PDA

View Full Version : Αξιζει αυτο το R6???



makis_mar
23/02/2012, 18:39
Καλησπερα...
Εμαθα προσφατα οτι ενας γνωστος πουλαει ενα r6.
Ειναι 2001 μοντελο με 50000 χλμ
Τα σερβις του κανονικα και γενικα ειναι προσεγμενο απο οσο μπορω να ξερω.
Εξωτερικα ειναι κομπε (το ειδα τα χριστουγεννα) αλλα δεν κραταει ρελαντι απο οτι μου ειπε
αλλα κινειται κανονικα..
Δεν εχει μπει στην διαδικασια να το κοιταξει απο οταν το επαθε γιατι πηρε το καινουριο r6
μετα απο ενα μηνα.
Επειδη ειναι οπως ειπα "γνωστος" μου το δινει 1200€.
Αξιζει η αγορα??
Τι μπορει να εχει και ποσο θα κοστισει η επιδιορθωση?
Εβαλα το θεμα στο φορουμ γιατι η μηχανη βρισκεται σε επαρχια (3 ωρες δρομο)και ειναι λιγο δυσκολο να παω και να παμε σε μαστορα..
Ευχαριστω εκ των προτερων!

SVX
23/02/2012, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis_mar

Εβαλα το θεμα στο φορουμ γιατι η μηχανη βρισκεται σε επαρχια (3 ωρες δρομο)και ειναι λιγο δυσκολο να παω και να παμε σε μαστορα..



εμενα μου φενετε τρακαρισμενο φιλαι...

makis_mar
23/02/2012, 19:11
Τρακαρισμενο δεν ειναι..
Δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια αλλα αυτο το βλεπουμε.
Οταν λεω βρισκεται σε επαρχια η μηχανη εννοω οτι εκει μενει και ο ιδιοκτητης.
Απλα αξιξει να παω να το δω οσον αφορα το αλλο προβλημα?

menelaos46
23/02/2012, 19:13
Γιατί δε ρωτάς την Πυθία???

makis_mar
23/02/2012, 19:16
Δεν εχει σημα στο κινητο και στο σταθερο δεν απαντει κανεις.

GiannisBlessed
23/02/2012, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis_mar
Καλησπερα...
Εμαθα προσφατα οτι ενας γνωστος πουλαει ενα r6.
Ειναι 2001 μοντελο με 50000 χλμ
Τα σερβις του κανονικα και γενικα ειναι προσεγμενο απο οσο μπορω να ξερω.
Εξωτερικα ειναι κομπε (το ειδα τα χριστουγεννα) αλλα δεν κραταει ρελαντι απο οτι μου ειπε
αλλα κινειται κανονικα..
Δεν εχει μπει στην διαδικασια να το κοιταξει απο οταν το επαθε γιατι πηρε το καινουριο r6
μετα απο ενα μηνα.
Επειδη ειναι οπως ειπα "γνωστος" μου το δινει 1200€.
Αξιζει η αγορα??
Τι μπορει να εχει και ποσο θα κοστισει η επιδιορθωση?
Εβαλα το θεμα στο φορουμ γιατι η μηχανη βρισκεται σε επαρχια (3 ωρες δρομο)και ειναι λιγο δυσκολο να παω και να παμε σε μαστορα..
Ευχαριστω εκ των προτερων!

αν ειναι οκ εξωτερικα και ενας μηχανικος πει οτι ειναι οκ μοτερικα εγω θα το επερνα.
ειναι καρμπυρατερ οποτε λογικα το θεμα του ρελαντι πρεπει να ειναι κατι απλο και οχι τοσο δαπανηρο.
οδηγησε το και ακουσε το καλα βαλε ολες τις ταχυτητες το και γκαζοσε το μεχρι τα κοκκινα ειδικα πρωτη και δευτερα μην πεταει καμια ταχυτητα.
δες δισκοφρενα κτλ
να μαντεψουμε περιπου τι μπορει να ειναι μπορουμε αν ομως μας δωσεις πληροφορειες.
το "δεν κραταει ρελαντι" δεν λεει κατι.:wave2:

makis_mar
23/02/2012, 19:37
Οταν λες οχι τοσο δαπανηρο?
Σε ευχαριστω παντως..
Προς το παρον το μονο που ξερω ειναι οτι παιρνει μπροστα αλλα οταν κλεινεις το γκαζι σβηνει..
Θα τον παρω τηλεφωνο για περισσοτερες πληροφοριες.
Απο φιλους στο χωριο οπου βρισκεται και ο ιδιοκτητης εχω ακουσει καλα λογια για την μηχανη.
Μια επισκεψη και στον μαστορα θα λυσει και τις αποριες για το μοτερικο θεμα βεβαια.
Εγω σκεφτομαι μην παω,ειναι κομπλε η μηχανη και θελει πολλα για το προβλημα με το ρελαντι
και τελικα να μην αξιζει η αγορα..

SVX
23/02/2012, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis_mar
Δεν εχει σημα στο κινητο και στο σταθερο δεν απαντει κανεις.

:lol: :lol: :lol: συ σ'ωραιος ρε..............!!!!!


λοιπον επειδη σε παω..αν το μηχανακι ηταν σε ακινησια (και εφοσον ειναι καρμπυρατερ) , πολυ πιθανο να χουν στεγνωσει ολα απο ακινησια.... και να χρειαστει να τσιμπησεις ενα "Carb Rebuilt Kit" κ αν πιανει το χερι σου να τη βγαλεις φτηνα

αλλος ενας συνηθης υποπτος και τι φιλτρακι καυσιμου που ολοι το αμελουν (αλλαζουν μονο λαδια & φιλτρο λαδιου)

antonis_fr4-4
23/02/2012, 19:41
11 χρονων μηχανακι θα παρεις?και με προβλημα?

