PDA

View Full Version : βίσματα - ακροδέκτες



road spirit
22/02/2012, 12:40
Έχω πάει σε 2-3 μαγαζιά με είδη ηλεκτρονικού-ηλεκτρολογικού υλικού και ψάχνω τα παρακάτω βίσματα, δεν τα είχαν.
Δεν μπορεί να είναι τόσο δυσεύρετα, αλλά για να μη γυρίσω όλη την Αθηνά στα τυφλά:
α) ξέρετε πως τα ζητάμε ακριβώς στα ελληνικά? γιατί στο γκούγκλη ψάχνοντας για βίσματα γενικότερα βρίσκω το χάος ... και
β) ξέρετε πολύ συγκεκριμένα κάποιο μαγαζί που να τα έχει?

Από ebay-εξωτερικό τα βρίσκω, χαίρω πολύ... όμως τα χρειάζομαι σχετικά άμεσα, χώρια που τα μεταφορικά είναι περισσότερα απο τη τιμή αγοράς.


248104

road spirit
22/02/2012, 12:41
Τα χρειάζομαι για να φτιάξω καλώδιο όπως το παρακάτω, οπότε θέλω και το λαστιχένιο κάλυμα-καπάκι του βίσματος. Και για αυτό επίσης έφαγα "πόρτα" στα μαγαζιά που πήγα, οπότε αν ξέρετε ...


248105

McGyver
22/02/2012, 12:43
α) Μπλιμπλίκια για ρεύμα :lol: . Έχε φωτό ή δείγμα μαζί σου, δε θα βγάλεις άκρη αλλιώς.
β) Δοκίμασες σε ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων; Εγώ θα έκανα μια βόλτα από Κατουμά και Ακτίνιο, νομίζω έχεις τις περισσότερες πιθανότητες...

sniper
22/02/2012, 12:45
Kατουμά πήγες;

Δεν ξέρω πως τα λένε - φύσα θες πάντως - πάρε την φωτό μαζί σου, ή το παλιό αν έχεις και δείξτο στο μαγαζί.

borbos
22/02/2012, 12:47
μου κανουν για φις που χρεισημοποιουντε στον μοντελισμο.go σε κανα τετοιο μαγαζι με τηλ/να μοντελα ομως....οχι jumbo

sniper
22/02/2012, 12:49
Εναλλακτικά, μπορείς να τα ξηλώσεις από τα φλας του 600rr :winka: (αν βιάζεσαι)

Anty12
22/02/2012, 12:55
1_Tamiya connectors ή Latching Connectors ....αλλά αν σε καταλάβουν γράψε με....

Θα τους βρεις αυτούς ή παρόμοιους για να κάνεις την δουλειά σου, σε μαγαζιά με μοντελισμό ή με αξεσουάρ αυτοκινήτων

2_Γιατί βάζεις 2 ασφάλειες στο θετικό πόλο (+)....???

3_ Πόσο ρεύμα θα περάσει από το κύκλωμα ?




edit 1: Δοκίμασε και το "θέλω κονεκτοράκια τύπου Ταιβάν"

edit 2:Αν βρεις σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα, γράψτο , γιατί εγώ τους ψάχνω εδώ και 8 μήνες..

edit 3....μ@λακία είπα στο 2...τώρα πρόσεξα ότι είναι μπρίζα....:blush:

road spirit
22/02/2012, 13:06
ευχαριστώ παίδες

θα πάω μια βόλτα απο κατουμά και βλέπουμε, μοναστηράκι ή κάπου στην αθηνάς δεν είναι αυτός?

Βλέπω στου πίσσαρη τώρα αυτά (http://motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=284&page=1&prod_id=LS.10003843&reqManuf=all&group=all&fsize=all) , χωρίς να φαίνονται καλά, μοιάζουν πολύ.

