PDA

View Full Version : τεχνικη καταρτηση



wrenchfzr
11/09/2005, 22:05
εγω δεν εχω καταλαβει κατι .σε τεχνικα θεματα η ορθογραφια τι ρολο παιζει και ρε παιδια αν ειναι να διαβαζουμε κατι για να το μαθουμε ολα καλα.αν ομως ειναι απλα για νατα λεμε τοτε τι να πω.το επιπεδο του 50% των ανγνωστων ειναι οδηγοι και οχι τεχνικοι.αρα το επιπεδο των γραφομενων πρεπει να ειναι κατανοητο απο αυτους αφου υποτιθεται πως τα γραφουμε οχι για να δειξουμε οτι τα ξερουμε αλλα για να καταλαβουν καποιοι, τα πρωτα απαραιτητα.αυτο ειναι εμβολο αυτο εκκεντροφορος κλπ.δεν καταφερα ποτε στην ζωη μου να καταλαβω 1000 νεα πραγματα με την μια .γιαυτο και το σχολειο γινεται απο ειδικευμενους που γνωριζουν οτι οι μαθητες ειναι ασχετοι.ας ανοιχθει ενα forum που να προοριζεται για γνωστες και να παραμεινει αυτο για χρηστες της μοτοσυκλετας.επεισης αν λειψουν οι μπιχτες απο τον ενα στον αλλο.αν καποιος μπει σε καποιο post να διωρθωσει κατι που κατα την γνωμη του ειναι λαθος δεν ειναι αναγκη να νιωθει απροσκαλεστος σε παρτυ

wrenchfzr
11/09/2005, 22:28
καποτε σε ενα fzr600 προσπαθεισα να κανω αυτο που λεγεται blue printing.δηλαδη βελτειωση των ατελειων του κατασκευαστη
το μοτερ ειχε γυρω στις 50-60000κμ
ανοιχθηκε και αλλαχθηκαν ελλατηρια χωρις ρεκτιφιε αφου ο κιλυνδρος δεν ειχε φθορα
τα εμβολα ζυγιστικαν σε ζυγαρια ακριβειας και αφαιρεθικε υλικο απο το κατω μερος της κορωνας του.η πιο πολλη δουλεια εγινε στην κεφαλη
δεν πειραχτηκαν οδηγοι αφου ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος απο τα οφελη
στο σημειο που ο αυλος εισαγωγης χωριζει στα 2 για τις βαλβιδες το επιπεδο χυτευσης ηταν για γελια .Προσεκτικα με ειδικα λειαντικα αφαιρεθικε το αποτυπωμα του χυτηριου και η διαχωριστικη ακμη εγινε ακμη .ξυριζοσουν πανω της.5 σταδια γυαλισματος εφεραν το επιπεδο που ζητουσα .γυαλιζε πολυ ομορφα.ογκομετρηση των αυλων.παλουκι αφου μετρα βγαζε συνεχεια μας πηρε 1,5 βδομαδα με το γυαλισμα.ο χωρος θυμιζε να περασε αμμοθυελα απο το υλικο που ειχε καθισει παντου.συναρμολογηση του κινητηρα και η στιγμη του χρονισμου.αφου ολα μεχρι στιγμης απο το εργοστασιο ηταν στο περιπου γιατι να αλλαζε στον χρονισμο;
οι τρυπες των βιδων του γραναζιου εγιναν οβαλ,για το προφανες.
προσεκτικο χρονισμα αφου τα σταθερα και κινητα σημαδια ηταν σε τοση μικρη ακτινα απο το κεντρο που το παραμικρο ειχε αποκληση 10 μοιρες.
οι λαιμοι εισαγωγης βιδωθηκαν στην θεση τους και με το δακτυλο ψαχτικαν για σκαλοπατι στην συναρμογη με την κεφαλη.αφαιρεθηκε υλικο απο τους λαιμους.ολα λεια και στην σωστη θεση.μονταρισμα στο πλαισιο

