PDA

View Full Version : Πήγαινα για εξεταστική και μπαααμ κ εγώ :(



panagath
28/02/2012, 19:28
Σηκώθηκα το πρωι να πάω να δώσω μάθημα. Με το που μπήκα πολυτεχνειούπολη, περνάω τη διστάυρωση και στρίβω αριστερά, πατά γκάζι να προχωρήσω και ξαφνικα ΚΟΛΑΕΙ Η ΓΚΑΖΙΕΡΑ... το παπί επιτάχυνε τρομακτικά (γιατί όταν το πατάω επίτηδες δε γκαζώνει έτσι?)...πατάω φρένο και ο τροχός να γλυστράει στο βρεγμένο, δεν πρόλαβα να σκεφτώ/πατήσω το λεβιέ να συμπλεκτάρει (δεν έχει ούτε συμπλέκτη ούτε kill switch) και φτάνω στο γ@... ΣΑΜΑΡΑΚΙ του πολυτεχνείου. Ε με το που πάτησε η ρόδα στο σαμαράκι δεν ξέρω τι εγίνε, βρέθηκα στο έδαφος, έσκασα με το κράνος στο πεζοδρόμιο.

Απώλειες: στραμπουληγμένο αρκετά δεξί χέρι, γρατζουνιές στο γόνατο, σκισμένο τζην, σκισμένο δερμάτινο μπουφάν. Στραβωμένο δεξί πατάκι στο παπί και φαγωμένη μανέτα. Βγήκε κ η αλυσίδα αλλά την έβαλα επι τόπου (παει για άλλαγμα έχει χαλαρώσει). Σοβαρή απώλεια ψυχολογίας.

Να το πάω αύριο να μου λαδώσουν τη ντίζα του γκαζιού?

daz
28/02/2012, 20:04
Και να αλλάξεις και κράνος. :(

dxeavy
28/02/2012, 20:38
Περαστικά φιλαράκι και η ψυχολογία θα ανέβει και πάλι, όλοι μας κάποια στιγμή τα περάσαμε. Πάντα όρθιος.

HelenKoR
28/02/2012, 21:02
Περαστικά σου Και ποτέ ξανά.

Πολυτεχνειούπολη ε;

chr1s_86
28/02/2012, 21:31
Έπρεπε να έχουν και τα παπιά kill switch....

Περαστικά...

panagath
28/02/2012, 21:57
Επιτέλους πολλαπλή παράθεση σε αυτό το φόρουμ!!!


Και να αλλάξεις και κράνος. :(
Το κράνος δεν έχει σπάσιμο ή ράγισμα, μόνο γδαρσίματα, πρέπει να αλλαχτεί?


Περαστικά φιλαράκι και η ψυχολογία θα ανέβει και πάλι, όλοι μας κάποια στιγμή τα περάσαμε. Πάντα όρθιος.
Ευχαριστώ φίλε μου!


Περαστικά σου Και ποτέ ξανά.

Πολυτεχνειούπολη ε;
Ναι , πολυτεχνειούπολη, πήγαινα να δώσω μάθημα. Έχει κάτι σαμαράκια εκεί για να μην τρέχουν και όταν έφτασε η ρόδα εκεί με γύρισε.


Έπρεπε να έχουν και τα παπιά kill switch....

Περαστικά...
Δε λες τίποτα!! Σκέφτομαι να του το βάλω εγώ το kill switch. Ή και συμπλέκτη να είχα θα έκανα δουλειά. Δε σκέφτηκα σε εκείνα τα κλάσματα δευτερολέπτου να πατήσω αλλαγή ταχύτητας να συμπλεκτάρει και να το κρατήσω πατημένο. Με αιφνιδίασε.

nikos_abel
28/02/2012, 21:59
Υπάρχουν και χειρότερα, πάλι καλά να λες.

Περαστικά και υπομονή με το πόνο στο κρύο.

dmf
28/02/2012, 22:58
Πω μεγάλη ατυχία. Περαστικά και σε σένα και την τσέπη σου.

panagath
28/02/2012, 23:04
Περαστικά φιλαράκι και η ψυχολογία θα ανέβει και πάλι, όλοι μας κάποια στιγμή τα περάσαμε. Πάντα όρθιος.


Περαστικά σου Και ποτέ ξανά.

Πολυτεχνειούπολη ε;


Έπρεπε να έχουν και τα παπιά kill switch....

Περαστικά...


Υπάρχουν και χειρότερα, πάλι καλά να λες.

Περαστικά και υπομονή με το πόνο στο κρύο.


Πω μεγάλη ατυχία. Περαστικά και σε σένα και την τσέπη σου.

Να στε καλά παιδιά για τις ευχές. Περισσότερο περαστικά στο χέρι που πονάει κ το πόδι που είναι γδαρμένο. Το παπί μόνο τη μπάρα για τα πατάκια του οδηγού θα αλλάξω αν δω ότι με ενοχλεί εκεί που πήγε τώρα το δεξί πατάκι. Το κράνος μόνο να μη θέλει αλλαγή γιατί αυτό κοστίζει. Αν και γδαρσίματα έχει, δε φαίνεται να έχει ούτε σπασίματα ούτε ραγίσματα. Και από ακαμψία τα ίδιο πρέπει να είναι και από τις 2 μεριές.

BLiTzER
28/02/2012, 23:07
Αν και γδαρσίματα έχει, δε φαίνεται να έχει ούτε σπασίματα ούτε ραγίσματα. Και από ακαμψία τα ίδιο πρέπει να είναι και από τις 2 μεριές.

Και η εσωτερική φθορά? Δεν είναι φτιαγμένα για να απορροφήσουν καμιά 20ρια πτώσεις τα κράνη. Περαστικά!

daz
28/02/2012, 23:10
Το κράνος δεν έχει σπάσιμο ή ράγισμα, μόνο γδαρσίματα, πρέπει να αλλαχτεί?


Δυστυχώς ναι. Αν υπήρξε χτύπημα θέλει αλλαγή. Δεν χρειάζεται να έχει σπάσιμο ή ράγισμα. Ήταν καλό το κράνος?

Μλκ ρε γαμώτο.

