PDA

View Full Version : Project FMX...



reinmeister
21/02/2012, 13:08
μετα απο συγκεκριμενη ενημερωση που μου εγινε και αφορουσε το οτι σταματησε το αυθαιρετο σβησιμο ποστς,αποφασισα να ξαναγραψω...

ξανα μαζι λοιπον...:D

μετα απο 4ετη συμβιωση μαζι του,αποφασισα να ξυπνησω λιγο το μουλαρι μου...πρωτο σταδιο φυσικα μια και ηθελα η αξιοπιστια του να παραμεινει σε εργοστασιακα επιπεδα...το θρεντακι ειναι αντιγραφη απο το δικο μου φορουμ οποτε συγχωρηστε τις χρονικες διαφορες...καντε μου την χαρη να μην σχολιασετε μεχρι να ριξω ολα τα ποστακια...:)

"η πρωτη φουρνια ανταλλακτικων εφτασε απο το αμερικα...πιστονακι, εκκεντροφορος και φλαντζα...πρωτο σταδιο φυσικα...

αυτη την εβδομαδα θα λυθει και αρχικα θα φτιαχτει η κεφαλη...

παραλληλα θα πλανιστει κεφαλη και κυλινδρος κι αν χρειαστει θα φρεζαριστουν και οι εδρες...
συνεννοηθηκα να γινει το ρεκτιφιε με τα κοπτικα που θελω εγω,οπως και το Honing...

το ρεκτιφιε καθως και το honing να γινουν με τα grinds που θελω εγω...εναν φοβο τον εχω η αληθεια ειναι,αλλα ευελπιστω οτι ολα θα πανε καλα...

αν βγει 50 κατω θα ειμαι απολυτως ευχαριστημενος...ιδωμεν...

εδω ενα εξτρα δωρακι...

reinmeister
21/02/2012, 13:10
..


248009

reinmeister
21/02/2012, 13:13
αν η κεφαλη του xr του ντεβιλιο ηταν χαλια,τοτε δεν υπαρχει λεξη που να χαρακτηριζει την δικη μου...ελιωσα δυο συρματοβουρτσακι μονο και μονο για να βγαλω τα χοντρα και να μπορεσω να δω τι δουλεια εχω να κανω...

η κατασταση ειναι απλα τραγικη...εχει τοσα αγκωναρια και κροκαλες που ανετα κανεις εντουρο...αυτος ειναι και ο βασικος λογος που ειχε πιασει τοση μακα...θελει και αυτη πληρη αναδιαμορφωση για να μπορεσει το κακομοιρο το μιγμα να κυκλοφορησει σωστα...

προσεξτε τον "κυκλο" της εξαγωγης...ειναι λες και στο εργοστασιο τον δημιουργησαν με σφυροκαλεμο...

θα χει ενδιαφερον...


248010

reinmeister
21/02/2012, 13:14
2


248011

reinmeister
21/02/2012, 13:15
3


248012

reinmeister
21/02/2012, 13:15
4


248013

reinmeister
21/02/2012, 13:16
5


248014

reinmeister
21/02/2012, 13:18
σημερα εφαγα πολυ αλουμινιο και λιγο ατσαλι...καλα ηταν μια και ξεφορτωθηκα ολα τα εργοστασιακα αισχη και ειμαι πλεον σε θεση να ξεκινησω διαμορφωση...

εγινε αρχικο blending εδρων με αυλους,πηραν οι εξωγωγες τις σωστες διαστασεις και επιτελους στρογγυλεψαν και εγινε και μια βασικη διαμορφωση στην εισαγωγη...

πλεον ειμαι σε θεση να ξεκινησω το ωραιο κομματι της ροϊκης...


248015

reinmeister
21/02/2012, 13:19
,


248016

reinmeister
21/02/2012, 13:19
,,


248017

reinmeister
21/02/2012, 13:21
,,,


248018

reinmeister
21/02/2012, 13:24
παρεληφθει και η κεφαλη πλανισμενη...εχει λιγο ακομη γυαλισμα,αλλα πολυ πιθανον να μην το κανω καθολου,μια και απο πλευρας υφης ειναι τελεια...παρτε και μερικες φωτο να συγκρινετε πριν και μετα...το τι περασα για να ταιριαξω εδρες αυλους και να βγαλω το τελικο σχημα δεν λεγεται...χιλιες φορες μπουσα η gsxr...δενουμε κυριοι...


