PDA

View Full Version : Ζητώντας βοήθεια για τη σωστή επιλογή....



Golden.Aquila
23/02/2012, 23:26
Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα!
Καλώς σας βρήκα. Ήρθα και ελπίζω να σας "παιδέψω" για αρκετό καιρό.

Να συστηθώ λοιπόν:
Ονομάζομαι Νίκος και είμαι μόνιμος κάτοικος Σαλαμίνας.
Ετών 23, Ύψος 1.80 και βάρος 100kg.

Βρίσκομαι εδώ αναζητώντας βοήθεια και καθοδήγηση, ωστε να μαζέψω τα κομμάτια και να συμπληρώσω την εικόνα. (Εμένα καβάλα στο άτι μου να χαμογελάω)
Θέλω να αγοράσω μια μοτοσυκλέτα αλλά δεν γνωρίζω ποιά ακριβώς.
Ούτε μάρκα, ούτε μοντέλο. Το χειρότερο όλων; Ούτε καν κατηγορία.

Αν και κάτοικος Σαλαμίνας, η ζωή μου βρίσκεται στην Αθήνα.
Η δουλειά μου, η κοπέλα μου, ακόμα και οι κοντινοί μου φίλοι, ζούν και είναι σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.
Σκέφτομαι λοιπόν πως θα είναι οικονομία χρόνου και άνεση η μετακίνηση στην Αθήνα με μια μοτοσυκλέτα.

Επίσης κάθε μέρα Σαλαμίνα-Αθήνα-Σαλαμίνα με το αυτοκίνητο, εκτός από τον χρόνο μετακίνησης, μποτιλιαρίσματος και αναζήτησης παρκινγκ, είναι και το θέμα κόστος στη μέση.
Το νησί εξυπηρετείται δυστυχώς από ferry-boat τα οποία κοστίζουν . Το καλοκαίρι μάλιστα δεν είναι λίγες οι φορές που λόγο συνοστισμού, μένεις απέξω γιατί δεν χωράνε άλλα αυτοκίνητα σε ένα δρομολόγιο (σπάνιο μεν, σπαστικό δε).

Οι εμπειρίες μου:
Ποτέ μου δεν είχα παπί/scooter. Αν και έχω οδηγήσει καμια 10αριά διαφορετικά, δεν τα συμμερίστηκα (από malaguti μέχρι z125). Δεν μου αρέσει να οδηγώ χωρίς συμπλέκτη. Νιώθω πως δεν έχω έλεγχο του κινητήρα.

Είχα δύο derbi gpr50 όταν ήμουν 16 χρονών.
Το ένα stock. Το άλλο με κινητήρα από ktm 250 ;)
Είχα επίσης και ένα aprilia mx125
Τα παράτησα νωρίς.

Καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής μου όμως, καβάλισα μερικά μοτόρια ακόμα.
Yamaha xt 660 το οποίο και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Μου θύμισε κατα κάποιον τρόπο ένα μεγάλο παπί.
KTM lc4 640 το οποίο μου άρεσε πολύ.
Virago 250 η οποία είχε στύλ. Όμως μέχρι εκεί. Μου πέρασε απαρατήρητη.
Honda KLE500 το οποίο συμπάθησα περισσότερο από όλα τα άλλα. Λίγο αδύναμο αλλά ευχάριστο.
Αν είχε λίγη παραπάνω ροπή-επιτάχυνση μάλλον για αυτό θα πήγαινα.

Να ξεκαθαρίσω πως δεν με ενδιαφέρουν οι μέγιστες τελικές ταχύτητες. Αλλιώς θα έπαιρνα ένα ss και τέλος. Η επιτάχυνση βέβαια είναι κάτι επιδιωκόμενο. Επίσης δεν με ενδιαφέρει το χώμα αυτό καθ'αυτό.

Οι μετακινήσεις μου είναι ως επί το πλήστον οδικές. Καμια 100αριά χιλιόμετρα εντός και εκτός πόλης ημερησίως. Με ενδιαφέρουν θέματα όπως κατανάλωση-άνεση-ασφάλεια.
Όγκος και βάρος δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Λόγω σωματότυπου θα τα δαμάσω με τον καιρό.

