PDA

View Full Version : EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ Suzuki Sv1000



el_hymador
11/09/2005, 16:29
Γεια σε ολους

εχω ενα honda cbf600s και σκεφτομαι να παρω κατι μεγαλυτερο -γρηγοροτερο

γουσταρω πολυ το sv 1000 , αν εχει (η ειχε) κανενας τετοια μηχαν η εχω τα εξης να ρωτησω.....

απο θεση οδηγηγης πως ειναι ? σου φευγουν οι καρποι η ειναι οκ?
θεση συνεπιβατη? στο ταξιδι? (σταθεροτητα- επιπεδα ανεσης)

η χρηση που σκοπευω να του κανω ειναι καθημερινη μετακινηση
(οχι σε συνθηκες κολαση) , σ/κ ταξιδακια και βολτες (τουριστικες και ξεκαυλωματος ) εθνικη -επαρχιακους και τρια-τεσσερα μεγαλα ταξιδια τον χρονο

ευπροσδεκτες οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες ..... αυτα

(σε περιπτωση που αναρωτιεστε θελω μεγαλο V2 οχι γκαγκα-ss ...)

AFTER
11/09/2005, 16:33
Κοιτα,

το s ειναι πολυ σκυφτο για καθημερινη χρηση,πιο σκυφτο ακομα και απο μερικα ss!
Η θεση συνεπιβατη,καλυτερη των ss,αλλα μην περιμενεις οτι δεν θα τρως κατσαδες απο την συνοδηγο!

Τα καλα τωρα:

Κινητηρας διαμαντι
Οτι πρεπει για στροφιλικια
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα στο ταξιδι σε οτι σφορα σταθεροτητα κτλ.

Αν θες τιμονι για ορθια θεση οδηγησης υπαρχει και το γυμνο sv1000

Εμενα παντως μου αρεσει,και αν το επαιρνα(το s) θα εβγαζα τα clip on,θα του εβαζα και το τιμονι απο το γυμνο, και θα ηταν μουρλια!

gcrook
11/09/2005, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Κοιτα,

το s ειναι πολυ σκυφτο για καθημερινη χρηση,πιο σκυφτο ακομα και απο μερικα ss!


Ρε Γιωργο εισαι σιγουρος γι'αυτο;
Γιατι το 1000 οπως και το 650 ειναι απο τα πιο ανετα κλιπονατα στην κατηγορια....αλλα το 1000 δεν το εχω οδηγησει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Multijohn
11/09/2005, 17:04
κινητήρας...ρουμπίνι(!) με ροπή απο της 2500 μέχρι κόκκινα το ίδιο,θέση οδήγησης καλή για εσένα αλλά ο συνεπιβάτης θα έχει πρόβλημα(εκτός αμα γουστάρει θέα απο ψηλά!)καλή κατανάλωση,πολύ παιχνιδιάρικο για την κατηγορία και ειδικά το γυμνό λογο ροπής απο χαμηλά.Πιστεύω οτι θα ήσουν πολύ ικανοποιημένος,σύμφωνα πάντα με τα δεδομένα που δίνεις.Και να θυμάσαι οτι μαύρο είναι πιο γρήγορο!!!


23529

THEOD
11/09/2005, 17:11
Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ όταν ενδιαφερόμουνα για το μηχανάκι.
Οδήγησα ένα σε τεστ-ντράιβ και να τι αποκόμισα σαν εντύπωση...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9210

Τελικά πήρα κάτι που με βόλευε περισσότερο (V-STROM 1000), φροντίζοντας όμως να έχει σαν βάση τον ίδιο κινητήρα (σε πιο ήρεμη έκδοση όμως) με το SV :beer: :beer: :beer:

AFTER
11/09/2005, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε Γιωργο εισαι σιγουρος γι'αυτο;
Γιατι το 1000 οπως και το 650 ειναι απο τα πιο ανετα κλιπονατα στην κατηγορια....αλλα το 1000 δεν το εχω οδηγησει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Οπως ειδες και απο τις εντυπωσεις του theod Γιωργο,εχω ακουσει και ργω πολλες μαρτυριες κατοχων SV1000S,οτι εκτος απο σκυφτη, εισαι και πολυ μαζεμενος λογω της στενοτητας που εχει!