248020

reinmeister
21/02/2012, 13:24
11


248022

reinmeister
21/02/2012, 13:25
12


248024

reinmeister
21/02/2012, 13:25
13


248028

reinmeister
21/02/2012, 13:27
14


248030

reinmeister
21/02/2012, 13:30
μετα απο συζητηση με τον μηχανουργο,δεν φρεζαρα εδρες...ο λογος απλος...δεν ειχε την δυνατοτητα να κανει το παχος του πατηματος οσο ηθελα ,ουτε να το φερει στο υψος που ηθελα...οποτε...τριβε βλακα...

λοιπον...ενα τιπ...μην προσπαθησετε ποτε να τριψετε βαλβιδες σε γραντζουνισμενες αφρεζαριστες εδρες...ετριβα...ξανατριβα...μα ξαναματαετριβα...μου φυγε ο τακος...πατησαν τελικα,αλλα ειδα τον χριστο να πουλαει λουκανικα στην γωνια...ας οψεται που θελω να δεσω σκ αλλιως ακομα ετσι θα ταν...

reinmeister
21/02/2012, 13:35
λοιπον...μαμα 30... συν εξατμιση καρμπυρατερ 37.5...συν κεφαλη εκκεντροφορο,πιστονι 46.5...

εχω ξενερωσει...σκατα στα μουτρα της arrow η αλλιως,πως μια εξατμιση μπορει να θαψει ενα μηχανακι...κι εξηγουμαι...

ηξερα οτι οι λαιμοι δεν κανουν...οκ...το ξερα απο πριν...αλλα δεν περιμενα να φουσκωσει τοσο πολυ με αυτα που εκανα ετσι ωστε να φαινεται τοσο το ψοφισμα ψηλα, που να μην του ξανασηκωθει του πουστη που την σχεδιασε...

στο μαγαζι μου λενε οτι πηρε 10 αλογα κι οτι ειναι εντυπωσιακο...επισης μου λενε οτι αν αλλαξω λαιμους να μην πεταξω αυτους που φοραω,διοτι εχουν δυο παπια 100αρια μαμα και τους θελουν...με κοροιδευαν τα πουστρακια μες τα μουτρα μου να χεσω τους φιλους μου...

εν τω μεταξυ τα κερατα του διαβολου μου λεγανε...τι μαλακας εισαι...βαλε εξατμιση να παρεις αλλα 5...κριμα το μηχανακι...γιατι εβαλες πρωτο σταδιο εκκεντροφορο βλακα? με καλο θα πηγαινε 60 και θα γαμουσες τα 690..."μα ρε παιδια ειναι καθημερινο..." "ωραια...κατσε τοτε να σε γαμανε καθημερινα...και πολλα αλλα τετοια ομορφα φιλικα...

εν τω μεταξυ εγινε και η αλλη μαλακια...τρωει το μπουρδελο μια να καθαρισει...τρωει και μια δευτερη να καθαρισει πιο καλα...σταγονα λαδι...τρωει και μια τριτη μολις ειχε ζεσταθει καλα και πρηστει το μοτερ και γινεται της πουτανας στον θαλαμο απο λαδια...

μαλακας ο αντωνης...τι εγινε ρε παιδια?αυτο δεν γινεται...οταν ζεσταινεται μικραινουν οι ανοχες ,δεν μεγαλωνουν...και καθομαι σαν τον ηλιθιο να καταλαβω τι συμβαινει...και τοτε μου κοψε...το back pressure της εξατμισης ειναι τοσο εντονο που κανει επιστροφες καυσαεριων στον θαλαμο,οποτε αυξανεται υπερβολικα η συμπιεση τα καυσαερια δεν εκτονωνονται με αποτελσμα να κλανουν τα ελατηρια και να ανεβαζει λαδια...

δηλαδη,οχι μονο μουλαρωνει ψηλα,αλλα θα καταστρεψει και το μοτερ μου...

οι λυσεις ειναι δυο...η μια κοστιζει 120 ευρω για μενα και περιλαμβανει αλλαγη στους μπροστα σωληνες με καμποσο μεγαλυτερους που θα βελτιωσουν πολυ την κατασταση αλλα δεν θα την σωσουν...η δευτερη ειναι ολοκληρη 2-1 που την εχω ηδη σχεδιασει και θα μου κοστισει 250 ευρω συν κοστος τελικου η οποια ειναι και η βελτιστη...

το θεμα ειναι οτι εχω σκασει 700 για την arrow μια και οταν αγοραστηκε δεν ηξερα το χαλι των λαιμων και δεν με πολυ πειραξε μια και δεν ειχα σκοπο να το φτιαξω...οποτε το να σκασω,τετοια εποχη αλλα τοσα δεν ειναι και το καλυτερο μου...

ειμαι μαλακας...ηθελα να κανω την κεφαλη τουμπανο για να παρω τα μεγιστα απο το πρωτο σταδιο και τελικα μου βγηκε πολυ πιο γεματο απ οσο περιμενα και πηρα τα @@ μου...

σκατα...


248031

reinmeister
21/02/2012, 13:37
η reinmeister racing and developement :hypnotize εβγαλε τα κιταπια της κι εκατσε 5 ωρες υπολογιζοντας ογκους,μηκη ,εμβαδα,διαμετρους και σημερα απο το ξημερωμα πηγε στον εξατμισα για την κατασκευη του σχεδιου...

before...


248032

reinmeister
21/02/2012, 13:38
arrow2


248033

reinmeister
21/02/2012, 13:38
arrow3


248034

reinmeister
21/02/2012, 13:40
and after...


248035

reinmeister
21/02/2012, 13:41
2


248036

reinmeister
21/02/2012, 13:41
3


248037

reinmeister
21/02/2012, 13:42
4


248038

reinmeister
21/02/2012, 13:43
5


248039

reinmeister
21/02/2012, 13:44
τα καλα πρεπει να αναγνωριζονται...οντως ο εξατμισας ειναι πολυ καλος στην δουλεια του...

ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα θεωρω οτι ειναι κορυφη...αντιλαμβανεται τι του λες κι αν θελεις να φτιαξεις δικο σου σχεδιο,οπως στην παρουσα περιπτωση ,το κανει πραγματικοτητα χωρις ερωτησεις και σχολια...αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μενα μια και χρειαζομουν ανθρωπο που να μπορει να υλοποιησει αυτα που θελω στο συγκεκριμενο τομεα...

του ειπα διαστασεις και κατσαμε μια ωρα μαζι για να σχεδιασουμε την διαδρομη με βαση τα δεδομενα που ηθελα...παροτι δεν με ενδιεφερε καθολου το κομματι εμφανισης,ομολογω οτι το αποτελεσμα ειναι ομορφο,τουλαχιστον στα δικα μου ματια...


εαν προβλεπεται να γραφτει το ονομα μου λετε...

reinmeister
21/02/2012, 13:47
λοιπον...σημερα πηγα για μια προχειρη δυναμομετρηση ετσι ωστε να παρω εναν μπουσουλα με την νεα εξατμιση...απο καυσιμο ειναι παρα πολυ πλουσιο ,οποτε σιγουρα θα παρω 2-3 ακομη και με καλυτερο δουλεμα...βασικα ομως ηθελα να κανω αμεση συγκριση με σκετη εξατμιση...