Πρόεδρα, είναι για μόνιμη παροχή σε μπαταρία για φόρτιση αλλά και για σύνδεση άλλου αξεσουάρ αν χρειαστεί, πχ κομπρεσεράκι για τα λάστιχα.

sapila racing
22/02/2012, 13:08
Ο Κατουμάς εχει παρόμοια με των Japan μοτο αλλά χωρίς το πλαινό ασφαλιστικό κούμπωμα, μην περιμένεις να βρείς λαστιχενιο καπάκι όμως, θα πρέπει να φτιάξεις κατι μόνος σου.

Βλέπω στην φωτό στρογγυλούς ακροδέκτες (αρσενικό/θυληκό), αλλά αυτα δεν θα τα βρείς κατα πασα πιθανότητα, με φλατ ακροδέκτες υπαρχουν στον Κατουμα και με τουλάχιστον 3 μεγέθη.

Stergios69
22/02/2012, 13:08
http://www.easternbeaver.com
Δοκιμασμένος πολλές φορές από μένα...

MikeG
22/02/2012, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ευχαριστώ παίδες

θα πάω μια βόλτα απο κατουμά και βλέπουμε, μοναστηράκι ή κάπου στην αθηνάς δεν είναι αυτός?

Βλέπω στου πίσσαρη τώρα αυτά (http://motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=284&page=1&prod_id=LS.10003843&reqManuf=all&group=all&fsize=all) , χωρίς να φαίνονται καλά, μοιάζουν πολύ.

Πρόεδρα, είναι για μόνιμη παροχή σε μπαταρία για φόρτιση αλλά και για σύνδεση άλλου αξεσουάρ αν χρειαστεί, πχ κομπρεσεράκι για τα λάστιχα.


Έχεις φορτιστή που να σου φορτίζει από τη πρίζα? Αν ναι, για στείλε link. :wave2:

road spirit
22/02/2012, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχεις φορτιστή που να σου φορτίζει από τη πρίζα? Αν ναι, για στείλε link. :wave2: φαντάζομαι εννοείς το πριζάκι στη bmw ... όχι για αυτό και θέλω να βάλω μόνιμα το καλώδιο πάνω, παρακάμπτοντας το canbus, δουλεύει χωρίς πρόβλημα τσεκαρισμένο ...

Αν θες φορτιστή να κουμπώνει απ'ευθείας στο πριζάκι, παίρνεις τον optimate/accumate 4 "dual" (έχει πρόγραμμα για canbus)

Anty12
22/02/2012, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


Πρόεδρα, είναι για μόνιμη παροχή σε μπαταρία για φόρτιση αλλά και για σύνδεση άλλου αξεσουάρ αν χρειαστεί, πχ κομπρεσεράκι για τα λάστιχα.

Τότε θα σε συμβούλευα να πας σε καλώδια τουλάχιστον 1.5mm , και ασφάλεια πάνω από 6 Α.

Οι συγκεκριμένοι κονέκτορες ΔΕΝ ενδείκνυνται για τόσο μεγάλο αμπεράζ, (στην φόρτιση πεσμένης μπαταρίας αρχικά και για αρκετή ώρα θα έχεις πάνω από 4-5 Α, ενώ το κομπρεσέρ τραβάει περίπου τα ίδια για τα 2-3 λεπτά που χρειάζονται για να φουσκώσεις το λάστιχο).

Από την άλλη, αν βάλεις 6Α ασφάλεια, και έχεις επάνω π.χ. ένα GPS , μπορεί να το πάρεις στα χέρια, αν το GPS δεν έχει δικιά του εσωτερική ασφάλεια.

Εγώ έχω μια μόνιμη μπρίζα στο τιμόνι για GPS , φορτιστές κτλ , και μία δεύτερη -που την συνδέω όταν χρειαστεί-με ποιο βαρβάτη ασφάλεια, για τα κλαταρίσματα.

Α...και για νάχουμε την κεφάλα μας ήσυχη, την μπαταρία την βγάζουμε για να την φορτίσουμε..

road spirit
22/02/2012, 13:52
Anty,
το καλώδιο με τους συγκεκριμένους κονέκτορες (όπως στη 2η φωτό που πόσταρα) το έχω ήδη, είναι το εργοστασιακό που δίδεται μαζί με τον φορτιστή optimate. Απλά θέλω και 2ο (...και 3ο ...:lol: ) και η σκέψη ήταν να μη τα αγοράσω αλλά αν βγαίνει αρκετά φθηνότερα να τα φτιάξω.