wrenchfzr
11/09/2005, 22:39
πηρε μπροστα και ο ηχος του υγειους τετρακιλυνδρου γεμισε τον χωρο η souper tramp χωρις τα δισκακια της αφηνε εναν μπασο ηχο που με την χροια του και με αναποληση του κοπου και του αναμενωμενου αποτελεσματος,δεν αφηνε χρονο για σκεψη.καβαλα και χιλιομετρα να στρωση.στα 850χλμ βραδυ στη βουλιαγμενης σε φαναρι fzr 750.διχως σκεψη και αμφιβολια ηταν στρωμενο.1η διακοπες 2α διακοπες 3η το ιδιο τι γινεται κρυος ιδρωτας .εμπαινε κοφτη τοσο γρηγορα που δεν το περιμενα.5η και 6η πατιναριζε σαν ηλιθιο μετα τις 8000rpm.το ηλιθιο χαμογελο απλωθηκε απο το ενα αυτι μεχρι το αλλο.αξιζε μεχρι τελευταιας σταγονας ιδρωτα.

OldMan
12/09/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
εγω δεν εχω καταλαβει κατι .σε τεχνικα θεματα η ορθογραφια τι ρολο παιζει

:sad: :sad: :sad:

Και γω αυτό αναρωτιέμαι....

Υπάρχει άραγε λόγος να ξεχωρίσει κανείς τον΄"πείρο" από τον "πύρο" ???

OldMan
12/09/2005, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
.αν καποιος μπει σε καποιο post να διωρθωσει κατι που κατα την γνωμη του ειναι λαθος δεν ειναι αναγκη να νιωθει απροσκαλεστος σε παρτυ

Ρε μάστορα, κατ'αρχήν (και αν θυμάμαι καλά) εσύ είσαι ο υπέρμαχος της στενής και εξαρτώμενης σχέσης μεταξύ γνώμης και κωλοτρυπίδας !!!

Οι γνώμες μπορούν κάλλιστα να μπουν στα Ανέκδοτα, Διαμάχες, Μοντέλα κ.λ.π.

Στα Τεχνικά, οι γνώμες (ειδικά χωρίς τεκμηρίωση..) είναι τουλάχιστον ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

xxxristos
12/09/2005, 13:44
Εγώ δεν είδα ΤΟΣΟ τεράστια διαφορά με τη ροϊκή εξέλιξη της καφαλής στο KLX. Ευτυχώς που ανέλαβε flow bench την διαδικασία της διάνοιξης και γυαλίσματος των αυλών και της ογκομέτρισης γιατί δεν έχω τόση υπομονή...

Έκανα κι εγώ όλα αυτά που ανέφερες, σύν μεγαλύτερες βαλβίδες και έδρες με διαμόρφωση five-angle και ΠΟΛΥ άγριους εκκεντροφόρους αλλά ομολογώ οτι θα περίμενα κάτι παραπάνω...

wrenchfzr
12/09/2005, 22:15
εγω οταν εκανα τα μισα απο αυτα στο dr350 δεν ειδα απολυτως τιποτα.για να δεις καποια αποτελεσματα πρεπει και ο ρυθμος περιστροφης να ειναι τετοιος που να αντιμετωπιζει προβλημα ροης και βελτιωνοντας το να αλλαξει συμπεριφορα.σε συγχρονα αυτοκινητα ο χρονισμος γινεται χωρις σημαδια στροφαλου αλλα με το καθετο μικρομετρο και ο εκκεντροφορος δεν εχει σφηνα και χρονιζεται με τις μοιρες του εκκεντροφορου .αυτο για να πετυχει τους ρυπους του εργοστεσιου.οταν στο fzr επαιζα με το τεντωμα της καδενας εκκεντροφορου νομιζω λογω ακριβιας του οποιου χρονισμου εμπαινε πιο ευκολα κοκκινο.οταν η καδενα εχει φθορα ο χρονισμος μετατοπιζεται προς τον τεντωτηρα.αν απο τις βιδες τον επαναφερεις αλλαζει λειτουργεια.και μετα τα τεχνικα τα της σχεσεως μας μεσα στα forums κατ αρχην χριστο καλως ηρθες καιρο εχεις να τα πεις και στον oldman .αν το dr 350 το εγραφα dr3500 θα καταλαβαινες οτι ηταν λαθος ;τωρα πυρος πειρος και σπυρος ας μη γινουμε πολιτικοι και μπλεκουμε .εδω λενε δημοσιογραφοι (απο ανεκαθεν και οκτωμβριος)αν κατι επι της ουσιας ειναι λαθος παω πασο .και τελος ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθεις.

xxxristos
13/09/2005, 01:54
Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω πάντα όλα τα γραφόμενά σου.

gtsiros
13/09/2005, 02:06
Το 5% κέρδους από την ενασχόληση με κάτι που κάποιος αγαπά δίνει αμέτρητα περισσότερη χαρά και ικανοποίηση από το να δώσεις λεφτά και να κάνεις τον κινητήρα να βγάζει τα διπλά άλογα.

wrenchfzr
13/09/2005, 19:56
Συμφωνω .η χαρα να βελτειωσεις κατι που το θεωρεις ότι εχει περιθωρια σου δινει τεραστια ικανοποιηση.δεν ηθελα να μπω σε περιεργα μονοπατια και σε ακραιες λυσεις για να πετυχω άλλο ένα 5% αλλα και με πολύ περισοτερη δουλεια και δουλεια που θα την περιμενα από καποιο άλλο ειδους συνεργειο.

wrenchfzr
13/09/2005, 19:58
Μια μερα στα λιμανακια συνανταμε μια περεα που θα πηγαιναν επιδαυρο για δοκιμη ενός fireblade και πηγαμε και μεις.εκει ξεδιαλυνα με τον ηπειο τροπο του β.παπαγεωργιου τι είναι το ιχνος τρειλ.γιαυτο και εγω θελω να μη περνω από τα μουτρα οποιον κανει λαθος σε οποιονδηποτε τομεα .εκει λοιπον πανω στο χωμα με ένα ξυλαρακι περασα μεταξετασταιος.σιγα σιγα όμως αρχισα να διαβαζω για αναρτησεις και το πώς σκεπτεται ο κατασκευαστης τους.
Η βασικη σκεψη είναι να κραταμε οσο ποιο πολύ χρονο την ροδα στην γη.πολυ μαλακες αναρτησεις από αποσβεσεις η πολύ σκληρες είναι το ιδιο λαθος αν ειχαμε μια τελεια πιστα η αναρτηση θα ηταν περιτη
Οσο πιο σκληρη είναι σε φισιλογικες συνθηκες ελληνικων δρομων τοσο πιο ευκολο το tank slapping.ο φιλος με το 900 του το εκανε με 220 στην εθνικη και είναι τοσο ανατριχιαστικο οσο ακουγεται.τις μαλακωσε και όλα συνηλθαν.τις αναρτησεις τις ρυθμιζουμε από μαλακο προς σκληρο.
Το μαλακο είναι φιλικο ειδικα σε νερο κακο οδοστρωμα κλπ
Αν κουνησουμε την μοτο μπρος πισω με πατημενο φρενο θα δουμε ότι η αναρτηση κινηται πανω κατω.παρενθεση η αποσβεση επαναφορας επιρεαζει και την συμπιεση κάθε 3 κλικ περιπου δινει και κατι στην συμπιεση οποτε ξεκιναμε από την επαναφορα με χαλαρη την συμπιεση και όταν τελειωσουμε με την επαναφορα ρυθμιζουμε την συμπιεση.η ρυθμισμενη αναρτηση καταιβενει και ανεβαινει γρηγορα αλλα στο τελειωμα της διαδρομης επαναφορας σταματα χωρις δευτερη κινηση προς τα κατω(δεν παλινδρομει)αφου τελειωσουμε με την επαναφορα τοτε ρυθμιζουμε την συμπιεση χωρις αυτή να επιρεαζει την επαναφορα.
Το sagg τωρα μπροστα μπορουμε να το διαπιστωσουμε με τον τροπο που περιγραφει ο oldman,απλα αντι να μετραμε με σταθερο και κινητο σημειο το κανουμε πιο απλα με ένα tie rap πανω στο καλαμι

OldMan
14/09/2005, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
...η αποσβεση επαναφορας επιρεαζει και την συμπιεση κάθε 3 κλικ περιπου δινει και κατι στην συμπιεση...

Αν είχες την ευγενή καλοσύνη να μας το εξηγούσες ...

:wave2: :beer: :wave2:

wrenchfzr
15/09/2005, 06:15
δεν μπορω να εξηγησω τι γινεται σε ενα κλειστο φυσιγειο,δοκιμασε το ομως και θα το διαπιστωσεις.εγω το ακουσα απο συνεργεια επισκευης αμορτισερ.παντως αν δεν το γνωριζεις πειραματισου σε αμορτισερ και θα δεις

OldMan
15/09/2005, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
1)... εγω το ακουσα απο συνεργεια επισκευης αμορτισερ.

2)... παντως αν δεν το γνωριζεις πειραματισου σε αμορτισερ και θα δεις

Δεν ξέρω ρε φιλαράκι (δεν βάζεις και emoticon) αν με δουλεύεις ή όχι ....

Πολύ καλό το Πείραμα και Παρατήρηση, ΜΟΝΟ όταν δεν ξέρεις τι πρόκειται να γίνει οπότε και παρατηρείς τα αποτελέσματα και σπάζεις την κεφάλα σου μετά, να τα εξηγήσεις θεωρητικά...

Αυτό που επανηλειμένα γράφω και φωνάζω είναι ακριβώς το αντίθετο από την πρώτη σου πρόταση...
(δεν υπάρχει "άκουσα", "μου είπαν", "ξέρει ο μάστορας" κ.λ.π.)!!!

Αν όντως ΔΕΝ ξέρουμε να εξηγήσουμε ένα φαινόμενο, ρωτάμε - ψάχνουμε - μαθαίνουμε .... (αλλοιώς είναι σαν να μην υπάρχει..) !!!


Όσο για το 2), ομολογώ ότι ντρέπομαι να αντικρύσω ένα αμορτισέρ (μετά από τόσα που έχω ξεκοιλιάσει....).

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
15/09/2005, 14:09
Η απόσβεση επαναφοράς δεν είναι απόσβεση επαναφοράς στην πραγματικότητα.
Είναι απόσβεση συμπίεσης - επαναφοράς.

OldMan
15/09/2005, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η απόσβεση επαναφοράς δεν είναι απόσβεση επαναφοράς στην πραγματικότητα.
Είναι απόσβεση συμπίεσης - επαναφοράς.

Το ίδιο και η απόσβεση συμπίεσης ρε Στέφανε...
(Δεν μιλάμε για αμορτισέρ χωρίς ρύθμισεις...)

Ένα ρυθμιζόμενο αμορτισέρ έχει διαφορετικές "γέφυρες" για την συμπίεση και επαναφορά (κάτι κωνικές σκατόβιδες που κλείνουν - ανοίγουν τις διόδους του λαδιού...), ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Η μεταβολή μιας από τις δύο αποσβέσεις ΔΕΝ επηρρεάζει (μηχανολογικά) την άλλη.

Προφανώς αυτό που θέλει να πει ο wrench είναι το "φαινόμενο" που παρατηρείται όταν έχουμε ΜΕΓΑΛΗ απόσβεση επαναφοράς, που έχει σαν αποτέλεσμα να ενανέρχεται αργά ο τροχός και να πέφτει σε ανωμαλία χωρίς να έχει όλη την αρχική του διαδρομή διαθέσιμη (είναι ακόμη εν μέρει συμπιεσμένη η ανάρτηση), οπότε και μας φαίνεται ότι "σκλήρηνε" και η συμπίεσή μας.

stefanos
15/09/2005, 16:17
Οχι πάντα (δηλαδή όχι σε όλα τα αμορτισέρ).
Αυτό που ισχύει πάντα είναι οτι απόσβεση συμπίεσης είναι μονοδρομη, επιτρέπει και ελέγχει την ροή πρός το εξωτερικό δοχείο, που οφείλεται στο εκτόπισμα του λαδιού απο τον άξονα που μπαίνει στο σώμα, η επιστροφή του γίνεται απο μονόδρομη δίοδο με την δοήθεια της πίεσης του αζώτου.
Το κάτω ρυθμιστικό μπορεί να δουλεύει και απο τις 2 μεριές συμπίεση και επαναφορά.Απλά είναι διαστασιολογιμένο για την επαναφορά, που απαιτεί ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ απόσβεση απο το υδραυλικό τμήμα, γι αυτό και τα εμπειρικά κλικ στην συμπίεση

OldMan
15/09/2005, 19:09
:lol: :rotflmao: :lol:

Α ρε Στέφανε, πως φαίνεται ότι είσαι ταλαιπωρημένος κάτοχος γιαπωνέζικου.....(από πλευράς αναρτήσεων, να εξηγιόμαστε!!!)

Έχεις κολλήσει με τα ημι-ρυθμιζόμενα αμορτισέρ (αυτά που είχαν προφόρτιση και απόσβεση επαναφοράς - χωρίς ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης)...

:wave2: :beer: :wave2:

wrenchfzr
15/09/2005, 19:12
λαθος αν ακι οχι ολο δικο μου .ετσι το ειχα ακουσει και στο wp μου ετσι δουλευε σημερα ρωτησα και μου ειπαν οτι τα ohlins πολλα wp και πολυ λιγα japan ετσι συνεργαζονται οι 2 αποσβεσεις

wrenchfzr
15/09/2005, 20:21
Ξερεις ποιος μου τοπε αυτός που σου ειπε για τα πρεσσαριστα βολαν
Ειδες τι παπαρας που είναι ρε γαμωτο και συ την πατησες.
Αμ ο άλλος με τις βενζινες τις μη αμολυβδες .μη τους πιστευεις φιλε μας κανουν κακο
Ασε που είναι και ενας κακος και μου λεει ότι θα με βαλει να γραψω εκατο φορες ,δεν θα πιστευω τους ειδικους αλλα
Θα κανω του κεφαλιου μου.πρεπει να αρχισω να κοβω τις κακες παρεες γιαυτο θα παρω το κουβαδακι μου και θα παω να παιξω μετα αλλα παιδακια που δεν με μαλωνουν
κακε

OldMan
15/09/2005, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
Ξερεις ποιος μου τοπε αυτός που σου ειπε για τα πρεσσαριστα βολαν
Ειδες τι παπαρας που είναι ρε γαμωτο και συ την πατησες.
Αμ ο άλλος με τις βενζινες τις μη αμολυβδες .μη τους πιστευεις φιλε μας κανουν κακο
Ασε που είναι και ενας κακος και μου λεει ότι θα με βαλει να γραψω εκατο φορες ,δεν θα πιστευω τους ειδικους αλλα
Θα κανω του κεφαλιου μου.πρεπει να αρχισω να κοβω τις κακες παρεες γιαυτο θα παρω το κουβαδακι μου και θα παω να παιξω μετα αλλα παιδακια που δεν με μαλωνουν
κακε

:look: :look: :look:

Κόψε αμέσως ότι και αν παίρνεις !!!

(Δεν το βλέπεις ότι σε κάνει χάλια ???)

stefanos
15/09/2005, 22:29
Και όμως τα περισσότερα WP και Οhlins έτσι δουλεύουν.
Και οχι το XR έχει απολύτως ξεχωριστές διόδους λαδιού για την επαναφορά με αντεπίστροφη βαλβίδα, και είναι εντελώς ρυθμιζόμενο, και δεν πρέπει να ρίχνω κλίκ στην συμπίεση οταν κάνω γρήγορη την επαναφορά.
Και δεν με ταλαιπωρούν καθόλου οι αναρτήσεις μου, αντίθετα είμαι πολύ περίφανος για το σετάρισμα μου.
Και το μόνο που ζηλεύω απο τα ΚΤΜ είναι ...................Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.
Και όχι δεν βλέπω κανένα μειονέκτημα στην "κοινή" απόσβεση.
Γιατί πρώτα απο όλα το πάνω ρυθμιστικό της συμπίεσης έχει απόλυτο έλεγχο μιας και αν "κλειδώσει" δεν χωράει ο άξονας του αμορτισέρ στο σώμα (μιάς και τα υγρά είναι πρακτικά ασυμπίεστα, και το άζωτο στο ξεχωριστό δοχείο) οπότε δεν έχουμε καμιά συμπίεση αρα έχουμε άπειρη απόσβεση συμπίεσης.
Εμφανώς λοιπόν το ρυθμιστικό της συμπίεσης ελέγχει απόλυτα την απόσβεση συμπίεσης ακόμα και αν υπάρχει μια μεταβολή της ρύθμισης και απο το ρυθμιστικό της απόσβεσης επαναφοράς.
Στην επαναφορά τώρα η απόσβεση γίνεται απο την ρυθμιζόμενη δίοδο στον άξονα ενώ η επιστροφή απο το δοχείο αζώτου γίνεται απο ξεχωριστή δίοδο μιας και στην συμπίεση υπάρχει αντεπίστροφη οπότε πάλι τον έλεγχο τον έχει ένα μόνο ρυθμιστικό.
Το μόνο που πρέπι να θυμόσαστε είναι να ρίχνεται κανα κλίκ ανάποδο στην συμπίεση οταν πειράζεται την επαναφορά.
(η Ohlins πάντως στο δικτυακό της χώρο λέει 10% στην WP δεν κοίταξα)


Βέβαια αυτά συμβαίνουν όταν ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ οι ρυθμίσεις σας γιατί στην πραγματικότητα όταν τα πράγματα γίνονται "ενδιαφέροντα"
στα σαμαράκια και τα άλματα αναλαμβάνουν το μεγαλύτερο ρόλο οι ροδέλες οπότε τα ρυθμιστικά μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.

ΥΓ Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεται οτι οι showa είναι υποδιαίστερες απο τις WP η τις Ohlins.

alfa156
15/09/2005, 23:05
ξερετε τι μου αρεσει???
οτι οποια πετρα και να σηκωσω ,συζητηση για ρυθμιση αναρτησεων θα βρω....και αυτο το γουσταρω τρελα!!!

stefanos
15/09/2005, 23:09
Εδώ δεν πρόκειται για ρύθμιση αναρτήσεων αλλά για φιλοσοφική συζήτηση περί λειτουργίας.
Η ρύθμιση είναι άλλο κεφάλαιο οπου ο καθένας κάνει οτι νομίζει.:lol: :beer:

wrenchfzr
16/09/2005, 05:45
οταν αλλαξα απο ενα fireblade ακαι βαλαμε ohlins ειδαμε τρομερη βελτειωση στην συμπεριφορα κατω απο οποιες συνθηκες και βελτειωθηκε και η ανεση.δεν νομιζω μια κατασκευη σαν στανταρ τοποθετηση που παιζει ρολο το κοστος σε συγγριση με αυτο που πωλειται σαν αφτερ μαρκετ θα εχουν τον ιδιο λογο επικρατησης στην αγορα και δεν το εχω δει πουθενα.το πρωτο πουλα λογω κοστους και το δευτερο λογω ποιοτητας.

wrenchfzr
16/09/2005, 05:52
η μεθοδος της βιδας σαν ρυθμιση της συμπιεσης ειναι βαρβαρη και φτηνη.σε μεγαλες συμπιεσεις το λαδι ταλαιπωρειται ασκοπα και σαν κλειδωμα που κανει γιατι δεν εχει διεξοδο το λαδι πως θα γινει η κινηση του εμβολουενη η επαναφορα που ειναι και σημαντικοτερη λειτουργει με δισκακια.

OldMan
16/09/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και το μόνο που ζηλεύω απο τα ΚΤΜ είναι ...................Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.

Τι είναι τελικά ο άνθρωπος ....

Εγώ το μόνο που ζηλεύω από τα XR είναι ......Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ !!!
(Σοβαρά μιλάω !!!)




[i] Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί νομίζεται οτι οι showa είναι υποδιαίστερες απο τις WP η τις Ohlins. [/B]

Ποιός είπε τέτοιο πράγμα ???

Εγώ μιλούσα για το συγκεκριμένο αμορτισέρ που φορούσαν τα XR από την μάνα τους και το οποίο ήταν απλά για ΠΕΤΑΜΑ (σε σχέση με τις υπόλοιπες δυνατότητας της μηχανής...).

