PDA

View Full Version : Τα φώτα σας πλιαζζζζζ!!!



COIL
28/02/2012, 10:41
Να ξεκινίσω με τα καλορίζικα!:beer:
Λοιπόν ,κάτοχος crossrunner απο σπόντα βασικά αλλα οκ μια χαρα το μηχανακι ανετο στην πόλη ,ε κανενα ταξιδακι με τον ενα η τον αλλο τροπο θα το κανει...Κι ετσι μπήκα στην διαδικασία να ψαχτώ με καμια ζελατινουλα. Κατελιξα στην puig τελικα απο αισθιτικης αποπσης διοτι πανω κατω ολες πσιλοιδια χαρακτηριστηκά έχουν.
Τελικά : με την μανισια παλεύεις μετά τα 100 και στα 80 ο θόριβος δεν παλέβετε .Μπένει αέρας κάτω από το κράνος.Με την puig απλά δεν πας πάνω από τα 70.δεν βλέπεις καν από τον κραδασμό που έχει το κράνος.
Κάποιος μήπος με παρόμοιο προβλήμα?καμια ιδέα? θενκιου βερη μουτς!

chr1s_86
28/02/2012, 14:18
Τι κράνος έχεις; Μήπως φταίει κι αυτό λίγο...;

cityfly
28/02/2012, 16:42
έτσι όπως τα περιγράφεις με τον αέρα κάτω από το κράνος και τους κραδασμούς
μήπως το πρόβλημα είναι εκεί;
σε τι κατάσταση είναι το κράνος σου και πώς εφαρμόζει στο κεφάλι σου;

COIL
28/02/2012, 16:54
Εχω ενα xr1000 της shoei.ειναι το δευτερο μου xr και ειναι μια χαρα στο κεφαλι μου.κι εκτος αυτου το δοκιμασα με ακομα ενα που βρικα διαθεσιμο.καμια διαφορα

nikos_abel
28/02/2012, 18:42
Άρα να μην πάρουμε crossrunner:smilea:

faraway
28/02/2012, 19:11
Όπως το περιγράφεις ( και θεωρώντας πως το κράνος σου είναι οκ ) μου ακούγεται σαν στροβιλισμούς που δημιουργούνται είτε λόγο λάθους σχεδιασμού της ζελατίνας ( της aftermarket κυρίως γιατί για την εργοστασιακή δύσκολα ) είτε επειδή λόγο του ύψους σου βρίσκεσαι στη "σωστή " θέση , όπου εμφανίζονται οι στροβιλισμοί .

panos1050
28/02/2012, 19:16
βαλε μια προσθετη ζελατινα στο επανω μερος της υπαρχουσας ζελατινας και τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα
κατι τετοιο,ειναι και της puig αντε

Cpt. Haddock
28/02/2012, 19:20
[...]
Τελικά : με την μανισια παλεύεις μετά τα 100 και στα 80 ο θόριβος δεν παλέβετε .Μπένει αέρας κάτω από το κράνος.Με την puig απλά δεν πας πάνω από τα 70.δεν βλέπεις καν από τον κραδασμό που έχει το κράνος.
Κάποιος μήπος με παρόμοιο προβλήμα?καμια ιδέα? θενκιου βερη μουτς!

Επειδη οι ταχύτητες που λές ειναι πολύ μικρες για να έχεις προβλημα θορύβου, κατι πάει στραβά. Μπορεί να έχει να κάνει με το μηχανάκι ή με τη στάση που κάθεσαι εσυ. Τί υψος έχεις και τι μηχανακι οδηγουσες πριν;

COIL
28/02/2012, 20:05
Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον!το εξαρτιματακι αυτο της puig το ειδα κι εγω και το σκεφρομαι η αληθεια.Για να απαντησω σε ολους θα πω τα εξης : ειμαι 1.85 και πριν ειχα ενα anhello 250 κι ενα 690. Αυτα για τον δρομο.Κι εγω πιστευω πως απλα δεν μου εχει κατσει το μηχανακι και θελει πσακσιμο αλλα δεν ξερω αν θελω να μπω στην διαδικασια απομτο να παρω κατι αλλο που να γουσταρω πραγματικα μιας και ηταν αγωρα περισοτερο λογικης παρα ερωτα!Αλλα για να λεμε και του στραβου το δικιο το μηχανακι ειναι πολυ καλο,ευκολο και ανετο στο δικαβαλο.ισως με εναν αλλο αναβατη να ειναι ιδανικο.Αλοστε δεν πιστευο πως υπαρχουν κακα μηχανακια απλα το θεμα ειναι τι ζηταειμο καθενας απο αυτα.

panos1050
28/02/2012, 20:11
κοιτα εμενα αυτο το εξαρτημα στο 950 μου εκανε πολυ καλη δουλεια

COIL
28/02/2012, 20:16
ευχαριστω φιλος! :beer:

Redeemer
03/03/2012, 09:39
Είμαι και γω κάτοχος Crossrunner.Αρχικά είχα βάλει και εγώ την ψηλή ζελατίνα της Honda και πραγματικά δεν μπορούσα να οδηγήσω από αναταράξεις,λόγω στροβιλισμών,στο κεφάλι μου.Τώρα πλέον φοράω την Puig και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Πέρα από μία ελάχιστη αύξηση στον θόρυβο συγκριτικά με την εργοστασιακή-χαμηλή,κάτι που είναι σύνηθες σε ψηλές ζελατίνες,κανένας στροβιλισμός δεν υπάρχει και η ανεμοκάλυψη είναι φοβερή.Ακόμα και με ταχύτητες 180km/h + κανένα θέμα δεν υπάρχει με σταθερότητα και στροβιλισμούς.Βέβαια παίζει τεράστιο ρόλο το ύψος και η διάπλαση του αναβάτη.Εγώ είμαι 1,83 m και 80 kg.Αν εγώ είμαι ευχαριστημένος πιστεύω κάποιος με μικρότερες διαστάσεις από μένα θα πρέπει να είναι εξίσου ικανοποιημένος.