Υποθέτω λοιπόν ότι για να το πουλάει έτσι η optimate τόσα χρόνια, σε όλα της τα μοντέλα θα είναι οκ όσον αφορά τα ρεύματα.

Τώρα, για να συνδεσω πάνω κομπρεσεράκι, θα τσεκάρω το καλώδιο που δίδεται στη συσκευασία του και θα πράξω ανάλογα (σχετικά με το πάχος του, την ασφάλεια κλπ).

Για λοιπά γκατζετάκια (gps, κινητό και λοιπές μικροσυσκευές) το bmw έχει δυο άλλες έτοιμες παροχές που κάνουν τη δουλειά :)

MikeG
22/02/2012, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Για λοιπά γκατζετάκια (gps, κινητό και λοιπές μικροσυσκευές) το bmw έχει δυο άλλες έτοιμες παροχές που κάνουν τη δουλειά :)


Ποια είναι η 2η παροχή, πέρα από το πριζάκι στο ψευτοκάπακο του φίλτρου αέρα?

road spirit
22/02/2012, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ποια είναι η 2η παροχή, πέρα από το πριζάκι στο ψευτοκάπακο του φίλτρου αέρα?

το πριζάκι τύπου αναπτήρα ντεεεε ???

MikeG
22/02/2012, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το πριζάκι τύπου αναπτήρα ντεεεε ???


Α αυτή είναι η μια παροχή. Έχει και 2η εκεί από κάτω? Ρεύμα πάντως πάει και μέχρι πίσω στη θέση που μπαίνει ο συνεγερμός, έχει ελεύθερη φύσα.

road spirit
22/02/2012, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Α αυτή είναι η μια παροχή. Έχει και 2η εκεί από κάτω? :confused: μα το είπες και μόνος σου, κάτω απο το καπάκι του ψευτο-ντεπόζιτου.


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρεύμα πάντως πάει και μέχρι πίσω στη θέση που μπαίνει ο συνεγερμός, έχει ελεύθερη φύσα. ναι αλλά είναι καβατζομένη απο το συναγερμό

MikeG
22/02/2012, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:confused: μα το είπες και μόνος σου, κάτω απο το καπάκι του ψευτο-ντεπόζιτου.

ναι αλλά είναι καβατζομένη απο το συναγερμό



Όντως, 2 :lol: :lol:

McGyver
22/02/2012, 14:15
Ωραία, πάμε τώρα στο 2 + 2 ...

Anty12
22/02/2012, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να μη τα αγοράσω αλλά αν βγαίνει αρκετά φθηνότερα να τα φτιάξω.



Μια ζωή, οι Yamahαίοι θα σας ξελασπώνουν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=116) ρπμ :lol:

road spirit
22/02/2012, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μια ζωή, οι Yamahαίοι θα σας ξελασπώνουν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=116) ρπμ :lol: :lol:
το ξέρω βρε πρόεδρΑ και συμφωνώ απόλυτα, για αυτό και ψάχνω να τα φτιάξω μόνος μου :beer:

Kotselakos
22/02/2012, 15:33
Αν δεν το βιάζεσαι τόοοσο πολύ και για να μην ψάχνεις σου στέλνω αύριο το πρωί με ταχυδρομείο express. Μένω Ρόδο, λογικά Δευτέρα θα τα έχεις.


248110

Kotselakos
22/02/2012, 15:35
Πες μου πόσα θες και με πόσους ακροδέκτες, δεν θα μου λείψουν, έχω καβάτζα:D :beer:


248111

Anty12
22/02/2012, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotselakos
Πες μου πόσα θες και με πόσους ακροδέκτες, δεν θα μου λείψουν, έχω καβάτζα:D :beer:

Πες μας και από που τους αγοράζεις (Ελλάδα) αν θες.....

