PDA

View Full Version : Κατασκευή για Αποθήκευση ποδηλάτων



tzarot
21/02/2012, 11:57
Το ξέρω δεν είναι μοτοσυκλετιστικό αλλά είναι τεχνικό.

Για όσους λοιπόν έχουν πρόβλημα χώρου, να ένας αποτελεσματικός τρόπος αποθήκευσης που εκμεταλεύεται τον κενό χώρο που σημιουργεί το ανέβασμα μιας εσωτερικής σκάλας....


248005

tzarot
21/02/2012, 11:58
photo 1


248006

tzarot
21/02/2012, 11:58
photo 2


248007

Ζεύκας
21/02/2012, 15:13
μπράβο πανέξυπνο!

αν θες γράψε παραπάνω λεπτομέρειες (πχ διαστάσεις ξύλου, μήκος σχοινιού) για όσους θέλουν να το επιχειρήσουν

:beer: :beer:

OldMan
22/02/2012, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αν θες γράψε παραπάνω λεπτομέρειες (πχ διαστάσεις ξύλου, μήκος σχοινιού) για όσους θέλουν να το επιχειρήσουν
Ρε Ζεύκα... :smokin:

Μήπως θέλεις να σου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης..???

makis206
22/02/2012, 13:04
Mόλις προχτές το έψαχνα στο νετ, κάτι σαν αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=IyN4oJlCQpI) δηλαδή γιατί σκεφτόμουν να βάλω το ποδήλατο μέσα στο μικρό διαμέρισμα που μένω αφήνοντας ελεύθερο χώρο στην αποθήκη στην υπόγα. Τελικά όμως δεν θα με βόλευε για τον εξής λόγο, για να "γαντζώσεις" το ποδήλατο στο lift πρέπει ο χώρος από κάτω να είναι κενός, το lift τραβάει κάθετα εξάλλου. Αν είχα χώρο κενό στο πάτωμα γιατί να μην αφήσω κατ'ευθείαν εκεί το ποδήλατο;:winka:

Για μακροχρόνια αποθήκευση βολεύει κι είναι μια καλή λύση πάντως :beer:

Ζεύκας
22/02/2012, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Ζεύκα... :smokin:

Μήπως θέλεις να σου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης..???

ναι φυσικά.

εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα ήμουν ιδιαίτερα ικανοποιημένος

makis206
22/02/2012, 13:16
Να και μια έτοιμη φθηνή λύση (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=884), συνήθως τέτοιες βάσεις παίζουν από 35-50 ευρώ σε διάφορα μαγαζιά που κοίταξα..

:beer:

makis206
22/02/2012, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
αν θες γράψε παραπάνω λεπτομέρειες (πχ διαστάσεις ξύλου, μήκος σχοινιού) για όσους θέλουν να το επιχειρήσουν

Είναι πολύ πιο εύκολο απ'ότι φαίνεται αν το κοιτάξεις καλύτερα, όσον αφορά τις αποστάσεις των γάντζων αρκεί να μετρήσεις στο ποδήλατο την απόσταση από τη σέλα ως το τιμόνι, στο περίπου όλα αυτά, δεν θέλει τίποτα τρελές μετρήσεις. Ακόμα κι αν αλλάξεις ποδήλατο αύριο μεθαύριο, οι αποστάσεις σέλας-τιμονιού δεν θα διαφέρουν και τόσο πολύ, εκτός κι αν πας βέβαια απ'το ποδήλατο του Σακίλ Ο Νιλ σ'αυτό του Νιλς Χόγκερσον..:lol:

Αλλά και πάλι, ο τρόπος να γαντζωθεί και να ανέβει δεν επιρρεάζεται και τόσο.:p

Ζεύκας
22/02/2012, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να και μια έτοιμη φθηνή λύση (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=884), συνήθως τέτοιες βάσεις παίζουν από 35-50 ευρώ σε διάφορα μαγαζιά που κοίταξα..

:beer:

Δεν με ενδιαφέρουν οι έτοιμες φθηνές λύσεις.

Ο κύριος Ολδμανός με ρώτησε αν θέλω να μου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv
και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης και εγώ θέλω να μου γράψει αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες
με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης

makis206
22/02/2012, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Δεν με ενδιαφέρουν οι έτοιμες φθηνές λύσεις.
Ο κύριος Ολδμανός με ρώτησε αν θέλω να μου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv
και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης και εγώ θέλω να μου γράψει αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες
με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης

Α καλά, για πείτε γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό :lol:

Ζεύκας
22/02/2012, 13:37
ΑΡΑ


Αγαπητέ Κε tzarot,

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για την πιθανότητα οι νοβοπανόβιδες του συγκεκριμένου
αποτελεσματικού τρόπου αποθήκευσης που εκμεταλεύεται τον κενό χώρο που δημιουργεί
το ανέβασμα μιας εσωτερικής σκάλας να είναι φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι να
είναι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Ζεύκας

sniper
22/02/2012, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Ζεύκα... :smokin:

Μήπως θέλεις να σου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης..???

Αν θες δώσε και τον πίνακα με στατικά, βάρη και λοιπά να δούνε αν σηκώνει να βάζουνε και την σύζυγο εκεί.

makis206
22/02/2012, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν θες δώσε και τον πίνακα με στατικά, βάρη και λοιπά να δούνε αν σηκώνει να βάζουνε και την σύζυγο εκεί.

Ρε μανία με τις συζύγους κάθε που θα με δει αυτό το παιδί...:rotflmao:

vaska
22/02/2012, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Να και μια έτοιμη φθηνή λύση (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=884), συνήθως τέτοιες βάσεις παίζουν από 35-50 ευρώ σε διάφορα μαγαζιά που κοίταξα..

:beer:


Μόνο και μόνο που έχει ορθογραφικά λάθη στην παρουσίαση του προϊόντος, καθιστά το προϊόν αναξιόπιστο.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Φτιάξτο μόνος σου.

fantacid
22/02/2012, 13:49
υπρχουν πολυ απλες κατασκευες για να "εξυπνη" αποθηκευση ποδηλατων σε μικρους χωρους

αναλογα το χωρο που εχεις μπορεις να πιασεις με γαντζο τη μια ροδα κ παρκαρεις καθετα
ή με κεντρικο που πιανεις το οριντιο σωληνα καλλα πολλα..........

makis206
22/02/2012, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μόνο και μόνο που έχει ορθογραφικά λάθη στην παρουσίαση του προϊόντος, καθιστά το προϊόν αναξιόπιστο.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ποιο, το "ΑνεβοκατΑβάζει" λες; Απ'το "κατάβαση" θα το πήρε..:lol:

vaska
22/02/2012, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ποιο, το "ΑνεβοκατΑβάζει" λες; Απ'το "κατάβαση" θα το πήρε..:lol:

Γιατί αυτό "ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΕΙΑΣ" τι σου λέει???


Ρε πούστη μου και η κουτσή Μαρία ιντερνετομάγαζο, λίγη σοβαρότητα ρε φίλε, ήμαρτον.

:wave2: :wave2: :wave2:

SVX
22/02/2012, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν θες δώσε και τον πίνακα με στατικά, βάρη και λοιπά να δούνε αν σηκώνει να βάζουνε και την σύζυγο εκεί.


ξεφευγουμε, ξεφευγουμε..... :blush:


248108

Ζεύκας
22/02/2012, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ξεφευγουμε, ξεφευγουμε..... :blush:

η σύζυγος του Μάκη; :eyepop:

makis206
22/02/2012, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
η σύζυγος του Μάκη; :eyepop:

Αν ήταν αυτή δεν θα έψαχνα βάση ανύψωσης οροφής ρε, έχω καλύτερη απο γεννησιμιού μου, πατώματος με δύο πόδια στήριξης..:rotflmao:


Και την πάει και πιο πάνω :smokin:

Ζεύκας
22/02/2012, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
έχω καλύτερη απο γεννησιμιού μου, πατώματος με δύο πόδια στήριξης..:rotflmao:

Της βάσης σου οι νοβοπανόβιδες είναι φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης;

makis206
22/02/2012, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Της βάσης σου οι νοβοπανόβιδες είναι φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης;

Φίλε να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι ότι τη λένε Πολύκαρπο..:bigcry:

tzarot
22/02/2012, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ξεφευγουμε, ξεφευγουμε..... :blush:

Αυτο, στο λόγο της τιμής μου, το σκέφτηκα και γω όταν το φτιαχνα... Είπα στην γυναίκα να το δοκιμάσει αλλά τσίνισε. Λέτε να έχω κάτι?

Αντε τώρα να το σοβαρέψω:

160Χ6Χ6 cm ΔΡΥΣ = 17€
5 Τροχαλίες Χ 1,70 = 8,5€
Σχοινί = 2€
Στριφόνια 12Χ1cm X 2Τεμ +
Ροδέλες, Ούπατ = 1,5€
-----------
29/τεμάχιο.

makis206
22/02/2012, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Αυτο, στο λόγο της τιμής μου, το σκέφτηκα και γω όταν το φτιαχνα...

Λανθασμένα είχα την εντύπωση ότι βρήκες τις φωτό στο νετ και έδωσες απλά την ιδέα ανεβάζοντάς τις, ωραίος!

:beer: :beer:

ggs
22/02/2012, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot

160Χ6Χ6 cm ΔΡΥΣ = 17€
5 Τροχαλίες Χ 1,70 = 8,5€
Σχοινί = 2€
Στριφόνια 12Χ1cm X 2Τεμ +
Ροδέλες, Ούπατ = 1,5€
-----------
29/τεμάχιο.

Βαλε μέσα στο κόστος και ένα τηγάνι που θα σου σπάσει στο κεφάλι η γυναίκα σου μόλις δει τα σημάδια από τις ρόδες στον τοίχο……:lol:

Πέρα της πλάκας ,πολύ καλή πατέντα…..
:beer: :beer:

Ζεύκας
22/02/2012, 14:38
Κύριε tzarot άλλο σας ρώτησα....

Ζεύκας
22/02/2012, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι ότι τη λένε Πολύκαρπο..:bigcry:

:cry:


μου ήρθε η εικόνα στο μυαλό

tzarot
22/02/2012, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κύριε tzarot άλλο σας ρώτησα....
???

Ζεύκας
22/02/2012, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως θέλεις να σου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης..???


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ο κύριος Ολδμανός με ρώτησε αν θέλω να μου γράψει και αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv
και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης και εγώ θέλω να μου γράψει αν οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες
με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Αγαπητέ Κε tzarot,

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για την πιθανότητα οι νοβοπανόβιδες του συγκεκριμένου
αποτελεσματικού τρόπου αποθήκευσης που εκμεταλεύεται τον κενό χώρο που δημιουργεί
το ανέβασμα μιας εσωτερικής σκάλας να είναι φρεζάτες με εγκοπή Pozidriv και το μαντάρι να
είναι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Ζεύκας


έχω καταντήσει γραφικός ρε πστη μου :(

OldMan
22/02/2012, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
που πιανεις το οριντιο σωληνα
Αμα τον πιάσεις πάνω από 3 συνεχόμενες φορές, ξέρεις τι θεωρείται ...:blush:


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
καλλα πολλα.
Από το " Ἄνδρα μοι ἔννεπε.." ...??? :winka:

sotpag
22/02/2012, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
..... οι νοβοπανόβιδες ήταν φρεζάτες

νοβοπανόβιδες είναι, φρεζάτες θα είναι


το μαντάρι 16κλωνο με μανδύα πρόσφυσης.


όχι γιατί θα θέλει μεγαλύτερο ράουλο