εγω θα μαζευα μερικα ευρω ακομα για κατι πιο συγχρονο

makis_mar
23/02/2012, 19:57
SVX ευχαριστω για την απαντηση..


Αυτα τα παραπανω μερικα ευρω για κατι πιο συγχρονο ειναι τα διπλα+++
Και δεν ειμαι για πολλα εξοδα.
Δεν καιγομαι να την παρω και ειμαι λιγο διστακτικος για τους ιδιους λογους αλλα αν ειναι "ευκαιρια" για αυτα τα λεφτα γιατι οχι..?

devil's animal
23/02/2012, 20:06
ελεγχος σε δικο σου μαστορα αυστηρα και τσεκαρισμα μεχρι την τελευταια βιδα...
σε τοσο παλιο ss πρεπει να εισαι ψιλιασμενος πολυ...
αν τελικα το παρεις σκεψου οτι μπορει να παθει κατι με 200+χλμ στο κοντερ και τοτε θα ειναι αργα...:rolleyes:


πηγαινε με καποιον που ξερει (μαστορα) στην επαρχια και δειτε το. οδηγηστε το. και κρινε...
αν δεν αξιζει το πολυ πολυ να εχεις χαλασει 150€ για τις βενζινες και τα φαγητα σας...
δες το σαν εκδρομη...
αν αξιζει και ειναι οντως ευκαιρια, δεν θα σε νοιαξουν τοσο αυτα τα €...
:wave2:

menelaos46
23/02/2012, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis_mar
SVX ευχαριστω για την απαντηση..


Αυτα τα παραπανω μερικα ευρω για κατι πιο συγχρονο ειναι τα διπλα+++
Και δεν ειμαι για πολλα εξοδα.
Δεν καιγομαι να την παρω και ειμαι λιγο διστακτικος για τους ιδιους λογους αλλα αν ειναι "ευκαιρια" για αυτα τα λεφτα γιατι οχι..?

Να τα πάρουμε ένα ένα με τη σειρά....
"γνωστός" τι γνωστός???? φίλος??? αξιόπιστος??? κάγκουρας??? σουζάκιας???? ευθειάκιας??? έκανε ταξίδια??? συντηρητικός οδηγός??? προσέχει τα μηχανάκια του γενικά???
1200 δεν είναι πολλά λεφτά με την προυπόθεση ότι είναι καλό το μηχανάκι και δε θέλει κάτι ακριβό.
Επίσης βάλε λάστιχα, αλυσίδες γρανάζια, φρένα αν χρειαστείς και το κόστος εκτοξεύεται αμέσως αμέσως στο +600 ευρώ χωρίς εργασία....
Επίσης το ότι δε κρατάει ρελαντί μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό αλλά και κάτι πολύ σύνθετο από την άλλη.
Γενικότερα το να πάρεις ένα μηχανάκι 10 ετίας και με 50000χλμ μπορεί να εμπεριέχει αρκετό ρίσκο και νομίζω πως κανένας δε μπορεί να σε βοηθήσει παρά μόνο να γενικολογήσει μέσα από ένα φόρουμ με αυτά τα στοιχεία που έχεις δώσει..:beer:

GiannisBlessed
23/02/2012, 20:09
αφου περνει μπροστα και δουλευει κανονικα τοτε δεν εχει θεμα στο μοτερ.
ειναι καρμπυρατερ.ειδικα αν εχει μεινει σε ακινησια.μαζεουν μακα και φραζουν τα παντα μεσα.
ανοιγμα και καθαρισμα.
αν το κανεις μονος σου μιλαμε για πολυ φτηνη επισκευη.σε μαστορα λογικα θα παει πιο ακριβα.
δεν ξερω ποσο ομως.

BLACKGAS
23/02/2012, 22:57
SS 11ετίας (που μπορεί να είναι και παλαιότερο μοντέλο με άδεια του 01) και με 50000 πραγματικά χλμ σε επαρχία, είναι δύσκολο να υπάρχει εκτός αν ήταν παρατημένο. Αφού δεν υπάρχουν φράγκα, δες πρώτα γιατί χρήση το θες και μετά προχώρα με προσοχή (δλδ μηχανικό αυστηρά).

zephyr1
23/02/2012, 23:19
Αν το θες ,υπολογιζε 1000€ ακομα να παρεις ενα μοτερακι με λιγα χλμ. και καλοριζικο,αλλιως αστο.

foititis
23/02/2012, 23:22
Να πω και γω τη γνωμη μου.... προσεξε την συμπίεση στο μηχανακι αφου ζεσταθει (τωρα πως θα το κανεις αυτο? φιλος σου ειναι θα τα βρειτε). Ειμαι παθών για αυτο στο λέω φιλικα, ιδια συμπτωματα ειχα και μεχρι να φτασουμε στη συμπιεση πληρωσαμε .... αν εχεις ορεξη να ακουσεις μια πονεμένη ιστορια για τα ατιμα τα σίδερα (λυγμ!!!:bawl: ) καλυτερα με πμ γιατι θα στεναχωρηθω παλι. Ωραιο χρυσο καλοστημμένο αλλα nikasil το ατιμο και παει ενιαίο σώμα καρτερ.... αχ.
(στειλε και καμια φωτο μήπως ειναι καμια πρώην)
Τωρα επειδη σκοπος δεν ειναι να ακουσεις τον πόνο μου προτεινω να δεις πιο καινουρια, πιο Ηonda, ή suzuki και να εχουν ανταλακτικα και αναλωσιμα (κοινώς κατι πιο σουπα με την καλή ένοια) :beer: :beer: