PDA

View Full Version : Μπαγκαζιέρα οροφής



georgemark
23/02/2012, 10:13
Καλημέρα ,
Θέμα εκτός μοτο-περιεχομένου αλλά εντός της προσπάθειας πολλών από εμάς για
πρακτικές λύσεις , σκέφτομαι να αγοράσω μία μπαγκαζιέρα οροφής για το αμάξι (lancia ypsilon 2004) διότι το πορτμπαγκάζ είναι μικρό και η οικογένεια πλήθυνε κατά ένα μέλος εδώ και τρείς μήνες .
Ακριβές λύσεις (thule κτλ) δεν ..γιατί για 5-10 φορές το χρόνο δεν νομίζω ότι θα κάνω απόσβεση και τα χρήματα είναι πολλά , σκέφτομαι για ελληνική (hermes) –ιταλική (free cargo) ή Ισπανική λύση (cruz) :

http://www.overdrive.gr/shop/mpagkazieres-aftokinitou/12-mpagkaziera-hermes-altage1.html

http://www.overdrive.gr/shop/mpagkazieres-aftokinitou/13-mpagaziera-hermes-altage2.html



http://www.overdrive.gr/shop/mpagkazieres-aftokinitou/10-mpagaziera-free-cargo420.html


http://www.overdrive.gr/shop/mpagkazieres-aftokinitou/15-mpagaziera-cruz-box-clan450.html


Επειδή δεν έχω κάποιο γνωστό που να έχει προμηθευτεί και δεν έχω πάει σε κατάστημα ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από εσάς έχει χρησιμοποιήσει καθώς και την πρακτικότητα αυτών .

Ευχαριστώ .

Εχετλαίος
23/02/2012, 10:22
πμ
:wave2:

byron
23/02/2012, 10:42
+1 για τις Hermes. Πήρα μόνο τις μπάρες από εκεί, μιας και είχα πετύχει μια super τιμή μιας 400άρας (?) από το Carrefour στα 100€.
Πρακτικές είναι αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο ταξίδι και απλά δεν χωράτε στο αυτοκίνητο. Δεν προσφέρονται για θεόβαρα αντικείμενα πάντως, αλλά για ογκώδη. Αν δεις το manual του αυτοκινήτου σου αναφέρει το το max load της οροφής.

Μην την χρησιμοποιείς μόνιμα όπως βλέπω διάφορους. Αυξάνει την κατανάλωση, και τον θόρυβο.
Αν είσαι Αθήνα και πας για Hermes, ψάξε στο net για το μαγαζί τους στο Μπραχάμι. Οι εδώ και εκεί αυτοκινητάδες μου πούλαγαν τις μπάρες (τις ίδιες εννοείται) από 100 ως 120€ και τις βρήκα στο Μπραχάμι 80 τοποθετημένες. :wave2:

georgemark
23/02/2012, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
πμ
:wave2:

Επίσης
:wave2:

spyrval
23/02/2012, 10:51
Καλημέρα
Έχω εδώ και χρόνια μπαγκαζιέρα οροφής (της Thule όμως). Είναι καλή λύση όταν χρειάζεσαι περισσότερο χώρο. Υπολόγισε στα χρήματα και τις μπάρες που θα χρειαστείς. Επίσης αν δεν θέλεις να αυξηθεί η κατανάλωσή σου καθημερινά πρέπει να μην βαριέσαι και να βγάζεις και τις μπάρες και τη μπαγκαζιέρα όταν δεν τα χρησιμοποιείς. Έτσι κι΄αλλιώς δεν πρέπει να πηγαίνεις με υψηλές ταχύτητες με άδεια μπαγκαζιέρα για να μη έρθει καπέλο στους πίσω.Τώρα για την ποιότητα αυτών που κοιτάς δεν ξέρω, να σκεφτείς πάντως ότι μπορείς να την κρατήσεις ότι αμάξι και να έχεις στο μέλλον.
Άσχετο, αλλά όταν κοιτάς τιμές για μπαγκαζιέρες αυτοκινήτων (τιμές/λίτρα χωρητικότητας) δεν πάει το μυαλό αυτόματα πόσο πληρώνουμε ένα top case για τη μηχανή?

georgemark
23/02/2012, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
+1 για τις Hermes. Πήρα μόνο τις μπάρες από εκεί, μιας και είχα πετύχει μια super τιμή μιας 400άρας (?) από το Carrefour στα 100€.
Πρακτικές είναι αν σκοπεύεις να κάνεις κάποιο ταξίδι και απλά δεν χωράτε στο αυτοκίνητο. Δεν προσφέρονται για θεόβαρα αντικείμενα πάντως, αλλά για ογκώδη. Αν δεις το manual του αυτοκινήτου σου αναφέρει το το max load της οροφής.