τα αποτελεσματα ειναι τα εξης...εχασα 3 αλογα στα μεσαια,τα οποια σαφως και θα μαζεψω με ρυθμιση αλλα θεωρω πολυ δυσκολο να βγω απο πανω...μεγιστη πηρα 4 τα οποια θα γινουν 6-7 και τελος...τερμα γκαζι πηρα 13... Grin...μαλλον εκανα καλη δουλεια στην σχεδιαση...:ZZZ:

στον δρομο η διαφορα ειναι απλα χαωδης...ουδεμια επαφη με πριν... η πρωτη φωτο ειναι συγκριτικα με την arrow και η δευτερη ολες μαζι...εχω παρει στον κοφτη τα διπλασια απο μαμα...απο 22-44...ομορφιες...

κριμα που το χω πρωτο σταδιο...πολυ κριμα...μπορει ομως να μου την βαρεσει και να το τουμπανιασω...ανεκαθεν ολοι με ελεγαν ψυχοπαθη...:uplate:


248040

reinmeister
21/02/2012, 13:48
1


248041

reinmeister
21/02/2012, 13:50
σε λιγο καιρο θα παρω αγραφη ελεκτρονικη,μια και απο αναφλεξη υποφερει το πραμα και πιθανον να παρω κι ενα fcr μια και το tm επωληθη...

αυτα...:wave2:

chr1s_86
21/02/2012, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

ξανα μαζι λοιπον...:D

:beer: :beer: :beer:

fantacid
21/02/2012, 14:02
60% πανω....δεν ειναι ασχημα

:D

συμπιεση ποσο υπολογισες οτι εφτασες?

vaska
21/02/2012, 14:02
Τελικά μωρή Καρλότα είναι αρρώστια και καψούρα το ΜΟΤΟ έτσι????

Και ως γνωστόν οι καψούρες δεν κόβονται, εγώ το είχα πει, που θα πάει θα ξαναγράψει ο ....................... λειράτος
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Για το μηχανάκι τώρα, στα είχα γράψει και τότε στο δικό σου, στα γράφω και τώρα, μεταμορφώθηκε πραγματικά αν κρίνω από τα γραφήματα στις δυναμομετρήσεις. Και να φανταστείς πως πίστευα ότι την πολλή δουλειά την κάνουν τα τελικά και κάτι ψιλά κάνουν οι λαιμοί.


Αρε μπούστη φωτιές που μου άναψες (το DR ακόμα άφτιαχτο το έχω) αλλά που θα πάει, θα είμαι οκ σε λίγο να στο αναθέσω.


Φιλιά και ξαναματακαλωσήρθες.

:wave2: :wave2: :wave2:

vaska
21/02/2012, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
60% πανω....δεν ειναι ασχημα

:D

συμπιεση ποσο υπολογισες οτι εφτασες?

Αν βάλεις δε και τον παράγοντα "αξιοπιστία" που δεν τον έθιξε ο Αντώνης με τις αλλαγές που έκανε, παίρνεις ένα άριστο σύνολο. Και που??? Σε FMX που γενικότερα δεν είναι μηχανάκια που φημίζονται για τις αδρεναλίνες που προσφέρουν.

reinmeister
21/02/2012, 14:05
καρλοττα τον μαστορα, παχουλοδροσατε μιναρα....?:lol: :lol:

ευχαριστω απαντες δια τας ευχας...:beer:

υ.γ. το dr θα το κανουμε diesel χοντρε μπας και καταφερει να σε μετακινησει αξιοπρεπως...:p :p

reinmeister
21/02/2012, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
60% πανω....δεν ειναι ασχημα

:D

συμπιεση ποσο υπολογισες οτι εφτασες?

11,25 ειναι ο πιστονης,αλλα πραγματικη ειμαι στο 10,90...

μωρε ας μην μου δενε τα χερια το θεμα της μετακινησης και θα σου λεγα γω...:smokin:

DrBig
21/02/2012, 14:08
Βελκαμ, γουι μισντ για!

:beer:

SVX
21/02/2012, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μετα απο συγκεκριμενη ενημερωση που μου εγινε και αφορουσε το οτι σταματησε το αυθαιρετο σβησιμο ποστς,αποφασισα να ξαναγραψω...

