PDA

View Full Version : Μετά από ένα χρόνο και 25000χλμ με το CBF-600



el_hymador
11/09/2005, 13:03
μετα απο ενα χρονο και 25000χλμ με cbf600s abs παραθετω τα (+) και τα (-) του ετσι κουβεντα να γινεται και να ανταλλαξουμε αποψεις

ΘΕΤΙΚΑ

- ευκολια χρησης , πολυμορφικοτητα
απλα κανεις οτι θες!! απο κινηση στην Αθηνα μεσημερι εργασιμης , ταξιδια ακομα και μεγαλου βεληνεκους αααααααανετα
(Αθηνα - Ξανθη με δυο στασεις και εφτασα κυριος) , σπορ οδηγηση (ενταξει οχι τρελα πραγματα) μεχρι και χωμα μπαινει με την αναλογη προσοχη βεβαια , βολτιτσες χαλαρες γενικα δεν υπαρχει κατι το οποιο να ζητησεις και να μην στο προσφερει αποδιδοντας παντου πανω απο τον μεσο ορο!

-οδικη συμπεριφορα
για τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας αριστος!!200+ στην εθνικη (και τα στριβει κι ολας!!) , φρενα μια χαρα , το abs αψογο (δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασω μηχανη πλεον χωρις αυτο!) σταθεροτητα παντου και παντα και γενικα προβλεψιμη συμπεριφορα ακομα και αν κανεις πραγματα ασυμβατα για τετοιου ειδους μοτοσυκλετα

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

-κιβωτιο ταχυτητων
οχι οτι υπαρχει κατι σοβαρο αλλα κοπαναει λιγο και ακομα ποιο σπανια χανει ταχυτητες (αυτο αλλαξε παντως προς το καλυτερο με την αλλαγη λαδιων με motul)

-φινιριμα , ποιοτητα κατασκευης
ορισμενα πλαστικα δεν εχουν και την καλυτερη συναρμογη , οι χειρολαβες συνεπιβατη (σε δειγμα δυο μοτοσυκλετων ) πατανε στραβα ενω εχω βαρεθει να αλλαζω λαμπες φρενου πισω!!!
βεβαια για να ειμαστε και δικαιοι το μηχανακι κανει 8000€ προσφεροντας abs και επισης συναρμολογειται και εν μερη κατασκευαζεται στην Ιταλια οποτε.....μην τα θελουμε και ολα δικα μας!!! απλα μας τα εχουν πρηξει με την ποιοτητα των honda τοσα χρονια.....(παντως συγκριτικα το fazer 600 ειναι πολυ καλυτερο σε αυτους τους τομεις)

και κατι αλλα ψιλα ...... η σελα εχει ''κατσει'' λιγο (75κιλα ειμαι ε?), η κεντρικη κλειδαρια ''ζοριζει'' μερικες φορες οπως και η ταπα βενζινης για να ανοιξει (σε οτι αφορα την κλειδαρια wd40 το καλυτερο λιπαντικο!!!) α και να τσεκαρετε τα δυο αντιβαρα στα μαρσπιε του συνοδηγου γιατι παραχαλαρωνουν οι βιδες που τα συγκρατουν

Επισης ενα μεγαλο αρνητικο (προσωπικη αποψη) ειναι οτι το μηχανακι ειναι τοσο ''honda'' οσο δεν παει αλλο!!! ....αλλα αυτο το ηξερα ας προσεχα!

εχω τοποθετησει μια ψηλοτερη ζελατινα της givi (καλη ειναι να την βαλετε αν κανετε πολλα ταξιδια) , σκεφτομουν και για εξατμιση - αναρτησεις και πειραγμα στον κινητηρα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι συνετο για τετοιο μηχανακι ..... μαλλον παω για αλλο μολις μαζεψω τα απαιτουμενα φραγκα......κατι γρηγοροτερο και ποιο σπορ (ιδανικο θα ηταν ενα cbf900s με τον κινητηρα του fireblade)