Δεν εχω κανει χιλιομετρα με το 1000s αλλα εχω κατσει αρκετες φορες πανω του μιας και ενδιαφερομουνα να το αγορασω και εγω!

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ηταν υπερβολικα στενο(δεν το εννοω σαν μειονεκτημα ευτο),με αποτελεσμα να κλεινει πολυ τα ποδια και τα χερια!

Το εχουμε ξανασυζητησει και απο κοντα,και σου ειχα αναφερει οτι ειναι πολυ πιο στενο απο το δικο σου!

Εγω παντως εγγρινω σαν αγορα,εαν και εφοσον ο αγοραστης ξεπερασει αυτα τα 2-3 που ισως σε αυτον δεν φανουν σαν μειονεκτηματα)
Αυτη η θεα απο πισω του φαναριου με τις διπλες εξατμισεις ειναι ποιημα,τυφλα να'χει το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης

Tropeas
11/09/2005, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτη η θεα απο πισω του φαναριου με τις διπλες εξατμισεις ειναι ποιημα,τυφλα να'χει το ηλιοβασιλεμα της Σαντορινης

Τα πες ΟΛΑ ΤΩΡΑ!!! :beer: :D ;) ακριβώς εκεί είναι ο έρωτάς μου!!!

el_hymador
11/09/2005, 19:26
ευχαριστω σας ολους!

καλα για το γυμνο δεν το συζηταω...... θα με τρωνε τα μποφορια στα ταξιδια (μην πει κανεις για ζελατινα , αρκετα ασχημο ειναι απο μονο του!!!)

η φωτο με το ψιλο τιμονι φανταζει σαν η ποιο σωστη αν και προβληματιζομαι μηπως οταν στρυβεις (το τιμονι) πολυ βρισκει κανα γκριπ στο φερινγκ...... ενδεχομενως να χρειαζεται πατεντες για να ειναι απολυτα λειτουργικο (αν κανεις εχει φαει το ζορι ας μου πει ε?). τα γκριπ ειναι δεμενα κατω απο την τιμονοπλακα?


οπως σκεφτηκε ο φιλος που αγορασε το vstrom σκεφτομουν και εγω αλλα μου φανταζει ολοκληρο πλοιο το strom.(χωρις παρεξηγηση!) ασε που αν εψαχνα για mega on-off μαλλον θα επαιρνα το τανκερ aprilia caponord

η αληθεια ειναι πως με τον κινητηρα αυτο πορωθηκα οταν ειχα για ενα σ/κ ενα cagiva - navigator1000 το οποιο ειναι διαμαντι μηχανακι , αλλα οι ιταλοι απιστευτα τρομπες οποτε μακρια....
για αλλα v2 τετοιου τυπου παιζει το firestrom το οποιο εχω ακουσει οτι πινει τον αγλεορα (ειναι και honda γμτ) , το falco της aprilia το οποιο μαλλον ειναι για γαμο (μεταπωληση 0 ) και δεν το ξερω καθολου , τα 1000 ss ducati ειναι απιστευτα αβολα (και μονο που ανεβηκα σε εκθεση πανω σε ενα βλαστιμησα)
για τετρακιλυνδρο δεν με βλεπω με τιποτα γιατι ο v2 εχει απιστευτη αισθηση και ΤΟΝ ΗΧΟ!!!!!.......οποτε μενει το sv (αληθεια δινει η αντιπροσωπεια κανενα για test-ride?)

αυτα ....και παλι ευχαριστω

v2power
11/09/2005, 20:51
παρτο!!! βάλε και δυο yoshimura και θα με θυμηθείς.

