PDA

View Full Version : Το τσάι...



Σελίδες : [1] 2

npat
28/02/2012, 21:04
Κανονικά θα πήγαινε στο "σε είδα..." αλλά βγήκε μεγάλο οπότε το βάζω μόνο του εδώ...

Μερικές φορές το σύμπαν κάνει ότι μπορεί για να σε ρεζιλέψει...

Είναι πρωί και έχω βγει μετά από καιρό βόλτα με το VFR. Έχω όλο κι όλο σκάρτη μια ώρα στη διάθεσή μου, όποτε διαλέγω διαδρομή κοντινή, δυο βήματα απ' το σπίτι μου. Ανεβαίνω το βουνό απ' τον δρόμο που πάει προς Ν. Μάκρη, περνάω την κορυφή και κατεβαίνοντας στρίβω στο Πανόραμα αριστερά προς Διόνυσο για να βγω Κηφισιά και να γυρίσω προς τα πίσω. Καμιά 20 χιλιόμετρα όλο μαζί. Το ξέρετε το κομμάτι. Έχω απολαύσει το ανεβοκατέβασμα στο βουνό όσο δεν παίρνει: Κίνηση μηδέν, δρόμος στεγνός, έχει μια πολύ ελαφρά ομίχλη, βέβαια, και μπόλικο κρύο, αλλά μετά τις πρώτες δυο στροφές τα έχω ξεχάσει όλα. Είναι μια από αυτές τις φάσεις που σε κάνουν να αισθάνεσαι σε απόλυτη αρμονία με το μηχανάκι και με τα πάντα γύρω σου. Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά όταν συμβαίνει είναι πολύ γαμάτο. Τίποτα δεν σε ενοχλεί, τίποτα δεν σε ξενίζει. Ανοίγεις το γκάζι και αισθάνεσαι το μοτέρ πιο γεμάτο απ΄ ότι συνήθως. Νιώθεις την επιτάχυνση πιο απολαυστική από άλλες φορές. Τα πάντα γύρω σου δείχνουν καθαρά, σαν φρεσκοπλυμένα...

Έχω περάσει το Πανόραμα και βρίσκομαι στο κλειστό κομμάτι πλησιάζοντας στον Διόνυσο. Έχω πλέον χαλαρώσει εντελώς. Πάω σιγά, χαζεύω γύρω και ακούω το μοτέρ να γουργουρίζει. Τη Νιρβάνα μου τη χαλάει ένας μεταλλικός ορυμαγδός που έρχεται κάπου από πίσω---κάτι σαν πολλά τετζερέδια να κατρακυλάν στην κατηφόρα. Κοιτάω τους καθρέφτες και βλέπω απ' την στροφή πίσω μου να βγαίνει κάτι μικρό και ροζ και να πλησιάζει γρήγορα. Ο σαματάς δυναμώνει και πριν καλά-καλά καταλάβω τι έγινε, με περνάει ένα ζετάκι με καμιά κατοσταριά χιλιόμετρα, αφήνοντας πίσω του κάργα μπουχό και μυρωδιά από καμένο διχρονόλαδο. Καβάλα στο ΡΟΖ μηχανάκι η επιτομή του κάγκουρα πιτσιρικά: Τυπάκι ψηλό και αδύνατο, τζίν παντελόνι και σπορτέξ (να πατάν στις μύτες τα μαρσπιέ στην χαρακτηριστική καγκουροστάση), μπουφάν μπαλόνι απ' τον αέρα, ξεκράνωτος, καμπουριαστός πάνω στο μηχανάκι, με τα μάτια να έχουν γίνει κουμπότρυπες απ' το κρύο. Ενστικτωδώς ανοίγω το γκάζι να τον προφτάσω. 80, 90, 100, και η στροφή να πλησιάζει---κλειστή, τυφλή, αριστερή. "Θα κόψει, δεν μπορεί". Εμ, έλα που δεν κόβει! Το παπί κάργα πλαγιασμένο, να ξύνει σχεδόν τα μαρσπιέ στην άσφαλτο, το πίσω λαστιχάκι να γλυστράει μανιασμένα και να λες "πάει... αυτό ήταν, έφυγε σούμπιτος στο χαντάκι" και το τυπάκι, εκεί, να δίνει κι άλλο. Και δώστου τετζερέδια, και δώστου μπουχός. Τσιμπάω τα φρένα (κώλωσα, το παραδέχομαι) και μπαίνω στην στροφή. Βγαίνοντας ανοίγω γκάζι και τον ξαναπλησιάζω. Αυτός εκεί... ακατέβατα. Γκάζι να μην έχει κλείσει ούτε για ένα νανοδευτερόλεπτο. Στην επόμενη στροφή τα ίδια και χειρότερα. Τον ακολουθώ και έχω αρχίσει να ιδρώνω. Αν δεν είχα το παραπάνω γκάζι να τον μαζεύω ανάμεσα στις στροφές θα με είχε αφήσει πίσω (να ψάχνω τα κομμάτια του κουρελιασμένου μου εγωισμού) και θα είχε χαθεί στο ηλιοβασίλεμα. Το ινδιανιλίκι συνεχίζεται, κόντρα σε κάθε νόμο της λογικής και της φυσικής. Ρε παιδιά, μάρτυς μου ο Νεύτωνας, αλλά τι κρατούσε το παπί όρθιο και πάνω στο δρόμο έτσι όπως πήγαινε ακόμη μέχρι τώρα δεν έχω μπορέσει να καταλάβω. Μπαίνουμε στην κατοικημένη περιοχή και βρίσκουμε φανάρι. Σταματάω δίπλα του και τον κοιτάω σαν να μην μπορώ να πιστέψω τι έχει συμβεί. Κρατιέμαι να μην κάνω έτσι να τον ακουμπήσω να δω αν είναι αλήθεια εκεί. Και όπως είμαστε σταματημένοι, περιμένοντας το πράσινο, το μαλακιστίρι μου δίνει το τελειωτικό χτύπημα. Γυρνάει και μου λέει: "Γεια χαρά! Ωραία τραβάει το VFR! Με πόσα πηγαίναμε γιατί δεν έχω κοντέρ?" Εκείνη τη στιγμή, δόξα το Θεό, ανάβει το πράσινο. Κουμπώνω πρώτη, καρυδώνω το γκάζι και χάνομαι με το μηχανάκι να κάνει οχτάρια....

Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός πλέον κύριοι! Με τις υγείες σας...

fournas
28/02/2012, 21:14
ωραια ιστοριουλα :)

:a19: στον παπιοκαγκουρα !

byron
28/02/2012, 21:17
" Εκείνη τη στιγμή, δόξα το Θεό, ανάβει το πράσινο. Κουμπώνω πρώτη, καρυδώνω το γκάζι και χάνομαι με το μηχανάκι να κάνει οχτάρια....

Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός πλέον κύριοι! Με τις υγείες σας...

Ετσι είναι Νίκο...
Αν δεν τα πατήσεις μικρά, τρώς κάτι πακέτα μεγέθους container.
Αν του ΄σκαγες όμως το κλωτσίδι για να πάει σούμπιτος στο χαντάκι θα ήταν ανήθικο μεν, αλλά θα αποκτούσες τον σεβασμό σύσσωμης της παγκόσμιας κοινότητας των κουλών VFRάδων.

Πιές μια Coca Cola να χωνέψεις το παλτό με τον καμιλό γιακά που σου φόρεσε ο πιτσιρικάς και ξέχνα το. :lol:

gixxerpap
28/02/2012, 21:22
έπρεπε να κρατήσεις ένα τηλέφωνο, να τον πάρουμε στην επόμενη ironbutt εξόρμηση για πλοηγό ...

npat
28/02/2012, 21:22
Πιές μια Coca Cola να χωνέψεις το παλτό με τον καμιλό γιακά που σου φόρεσε ο πιτσιρικάς και ξέχνα το. :lol:

Όλα να τα χωνέψω ρε Βύρωνα, αλλά αυτό το ΡΟΖ, ρε πούστη μου, μου είναι τελείως αδύνατο...

:lol::lol::lol:

mikes
28/02/2012, 21:24
ποσο το πουλας το VFR ειπαμε??? :rotflmao::rotflmao:

Cpt. Haddock
28/02/2012, 21:30
Αυτα ειναι!! :beer::lol:

harris_x
28/02/2012, 21:33
Ρε Νίκο...













γέρασες;;;;

:p :p :p








:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

hornet
28/02/2012, 21:38
σε αυτες τις περιπτωσεις ...πας χαλαρα και αδιαφορος αλλα εχεις μια σχετικη αποσταση.
Μολις τον δεις μποσικο σκας μια τριτη και εξαφανιζεσαι απο τα ματια του για να μην σε παρει στο ψιλο.. και αν θες να πας κοντριτσες με παπια παρε κανα XLR....που πας με το βοιδι στις στροφες.

jimmis5
28/02/2012, 21:41
Με τις υγειες σου:lol::lol::lol:

Το ροζ ελπιζω να ειχε τουλαχιστον μισο κιλο περλα μεσα..

GYROSCOP FENOM
28/02/2012, 21:43
χα χα ωραιος:beer:

McGyver
28/02/2012, 21:45
npat + hornet μαζί στο ίδιο thread :eyepop: ;;;

:beer: :beer::beer:

nassosxlvbros
28/02/2012, 21:50
Δε σε χάλασε καθόλου....έτσι μού'τυχε ένας παππούς με Suzuki GN 250 γυρίζοντας από Σούνιο...από την Αγ.Μαρίνα ως τα λιμανάκια πήγαινε όσο πήγαινε το Σουζούκι... με τσάγιασε κανονικά...:cool:

npat
28/02/2012, 21:51
σε αυτες τις περιπτωσεις ...πας χαλαρα και αδιαφορος αλλα εχεις μια σχετικη αποσταση.
Μολις τον δεις μποσικο σκας μια τριτη και εξαφανιζεσαι απο τα ματια του για να μην σε παρει στο ψιλο.. και αν θες να πας κοντριτσες με παπια παρε κανα XLR....που πας με το βοιδι στις στροφες.

Να τον περάσω σ' αυτό το κομμάτι έτσι κι αλλιώς δεν θα το διακινδύνευα (ΠΟΛΥ κλειστό και με ελάχιστη ορατότητα), αλλά, πέρα απ' τις υπερβολές της αφήγησης, το τυπάκι πήγαινε πραγματικά "χωρίς αύριο"... είχε καρυδώσει το γκάζι στο παπί και στροφή-ευθεία, βλέπω-δεν βλέπω όλα ένα πράγμα...

chr1s_86
28/02/2012, 21:55
Εγώ θα απάνταγα "με χ πηγαίναμε, αλλά αν δε βάλεις κανα κράνος μπορεί στην επόμενη βόλτα να μην μάθεις με πόσα πήγαινες..."

και φυσικά προσποιείσαι ότι δεν ζορίστηκες, Joe Bar κι έτσ' :p

npat
28/02/2012, 22:05
Εγώ θα απάνταγα "με χ πηγαίναμε, αλλά αν δε βάλεις κανα κράνος μπορεί στην επόμενη βόλτα να μην μάθεις με πόσα πήγαινες..."

και φυσικά προσποιείσαι ότι δεν ζορίστηκες, Joe Bar κι έτσ' :p

Ρε φίλε, εντάξει, άμα ήταν ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αξιοπρεπές μηχανάκι, ή ΕΣΤΩ άμα δεν ήταν ΡΟΖ, θα μπορούσα να το παίξω "ανώτερος" και να κάνω αυτό που λες... Αλλά το τυπάκι δεν μου άφησε καμία επιλογή! Έπρεπε ή να κατέβω να τον αρχίσω στις φάπες ή να την κάνω επιδειχτικά... άλλο δεν έπαιζε!

:lol: :lol:

vaska
28/02/2012, 22:19
Θεϊκή περιγραφή Νικόλα, αλλά το τσάι τσάι.

:smilea::smilea::smilea:

daz
28/02/2012, 22:26
χαχα.. Νίκο μην τρελαίνεσαι. Diliveras θα ήταν το τυπάκι. Μέχρι και ο Ρόσσι τα έχει βρει σκούρα με αυτούς. :lol:

Corvo
28/02/2012, 22:28
Νικο ομορφη ιστορια!

Ωραιο το παληκαρι με το ΡΟΖ(το τονιζω αφου σου αρεσε :lol: ) ζετακι

Προς ολους εσας που ξεχασατε πως ειναι να εισαι πιτσιρικας και να εχεις μονο ενα παπι για στροφιλικια, enduro, μηχανακι πολης, motard και οοοτι αλλο βγει στην πορεια....


:beer::beer:

chr1s_86
28/02/2012, 22:29
ή ΕΣΤΩ άμα δεν ήταν ΡΟΖ,
:lol: :lol:

Α, ναι, αυτό το ξέχασα :lol:

nic mor
28/02/2012, 23:20
Κανονικά θα πήγαινε στο "σε είδα..." αλλά βγήκε μεγάλο οπότε το βάζω μόνο του εδώ...

Μερικές φορές το σύμπαν κάνει ότι μπορεί για να σε ρεζιλέψει...





τελικα με ποσα πηγαιναμε;:smokin::smokin:
:lol::lol::lol:

giannis113
28/02/2012, 23:35
kapooi ίσος να θυμάστε την power advance εξάτμιση για παπί, την φορούσε φίλος σε crypton, την είχε σηκώσει όχι για το στυλ, αλλα γιατί έβρισκε στις δεξιές στροφές, όπως επίσης είχαμε σηκώσει τέρμα πάνω τα μαρσπιέ, και γω απορούσα όταν ήμουν πίσω και έβλεπα σπίθες από τα ήδη σηκωμένα μαρσπιέ, (και πάντα μονος 60 κιλά ήταν τότε)

devil's animal
28/02/2012, 23:47
ωραια πραγματα ρε Νικολα...
για τσαϊ απο ΡΟΖ μηχανακι πρωτη φορα ακουσα, αλλα αφου εκανε κρυο και ητο και ζεστο, χαλαλι...:a5::a5::a5::a5::a5:

dxeavy
29/02/2012, 00:22
Ωραία ιστορία.. γέλασα πολύ (σόρρυ ε) αλλά μπράβο για την ειλικρίνεια σου :D

/--


σε αυτες τις περιπτωσεις ...πας χαλαρα και αδιαφορος αλλα εχεις μια σχετικη αποσταση.
Μολις τον δεις μποσικο σκας μια τριτη και εξαφανιζεσαι απο τα ματια του για να μην σε παρει στο ψιλο.. και αν θες να πας κοντριτσες με παπια παρε κανα XLR....που πας με το βοιδι στις στροφες.

Στο καπάκι είδα και ποστ του Στάθη και κόντεψα να πνιγώ!!! Φιλιά ρε :wave2:

--/

Acacius
29/02/2012, 01:00
Είναι δίπλα η γυναίκα και με ρωτάει γιατί γελάω.

Θα έλεγα πάντα τέτοια με το γέλιο που έριξα, αλλά άσε καλύτερα... :beer:

Ichigo
29/02/2012, 01:10
Μήπως ήρθε η ώρα τα ιδρυτικά μέλη της ΠΣΚ να σχεδιάσουν μία ακόμα επαναστατική πράξη για ξεσκούριασμα; :smokin:
Λέω εγώ τώρα...:D

andgeo
29/02/2012, 01:29
Ήπιες πολύ ;;; :eek:

reinmeister
29/02/2012, 02:05
χεχε...τι μου θυμισες...εχω παει αη γιαννη ρωσσο με δυο εκκολαπτομενους στριφτερους με 600αρια...βεβαια,οι ιδιοι νομιζαν οτι ο στονερ ειναι μια καρικατουρα τους,αλλα η βολτα τους επεισε για το αντιθετο...anyway...

σε καποια φαση ειμαστε στην επιστροφη στο κομματι της καταβασης ουσιαστικα και παμε ψιλοχαλαρα...σκανε λοιπον κατι ντοπιοι παποβιοι,με ξεβρακωτα παπια με σλικς λαστιχα των 2 mm προφιλ,καρφακι μαλλι μαυριδεροι κλπ...ερχεται ενας διπλα μου,γελαει (του λειπουν και κανα δυο απο τα κιτρινα απο το "μαυρο" δοντια του) και λεει...πωωω ρε φιλος...μαμαει το ργαλειο ε...σωραιος...ριξε ρε μια κουφια...

φευγα ρε μαλακισμενο, του λεω γελωντας, που θες και κουφια...τον επιασε τον χαβαλε ο πιτσιρικας,χαιρεταει και ανοιγει με τους δικους του...

ο ενας δικος μου,ξυπνιος,ανοιγει γκαζι με το r6 του να περασει τις παπιες στην κατηφορα...

εαν εσυ νικολα ηπιες τσαι αυτος,ηπιε ολα τα αποθεματα της κινας της προσεχους 20ετιας...οχι μονο τον ξεβρακωσαν και εκαναν το βρακι του παντιερα,αλλατου το τριβαν και στην μουρη...διπλα του στα φρενα και τις εισοδους με κουφιες,γλωσσες εξω,γελια κλπ...τον περασε ακομη κι ενας δικαβαλος...

οταν βαρεθηκαν να τον κανουν γκομενα ξαναρθε διπλα μου ο σαπιοδοντης και λεει το αμιμητο...

" ρε το βλακα με το ρ6...φιλος σου ε? εδω ρε προχθες πατησαμε 2 gsxr 1000 με γιοσιμουρια...πως την ειδε ο δικος σου?" :hypnotize:eyepop:

προσοχη λοιπον κυριοι στα ντοπια καγκουρια με τα "ποδηλατα"...για ενα προσωπο ζουμε...:a024:

νικολα δεν πειραζει ρε συ...:a9: θα πετυχεις κι εσυ κανα goldwing 1800 σε κλειστες φουρκετες και θα του δειξεις...εχει ο θεος...:p

Ζεύκας
29/02/2012, 02:27
Α ρε αθηναίοι κουλάδια...

εμείς στο Πύργο όταν βαριόμαστε να πηγαίνουμε για καφέ στο Κατάκολο
οργώνουμε τα βουνά της Ηλείας και οι ιθαγενείς παπόβιοι μας έχουν για παγκόσμιους

HelenKoR
29/02/2012, 05:00
Κλαίω! :rotflmao::bawl::rotflmao::bawl:

faraway
29/02/2012, 06:34
H περιγραφή του πιτσιρικά είναι λες και είναι βγαλμένη από κόμικ joe bar :lol::lol:

makis206
29/02/2012, 07:21
Νικόλα γεράσαμε φίλε...:lol::beer::beer:

nikos_abel
29/02/2012, 07:24
Πρώτα μας έφτιαξες με το 1ο μέρος.....



...μετά μας έφτιαξες και με το 2ο :rotflmao:

Πάντα τέτοια (εννοώ βόλτες ρε)

Shaolin Monk
29/02/2012, 07:36
XAXAXXAXAXAXAXΑ!!!!!!! Γεραματα....

DAYMAN
29/02/2012, 09:21
ζετακι η παπι ηταν ;Ειχε διαβασμενη την διαδρομη και υπερχιλιζε απο εγωισμο και αδρεναλινη ο πιτσιρικας.

TROOPER
29/02/2012, 09:36
Κανονικά θα πήγαινε στο "σε είδα..." αλλά βγήκε μεγάλο οπότε το βάζω μόνο του εδώ...

Μερικές φορές το σύμπαν κάνει ότι μπορεί για να σε ρεζιλέψει... ...

καλα περαν του οτι επεσα κατω απο το γελιο, νικο θυμισου να σου δωσω εναν καθετηρα οταν σε ξαναδω,να το δεσεις στο σελακι του συνοδηγου,να το βλεπουν να ψαρωνουν ρε φιλε.οτι και καλα ''δεν ειναι οτι δεν σας εχω αλλα να μωρε...εχω θεμα με τα υδραυλικα μου σε αυτη την ηλικια και τι νακουμε....κλπ κλπ'':lol::bigcry::lol::bigcry:


Ετσι είναι Νίκο...
Αν δεν τα πατήσεις μικρά, τρώς κάτι πακέτα μεγέθους container.
Αν του ΄σκαγες όμως το κλωτσίδι για να πάει σούμπιτος στο χαντάκι θα ήταν ανήθικο μεν, αλλά θα αποκτούσες τον σεβασμό σύσσωμης της παγκόσμιας κοινότητας των κουλών VFRάδων.

Πιές μια Coca Cola να χωνέψεις το παλτό με τον καμιλό γιακά που σου φόρεσε ο πιτσιρικάς και ξέχνα το. :lol:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:


σε αυτες τις περιπτωσεις ...πας χαλαρα και αδιαφορος αλλα εχεις μια σχετικη αποσταση.
Μολις τον δεις μποσικο σκας μια τριτη και εξαφανιζεσαι απο τα ματια του για να μην σε παρει στο ψιλο.. και αν θες να πας κοντριτσες με παπια παρε κανα XLR....που πας με το βοιδι στις στροφες.

ε ασταδιαλα!!!καπη το καναμε εδω μεσα...:mad:

npat
29/02/2012, 10:01
ζετακι η παπι ηταν ;Ειχε διαβασμενη την διαδρομη και υπερχιλιζε απο εγωισμο και αδρεναλινη ο πιτσιρικας.

Κάτι σαν το παρακάτω ήταν, σε γενικές γραμμές... Φαντάσου-το μόνο με δυο κουβάδες πέρλα μέσα στο ροζ (ή, αν θες, με λίγο ροζ μέσα στην πέρλα), περισσότερα νίκελα, σαν να το είχες βουτήξει ολόκληρο μέσ' το καζάνι με το χρώμιο και αν έχει λιακάδα να μην μπορείς να το κοιτάξεις κατευθείαν, γιατί θα καεί ο αμφιβληστροειδής σου και να του λείπουν κάτι πλαστικά από μπροστά...

248493

makis206
29/02/2012, 10:05
....και να του λείπουν κάτι πλαστικά από μπροστά...

...μιας και ήταν το μοναδικό σημείο πάνω του που μπόρεσε να τοποθετηθεί ο βραστήρας κι η τσαγιέρα...:D

VegasKitty
29/02/2012, 10:10
βλεπω το Νικο να ξεκιναει τις καταδρομικες για να μαθει απ εξω το σημειο... κ την επομενη φορα θα κανει "σταση για τσιγαρο" μη την παθει κ δευτερη φορα... :look:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
29/02/2012, 10:18
σε αυτες τις περιπτωσεις ...πας χαλαρα και αδιαφορος αλλα εχεις μια σχετικη αποσταση.
Μολις τον δεις μποσικο σκας μια τριτη και εξαφανιζεσαι απο τα ματια του για να μην σε παρει στο ψιλο.. και αν θες να πας κοντριτσες με παπια παρε κανα XLR....που πας με το βοιδι στις στροφες.

Αυτά να τα πεις στον Θάνο που έλεγε μ2/λακίες για εκείνες τις στροφές στην Ήπειρο.. κάποτε στην άγρια δύση.. :rotflmao::rotflmao::rotflmao::lol:

npat
29/02/2012, 10:26
...μιας και ήταν το μοναδικό σημείο πάνω του που μπόρεσε να τοποθετηθεί ο βραστήρας κι η τσαγιέρα...:D

:a29::a02::a016:

sapila racing
29/02/2012, 10:39
Αν κι ειμαι πολύ στεναχωρημένος μ εκανες και χαμογέλασα λίγο ρε Νίκο. Ευχαριστώ.

Και ξερεις τι σκεφτόμουν?
Κι αν το ΡΟΖ μηχανάκι ηταν της γκόμενας του? Φαντάσου να τον συνάνταγες με το δικό του! :uplate:

sniper
29/02/2012, 10:41
Αν κι ειμαι πολύ στεναχωρημένος μ εκανες και χαμογέλασα λίγο ρε Νίκο. Ευχαριστώ.

Και ξερεις τι σκεφτόμουν?
Κι αν το ΡΟΖ μηχανάκι ηταν της γκόμενας του? Φαντάσου να τον συνάνταγες με το δικό του! :uplate:

Λες να έχει VFR; :cool:

DimChios
29/02/2012, 10:44
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

ε ρε και να ταν κανεις με καμια καμερα απο διπλα!

Γεια σου ρε "φασκομηλε"! :cool:

npat
29/02/2012, 10:51
Κι αν το ΡΟΖ μηχανάκι ηταν της γκόμενας του? Φαντάσου να τον συνάνταγες με το δικό του! :uplate:

Κάνε φίλους να δεις καλό σου λέει μετά...

:cry:

alexvan
29/02/2012, 10:52
Άστο έχω πάθει τα ίδια, στην ίδια διαδρομή (Πεντέλη προς Ν. Μάκρη) όπου με πέρασε απο εξωτερική στην τελευταία φουρκέτα Scarabeo 300 ΔΙΚΑΒΑΛΟ.

the who
29/02/2012, 12:10
Νικολα προσεχε εκει πανω.Ο πιτσιρικας εχει αλλο ενα παπι κιτρινο.Μονο που εκεινο ειναι φτιαγμενο.:D

MG-KTiNoS
29/02/2012, 12:34
ένας μεταλλικός ορυμαγδός ?
:a9:

Η άποψη μου?
Άστον να πάει στο διάλο...
Ο Αγ. Πέτρος είναι τίγγα, φτάνει !

SoulGR
29/02/2012, 13:34
ρε συ αν δεν ελεγες περιοχη θα σε λεγα οτι τον ξερω τον τυπο:lol::lol:

καλοχωνεφτο!:rotflmao::rotflmao::beer::beer:

a.fil
29/02/2012, 14:49
Ρε φίλε, εντάξει, άμα ήταν ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αξιοπρεπές μηχανάκι, ή ΕΣΤΩ άμα δεν ήταν ΡΟΖ, θα μπορούσα να το παίξω "ανώτερος" και να κάνω αυτό που λες... Αλλά το τυπάκι δεν μου άφησε καμία επιλογή! Έπρεπε ή να κατέβω να τον αρχίσω στις φάπες ή να την κάνω επιδειχτικά... άλλο δεν έπαιζε!

:lol: :lol:
βασικα για οσους το μυριζουν μια σταλα το θεμα και δεν καβαλησαν μια και καλη στα 18+ τους οταν βγηκε το διπλωμα δηλαδη, η παπιτσα που σε κερασε οχι μονο ειναι αξιοπρεπης αλλα ειναι και τοπ στο ειδος της αλλα ο σταβλος της κανει κερασματα σε παπιες και οχι μονο και ας ειναι μοντελα του 12.τωρα σεβασμο μαλλον εσυ πρεπει να δειξεις που οχι μονο κεραστηκες απο παπια σε στριφτερη διαδρομη,αλλα για το ειδος της καθοτι διχρονιλα κανεις κατεβασμα και αντι να κοψει τσουλαει περισοτερο :p . καλοπιοτο τσαακαλε ;)

DimChios
29/02/2012, 15:04
βασικα για οσους το μυριζουν μια σταλα το θεμα και δεν καβαλησαν μια και καλη στα 18+ τους οταν βγηκε το διπλωμα δηλαδη, η παπιτσα που σε κερασε οχι μονο ειναι αξιοπρεπης αλλα ειναι και τοπ στο ειδος της αλλα ο σταβλος της κανει κερασματα σε παπιες και οχι μονο και ας ειναι μοντελα του 12.τωρα σεβασμο μαλλον εσυ πρεπει να δειξεις που οχι μονο κεραστηκες απο παπια σε στριφτερη διαδρομη,αλλα για το ειδος της καθοτι διχρονιλα κανεις κατεβασμα και αντι να κοψει τσουλαει περισοτερο :p . καλοπιοτο τσαακαλε ;)



Τωρα αρχιζει να εχει περισσοτερο ενδιαφερον! :lol::lol::lol:

Που ναι τα ποπ κορν? :wacko:

Joyrider
29/02/2012, 15:12
Ρε παιδιά ένα τηλέφωνο στον 2δ κάποιος να κάνει ένα φυτώριο να προωθήσουμε αθλητές.:lol:
http://www.youtube.com/watch?v=coRgXbTNd5U&feature=related

daz
29/02/2012, 15:16
Κάτι σαν το παρακάτω ήταν, σε γενικές γραμμές... Φαντάσου-το μόνο με δυο κουβάδες πέρλα μέσα στο ροζ (ή, αν θες, με λίγο ροζ μέσα στην πέρλα), περισσότερα νίκελα, σαν να το είχες βουτήξει ολόκληρο μέσ' το καζάνι με το χρώμιο και αν έχει λιακάδα να μην μπορείς να το κοιτάξεις κατευθείαν, γιατί θα καεί ο αμφιβληστροειδής σου και να του λείπουν κάτι πλαστικά από μπροστά...

248493


Νίκο αυτό είναι γρήγορο. Μπορεί να βγάλει άνετα 30 δίχρονους ίππους και μπορεί να αποκτήσει αναλογία κιλών ανά ίππο που θα ζήλευαν πολλοί. Αν βάλεις να το οδηγήσει και ένας "άτρωτος" πιτσιρικάς, να είσαι σίγουρος πως είναι ελάχιστοι αυτοί που θα κάθονταν δίπλα του. :cool:

npat
29/02/2012, 15:22
Νίκο αυτό είναι γρήγορο...

Ναι το κατάλαβα... πίστεψέ με!

:cry:

kostas777
29/02/2012, 15:43
έχω δει παπί να πάει φέτες στο πανόραμα (Γαλατσίου όμως) και τρελάθηκα. δεν ήξερα ότι μπορεί να στρίψει έτσι ένα παπί, αλλά ο τυπάκος (ίδια περιγραφή που έδωσες, αλλά παλιότερα.. τώρα θα'ναι 30ρης αν έχει επιζήσει :)) μιλάμε έξυνε τα αυτιά του από μπαριέρα σε μπαριέρα, με τέρμα γκάζι τελικιασμένο και πλάγιασμα απίστευτο χωρίς να βγάζει σώμα από τη σέλα και άλλες τέτοιες αηδίες που ξέρουμε. εγώ βέβαια ήμουν αραχτός με την κοπελιά στον βράχο και έτσι δεν ήπια τσαϊ, αλλά δεν θα τα έβαζα μαζί του.

παπάκι δίχρονο γιαμαχάχα έχω οδηγήσει μια φορά για 100 μέτρα και το έδωσα πίσω λέγοντας στον ιδιοκτήτη ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναοδηγήσω τέτοιο ξεχάρβαλο, εκτός αν είναι ανάγκη! μου φαινόταν ότι αλλού πάει το μπροστινό και αλλού το πίσω και ότι με ένα άγγιγμα στο τιμόνι κάνει οχτάρια. κι όμως το μπουρδέλο μπαίνει στις στροφές και δεν χαμπαριάζει τίποτα με αυτά τα λαστιχάκια, αρκεί να μη δειλιάσεις και να κρατήσεις το γκάζι ανοιχτό. ξέχνα ό,τι ξέρεις περί οδήγησης, στάσης σώματος, counter steering και κουραφέξαλα, μέχρι να σκεφτείς ότι πρέπει να βγάλεις κώλο σε έχει περάσει ο πάπιας και μάλιστα ψαρακωμένος.

δεν θα τους πήγαινα κόντρα εκτός αν ήμουν ο παρακάτω ΘΕΟΣ :D
http://www.youtube.com/watch?v=Dq-OMUwg2Gw

gregogti
29/02/2012, 15:50
το ξερω το τυπακι που λες .απο μικρος ειναι στα παπακια τα πηγαινει σουζα μια ζωη παντα ετσι χυμα .και απο περσι εχει ενα crf μονο που το κολησε και το φτιαχνει .με το crf να δεις σουζες ,ξεχναει να το κατεβασει.τι του εχω πει να φορεσει κρανος ,τιποτα αυτο και κατι αλλα φιλαρακια του...στον κοσμο τους.επεσες στην περιπτωση του πιτσιρικα με πολυ ταλεντο στα 2τροχα.αα επισης το παπι που λες ειναι μπουνιες φτιαγμενο.διχρονος φονιας

npat
29/02/2012, 17:12
περιπτωση του πιτσιρικα με πολυ ταλεντο στα 2τροχα

Οπωσδήποτε, καθώς επίσης και (α) από την μεριά του, παντελή άγνοια κινδύνου, και (β) από την μεριά των νόμων της φυσικής, παντελή άγνοια για την πάρτη του!

npat
29/02/2012, 17:13
περιπτωση του πιτσιρικα με πολυ ταλεντο στα 2τροχα

Οπωσδήποτε, καθώς επίσης και (α) από την μεριά του, παντελή άγνοια κινδύνου, και (β) από την μεριά των νόμων της φυσικής, παντελή άγνοια για την πάρτη του!

MG-KTiNoS
29/02/2012, 17:27
Υπάρχει όμως και έλλειψη παιδείας (όχι μόνο οδικής).
Αν βάλεις και την οργή που νιώθει ένα νέο παιδί.
Είναι κρίμα νέοι άνθρωποι να τσακίζονται, έτσι για πλάκα.
(χωρίς πλάκα)

marios8
29/02/2012, 18:01
Α ρε αθηναίοι κουλάδια...

εμείς στο Πύργο όταν βαριόμαστε να πηγαίνουμε για καφέ στο Κατάκολο
οργώνουμε τα βουνά της Ηλείας και οι ιθαγενείς παπόβιοι μας έχουν για παγκόσμιους

Στα βουνά μπορεί αλλα Ζαχάρω

248545

kostas777
29/02/2012, 18:51
καλώστον κι εδώ τον μικρό νικόλα :D

http://www.youtube.com/watch?v=Z5taNFdyHKQ

devil's animal
29/02/2012, 19:11
Στα βουνά μπορεί αλλα Ζαχάρω

248545

ωραιο photoshop...
:p

Ζεύκας
01/03/2012, 01:30
Σταύρο για το photoshop πες ότι θες, μην πεις τίποτα για το λιέ και το νιέ χαχαχαχ

tsasma
01/03/2012, 06:58
Φανταζεσαι να ειχε ο πιτσιρικας το VFR τι θα γινοτανε???

granazi
01/03/2012, 09:40
"Γεια χαρά! Ωραία τραβάει το VFR! Με πόσα πηγαίναμε γιατί δεν έχω κοντέρ?" Εκείνη τη στιγμή, δόξα το Θεό, ανάβει το πράσινο. Κουμπώνω πρώτη, καρυδώνω το γκάζι και χάνομαι με το μηχανάκι να κάνει οχτάρια....



ασε ρε φιλε επρεπε να του πεις.....δεν εχεις καθρεπτες?

ειχε μαζευτει μια ουρα ποδηλατες πισω μας και ηθελαν να περασουν, καλα που εκατσα αναμεσα με το VFR

panos1050
01/03/2012, 09:50
βασικα για οσους το μυριζουν μια σταλα το θεμα και δεν καβαλησαν μια και καλη στα 18+ τους οταν βγηκε το διπλωμα δηλαδη, η παπιτσα που σε κερασε οχι μονο ειναι αξιοπρεπης αλλα ειναι και τοπ στο ειδος της αλλα ο σταβλος της κανει κερασματα σε παπιες και οχι μονο και ας ειναι μοντελα του 12.τωρα σεβασμο μαλλον εσυ πρεπει να δειξεις που οχι μονο κεραστηκες απο παπια σε στριφτερη διαδρομη,αλλα για το ειδος της καθοτι διχρονιλα κανεις κατεβασμα και αντι να κοψει τσουλαει περισοτερο :p . καλοπιοτο τσαακαλε ;)

να δειξει σεβασμο σε τι??????
σε εναν ανεγκεφαλο γυμνο που παει διχως αυριο???
ξερεις ποσους τετοιους ηρωες εχουμε θαψει εδω στα μερη μου???
απο τα γραφομενα σου μου μοιαζεις πιτσιρικας,ελπιζω τουλαχιστον οταν μεγαλωσεις να καταλαβεις....:beer:

npat
01/03/2012, 10:30
να δειξει σεβασμο σε τι??????
σε εναν ανεγκεφαλο γυμνο που παει διχως αυριο???
ξερεις ποσους τετοιους ηρωες εχουμε θαψει εδω στα μερη μου???
απο τα γραφομενα σου μου μοιαζεις πιτσιρικας,ελπιζω τουλαχιστον οταν μεγαλωσεις να καταλαβεις....:beer:

Μια παράκληση, μάγκες...

Ας μην το γυρίσουμε στην ηθικολογία και στο πόσο μαλάκας ήταν ο πιτσιρικά που πήγαινε ξεκράνωτος / κομμάτια / χωρίς αύριο, κλπ. Όλοι τα ξέρουμε αυτά και όλοι λίγο-πολύ συμφωνούμε... Σ' αυτό το θέμα ας περιοριστούμε στο πόσο κουλάδι είμαι εγώ και ας αφήσουμε τις προτροπές και παρατηρήσεις αυτού του τύπου (ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΕΣ κατά βάση) για κάπου αλλου...

Άμα γουστάρετε, δηλαδή...

:beer:

panos1050
01/03/2012, 10:35
Μια παράκληση, μάγκες...

Ας μην το γυρίσουμε στην ηθικολογία και στο πόσο μαλάκας ήταν ο πιτσιρικά που πήγαινε ξεκράνωτος / κομμάτια / χωρίς αύριο, κλπ. Όλοι τα ξέρουμε αυτά και όλοι λίγο-πολύ συμφωνούμε... Σ' αυτό το θέμα ας περιοριστούμε στο πόσο κουλάδι είμαι εγώ και ας αφήσουμε τις προτροπές και παρατηρήσεις αυτού του τύπου (ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΕΣ κατά βάση) για κάπου αλλου...

Άμα γουστάρετε, δηλαδή...

:beer:

Μα καλα και εσύ ρε παιδι μου
Τόσο ΚΟΥΛΑΔΙ εισαι ;;; Χαχαχαχα

Εδώ που τα λέμε όλοι μας λίγο πολυ έχουμε φάει τέτοια τσαγια
Πάντα υπάρχει κάποιος πιο τρελός ,
Εμένα με είχε ταπεινωσει στην κυριολεξία μια γκομενα τότε που είχα το 990 .
Εγώ να προσπαθώ να το παίξω ιστορία σε κάθε φανάρι στην γαλατσιου με το καινουργιο μου
Εργαλείο και η τυπισα να με περνάει απο παντού μέσα στην κίνηση με ένα cr 250 σε κάθε φανάρι , ένιωσα πολυ κουλος .
Ακόμα θυμάμαι το φίδι ταττου στη μέση της

npat
01/03/2012, 10:42
καθρεπτες?

ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ? Κάνεις πλάκα φαντάζομαι!

nikos_abel
01/03/2012, 10:48
ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ? Κάνεις πλάκα φαντάζομαι!

Ριφλέκτορες.

(δεν άντεξα)

TROOPER
01/03/2012, 10:50
Ριφλέκτορες.

(δεν άντεξα)

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

teogtp
01/03/2012, 11:20
Καλο μηνα πρωτιστος και για να γραψω και εγω την μ@λ@κια μου. Νομιζω οτι σε αρκετα στριφερο δρομο η παπια εχει το πλεονεκτημα γιατι εχει να διαχειριστει τα μισα κιλα απο το VFR και επισεις δεν εχει να σκεφτει τον φοβο της υπερστροφης λογο της ιπποδυναμης που εχει ....Αντε σε ξελασπωσα ....χρωστας μπυρες :beer:

H.A.Balafoutre
01/03/2012, 11:29
Το παλιό καλό αξίωμα που λέει πως "τον τοπικό δεν τον κοντράρεις κι ας καβαλάει παπί." πιστεύω πως επαληθεύτηκε...και δεν τον κοντράρεις όχι για το τσάι...αλλά για όλα τα άλλα...καλή φάση πάντως και πάντα με προσοχή.

devil's animal
01/03/2012, 11:39
ρε συ Νικο βρες το πιτσιρικι και πες του ν'απαντησει μια και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126132&highlight=%F0%F9%F2+%F6%F1%E5%ED%E1%F1%EF%F5%EC%E5+%EC%E5+%F4%EF+%F0%E1%F0%E9

ετσι για να λυθουν ολες οι αποριες..
:bawl::bawl:

npat
01/03/2012, 11:56
ρε συ Νικο βρες το πιτσιρικι και πες του ν'απαντησει μια και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126132&highlight=%F0%F9%F2+%F6%F1%E5%ED%E1%F1%EF%F5%EC%E5+%EC%E5+%F4%EF+%F0%E1%F0%E9

ετσι για να λυθουν ολες οι αποριες..
:bawl::bawl:

Είσαι καλά ρε φίλε! Έτσι και τον ξαναδώ (σε απόσταση χιλιομέτρου) σταματάω, βγάζω σταντ, και ξηλώνω τουλάχιστον δυο μπουζόπιπες... να έχω το άλλοθι! Δεν την ξαναπατάω έτσι!

:cry:

sniper
01/03/2012, 12:03
Καλο μηνα πρωτιστος και για να γραψω και εγω την μ@λ@κια μου. Νομιζω οτι σε αρκετα στριφερο δρομο η παπια εχει το πλεονεκτημα γιατι εχει να διαχειριστει τα μισα κιλα απο το VFR και επισεις δεν εχει να σκεφτει τον φοβο της υπερστροφης λογο της ιπποδυναμης που εχει ....Αντε σε ξελασπωσα ....χρωστας μπυρες :beer:

Εσύ δεν έχεις μηχανάκι έτσι;

teogtp
01/03/2012, 12:09
Γιατι το λες αυτο?Εχεις δει πολλες παπιες να γυρνανε κωλο απο ανοιγμα γκαζιου?Εγω παντως 100 και κατι αλογατα σε ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ δρομο θα τα υπολογιζα....

sniper
01/03/2012, 12:14
Γιατι το λες αυτο?Εχεις δει πολλες παπιες να γυρνανε κωλο απο ανοιγμα γκαζιου?Εγω παντως 100 και κατι αλογατα σε ΣΤΡΙΦΤΕΡΟ ΔΗΜΟΣΙΟ δρομο θα τα υπολογιζα....

Γιατί οι μηχανές δεν υπερστρέφουν κι ούτε πετάνε κώλο εκτός αν ειναι αποτυχημένο burn out... Σε ανοιχτό, κλειστό, καμπυλωτό, ανηφοροκατηφορικό στροφιλίκι... τρώνε low και high ανάλογα τον οδηγό τους..

Κι αυτό με τα άλογα και τα κιλά να το κοιτάξετε λίγο γιατί έχω δει busa στο κλειστό κομμάτι του στορκ που δεν το έφταναν ούτε οι ροσσι/στόνερ.. Εγώ σταμάτησα για τσιγάρο για να έχω δικαιολογία! :lol:

teogtp
01/03/2012, 12:23
Ενταξει...high side αλλα οι νομοι της φυσικης δεν αλλαζουν ...τωρα αναλογως τον αναβατη αν πετυχεις μπροστα σου κανα reflexionista (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126354) που το'χει...στριψε μου και εμενα ενα τσιγαρο:D

makis206
01/03/2012, 12:26
Παιδιά μου καλά, εγώ πάντως τις εποχές που είχα το Modenas και το ΖΧ-130 στα χέρια μου έπιανα κάτι χρόνους για Σούγια από Χανιά (κάποιοι ξέρουν :winka: ) που με το CBF-600 μάλλον δεν, κι η διαφορά βέβαια μαζευόταν από τις πολλές ανηφόρες που τα παπιά εκλαναμέντες..:lol:

Ναι μεν γκάζι η μηχανή σε σύγκριση με τον πάπιο, ναι μεν φρένα, μόνο που δεν είχα στα πόδια μου τον όγκο του CBF να διαχειριστώ στις στροφές και τις συνεχείς επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις..

Μ'ένα καλό λαστιχάκι το παπί, λίγα αλογάκια για το βάρος του, σεβαστά φρενάκια... μάτια "no fear" στο πρόσωπο... παπάδες κάνεις στα κλειστά...:lol:

Greg61
01/03/2012, 12:31
Ωραίος Νίκο!
Ξεχωριστό ύφος γραφής, όπως πάντα άλλωστε.

Όσο για το τσάγιασμα, μάλλον άρχισες να μεγαλώνεις...

teogtp
01/03/2012, 12:32
Παιδιά μου καλά, εγώ πάντως τις εποχές που είχα το Modenas και το ΖΧ-130 στα χέρια μου έπιανα κάτι χρόνους για Σούγια από Χανιά (κάποιοι ξέρουν :winka: ) που με το CBF-600 μάλλον δεν, κι η διαφορά βέβαια μαζευόταν από τις πολλές ανηφόρες που τα παπιά εκλαναμέντες..:lol:

Ναι μεν γκάζι η μηχανή σε σύγκριση με τον πάπιο, ναι μεν φρένα, μόνο που δεν είχα στα πόδια μου τον όγκο του CBF να διαχειριστώ στις στροφές και τις συνεχείς επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις..

Μ'ένα καλό λαστιχάκι το παπί, λίγα αλογάκια για το βάρος του, σεβαστά φρενάκια... μάτια "no fear" στο πρόσωπο... παπάδες κάνεις στα κλειστά...:lol:

Α'γεια σου !αυτο λεω και εγω αλλα μαλλον κανεις δεν θελει να ριξει τον εγωισμο του .....τι να κανω ειπαμε ειμαι χεστης!

makis206
01/03/2012, 12:36
Α'γεια σου !αυτο λεω και εγω αλλα μαλλον κανεις δεν θελει να ριξει τον εγωισμο του .....τι να κανω ειπαμε ειμαι χεστης!

Η αλήθεια πάντως είναι ότι το ρο-Ζ που προαναφέρθηκε εγώ το κατατάσσω στα dragsterάδικα κι όχι στα στριφτερά..:lol:


Να μην αβασκαθώ, 10 χρόνια πίσω με γυρίσατε ρεμάλια :cool:

sniper
01/03/2012, 12:47
Καλά τα λέτε εσείς οι από πάνω αλλά κάτι λείπει από τις απόψεις σας...

Νο offence..

makis206
01/03/2012, 12:56
Καλά τα λέτε εσείς οι από πάνω αλλά κάτι λείπει από τις απόψεις σας...
Νο offence..

Πες τι λείπει γιατί θα offence..:evil: :lol:

sniper
01/03/2012, 13:02
Πες τι λείπει γιατί θα offence..:evil: :lol:

Γνώση και χιλιόμετρα στη σέλλα μαθαίνοντας και εξασκούμενοι σε πράγματα που μάθατε/διδαχτήκατε/σας έδειξαν.. Το να λέμε ότι το χ μηχανάκι έχει γκάζι αλλά είναι και βαρύ σε σύγκριση με το ψ που έχει λιγότερη ισχύ αλλά είναι πιο ελαφρύ δεν έχει νόημα ουσιαστικό. Απλά ο αναβάτης νοιώθει πιο άνετα γιατί η μηχανή δεν θα κάνει κάτι που δεν θα το περιμένει κι έτσι πάει πιο άνετα..

Αν ήταν όπως τα λέτε τα πράγματα, στο ΤΤ θα έτρεχαν με πάπιους.. :p

makis206
01/03/2012, 13:22
Αν ήταν όπως τα λέτε τα πράγματα, στο ΤΤ θα έτρεχαν με πάπιους.. :p

Σωστό και σεβαστό αυτό που λες για την εξοικείωση ουσιαστικά μιας και το παπί σαφώς και γίνεται πιο εύκολα λιγότερο "ξένο" κι "επικίνδυνο" στα πόδια του άπειρου, και μόνο να σκεφτεί κάποιος "έλα μωρέ, και να πέσω με το παπί τι θα πάθω/πάθει;" αρκεί.. όμως όταν μπαίνει στη μέση και η διαχείριση όγκου λίγο το πράγμα αλλάζει.. βάλε πχ στην κλειστή πίστα καρτ των Χανίων (υποθέτω ότι έχεις δει το θρεντ με τις φωτό και τα βίντεο) το CBR1000 και παίξε μετά με ένα μοτάρντ..ε!

Το ΤΤ αν δεν είχε τις ευθείες θα το κάνανε με παπίγκους να το ξέρεις!:lol:

nassosxlvbros
01/03/2012, 13:27
Α ρε αθηναίοι κουλάδια...

εμείς στο Πύργο όταν βαριόμαστε να πηγαίνουμε για καφέ στο Κατάκολο
οργώνουμε τα βουνά της Ηλείας και οι ιθαγενείς παπόβιοι μας έχουν για παγκόσμιους

που να δεις τσάγιασμα που έριξε ο πεθερός με το Megane σε έναν "γλήγορο"με GTI στις στροφές για ορεινή Ολυμπία....αν και η καλύτερη διαδρομή είναι στα "Λαγκάδια" πατριώτη...άμα δε ξέρεις εκεί το δρόμο δε πα νάσαι και παγκόσμιος,σε ψάχνουν και το μικροσκόπιο....

υγ.ρε πατρίδα,δε ξέρω αν τον ήξερες,μας "έφυγε" ο Γιώργης ρε...ο ομορφάντρας....:(

sniper
01/03/2012, 13:28
Σωστό και σεβαστό αυτό που λες για την εξοικείωση ουσιαστικά μιας και το παπί σαφώς και γίνεται πιο εύκολα λιγότερο "ξένο" κι "επικίνδυνο" στα πόδια του άπειρου, και μόνο να σκεφτεί κάποιος "έλα μωρέ, και να πέσω με το παπί τι θα πάθω/πάθει;" αρκεί.. όμως όταν μπαίνει στη μέση και η διαχείριση όγκου λίγο το πράγμα αλλάζει.. βάλε πχ στην κλειστή πίστα καρτ των Χανίων (υποθέτω ότι έχεις δει το θρεντ με τις φωτό και τα βίντεο) το CBR1000 και παίξε μετά με ένα μοτάρντ..ε!

Το ΤΤ αν δεν είχε τις ευθείες θα το κάνανε με παπίγκους να το ξέρεις!:lol:

Μάκη, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουμε δρόμους σαν πίστα καρτ γενικότερα έξω... κι αυτό είναι τόσο extreme όσο το dragster..

makis206
01/03/2012, 13:57
Μάκη, έχω την εντύπωση ότι δεν έχουμε δρόμους σαν πίστα καρτ γενικότερα έξω... κι αυτό είναι τόσο extreme όσο το dragster..

Σίγουρα, όμως οι συνθήκες ενός "κλειστού" κομματιού εκεί έξω παραμένουν ίδιες και για το παπί, και για το μοτάρντ αλλά και για τη μοτοσυκλέτα.. και το καθένα από αυτά θέλει άλλο χειρισμό. Εννοείται πως όπου υπάρχουν χέρια και κότσια υπάρχει και αποτέλεσμα, σίγουρα όμως το απόλυτο μηχανάκι που τα κάνει όλα μόνο του και άψογα δεν υπάρχει κι ούτε και θα υπάρξει και ποτέ. Κι αν ποτέ υπάρξει θα είναι Honda..:lol:

Tες Πα :beer:


ΥΓ: Ήξερα/άκουσα/ένα πουλάκι μού'πε κάποτε ότι ο npat πήγαινε το CBF αεροπορία, γιατί κάτι μου λέει πως αν καβαλούσε ακόμα το ίδιο ίσως και να τσάγιωνε τον πιτσιρικά; Ίσως λέω ε..! Κρίνοντας απ'τον εαυτό μου πάντως, μάλλον στο VFR θα ήμουν πιο χεσμεντέν στα κλειστά..:D

npat
01/03/2012, 14:37
ΥΓ: Ήξερα/άκουσα/ένα πουλάκι μού'πε κάποτε ότι ο npat πήγαινε το CBF αεροπορία, γιατί κάτι μου λέει πως αν καβαλούσε ακόμα το ίδιο ίσως και να τσάγιωνε τον πιτσιρικά; Ίσως λέω ε..! Κρίνοντας απ'τον εαυτό μου πάντως, μάλλον στο VFR θα ήμουν πιο χεσμεντέν στα κλειστά..:D

Μάκη, με το VFR τώρα που το 'χω συνηθίσει, πάω πιο γρήγορα (απ' ότι με το CBF) σχεδόν παντού. Απλά στα πολύ κλειστά κομμάτια, όπως αυτό, η διαφορά είναι αμελητέα, και το VFR είναι κάπως πιο κουραστικό αν πιέσεις (πράγμα που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί η διαδρομή είναι μικρή). Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι ένα ελαφρύ μηχανάκι, με ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ, είναι σαφώς προτιμότερο... Αλλά όχι και παπί ΡΠΜ! Το συγκεκριμένο κομμάτι, πάντως, είναι ΠΟΛΥ κλειστό με όλες σχεδόν τις στροφές τυφλές. Η τεχνική του πάπια δεν ήταν τόσο ο καθοριστικός παράγοντας όσο (πιστεύω) η νεανική του "ακολωσιά". Μην φανταστείς πάντως ο τύπος έφυγε και με άφησε χιλιόμετρα. Πρακτικά μαζί πηγαίναμε (λίγο πολύ), απλά εκεί που λες ότι "αυτόν πρέπει να τον πάω με το ένα χέρι χαλαρός" συνειδητοποιείς ότι θέλει προσπάθεια για να τον ακολουθήσεις και ότι ΜΕΣΑ στην στροφή παίζει να κουβαλάει περισσότερα χλμ από σένα (στο έβγα βέβαια οι ρόλοι αλλάζουν, μια και το παπί σχεδόν πήγαινε με σταθερά χιλόμετρα παντου).

sniper
01/03/2012, 14:45
Μάκη, με το VFR τώρα που το 'χω συνηθίσει, πάω πιο γρήγορα (απ' ότι με το CBF) σχεδόν παντού. Απλά στα πολύ κλειστά κομμάτια, όπως αυτό, η διαφορά είναι αμελητέα, και το VFR είναι κάπως πιο κουραστικό αν πιέσεις (πράγμα που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί η διαδρομή είναι μικρή). Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι ένα ελαφρύ μηχανάκι, με ΚΟΝΤΟ ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ, είναι σαφώς προτιμότερο... Αλλά όχι και παπί ΡΠΜ! Το συγκεκριμένο κομμάτι, πάντως, είναι ΠΟΛΥ κλειστό με όλες σχεδόν τις στροφές τυφλές. Η τεχνική του πάπια δεν ήταν τόσο ο καθοριστικός παράγοντας όσο (πιστεύω) η νεανική του "ακολωσιά". Μην φανταστείς πάντως ο τύπος έφυγε και με άφησε χιλιόμετρα. Πρακτικά μαζί πηγαίναμε (λίγο πολύ), απλά εκεί που λες ότι "αυτόν πρέπει να τον πάω με το ένα χέρι χαλαρός" συνειδητοποιείς ότι θέλει προσπάθεια για να τον ακολουθήσεις και ότι ΜΕΣΑ στην στροφή παίζει να κουβαλάει περισσότερα χλμ από σένα (στο έβγα βέβαια οι ρόλοι αλλάζουν, μια και το παπί σχεδόν πήγαινε με σταθερά χιλόμετρα παντου).

Ρε Νικ, ακόμα το ψάχνεις;

Το πόσο γρήγορος είναι κάποιος κάπου είναι συνδυασμός πολλών μεταβλητών:

1. Είδος Μηχανής
2. Είδος Δρόμου (ευθεία/στροφές/κλ. στροφές κλπ)
3. Κατάσταση οδοστρώματος
4. Οδηγός
5. Καιρικές συνθήκες
6. Γνώση της διαδρομής
7. κλπ

(θέλω να σε δω πλαγιασμένο να μπαίνει το Vtec και τι στον κόσμο :lol: )

makis206
01/03/2012, 14:47
Η τεχνική του πάπια δεν ήταν τόσο ο καθοριστικός παράγοντας όσο (πιστεύω) η νεανική του "ακολωσιά".

"Ακολωσιά"! Πράγμα που προσωπικά πιστεύω αρκετά, και που ίσως αυξάνεται αρκετά με το ότι έχει στα πόδια του ένα παπί απ'ότι μια μοτοσυκλέτα - που ενδεχομένως, εκτός της τεχνικής που χρειάζεται για να την οδηγήσεις σωστά, γρήγορα και με ασφάλεια, ίσως σε κάνει να κρατάς και μια μεγάλη "πισινή" φοβούμενος μια απλή πτώση..:winka:

Πάντως έπεσες και σε περίεργο παπί παναθεμάτο, ίσως όχι και τόσο στριφτερό όσο κάτι άλλα, αλλά με διαολομοτέρ στα σκέλια του.. περίεργος συνδιασμός..:lol: :beer:

npat
01/03/2012, 15:00
Ρε Νικ, ακόμα το ψάχνεις;
(θέλω να σε δω πλαγιασμένο να μπαίνει το Vtec και τι στον κόσμο :lol: )

Σε όσα λες δίκιο έχεις, συμφωνώ. Ακόμη και η μέρα παίζει ρόλο και τι έχεις στο κεφάλι σου εκείνη τη στιγμή...

Σχετικά με το VTEC περισσότερο μυθολογία και μικρο-ενόχληση είναι, παρά επικίνδυνο. Τη μετάβαση, τουλάχιστον στο δικό μου μοντέλο που έχουν αλλάξει τις στροφές του μπες-βγες, περισσότερο την καταλαβαίνεις απ' το θόρυβο παρά απ' την κλωτσιά (που είναι σχετικά ανεπαίσθητη). Εντάξει, τώρα... αν είσαι τέρμα-κάτω, έχεις 1η / 2α, χουφτώσεις το γκάζι ΑΓΑΡΜΠΑ και πέσεις πάνω στην αλλαγή... αλλά υπό αυτές τις συνθήκες μάλλον πας γυρεύοντας έτσι κι αλλιώς. Εμένα προσωπικά περισσότερο με ενοχλεί το "κόμπιασμα" που κάνει κατά την αλλαγή (κάτι σαν στιγμιαίος δισταγμός στην τη μετάβαση), παρά η "κλωτσιά" (και καλά). Στην αρχή μονάχα, που δεν το έχεις συνηθίσει, ψαρώνεις άσχημα, κυρίως απ' τον ήχο που αλλάζει ΕΝΤΕΛΩΣ παρά απ' την μεταβολή στην κινητική κατάσταση.

granazi
01/03/2012, 15:02
απο μια βολτα ΠΡΟΣ Επιδαυρο που ετυχε να παμε με τον Νικο μονο κουλο δεν τον λες :smokin: μαλιστα εχει μια διαολεμενη ικανοτητα να μαζευει γρηγορα τα χλμ και να περναει τα στριφτερα κομματια σαν ευθειες...
στην προκειμενη περιπτωση ισχυει το " ειδε ο τρελος τον μεθυσμενο και φοβηθηκε"
και ο παπιονεος μας ειναι μεθυσμενος με την ολη ιστορια μηχανακι σε συνδιασμο με την αγνοια του πραγματικου κινδυνου
οσοι σταθηκαμε τυχεροι περασαμε σε ενα επομενο σταδιο του απλα τρελου και εφυγε το κακο μεθυσι
ας ειναι τυχερος ο πιτσιρικος και ολοι οι πιτσιρικοι παντα :)

npat
01/03/2012, 15:08
Σχετικά με το VTEC περισσότερο μυθολογία και μικρο-ενόχληση είναι, παρά επικίνδυνο...

Αν θες βέβαια να πας πολύ τουριστικά, τότε απλά κρατάς τον κινητήρα μονίμως στην 16βάλβιδι περιοχή 7-13 krpm και... τα σκας αρχοντικά σε βενζίνες!

:D

MG-KTiNoS
01/03/2012, 15:35
Ρε Νικ, ακόμα το ψάχνεις;

Το πόσο γρήγορος είναι κάποιος κάπου είναι συνδυασμός πολλών μεταβλητών:

1. Είδος Μηχανής
2. Είδος Δρόμου (ευθεία/στροφές/κλ. στροφές κλπ)
3. Κατάσταση οδοστρώματος
4. Οδηγός
5. Καιρικές συνθήκες
6. Γνώση της διαδρομής
7. κλπ

(θέλω να σε δω πλαγιασμένο να μπαίνει το Vtec και τι στον κόσμο :lol: )


Υπάρχει και ένας άλλος καταλυτικός παράγοντας στην κόντρα….
Η αίσθηση του κινδύνου.
Ο ανόητος είναι και πιο τολμηρός.
Αν έχεις τύχη διάβαινε ένα πράγμα.
-Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω!

(άστον να πάει στο διάολο....)

DoctoR_k6
01/03/2012, 15:39
Η αίσθηση του κινδύνου.


+1000

sniper
01/03/2012, 15:42
Υπάρχει και ένας άλλος καταλυτικός παράγοντας στην κόντρα….
Η αίσθηση του κινδύνου.
Ο ανόητος είναι και ποιο τολμηρός.
Αν έχεις τύχη διάβαινε ένα πράγμα.
-Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω!

(άστον να πάει στο διάολο....)


Άντε πάλι.. Τι δεν καταλαβαίνετε ρπμ;;;

Εγώ πηγαίνω σ' ενα δρόμο όσο πάω κι αισθάνομαι τουρίστας (άντε σβέλτος) κι αν σε πάρω δικάβαλλο μπορεί να χ@στείς.. (έχει τύχει σε δικάβαλλο στην πίστα σε αρκετούς εδώ μέσα κι οδηγός της να ήταν σουπερ χαλαρός).

Ο κίνδυνος είναι άμεσα συνυφασμένος με τις γνώσες και την εμπειρία του καθενός.

Edit : Σε ακραίες φάσεις που πρέπει να κάνεις κάτι (όχι μονο οδήγηση μηχανής) θα αισθανθείς φόβο. Αυτός σε σταματά dead on your track που λενε και στο χωριό του Κάπτεν, κι η εμπειρία κι η εκπαίδευσή σου θα σε κάνει να τον βάλεις στην άκρη και να συνεχίσεις, γνωρίζοντας ότι αν κάνεις ότι έχεις μάθει θα σε βοηθήσει. Ο φόβος του θανάτου ή του τραυματισμού είναι ένστικτο σωτήριο αλλά όχι πάντα.

MG-KTiNoS
01/03/2012, 16:08
Άλλο λέω…
Ο έμπυρος δεν θα μπει με όλα (όσα κι αν είναι αυτά) σε μια στροφή που δεν ξέρει τι θα βρει μέσα.
Ο τρελαμένος παπάκιας θα το κάνει.
Άρα θα είναι πιο γρήγορος μεν αλλά η τύχη του θα είναι στα χέρια του Μεγάλου Θεριστή δε...