thats all folks!! συμπερασμα ...... το cbf το προτεινω ανεπιφυλακατα σε οποιον συνειδητα θελει ενα μηχανακι συνεργασιμο , φιλικο , ασφαλες και σιγουρο , δεν κανει για τρελα πραγματα (γονατα , ινδιανιλικια) αλλα ενα μπραλο θα τον αναιβει με αξιωσεις.....α! και αν το σκιζετε πινει τον αμπακο κατα τα αλλα ειναι οικονομικοτατο.Παντως εμενα με εμπασε με τον καλυτερο τροπο στoν κοσμο των street (οδηγουσα on-off) και σιγουρα το καταγραφω σαν μια απο τις καλυτερες επιλογες που εχω κανει

startengine
12/09/2005, 11:32
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω στα θετικά. Η ευελιξία της ειναι απίστευτη για μηχανή 230kg γεμάτη. Αντίστοιχα ταξιδεύει αξιοπρεπέστατα και το σημαντικότερο, οδηγός/συναναβάτης κατεβαίνουν ξεκούραστοι και άνετοι!
Στα αρνητικά να προσθέσω το πολύ μαλακό και ασαφές μπροστινό και μια "ελαττωματική ως προς το υλικό" ζελατίνα που όμως αλλάχθηκε στην εγγύηση (ασήμαντο ίσως το δεύτερο αλλά ενισχύει την άποψή σου για την "ποιότητα της big H").
Πιστεύω πως είναι μια πολύ πολύ τίμια πρόταση στα χρήματά της και αληθινή all round μοτό.

(Το 600S το έχω επίσης ένα χρόνο και με έβαλε εύκολα στα μεσαία κυβικά.)

gpol
27/09/2005, 18:31
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ `CBF 600S ΚΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΛΕΓΑΤΕ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ:confused: :confused:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

ΙΠΠΕΑΣ
27/09/2005, 19:32
Και εγώ θα ήθελα να ξέρω πόσο τρώει :D

yiannis600
28/09/2005, 08:32
Η καταναλωση του παιδια ειναι σχετικη, εγω εχω καταφερει να κανω απο 190km εως και 260km απο φουλαρισμενο μεχρι να αναψει το λαμπακι (το ρεζερβουαρ του ειναι 19lt,απο τα οποια 3 περιπου λιτρα ειναι ρεζερβα).
Δηλαδη οσο θελεις καταναλωνεις αναλογα τον τροπο που θα επιλεξεις να κινηθεις,παντως η honda νομιζω οτι δινει 6,6lt/100km μεση καταναλωση.

startengine
28/09/2005, 09:10
Για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω μετρήσει με ακρίβεια, όμως ο Yannis έχει απόλυτο δίκιο. Η μηχανή αδειάζει το ντεπόζιτό της για πλάκα όταν την πιέζεις, ενώ τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα στις χαλαρές βόλτες. Να προσθέσω ότι καίει Σούπερ αμόλυβδη (και η διαφορά με την απλή είναι πολύ αισθητή στην απόδοση), οπότε δεν είναι σε καμιά περίπτωση ένα οικονομικό μηχανάκι, αλλά δεν παίρνεις τετρακύλινδρο όταν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία.

Προσωπικά, πληρώνω όσο τον τρόπο που ταξιδεύει, δηλαδή ξεκούραστα χωρίς καθόλου κραδασμούς, όπως και τη γενικότερη προβλέψιμη συμπεριφορά της που είναι μακράν η καλύτερη για all round μοτό επτάμισυ χιλιάρικων.

Πάντως, όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά ο Μπαξεβάνης διαθέτει μηχανή για test ride.

gpol
28/09/2005, 16:00
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ''ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ'' ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΕΡΓΑΛΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ...

ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ..

ΣΑΦΩΣ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ... ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΟΔΗΓΑΣ ΣΥΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΕΩΣ.
:confused: :confused:

oulas
28/09/2005, 20:45
Απο οτι καταλαβαινω η καταναλωση ειναι ιδια με ενα αμαξι 1300

Φιλε για φθηνη μετακινηση στη πολη, CBF250.
16lt ρεζερβουαρ, και βγαζεις 350 χλμ αυτονομια.