ξανα μαζι λοιπον...:D



βανω στοιχημα οι Μayas δεν το ειχαν προβλεψει αυτο... : :uplate:

vaska
21/02/2012, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καρλοττα τον μαστορα, παχουλοδροσατε μιναρα....?:lol: :lol:

ευχαριστω απαντες δια τας ευχας...:beer:

υ.γ. το dr θα το κανουμε diesel χοντρε μπας και καταφερει να σε μετακινησει αξιοπρεπως...:p :p


χαχαχαχα

Άλλαξε ρε μλκ άβαταρ και βάλε κάτι που να δείχνει μεταμέλεια και μην ξετσουτσουνίζεις γιατί θ' ανέβει ο ΧΟΝΤΡΟΣ πρωτεύουσα και θα σε κεράσει τσάι πράσινο του ΠΑΣΟΚ που κάνει καλό και στην εμμηνόπαυση.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
21/02/2012, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
11,25 ειναι ο πιστονης,αλλα πραγματικη ειμαι στο 10,90...

μωρε ας μην μου δενε τα χερια το θεμα της μετακινησης και θα σου λεγα γω...:smokin:

το πιστονι λεει 11,25 σε μαμα
εσυ γαραλισες χωρο καυσης, πλανισες καπακι αρα το 11,25 μαλλον δεν ισχυει για σενα....

ογκομετρηση εκανες φανταζομαι....απο κει ειναι το10,9?

reinmeister
21/02/2012, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το πιστονι λεει 11,25 σε μαμα
εσυ γαραλισες χωρο καυσης, πλανισες καπακι αρα το 11,25 μαλλον δεν ισχυει για σενα....

ογκομετρηση εκανες φανταζομαι....απο κει ειναι το10,9?

γιαπ...

ξαναμανα ευχαριστω απαντες δια το καλως ορισμα...:beer:

manhunter
21/02/2012, 14:24
Welcome back!

Τεχνικά, δεν έχω μυρωδιά, αλλά για ακόμα μία φορά :beer:
Αναφορικά με την TiForce στο FMX .....:a23:

Gi_4ce
21/02/2012, 14:25
Καλώς τον παλι πίσω!!!

:beer:

devil's animal
21/02/2012, 15:28
:wave2:

nikos_abel
21/02/2012, 15:32
ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ.

ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ!!!!!

ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΝΤΕΒΙΛΕΙΡΟΣ!!!



































:beer: :beer: :beer:

Καλώς όρισες ρε

:beer: :beer: :beer:

Πανοπτικός
21/02/2012, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μετα απο συγκεκριμενη ενημερωση που μου εγινε και αφορουσε το οτι σταματησε το αυθαιρετο σβησιμο ποστς,αποφασισα να ξαναγραψω...



Removed by sniper - κανόνισε Πανόπτικε να μου βγάλεις τον παλιό μου εαυτό.


Αντε καλως ηρθες τελος παντων, μη σε περιλαβω απο την πρωτη μερα. :wave2:

tifoso4ever
21/02/2012, 16:02
Καλως ηρθες και παλι στα πατρια εδαφη Αντωνιε...

:beer: :beer: :beer:

ERRIKA
21/02/2012, 16:09
Εδώ τα καλά καλωσορίσματα. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=2147958#post2147958) :wave2:

Πανοπτικός
21/02/2012, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
Removed by sniper - κανόνισε Πανόπτικε να μου βγάλεις τον παλιό μου εαυτό.


Εχε χαρη που μου εκατσε ωραια αυτο το nick. :lol: :bawl:

spyro
21/02/2012, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
.......

εν τω μεταξυ τα κερατα του διαβολου μου λεγανε...τι μαλακας εισαι...βαλε εξατμιση να παρεις αλλα 5...κριμα το μηχανακι...γιατι εβαλες πρωτο σταδιο εκκεντροφορο βλακα? με καλο θα πηγαινε 60 και θα γαμουσες τα 690..."μα ρε παιδια ειναι καθημερινο..." "ωραια...κατσε τοτε να σε γαμανε καθημερινα...και πολλα αλλα τετοια ομορφα φιλικα...

........

σκατα...