THEOD
11/09/2005, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador ) , το falco της aprilia το οποιο μαλλον ειναι για γαμο (μεταπωληση 0 ) και δεν το ξερω καθολου...
αυτα ....και παλι ευχαριστω [/B]

Εδώ που τα λέμε και το μεγάλο SV όλοι το εκτιμάνε αλλά κανένας δεν το αγοράζει.....Μην περιμένεις καμμιά σοβαρή μεταπώληση....Ίσως ο κύριος λόγος που με κράτησε μακριά του....

Πάρτο αν σου αρέσει - είναι γαμώ τα εργαλεία, να ξέρεις όμως ότι αν χρειαστεί να το δώσεις δεν είναι το πιο απλό ή ανώδυνο πράγμα....Εδώ εμπορικά μοντέλα και πλέον σκοτώνονται άγρια...

div400
12/09/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...

θα σου πω την 6μηνη εμπειρια μου με το sv1000s κ3.

κοιτα σαν σπορ-τουρινγκ μηχανακι εχει σκυφτη θεση που εμενα τουλχ. στην αρχη με κουρασε αρκετα.(αλλα καθομουν λαθος πανω του :rolleyes: )
ακομα η κοπελα μου παραπονιεται οτι δεν ειναι βολικη η θεση του συνεπιβατη κυριως λογω στασης (σκυφτη μπροστα=μεση ποναει+γκρινια) η σελα εχει αρκετο αφροδες υλικο ωστε να μην πονει ο ποπος (sic) και ουτε τα ποδια κλεινουν σε υπερβολικεςγωνιες. αυτα για τον συνεπιβατη (ο οποιος μας ειναι αδιαφορος χεχε:smokin: )
ο οδηγος τωρα ειναι ΑΝΕΤΟΣ και μαλακη σελα εχει και δεν κουλουριαζεται οπως πχ στα cbr rr zx6r κτλ (ειδικα στο τελευταιο η θεση ειναι υπερβολικα ''αγωνιστικη'' και για αυτο δεν το πηρα αν και γουσταριζα τρελα) και προστασια καλη εχει απο τον αερα εως και τα 200χαω. Ο κινητηρας ειναι ΑΨΟΓΟΣ,σε απολυτα νουμερα δεν λεει και πολλα (105 τροχο) αλλα δεν μας νιαζουν τα απολυτα νουμερα! Η απολυτη αισθηση ομως ΝΑΙ!!! Ροπη απλομενη παντου απο το ρελαντι ασχετως σχεσης που εχεις στο κιβωτιο. και μετα τις 8000σαλ νομιζεις οτι εχεις Ι4 και οχι V2!
Για την συμπεριφορα του στον δρομο δεν εχω κανενα παραπονο (εκτος ισως μια αρκετα ισχυρη ταση να ανασηκονεται αν φρεναρεις υπο κλιση ή εχεις τα φρενα κρατημενα εως αργα μεσα στην στροφη αλλα εχω την υποψια οτι μαλλον φταινε οι ρυθμισεις στις αναρτησεις οποτε.....HELP οι γνωστες plz).
Ειναι αρκετα μαλακο ωστε να μην χοροπηδαει στις ανομαλιες και ταυτοχρονα αρκετα σκληρο ωστε να μπορεις να το στριψεις χωρις να πλεει σαν βαρκαντερο (χαχαχ). α εχει και πληρος ρυθμιζομενες αναρτησεις στο'πα? μπρος-πισω (οχι και ασχημα για ''low budget'' Μηχανακι ε?
το μονο σοβαρο μειονεκτημα ειναι οτι καιει αρκετα, νομιζω.
Σε κυνηγητο με φιλο και ταχυτητες απο 180-200+χαω μου αναψε ρεζερβα στα 130χλμ (δηλ 14λιτρα αμολυβδη στα 130χλμ) καλο
ειναι αυτο τωρα? αλλα αν δεν του πιεις το αιμα και πηγενεις χαλαρα ας πουμε εως τα 160-170χαω τα 200χλμ αυτονομια ειναι ΧΑΛΑΡΑ. :lol:
Τωρα οσον αφορα την μεταπωληση εχει τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλα μαλλον.
Το μηχανακι αν και ΑΡΙΣΤΟ δεν εχει τυχει της αναλογης ''επιτυχιας'' και ειδικα στην ελλαδα οπου ειναι απο τα παρεξηγημενα μηχανακια.Στο εξωτερικο βεβαια δεν ειναι ετσι τα πραγματα και εχει σημειωσει εμπορικη επιτυχια ειδικα το 650.
Εν κατακλειδι (:eyepop: ) δεν εχω μετανιωσει για την επιλογη μου και το sv το συνιστω ανεπιφυλακτα!
αυτα.
στο επομενο τευχος θα δειτε.......