Εμενα που κανω μονο 5-6 ταξιδια το χρονο, με εχει βολεψει. (Στο ταξιδι ειναι κουραστικο μηχανκι, αλλα το 90% της χρησης του το εχω στην πολη)

Πιστευω κανενα 600αρι δεν μπορει να βγει συμαντικα φθηνοτερο σε καταναλωση απο αυτοκινητο πx 1300cc

JimmyZ
29/09/2005, 00:23
Εγώ πάντως το μέτρησα και στην πόλη και σε ταξίδι που έκανα, με νορμάλ ταχύτητα και καίει 5l στα 100χλμ.

Και το λαμπάκι της ρεζέρβας μου ανάβει στα 5 τελευταία λίτρα του ρεζερβουάρ.

oulas
29/09/2005, 01:00
5 λτ ειναι μαι χαρα. Αρα 19/5= 3.8

3.8Χ100=380χλμ αυτονομια μεγιστη.

Ρε σεις τι ισχυει τελικα; Γιατι τοσο μεγαλη αποκλιση στης μετρισεις σας;

Εγω σε 1 χρονακι σκεφτομαι για το 600. Αν καιει οπως λει ο jimmy ειναι ενταξη!:wave2:

iziogas
29/09/2005, 08:22
Η δική μου εμπειρία:

Το γεμίζω πάντα ώστε να έχω μέτρο σύγκρισης. Σε κάθε γέμισμα βάζω 15 με 15.5 λίτρα. Αν χωράει 19 λίτρα τότε το λαμπάκι μου ανάβει περίπου στα 5 λίτρα.

Συήθως κάνω 240 χλμ πρίν το λαμπάκι και μπαίνω στο βενζινάδικο στα 260 χμλ. Η διαδρομή μου είναι Αλίμου-Παραλιακή-Κηφισός. Οι ταχύτητες από κολλημένος στην κίνηση μέχρι 200.

Εχώ δεί και 300χμλ πρίν το λαμπάκι, έχω δει και 220χμλ πρίν το λαμπάκι.

Η μηχανή είναι, αν όχι άψογη... πάρα πολύ καλή σε όλα.

nikonian
29/09/2005, 08:27
Το δικό μου Hornet με το ίδιο μοτέρ και τα ίδια καρμπυρατέρ καίει:
5,7 λιτ./100 χλμ σε χαλαρές διαδρομές
6-6,3 σε νορμάλ (120-160)
8-8,5 με 200αρες+
Οι μετρήσεις έχουν γίνει πολλές φορές



Μετρήσεις του τύπου : "βγάζω Χ χιλιόμετρα μ'ένα ρεζερβουάρ", στερούνται σοβαρότητας

oulas
29/09/2005, 08:36
Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι αρκει να γραφεις το τροπο που οδηγεις.

Αφου η χωριτικοτητα του ρεζερβουαρ ειναι γνωστη για το καθε μηχανακι.

Εχει διαφορα να πεις 5.λτ/100χλμ, και εχει διαφορα να πεις οτι το ρεζερβουαρ μου ειναι πχ 15 λτ και βγαζει 300χλμ;

Τοτε ειναι 5λτ/100 χλμ.


Ακριβως το ιδιο πραμα ειναι φιλε μου!:wave2:

startengine
29/09/2005, 09:09
Για την ευκολία οδήγησης της b600s στην πόλη, αρκεί να πω πως πριν ξεκινήσω τη συμβίωση μαζί της οι εμπειρίες μου ήταν με παπιά και σκούτερ (!!!) και με τη μηχανή της Σχολής που έδωσα για δίπλωμα. Την οδήγησα αρκετά άνετα από την πρώτη στιγμή και το μόνο που έπρεπε να συνηθίσω ήταν το βάρος στους επιτόπιους ελιγμούς. Μετά από ένα χρόνο, με έμαθε να ταξιδεύω, να στρίβω με πολλά, να απολαμβάνω τις διαδρομές χωρίς άγχος και το κυριότερο χωρίς να σκέπτομαι και να ανησυχώ για τις αντιδράσεις και τη συμπεριφορά της μηχανής .