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
16/09/2005, 09:44
Η βίδες που ελέγχουν διόδους ταλαιπωρούν τα λάδια βέβαια αλλά είναι μοναδικός τρόπος ρύθμισης εξωτερικά.
Τώρα για κλείδωμα δεν παίζει γιατί οι ροδέλες ή δισκάκια η valving όπως θες πές το επιτρέπουν μεγάλες ποσότητες λαδιού να περνάνε, και στην συμπίεση και στην επαναφορά.
Οπότε το λάδι έχει διεξόδους.
Η ohlins έχει πολύ καλό site με πολλές πληροφορίες και οδηγείες για ρύθμισεις που δεν ισχύουν μόνο για ohlins αλλά για όλα τα αμορτισέρ αξίζει μια ματιά.

wrenchfzr
16/09/2005, 21:04
Στεφανε.στο dr μου όταν ελυσα από περιεργεια το πισω δεν βρηκα στις πανω ροδελες (της συμπιεσης)προοδευτικοτητα στην διαμετρο όπως στις κατω .αν λοιπον κατά την συμπιεση σε βιαιη βυθιση το λαδι προσπαθησει να περασει ολη η ποσοτητα του από την βιδα και φυσικα δεν γινεται περνα από τις πανω ροδελες της συμπιεσης.οταν το ανοιξα ειχα τις συμβουλες του β.παπαγεωργιου.μου ειπε ότι αν θελω να σκλυρηνω την επαναφορα θα βγαλω ροδελες από πανω και θα τις βαλω κατω.τοτε 2 πραγματα συμβαινουν .οι πανω δεν είναι της συμπιεσης και λογω ελειψης προοδευτικοτητας και γιατι αν βγαζουμε από πανω και βαζουμε κατω με το ποσοστο διαφορας των 2 αποσβεσεων αλλαζει γεωμετρικα.
Και στο διαγραμμα της ohlins στο εμβολο οι πανω και κατω ροδελες είναι ιδιας προδευτικοτητας.αρα πανω στο εμβολο είναι και οι 2 βαλβιδες.και προσθαφαιροντας ροδελες επιτιγχανεις αυτό που θελεις.τελευταια φορα εβγαλα από πανω ροδελα και την εβαλα κατω και το αντιληφθηκα ότι αλλαξε η επαναφορα.η συμπιεση όμως τιποτα, και το βρισκω λογικο
Είναι τυχαιο ότι ολες οι εργοστασιακες ομαδες τα επιλεγουν;

οταν λεω κλειδωμα δεν εννοω να κλεισει το κυκλωμα και δεν ξερω αν γινεται

alfa156
18/09/2005, 14:54
http://www.sportrider.com/tech/146_9508_tech/ leei και εδω γαι την ρυθμιση του σαγκ για να δουν και οι ποιο εμπειροι να μου πουν την γνωμη τους...εκει απο οτι διαβσα λεει κατι για τον μεσο ορο...στην μ,ετρηση..για δειτε..
α και απο οτι ειδα δεν μετραει καθολου στατικο σαγκ μετραει κατευθειαν με τον οδηγο επανω στο μηχανακι,και η πλακα ειναι οτι αυτο ονομαζει..static sag!!

wrenchfzr
18/09/2005, 19:20
συμφωνα με αυτο που λεμε εμεις στατικο ειναι λαθος .και χρειζονται και τα δυο.οποιοδηποτε ελατηριο μπορει αν το προφορτησεις πολυ με καποιον τροπο να ειναι δυναμικα σωστο αλλα φανταζεσε τι στατικο θα εχει;μηδεν αρα και τα δυο δειχνουν το εαν το ελατηριο ειναι σωστο.

stefanos
19/09/2005, 14:52
re: wrenchfzr
Αυτές οι ροδέλες που είδες στο πιστόνι δεν έχουν καμιά σχέση με τις εξωτερικές ρυθμίσεις.
Οσο για τις ροδέλες πού άλλαξες ναι οι πάνω ελέγχουν την συμπίεση και οι κάτω την επαναφορά, και άλλαξες το ποσοστό απόσβεσης γεωμετρικά.
Αντίστοιχα θα μπορούσες να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις μερικές πάνω ή κάτω πάλι θα άλλαζες τα χαρακτιριστικά.
Το θέμα είναι οτι άλλαξες τα χαρακτιριστικά της ανάρτησης στις απότομες μετακινήσεις.
Το "διάβασμα" της ανάρτησης δεν άλλαξε.
Η προοδευτικότητα στον πύργο απο τις ροδέλες δεν νομίζω να είναι υποχρεωτική.