα», ούτε εγώ θα έβαζα πηρούνι από μη HONDA μηχανάκι στη θέση σου.

Το CBR 600 F4 είναι μία υπέροχη μοτοσυκλέτα με πολύ καλή συμπεριφορά. Μιας και ο αδερφός μου τυγχάνει κάτοχος μίας τέτοιας, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα στη σέλλα της και μπορώ να σου επιβεβαιώσω πως η ποιότητα που αποπνέει είναι πολύ μπροστά από τις περισσότερες μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.
Επίσης, εμένα το ψαλίδι τις μου φαίνεται μια χαρά και πιστεύω πως το μόνο που θα χρειαζόταν για πιο σβέλτη οδήγηση (και αυτό όχι απαραίτητα) είναι ένα revalving στο αμορτισέρ και ένα καινούριο ελατήριο για τα κιλά σου, ή άντε το πολύ ένα άλλο αμορτισέρ με πλήρεις ρυθμίσεις ώστε να το φέρεις εντελώς στα μέτρα σου.

Αν κι εγώ δεν θα πείραζα τίποτα πάνω της. Άντε ένα καλό σέρβις στις αναρτήσεις και τέλος.
Αυτό που θέλεις να κάνεις το θεωρώ καθαρά οπτικό θέμα.

Από πότε όμως η HONDA έγινε διάσημη για τα μπροστινά της και δεν το πληροφορηθήκαμε όλοι οι υπόλοιποι;
Η HONDA ήταν ανέκαθεν γνωστή για την ομοιογένεια που έχουν αυτά που φτιάχνει, για την ποιότητα βαφής, για την ποιότητα συναρμολόγησης και τα πιο ανθεκτικά πλαστικά της αν θέλεις, αλλά όχι για τα μπροστινά της..

Η λογική «το συμβατικό HONDA είναι καλύτερο από τα USD των άλλων εταιρειών», καταλαβαίνεις κι εσύ πως μπάζει από παντού. Τα πηρούνια στις Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες είναι είτε showa είτε kayaba και όλες οι εταιρείες προμηθεύονται και από τις δύο εταιρείες.
Το ότι η showa ανήκει στη HONDA, δεν σημαίνει ότι δίνει το b-stock στους άλλους και «κρατάει το καλό το πράμα για πάρτη της», αυτά τα κάνουμε μόνο εμείς οι υπανάπτυκτοι της αφρικής όχι οι σοβαρές εταιρείες όπως η showa και η HONDA.

Φυσικά και όλα τα USD πηρούνια που παράγονται μετά το 2000 είναι βελτίωση σε σχέση με το συμβατικό δικό σου (το τελευταίο μοντέλο CBR 600 F4 κυκλοφόρησε αν δεν κάνω λάθος το 2002 άσχετα με το μέχρι πότε παραγόταν, ενώ δεν θυμάμαι καθόλου αν το πηρούνι του ήταν διαφορετικό από αυτό του προηγούμενου) και κάποια από αυτά είναι σαφής βελτίωση και σε σχέση με USD πηρούνια της HONDA, όσο παράξενο κι αν φαίνεται.

sniper
20/02/2012, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις δεν έχει το f4; Θες να μου πεις ότι εξάντλησες τις ρυθμίσεις του πηρουνιού σου, δοκίμασες διαφορετικά ιξώδη στα λάδια και ακόμα δεν σε ικανοποιεί; Και σου φταίει η ακαμψία του πηρουνιού και για αυτό πας σε usd;

Μη τα μακελεύετε τα μηχανάκια σας ρε παιδιά. Το F4 είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα καλά και συμφέρει. Άμα θέλετε το απόλυτο πάρτε rr...

Φιλικά :wave2:




Υ.Γ.: 1.35 έχει γυρίσει φίλος στις Σέρρες με το μηχανάκι αυτό και του είπαν ότι κατεβαίνει και άλλο :winka:

Άμα θέλετε το απόλυτο, μάθετε να οδηγείτε κι ετοιμαστείτε και για τούμπες.. :lol:

Έχω την εντύπωση ότι ο VFR από το bikenet μ' αυτό το χρέπι το F4i γύριζε πιο κάτω από 1.35 στας Σέρρας.. :D

sniper
20/02/2012, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
....

Φυσικά και όλα τα USD πηρούνια που παράγονται μετά το 2000 είναι βελτίωση σε σχέση με το συμβατικό δικό σου (το τελευταίο μοντέλο CBR 600 F4 κυκλοφόρησε αν δεν κάνω λάθος το 2002 άσχετα με το μέχρι πότε παραγόταν, ενώ δεν θυμάμαι καθόλου αν το πηρούνι του ήταν διαφορετικό από αυτό του προηγούμενου) και κάποια από αυτά είναι σαφής βελτίωση και σε σχέση με USD πηρούνια της HONDA, όσο παράξενο κι αν φαίνεται.


Τελευταία χρονιά εξέλιξης ήταν το 2001 (άσχετα αν το ίδιο μοντέλο πουλιόταν και το 2002 με άλλα χρώματα). Δεν γνωρίζω (και δεν μας νοιάζει αυτή τη στιγμή) τι είχαν τα πρηγούμενα αφού ο φίλος μας έχει το F4i. Βέβαια δεν λέει αν ειναι το F ή το FiS (πού μόνο στον κινητήρα είχε διαφορές και στο μονόσελο) αλλά κι αυτό δεν μας νοιάζει αφού μπροστά ακι πίσω είναι ίδια με το F. Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι έχει μπροστά και πίσω πλήρεις ρυθμίσεις (προφόρτιση - απόσβεσεις) και μπορείς να παίξεις με το μηχανάκι αρκετά μέχρι να βρεις τι σου κάνει στην οδήγησή σου..

fkol k4
20/02/2012, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τελευταία χρονιά εξέλιξης ήταν το 2001 (άσχετα αν το ίδιο μοντέλο πουλιόταν και το 2002 με άλλα χρώματα). Δεν γνωρίζω (και δεν μας νοιάζει αυτή τη στιγμή) τι είχαν τα πρηγούμενα αφού ο φίλος μας έχει το F4i. Βέβαια δεν λέει αν ειναι το F ή το FiS (πού μόνο στον κινητήρα είχε διαφορές και στο μονόσελο) αλλά κι αυτό δεν μας νοιάζει αφού μπροστά ακι πίσω είναι ίδια με το F. Αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι έχει μπροστά και πίσω πλήρεις ρυθμίσεις (προφόρτιση - απόσβεσεις) και μπορείς να παίξεις με το μηχανάκι αρκετά μέχρι να βρεις τι σου κάνει στην οδήγησή σου..
Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα καθώς το CBR του αδερφού μου (το απλό F) είναι του 2002 και δεν το έψαξα.
Συμφωνώ μαζί σου, ούτε εγώ θα άλλαζα τίποτα.
Μόνη μου διαφωνία είναι το να λέμε πως κάτι είναι καλύτερο μόνο και μόνο επειδή το χρησιμοποιεί μία εταιρία.

Η μόνη εξαίρεση ήταν τα πλαίσια που έφτιαχνε η μαμά SUZUKI των οποίων τη μεγαλοφυή σχεδίαση δεν κατάλαβε κανένας και πέσατε πάνω στους σουζουκάκηδες να μας δουλεύετε με το παραμικρό.
Οι άνθρωποι μας έδωσαν την ευκαιρία να διπλώνουμε τα μηχανάκια και να τα ανεβάζουμε στο σαλόνι να μη μας τα κλέβουν κι εσείς τα περνάγατε για χαλασμένα.....
Τσ τσ τσ.....:rotflmao:


247901

motomaniac
21/02/2012, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης φίλε motomaniac, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, επειδή βλέπω πως το αναφέρεις δύο φορές σε δύο διαφορετικά post σου.
Η πρώτη:

Και η δεύτερη:

Καταλαβαίνω απολύτως τη λογική «το μηχανάκι είναι HONDA και δεν θέλω να βάλω εξαρτήματα από άλλη μάρκα», ούτε εγώ θα έβαζα πηρούνι από μη HONDA μηχανάκι στη θέση σου.

Το CBR 600 F4 είναι μία υπέροχη μοτοσυκλέτα με πολύ καλή συμπεριφορά. Μιας και ο αδερφός μου τυγχάνει κάτοχος μίας τέτοιας, έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα στη σέλλα της και μπορώ να σου επιβεβαιώσω πως η ποιότητα που αποπνέει είναι πολύ μπροστά από τις περισσότερες μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή.
Επίσης, εμένα το ψαλίδι τις μου φαίνεται μια χαρά και πιστεύω πως το μόνο που θα χρειαζόταν για πιο σβέλτη οδήγηση (και αυτό όχι απαραίτητα) είναι ένα revalving στο αμορτισέρ και ένα καινούριο ελατήριο για τα κιλά σου, ή άντε το πολύ ένα άλλο αμορτισέρ με πλήρεις ρυθμίσεις ώστε να το φέρεις εντελώς στα μέτρα σου.

Αν κι εγώ δεν θα πείραζα τίποτα πάνω της. Άντε ένα καλό σέρβις στις αναρτήσεις και τέλος.
Αυτό που θέλεις να κάνεις το θεωρώ καθαρά οπτικό θέμα.

Από πότε όμως η HONDA έγινε διάσημη για τα μπροστινά της και δεν το πληροφορηθήκαμε όλοι οι υπόλοιποι;
Η HONDA ήταν ανέκαθεν γνωστή για την ομοιογένεια που έχουν αυτά που φτιάχνει, για την ποιότητα βαφής, για την ποιότητα συναρμολόγησης και τα πιο ανθεκτικά πλαστικά της αν θέλεις, αλλά όχι για τα μπροστινά της..

Η λογική «το συμβατικό HONDA είναι καλύτερο από τα USD των άλλων εταιρειών», καταλαβαίνεις κι εσύ πως μπάζει από παντού. Τα πηρούνια στις Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες είναι είτε showa είτε kayaba και όλες οι εταιρείες προμηθεύονται και από τις δύο εταιρείες.
Το ότι η showa ανήκει στη HONDA, δεν σημαίνει ότι δίνει το b-stock στους άλλους και «κρατάει το καλό το πράμα για πάρτη της», αυτά τα κάνουμε μόνο εμείς οι υπανάπτυκτοι της αφρικής όχι οι σοβαρές εταιρείες όπως η showa και η HONDA.

Φυσικά και όλα τα USD πηρούνια που παράγονται μετά το 2000 είναι βελτίωση σε σχέση με το συμβατικό δικό σου (το τελευταίο μοντέλο CBR 600 F4 κυκλοφόρησε αν δεν κάνω λάθος το 2002 άσχετα με το μέχρι πότε παραγόταν, ενώ δεν θυμάμαι καθόλου αν το πηρούνι του ήταν διαφορετικό από αυτό του προηγούμενου) και κάποια από αυτά είναι σαφής βελτίωση και σε σχέση με USD πηρούνια της HONDA, όσο παράξενο κι αν φαίνεται. συμφωνα με τον ειδικο τυπο. μιας κι εχω ολα τα ΜΟΤΟ απο το 2001 και μετα αν θες μπορω να βρω το τευχος. ειδικοτερα για τα χοντα δεν συνεβη μονο στα SS αλλα και σε αλλες κατηγοριες οπως μοτοκρος. που ναι ειχε το καλυτερο μηχανακι για χρονια αλλα και το καλυτερο μπροστινο συστημα συγκεκριμενα. και ξαναπαμε στα supersport. http://www.worldsbk.com/en/season/champions.html?p_S_Campionato=SSP&p_Anno=2012

με συμβατικο μπροστινο περναγε τα καβαζουκια 2002,03 και 04. μετα εβαλε usd.