Ειδικά για τον φίλο oulas, θα του πρότεινα όταν έρθει η ώρα η καλή να τη δοκιμάσει και θα ενθουσιαστεί. Η μετάβαση από το 250 στο 600 πιστεύω πως είναι παιχνιδάκι.:wave2:

Για τον φιλο που σκέπτεται αν θα τον εξυπηρετήσει σε μετακινήσεις εντός, θα του έλεγα πως ΑΝ θέλει μια street μηχανή με την οποία θα μετακινείται στην πόλη, τότε είναι ό,τι πιο ιδανικό ως επιλογή. Βέβαια το καημένο θα ζεσταίνεται και θα ταλαιπωρείται αλλά δεν θα τον δυσκολέψει καθόλου. Είανι τόσο φιλικό, κόβει αρκετά για 600 και ο συμπλέκτης του είναι ιδιαίτερα ελαφρύς.

Τελικά η μαμά Honda θα πρέπει να μας δίνει ποσοστά...
:D :D :D

oulas
29/09/2005, 09:50
Εχω μεγαλη αγωνια να την οδηγησω και να δω πωε ριναι τα 200 κιλα μεσα στην κινηση, μιας και η διαδρομες ειναι καργα κεντρο Αθηνας. Καλαμακι-Πειραιως-Ομονοια-Αμελοκηπους-Ζωγραφου-Καλαμακι.

Η αλλιως. Σπιτι-δουλεια-Σχολη-Κοπελα-Σπιτι


Παντως ρε παιδια, βλεπω με το cbf250 παιρναω απο κατι τρυπες μεσα στην κινηση, και βλεπω πισω μου 600 αρες μηχανες να κολανε η να σταματησουν τελειως ωστε να περασουν αναμεσα απο τα αυτοκινητα! Αυτα σκεφτομαι, δεν περνω κατι μεγαλο! Γαμτ την κινηση μου !

:bigcry:

yiannis600
29/09/2005, 10:30
Μιας και μαζευτηκαμε δεν λεμε λιγο ποσο πληρωνουμε και στη συντηρηση ετσι για να εχουμε ολοι μια δευτερη αποψη και να μπορουμε να συγκρινουμε
Λοιπον service 6.000km με λαδια 15-50 συνθετικα (το αναφερω γιατι νομιζω οτι ισως καποιος να χρησιμοποιει 10-40) 70Εuro ,service 15.000km 150Εuro.

nikonian
29/09/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι αρκει να γραφεις το τροπο που οδηγεις.

Αφου η χωριτικοτητα του ρεζερβουαρ ειναι γνωστη για το καθε μηχανακι.

Εχει διαφορα να πεις 5.λτ/100χλμ, και εχει διαφορα να πεις οτι το ρεζερβουαρ μου ειναι πχ 15 λτ και βγαζει 300χλμ;

Τοτε ειναι 5λτ/100 χλμ.


Ακριβως το ιδιο πραμα ειναι φιλε μου!:wave2:


Μακάρι να ήταν το ίδιο.
Πολλά μηχανάκια και ιδιέταιρα αυτά που δεν έχουν περιμετρικά πλαίσια αλλά μονή ραχοκοκκαλιά έχουν τελείως αναξιόπιστη ρεζέρβα. Το πλαίσιο χωρίζει στα δυο το ρεζερβουάρ και μπορεί να αδειάσει το αριστερο μέρος , που έχει και το βρυσάκι, ενώ στο δεξιό να έχει ακόμα 2-3 λίτρα. Μου έχει συμβεί να μείνω και να σπρώχνω ενώ είχε ακόμη 3 λίτρα.
Συνεπώς όταν ακούω: "έβγαλα 300 χλμ μέχρι να γυρίσω ρεζέρβα", ή "μέχρι να ανάψει λαμπάκι", κουνάω το κεφάλι, γιατί μπορεί αυτό να σημαίνει ότι έμειναν 3,5 λίτρα (το θεωρητικό), ή ότι έμειναν 5,ή 3,ή 4 λίτρα.
Μέτρηση σημαίνει: φουλάρω, κάνω 1000-1200 χλμ ξαναφουλάρω , προσθέτω τα λίτρα που έβ αλα ενδιάμεσα στα λίτρα που έβαλα στο τέλος και διαιρώ δια 10 ή 12 αναλόγως.

oulas
29/09/2005, 12:42
Tote Ειναι θεμα του ντεποζιτου της μηχανης της μαρκας που εχεις.

