PDA

View Full Version : Reinmeister vs all vol 2 (rossi vs stoner)



reinmeister
29/02/2012, 13:53
εαν κατι με ενοχλησε πολυ κατα την διαρκεια της αποχης μου απο το μοτο,αυτο ηταν η αδυναμια μου,λογω ακριβως αυτη της αποχης,να σας τριψω στην μουρη(στις ροσσιτσες),ολα αυτα που ελεγα εδω και χρονια περι ντουκατι, ροσσι και στονερ τα οποια επιβεβαιωθηκαν το σωτηριο ετος που μας περασε...

μια ομως και ο καιρος εχει γυρισματα να μαστε παλι μαζι ...:smokin::a43:

στο δια ταυτα λοιπον...

ανεκαθεν ελεγα οτι τα ντουκατι gp ειναι σκουπιδια και ο συγκεκριμενος χαρακτηρισμος ειναι ο επιεικεστερος που μπορει να χρησιμοποιηθει...

απο την πρωτη χρονια παρουσιας τους,ειχαν τεραστια προβληματα κρατηματος,και διαχειρισης δυναμης τα οποια πηγαζαν απο την λανθασμενη σχεδιαση τους...ενας καπιροσσι μονο μπορουσε να τιθασευσει σε εναν βαθμο το ρημαδι κι αυτο οχι παντοτε...

δεν θα επεκταθω τεχνικα στο συγκεκριμενο κομματι διοτι μεχρι να τελειωσω θα λαλησει αλεκτωρ,οποτε θα πιασω απ ευθειας το ουσιωδες κομματι του θρεντ...εαν θελετε φυσικα μπορει να ανοιχτει αλλο θρεντ,αμιγως τεχνικο,στο οποιο να σας τεκμηριωσω την παραπανω αποψη...

ας πιασουμε λοιπον αρχικα τον αγαπημενο μου ροσσι...καντε λιγη υπομονη,μια κι εχω λιγη δουλιτσα και σε κανα δυο ωριτσες θα ξεκινησουμε...δειτε το πρωτο ποστ ως teaser για μια επικη συνεχεια...

ο παντοτε τρυφερος,γλυκος κι αγαπημενος σας Reinmeister...:D

makis206
29/02/2012, 13:58
Αφού συμφωνούμε, γιατί να διαφωνήσουμε;:lol:

anco
29/02/2012, 14:15
εαν κατι με ενοχλησε πολυ κατα την διαρκεια της αποχης μου απο το μοτο,αυτο ηταν η αδυναμια μου,λογω ακριβως αυτη της αποχης,να σας τριψω στην μουρη(στις ροσσιτσες),ολα αυτα που ελεγα εδω και χρονια περι ντουκατι, ροσσι και στονερ τα οποια επιβεβαιωθηκαν το σωτηριο ετος που μας περασε...

μια ομως και ο καιρος εχει γυρισματα να μαστε παλι μαζι ...:smokin::a43:

στο δια ταυτα λοιπον...

ανεκαθεν ελεγα οτι τα ντουκατι gp ειναι σκουπιδια και ο συγκεκριμενος χαρακτηρισμος ειναι ο επιεικεστερος που μπορει να χρησιμοποιηθει...

απο την πρωτη χρονια παρουσιας τους,ειχαν τεραστια προβληματα κρατηματος,και διαχειρισης δυναμης τα οποια πηγαζαν απο την λανθασμενη σχεδιαση τους...ενας καπιροσσι μονο μπορουσε να τιθασευσει σε εναν βαθμο το ρημαδι κι αυτο οχι παντοτε...

δεν θα επεκταθω τεχνικα στο συγκεκριμενο κομματι διοτι μεχρι να τελειωσω θα λαλησει αλεκτωρ,οποτε θα πιασω απ ευθειας το ουσιωδες κομματι του θρεντ...εαν θελετε φυσικα μπορει να ανοιχτει αλλο θρεντ,αμιγως τεχνικο,στο οποιο να σας τεκμηριωσω την παραπανω αποψη...

ας πιασουμε λοιπον αρχικα τον αγαπημενο μου ροσσι...καντε λιγη υπομονη,μια κι εχω λιγη δουλιτσα και σε κανα δυο ωριτσες θα ξεκινησουμε...δειτε το πρωτο ποστ ως teaser για μια επικη συνεχεια...

ο παντοτε τρυφερος,γλυκος κι αγαπημενος σας Reinmeister...:D


Επειδη μας τα εχεις ζαλισει με το HRC, και γενικα μονο η Honda φτιαχνει GP για εσενα......μην μας τα κανεις μπαλονια......

ασε να τρεξει με το παρταλι της που μετα το 2004 ειχε ολο το γκριντ εργοστασιακο για χαρη ενος αναβατη (Rossi),και αλαζανε της εξατμισεις (Barros) και τα εξαρτηματα λες και ειναι τα σφυροτουβλακια του γιου μου, και ενα Yamaha τους εκανε μαγκες....οταν ειχε μηχανικα καρμυρατερ προ Burgess.

Ασε το Ducati να δουμε πως τα παει, μετα τον 1ο αγωνα.

Καλα δεν λεμε οτι στα SBK εχει κανει μαγκα την Honda....και την εχει σουζα το αλογακι....αλλα ξεχασα εχεις το VTR εσυ που με το tune Θα το πας 250+ και δεν θα

θελει traction control....

fkol k4
29/02/2012, 14:20
φυσικα μπορει να ανοιχτει αλλο θρεντ,αμιγως τεχνικο,στο οποιο να σας τεκμηριωσω την παραπανω αποψη...