Εξορμήσεις δεν κάνω συχνά αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να κατέβω ας πούμε στην Καλαμάτα δικάβαλος για τριήμερο διακοπών, ξεκούραστα, χαλαρά και άνετα. Να τονίσω πως η προστασία από τον άνεμο είναι μεγάλο υπέρ. Έχω κατέβει πάτρα οδηγώντας το αμάξι μου (mx5) με 180, κάμπριο, και όταν πλέον πάρκαρα νόμιζα πως είχα κατέβει με ελικόπτερο. Μιλάμε έτριζα ολόκληρος! Όσον αφορά το χώμα, υπάρχει περίπτωση να περάσω κανένα καλοπάτημένο μονοπάτι χωρίς χαλίκια και λάσπες. Σε καμία περίπτωση βουνά και ρεματιές!

Όπως καταλάβατε κάτι all-around χρειάζομαι που πάνω απ'όλα να είναι φιλικό και ΣΧΟΛΕΙΟ.
Αξιόπιστο ωστε να συγχωρεί τα λάθη του πρωτάρη.

Παρακαλώ πολύ, κάποιος γνώστης, μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει σε τί κατηγορίες χωρίζονται οι μοτοσυκλέτες, και τι εξυπητετεί η κάθε μία, ωστε για αρχή τουλάχιστον, τα καταλήξω στο είδος της μοτοσυκλέτας και σιγά σιγά να βρώ τι ψάχνω;

xristos x
24/02/2012, 00:10
Καλως ηρθες!
Το πιο σημαντικο ξεχασες .... για τι λεφτα μιλαμε οτι διαθετεις για μοτο?

Lioulios
24/02/2012, 00:26
Mόλις περιέγραψες ένα BMWgs 650 KAI V strom 650 .

Βέβαια και με ένα cbf 600 δεν θα έχεις θέμα στην κατανάλωση ,αλλά αν σιγά sιγά σου πω και άλλα μηχανάκια , μετά θα πάμε αλλού και κάποια από τα ζητούμενά σου δεν θα μπορέσουν να σου τα δώσουν .

1 .Ύψος 1.80 και βάρος 100kg.

2 .Να ξεκαθαρίσω πως δεν με ενδιαφέρουν οι μέγιστες τελικές ταχύτητες.

3. Οι μετακινήσεις μου είναι ως επί το πλήστον οδικές. Καμια 100αριά χιλιόμετρα εντός και εκτός πόλης ημερησίως. Με ενδιαφέρουν θέματα όπως κατανάλωση-άνεση-ασφάλεια.
Όγκος και βάρος δεν με απασχολούν ιδιαίτερα. Λόγω σωματότυπου θα τα δαμάσω με τον καιρό.

4. Εξορμήσεις δεν κάνω συχνά αλλά με ενδιαφέρει να μπορώ να κατέβω ας πούμε στην Καλαμάτα δικάβαλος για τριήμερο διακοπών, ξεκούραστα, χαλαρά και άνετα. Να τονίσω πως η προστασία από τον άνεμο είναι μεγάλο υπέρ......Όσον αφορά το χώμα, υπάρχει περίπτωση να περάσω κανένα καλοπάτημένο μονοπάτι χωρίς χαλίκια και λάσπες. Σε καμία περίπτωση βουνά και ρεματιές!

Όπως καταλάβατε κάτι all-around

Μπορεί να ακουστεί κοινότυπο , αλλά Στρώμα και bmw 650 . ΜΟΝΟ .
Σαφώς πιο άνετο το στρώμα για 2 άτομα , κάλυψη από αέρα και ο όγκος του που σου ...πάει .Το Μπεμβε θα το εξαφανίσεις .

.........Ανάλογα και τα οικονομικά και BMW F800 GS .


Για κατηγορίες κτλ ...άλλη ώρα (να ναι μερα )

:wave2:

yannis24
24/02/2012, 00:42
Versus......όπως τα περιγραφεις το φωτογραφιζεις.....

irinia
24/02/2012, 05:12
NOMIZΩ ΟΤΙ.................