Εγω στο δικο μου μετραω καθε φορα που το γεμιζω μεχρι πανω, και κανω καθε φορα το ιδια χιλιομετρα με αποκλιση +-10.

Αλλωτε βγαζω 350 +- 10

el_hymador
29/09/2005, 19:16
....so....στην μηχανη χρησιμοποιουσα super αμολυβδη , αλλα τωρα τελευταια γεμιζω με αμολυβδη απλως.(€ - € - €) Διαφορα στην αποδοση πιστευω οτι υπαρχει μονο ψηλα εκει που το cbf ''κυνηγαει'' την τελικη του ..με την απλη αμολυβδη (95-96οκτανια) πρεπει να εχεις λιγο παραπανω υπομονη..τα 180 τα εχει ανεξαρτητως φορτιου , αερα κ.τ.λ.-κ.τλ ...τωρα σε οτι αφορα την καταναλωση .... ο δεικτης ρεζερβας ειναι λιγο αναξιοπιστος (σωστα το λετε!) εχει τυχει πολλες φορες να αναβει και μετα απο λιγο να σβηνει ...πιστευω οτι επηρεαζεται απο τις κλισεις (ανηφορα-κατηφορα / δεξια - αριστερα) δεν μπορω με σαφηνεια να δωσω ενα νουμερο καταναλωσης , απλα και εγω γεμιζω παντα με 15 ευρω που σημαινει περιπου 15 λιτρα...αυτα τα 15 λιτρα με νορμαλ οδηγηση μου τα καιει μετα απο 250 - 280 χλμ......αν πλακωνεσαι στα γκαζια (πολυ ευκολο με αυτο το μηχανακι αφου πας με 200αρες λες και ειναι το ποιο φυσικο πραγμα του κοσμου...) ....γαμησε τα!!!! αποκορυφωμα τα 80 χλμ που μου εβγαλε το ρεζερβουαρ σε μια πολυ γρηγορη βολτα....(εθνικη - κολλημενο το γκαζι στο στοπ) ....για την οδηγηση μεσα στην πολη , απλα θα πω -και ειναι προσωπικη αποψη - οτι συναγωνιζεται στα ισια μονοκυλινδρα on-off πολυ ελαφρυτερα.....το μηχανακι εχει χαμηλο κεντρο βαρους (ο ογκος του συνιθιζεται) και ειναι απολυτα ζυγισμενο...μπορεις να κινεισαι με μηδενικες ταχυτητες και να ισορροπεις - ελισεσαι μεσα στα λουκια των τουτου με εξεραιτικη ευκολια.Παρα πολυ πρακτικο και ανετο ...μοναδικο μειονεκτημα οτι τους θερινους μηνες ανεβαζει θερμοκρασια για πλακα και στα κανει τσουρεκια το βεντιλατερ....α και οσοι το αγορασετε τελικα (εγω το προτεινω 1000%!!!) μην τσιγκουνευτητε τα παραπανω λεφτα για το abs !!!! ειδικα μεσα στην πολη με εχει σωσει απο αρκετες μικροπτωσεις οπου και θα εσπαγα στα σιγουρα πλαστικα - μανετες , οποτε εχει αποσβεσει τα χρηματα του με το παραπανω....επισης παρτε το μαυρο!!! (05 μοντελο) το ειδα στον δρομο και μου εφυγε η μαγκια!!!

toyota
30/09/2005, 08:25
Παιδιά,και εις ανώτερα.

http://www.bikenet.gr/component/option,com_smf/Itemid,49/topic,744.from1128042686/topicseen#msg6196

bsari
30/09/2005, 11:28
ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΕΙ 165ΧΛΜ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΣΚΙΣΙΜΟ 1Η -2Α ΣΠΑΝΙΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ 265 ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΕ ΜΙΚΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ6000+(ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΗ) ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 140 ΗΜΕ 200 Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΟΜΩΣ... ΤΟ FAZER ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΨΕΚΑΣΜΟ

el_hymador
30/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Παιδιά,και εις ανώτερα.

http://www.bikenet.gr/component/option,com_smf/Itemid,49/topic,744.from1128042686/topicseen#msg6196

....please μπορεις να postαρεις την φωτο του cbf 1000 εδω γιατι εκει θελει register και βαριεμαι.....

ronin1
16/10/2005, 19:50
προσωπικά θεωρώ πιο όμορφο το 600, έτσι όπως βλέπω το 1000 στη φωτο


26341

Σφήγκας600
17/10/2005, 08:15
Ομορφιές!!!:eyepop:

oulas
17/10/2005, 09:45
Αντε σιγα σιγα και τα παιδια με τα 600 αρια ζωντανευουν την παρουσια τους λιγο λιγο!:wave2:

nikonian
17/10/2005, 10:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ 140 ΗΜΕ 200 Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ

To Ηornet μου στα 140 καίει 6-6,3 λίτρα (ανάλογα με τον αέρα) και στα 200+ ξεπερνάει τα 8 λίτρα/100ΧΛΜ Τεράστια διαφορά!!!

el_hymador
17/10/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
προσωπικά θεωρώ πιο όμορφο το 600, έτσι όπως βλέπω το 1000 στη φωτο


ευχαριστω για το postaρισμα....

σαν να εχεις δικιο ....και εμενα το 600 πιο ομορφο μου δειχνει ...ισως να φταει το χρωμα της συγκεκριμενης φωτο , σαν το μπουκαλι της smirnoff mule ειναι....αλλα αν εχουν πετυχει (πραγμα πολυ πιθανο) και στο χιλιαρι την ομοιογενεια που εχει το 600 , θα ειναι πολυ καλο ....

ronin1
17/10/2005, 17:57
μου φαίνεται λίγο πιο αεροδυναμικό πιο σπορ το 600.Ίσως φταίει το σχήμα του φλας...δε ξέρω.Σίγουρα το χρώμα δε με πολυτρελαίνει.Προτιμώ γκρι ή ΜΑΥΡΟ!!!

Σφήγκας600
18/10/2005, 15:03
Για δείτε και τα άλλα χρώματα:


26468

Σφήγκας600
18/10/2005, 15:04
και αυτό:


26470

Σφήγκας600
18/10/2005, 15:05
τι κοιτάς ρε;


26472

Σφήγκας600
18/10/2005, 15:07
ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΛΟΙΠΟΝ.:D

Σφήγκας600
18/10/2005, 15:13
Α! να και το μαύρο. Δέν λέω..... αλλά μάλλον ναι! το μαντέψατε πορτοκαλί (πάλι) sorry αν σας έπρηξα.


26474

Akefalos
18/10/2005, 17:07
Re paidia sorry ki olas ama rotiso vlakeia alla yparxei cbf900?Ego ksero cbf250,cbf500 kai cbf600.Ta ypoloipa gymna einai CB1300 kai ta dyo Hornet CB600F kai CB900F.To CBF900 poio einai?Mipos vgike tora?:confused:

el_hymador
19/10/2005, 00:07
Σφηγκα μαλλον για εμενα το γκρι-μπλε...οι γυναικες το λενε RAF....οχι το πορτοκαλι , ουτε το μπλε ελεκτρικ αλλα ουτε το μαυρο ...αυτο που μενει τελως παντων...τι διαολο χρωμα ειναι?...αυτο!

Ξερει κανενας για τεχνικα χαρακτηριστικα ? εγω βλεπω μπροστα το πηρουνι του 600 (οπτικα ε?) αν εχει το ιδιο και το χιλια με 41mm τοτε στις στροφες με μπολικα χλμ , για soundtrack θα εχουμε το ''βαρκα στο γυαλο , βαρκα στο γυαλο , βαρκα με ζουμπουλι και βασιλικο...'' πισω πιστευω να του εχουν βαλει μοχλικο....κατι δαγκανες εξαπιστονες βλεπω , και με αυτες το πηρουνι θα την ακουει κανονικα....τελως παντων αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω ας μας ενημερωσει...
:wave2:

el_hymador
19/10/2005, 00:19
α! και ξεχασα να προσθεσω....

Το μεγαλο cbf οφειλε να ειναι λιγο πιο τολμηρο σχεδιαστικα...στην ουσια ειναι πανομοιοτυπο-σχεδιαστικα- με το 600....που πα ρε Καραμητρο ειδικα με τετοιο ανταγωνισμο?