Μην την χρησιμοποιείς μόνιμα όπως βλέπω διάφορους. Αυξάνει την κατανάλωση, και τον θόρυβο.
Αν είσαι Αθήνα και πας για Hermes, ψάξε στο net για το μαγαζί τους στο Μπραχάμι. Οι εδώ και εκεί αυτοκινητάδες μου πούλαγαν τις μπάρες (τις ίδιες εννοείται) από 100 ως 120€ και τις βρήκα στο Μπραχάμι 80 τοποθετημένες. :wave2:

Δεν θα είναι μόνιμα στο αμάξι παρά μόνο για τις ημέρες χρήσης της , σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με 2-3 μαγαζιά βρήκα τις hermes 50-60 πάνω από τις τιμές του internet και τις εισαγωγής τουλάχιστον 100 :mad: :mad: :mad: .Καλά δεν έχουν καταλάβει ότι ο κόσμος πλέον το ψάχνει αρκετά πριν κάνει κάποια αγορά ; εκτός και αν δεν θέλουν να ξεστοκάρουν:lol: :lol:

Δεν το συζητώ καν για τις thule σε αντιστοιχία τιμών εξωτερικού και εδώ .... λες και είμαστε στο Άλφα του Κένταυρου και έχουμε επιπλέον μεταφορικά κόστη.

toyar
23/02/2012, 14:18
μπαγκαζιερα παρε οσο μεγαλυτερη μπορεις και χωραει στο αμαξι σου
εγω σε γιαρις εχω 420 λιτρα σε σχημα προς το τετραγωνο και οχι μακροστενο λογω μικρου μηκους ουρανου
μην ασχοληθεις πολυ με μαρκες κουτιων κοιτα μονο να ασφαλιζουν καλα στις μπαρες και να ανοιγουν βολικα και ευκολα
δωσε βαση πιο πολυ στις μπαρες και ειδικα στον τροπο που πιανουν και ασφαλιζουν, προτιμησε αλουμινενιες για να αποφυγεις σκουριες
εγω πηρα ελληνικες αλουμινιου με κοστος περιπου 60 ευρω πριν 6 χρονια και δεν ειχα προβλημα
με την μπαγκαζιερα να περιμενεις αυξημενη καταναλωση και μειωμενες επιδοσεις ειδικα μετα τα 80-90 χλμ
επισης να περιμενεις και θορυβο απο τον αερα ο οποιος σε καποιες περιπτωσεις γινεται εως και ανυποφορος
αυτο το αντιμετωπισα αλλα το ελυσα με πολυ απλο τροπο

georgemark
23/02/2012, 14:42
Με βάση τον παρακάτω πίνακα ποια θα προτείνατε:


ΤΥΠΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΛΙΤΡΑ ΜΗΚΟΣ ΠΛΑΤΟΣ ΥΨΟΣ ΤΙΜΗ ΤΙΜΗ/ΛΙΤΡΟ
HERMES ALTAGE 1 360 LT 135 85 40 180 0,50

HERMES ALTAGE 2 450 LT 170 75 40 260 0,36

FREE CARGO 350 LT 134 87 37 250 0,71

FREE CARGO 420 LT 163 90 40 320 0,76

CRUZ BOX CLAN 450 LT 160 100 44 290 0,64


Πιστεύω με βάση τα όσα λέει ο toyar ότι η cruz δεν θα εξέχει και έχει και μεγάλη χωρητικότητα , το πρόβλημα του αέρα πως το έλυσες ;

alex k8
23/02/2012, 15:10
Για κοιτα εδω,καλυτερεσ τιμεσ δεν θα βρεισ
www.automarneris.gr

sas
23/02/2012, 15:35
Προτείνω HERMES και για να τις προμηθευτείς πήγαινε απ'ευθείας στο εργοστάσιο