υγ δεν θελω να βελτιωσω το μπροστινο μου. δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν μου φτανει.
υγ2 η βελτιωση του πισω μερους θα ηταν μονο αισθητικη. γιατι ετσι μου αρεσει. αλλα αφου θα χαλασει το στησιμο της μηχανης μου δεν θα το κανω.


247996

motomaniac
21/02/2012, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Φουλ ρυθμιζόμενες αναρτήσεις δεν έχει το f4; Θες να μου πεις ότι εξάντλησες τις ρυθμίσεις του πηρουνιού σου, δοκίμασες διαφορετικά ιξώδη στα λάδια και ακόμα δεν σε ικανοποιεί; Και σου φταίει η ακαμψία του πηρουνιού και για αυτό πας σε usd;

Μη τα μακελεύετε τα μηχανάκια σας ρε παιδιά. Το F4 είναι ένα μηχανάκι που τα κάνει όλα καλά και συμφέρει. Άμα θέλετε το απόλυτο πάρτε rr...

Φιλικά :wave2:




Υ.Γ.: 1.35 έχει γυρίσει φίλος στις Σέρρες με το μηχανάκι αυτό και του είπαν ότι κατεβαίνει και άλλο :winka:


οχι φιλε δεν το εξαντλησα και μαλον θα αργησω να βαρυνω ξανα τον δεξι μου καρπο. το προηγουμε νο F μου ναι το ειχα εξαντλησει. ειχα σοβαρο ομως θεμα με το πισω αμορτισερ που πιθανων ηταν κλασμενο γιατι σε περιπτωσεις υψηλης πιεσης χορευε κλακετες. η συζητηση ξεκινησε απο μια αμφιλεγομενη αισθητικη βελτιωση τους πισω μερους και την αναγαγαμε σε συζητηση για ιξωδη κλπ. ναι θα κανω rebuild στο πιρουνι μου οπως σοφα λες. ειναι υπεραρκετο για το πλαισιο μου ασχετως των ικανοτητων μου. ο rein καπου καποτε ελεγε για ενα F4 που ειχε κι οτι κι αν εκανε το πλαισιο μετα απο ενα σημειο δεν ηταν αναλογο των επιθυμιων του (με μαμα αναρτησεις ανακατσσκευασμενες) αρα το αφηνω ως εχει.

motomaniac
21/02/2012, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fkol k4
Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα καθώς το CBR του αδερφού μου (το απλό F) είναι του 2002 και δεν το έψαξα.
Συμφωνώ μαζί σου, ούτε εγώ θα άλλαζα τίποτα.
Μόνη μου διαφωνία είναι το να λέμε πως κάτι είναι καλύτερο μόνο και μόνο επειδή το χρησιμοποιεί μία εταιρία.

Η μόνη εξαίρεση ήταν τα πλαίσια που έφτιαχνε η μαμά SUZUKI των οποίων τη μεγαλοφυή σχεδίαση δεν κατάλαβε κανένας και πέσατε πάνω στους σουζουκάκηδες να μας δουλεύετε με το παραμικρό.
Οι άνθρωποι μας έδωσαν την ευκαιρία να διπλώνουμε τα μηχανάκια και να τα ανεβάζουμε στο σαλόνι να μη μας τα κλέβουν κι εσείς τα περνάγατε για χαλασμένα.....
Τσ τσ τσ.....:rotflmao:

χαχαχχαχαχαχαχχαχαα μην παραπονιεσαι φιλε μου. και τα καφασακια του 2004 ιδιο θεμα εχουν αλλα ειναι παγαποντικα.. σκιζει απο την κατω μερια. βεβαια απο καγκουροδηγηση εως τρακα. αλλα ειναι ψοφια γενικως για παρεξηγηση. μεχρι στιγμης εχω δει με τα ματια μου 3 τετοια. το τελευταιο του εκανα και fist τοσο που ανοιξε. ;)