Όπως σού έγραψαν τά παιδιά είσαι γιά

ΤRANSALP-700

V-STROM 650

VERSYS- 650





Kαί άπό τά 3 αύτό πού κάνει καλύτερα
ΟΛΑ ΜΑΖΙ ,αύτά πού θέλεις είναι
τό v-strom....!!





:wave2:

Golden.Aquila
24/02/2012, 08:04
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τη καλή διάθεση για βοήθεια :)
Όντως δεν ανέφερα χρήματα γιατί είναι λίγο ρευστά τα πράγματα.
Η αγορά θα γίνει μετά από ~3μήνες που θα είμαι έτοιμος.
Γύρω στα 3000 θα έχω σίγουρα. Εννοείται μεταχειρισμένη μοτοσικλέτα που θα ψάξω αρκετά μέχρι να βρω αυτή που θα μου κάνει το κλικ. Υπάρχει περίπτωση να ανέβουμε οικονομικά αλλά όχι πολύ!

Είμαι ακόμα σε δίλημα. Ίσως καταλήξω σε αγορά μεταχειρισμένης με χρηματοδότηση.
Να δώσω ας πούμε κάποια χρήματα cash και τα υπόλοιπα σιγά σιγά. Είδωμεν!

Θα ήθελα πρώτα απ'όλα να δώ τις κατηγορίες και αφού αποκλείσω όλες τις άλλες εκτός από μία, τότε να βρώ και μερικά μοντέλα από εταιρείες, ωστε να συγκρίνω και να καταλήξω.

TROOPER
24/02/2012, 09:47
ξεχνας ss,scooter,παπια,enduro και κροσακια.τι μενουν?ον-οφ και τα στριτακια.με τα δεδομενα που εδωσες τα στριτακια τα βγαζω εκτος για την ωρα.αρα:

συμφωνω με τους απο πανω για βερσυς,τρανσαλπ και στρομ.εγω θα σου εβαζα και τα μονοκυλινδρα gs650,xt660.

με το καλο η αγορα και παντα εξοπλισμο!

Golden.Aquila
24/02/2012, 22:23
Το bmw gs 650 το έχω οδηγήσει.
Ωραίο μηχανάκι. Έκανε πάντες σε καθε αλλαγή!
Δεν πιστεύω πως θα με κρατούσε πάντως για πολύ.
Μου φάνηκε και λίγο λεπτό.. ?

Ποιός καλός συμφορουμίτης έχει χρόνο και διάθεση να μου πεί λίγα πράγματα σχετικά με την κατηγοριοποίηση των μοτοσυκλετών;

Να πω πως δεν με ενδιαφέρει τιποτα με τακουνάτο λάστιχο.

Απ'οσα έχω δει μου εχουν κεντρισει το ενδιαφέρον 2 ON-off. Varadero & v-Strom.

Αυτά για αρχή!
σας ευχαριστώ όλους.

reinmeister
24/02/2012, 22:30
εγω θα σου προτεινα bandit 650-1250 με το οποιο θα κανεις κυριολεκτικα τα παντα,οικονομικα,αξιοπιστα καθως και το δικαβαλο ταξιδακι σου φορτωμενος...ειδικα το 1250 θα σε καλυψει πληρως ακομη κι απο πλευρας γκαζιου και ειναι σαφεστατα μεσα στο ορια του budget που εχεις σκοπο να διαθεσεις...

Gi_4ce
24/02/2012, 22:39
βεστρομάκι θες...

Golden.Aquila
28/02/2012, 11:46
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις και τη βοήθεια!
Στις ημέρες που πέρασαν, χαρτογράφησα την αγορά γενικά και μαλλον θα δώσω το κατι παραπάνω ως προκαταβολή και θα πάω για καινούριο με χρηματοδότιση.

Οι υποψήφιοι μέχρι στιγμής:
Varadero 1000
v-Strom DL650
Versys 1000

Απαιτούμενος Εκοπλισμός:
Injection
ABS
Ψηφιακό Όργανο (οθόνη)
6 Ταχύτητες

Το μόνο που μένει είναι να μάθω περί κατανάλωσης / αυτονομίας (σημαντικό κριτήριο!).

Sapadak
28/02/2012, 11:50
Varadero 1000 Versys 1000

Γιατι αυτά?
Εισαι σιγουρος οτι θελεις κατι τόόσο βαρυ για καθημερινα?
Νομιζω οτι το 650 το στρομ, καθως και το ΤΑ 700 ειναι οτισουχρειαζετε

nikos_abel
28/02/2012, 11:57
Σας ευχαριστώ για τις απόψεις και τη βοήθεια!

-----v-Strom DL650-----

Το μόνο που μένει είναι να μάθω περί κατανάλωσης / αυτονομίας (σημαντικό κριτήριο!).

Για κατανάλωση και αυτονομία (αν μιλάμε για το παλιό τουλάχιστον, το νέο δε κυκλοφορεί καιρό) κερδίζει κατά κράτος το DL650.
Η αλήθεια είναι ότι πλέον το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά.

golis
28/02/2012, 12:41
Μην πάρεις καινούργιο για πρώτη μηχανή καθώς μιας και είναι σίγουρο στατιστικά ότι ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ,
είναι κρίμα να πετάς λεφτά στα ανταλλακτικά.

Πάρε μεταχείρο.

Golden.Aquila
28/02/2012, 12:41
Σκεπτόμενος (ίσως λάθος) πως η παραπάνω ροπή θα αντισταθμίσει το παραπάνω βάρος, το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι η κατανάλωση.

Το Versys είναι δέλεαρ με τη διπλή χαρτογράφιση.
Με κανει λίγο δυστακτικό το 650 ως προς τα (ελάχιστα αλλά υπαρκτά) ταξίδια.

Golden.Aquila
28/02/2012, 12:59
Μην πάρεις καινούργιο για πρώτη μηχανή καθώς μιας και είναι σίγουρο στατιστικά ότι ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ,
είναι κρίμα να πετάς λεφτά στα ανταλλακτικά.

Πάρε μεταχείρο.

Ίσως έχεις δίκιο σχετικά με το πέσιμο.
Οι προβληματισμοί:

1) Άντε βρες καθαρό μοτόρι.
2) Ίσως το παντρευτώ, αν όμως όχι, αλλη μεταπώληση το δεύτερο χερι - παλιότερο μοντέλο, αλλη το καινούριο με λιγότερα χρόνια - χλμ.
3) Μου έχει λείψει η διαδικασία στρωσίματος :D

Golden.Aquila
29/02/2012, 09:02
Καμία άλλη πρόταση, κανείς;
Έχω δει και τα f800gs & Tiger 800, αλλά στα λευτά τους και τις επιδόσεις τους (και την κατανάλωση), παίρνω ένα 1000 και καθάρισα.
Άσε που δεν μου αρέσει κανένα από τα δύο εμφανισιακά και θέλω και Ιαπωνέζικο!

To Kawasaki Versys 1000 το έχει κανείς να μας πεί γνώμη;
Όντως η δεύτερη χαρτογράφιση κάνει δουλειά;

Κυρίως η κατανάλωση της κάθε μέρας με νοιάζει γιατί αν καίει ας πούμε 7,5lt/100km είναι 7,5*1,70=13ευρώ κοντά την ημέρα μόνο για τις απαραίτητες αποστάσεις. Με μια βόλτα/καφέ είμαστε κοντά στο 15άρι σε ΚΑΥΣΙΜΑ :( (ημερησίως.. Όσο δηλαδή και το αυτοκίνητο!).

Και για το Varadero όσο διάβασα, γύρω στο 7,5 παίζει χαλαρά και κοντεύει να πιάσει και 9 στο κυνηγητό! :(

DAYMAN
29/02/2012, 09:08
ΤRANSALP-700

V-STROM 650

VERSYS- 650
Θα πω και εγω.Το DERO καιει αρκετα.Το VERSYS 1000 το βρηκες μτχ;!!!

Golden.Aquila
29/02/2012, 09:11
ΤRANSALP-700

V-STROM 650

VERSYS- 650
Θα πω και εγω.Το DERO καιει αρκετα.Το VERSYS 1000 το βρηκες μτχ;!!!

Όχι, σκέφτομαι τελικά να πάω σε καινούριο, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Θα δώσω το κάτι παραπάνω σε προκαταβολή και τα ρέστα με χρημματοδότηση!
ΑΝ το Varadero όντως καίει αρκετά, είναι εκτός λίστας.. :(
Κανείς με Versys1000 ?

Η Kawasaki λέει εώς 400χλμ ανά ντεπόζιτο (20lt)..
5lt / 100 km ?

Golden.Aquila
07/03/2012, 21:02
Τελικώς κατέληξα σε V-Strom DL-650 2012!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

p_sapelas
07/03/2012, 21:21
Καλή επιλογή και όντως all around που σημαίνει ότι αφού δεν θες κάτι απόλυτο είναι το ιδανικό. Απαραίτητος εξοπλισμός ένα κράνος της προκοπής, γαντάκια καλοκαιρινά, μπουφανάκι καλοκαιρινό (αφού μιλάς για ορίζοντα 3μήνου οπότε θα το έχεις κατακαλόκαιρο) και ένα χειμερινό από Οκτώβρη μέχρι Μάιο (συνολικά κανένα 600€ με συνετές αγορές θα το χρειαστείς). Από εκεί κ πέρα το μυαλό στο κεφάλι :) Όταν το πάρεις με το καλό ανέβασε φωτογραφιούλα!

irinia
11/03/2012, 07:50
Τελικώς κατέληξα σε V-Strom DL-650 2012!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)



ΕΥΤΥΧΩΣ.........ΔΙΟΤΙ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ...??



Βαρύ άχρηστο καί έπικίνδυνο γιαυτό πού θές.........
Τό Καβασάκι τώρα μπαίνει στήν άγορά δέν τό ξέρουμε.
Για τό v-strom έχω νά πώ ότι είναι ή τέλεια έπιλογή γιαυτό πού θές,άλλά
τά 9000 εύρώ πού κάνει τό καινούργιο είναι ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ βασιζόμενο
στόν προκάτοχο καί στή φήμη του.
ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ γιατί δέν πούλησε ούτε ΦΤΕΡΟ....!!!
Καί μή φαντάζεσαι διαφορές μέ τό παλιό,λίγα πράμματα.
Είχα τό παλιό καί βόλταρα μέ τό καινούργιο.
Καλύτερη προστασία στά κάτω άκρα,πιό μαλακό καί σαφές κιβώτιο,
περισσότερα μπλιμπλίκια.....ΑΥΤΑ.
Ίσα-ίσα άπό πάνω νομίζω πώς τό παλιό είχε καλύτερη προστασία άπό τόν άέρα..!!
Έξάλλου τί νά διορθώσουν σέ ένα μηχανάκι πού πάει τέλεια..??
Είναι 2 χιλιάρικα άν τά λυπάσαι πάρε τό παλιό.
Θά βγάλεις βενζίνες ,έξοπλισμό κ.λ.π.....
Ούτε στή μεταπώληση θάσαι κερδισμένος,άν τό δώσεις κάποτε.
Βέβαια ή τεχνολογία πάει μπροστά καί καλά κάνεις .
Όμως πιστεύω ότι τό έβαλαν πολύ άκριβά στά 9000 εύρώ.
Καί ότι θάχει τήν πορεία τού Τρανσάλπ,δέ θά πουλήσει
καί θά τό σκοτώνουν σέ κανένα χρόνο,ή Σουζούκι έχει είδικότητα
σέ αύτά,είδες τά Μπάντιτ κ.λ.π....τά έριξε 2-3 χιλιάρικα κάτω....!!
Έκανες πάντως τήν καλύτερη έπιλογή,μιά μοτό φιλική ,εύκολόχρηστη
πού είναι καί έργαλείο καί γιά γούστα.
Καλές βόλτες μέ προσοχή.........ήρεμα στήν άρχή.

devil's animal
11/03/2012, 09:30
ενα Versys μεταχειρο ειναι οτι πρεπει.
καινουργιο μην το παρεις για τους λογους που ανεφερε ο terens...
+πολλα στο υπερτιμημενο v-strom

ακομα και μεταχειρο το εχουν σκισει...νομιζουν οτι δινουν το μηχανακι του Τσακ Νορρις..:rolleyes:

παντως και το παλιο το GS650 ειναι μια χαρα μηχανακι. (μεταχειρο βεβαιως βεβαιως).

μην μπλεξεις με καινουργια BMW..

αρα κατι τετοιο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2229123/) ή κατι τετοιο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2207869/)

:beer::beer::beer:

Golden.Aquila
08/06/2012, 13:40
Πλησιάζει ο καιρός, επαναφέρω λοιπόν το παρών γιατί σκέφτομαι πολύ και τα f800gs & tiger800. Τα βλέπω πιο χωμάτινα και δεν ξέρω ποσο άνετα θα είναι σε ταξίδια :(

Για ρίχτε απόψεις?

QSpec
08/06/2012, 15:14
Πλησιάζει ο καιρός, επαναφέρω λοιπόν το παρών γιατί σκέφτομαι πολύ και τα f800gs & tiger800. Τα βλέπω πιο χωμάτινα και δεν ξέρω ποσο άνετα θα είναι σε ταξίδια :(

Για ρίχτε απόψεις?

Δες το Tiger800 το απλό, με την 19άρα. Ιδανικό γι αυτά που θες. Για κάτι οικονομικότερο το Versys650 σε μεταχειρισμένο έχει πολύ καλό Value for Money.

Είδα πάντως το thread από την αρχή και δεν κατάλαβα πως από τα 3.000 φτάσαμε σε καινούργιο άρα 9000+...

Golden.Aquila
08/06/2012, 21:56
Αρχικά το δίλημμα μου ηταν αν άξιζε ή όχι να δώσω τόσα χρήματα για να αποκτήσω ένα μέσο μεταφοράς. Μετά από σκέψη, κατέληξα πως (μάλλον) θα "παντρευτώ" την επιλογή μου! Οπότε και αποφάσισα να πάω για αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας.

Στα 650cc έχω καταλήξει πώς το v-strom μου κάνει!

Το θέμα είναι, να μείνω εκεί ή να πάω για τα 800cc ? (Τα 1000cc τα έχω ήδη αποκλείσει).
Διαφορά στην άνεση; Τα βλέπω κάπως πιο χωμάτινα και δεν ξέρω πως θα είναι σε ταξίδι.

Διαφορά στη κατανάλωση;
Ειδικά το τρικίλυνδρο θα καίει για κάθε μέρα, ε;

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!

QSpec
09/06/2012, 00:19
To Tiger βγαίνει και με 19άρα άρα είναι όσο χωμάτινο είναι και το V-Strom. Για μένα δεν παίζει σύγκριση, το Tiger είναι ένα νέο αξιόλογο μηχανάκι και το άλλο είναι V-Strom. Στην κατανάλωση δεν νομίζω να έχουν καμιά ουσιαστική διαφορά. Κάνε ένα test-ride το Tiger και νομίζω θα αποφασίσεις πολύ εύκολα.

@ngelos
10/06/2012, 10:27
Διαφορά στη κατανάλωση;
Ειδικά το τρικίλυνδρο θα καίει για κάθε μέρα, ε;

Πάρε το Vstom να τελειώνουμε!!!
Αφού το κύριο θέμα σου είναι η κατανάλωση και το οικονομικό δν έχεις άλλη επιλογή.
Μια χαρά μηχανάκι είναι και κάνει και ταξίδια και δν καίει και πολύ.Θα το πάρεις και καινούργιο που θες (αν και δν βλέπω τον λόγο αλλά δικός σου ο παράς) και θα είσαι 1 χαρά!!!
Τα υπόλοιπα δν είναι για σένα.
:wave2:

TROOPER
11/06/2012, 07:54
+1 στο στρωμα.

Golden.Aquila
11/06/2012, 21:43
Απέκλεισα και το f800gs!

Μένουν τα:
Triumph Tiger 800
&
Suzuki V-Strom 650
....

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και τη βοήθεια :)