ο παντοτε τρυφερος,γλυκος κι αγαπημενος σας Reinmeister...:D
Αυτό έχει ένα ενδιαφέρον, ακόμα περισσότερο αν υποστηρίζεις πως και το trellis είναι ένα κακό πλαίσιο, ή τουλάχιστον έχει κάποια κομμάτια που το κάνουν να υστερεί ως σχεδίαση.

Τα περί Rossi - Stoner και ποιος από τους δύο την έχει μεγαλύτερη, τα αφήνω σε άλλους. Εγώ λέω ότι είναι οδηγάρες και οι δύο.

sakis1098
29/02/2012, 15:54
ναι ναι εκεί που έχεσ...... τα ευρωπαικά βγήκαν οι σχιστομάτιδες και κάνουν τους γαμπρούς

σε 1 (ένα) μόνο μηχανοκίνητο σπορ είναι μπροστά κι αυτό είναι τα motoGP λόγο ότι τρέχουν μόνοι τους χωρίς ουσιαστηκά ανταγωνισμό

σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είστε ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ μικροτΣούτσουνοι παλιοσχιστομάτιδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLACKGAS
29/02/2012, 16:36
ναι ναι εκεί που έχεσ...... τα ευρωπαικά βγήκαν οι σχιστομάτιδες και κάνουν τους γαμπρούς

σε 1 (ένα) μόνο μηχανοκίνητο σπορ είναι μπροστά κι αυτό είναι τα motoGP λόγο ότι τρέχουν μόνοι τους χωρίς ουσιαστηκά ανταγωνισμό

σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα είστε ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ μικροτΣούτσουνοι παλιοσχιστομάτιδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αυτό το επιχείρημα ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί!
Το τμήμα marketing της ducati το έγραψε?

nikos_abel
29/02/2012, 16:48
ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΕΣ.

Corvo
29/02/2012, 17:16
Κοιτα τον 3 θεματα εχει ανοιξει πλατινενια ειναι ολα...:lol:


Στο θεμα μας, ειπες θα το πιασεις απο την αρχη το rossi vs stoner μην πιασεις τα τελευταια 4 χρονια

κανε μια σωστη συγκριση και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ


:beer::beer:

sakis1098
29/02/2012, 17:36
Αυτό το επιχείρημα ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί!
Το τμήμα marketing της ducati το έγραψε?



:) θα μπορούσε για τα SBK,17/24 λίγα δεν τα λες
όσο για τα άλλα μηχανοκίνητα θα μπορούσε να το έιχαν γράψει οι BMW/FERRARI/KTM/FORD/LANCIA/MERCURY και πάααααρα πολλές άλλες
εταιρίες,
λάθος????
:beer::beer: :beer:

imitrelos
29/02/2012, 18:28
Βρε rein τα θές και τα λές η σου φεύγουν ????
Για το ποιός είναι καλήτερος απο τούς 2 είναι ανούσιο , γενικά ΔΕΝ μας πέρνει να μιλάμε για κορυφαιους οδηγούς

Για το άν η ducati είναι σκουπίδια.......για σου sochiro rein :rotflmao::rotflmao:
θα ήθελα να ήξερα πώς βγάζεις το συμπερασμα αυτό ???? χωρίς τηλεμετρίες και λοιπά ???
ξεχνάς μάλλον ότι πρακτικά όλο τόν χρόνο τόν φάγανε δοκιμάζωντας πράγματα στο είπα και σε άλλο θέμα ΤΑ μηχανάκια ΔΕΝ πάνε μόνα τους αλλά και το πιο τούμπανο να έχεις άν δέν είναι στο πώς το θέλει ο αναβάτης που μπορεί να έχουν τελίως διαφορετικο στύλ

Αν ένα καλό έχει ο γιατρός είναι ότι μέσα στα χρόνια ανάλογα τήν μηχανή προσαρμόζει το στύλ του ανάλογα ε στήν ducati ακόμα δέν έχει βρει το κατάληλο πακέτο στήσιμο-τρόπος οδήγησής

και για να στο κάνω πιο λιανά .....να σου θτμίσω πώς τελείωσε η καριέρα του doohan ?? τούμπα λόγο ότι το HRC μετατόπισε το ρεζερβουάρ κατα 1 εκατοστό ...κανένας άλλος αναβάτης δέν παραπονέθηκε.....μόνο ο doohan και γιατί......το στύλ οδήγησης που ηθελε ο bigbang ήταν τελείως ασύμβατο με τήν αλλαγή που κάνανε

vassilis88
29/02/2012, 19:19
η αληθεια ειναι πως οι χονταιοι εχουν πονεσει τοσο πολυ απ το ροσσι.....:rotflmao:
πλεον κ οι ροσσιτσες κ ο ροσσι ο ιδιος παραδεχονται πως τουλαχιστον ο στονερακος κ ο λορενθο για να μην πω κ ο μπεν κ ο ντανι, οδηγουν πολυ καλυτερα απ αυτον απο περσι κ προπερσι.. αρα τι ακριβως να τριψεις στη μουρη αγαπητε ρειν.. ο ροσσεας δν κυνηγα πρωταθλημα πια, ουτε καν νικες.. δν εχει καμια επαφη με στονερ-λορενθο που ειναι οι καλυτεροι τωρα.. κ οδηγα κ το ιταλικο μπουρδελο! ειναι στο πουθενα δηλαδη κ μονο εσεις οι πονεμενοι χοντακηδες χαιρεστε που τον βλεπετε στην αφανεια;) το θεμα ειναι πως οσο ο αντιπαλος ηταν ο ροσσι η χοντα εχασε... δατς δε τρουθ.. κ η χοντα ποναει τοσο πολυ που δημοσιευε κ στα τουιτερ στατιστικα του στονερ οσο αυτος ηταν στη ντουκατι!!!! επικ φαιλ δηλαδη αλλα απο κατι τετοια φαινεται τι κομπλεξ κουβαλανε ακομα με τον εβδομοογδοο πλεον ροσσι!!

daz
29/02/2012, 19:28
Επιτέλους ήρθε ο Ρειν και θα δούμε καμιά αντιπαράθεση της προκοπής.

chr1s_86
29/02/2012, 20:35
... κ οδηγα κ το ιταλικο μπουρδελο! ...