Tropeas
12/09/2005, 09:29
Επειδή πρόσφατα ανέβηκα σε πάρα πολά μηχανάκια (και 4κύλινδρα street αλλά και touring και στην πίσω σέλα),
πιστεύω ότι (αν εξαιρέσουμε το VFR που για την κατηγορία που επιθυμώ εγώ είναι το καλύτερο, με μόνο αρνητικό το κόστος συντήρησής του),
Το SV έχει την καλύτερη σέλα σε άνεση πισινού (αυτό το αφρώδες κάνει την διαφορά) μια πολύ ποιο ομαλή σέλα σε άνεση τοποθέτησης συνεπιβάτη (εξαίρεση το fazer που είναι πιο όρθιο και ενιαίο αλλά δεν με βόλευε ιδιαίτερα) και σε αίσθηση απο supersport μηχανάκια που η κλήση του κορμού μπροστά όταν κάθεσαι και κρατιέσαι είναι στις 60+ μοίρες ενώ στο SV στις 45+.

Όσο για την αίσθηση , του κινητηρα απλά θα σας πώ ότι μάλλον για αυτό τα προσεχή 5 χρόνια δεν θα αλλάξω κατηγοριά , πιστός V2-90 !!!

THEOD
12/09/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
θα σου πω την 6μηνη εμπειρια μου με το sv1000s κ3.
.
.
.
.στο επομενο τευχος θα δειτε.......

Συμφωνώ.
Να προσθέσω ότι η κατανάλωσή του είναι ΤΡΑΓΙΚΗ τουλάχιστον στα ανοίγματα (που θα είναι συχνά γιατί το...ζητάει ο οργανισμός του) και απίστευτη είναι η έλλειψη δείκτη βενζίνης σε τέτοιο μηχανάκι...
Οι αναρτήσεις ευτυχώς αν και σπορτίφ δεν είναι "κούτσουρο", αλλά γνώμη μου είναι ότι για συχνές δικάβαλλες καταστάσεις το μηχανάκι δεν κάνει όπως δεν κάνει και κανένα σούπερ-σπόρ...

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Σουζούκι δεν προχωράει σε σχεδιασμό μοντέλου με τον ίδιο κινητήρα (αρκεί να δουλέψει λίγο πάνω στο θέμα "σκόρτσα χαμηλά"- ακόμα και το V-Strom υποφέρει από αυτά αν και αισθητά λιγότερο), με κανονική μονοκόμματη σέλλα και πρόβλεψη άνεσης για τον πίσω, λίγο πιο βολική-τούρινγκ θέση οδήγησης και καλή προστασία από τον αέρα (όχι απαραίτητα ολόσωμο φαίρινγκ).

Ένα τέτοιο εργαλείο σε μια λογική τιμή πιστεύω ότι θα είχε μια πολύ καλύτερη πορεία στις πωλήσεις τόσο Ευρωπαικά, όσο και στην Ελλάδα.

dodos_1
12/09/2005, 14:49
Επειδή μόλις πρόσφατα απέκτησα ένα V-2 1000(aprilia tuono)θα σου πω την άποψη μου αφου τσέκαρα όλα τα V-2 1000 που με ενδιέφεραν.

Honda Vtr 1000 Firestorm:Ενα μηχανάκι που δεν ξέρω πως να το περιγράψω.Πολύ κακή κατανάλωση,δείχνει τα χρονάκια του...Επειδή δεν θέλω όμως να κακολογώ την Honda διότι ήμουν κάτοχος ενός Cbr 600 απλά θα σου πω...προχώρα παρακάτω...10.850 ευρώ.