Γ. ΣΑΡΡΗΣ & ΣΙΑ ΟΕ
Βιομηχανία Μετάλλου
Αρχιμήδους 3
Βιομηχανική Ζώνη Κορώπίου
19400 Αττική
Ελλάδα

toyar
23/02/2012, 16:06
στις μπαρες που εχω (hermes GS1) απο κατω περναει η εγκαρσια ντιζα που τις σφιγγει
ο αερας που περναγε απο εκει στροβιλιζοταν και εκανε τρελο βουητο
περασα στις ντιζες μονωτικο σωληνων (armaflex) τετοιας διαμετρου ωστε να κλεινει η διοδος του αερα κατω απο το κουτι και ο θορυβος μειωθηκε 90%
τις κατω απο 400 λιτρα ξεχασε τες ειναι μικρες για τα λεφτα και τον κοπο σου

georgemark
24/02/2012, 09:12
Ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες.

ktmakis
24/02/2012, 09:55
Ωραίο κόλπο αυτό με το μονωτικό. Και εμένα στο yaris όταν έχω τις μπάρες μετά τα 60 βουιζει το σύμπαν.
Σκέφτηκα και τη μπαγαζιέρα για το μεγάλο καρότσι αλλά απο 420λτ και πάνω μόνο. Αλλά αμα βγάλεις τη αταζιέρα πίσω το μεγάλο καρότσι πχ Mclaren χωράει τσίμα τσίμα. Χωνεις και μερικά άλλα στα κενά.
Πάντως μια φορά τη χρειάστηκα τη μπαγαζιέρα αλλά δεν την αγόρασα. Εδεσα το καρότσι στις μπάρες και έμεινε χωρος για τα υπόλοιπα.

georgemark
05/03/2012, 13:02
Καλημέρα , τελικά η επιλογή είναι hermes 450 lt , έχει χώρο για πολλά πράγματα και σίγουρα βοηθάει πολύ , μένει να δοκιμαστεί σε ταξίδι.

Αγορά από το υποκατάστημα του εργοστασίου με -25€ από τις τιμές που έβρισκα αλλού.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

nmt
30/07/2012, 23:15
Ωραίο κόλπο αυτό με το μονωτικό. Και εμένα στο yaris όταν έχω τις μπάρες μετά τα 60 βουιζει το σύμπαν.
Σκέφτηκα και τη μπαγαζιέρα για το μεγάλο καρότσι αλλά απο 420λτ και πάνω μόνο. Αλλά αμα βγάλεις τη αταζιέρα πίσω το μεγάλο καρότσι πχ Mclaren χωράει τσίμα τσίμα. Χωνεις και μερικά άλλα στα κενά.
Πάντως μια φορά τη χρειάστηκα τη μπαγαζιέρα αλλά δεν την αγόρασα. Εδεσα το καρότσι στις μπάρες και έμεινε χωρος για τα υπόλοιπα.

καλησπέρα, επειδη δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνατε για τον θόρυβο θα μπορούσατε με λίγες επιπλέον λεπτομέρειες να εξηγήσετε τι μπορούμε να κάνουμε για να γλυτώσουμε από τον θόρυβο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα χρήσιμες συμβουλές σας...

toyar
31/07/2012, 06:55
ο θορυβος προερχεται απο τον αερα που στροβιλιζεται αναμεσα στον ουρανο του αυτοκινητου και τον πατο της μπαγκαζιερας ειδικα αν οι μπαρες σου σφιγγουν με τη βοήθεια ντιζας(=μεγαλη εγκαρσια βιδα απο ακρη σε ακρη σε καθε μπαρα)
αν ντυσεις αυτη την ντιζα με μονωτικο σωληνων (αρμαφλεξ) μεγαλης διαμετρου μειωνεις την ποσοτητα του αερα που περναει απο κατω αρα και τον θορυβο

nmt
31/07/2012, 09:24
ο θορυβος στην δικη μου περίπτωση είναι έντονος μόνο όταν δεν έχω πάνω στην οροφή την μπαγκαζιέρα αλλά μόνο τις μπάρες, αυτό το υλικό που περιγράφετε, το αρμαφλεξ από που μπορώ να το προμηθευτώ και ειναι κατάλληλο μόνο για τις βίδες? Ευχαριστώ....

toyar
31/07/2012, 10:10
το παιρνεις απο μαγαζι με υδραυλικα
φαντασου ενα μονωτικο υλικο σε σχημα σωληνα
το παιρνας στις βιδες με σκοπο να κλεισεις τη ροη του αερα

nmt
31/07/2012, 10:42
το παιρνεις απο μαγαζι με υδραυλικα
φαντασου ενα μονωτικο υλικο σε σχημα σωληνα
το παιρνας στις βιδες με σκοπο να κλεισεις τη ροη του αερα