Μ'αρέσει που όσα χρόνια ήταν ο Stoner στη Ducati σχεδόν κανείς δεν έλεγε το μηχανάκι μπουρδέλο... Μόνο για το πως τον περνούσε ο Rossi ακούγαμε... :rolleyes:

BLACKGAS
29/02/2012, 21:04
:) θα μπορούσε για τα SBK,17/24 λίγα δεν τα λες
όσο για τα άλλα μηχανοκίνητα θα μπορούσε να το έιχαν γράψει οι BMW/FERRARI/KTM/FORD/LANCIA/MERCURY και πάααααρα πολλές άλλες
εταιρίες,
λάθος????
:beer::beer: :beer:

Καταρχήν στο ΜΟΤΟ το αν πήρε η DELTONA το WRC πριν 25 χρόνια είναι δευτερεύον. Όχι ασήμαντο αλλά δευτερεύον, ειδικά όταν μιλάμε για μηχανές.
Κατόπιν τα SBK πάνε ως εξής:
2011 Carlos Checa Ducati
2010 Max Biaggi Aprilia
2009 Ben Spies Yamaha
2008 Troy Bayliss Ducati
2007 James Toseland Honda
2006 Troy Bayliss Ducati
2005 Troy Corser Suzuki
2004 James Toseland Ducati
2003 Neil Hodgson Ducati
2002 Colin Edwards Honda
2001 Troy Bayliss Ducati
2000 Colin Edwards Honda
1999 Carl Fogarty Ducati
1998 Carl Fogarty Ducati
1997 John Kocinski Honda
1996 Troy Corser Ducati
1995 Carl Fogarty Ducati
1994 Carl Fogarty Ducati
1993 Scott Russell Kawasaki
1992 Doug Polen Ducati
1991 Doug Polen Ducati
1990 Raymond Roche Ducati
1989 Fred Merkel Honda
1988 Fred Merkel Honda

Άρα 14/24 και όχι 17. Πολλά και πάλι, απλά υπολόγισε ότι το βάρος πέφτει περισσότερο από τους japan στα gp.
:beer:

daz
29/02/2012, 21:13
Μ'αρέσει που όσα χρόνια ήταν ο Stoner στη Ducati σχεδόν κανείς δεν έλεγε το μηχανάκι μπουρδέλο... Μόνο για το πως τον περνούσε ο Rossi ακούγαμε... :rolleyes:

Το έλεγε ο Rein. :smilea:

power hornet
29/02/2012, 21:23
ενταξει πιστευω δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ δυο οδηγων ειναι ανουσια.
ο ροσσι ειναι πιλοτος και με αυτα που εκανε οδηγησε το μοτο gp και εγινε τοσο γνωστο.
μονο τα πρωταθληματα που εχει παρει αυτο τα λεει ολα.
οσο αφορα τον στονερ παρολου που δεν το συμπαθουσα μπορω να πω περυσι τον ευχαριστηθηκα απιστευτα ενταξει το παλικαρι ειναι πολυ γρηγορος οδηγος την χοντα την πηγαινε στο οριο ευχαριστιομουν που εκανε τα ντριφταρισματα ενταξει ρεσπεκτ.
πολυ καλος και η χοντα για αλλη μια φορα μαμαει

chr1s_86
29/02/2012, 21:41
Το έλεγε ο Rein. :smilea:

Σωστό, γι αυτό λέω "σχεδόν". :p

vangelis 64
01/03/2012, 01:25
Άρα 14/24 και όχι 17. Πολλά και πάλι, απλά υπολόγισε ότι το βάρος πέφτει περισσότερο από τους japan στα gp.
:beer:
Δηλαδή όλο το τζαπάν vs ντουκάτι;:D

sotos 8
01/03/2012, 05:42
Στο πρωταθλημα αντοχης που ειναι οι ευρωπαιοι οεο ;
Εκτος απ την BMW που το κυνηγησε φετος μπας και βρει καπου τιτλο ,αλλα επεσε στην αυτοκρατηρα(SUZUKI GSXR ) και το εχασε για 4 ποντακια.
Για να δουμε τιτλους: SUZUKI 15 , ΗΟΝDA 9 , KAWASAKI 7 , YAMAHA 2 .

248627

dukeandthecity
01/03/2012, 08:39
τα honda ειναι ματρακαδες και o κάγκουρας είναι πέφτουλας. Την έχει μικρή και η γκομενα του ειναι αλλήθωρη :a3:

reinmeister
01/03/2012, 10:19
Αυτό έχει ένα ενδιαφέρον, ακόμα περισσότερο αν υποστηρίζεις πως και το trellis είναι ένα κακό πλαίσιο, ή τουλάχιστον έχει κάποια κομμάτια που το κάνουν να υστερεί ως σχεδίαση.



σαφως και ειναι κακο,οταν αναφερομαστε σε επιπεδο motogp...η στονερ ειχε δηλωσει οτι η διαφορα ακαμψιας μεταξυ δυο ολοιδιων πλαισιων της μοτοσυκλεττας του εφτανε μεχρι και 16%...επισης οτι ειχε πολλα προβληματα οδηγισιμοτητας,τα οποια γινονταν τεραστια οταν επιταχυνε υπο εστω και μικρη κλιση σε οχι ιδανικο αδοστρωμα...