Honda Vtr Sp-2:Απόλυτο μηχανάκι,κορυφαία περιφερειακά και 16.000 ευρώ!:look: Ας είναι καλά ενα παλικάρι από το φόρουμ που βγήκαμε για καφεδάκι και με κατατόπισε.Το είχα ερωτευτεί από φωτό και το είδα και στην πραγματικότητα πως είναι και κάπου ράγισε το γυαλί.Το μηχανάκι δεν έχει κατι κακό απλά δεν ταίριαξαμε στην 1η μας συνάντηση.

Suzuki sv 1000 s:Ενα τίμιο μηχανάκι με πάρα πολύ καλό κινητήρα αλλά με κακή θέση οδηγησης-συνοδηγού.Από κατανάλωση σχετικά καλή για V-2.Τηλεσκοπικό πηρούνι,ξεπερασμένο(για μένα)πέον ψαλίδι,και με μια τιμούλα μάλλον τσιμπημένη....10.990 ευρώ.

Aprilia Tuono 1000:Το εκανα test drive και το ερωτεύτηκα!Απίστευτη ροπή,απίστευτος ήχος!Ενας κινητήρας εγγύηση(Rotax)πλαίσιο Mille,σωληνάκια υψηλής σε φρένα και συμπλέκτη,φρένα Brembo,USD Showa,κλπ...Τιμή 11.330 ευρώ

Καλή έρευνα!:wave2:

el_hymador
12/09/2005, 16:25
ωραιος ο dodos!!! σου αρεσουν τα aprilia η ειναι ιδεα μου?
οχι οτι δεν συμφωνο μαζι σου ....το tuono ειναι γενικα καυλα μηχανη αλλα εκτος τις κατηγοριας που ψαχνομαι ........ εκει απο aprilia παιζει το falco , αλλα ειπαμε .....ειναι ειδος προς εξαφανιση!!!

dodos_1
12/09/2005, 17:00
Κοιταξε να δείς.Δεν είμαι κολλημένος με καμία εταιρεία ούτε εκπροσωπώ κάποιον αντιπρόσωπο.Απλά κατάλαβα ότι ψάχνεις ένα γυμνό V-2 και σου λέω την άποψη μου.Εγώ την κ@@λα του V-2 την βρήκα στο Tuono.Κάποιος άλλος μπορεί να την βρεί κάπου αλλού.Απλά λοιπόν τα τσέκαρα σχολαστικά τα μηχανάκια που σου ανέφερα και κατέληξα στην Aprilia.Tώρα αν σε φτιάχνει το SV πάρτο χωρίς δεύτερη κουβέντα!Να σου πώ την αλήθεια και εγώ ήμουν έτοιμος να το πάρω αλλά κάτι στο παραπέντε με έκανε να αλλάξω γνώμη!Βλέπεις τα λεφτά επειδή τα βγάζουμε δύσκολα και τα 11.000 που έσκασα για να πάρω το Tuono δεν μου τα χαρίσανε κοίταξα τι παραπάνω μου δίνει η κάθε εταιρεία.Και τα μηχανάκια που σου ανέφερα παιζουν στα ίδια λεφτά προτίμησα να πάρω την TUONARA με Acrapovic δώρο από Aprilia...!Σε κατάφερα να το πάρεις ή ακόμη;..αν όχι στείλε ΠΜ να σου πω κι άλλα!:beer:

pksv
13/09/2005, 10:05
Ειμαι κάτοχος του 1000S (Κ5) εδώ και 6 μήνες. Για το μηχανάκι έχω να σου πώ τα εξής:
Ο κινητήρας έχει πολύ ροπή χωρίς όμως να χάνει σε δύναμη ψηλά. Μετά τις 8000 δεν τινάζει αλλά καταλαβαίνεις ότι τα άλογα είναι τριψήφια (όπως είπε και κάποιος όσο ανεβαίνουν οι στροφές '4κυλινδίζει'.
Θέση συνεπιβάτη είναι σχετικά ψηλά, μικρή αλλά αρκετά μαλακή. Γενικά δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν το σκεφτόσουνα έτσι θα έπερνες goldwing!
Θέση οδήγησης για μένα είναι πολύ βολική (1.78 ύψος) και σε μεγάλο ταξίδι δεν με έχει κουράσει καθόλου. Κουραστικό γίνετε για τους καρπούς σε συνθήκες τρελής κίνησης. Η σέλα είναι αρκετά μεγάλη για να κάθεσε όρθιος με τα @@ κολημένα στο τεπόζιτο αλλά και για να σκύβεις όλος πίσω από το fairing.Το fairing σε προστατεύει ακόμα και όρθιο μέχρι και τα 180km/h.
Η κίνηση δεν είναι η καλύτερη του γιατί το τιμόνι δεν κόβει πολύ και στις πολύ χαμηλές στροφές-ταχύτητες (<20-30km/h) η λειτουργία του κινητήρα δεν είναι ομαλή.
Η οδηγική του συμπεριφορά την βρίσκω λίγο "περίεργη" και ίσως προερχόμενος από cbr σου φανεί "δύσκολο" αρχικά (και εμένα στην αρχή με είχε προβληματίσει).
Η κατανάλωση είναι μια πικραμένη ιστορία, αν και δεν έχω ανάλογο μέτρο σύγκρισης. Με 12 λίτρα ακόμα και στο στρώσιμο ποτέ δεν έβγαλε πάνω από 180km. Σε συνθήκες ταξιδίου
με όχι ψηλές ταχύτητες (150-160) υπολόγισε 150-160km. Αν τώρα σου αρέσει να οδηγάς σαν να χρονομετράς ρεπρίζ τότε υπολόγισε 130-140km το πολύ!
Όσο για άλλες προτάσεις ίσως θα έπρεπε να δείς και το tuono αλλά η συντήριση του σίγουρα θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω.
Όπως και να έχει, κάνε ένα test drive πρώτα. Εγώ από την πρώτη στιγμή έννοιωσα άνετα πάνω του και δεν το 'φοβήθηκα', οπότε και το αποφάσισα.

Προς υπόλοιπους κατόχους: Καμια πρόταση για λάστιχα?

v2power
13/09/2005, 11:29
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
[Η οδηγική του συμπεριφορά την βρίσκω λίγο "περίεργη" και ίσως προερχόμενος από cbr σου φανεί "δύσκολο" αρχικά (και εμένα στην αρχή με είχε προβληματίσει).

.

Προς υπόλοιπους κατόχους: Καμια πρόταση για λάστιχα? [/B][/QUOTE
Συμφωνώ σε πολλά από οσα λες παραπάνω, έχοντας ομως το sv 2,5 χρόνια τωρα, θα σου πω ότι όσο για την οδική συμπεριφορα, είναι λίγο απαιτητικο στην αρχή (θέλει να πας με τα νερά του) αλλά όταν εξοικιωθείς (και σίγουρα αλλάξεις τα κωλο pilot sport, τα οποία είναι υπευθυνα για τα παραπάνω σε μεγάλο βαθμό) το μηχάνακι είναι πού καλό, ακόμα και στη πίστα. Συμβουλή: τσέκαρε αν οι αναρτησεις είναι σωστά ρυθμισμένες όπως λέει το manual (έμενα πίσω, ήταν τέρμα μαλακό και μου πήρε 7 μήνες να καταλάβω γιατί χόρευα ζεμπεκιές σε κάθε στροφή).
Για λάστιχα: pilot power άψογα!
Τέλος σίγουρα σωλήνακια ύψηλής, και εξατμισείς!

Tropeas
13/09/2005, 11:56
Κουραστικό γίνετε για τους καρπούς σε συνθήκες τρελής κίνησης. Η σέλα είναι αρκετά μεγάλη για να κάθεσε όρθιος με τα @@ κολημένα στο τεπόζιτο αλλά και για να σκύβεις όλος πίσω από το fairing.Το fairing σε προστατεύει ακόμα και όρθιο μέχρι και τα 180km/h.