26510

Σφήγκας600
19/10/2005, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
α! και ξεχασα να προσθεσω....

Το μεγαλο cbf οφειλε να ειναι λιγο πιο τολμηρο σχεδιαστικα...στην ουσια ειναι πανομοιοτυπο-σχεδιαστικα- με το 600....που πα ρε Καραμητρο ειδικα με τετοιο ανταγωνισμο? Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου,ξαναζεσταμένο φαί (πάλι).Πάγια τεχνική της Honda.Για αυτό έχουν ξεθαρέψει όλοι οι άλλοι σουζουκοκαβασακαιογιαμαχαιοντουκατοαπριλιακατιμαδε ς(και με το δίκιο τους)

startengine
20/10/2005, 09:54
Λοιπόν, οι σημαντικότερες διαφορές του 1000 έναντι του 600, είναι το μοχλικό στην πίσω ανάρτηση (η μπροστά ω ναι! Είναι ίδια!!!), φυσικά ο ψεκασμός και η ύπαρξη τριοδικού καταλύτη έναντι της καταλυτικής επίστρωσης στο 600 και το γεγονός ό,τι υπερπληρεί τις προδιαγραφές ρύπων euro 3.
Κατά τα άλλα... η γνωστή καλή (και ολίγον πληκτική) Honda που όλοι αγαπήσαμε...!:D

Σφήγκας600
20/10/2005, 11:13
Άγνωσται αι βουλαί της μαμάς "H". Και μήν νομίζετε οτι όλα αυτά δεν με έκαναν να σκεφτώ κάποτε να πάρω Κάβα-Ζ.(φτού κακά) αλλά ευτηχώς με χτύπησε (τσίμπησε) κατακούτελα ο έρωτας για το Hornet μου. Αντε όμως να δούμε και τίποτα πραγματικά καινούργιο στο μέλλον. (Ρε μήπως φταίει που είμαι αεκτζής και παρομοίος περιμένω να δώ την ομάδα μου να κάνει κάτι καλό΄;;;) Μαζόχ-οχ-οχ

el_hymador
21/10/2005, 16:43
Μ@λα@κι@ ...... αν στο εξακοσαρακι μας το πηρουνι των 41mm ειναι οριακα επαρκες στο μεγαλο απλα δεν θα κανει....δεν ειμαι τυπος που ψαρωνει με αριθμους και τεχνικα χαρακτηριστικα , αλλα ακομα και για λογους marketing ,επρεπε να βαλουν κανα 43mm μπροστα.....ωρες-ωρες λειτουργουν πολυ αψυχολογητα....κατα τα αλλα θετικο το γεγονος οτι βαλαν (ας καναν και αλλιως!) μοχλικο πισω....μαλλον πανε να τοποθετηθουν στην ιδια θεση της αγορας οπως και με το 600αρι...φιλικη και ευχρηστη -τα κανω ολα - μοτοσυκλετα 1000 κυβικων.....τωρα αυτο δεν ειναι αντιφαση? Αν καποιος παει για χιλιαρι ε, κατι τις παραπανω το θελει και ας μην το χρησιμοποιησει ποτε....


οποτε fazer 1000 δαγκωτο !!!:)

startengine
21/10/2005, 21:00
Μη βιάζεσαι για το fazer. Κάτσε να δούμε τον ψεκασμό της μαμάς Η... Του fazer δεν είναι ό,τι καλύτερο....

Εξάλλου δε νομίζω να έχειςσοβαρά παράπονα από την "εντιμότητα" του 600 της.
:smilea:

el_hymador
22/10/2005, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
Μη βιάζεσαι για το fazer. Κάτσε να δούμε τον ψεκασμό της μαμάς Η... Του fazer δεν είναι ό,τι καλύτερο....