το οτι η εταιρεια που ουσιαστικα "στηθηκε" πανω σε αυτο το πλαισιο και εχει την μεγαλυτερη πειρα απο ολες στο συγκεκριμενο,δεν μπορει να το αντιγραψει ουτε καν σε δυο κομματια σιγουρα κατι λεει...αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που προχωρησαν στην σχεδιαση frameless...





Στο θεμα μας, ειπες θα το πιασεις απο την αρχη το rossi vs stoner μην πιασεις τα τελευταια 4 χρονια

κανε μια σωστη συγκριση και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ


:beer::beer:

παντοτε ειμαι αντικειμενικος και θα το δεις και στην παρουσα...λιγη ακομη υπομονη...

nikos_abel
01/03/2012, 10:25
παντοτε ειμαι αντικειμενικος και θα το δεις και στην παρουσα...λιγη ακομη υπομονη...

Διορθώνεις τα ορθογραφικά; Άντε, σκάσαμε.

fkol k4
01/03/2012, 10:53
σαφως και ειναι κακο,οταν αναφερομαστε σε επιπεδο motogp...η στονερ ειχε δηλωσει οτι η διαφορα ακαμψιας μεταξυ δυο ολοιδιων πλαισιων της μοτοσυκλεττας του εφτανε μεχρι και 16%...επισης οτι ειχε πολλα προβληματα οδηγισιμοτητας,τα οποια γινονταν τεραστια οταν επιταχυνε υπο εστω και μικρη κλιση σε οχι ιδανικο αδοστρωμα...

το οτι η εταιρεια που ουσιαστικα "στηθηκε" πανω σε αυτο το πλαισιο και εχει την μεγαλυτερη πειρα απο ολες στο συγκεκριμενο,δεν μπορει να το αντιγραψει ουτε καν σε δυο κομματια σιγουρα κατι λεει...αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που προχωρησαν στην σχεδιαση frameless...
Αυτό όμως δεν δείχνει απαραίτητα ελάττωμα κατά τη σχεδίαση, αλλά αυτό που λέμε στα Ελληνικά "construction inconsistency", δηλαδή δεν είναι (απαραίτητα) το πλαίσιο για το λούτσο, αλλά η Ducati :D που δεν μπορεί να φτιάξει δύο ίδια.

Δεν διαφωνώ απαραίτητα, κουβέντα κάνουμε, αλλά πως εξηγείς τότε το γεγονός ότι στα WSBK δεν αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα;
Οι απαιτήσεις από τα δύο πλαίσια είναι πάνω κάτω ίδιες. Λίγα κιλά παραπάνω, λίγα άλογα παρακάτω, λίγο μικρότερη ταχύτητα στο apex, πλαίσιο σχεδιασμένο για να αντέχει για καιρό (αφού βρίσκεται σε μηχανάκια παραγωγής), δεν νομίζω να είναι τεράστιες οι διαφορές σε απαιτήσεις.

Αν πεις για τους κανονισμούς των WSBK έχεις ένα δίκιο, αλλά to 2005 για παράδειγμα τα Ducati υστερούσαν κατά πολύ σε γκάζι, παρόλα αυτά ήταν ανταγωνιστικότατα.
(Βέβαια αν μου πεις ότι ο Corser ήταν κουλός ενώ ο Bayliss τιμονάρα, φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω να διαφωνήσω)

menelaos46
01/03/2012, 15:20
Πολύ γουστάρω...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sakis1098
02/03/2012, 07:11
Καταρχήν στο ΜΟΤΟ το αν πήρε η DELTONA το WRC πριν 25 χρόνια είναι δευτερεύον. Όχι ασήμαντο αλλά δευτερεύον, ειδικά όταν μιλάμε για μηχανές.
Κατόπιν τα SBK πάνε ως εξής:
2011 Carlos Checa Ducati
2010 Max Biaggi Aprilia
2009 Ben Spies Yamaha
2008 Troy Bayliss Ducati
2007 James Toseland Honda
2006 Troy Bayliss Ducati
2005 Troy Corser Suzuki
2004 James Toseland Ducati
2003 Neil Hodgson Ducati
2002 Colin Edwards Honda
2001 Troy Bayliss Ducati
2000 Colin Edwards Honda
1999 Carl Fogarty Ducati
1998 Carl Fogarty Ducati
1997 John Kocinski Honda
1996 Troy Corser Ducati
1995 Carl Fogarty Ducati
1994 Carl Fogarty Ducati
1993 Scott Russell Kawasaki
1992 Doug Polen Ducati
1991 Doug Polen Ducati
1990 Raymond Roche Ducati
1989 Fred Merkel Honda
1988 Fred Merkel Honda

Άρα 14/24 και όχι 17. Πολλά και πάλι, απλά υπολόγισε ότι το βάρος πέφτει περισσότερο από τους japan στα gp.
:beer:

κατασκευαστών μετράμε βρε όταν μιλάμε γιά μοτό,αυτά είναι οδηγών που έβαλες εσύ
http://www.worldsbk.com/en/season/champions.html

:beer:

byron
02/03/2012, 07:47
κατασκευαστών μετράμε βρε όταν μιλάμε γιά μοτό,αυτά είναι οδηγών που έβαλες εσύ
http://www.worldsbk.com/en/season/champions.html

:beer:

To κατασκευαστών δεν νομίζω να το κοιτάει και κανείς, μιας και παίζει ρόλο πόσα μηχανάκια μοιράζει σε εργοστασιακές, ημιεργοστασιακές, δορυφορικές, πλανητικές κ.ο.κ κάτι στο οποίο η Honda ήταν πάντα γενναιόδωρη.