Πολύ σωστές παρατηρήσεις που ισχύουν ακριβώς όπως τις περιγράφεις, λάστιχα τα Diablo καλά μου φανήκαν (καμια σχεση με οτιδήποτε dunlop) απλά δεν πρόλαβα να έχω εμπεριστατωμένη αποψη ....

Κανένας
13/09/2005, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ευχαριστω σας ολους!




η αληθεια ειναι πως με τον κινητηρα αυτο πορωθηκα οταν ειχα για ενα σ/κ ενα cagiva - navigator1000 το οποιο ειναι διαμαντι μηχανακι , αλλα οι ιταλοι απιστευτα τρομπες οποτε μακρια....
για λέγε για λέγε :a2:

pksv
13/09/2005, 14:33
Ναι, δεν λέω ότι η οδική συμπεριφορά δεν είναι καλή! Απλά θέλει τον τρόπο της και περισσότερο τον χρόνο της. Εγώ δεν θεωρώ ότι μπορώ ακόμα και μετά από 6 μήνες να το στρίψω 'όσο πάει' με άνεση. Οι πρώτες μέρες ήταν για μένα λίγο εφιαλτικές μιας και νόμιζα ότι το μηχανάκι είχε μαγνήτες που το τραβούσαν στις μπαριέρες! Δεν νομίζω κανένας κάτοχος cbr να είχε ποτέ τέτοια πρώτη εντύπωση. Δεν σου έχει τύχει να κάνεις τράμπα με κάποιον φίλο σε σβέλτους ρυθμούς και να σου πεί ο άλλος ότι το μηχανάκι σου είναι "δύσκολο"; Εμένα πάντως οι λιγοι που το έχουν οδηγήσει αυτό μου έχουν πεί.
Όσο για Pilot sport το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και μου είχαν συστήσει τα Diablo. Τα Pilot Power δεν τα ήξερα. Από διάρκεια τι λένε; Βγάζουν καμια 10αρα χιλιάδες ή ...
Για τις αναρτήσεις δεν το έχω κοιτάξει αλλά δεν έχω σημάδια άσχημης συμπεριφοράς από μέρους τους. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τις 'εργοστασιακές' ρυθμίσεις. Ειδικά μιας και πρόσφατα 'έχασα' την πίσω βίδα που κρατάει το φτερό πάνω από την αλυσίδα! Αντικαθιστωντας την διαπίστωσα ότι και η μπροστινή ήταν χαλαρή!

dodos_1
13/09/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Ναι, δεν λέω ότι η οδική συμπεριφορά δεν είναι καλή! Απλά θέλει τον τρόπο της και περισσότερο τον χρόνο της. Εγώ δεν θεωρώ ότι μπορώ ακόμα και μετά από 6 μήνες να το στρίψω 'όσο πάει' με άνεση. Οι πρώτες μέρες ήταν για μένα λίγο εφιαλτικές μιας και νόμιζα ότι το μηχανάκι είχε μαγνήτες που το τραβούσαν στις μπαριέρες! Δεν νομίζω κανένας κάτοχος cbr να είχε ποτέ τέτοια πρώτη εντύπωση. Δεν σου έχει τύχει να κάνεις τράμπα με κάποιον φίλο σε σβέλτους ρυθμούς και να σου πεί ο άλλος ότι το μηχανάκι σου είναι "δύσκολο"; Εμένα πάντως οι λιγοι που το έχουν οδηγήσει αυτό μου έχουν πεί.
Όσο για Pilot sport το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και μου είχαν συστήσει τα Diablo. Τα Pilot Power δεν τα ήξερα. Από διάρκεια τι λένε; Βγάζουν καμια 10αρα χιλιάδες ή ...

ΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΣ...για 10αρα χιλιάδες;

Για τις αναρτήσεις δεν το έχω κοιτάξει αλλά δεν έχω σημάδια άσχημης συμπεριφοράς από μέρους τους. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τις 'εργοστασιακές' ρυθμίσεις. Ειδικά μιας και πρόσφατα 'έχασα' την πίσω βίδα που κρατάει το φτερό πάνω από την αλυσίδα! Αντικαθιστωντας την διαπίστωσα ότι και η μπροστινή ήταν χαλαρή!