:D :smokin:

welcome back


:beer: :beer:

Ichigo
21/02/2012, 17:38
καλωσήρθες

:beer: :beer: :beer:

BLiTzER
21/02/2012, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
και θα γαμουσες τα 690...

Λίγο κατούρημα μεταξύ προσπαθειών, να αποφύγουμε τις κράμπες, ε? :P

Καλώς ήρθες, παίδαρε!

reinmeister
22/02/2012, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Λίγο κατούρημα μεταξύ προσπαθειών, να αποφύγουμε τις κράμπες, ε? :P

Καλώς ήρθες, παίδαρε!

μολις βαλω ηλεκτρονικη και καρμπ,να κανονισουμε καφε γλυκο αγορι...:D :p

vaska
22/02/2012, 07:58
Δεν πρόλαβες να πατήσεις το πόδι σου και αρχίσανε τα τσάγια και οι καφέδες. Γουστάρω τρελά λέμε.


:cool: :cool: :cool:


Ρε δεν παίρνεις το καρναβάλι σου να έρθεις στην Πάτρα που ξέρουμε και τιμάμε τους καρνάβαλους και τα κεράσματα δικά μας, μη σε βάλουμε σε έξοδα. Άντε κούνα τον πισινό σου και κατέβα λέμε.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
22/02/2012, 08:22
Για να σκορπίσει στο δρόμο το μπουρδέλο; :smokin:

vaska
22/02/2012, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για να σκορπίσει στο δρόμο το μπουρδέλο; :smokin:



ΩΩΩΩΩΩΩ τι του είπε!!!!!!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
22/02/2012, 09:15
Ωραια πράγματα, κρίμα όμως να ρίχνεις τόση δουλειά σε FMX.
Η Arrow φυσικά προορίζόταν για νορμαλ μηχανάκι, και οι λαιμοί της ηταν διαμορφωμένοι κατάλληλα με μικρές διατομές.
Που να φανταστούν οι άνθρωποι τι θα έκανες εσυ! :lol:

Welcome back! :beer:

Kotselakos
22/02/2012, 09:30
Πολύ ωραία δουλειά!

Και η εξάτμιση είναι πανέμορφη και στα δικά μου μάτια:D

Από θερμοκρασίες πως πας; Το ψυγειάκι λαδιού το εγκατέστησες;

reinmeister
22/02/2012, 10:08
μου χατε λειψει...τα καλυτερα παιδια εδω μεσα...με το μελι στο στομα παντα...:rotflmao: :rotflmao:

μιναρα,εδω δεν παω μεχρι χαλκιδα με το μπουσα ρε διοτι μου φαινεται ταξιδι και θα παρω την παπια να κατεβω εκει?:eyepop:

elias koteas μπορει να καψει ενα λιτρο λαδι αν το παω δαγκωτο,αλλα να σκορπισει δεν προκειται ποτε...:D

αρη ,η δουλεια δεν ηταν πολλη...βασικα ηταν το 1/4 απ οτι κανω συνηθως στα Ι4...επισης το κοστος ανταλλακτικων ηταν μικρο...εκκεντροφορος,πιστονι και συμπαρομαρτουντα πηγαν 500 ευρω...απο κει και περα ,απο την στιγμη που δεν πουληθηκε,νορμαλ δεν γινοταν να μεινει...

κοτς...για την ωρα ,με τα ψοφοκρυα που εχει δεν παιρνει χαμπαρι...μολις ζεστανει ο καιρος,καποια μερα που δεν θα βαριεμαι θα το ριξω πανω...

byron
22/02/2012, 10:40
Τόση δουλειά μπας και ξυπνήσει ο τάφος ?? :look:

wb ρε στριμένε. :winka:

reinmeister
22/02/2012, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Τόση δουλειά μπας και ξυπνήσει ο τάφος ?? :look:

wb ρε στριμένε. :winka:

ρε σου λεω εχει πολυ χαβαλε το θεμα...παταει τα εξατμισομενα 640 και γελανε ακομη και τα πεζοδρομια...:D

θενκ γιου...:smokin:

fournas
22/02/2012, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Λίγο κατούρημα μεταξύ προσπαθειών, να αποφύγουμε τις κράμπες, ε? :P

Καλώς ήρθες, παίδαρε!