Στο απόλυτο ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ του 2004 με τον Rossi πρωταθλητή στην πρώτη του χρονιά στη Yamaha, το κατασκευαστών το πήρε η Honda. :lol:


Η συζήτηση μία απ΄τα ίδια. Να με συγχωρεί ο Rein αλλά αυτά τα "τα ΄λεγα εγώ" κλπ μου φαίνονται ολίγον γραφικά. Το αν θα βρούν την άκρη με τα προβλήματα του πλαισίου (που αφορά το frameless για να μην ξεχνιόμαστε) προφανώς έχει να κάνει με το πόσο και όχι με το πότε. Αν είναι να τους στοιχίσει κάποιο τρελό ποσό φαντάζομαι οτι θα αποχωρήσουν.
Όπως έκανε (και δεν το λέει κανείς) η τριμέγιστη Honda με τα Showa vs Ohlins, Brembo, M.Marelli και με τους τεχνικούς ηλεκτρονικών που "έκλεψε" απ΄την ομάδα του Lorenzo. Αφού το μυαλό περισσεύει στο HRC γιατί δεν συνέχισαν να εφοδιάζουν με δικά τους πράγματα (Showa πχ) τα μηχανάκια? Εκτός και αν πιστεύουμε οτι απ΄την ομάδα της Ducati & του Burgess αυτό που λείπει είναι η εξυπνάδα.

reinmeister
02/03/2012, 09:55
To κατασκευαστών δεν νομίζω να το κοιτάει και κανείς, μιας και παίζει ρόλο πόσα μηχανάκια μοιράζει σε εργοστασιακές, ημιεργοστασιακές, δορυφορικές, πλανητικές κ.ο.κ κάτι στο οποίο η Honda ήταν πάντα γενναιόδωρη.

Στο απόλυτο ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ του 2004 με τον Rossi πρωταθλητή στην πρώτη του χρονιά στη Yamaha, το κατασκευαστών το πήρε η Honda. :lol:


Η συζήτηση μία απ΄τα ίδια. Να με συγχωρεί ο Rein αλλά αυτά τα "τα ΄λεγα εγώ" κλπ μου φαίνονται ολίγον γραφικά. Το αν θα βρούν την άκρη με τα προβλήματα του πλαισίου (που αφορά το frameless για να μην ξεχνιόμαστε) προφανώς έχει να κάνει με το πόσο και όχι με το πότε. Αν είναι να τους στοιχίσει κάποιο τρελό ποσό φαντάζομαι οτι θα αποχωρήσουν.
Όπως έκανε (και δεν το λέει κανείς) η τριμέγιστη Honda με τα Showa vs Ohlins, Brembo, M.Marelli και με τους τεχνικούς ηλεκτρονικών που "έκλεψε" απ΄την ομάδα του Lorenzo. Αφού το μυαλό περισσεύει στο HRC γιατί δεν συνέχισαν να εφοδιάζουν με δικά τους πράγματα (Showa πχ) τα μηχανάκια? Εκτός και αν πιστεύουμε οτι απ΄την ομάδα της Ducati & του Burgess αυτό που λείπει είναι η εξυπνάδα.

ξαναειπα και πριν,εαν θελετε το θεμα να παει ducati vs honda ανοιγουμε νεο θρεντ και το κουβεντιαζουμε τεχνικα...κι εκει ειναι που θα πεσει το τιτανιο γελιο...εδω θα συζητηθει το θεμα ροσσι-στονερ...

πιθανοτατα πιο αργα το μεσημερι...

sakis1098
02/03/2012, 10:50
ξαναειπα και πριν,εαν θελετε το θεμα να παει ducati vs honda ανοιγουμε νεο θρεντ και το κουβεντιαζουμε τεχνικα...κι εκει ειναι που θα πεσει το τιτανιο γελιο...εδω θα συζητηθει το θεμα ροσσι-στονερ...

πιθανοτατα πιο αργα το μεσημερι...

αααα sorry,αν είμαι of topic (αλλά αυτό δεν αλλάζη το γεγονός ότι οι ευρωπαίοι rules)

για το θέμα Στονερ vs Ροσι δεν μπορώ να συμετάσχω ακόμη

ίσως άμα κι εάν φτάσει ποτέ ο Στόνερ τους Ρόσι/Ρέινι/Ντούαν/Αγκοστίνι (και πόσους άλλους ακόμη ξεχνώ)

σε τίτλους,τότε μπορεί

Δεν είμαι Ροσικός,δεν είμαι με κανέναν οδηγό και δεν είμουνα ποτέ

είμαι με την "ομάδα/εταιρία/θρύλο" DUCATI και μόνο :) :) :)

daz
02/03/2012, 10:56
...

παντοτε ειμαι αντικειμενικος και θα το δεις και στην παρουσα...λιγη ακομη υπομονη...

Αφού είσαι προκατειλημμένος ρε πως θα είσαι αντικειμενικός? :evil:

devil's animal
02/03/2012, 11:41
είμαι με την "ομάδα/εταιρία/θρύλο" DUCATI και μόνο :) :) :)

κανεις δεν ειναι τελειος, man...
μην απογοητευεσαι...
:nono::(

menelaos46
02/03/2012, 12:49
αααα sorry,αν είμαι of topic (αλλά αυτό δεν αλλάζη το γεγονός ότι οι ευρωπαίοι rules)



είμαι με την "ομάδα/εταιρία/θρύλο" DUCATI και μόνο :) :) :)


αααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.............:bawl::bawl::bawl::bawl:

sapila racing
02/03/2012, 13:14
σαφως και ειναι κακο,οταν αναφερομαστε σε επιπεδο motogp...η στονερ ειχε δηλωσει οτι η διαφορα ακαμψιας μεταξυ δυο ολοιδιων πλαισιων της μοτοσυκλεττας του εφτανε μεχρι και 16%...επισης οτι ειχε πολλα προβληματα οδηγισιμοτητας,τα οποια γινονταν τεραστια οταν επιταχυνε υπο εστω και μικρη κλιση σε οχι ιδανικο αδοστρωμα...