Kotselakos
22/02/2012, 16:24
Δεν μπορώ να σου πω, γιατί το όλο σετάκι από ebay το είχα πάρει.

Όταν ήμουνα Αθήνα, αν χρειαζόμουνα καμμιά φύσα που και που, ζήταγα από φίλο που είχε ηλεκτρολογείο.:wave2:

virus
22/02/2012, 21:03
πηγαινε στον βενιερη στο περιστερι. εχει παπαδες εκει. αμα μπεις δεν ξεκολας απο κει.

Κατάστημα Περιστερίου
Κηφισσού & Αγ. Παύλου 57
Τηλ.: 210 57.52.791-5
Fax: 210 57.22.675, 210 57.47.394

Ωράριο Καταστήματος:

Καθημερινά 8.00πμ-4.30μμ

Σάββατο 8.00πμ- 3.00μμ

vaska
22/02/2012, 21:57
Πω πω ρε παιδί μου σε μια κουταλιά νερό πνίγεστε. Ακούστε λοιπόν τι έκαμε ο vaskas κι έλυσε όλα τα προβλήματα φόρτισης που είχε σε όλα του τα μηχανάκια για να μην τρέχει από αντάπτορα σε αντάπτορα.

Πήρε λοιπόν ένα καμένο τροφοδοτικό από υπολογιστή και του έκοψε όλα τα molex, έπειτα από συσκευές που έχουν τα αντίστοιχα αρσενικά (πχ κλαταρισμένα φανάκια από pc cases) πήρε και τ' αρσενικά. Παίζουν συνολικά 6 μηχανάκια και 2 φορτιστές. Από την μπαταρία του κάθε μηχανακίου (πλην της χοντρής) έβγαλε γραμμή ή κάτω από τη σέλα στα παπιά ή στο τιμόνι στο DR. Έκοψε και τους ακροδέκτες στους φορτιστές κι έφτιαξε το ταίρι των molex χρησιμοποιώντας μόνο τα δύο άκρα για + και - . Οπότε όποιο μηχανάκι κάθεται στο γκαράζ του κουμπώνει επάνω έναν φορτιστή και δάτσ ολ. Όλα τα μηχανάκια ετοιμοπόλεμα και καλοφορτισμένα πάντα. Επίσης τα άκρα των φορτιστών δεν τα πέταξε, ταίριασε πάλι κι εκεί molex και όταν χρειάζεται κροκοδειλάκια απλά αλλάζει τα άκρα του φορτιστή ή όταν χρειάζεται φόρτισμα η χοντρή πάλι βάζει το άκρο με το μπριζάκι και όλα καλά.

Αν θέτε σας βάζει και φωτό (ο vaskas).

Επίσης τα molex των τροφοδοτικών από pc αντέχουν αρκετά μεγάλη ένταση ρεύματος, σίγουρα μέχρι και 22 Α.

:wave2: :wave2: :wave2:

MikeG
22/02/2012, 23:27
http://www.louis.de/_20f33687107cd6b5a51828bc7974b7b88f/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=380&wgr=425&list_total=10&anzeige=0&artnr_gr=10003835

nikos_abel
23/02/2012, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πω πω ρε παιδί μου σε μια κουταλιά νερό πνίγεστε. Ακούστε λοιπόν τι έκαμε ο vaskas κι έλυσε όλα τα προβλήματα φόρτισης που είχε σε όλα του τα μηχανάκια για να μην τρέχει από αντάπτορα σε αντάπτορα.