Εξάλλου δε νομίζω να έχειςσοβαρά παράπονα από την "εντιμότητα" του 600 της.
:smilea:


οχι , απο το 600 δεν εχω παραπονα .... εξ΄αλλου ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου που αγορασα μοτοσυκλετα με καθαρα ορθολογιστηκα-πρακτικα κριτηρια....για 1000 ομως δεν θα προσεγγισω ετσι(αλοιμονο!!)...δεν ειναι ανοητο να αγοραζεις 1000αρι με βαση την λογικη?....απλα δεν αγοραζεις....βολευεσαι με το 600..αυτο υπαγορευει η λογικη.:)

....εχει κατι ο ψεκασμος του fazer?:confused:

dimitrioskosmas
22/10/2005, 12:05
το cbf 1000 δεν ειναι στο ιδιο target group με το fazer.ειναι στη κατηγορια bandit 1200,tdm900
εξαλλου φαινεται απο τη τιμη 8900 εχει στη γαλλια
για το fazer,z ετοιμαζεται το καινουργιο hornet
και μενα με χαλασε το πηρουνι 41mm και το σιδερενιο ψαλιδι πισω...βλεπε κοστος
οριακα επαρκες το 41mm στο 600??
οχι ρε παιδια μη τρελαθουμε κιολας
το προηγουμενο vfr μεχρι το 2001 41mm ειχε

Xlitos
22/10/2005, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
το cbf 1000 δεν ειναι στο ιδιο target group με το fazer.ειναι στη κατηγορια bandit 1200,tdm900
εξαλλου φαινεται απο τη τιμη 8900 εχει στη γαλλια
για το fazer,z ετοιμαζεται το καινουργιο hornet


Σωστός.
Για όλους φροντίζει η μαμά ρεεεεεε...
:beer:

el_hymador
23/10/2005, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
το cbf 1000 δεν ειναι στο ιδιο target group με το fazer.ειναι στη κατηγορια bandit 1200,tdm900
εξαλλου φαινεται απο τη τιμη 8900 εχει στη γαλλια
για το fazer,z ετοιμαζεται το καινουργιο hornet
και μενα με χαλασε το πηρουνι 41mm και το σιδερενιο ψαλιδι πισω...βλεπε κοστος
οριακα επαρκες το 41mm στο 600??
οχι ρε παιδια μη τρελαθουμε κιολας
το προηγουμενο vfr μεχρι το 2001 41mm ειχε

το μεγαλο hornet δεν το ειχε ντυσει ποτε η honda oμως...αν βγει καινουργιο με φερινγκ δεκτο...δηλαδη το fazer σε ποια κατηγορια παιζει ?:confused: ...εγω παντως σε αυτην θα παιξω :D

το 41mm στο 600 ειναι οριακα επαρκες γιατι ολο το υπολοιπο συνολο ειναι παρα πολυ καλο...

Υ.Γ. Η honda δεν ηταν ποτε μαμα μου και ουτε θελω να γινει....

Σφήγκας600
24/10/2005, 12:04
Τελικά οι "κατηγορίες" (αν υπάρχουν) πλέον παίζουν με τα (α) χρήματα (β) κυβικά (γ) στήσιμο μηχανής (naked-ss-enduro-touring κλπ)????? Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί έτσι όπως τα κάναμε τα τελευταία χρόνια.Όποιος διαβάζει τα ανάλογα συγκριτικά σε περιοδικά (με κάτι naked τελευταία λέω... ο νοών νοήτο) Θα καταλάβει. Am i getting... stupider? (που λέγανε και οι faith no more σε ένα άσμα τους)

el_hymador
24/10/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σφήγκας600
Τελικά οι "κατηγορίες" (αν υπάρχουν) πλέον παίζουν με τα (α) χρήματα (β) κυβικά (γ) στήσιμο μηχανής (naked-ss-enduro-touring κλπ)????? Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί έτσι όπως τα κάναμε τα τελευταία χρόνια.Όποιος διαβάζει τα ανάλογα συγκριτικά σε περιοδικά (με κάτι naked τελευταία λέω... ο νοών νοήτο) Θα καταλάβει. Am i getting... stupider? (που λέγανε και οι faith no more σε ένα άσμα τους)


...καλο ειναι αυτο , πλεον υπαρχουν μοτοσυκλετες για να καλυψουν οποιαδηποτε αναγκη/απαιτηση/ βαλαντιο....

απλα εμεις μερικες φορες κανουμε λαθος επιλογες.