το οτι η εταιρεια που ουσιαστικα "στηθηκε" πανω σε αυτο το πλαισιο και εχει την μεγαλυτερη πειρα απο ολες στο συγκεκριμενο,δεν μπορει να το αντιγραψει ουτε καν σε δυο κομματια σιγουρα κατι λεει...αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που προχωρησαν στην σχεδιαση frameless...





παντοτε ειμαι αντικειμενικος και θα το δεις και στην παρουσα...λιγη ακομη υπομονη...

Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να μειώσεις την προσπάθεια της Ducati αφού γνωρίζεις οτι ειναι σχεδόν αδύνατο να φτιαχτούν 2 ακριβώς ίδιοι σκελετοί με χρήση πολύ λεπτών σωλήνων και διάταξη χωροδυκτιώματος καθώς περιλαμβάνει πολλά κομμάτια και χρειάζεται πολλές κολλήσεις (πανω απο 30 σίγουρα).

Παντως απ οτι ξέρω ο Stoner ποτέ δεν είπε κατι τέτοιο, εχεις καποιο link η καποια αλλη αναφορά, ή ήταν απλά στο επίπεδο καποιος κατι ακουσε ?

Ενα αλλο προβλημα με το χωροδυκτίωμα που ισως του ςοδηγησε σε αλλες λυσεις ηταν οτι δεν μπορούσε να χωρέσει μεγαλο φιλτροκούτι.

MG-KTiNoS
02/03/2012, 15:39
http://www.flickr.com/photos/pjfranz/2105646277/

κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς με τα ντουκάτια.
Για μένα είναι πολύ συμπαθητική ομάδα αφού δεν έχει τα λεφτά των κιτρινιάριδων και ως εκ τούτου τα έχουν πάει μια χαρά ως τώρα.

ΟΜΩΣ
Η ντουκάτι του στόνερ ΤΟΤΕ καμία σχέση δεν έχει με τη ντουκάτι του Ρόσση αφού και οι κανονισμοί έχουν αλλάξει και η τεχνολογία αλλά και οι αντίπαλοι (και ο Ρόσση είναι πια μεσήλικας)

Όταν φτιάχτηκε λοιπόν ΕΚΕΙΝΗ η ντουκάτι ΤΟΤΕ ο Λίβιο έκανε την απλή σκέψη
-Ο Ρόσση με τα ίδια μέσα ΑΥΤΗ τη στιγμή δεν μπορεί να χτυπηθεί, άρα κάτι άλλο πρέπει να βρεθεί…
(αυτά τα έχει πει ο ίδιος)
Τα άλλα τα ξέρεις…
Μόλις οι σχιστομάτιδες άρχισαν να τον πίνουν κι ο Ρόσση ν αγοράζει οικόπεδα προσπαθώντας να κάτσει πίσω από το ΣτενερΑΚΟ έκαναν το αυτονόητο.
Άλλαξαν κανονισμούς και ακύρωσαν ουσιαστικά την προσπάθεια της Ντουκάτι.
Αυτά είναι γεγονότα και καλύπτουν νομίζω όλο το φάσμα του προβληματισμού σου.
Είναι δε, τόσο μεγάλη η μαλακία της Ντόρνα που σήμερα τα μοτο τζι πι έχουν το χάλι τους το μαύρο με Α, Β και Γ εθνική.
Αυτά…

byron
02/03/2012, 16:50
ξαναειπα και πριν,εαν θελετε το θεμα να παει ducati vs honda ανοιγουμε νεο θρεντ και το κουβεντιαζουμε τεχνικα...κι εκει ειναι που θα πεσει το τιτανιο γελιο...εδω θα συζητηθει το θεμα ροσσι-στονερ...

πιθανοτατα πιο αργα το μεσημερι...

Βασικά αυτό είπες στον τίτλο σου. Όταν ξεκίνησες να μιλάς, έγραψες


ε
ανεκαθεν ελεγα οτι τα ντουκατι gp ειναι σκουπιδια και ο συγκεκριμενος χαρακτηρισμος ειναι ο επιεικεστερος που μπορει να χρησιμοποιηθει...

απο την πρωτη χρονια παρουσιας τους,ειχαν τεραστια προβληματα κρατηματος,και διαχειρισης δυναμης τα οποια πηγαζαν απο την λανθασμενη σχεδιαση τους...ενας καπιροσσι μονο μπορουσε να τιθασευσει σε εναν βαθμο το ρημαδι κι αυτο οχι παντοτε...

δεν θα επεκταθω τεχνικα στο συγκεκριμενο κομματι διοτι μεχρι να τελειωσω θα λαλησει αλεκτωρ,οποτε θα πιασω απ ευθειας το ουσιωδες κομματι του θρεντ...εαν θελετε φυσικα μπορει να ανοιχτει αλλο θρεντ,αμιγως τεχνικο,στο οποιο να σας τεκμηριωσω την παραπανω αποψη...



και συνεχίζεις με τα περί 16% σε σχέση με τα αλουμίνια κλπ. Και εγώ έχω την ίδια απορία με τον sapila, γιατί όσο έτρεχαν με το χωροδικτύωμα δεν υπήρχαν προβλήματα μπροστινού. Και μάλιστα αν επίσης θυμάμαι καλά, τα ducatia δεν είχαν και το πρόβλημα με το chattering που είχε ταλαιπωρήσει όλους όσους είχαν αλουμινένια και ξεκίνησαν τα 800άρια.