καλώς θα το δοκιμάσω και θα σας πω πως τα πήγα....
Ως προς τις μπαρες, αυτές δεν παράγουν θόρυβο? είναι οι κλασικές μαύρες ορθογώνιες από την trim τις αγόρασα πριν μια εβδομάδα, στην trim μου πρότειναν να αγοράσω καποια αφρολέξ που δένουν επάνω στις μπάρες, αλλα δεν θεωρούσαν πως θα έχει κάποιο αποτέλεσμα και δεν τις πήρα

nmt
31/07/2012, 11:08
265336[/A[ATTACH]265336



για αυτην τη μπαγκαζιέρα και μπάρες αναφέρομαι....

nmt
01/08/2012, 16:46
[QUOTE=nmt;2218403]265336[/A[ATTACH]265336



για αυτην τη μπαγκαζιέρα και μπάρες αναφέρομαι....[/QUOT



υπάρχει κάποια πρόταση για να μειώσω το θόρυβο από τις μπάρες οροφής?????

nmt
02/08/2012, 08:48
καλημέρα, νομίζω ότι με εγκαταλέιψατε............

Εχετλαίος
02/08/2012, 08:57
Το θόρυβο με τη μπαγκαζιέρα δε θα τον γλυτώσεις ότι και αν κάνεις. Όπως και να ντύσεις τις μπάρες, αέρας θα περνάει πάντα κάτω από τη μπαγκαζιέρα σου.
Τουτέστιν... θόρυβος σε ταχύτητες >50χλμ/ώρα.
Απλά δυναμώνεις τη μουσική (με κίνδυνο να μην ακούς κόρνες, σινιάλα κτλ )
:wave2:

nmt
02/08/2012, 09:22
το πρόβλημα στην δικη μου περίπτωση είναι έντονο μόνο όταν δεν έχω πάνω στην οροφή την μπαγκαζιέρα αλλά μόνο τις μπάρες και αυτό θέλω να αντιμετωπίσω αφού δεν είναι λογικό να κυκλοφορείς 12 μήνες το χρόνο με την μπαγκαζιέρα όταν τελικά τη χρειάζεσαι 5-10 φορές το χρόνο ,ενω δεν είναι καθόλου εύκολο να βγάζεις και να βάζεις τις μπάρες , τουλάχιστον όχι αυτές που κουβαλάω πλέον εγώ γι αυτό και αναζητώ μια μέση λύση και να κάνω κάτι με το θόρυβο που δημιουργούν οι μπάρες και μόνο. Κάθε πρόταση σας είναι εκτιμητέα.........

alexvan
02/08/2012, 09:39
Καλημέρα και από μένα. Χρησιμοποιώ μπαγκαζιέρα στο C4 τα τελευταία 4 χρόνια το καλοκαίρι. Το σημαντικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου δεν είναι η μπαγκαζιέρα αλλά οι μπάρες. Εκεί είναι όλη η ιστορία. Πήρα ελληνική μπαγκαζιέρα αλλά μπάρες πήρα από Citroen για το συγκεκριμένο μοντέλο. Έσκασα το 2008 καμιά 300αριά € αλλά αξίζει τον κόπο. Νοιώθω ασφαλής να ταξιδεύω όλη μέρα με 140 - 150 και με το θόρυβο να γίνεται αισθητός μετά τα 120. Παίζει ρόλο η ποιότητα και το σχήμα της μπάρας, να κουμπώνει καρφί στο αυτοκίνητο χωρίς μικρορυθμίσεις για να ταιριάξει στον ουρανό και αισθητικά είναι τέλειες. Ό,τι είναι μαμά είναι σχεδιασμένο να δουλεύει καλά. Βάλε στην εξίσωση βέβαια και την ηχομόνωση του αυτοκινήτου γενικά.

nmt
02/08/2012, 10:01
τώρα την κάναμε τη λακαμία και δεν πήραμε τη μαμίσια οπότε το ζητούμενο είναι τι κάνουμε τώρα φίλοι μου...........και η απάντηση δεν είναι παίρνω ωτοασπίδες που πιθανο να προτείνει κανένας έξυπνος