Αλλά σκέψου πως στην θέση του θα ήταν το κεφάλι σου. Πάρε ένα καινούριο για να σε προστατύσει και την επόμενη φορά η οποία σου έυχομαι να μην έρθει ποτέ.

dmf
28/02/2012, 23:23
Το κράνος μπορεί και να μην θέλει πέταγμα. Κανονικά μετά από τέτοιες μικρές πτώσεις το πας για έλεγχο. Αλλά εδώ δεν έχει τέτοια, μόνο αν το στείλεις στην εταιρεία στο εξωτερικό = $$$

panagath
29/02/2012, 00:18
Ένα LS2 FF375 είναι. Όταν το πήρα είχε 190 και με την έκπτωση ήρθε στα 140. Δεν είναι πολύ ακριβό αλλά στην οικονομική κατάσταση που είμαι τώρα, με σκοτώνει ακόμα και αυτό.

fkol k4
29/02/2012, 00:58
Το κράνος μπορεί και να μην θέλει πέταγμα. Κανονικά μετά από τέτοιες μικρές πτώσεις το πας για έλεγχο. Αλλά εδώ δεν έχει τέτοια, μόνο αν το στείλεις στην εταιρεία στο εξωτερικό = $$$
Η ζημιά που παθαίνει ένα κράνος με την πτώση δεν έχει τόσο να κάνει με την φθορά του εξωτερικού κελύφους, Το εξωτερικό κέλυφος λόγω σκληρότητας για να πάθει ζημιά η πτώση θα πρέπει να είναι αρκετά γερή.

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι η συμπίεση του εσωτερικού κελύφους του κράνους (το φελιζόλ που είναι ανάμεσα στα μαξιλαράκια και στο εξωτερικό) με αποτέλεσμα να μη μπορεί να απορροφήσει πλέον κανέναν άλλο κραδασμό στην περιοχή που συμπιέστηκε.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει περίπτωση και να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο, αλλά:
1ον. Είναι αρκετά μικρή.
2ον. Είναι ακριβότερο να το ελέγξεις σωστά παρά να πάρεις καινούριο κράνος, όπως λέει και το quote.

@ panagath
Άλλαξε φίλε μου το κράνος. Δεν είναι να παίζεις με το κεφάλι σου. Είναι αδύνατον να είσαι σίγουρος πως δεν θα ξαναχτυπήσει ποτέ το κράνος στο ίδιο σημείο.
Σίγουρα πονάει οικονομικά (έχουν πεταχτεί και πολύ ακριβότερα κράνη από αυτό, εγώ έχω πετάξει δύο), αλλά η αίσθηση ανασφάλειας που θα έχεις με ένα κράνος το οποίο δεν ξέρεις πια αν σε προστατεύει είναι πολύ χειρότερη.

Περαστικά και πάντα όρθιος από δω και πέρα :wave2:

devil's animal
29/02/2012, 01:10
περαστικα ρε μικρε...
μην αγχωνεσαι για το παπι, ολα καλα..

ειναι λιγο φρικη να επιταχυνει το πραγμα εκει που δεν το περιμενεις...

για το κρανος πηγαινε το στο μαγαζι που το πηρες και τσεκαρε τι θα σου πει εκει ο τυπος. μετα κρινεις και παιρνεις τις αποφασεις σου...
:beer::beer:

panagath
29/02/2012, 01:53
Η ζημιά που παθαίνει ένα κράνος με την πτώση δεν έχει τόσο να κάνει με την φθορά του εξωτερικού κελύφους, Το εξωτερικό κέλυφος λόγω σκληρότητας για να πάθει ζημιά η πτώση θα πρέπει να είναι αρκετά γερή.

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι η συμπίεση του εσωτερικού κελύφους του κράνους (το φελιζόλ που είναι ανάμεσα στα μαξιλαράκια και στο εξωτερικό) με αποτέλεσμα να μη μπορεί να απορροφήσει πλέον κανέναν άλλο κραδασμό στην περιοχή που συμπιέστηκε.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει περίπτωση και να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο, αλλά:
1ον. Είναι αρκετά μικρή.
2ον. Είναι ακριβότερο να το ελέγξεις σωστά παρά να πάρεις καινούριο κράνος, όπως λέει και το quote.

@ panagath
Άλλαξε φίλε μου το κράνος. Δεν είναι να παίζεις με το κεφάλι σου. Είναι αδύνατον να είσαι σίγουρος πως δεν θα ξαναχτυπήσει ποτέ το κράνος στο ίδιο σημείο.
Σίγουρα πονάει οικονομικά (έχουν πεταχτεί και πολύ ακριβότερα κράνη από αυτό, εγώ έχω πετάξει δύο), αλλά η αίσθηση ανασφάλειας που θα έχεις με ένα κράνος το οποίο δεν ξέρεις πια αν σε προστατεύει είναι πολύ χειρότερη.

Περαστικά και πάντα όρθιος από δω και πέρα :wave2:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις ευχές. Θα προσπαθήσω να μαζέψω χρήματα το συντομότερο για καινούριο από αυτά που μου λέτε. Προς το παρών μπορεί να κυκλοφορώ με το 2ο που έχω (LS2 ff350 του 80ευρου).

Να ξαναπάω στην ίδια μάρκα άραγε? Ίσως και το ίδιο μοντέλο? Από τη στιγμή που είναι κ δοκιμασμένο δλδ...?

panagath
29/02/2012, 02:06
περαστικα ρε μικρε...
μην αγχωνεσαι για το παπι, ολα καλα..

ειναι λιγο φρικη να επιταχυνει το πραγμα εκει που δεν το περιμενεις...

για το κρανος πηγαινε το στο μαγαζι που το πηρες και τσεκαρε τι θα σου πει εκει ο τυπος. μετα κρινεις και παιρνεις τις αποφασεις σου...
:beer::beer:

Ε ο τύπος εκεί τι θα μου πει, να το αλλάξω θα μου πει για να πουλήσει. Θα μαζέψω λεφτά να πάρω άλλο μάλλον να είμαι ύσηχος. Και άστο στη ντουλάπα αυτό. Θα δούμε. Είναι και δύσκολοι οι καιροί ρε γμτ.

Θα δω επίσης μήπως το πατεντιάρω το παπί και του βάλω kill switch :P

makis206
29/02/2012, 08:35
Περαστικά και ποτέ ξανά αναποδιές.. βάλε +1 σε αυτούς που επιμένουν στο να πάρεις καινούργιο κράνος..:smilea:

:beer:

Shaolin Monk
29/02/2012, 08:44
Ποτε ξανα ευχομαι... Μετα απο χτυπημα με κρανος, δεν το πεταμε ποτε. Το βαζουμε σε εμφανες σημειο στο σπιτι και του αναβουμε ενα κερακι καθημερινα, προσευχομενοι στο Αϊ Αράι, Αϊ Σοεϊ κτλ.....

COIL
29/02/2012, 08:57
τυχερος στην ατυχιά σου! περαστικά!

universalgr1
29/02/2012, 09:50
Περαστικά κι αγύριστα αδερφέ.

Τωρα με τα κρυα και τις βροχες να λιπαινεις παντα τη γκαζιερα, τα φρενα σου και την αλυσιδα.

Μπραβο σου που φορουσες κρανος ακομα και μεσα στην Πανεπιστημιουπολη. Είδες πως όσα φερνει η ώρα..

TROOPER
29/02/2012, 10:39
μικρο το κακο.

περαστικα.

GiannisBlessed
29/02/2012, 10:41
περαστικα φιλε μου!!.
ακου λιγο...
ψαξε πολυ καλα γιατι κολησε το γκαζι.
1ον για να μην σου ξανασυμβει και 2ον ισως υπαρχει περιπτωση να μην ειναι θεμα φθορας-ελειψη συντηρησης αλλα κατι ελλατωματικο.
η αισθηση ηταν σκληρη?δεν καταλαβα δεν μπορεσες να κλεισεις το γκαζι με το χερι?

cityfly
29/02/2012, 11:05
περαστικά :)

SoulGR
29/02/2012, 14:45
Περαστικά κι αγύριστα!

Joyrider
29/02/2012, 14:53
Αυτή η εξεταστική φταίει για όλα. :p

Περαστικά.:)

panagath
29/02/2012, 15:04
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!


περαστικα φιλε μου!!.
ακου λιγο...
ψαξε πολυ καλα γιατι κολησε το γκαζι.
1ον για να μην σου ξανασυμβει και 2ον ισως υπαρχει περιπτωση να μην ειναι θεμα φθορας-ελειψη συντηρησης αλλα κατι ελλατωματικο.
η αισθηση ηταν σκληρη?δεν καταλαβα δεν μπορεσες να κλεισεις το γκαζι με το χερι?


Περαστικά κι αγύριστα αδερφέ.

Τωρα με τα κρυα και τις βροχες να λιπαινεις παντα τη γκαζιερα, τα φρενα σου και την αλυσιδα.

Μπραβο σου που φορουσες κρανος ακομα και μεσα στην Πανεπιστημιουπολη. Είδες πως όσα φερνει η ώρα..

Να σας πω την αλήθεια πάνω στον πανικό δεν θυμάμαι ακριβώς την αίσθηση. Έχω την εντύπωση ότι εγώ γύρισα το γκριπ αλλά συνέχισε να επιταχύνει. Ίσως πρέπει να ρίξω αντισκωριακό στο ελατήριο και γενικά εκεί στο σημείο της γκαζιέρας πάνω στο καρμπ γιατί είναι σε σημείο που βρέχεται οπότε μπορεί να μάζεψε σκουριά. Επίσης να αναφέρω ότι είχα ξεχάσει το τσοκ τραβηγμένο στο 1/3 από τη στιγμή που έβαλα εμπρός.

Θα τα τσεκάρω λίγο και αυτά. Τώρα αν μου ξανασυμβεί θα είμαι προετοιμασμένος, πατάω το λεβιέ μέσα, τον κρατάω πατημένο , σταματάω και σβύνω. Και με την πρώτη ευκαιρία θα πατεντιάρω kill switch.

BLACKGAS
29/02/2012, 17:57
Περαστικά κι αγύριστα πανεπιστήμονα!
Αγόρασε κρανάκι και μετά το 600άρι που έχει και μαμά kill switch!

;)

GiannisBlessed
29/02/2012, 18:22
Περαστικά κι αγύριστα πανεπιστήμονα!
Αγόρασε κρανάκι και μετά το 600άρι που έχει και μαμά kill switch!

;)

που εχει και γκαζι και αν κολλησει το γκαζι δεν πεφτεις απογειωνεσαι!!χαχα

arhs
29/02/2012, 21:03
Και με την πρώτη ευκαιρία θα πατεντιάρω kill switch.

ηλεκτρολόγος, ετσι?! :lol:

δε λες καλά που δεν έγινε κάπου αλλού στη διαδρομή, πχ. να είχες μπροστά κανα αμάξι, πεζό, κανά κΩλονάκι βρε αδερφέ! φτου φτου

περαστικά σου

panagath
29/02/2012, 21:27
ηλεκτρολόγος, ετσι?! :lol:

δε λες καλά που δεν έγινε κάπου αλλού στη διαδρομή, πχ. να είχες μπροστά κανα αμάξι, πεζό, κανά κΩλονάκι βρε αδερφέ! φτου φτου

περαστικά σου

Χαχα! Ναι ηλεκτρολόγος αλλα κατεύθυνση Πληροφορική, όχι ενέργεια. Κολονάκι είχε εκεί στο πεζοδρόμιο αλλά δεν πήγα κοντά του ευτυχώς.

Ίσως θα έπρεπε να μην προσπαθήσω να το σταματήσω με φρένα, αλλά να το κάνω μοτοκρος και μετά το σαμαράκι θα είχα πολύ δρόμο άδειο κ με αρκετό μήκος ώστε να μπορέσω να κάνω ότι ήθελα. :p

arhs
29/02/2012, 21:41
Χαχα! Ναι ηλεκτρολόγος αλλα κατεύθυνση Πληροφορική, όχι ενέργεια. Κολονάκι είχε εκεί στο πεζοδρόμιο αλλά δεν πήγα κοντά του ευτυχώς.

Ίσως θα έπρεπε να μην προσπαθήσω να το σταματήσω με φρένα, αλλά να το κάνω μοτοκρος και μετά το σαμαράκι θα είχα πολύ δρόμο άδειο κ με αρκετό μήκος ώστε να μπορέσω να κάνω ότι ήθελα. :p

βασικά γι' αυτό απόρησα λίγο... θεώρησα οτι ήσουν στο δρόμο των μηχανολόγων-PClab οπότε λέω τρέχα σώσ' το. αλλά για να με λες ηλεκτρολόγος πρέπει να ήσουν στον περιφερειακό. δε γαμιέται, εμπειρίες!

panagath
29/02/2012, 22:04
βασικά γι' αυτό απόρησα λίγο... θεώρησα οτι ήσουν στο δρόμο των μηχανολόγων-PClab οπότε λέω τρέχα σώσ' το. αλλά για να με λες ηλεκτρολόγος πρέπει να ήσουν στον περιφερειακό. δε γαμιέται, εμπειρίες!

Ναι στον περιφερειακό. Μπήκα από Κοκκινοπούλου και με το που έστριψα αριστερά στον περιφερειακό (ήθελα να ανέβω στον πεζόδρομο που βγάζει μπροστά στα Νέα Κτίρια Ηλεκτρολόγων) άρχισε να επιταχύνει σαν τρελό.

dmf
29/02/2012, 22:25
Το kill switch τί το θες ακριβώς; Δηλ αν το είχες θα το πάταγες έχοντας ταχύτητα μέσα; Το πιθανότερο να έπεφτες πάλι.
Ενώ αν είχες ενα συμπλέκτη, τον πάταγες μαζί με το φρένο, και άσε την γκαγιέρα να γκαζώνει.

dmf
29/02/2012, 22:27
*γκαζιέρα (τί στο καλό γιατί δεν δουλεύει το edit?! )

chr1s_86
29/02/2012, 22:38
Το kill switch τί το θες ακριβώς; Δηλ αν το είχες θα το πάταγες έχοντας ταχύτητα μέσα; Το πιθανότερο να έπεφτες πάλι.
Ενώ αν είχες ενα συμπλέκτη, τον πάταγες μαζί με το φρένο, και άσε την γκαγιέρα να γκαζώνει.

Αν είχε kill switch δεν θα ήταν αναγκασμένος να φρενάρει πανικόβλητος ένα όχημα που ταυτόχρονα επιταχύνει, επομένως εκτιμώ ότι θα είχε αρκετό χρόνο στο ενδιάμεσο έτσι ώστε να πατήσει το λεβιέ των ταχυτήτων και να "συμπλεκτάρει", άσε που στο παπί δεν θα χρειαζόταν μιας και δεν χρειάζεται ο συμπλέκτης όταν σταματάς...

Αλλά ναι, με συμπλέκτη θα ήταν λίιιγο καλύτερα :D

panagath
01/03/2012, 01:14
Το kill switch τί το θες ακριβώς; Δηλ αν το είχες θα το πάταγες έχοντας ταχύτητα μέσα; Το πιθανότερο να έπεφτες πάλι.
Ενώ αν είχες ενα συμπλέκτη, τον πάταγες μαζί με το φρένο, και άσε την γκαγιέρα να γκαζώνει.


Αν είχε kill switch δεν θα ήταν αναγκασμένος να φρενάρει πανικόβλητος ένα όχημα που ταυτόχρονα επιταχύνει, επομένως εκτιμώ ότι θα είχε αρκετό χρόνο στο ενδιάμεσο έτσι ώστε να πατήσει το λεβιέ των ταχυτήτων και να "συμπλεκτάρει", άσε που στο παπί δεν θα χρειαζόταν μιας και δεν χρειάζεται ο συμπλέκτης όταν σταματάς...

Αλλά ναι, με συμπλέκτη θα ήταν λίιιγο καλύτερα :D

To kill switch θα σταμάταγε την επιτάχυνση, δεν είχα πολλά χιλιόμετρα όταν ξεκίνησε το κακό, ούτε 20 δε θα ήταν οπότε με το σβύσιμο του κινητήρα και να μπλόκαρε ο τροχός θα ήταν ελεγχόμενο...ενώ τα φρένα πανικού με τον κινητήρα να σπρώχνει αποδείχθηκαν πιο επικύνδινα. Στο βρεγμένο ο μπροστά τροχός γλύστραγε μπλοκαρισμένος.

Πράγματι ο συμπλέκτης θα ήταν η καλύτερη επιλογή και άσε τον κινητήρα να χτυπάει κόφτες μέχρι να γυρίσω το κλειδί. Το θέμα είναι τώρα να μην ξανασυμβεί! Θα πνίξω την γκαζιέρα στο WD-40 να φύγουν ότι σκουρίτσες μπορεί να έχει μαζέψει (είναι σε σημείο που τρώει βροχή).

nikos_abel
01/03/2012, 07:44
Τι κιλ σουίτς και παπαριές, άμα κολλήσει το μυαλό.....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=111375&highlight=%C3%EA%DC%EB%EF%F0+%E2%EB%E1%EA%E5%DF%E1%F2

schumifer
01/03/2012, 13:09
Περαστικά παλίκαρε.
Για το κράνος εγώ θα σου πω να χρησιμοποιήσεις τη λογική σου και όχι τις εκάστοτε προσταγές της μοδός (που ενδέχεται να ξεκίνησαν και από το μαγαζάτορα, όπως υποθέτεις στο ποστ 17).
Αν πραγματικά έσκασες με το κράνος στη γωνία τότε θα έχεις πονοκέφαλο, μπορεί και καρουμπαλάκι. Σε τέτοια περίπτωση ξανακοίτα καλά το κράνος σου και καθάρισέ το-γυάλισέ το. Η βρώμα και η γρατζουνιά μπορεί να κρύβουν Kinder έκπληξη.
Αν το κράνος πιέστηκε όσο και αν σου έπεφτε από τα χέρια την ώρα που περπατούσες τότε ενδέχεται να είναι καλά.
Σε κάθε περίπτωση, όταν ακούς ότι το φελιζόλ συμπιέζεται μόνο μία φορά, θα πρέπει σαν επιστήμων άνθρωπας να χρησιμοποιείς την κριτική σου σκέψη.
ΥΓ ναι ξέρω ότι ήταν ανίερο το ποστ αυτό και θα ακούσω (διαβάσω) τα εξ αμάξης!

fkol k4
01/03/2012, 13:22
Σε κάθε περίπτωση όπου ακούς ότι το φελιζόλ συμπιέζεται μόνο μία φορά, θα πρέπει σαν επιστήμων άνθρωπας να ξέρεις ότι έχει έρθει η ώρα της κριτικής σκέψης.

Από εμένα τουλάχιστον δεν θα ακούσεις (διαβάσεις) τίποτα.
Μιας και ήμουν εγώ όμως αυτός που έγραψα για το φελιζόλ, θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου εξηγήσεις τι λέει η παραπάνω φράση σου, γιατί τη διαβάζω και την ξαναδιαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.
Όταν λέω δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν εννοώ πως φοβάμαι μην καταλάβω λάθος το νόημα της φράσης και σε παρεξηγήσω, εννοώ ότι δεν βγάζω καθόλου νόημα, γι αυτό και σε ρωτάω, χωρίς ίχνος ειρωνείας.
:wave2:

typhoon
01/03/2012, 15:37
Είχες την τύχη με το μέρος σου φίλε.Περαστικά σου κλπ κλπ

Την γκαζιέρα (και την αντίστοιχη διαδρομή του συρματόσχοινου) την έχεις πειράξει ποτέ? Γιατί για να κολλήσει το γκάζι έτσι δε παίζει σκουριά (θα σου είχε δείξει σημάδια νωρίτερα, θα ήταν πολύ σφιχτό και η επαναφορά του πολύ αργή προτού φτάσει στο κόλλημα) οπότε αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι κάπου σκάλωσε λόγω διαδρομής της ντίζας. Τον τζόγο του τον είχες ελέγξει? Αυτό το 1εκ. ελεύθερης διαδρομής που πρεπει να έχει η γκαζιέρα. Και στο λέω αυτό γιατί στο παπί που είχα ήταν πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένο σωστά αυτό. Στην ευθεία είχε πχ 1 εκ. ελευθερο. Στο τέρμα δεξια μεγάλωνε(!) περίπου διπλάσιο και στο τέρμα αριστερά εξαφανιζόταν εντελώς (!!!!) μ αποτέλεσμα αν δεν ηταν σωστά ρυθμισμένο στις επιτόπιες αριστερές να γκαζώνει απο μόνο του.

Κάτι τέτοιο πρέπει να σου έτυχε κι εσένα, οπότε τσέκαρε τους τζόγους σου. Και φυσικά αν η διαδρομή της ντίζας είναι σωστή χωρίς περίεργες γωνιες κλπ (ειδικά με στριμμένο τέρμα τιμόνι δεξια αριστερά να μην σφίγγει πουθενά)

Το κράνος αλλαξε το.Εκανε τη δουλειά του. Πάρε το ίδιο μιας και ξέρεις νούμερο κ εφαρμογή αν δεν θέλεις πάλι να ψάχνεσαι απο την αρχή.

panagath
01/03/2012, 18:10
Είχες την τύχη με το μέρος σου φίλε.Περαστικά σου κλπ κλπ

Την γκαζιέρα (και την αντίστοιχη διαδρομή του συρματόσχοινου) την έχεις πειράξει ποτέ? Γιατί για να κολλήσει το γκάζι έτσι δε παίζει σκουριά (θα σου είχε δείξει σημάδια νωρίτερα, θα ήταν πολύ σφιχτό και η επαναφορά του πολύ αργή προτού φτάσει στο κόλλημα) οπότε αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι κάπου σκάλωσε λόγω διαδρομής της ντίζας. Τον τζόγο του τον είχες ελέγξει? Αυτό το 1εκ. ελεύθερης διαδρομής που πρεπει να έχει η γκαζιέρα. Και στο λέω αυτό γιατί στο παπί που είχα ήταν πολύ σημαντικό να είναι ρυθμισμένο σωστά αυτό. Στην ευθεία είχε πχ 1 εκ. ελευθερο. Στο τέρμα δεξια μεγάλωνε(!) περίπου διπλάσιο και στο τέρμα αριστερά εξαφανιζόταν εντελώς (!!!!) μ αποτέλεσμα αν δεν ηταν σωστά ρυθμισμένο στις επιτόπιες αριστερές να γκαζώνει απο μόνο του.

Κάτι τέτοιο πρέπει να σου έτυχε κι εσένα, οπότε τσέκαρε τους τζόγους σου. Και φυσικά αν η διαδρομή της ντίζας είναι σωστή χωρίς περίεργες γωνιες κλπ (ειδικά με στριμμένο τέρμα τιμόνι δεξια αριστερά να μην σφίγγει πουθενά)

Το κράνος αλλαξε το.Εκανε τη δουλειά του. Πάρε το ίδιο μιας και ξέρεις νούμερο κ εφαρμογή αν δεν θέλεις πάλι να ψάχνεσαι απο την αρχή.

Τζόγο έχει η γκαζιέρα. Θα το προσέξω κιόλας να το δω με τερματισμένο το τιμόνι αλλά δε νομίζω ότι έχει πρόβλημα εκεί. Πήγα σήμερα και είδα τη γκαζιέρα εκεί στο ελατήριο. Είχε μαζέψει αρκετή μαυρίλα οπότε την έπνιξα λίγο στο wd-40 να φύγει ότι περισσεύει και θα δούμε.

Gi_4ce
01/03/2012, 18:46
Δεν εκατσε το αλματάκι ε?

:-P

Περαστικα.

schumifer
01/03/2012, 19:05
Από εμένα τουλάχιστον δεν θα ακούσεις (διαβάσεις) τίποτα.
Μιας και ήμουν εγώ όμως αυτός που έγραψα για το φελιζόλ, θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου εξηγήσεις τι λέει η παραπάνω φράση σου, γιατί τη διαβάζω και την ξαναδιαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.
Όταν λέω δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, δεν εννοώ πως φοβάμαι μην καταλάβω λάθος το νόημα της φράσης και σε παρεξηγήσω, εννοώ ότι δεν βγάζω καθόλου νόημα, γι αυτό και σε ρωτάω, χωρίς ίχνος ειρωνείας.
:wave2:

Μάλλον ήθελε ένα κόμμα κάπου εκεί.
Εσωτερικά του περιβλήματος του κράνους όντως υπάρχει κάτι σα φελιζόλ. Ο ισχυρισμός ότι δύναται να συμπιεσθεί άπαξ και την επόμενη θα σε σκοτώσει επιδέχεται κριτικής σκέψεως. Αυτό επεσήμανα.
Να χαλάσει το εξωτερικό περίβλημα το καταλαβαίνω. Αλλά να χαλάσει το φελιζόλ χωρίς σοβαρής ισχύος κρανιοεγκεφαλική κάκωση δεν το βλέπω λογικό.
Ναι κι εγώ έχω διαβάσει όλους τους σχετικούς αφορισμούς σχετικά με τη αγορά νέου κράνους μετά από κάθε γρατζουνιά του. Απλά δε τους θεωρώ λογικούς (εξ'ου και τους χαρακτηρίζω αφορισμούς).
Θεωρώ αντίθετα σώφρον να βάζουμε και την κοινή λογική όταν πρόκειται να αποφασίσουμε για κάτι που δε στηρίζεται από επιστημονικά επιβεβαιωμένα στοιχεία (όπως η ανθεκτικότητα του κράνους)

sapila racing
01/03/2012, 19:11
Μάλλον ήθελε ένα κόμμα κάπου εκεί.
Να χαλάσει το εξωτερικό περίβλημα το καταλαβαίνω. Αλλά να χαλάσει το φελιζόλ χωρίς σοβαρής ισχύος κρανιοεγκεφαλική κάκωση δεν το βλέπω λογικό.


Αυτα τα λες γιατί απλά δεν ξέρεις πως λειτουργεί το κράνος.

panagath πετα το και πάρε αλλο κι ας μην φαίνεται τίποτα στο κέλυφος, αυτό κανει μονο για το κρύο πλέον εφ όσον όπως λες κοπανησες με το κεφάλι.

fkol k4
01/03/2012, 19:23
Μάλλον ήθελε ένα κόμμα κάπου εκεί.
Εσωτερικά του περιβλήματος του κράνους όντως υπάρχει κάτι σα φελιζόλ. Ο ισχυρισμός ότι δύναται να συμπιεσθεί άπαξ και την επόμενη θα σε σκοτώσει επιδέχεται κριτικής σκέψεως. Αυτό επεσήμανα.
Να χαλάσει το εξωτερικό περίβλημα το καταλαβαίνω. Αλλά να χαλάσει το φελιζόλ χωρίς σοβαρής ισχύος κρανιοεγκεφαλική κάκωση δεν το βλέπω λογικό.
Ναι κι εγώ έχω διαβάσει όλους τους σχετικούς αφορισμούς σχετικά με τη αγορά νέου κράνους μετά από κάθε γρατζουνιά του. Απλά δε τους θεωρώ λογικούς (εξ'ου και τους χαρακτηρίζω αφορισμούς).
Θεωρώ αντίθετα σώφρον να βάζουμε και την κοινή λογική όταν πρόκειται να αποφασίσουμε για κάτι που δε στηρίζεται από επιστημονικά επιβεβαιωμένα στοιχεία (όπως η ανθεκτικότητα του κράνους)

Ok, τώρα κατάλαβα. ;)
Μη μου βάζεις όμως ισχυρισμούς που δεν έκανα. Ούτε λέω πουθενά «δύναται να συμπιεσθεί άπαξ και την επόμενη θα σε σκοτώσει» ούτε καν αφήνω να εννοηθεί κάτι τέτοιο.
Αυτό που γράφω είναι ακριβώς (με quote) το:

Αυτό που γίνεται συνήθως είναι η συμπίεση του εσωτερικού κελύφους του κράνους (το φελιζόλ που είναι ανάμεσα στα μαξιλαράκια και στο εξωτερικό) με αποτέλεσμα να μη μπορεί να απορροφήσει πλέον κανέναν άλλο κραδασμό στην περιοχή που συμπιέστηκε.

Η αλήθεια είναι πως υπάρχει περίπτωση και να μην έχει γίνει κάτι τέτοιο, αλλά:
1ον. Είναι αρκετά μικρή.
2ον. Είναι ακριβότερο να το ελέγξεις σωστά παρά να πάρεις καινούριο κράνος
Στο οποίο παραδέχομαι πως ενδεχομένως να μην υπάρχει τέτοιου είδους συμπίεση, απλά είναι δύσκολο να το ελέγξεις σίγουρα, οπότε «καλού κακού» παίρνεις καινούριο κράνος.

Τώρα για το αν μπορεί να χαλάσει το εσωτερικό κέλυφος χωρίς να πάθεις κρανιοεγκεφαλική κάκωση, θα μπορούσε να σε διαβεβαιώσει το συγχωρεμένο το Shoei XV 900 μου (να 'ναι καλά αυτοί που το έφτιαξαν) αν δεν το είχα πετάξει.
Μπορούμε ακόμα να ανοίξουμε ένα καθαρά τεχνικό θέμα όπου θα αναλύσουμε τις απόψεις μας πάνω σε αυτό, θα παραθέσουμε τεχνικά άρθρα κτλ.
Αρκεί να υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο.
Έτσι κι αλλιώς, έτσι που πάνε οι κ@λοδουλειές, χρόνος υπάρχει...

panagath
01/03/2012, 19:42
Θα το αλλάξω το κράνος. Πρέπει να μαζέψω τα χρήματα βέβαια πρώτα. Από τη μία σκέφτομαι το ίδιο μιας και είναι δοκιμασμένο, αλλά κάνει θόρυβο μετά τα 80-90χλμ κ σκεφτόμουν μήπως πάω σε τπτ άλλο. Για shoei/arai δεν υπάρχουν χρήματα. Για τα AGV τι λέτε?

fkol k4
01/03/2012, 19:50
Θα το αλλάξω το κράνος. Πρέπει να μαζέψω τα χρήματα βέβαια πρώτα. Από τη μία σκέφτομαι το ίδιο μιας και είναι δοκιμασμένο, αλλά κάνει θόρυβο μετά τα 80-90χλμ κ σκεφτόμουν μήπως πάω σε τπτ άλλο. Για shoei/arai δεν υπάρχουν χρήματα. Για τα AGV τι λέτε?

Όλες οι γνωστές εταιρείες του χώρου βγάζουν καλά κράνη που περνάν τις απαραίτητες προδιαγραφές.
Μάρκες δεν γράφω, υπάρχουν πάρα πολλές για να διαλέξεις.
Το μόνο που θα πω είναι ότι ανάμεσα σε δύο κράνη ίδιων προδιαγραφών, ασφαλέστερο πάντα είναι αυτό που εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι μας. ΠΑΝΤΑ.
Το γιατί συμβαίνει αυτό, θέλει χώρο και θα μπορούσε να αναλυθεί σε ένα σχετικό τεχνικό όπως αυτό που εννοώ στο αποπάνω ποστ μου.

panagath
01/03/2012, 20:09
Όλες οι γνωστές εταιρείες του χώρου βγάζουν καλά κράνη που περνάν τις απαραίτητες προδιαγραφές.
Μάρκες δεν γράφω, υπάρχουν πάρα πολλές για να διαλέξεις.
Το μόνο που θα πω είναι ότι ανάμεσα σε δύο κράνη ίδιων προδιαγραφών, ασφαλέστερο πάντα είναι αυτό που εφαρμόζει καλύτερα στο κεφάλι μας. ΠΑΝΤΑ.
Το γιατί συμβαίνει αυτό, θέλει χώρο και θα μπορούσε να αναλυθεί σε ένα σχετικό τεχνικό όπως αυτό που εννοώ στο αποπάνω ποστ μου.

Αυτό το LS2 εφαρμόζει τέλεια στο κεφάλι μου...Αλλά κάνει λίγο θόρυβο ρε γμτ. Όταν το είχα πλύνει και κυκλοφορούσα με το 2ο, ένα LS2 του 80ευρου, ήταν πολύ πιο ύσηχα τα πράγματα. Θα πάω να ξαναδοκιμάσω και τα άλλα και αν δε βρω κάτι καλύτερο θα ξαναπάρω το ίδιο.

GiannisBlessed
01/03/2012, 20:19
αν στα 80-90 κανει θορυβο και σκεφτεσαι να παρεις μεγαλυτερη μηχανη τοτε δεν σου κανει.

schumifer
02/03/2012, 18:05
αν στα 80-90 κανει θορυβο και σκεφτεσαι να παρεις μεγαλυτερη μηχανη τοτε δεν σου κανει.

Στα πολλά κανένα κράνος δε σώζει από το θόρυβο. Είτε Plugs είτε ηχειάκια με μουσική να καλύπτουν τη φασαρία του αέρα.

Σε ό,τι αφορά το θέμα κράνους, μέχρι να υπάρξει επιστημονικά τεκμηριωμένη διαπίστωση, η θέση "είμαι παλιότερος και ισχύει επειδή το έχω δει" δε με καλύπτει πλήρως.
Όχι ότι δεν ενδέχεται να ισχύει, αλλά επί του παρόντος ψυχανεμιζόμαστε, δεν επιχειρηματολογούμε.
Είναι άλλο πράγμα ένα κατεστραμμένο κράνος και άλλο να πετάμε 200ευρα για γρατζουνιές

fkol k4
02/03/2012, 18:54
Σε ό,τι αφορά το θέμα κράνους, μέχρι να υπάρξει επιστημονικά τεκμηριωμένη διαπίστωση, η θέση "είμαι παλιότερος και ισχύει επειδή το έχω δει" δε με καλύπτει πλήρως.

Δεν μπορεί αδερφέ, πλάκα μας κάνεις...


Τώρα για το αν μπορεί να χαλάσει το εσωτερικό κέλυφος χωρίς να πάθεις κρανιοεγκεφαλική κάκωση, θα μπορούσε να σε διαβεβαιώσει το συγχωρεμένο το Shoei XV 900 μου (να 'ναι καλά αυτοί που το έφτιαξαν) αν δεν το είχα πετάξει.

Από αυτή την απάντηση εσύ συμπεραίνεις «είμαι παλιότερος και ισχύει επειδή το έχω δει»;
Τι αμφισβητείς δηλαδή; Ότι το κράνος μου έπαθε ζημιά ή το ότι δεν έπαθα κρανιοεγκεφαλική κάκωση;

Τώρα βέβαια, μπορεί να έπαθα κιόλας και να μην το ξέρω, έτσι; :lol: Λες από κει να μου 'χει μείνει και να μη βγάζω IQ260 στο διπλανό θέμα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126412);

Σοβαρά τώρα, νομίζεις πως στα 37 μου αυτού του είδους η αμφισβήτηση θα με κάνει να ψαρώσω και να βάλω τεχνικό άρθρο στο ποστ;
Όπως λένε τα μικρά παιδάκια μεταξύ τους «Νια, νια, νια, δεν μπορείς να κάνεις τούμπα» και παλεύουν να αποδείξουν ότι μπορούν;
Άμα θες να μάθεις, ένα σωρό τεχνικά άρθρα υπάρχουν στο Internet από όλες τις εταιρείες. Ψάξε, διάβασε και μάθε από αυτούς όπως έψαξα, διάβασα και έμαθα κι εγώ, να μη μπορώ κιόλας να το παίζω ξερόλας δάσκαλος. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση ή ευθύνη να σε πείσω.
Πείθεσαι ή όχι, δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι γουστάρεις. Μη νομίζεις κιόλας πως δε θα κοιμηθώ το βράδυ επειδή δε σ' έπεισα.
Εγώ άμα ρίξω κράνος κι έχει και το κεφάλι μου μέσα, θα το αλλάξω. Εσύ κάνε όπως νομίζεις.

schumifer
03/03/2012, 03:07
Δεν μπορεί αδερφέ, πλάκα μας κάνεις...
Από αυτή την απάντηση εσύ συμπεραίνεις «είμαι παλιότερος και ισχύει επειδή το έχω δει»;
Τι αμφισβητείς δηλαδή; Ότι το κράνος μου έπαθε ζημιά ή το ότι δεν έπαθα κρανιοεγκεφαλική κάκωση;

Βασικά δεν πήγαινε για σένα, αλλά δε με πειράζει η απάντησή σου



Σοβαρά τώρα, νομίζεις πως στα 37 μου αυτού του είδους η αμφισβήτηση θα με κάνει να ψαρώσω και να βάλω τεχνικό άρθρο στο ποστ;

Σοβαρά τώρα (copyright!), νομίζεις ότι η ηλικία σου θα με στείλει τουαλέτα? Και στα 80 του ένας άνθρωπος έχει δει πολλά, αλλά δεν τα έχει δει όλα. Μόνο μία σωστή έρευνα δικαιούται να παρουσιάσει τεκμήρια. Τα υπόλοιπα είναι βιώματα. Χρήσιμα σε κάθε περίπτωση βέβαια.



Άμα θες να μάθεις, ένα σωρό τεχνικά άρθρα υπάρχουν στο Internet από όλες τις εταιρείες. Ψάξε, διάβασε και μάθε από αυτούς όπως έψαξα, διάβασα και έμαθα κι εγώ, να μη μπορώ κιόλας να το παίζω ξερόλας δάσκαλος. Εγώ δεν έχω καμία υποχρέωση ή ευθύνη να σε πείσω.
Εγώ μίλησα για μένα και την άποψή μου. Δογματισμοί και αερολογία μακριά από εμένα.
Όσο για τις εταιρείες...δε σου κάνει καμιά εντύπωση που λένε να αλλάζει το κράνος με την παραμικρή κρούση? Χμμμμ Μάλλον τυχαίο θα είναι και όχι θέμα συμφερόντων.:confused: . Αν μελετούσαμε φίλε από τις εταιρείες θα θεωρούσαμε ακόμη ότι τα εμφυτεύματα στήθους της Γαλλίας είναι καλά, απλά τοποθετήθηκαν μερικές χιλιάδες από αυτά σε ελαττωματικά στήθη! Μην αρχίσω να μιλάω για φάρμακα, παλιά και πειραματικά.
Όταν λοιπόν βρεις αντικειμενική μελέτη τότε ξεστράβωσέ με σε παρακαλώ, γιατί δηλώνω ότι
δε γνωρίζω.
Θέλω να πιστεύω ότι με τα ελληνικά μου αυτό έχει γίνει σαφές.

Δε γνωρίζω.

Αλλά αρνούμαι να αγκαλιάσω δογματικές θέσεις. Οι απόψεις των πολλών μέχρι να τεκμηριωθούν αντικειμενικά είναι απλά απόψεις.
Οπότε εσύ θα συνεχίσεις να πετάς κράνη για γρατζουνιές κι εγώ θα συνεχίσω να αξιολογώ κριτικά την κατάστασή τους.

ΥΓ το shoei σου δε θα μπορούσε να διαβεβαιώσει για τίποτα. Ούτε για την ασφάλειά του ούτε για το αντίθετο. Γιατί με δείγμα ίσο με τη μονάδα δεν μπορείς να έχεις επαναληψιμότητα...βασικά δεν ορίζεται μελέτη.(τελεία).
Θα μου άρεσαν όμως φωτογραφίες του υψηλής ανάλυσης για να δείχνω σε παλίκαρους που αρνούνται να χαλάσουν το μαλλί φορώντας κράνος. Έχεις κάπου πρόχειρες?

sapila racing
03/03/2012, 10:56
Βασικά δεν πήγαινε για σένα, αλλά δε με πειράζει η απάντησή σου


Τοτε πήγαινε για μένα μαλλον...
Αφού θες τεκμηρίωση, νομίζω οτι το site του Snell Foundation, του επίσημου φορέα πιστοποίησης κρανων στην Αμερική, ειναι κατάλληλο για να διαβασεις και να καταλάβεις πως λειτουργεί ενα κράνος.
http://www.smf.org/helmetfaq#aHowHelmetWork

Τα υπόλοιπα που έγραψες περι παλαιότητας κλπ δεν τα σχολιάζω.

panagath
03/03/2012, 18:34
Χαλαρά παίδες. Απ ότι διάβασα και σε site του εξωτερικού και εκεί την αντικατάσταση προτείνουν. Δεν υπάρχουν χρήματα, αλλά θα βάλω στην άκρη και θα το αλλάξω.

Όσον αναφορά τα τραύματα, το χέρι έχει σχεδόν περάσει, αρκεί να μην το ζορίζω. Το πόδι στο γδάρσιμο πονάει ακόμα όταν κουνάω το πόδι και το πιέζουν τα ρούχα. Γενικά στο σώμα νιώθω που και που ψιλοπόνο σαν πιασμένος/ταρακουνημένος αλλά ΟΚ.

Όσον αναφορά το παπί, το έπνιξα στο wd-40 στη γκαζιέρα, του έκανα κ αρκετές βόλτες και δε φαίνεται να δείχνει σημάδια ότι μπορεί να ξανακολήσει.

Το ΤΡΑΓΙΚΟ είναι ότι κανα 5αρι μέρες πριν τα Χριστούγεννα έκανε το ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ στο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ της kawasaki. Πλήρωσα κανα 80άρι + τα αναλώσιμα τότε για το σέρβις και απ ότι φαίνεται τα βασικά δεν ελέγχθησαν. Υποτίθεται ότι ρύθμισε και καρμπυρατέρ τότε. Εκεί που πρώτα δεν καλοδούλευε στη βροχή, τώρα παθαίνει και κανα τραλαλό στο πολύ κρυο. Τέλοσπάντων. Το επόμενο σέρβις θα είναι μάλλον αλλού.

sapila racing
03/03/2012, 21:38
Το ΤΡΑΓΙΚΟ είναι ότι κανα 5αρι μέρες πριν τα Χριστούγεννα έκανε το ΜΕΓΑΛΟ ΣΕΡΒΙΣ στο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ της kawasaki. Πλήρωσα κανα 80άρι + τα αναλώσιμα τότε για το σέρβις και απ ότι φαίνεται τα βασικά δεν ελέγχθησαν. Υποτίθεται ότι ρύθμισε και καρμπυρατέρ τότε. Εκεί που πρώτα δεν καλοδούλευε στη βροχή, τώρα παθαίνει και κανα τραλαλό στο πολύ κρυο. Τέλοσπάντων. Το επόμενο σέρβις θα είναι μάλλον αλλού.

Περαστικά κι αγύριστα να είναι.
Να ελέγξεις εξονυχιστικά την διαδρομή της ντίζας, την ντίζα αυτή καθεαυτή για φθορές, αλλά και το καρμπυρατέρ.
Μπορεί να κολλήσε το σλάιντ πχ και να το ξαναπάθεις.
Αν ειναι να κολλήσουν κολλάνε όταν οδηγάς σε βροχή.
Πρέπει να βρείς την αιτία για να μην την ξαναπάθεις.

panagath
03/03/2012, 22:27
Περαστικά κι αγύριστα να είναι.
Να ελέγξεις εξονυχιστικά την διαδρομή της ντίζας, την ντίζα αυτή καθεαυτή για φθορές, αλλά και το καρμπυρατέρ.
Μπορεί να κολλήσε το σλάιντ πχ και να το ξαναπάθεις.
Αν ειναι να κολλήσουν κολλάνε όταν οδηγάς σε βροχή.
Πρέπει να βρείς την αιτία για να μην την ξαναπάθεις.

Η ντίζα πρέπει να είναι ΟΚ αλλά θα την κοιτάξω και πιο προσεκτικά. Σλαιντ ποιο είναι? Τη γκαζιέρα στο καρμπ την έπνιξα στο αντισκωριακό να φύγουν ότι είχε μαζέψει εκεί.

sapila racing
04/03/2012, 12:49
Η ντίζα πρέπει να είναι ΟΚ αλλά θα την κοιτάξω και πιο προσεκτικά. Σλαιντ ποιο είναι? Τη γκαζιέρα στο καρμπ την έπνιξα στο αντισκωριακό να φύγουν ότι είχε μαζέψει εκεί.

Το σλάιντ είναι το κυλινδράκι που ανεβοκατεβαίνει μέσα στο καρμπυρατέρ. Θα πρέπει να λύσεις το καρμπυρατέρ απο πάνω (απο εκει που μπαίνει η ντίζα) να δείς αν κινείται τελείως ελεύθερα και αν εχει σωστή επαναφορά με το ελατήριό του.