Πήρε λοιπόν ένα καμένο τροφοδοτικό από υπολογιστή και του έκοψε όλα τα molex, έπειτα από συσκευές που έχουν τα αντίστοιχα αρσενικά (πχ κλαταρισμένα φανάκια από pc cases) πήρε και τ' αρσενικά. Παίζουν συνολικά 6 μηχανάκια και 2 φορτιστές. Από την μπαταρία του κάθε μηχανακίου (πλην της χοντρής) έβγαλε γραμμή ή κάτω από τη σέλα στα παπιά ή στο τιμόνι στο DR. Έκοψε και τους ακροδέκτες στους φορτιστές κι έφτιαξε το ταίρι των molex χρησιμοποιώντας μόνο τα δύο άκρα για + και - . Οπότε όποιο μηχανάκι κάθεται στο γκαράζ του κουμπώνει επάνω έναν φορτιστή και δάτσ ολ. Όλα τα μηχανάκια ετοιμοπόλεμα και καλοφορτισμένα πάντα. Επίσης τα άκρα των φορτιστών δεν τα πέταξε, ταίριασε πάλι κι εκεί molex και όταν χρειάζεται κροκοδειλάκια απλά αλλάζει τα άκρα του φορτιστή ή όταν χρειάζεται φόρτισμα η χοντρή πάλι βάζει το άκρο με το μπριζάκι και όλα καλά.

Αν θέτε σας βάζει και φωτό (ο vaskas).

Επίσης τα molex των τροφοδοτικών από pc αντέχουν αρκετά μεγάλη ένταση ρεύματος, σίγουρα μέχρι και 22 Α.

:wave2: :wave2: :wave2:

Αυτό :a10:

road spirit
24/02/2012, 17:26
Kotselakos: σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Τα βρήκα όμως, ο Κατουμας τα έχει 0.25 γιούρο το τεμάχιο.
Πήρα και ασφαλειοθήκες και ακροδέκτες.

Vaska: καλή και η λύση με τα μόλεξ, δεν το είχα σκεφτεί.


Τεσπα, το μόνο που δεν βρήκα, και πήγα και σε μαγαζί με ναυτιλιακά, είναι το κάλυμα-καπότα για την αδιαβροχοποίηση του βύσματος.

Έχουμε καμιά ιδέα για αυτό?

vaska
24/02/2012, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Kotselakos: σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Τα βρήκα όμως, ο Κατουμας τα έχει 0.25 γιούρο το τεμάχιο.
Πήρα και ασφαλειοθήκες και ακροδέκτες.

Vaska: καλή και η λύση με τα μόλεξ, δεν το είχα σκεφτεί.


Τεσπα, το μόνο που δεν βρήκα, και πήγα και σε μαγαζί με ναυτιλιακά, είναι το κάλυμα-καπότα για την αδιαβροχοποίηση του βύσματος.

Έχουμε καμιά ιδέα για αυτό?


Αν το χρησιμοποιήσεις για φόρτιση δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη αδιαβροχοποίηση, μια τυπική προστασία (κρύψιμο κάπου) από την απ' ευθείας έκθεση στο νερό και είσαι οκ. Αν και να σου πω εγώ στην αρχή όταν έπλενα τα μηχανάκια το φύλαγα λίγο, αλλά μετά από μερικές φορές απλά το αγνοώ και πλένω κανονικά όπως και όταν δεν το είχα βάλει. Αρκεί να είναι σε σημείο που να μην κολυμπάει στο νερό.

road spirit
09/03/2012, 15:05
vaska: τα καλώδια τα έφτιαξα, το ένα που είναι για φόρτιση της μπαταρίας καταλήγει κάτω από τη σέλα σε σημείο που δεν βρέχεται. Όμως έβαλα και ένα 2ο το οποίο τροφοδοτείται απο την υπάρχουσα αναμονή CanBUS και έρχεται μπροστά κοντά στο κεντρικό διακόπτη. Αυτό με τη σειρά του ως αναμονή, έχει την αδιάβροχη καπότα που φαίνεται στο ποστ #2. Όταν λοιπόν δεν έχω συνδεδεμένο κάτι, δεν υπάρχει πρόβλημα, προστατεύεται επαρκώς αφού η καπότα είναι κλειστή. Αν όμως συνδέσω το πχ gps οπότε και η καπότα ανοίγει, τότε έχω δυο βύσματα συνδεδεμένα μεταξύ τους και τα οποία είναι εκτεθιμένα (λιγάκι) ... αυτά θέλω να προστατέψω κάπως.