Αμα σου συμπεριφέρεται σωστα το μηχανάκι αστο οπως είναι.μην πειράξεις αναρτήσεις.

v2power
13/09/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
Ναι, δεν λέω ότι η οδική συμπεριφορά δεν είναι καλή! Απλά θέλει τον τρόπο της και περισσότερο τον χρόνο της. Εγώ δεν θεωρώ ότι μπορώ ακόμα και μετά από 6 μήνες να το στρίψω 'όσο πάει' με άνεση. Οι πρώτες μέρες ήταν για μένα λίγο εφιαλτικές μιας και νόμιζα ότι το μηχανάκι είχε μαγνήτες που το τραβούσαν στις μπαριέρες! Δεν νομίζω κανένας κάτοχος cbr να είχε ποτέ τέτοια πρώτη εντύπωση. Δεν σου έχει τύχει να κάνεις τράμπα με κάποιον φίλο σε σβέλτους ρυθμούς και να σου πεί ο άλλος ότι το μηχανάκι σου είναι "δύσκολο"; Εμένα πάντως οι λιγοι που το έχουν οδηγήσει αυτό μου έχουν πεί.
Όσο για Pilot sport το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο και μου είχαν συστήσει τα Diablo. Τα Pilot Power δεν τα ήξερα. Από διάρκεια τι λένε; Βγάζουν καμια 10αρα χιλιάδες ή ...
Για τις αναρτήσεις δεν το έχω κοιτάξει αλλά δεν έχω σημάδια άσχημης συμπεριφοράς από μέρους τους. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τις 'εργοστασιακές' ρυθμίσεις. Ειδικά μιας και πρόσφατα 'έχασα' την πίσω βίδα που κρατάει το φτερό πάνω από την αλυσίδα! Αντικαθιστωντας την διαπίστωσα ότι και η μπροστινή ήταν χαλαρή!

Τα power τα έχω για 8.000 χλμ τώρα με αρκετά βίαιη χρήση και track day, και κρατάνε κάλα ακόμα, υποθέτω τα 10000χλμ είναι εύκολο.
Οντως μου τοέχουν πεί ότι δεν είναι το πιο έυκολο μηχανάκι του κόσμου, αλλά πλεόν εγω το νιώθω τέλειο, είναι θέμα χρόνου.
καλές βόλτες.

dodos_1
13/09/2005, 16:33
MAY THE V-FORCE BE WITH YOU!!!!:ninja:

el_hymador
14/09/2005, 00:45
Eυχαριστω (ξανα-μανα) οσους μπηκαν στον κοπο να ασχοληθουν με τους προβληματισμους μου.....

το tuono κα(υ)λο αλλα πιστευω οτι ειναι ποιο extreme (στησιμο -αναρτησεις κουτσουρο) , το sv μου φαινεται ποιο χρηστικο....

kanenas : για το navigator τι να πω? απιστευτη αισθηση ,μια μιξη street-motard-on/off .στην εθνικη τραινο και στα στροφιλικια lets party!! αλλα τριγμοι απο παντου , αρυθμο δουλεμα κινητηρα (νομιζω οτι η cagiva βαζει δικο της ψεκασμο) , απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης και τωρα αντε να τραβιεσαι με κανα ανταλλακτικο που και οι ιδιοι οι ιταλοι δεν ξερουν αν λειτουργει το εργοστασιο, αν πανε εκει για να πιουν τα εσπρεσο τους η να φανε καμια καρμποναρα....οποτε καλο μηχανακι ναι μεν ....αλλα αστο δε!!! ασε που βαση της πορειας τους σαν εταιρεια το δινουν πολυ ακριβα......

η aprilia ειναι σε καλυτερη (μακραν) μοιρα ......για να μην νομιζετε οτι εχω προβλημα με τα ιταλικα/ευρωπαικα



αυτα