:lol: :lol:



welcome :beer: :beer: :beer:

cherokke
23/02/2012, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[B]ρε σου λεω εχει πολυ χαβαλε το θεμα...παταει τα εξατμισομενα 640 και γελανε ακομη και τα πεζοδρομια...:D





Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βαλε εξατμιση να παρεις αλλα 5...κριμα το μηχανακι...γιατι εβαλες πρωτο σταδιο εκκεντροφορο βλακα? με καλο θα πηγαινε 60 και θα γαμουσες τα 690..."μα ρε παιδια ειναι καθημερινο..." "ωραια...κατσε τοτε να σε γαμανε καθημερινα...και πολλα αλλα τετοια ομορφα φιλικα...



Βάλτου και ένα τούρμπο να περνάς και τα 990 ..κρίμα το αδίκησες ρε φίλε το εργαλείο...

Καλά πρέπει να έχεις φάει πολλές πίκρες από KTM ...(είναι γεγονός ότι όσοι "φτιάχνουν" γιαπωνέζικα παπάκια έχουν ένα θέμα και έχουν μέτρο σύγκρισης τα KTM... αλλά εσύ το παρακάνεις...)

Μη το βάλεις με 690 γτ θα κλέψεις εκκλησία με το FMX ....βάλτο κατευθείαν με κανα Husaberg 650 ή με SXV 550...τα ΚΤΜ είναι μπουρδελα..

7gibernau
23/02/2012, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από cherokke
Βάλτου και ένα τούρμπο να περνάς και τα 990 ..κρίμα το αδίκησες ρε φίλε το εργαλείο...

Καλά πρέπει να έχεις φάει πολλές πίκρες από KTM ...(είναι γεγονός ότι όσοι "φτιάχνουν" γιαπωνέζικα παπάκια έχουν ένα θέμα και έχουν μέτρο σύγκρισης τα KTM... αλλά εσύ το παρακάνεις...)

Μη το βάλεις με 690 γτ θα κλέψεις εκκλησία με το FMX ....βάλτο κατευθείαν με κανα Husaberg 650 ή με SXV 550...τα ΚΤΜ είναι μπουρδελα..
λαίκ


248212

reinmeister
23/02/2012, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από cherokke
Βάλτου και ένα τούρμπο να περνάς και τα 990 ..κρίμα το αδίκησες ρε φίλε το εργαλείο...

Καλά πρέπει να έχεις φάει πολλές πίκρες από KTM ...(είναι γεγονός ότι όσοι "φτιάχνουν" γιαπωνέζικα παπάκια έχουν ένα θέμα και έχουν μέτρο σύγκρισης τα KTM... αλλά εσύ το παρακάνεις...)

Μη το βάλεις με 690 γτ θα κλέψεις εκκλησία με το FMX ....βάλτο κατευθείαν με κανα Husaberg 650 ή με SXV 550...τα ΚΤΜ είναι μπουρδελα..

βουλωμενο γραμμα διαβαζεις ρε μπαγασα...ξερω...ειναι που ημουν παντοτε ανοιχτο βιβλιο και με ψυχολογουσαν ολοι για χαβαλε...επιπροσθετως παντοτε ειχα αργα μηχανακια ,οποτε ενα ζορι με τα γρηγορα το τρωγα η αληθεια ειναι...

ειδικα δε στα μονυκυλινδρα τι να σου λεω...πριν καμια 7ετια που ειχα xr650r εντελως νορμαλ(γυρω στα 70 κατι ροδα ηταν) το τι πικρα ειχα φαει απο κατιμαδες δεν λεγεται...ακομη κλαιω...

μωρε λες? αν ειναι τοσο μπουρδελα τα κατεμια,ισως οντως θα πρεπε να δοκιμασω με κανα αλλο...

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...μοιρασου την γνωση σου μαζι μου...και κανα μηχανολογικο τιπ αν σου βρισκεται,μπας και μαθω να τα κανω λιγο γρηγορα δεν θα εβλαπτε...

cherokke
23/02/2012, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βουλωμενο γραμμα διαβαζεις ρε μπαγασα...ξερω...ειναι που ημουν παντοτε ανοιχτο βιβλιο και με ψυχολογουσαν ολοι για χαβαλε...επιπροσθετως παντοτε ειχα αργα μηχανακια ,οποτε ενα ζορι με τα γρηγορα το τρωγα η αληθεια ειναι...

ειδικα δε στα μονυκυλινδρα τι να σου λεω...πριν καμια 7ετια που ειχα xr650r εντελως νορμαλ(γυρω στα 70 κατι ροδα ηταν) το τι πικρα ειχα φαει απο κατιμαδες δεν λεγεται...ακομη κλαιω...

μωρε λες? αν ειναι τοσο μπουρδελα τα κατεμια,ισως οντως θα πρεπε να δοκιμασω με κανα αλλο...

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...μοιρασου την γνωση σου μαζι μου...και κανα μηχανολογικο τιπ αν σου βρισκεται,μπας και μαθω να τα κανω λιγο γρηγορα δεν θα εβλαπτε...

Κατ αρχήν δε χρειαζόταν να μας πεις το ψυχολογικό σου προφίλ....ουτε σε ρώτησα να μου πεις τι μηχανάκια έχεις....αλλά μιας και το ανέφερες...γιατι το θεωρείς κατόρθωμα εν έτει 2005 να εχεις το xr και μαλιστα να ρίξεις και λεφτά στο καροτσάκι του σουπερμάρκετ για να πάρει άλογα...


Οκ ωραίο το FMX για παπί μια χαρά είναι αλλά μη το θεωρείς και κατόρθωμα να περνάς lc4 σιγά το βρωμόγκαζο....καλά για το 690 ούτε στον ύπνο σου...

Μηχανολογικα δεν εχω σου πω κάτι αφήνω άλλους να ασχολούντε με τις μουτζούρες και καλά κάνεις και ασχολείσαι γιατί αν μιλάς για οδήγηση γράφεις κάτι τέτοια για τα motard..

εδώ η απάντηση σου για το πως είναι το 690 όταν το οδήγησες....


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...σαν να οδηγουσα supersport με ενα κυλινδρο ηταν...your point being?

GiannisBlessed
23/02/2012, 02:58
φιλε αν δεν υπηρχαν και αυτοι που ασχολουνται με τις μουτζουρες δεν θα ειχες ροδα να καβαλησεις...
ο ανθρωπος εκανε ΜΟΝΟΣ του μια πολυ καλη βελτειωση στο συγκεκριμενο μηχανακι και το εφερε σε ενα αλλο επιπεδο(απο πλευρα κινητηρα)
γιατι δλδ πρεπει ντε και καλα να περναει κατι πολυ δυνατοτερο?

και αυτη την αντιληψη οτι δεν ριχνουμε λευτα στα αδυναμα μηχανακια γιατι δεν εχει νοημα...ελεος πια...
δλδ εσυ μονο busa τουρμπιζεις και το φτανεις 400hp για να αξιζει?
ευτυχως λοιπον που υπαρχουν και αυτοι οι μουτζουριδες που ασχολουνται με την διαδικασια να βελτειωσουν κατι.ετσι εχουμε φτασει στο να εχουμε ενα ωραιο μηχανακι να καβαλαμε.

McGyver
23/02/2012, 06:30
@cherokke: Έκανες εγγραφή για να την πεις στο reinmeister για το FMX project του :confused: ;

Η προσωπική αντιπαράθεση λήγει εδώ please...

McGyver
23/02/2012, 10:58
Όσοι θέλουν να αντιπαρατεθούν με το reinmeister για το project του, μπορούν να το κάνουν εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=126262

Όπως πάντα με πολιτισμένο τρόπο και εντός των ορίων.
Μην ξεφύγουμε γιατί κάνει κρύο για μπάνια Φλεβάρη μήνα :lol: ...

Το παρόν καθαρίζεται...