Κριτική απ το φορουμ είναι εύκολη να γίνεται, αλλά καλό είναι να μην υπάρχει εμπάθεια. Ducatakias δεν είμαι, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για ένα πολύ μικρό εργοστάσιο που καταφέρνει εξαιρετικά αποτελέσματα στα GP εδώ και πολλά χρόνια, όταν η Suzuki και η Kawasaki ήταν απλώς πεταλοσυλλέκτες. Η Honda παρ όλη την τεχνολογική της υπεροχή όπως λες, το budget των παρα πολλών εκατομμυρίων και της παράγκας της dorna, μεταξύ 2003-2011 υπήρξε ένα συμπτωματικό πρωτάθλημα και μετριότατα αποτελέσματα. Και για να αλλάξει αυτό, χρειάστηκε να κάνει ριζικές αλλαγές στην πολιτική που δούλευε μέχρι το 2003. Μεταγραφή L.Supo, αναβατών πρώτου μεγέθους (το 2010 έδινε τα διπλά στον Lerenzo) αλλάγή σε περιφερειακά κλπ κλπ.
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Για Stoner - Rossi τι πούμε ακριβώς? Οδηγοί από άλλο πλανήτη και οι δύο, με διαφορετικό χρόνο που έφτασαν στην κορυφή τους. Πιθανόν να αφήσει εποχή και Stoner, αλλά με τα άμα και τα αν δεν βγαίνει συμπέρασμα. Μέχρι να φτάσει τα 7 στα μεγάλα, έχουμε καιρό. :ZZZ:

MG-KTiNoS
02/03/2012, 17:02
Γιατί τότε τα λάστιχα τα έφτιαχνε η Μπρίτζεστον ΜΟΝΟ για αυτούς.

byron
02/03/2012, 19:18
Γιατί τότε τα λάστιχα τα έφτιαχνε η Μπρίτζεστον ΜΟΝΟ για αυτούς.

Νομίζω οτι το έχουμε ξανακουβεντιάσει αυτό, και δεν καταλαβαίνω που κολλάς...
Υπήρχε άνθρωπος στον πλανήτη Γη, που να θεωρούσε οτι η Bridgestone και η Ducati θα μπορούσε να πάρει πρωτάθλημα? Πόσα χρόνια είχε μονοπώλιο η Michelin τα πρωταθλήματα? 15-20 ??
Το ερώτημα ειναι ποιός ζήταγε ΕΚΤΟΣ απ΄τη Ducati λάστιχα της Bridjestone ? Εφτιαχνε λάστιχα όπως και η Dunlop και μάλλον την είχαν στο χαβαλέ μέχρι το 2007. Γιατί δίστασε να δώσει το 08 στον Rossi δεν ξέρω...αλλά γιατί να μην του δώσει αλήθεια?

Δηλαδή ρε MG tο οτι πήγαν στα 800 που δεν έχει καμμία εμπορική εξαργύρωση στις πωλήσεις δεν σου κάνει εντύπωση? Που θα πούλαγαν τα 800? Στα VFR? To οτι φτιάχτηκε μια κατηγορία στα 800cc που ήταν συμπτωματικά ο κινητήρας του RCV211 - 1 κύλινδρο σου φαίνεται σύμπτωση? Αν έδινε ή δεν έδινε λάστιχα η Bridjestone ήταν το θέμα? :confused:

MG-KTiNoS
02/03/2012, 19:36
Εκείνη τη στιγμή είχαν το καλλίτερο λάστιχο.
Τώρα γιατί να μην το δώσει?
Μα γιατί είχαν συμφωνήσει να πάρουν δεδομένα από το Καπιρόσσι για να το φτιάξουν και να το έχει μόνο ο Ντούκος.
Μετά όταν πήραν όλοι το λάστιχο έπαψε να είναι ειδικά φτιαγμένο για αυτούς κι αυτό τους πήγε πολύ πίσω.
Το πακέτο ντουκάτι όμως χάλασε στο σύνολο του.
Βλέπε περιορισμένο αριθμό σε κινητήρες, λάστιχα, 800 κ εκ και αν δε κάνω λάθος και κάποια ηλεκτρονικά (λοντς κοντρόλ)
Άσε που τους πήραν και ανθρώπους όπως το Σούπο και τον Στόνερ
Όπως και να έχει έμεινε σε όλους η αίσθηση ότι «μαγείρεψαν» τον κανονισμό και αυτό είναι κακό για κάθε σπορ.
Έφυγαν και οι καβασακι σουζουκι μ αυτά και μ αυτά.
Δεν ήρθε ποτέ η BMW η οποία μάλιστα το δήλωσε και καθαρά.
-Μλκες είμαστε?
Έφαγαν και την απρίλια από τα 2,5…
Τέσπα μαλακίες.

υγ
Σήμερα έκανε δηλώσει ο αντιπρόεδρος της HRC και είπε ότι η Γιαμάχα φέτος έχει καλλίτερο πακέτο !

byron
02/03/2012, 20:12
Εκείνη τη στιγμή είχαν το καλλίτερο λάστιχο.
Τώρα γιατί να μην το δώσει?
Μα γιατί είχαν συμφωνήσει να πάρουν δεδομένα από το Καπιρόσσι για να το φτιάξουν και να το έχει μόνο ο Ντούκος.
Μετά όταν πήραν όλοι το λάστιχο έπαψε να είναι ειδικά φτιαγμένο για αυτούς κι αυτό τους πήγε πολύ πίσω.
Το πακέτο ντουκάτι όμως χάλασε στο σύνολο του.
Βλέπε περιορισμένο αριθμό σε κινητήρες, λάστιχα, 800 κ εκ και αν δε κάνω λάθος και κάποια ηλεκτρονικά (λοντς κοντρόλ)
Άσε που τους πήραν και ανθρώπους όπως το Σούπο και τον Στόνερ
Όπως και να έχει έμεινε σε όλους η αίσθηση ότι «μαγείρεψαν» τον κανονισμό και αυτό είναι κακό για κάθε σπορ.
Έφυγαν και οι καβασακι σουζουκι μ αυτά και μ αυτά.
Δεν ήρθε ποτέ η BMW η οποία μάλιστα το δήλωσε και καθαρά.
-Μλκες είμαστε?
Έφαγαν και την απρίλια από τα 2,5…
Τέσπα μαλακίες.


