PDA

View Full Version : Αυτό είναι Βενζινάδικο (Πρόστιμο... 200 εκατ.€ σε βενζινάδικο στη Σητεία)



vaska
20/02/2012, 11:32
Διαβάστε από εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63619234)


Τελικά πολύ λαμογιά ρε φίλε στον κλάδο, και μ' αρέσει που ψάχνουμε το φτηνότερο για να φουλάρουμε.

Μήπως να ψάχνουμε για το ακριβότερο μιας και θα κλέβει λιγότερο και τελικά θα μας έρθει οικονομικότερο το φουλάρισμα?????

:confused: :confused: :confused:

sniper
20/02/2012, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Διαβάστε από εδώ (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63619234)


Τελικά πολύ λαμογιά ρε φίλε στον κλάδο, και μ' αρέσει που ψάχνουμε το φτηνότερο για να φουλάρουμε.

Μήπως να ψάχνουμε για το ακριβότερο μιας και θα κλέβει λιγότερο και τελικά θα μας έρθει οικονομικότερο το φουλάρισμα?????

:confused: :confused: :confused:

Το διάβασες, το άρθρο, έτσι; (όχι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πρατήρια καυσίμων).

Hell_Rider
20/02/2012, 11:47
Χτες Πηγα Θεσ/νικη... η βενζινη ποτε ανεβηκε ? πριν καμια εβδομαδα την ειχα αφησει στο 1.64 περιπου.. εβαλα χτες και μου ηρθε ο ουρανος σφοντιλι ???? 1.79????????? και στην εθνικη ειδα 1.83-1.85 ???? :mad:

sniper
20/02/2012, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
Χτες Πηγα Θεσ/νικη... η βενζινη ποτε ανεβηκε ? πριν καμια εβδομαδα την ειχα αφησει στο 1.64 περιπου.. εβαλα χτες και μου ηρθε ο ουρανος σφοντιλι ???? 1.79????????? και στην εθνικη ειδα 1.83-1.85 ???? :mad:


Εγώ την είδα στο 1,25 αλλά ήμουν στην Βουλγαρία :bawl:

Hell_Rider
20/02/2012, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ την είδα στο 1,25 αλλά ήμουν στην Βουλγαρία :bawl:

και για την Βουλγαρια ακριβα δεν ειναι??? :p

vaska
20/02/2012, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το διάβασες, το άρθρο, έτσι; (όχι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πρατήρια καυσίμων).

Ναι αγάπη μου :blush: :blush: :blush: :blush: το διάβασα, λέει ότι κακώς του επιβλήθηκε τέτοιο πρόστιμο, λάθος τα στοιχεία του ΣΔΟΕ.
Σκέφτηκα κατά το "δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά" κι εδώ μιλάμε για πολύ καπνό, ντουμάνια λέμε.

Αααα κι εγώ αν ήθελα να κάνω λαθ....ρία καυσίμων, θα επέλεγα ένα μικρό μικρούτσικο πρατηριάκι στο πέρα πουθενά,να κόβω τα όποια τιμολόγια.

:D :D :D

sniper
20/02/2012, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ναι αγάπη μου :blush: :blush: :blush: :blush: το διάβασα, λέει ότι κακώς του επιβλήθηκε τέτοιο πρόστιμο, λάθος τα στοιχεία του ΣΔΟΕ.
Σκέφτηκα κατά το "δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά" κι εδώ μιλάμε για πολύ καπνό, ντουμάνια λέμε.

Αααα κι εγώ αν ήθελα να κάνω λαθ....ρία καυσίμων, θα επέλεγα ένα μικρό μικρούτσικο πρατηριάκι στο πέρα πουθενά,να κόβω τα όποια τιμολόγια.

:D :D :D


Ναι αλλά κανένας δεν ειναι τόσο μ2/λάκας.. όσο αυτός που γράφει στο άρθρο. Γιατί αν είναι.. :bawl:

DrIoannis
20/02/2012, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
Χτες Πηγα Θεσ/νικη... η βενζινη ποτε ανεβηκε ? πριν καμια εβδομαδα την ειχα αφησει στο 1.64 περιπου.. εβαλα χτες και μου ηρθε ο ουρανος σφοντιλι ???? 1.79????????? και στην εθνικη ειδα 1.83-1.85 ???? :mad:

Η τηλεόραση του Ιράν είπε ότι θα διακόψει το Ιραν την εξαγωγή πετρελαίου σε κάποιες χώρες της Ευρώπης.Έτσι με το που ακούστηκε χωρίς βέβαια να γίνει ακόμη τσίμπησε.
Φαντάσου τι χρήμα βγάζουν τα ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!

VASOS
20/02/2012, 20:35
Συγνώμη, αλλά θέλω πολύ να γνωρίσω τα σαίνια που επέβαλαν πρόστιμο ίσο με το 0,1% του ΑΕΠ της χώρας...
Επίσης, θέλω να γνωρίσω και τον ΓΑΠ, είμαι μεγάλος φαν...

nikos121
20/02/2012, 21:04
καντον φιλο στο φατσοβιβλιο κ ζητα του να βρεθητε για καφε με τον ΓΑΠ

nikos121
20/02/2012, 21:07
το σκηνικο εγεινε γιατι το κρατος απλα χανει φορους απο τη βενζινα.αν θυμαμαι καλα ειναι το 75 τις εκατο,κατουσιαν η βενζινη κοστιζη περιπου 50 λεπτα το λιτρο.οσο δηλαδη πουλανε κ τα λαμογια?στη μαυρη αγορα.τα ρεστα στο κρατος.γιαυτο λυσανε.απλα!ξυπνατε.

AUFGEBRACHT
20/02/2012, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Συγνώμη, αλλά θέλω πολύ να γνωρίσω τα σαίνια που επέβαλαν πρόστιμο ίσο με το 0,1% του ΑΕΠ της χώρας...
Επίσης, θέλω να γνωρίσω και τον ΓΑΠ, είμαι μεγάλος φαν...

Πάρε το καγιάκ σου και πήγαινε Σκιάθο, θα τον πετύχεις σίγουρα!!! Μην του πείς μόνο ότι ψάχνω να τον γαμήσω γιατί θα χαλάσεις την έκπληξη...

AUFGEBRACHT
20/02/2012, 21:15
Ο βενζινάς πρέπει να θέσει υποψηφιότητα για πρόεδρος του ΟΠΕΚ γιατί χαραμίζεται εδώ...

DAYMAN
20/02/2012, 23:21
Το προστιμο ειναι εξ αιτιας λαθους σε κωδικο της δηλωσης του βενζινα παιδια.:beer:

takis-kk
21/02/2012, 13:06
Του Χάρη Φλουδόπουλου

Στο Παλαιόκαστρο Σητείας, ένα χωριό 1.200 κατοίκων κοντά στο Βάι υπάρχουν δύο πρατήρια καυσίμων. Το πρατήριο της κ. Άννας Νικολάου, πουλάει ολόκληρο το χρόνο κάτι λιγότερο από 500 κυβικά καύσιμα. Σύμφωνα με το ΣΔΟΕ, η οικογενειακή αυτή επιχείρηση που σήμερα λειτουργεί από το γιο της κ. Νικολάου, φέρεται να είναι ο μεγαλύτερος… «λαθρέμπορος» καυσίμων στην Ελλάδα: με βάση το πρόστιμο που επέβαλε το σώμα δίωξης οικονομικού εγκλήματος (202 εκατ. ευρώ) το πρατήριο φέρεται να έχει διακινήσει λαθραία περίπου 103 εκατομμύρια λίτρα πετρελαίου θέρμανσης ή αλλιώς το 5% της ετήσιας κατανάλωσης το 2010.

Ο κ. Νικολάου πληροφορήθηκε για το πρόστιμο το περασμένο Σάββατο, όταν βρέθηκε στο Λασίθι σε εκδήλωση του τοπικού συνδέσμου βενζινοπωλών. Και φυσικά έπεσε από τα σύννεφα, καθώς δεν περίμενε ένα λάθος στη συμπλήρωση της ειδικής φόρμας που συμπληρώνουν οι πρατηριούχοι στο σύστημα Ήφαιστος, να σταθεί αφορμή ώστε να επιβληθεί το μεγαλύτερο πρόστιμο στην ιστορία της αγοράς καυσίμων.

Τι ακριβώς είχε γίνει; Στην ειδική φόρμα που καλούνται να συμπληρώσουν οι πρατηριούχοι, υπάρχει μια στήλη όπου συμπληρώνεται η ποσότητα του πετρελαίου που πουλήθηκε και στη συνέχεια υπάρχει το ΑΦΜ του αγοραστή. Ο κ. Νικολάου από λάθος συμπλήρωσε στη θέση της ποσότητας το ΑΦΜ, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται να έχει πουλήσει... δεκαψήφια ποσότητα πετρελαίου θέρμανσης. Ο ίδιος συνειδητοποίησε την επόμενη ημέρα το λάθος και υπέβαλε διορθωτική δήλωση, όπως υπάρχει η δυνατότητα στο σύστημα Ήφαιστος. Όμως το σύστημα αυτό ενημερώνει αυτόματα το ΣΔΟΕ, το οποίο με τη σειρά του χωρίς περαιτέρω έλεγχο προχώρησε στην επιβολή προστίμων.

Και κάπως έτσι το μικρό πρατήριο στο Βάι, βρέθηκε να φορτώνεται όλες τις αμαρτίες της αγοράς καυσίμων και να φέρεται – με βάση το πρόστιμο – να έχει διακινήσει ποσότητες, που ξεπερνούν τις συνολικές πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης σε όλη την Κρήτη από όλες τις εταιρείες μαζί.

Η… «τραγελαφική» αυτή υπόθεση πάντως, αναδεικνύει εκ νέου το μείζον θέμα που έχει προκύψει με το σύστημα Ήφαιστος και τα πρόστιμα που επιβάλλονται σωρηδόν για παραβάσεις του ΚΒΣ (λανθασμένη συμπλήρωση της φόρμας ή μη υποβολή της εγκαίρως) με διατάξεις… λαθρεμπορίου. Το πρατήριο στο Λασίθι δεν είναι το μόνο: σύμφωνα με στοιχεία των βενζινοπωλών έχουν επιβληθεί πρόστιμα για το Ήφαιστος σε 205 πρατήρια ενώ σε 34 το ύψος των προστίμων ξεπερνά τις 100 χιλιάδες ευρώ.

Στις περισσότερες περιπτώσεις τα πρόστιμα επιβλήθηκαν επειδή διεκόπη η ενημέρωση του συστήματος για τις πωλήσεις πετρελαίου θέρμανσης στις αρχές του 2011. Τότε όταν άλλαξε το σύστημα, οι πρατηριούχοι δεν υποχρεώνονταν να προκαταβάλουν τον ΕΦΚ για λογαριασμό των πελατών τους και ως εκ τούτου θεώρησαν ότι εξέλιπε ο ουσιαστικός λόγος για να κάνουν δηλώσεις στον Ήφαιστο.

Παρά την αλλαγή όμως, οι πρατηριούχοι όφειλαν να συνεχίσουν να υποβάλουν δηλώσεις κάτι που δεν έκαναν ή έκαναν λανθασμένα όπως συνέβη στην περίπτωση του κ. Νικολάου.

Ο οποίος τώρα περιμένει να δει εάν το πρόστιμο θα βεβαιωθεί, καθώς προφανώς δεν διαθέτει τα χρήματα του προστίμου, ούτε φυσικά τα χρήματα για να προσβάλει την απόφαση (πρέπει να προκαταβάλει το ένα τρίτο ή αλλιώς 60 εκατ. ευρώ). Ο ίδιος ελπίζει και πιστεύει ότι το λάθος που έγινε θα διορθωθεί.

Θυμίζουμε ότι τα προβλήματα με το σύστημα Ήφαιστος αποτέλεσαν την αφορμή για να ξεσπάσει κρίση στο υπουργείο οικονομικών όταν η απόφαση του πρώην γενικού γραμματέα Γ. Καπελέρη να παγώσει τα πρόστιμα στους πρατηριούχους προκάλεσε την παρέμβαση των οικονομικών εισαγγελέων. Ο κ. Καπελέρης παραιτήθηκε ενώ το πρόβλημα για τους πρατηριούχους παραμένει ακόμη καθώς καλούνται να πληρώσουν πρόστιμα με τις διατάξεις του λαθρεμπορίου, για παραβάσεις ή λάθη στον ΚΒΣ.

Για το τέλος αφήνουμε αυτό που είπε η κ. Άννα Νικολάου, στην επικοινωνία που είχε το Capital.gr: «Γράψτε ό,τι νομίζετε αλλά σας παρακαλώ να μη διαπομπεύετε το κράτος. Το λάθος με το πρόστιμο θα διορθωθεί. Μας κάνουν ό,τι μας κάνουν στο εξωτερικό να μη δημιουργούμε και εμείς πρόβλημα στη χώρα μας»...



Πηγή:www.capital.gr

Specialized
21/02/2012, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Συγνώμη, αλλά θέλω πολύ να γνωρίσω τα σαίνια που επέβαλαν πρόστιμο ίσο με το 0,1% του ΑΕΠ της χώρας...
Επίσης, θέλω να γνωρίσω και τον ΓΑΠ, είμαι μεγάλος φαν...


Συμφωνώ! Θα έπρεπε ίσως να του έριχναν πρόστιμο 360 δις € και μετά να τον δίναμε στην Τρόικα για να αποπληρώσει τα χρωστούμενα της χώρας!

takis-kk
21/02/2012, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Συμφωνώ! Θα έπρεπε ίσως να του έριχναν πρόστιμο 360 δις € και μετά να τον δίναμε στην Τρόικα για να αποπληρώσει τα χρωστούμενα της χώρας!


Χα!

Είσαι σίγουρος πως δεν το έκαναν? :lol:

cityfly
21/02/2012, 14:34
πάντως εδώ έχει μια συζήτηση σχετικά με το λαθρεμπόριο καυσίμων


http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=224047