Σε ΄χω χάσει λίγο...
"Τωρα να μην το δώσει?" τι εννοείς? Πότε δλδ?
Τι δεδομένα είχε δώσει ο capirrossi δλδ όταν το 2006 έτρεχε με 1000 που δεν είχε καμμία σχέση με το 800, και έλειπε από πόσους αγώνες μετά το ατύχημα της Catalunya? Να μου πεις οτι το 2007 η duc είχε το καλύτερο μηχανάκι, λάστιχα, οδηγό να το δεχθώ...
Αλλά μη τρελαθούμε... Ο Stoner πήγε σε καινούργια εταιρία με άγνωστο μηχανάκι και άγνωστα λάστιχα μετακομίζοντας απ΄το LCR Honda και την καταστροφική χρονιά που είχε. Μαγκιά του 1000 φορές που πήγε αέρα το πήρε με το σπαθί του και τέλος. Το οτι ο Capirossi είχε κάνει δουλειά εξέλιξης οκ αλλά μέχρι εκεί.

Τα υπολοιπα που αναφέρεις δεν τα πιάνω, μιας και αναφέρεσαι σε κανονισμούς και πρόσωπα που άλλαξαν σε διαφορετικές χρονιές. Ποιός μαγείρεψε τους κανονισμούς ?

MG-KTiNoS
03/03/2012, 11:15
Όταν μπήκε η Μπρίτζεστον στα μοτο τζι πι δεν νομίζω να συμφώνησε με τη Ντουκάτι ότι μόλις το λάστιχο γίνει ανταγωνιστικό θα το πάρουν όλοι.
Η κίνηση να πάρουν αρχικά ο Ροσση και ο Πεντρόζα τα καλά λάστιχα, (και ο Λορέντζο να τρώει τουμπίδια) και ύστερα να γίνει μονομάρκα άφησε την αίσθηση ότι οι μεγάλοι βάζουν χέρι στους μικρούς…
(κωλόχερο)
Για αυτά τα δεδομένα μιλάω.
Όλη του δουλειά εξέλιξης που έκαναν στα λάστιχα.

Συμφωνώ για τον Στόνερ

Στα μότο τζι πι η Ντόρνα όλα αυτά α χρόνια δεν φρόντισε να προσελκύσει άλλους κατασκευαστές. Έτσι για πολλά χρόνια το ΠΠ ήταν υπόθεση 1 ή 2 κατασκευαστών μόνο.
Παράλληλα υποβαθμίστηκαν και οι μικρές κατηγορίες 2,5 125. (κι αυτό πολύ κακώς γιατί δεν είναι σκαλοπάτια να ανέβεις στη μεγάλη, αλλά διαφορετικές μοτοσικλέτες με άλλη τεχνική)
Η σχέση έτσι έγινε Ντόρνα-κατασκευαστές έγινε νομοτελειακά πελατειακή και όσοι αγαπούσαν γενικά τους αγώνες το γύρισαν στο ΣΒΚ.
Ποιος επωφελήθηκε από την αλλαγή κανονισμών?
Σουζούκι Καβασάκι πήραν το πούλο
Η Ντουκάτι έχασε 2 3 ππ ακόμα
Η Γιαμάχα έμεινε κάπου εκεί
Η Χόντα γύρισε στους τίτλους με μια στρατιά από ομάδες και οδηγούς.
Σήμερα επιχειρείται η ανατροπή της κατάστασης με τα CRT.
Με κομπάρσους όμως δεν φτιάχνεις έργο!
Ο ΜΕΓΑΛΟΣ χαμένος όμως είναι η Απρίλια.
(η οποία μετακόμισε στο ΣΒΚ για χάρη της Μοτο2)
Τελικά τα γ…. όλα.

anco
03/03/2012, 15:04
ξαναειπα και πριν,εαν θελετε το θεμα να παει ducati vs honda ανοιγουμε νεο θρεντ και το κουβεντιαζουμε τεχνικα...κι εκει ειναι που θα πεσει το τιτανιο γελιο...εδω θα συζητηθει το θεμα ροσσι-στονερ...

πιθανοτατα πιο αργα το μεσημερι...

Καλα Αντωνη τα θες και τα λες?

τι να πουμε για το RC45 η 51 θες?

Ducati=SBK

Δεν λεμε οτι εχει κανει σουζα το αλογακι για χρονια την Ηοnda στα SBK, και μην λες για ιστοριες με 220 αλογα, γιατι ειναι γελειο να τον πηγαινει ροδα ο Bayliss στον τελευταιο αγωνα, και να χανει για λιγο, το 2002 με τα 192 αλογα, δηλαδη αμα θελει 30 αλογα το Honda για να πηγαινει....

Το εδειξε και πλεον οτι με το 1198 τους παει σουζα, τους Ιαπωνες με τα 220 αλογα + και τις τελικες 325+

2011 το πηρε, 2010 εκανε καλη εμφανιση μιας και δεν ηταν Factory.

Αμα το RC51 ηταν καλο δεν θα το εβγαζε, αλλα θα το πηγαινε στα 1200.