PDA

View Full Version : Θεμα με μιζα - bmw f650gs



Sith
29/02/2012, 21:37
Καλησπερα σας. Αντιμετωπιζω ενα θεμα εδω και καιρο με την μιζα στο μηχανακι μου. Ενα f650gs 02 Μοντελο.
Παταω μιζια για να αναψει η μηχανη, δειχνει οτι μαγκωνει λιγο, και μετα απο καναδυο προσπαθειες παιρνει μπρος.
Οσο διαρκει το "μαγκωμα", σβηνουν φωτα και ενδειξεις και μηδενιζουν τα χιλιομετρα στο κοντερ.
Οταν παιρνει μπρος, επανερχονται ολα, και μετα απο λιγο ανεβαινει και το στροφομετρο στο φυσιολογικο ρελαντι (1500 στροφες)


Εδω ειναι το λινκ απ το βιντεο που τραβηξα:
http://tinypic.com/player.php?v=33viues&s=5

Προσφατα αλλαξα και κομπλερ μιζας με σχεδον καινουριο ( απο 08 μοντελο με λιγα Km - 200€).
Πιστευα πως αυτο εφταιγε αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει..

Εχω ακουσει πολλες γνωμες απο διαφορα μαστορια και "μαστορια"..
Το κομπλερ ειχε τις περισσοτερες υποψηφιοτητες για αλλαγη.
Πραγματι, το παλιο ηταν σε αρκετα αθλια κατασταση, οποτε καλως αλλαχτηκε, και εγινε και αλλαγη λαδιων+φιλτρου και ενας γενικος ευρυτερος εσωτερικος καθαρισμος..
Μετα μου ειπαν πως παιζει να ειναι θεμα μπαταριας.. Εχω βαλει καινουρια πριν 2 χρονια.
Αργοτερα, ο μαστορας που μου εβαλε το νεο κομπλερ της μιζας, μου ειπε πως ετσι κανει οταν πιανει συμπιεση το μηχανακι. Θα πρεπει να κλεισω τον διακοπτη, να τον ξανανοιξω, να περιμενω να σβησουν τα λαμπακια και να ξαναδοκιμασω.

Συνηθως το προβλημα υπαρχει οταν ειναι κρυο το μηχανακι.
Τι μπορει να φταιει? Αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας, διοτι εχω κανει σχεδον ολικη ανακατασκευη και αυτο το προβλημα δεν εχει εξαφανιστει!!

AUFGEBRACHT
29/02/2012, 21:45
Καλησπερα σας. Αντιμετωπιζω ενα θεμα εδω και καιρο με την μιζα στο μηχανακι μου. Ενα f650gs 02 Μοντελο.
Παταω μιζια για να αναψει η μηχανη, δειχνει οτι μαγκωνει λιγο, και μετα απο καναδυο προσπαθειες παιρνει μπρος.
Οσο διαρκει το "μαγκωμα", σβηνουν φωτα και ενδειξεις και μηδενιζουν τα χιλιομετρα στο κοντερ.
Οταν παιρνει μπρος, επανερχονται ολα, και μετα απο λιγο ανεβαινει και το στροφομετρο στο φυσιολογικο ρελαντι (1500 στροφες)


Εδω ειναι το λινκ απ το βιντεο που τραβηξα:
http://tinypic.com/player.php?v=33viues&s=5

Προσφατα αλλαξα και κομπλερ μιζας με σχεδον καινουριο ( απο 08 μοντελο με λιγα Km - 200).
Πιστευα πως αυτο εφταιγε αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει..

Εχω ακουσει πολλες γνωμες απο διαφορα μαστορια και "μαστορια"..
Το κομπλερ ειχε τις περισσοτερες υποψηφιοτητες για αλλαγη.
Πραγματι, το παλιο ηταν σε αρκετα αθλια κατασταση, οποτε καλως αλλαχτηκε, και εγινε και αλλαγη λαδιων+φιλτρου και ενας γενικος ευρυτερος εσωτερικος καθαρισμος..
Μετα μου ειπαν πως παιζει να ειναι θεμα μπαταριας.. Εχω βαλει καινουρια πριν 2 χρονια.
Αργοτερα, ο μαστορας που μου εβαλε το νεο κομπλερ της μιζας, μου ειπε πως ετσι κανει οταν πιανει συμπιεση το μηχανακι. Θα πρεπει να κλεισω τον διακοπτη, να τον ξανανοιξω, να περιμενω να σβησουν τα λαμπακια και να ξαναδοκιμασω.

Συνηθως το προβλημα υπαρχει οταν ειναι κρυο το μηχανακι.
Τι μπορει να φταιει? Αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας, διοτι εχω κανει σχεδον ολικη ανακατασκευη και αυτο το προβλημα δεν εχει εξαφανιστει!!


Εμένα πάντως όπως το ακούω για μπαταρία μου φαίνεται...2 χρόνια μπαταρία δεν την λες κι εντελώς καινούρια...Αθήνα είσαι; Σε εξουσιοδοτημένο το έχεις πάει;

nihristo
29/02/2012, 21:46
πρώτα μπαταρία ελέγχουμε ρε καρντασάκι μου! Μέτρα την μπαταρία σου με ένα πολύμετρο! Μα πρώτα κόμπλερ μίζας και μετά μπαταρία; Εκτός και αν την έλεγξαν τα μαστόρια σου. Η μπαταρία σου μπορεί να χρειάζεται συμπλήρωμα υγρών (απιονισμένου νερού βασικά).

teogtp
29/02/2012, 21:49
Κατα 99.9% τα φτυνει η μπαταρια .Το γεγονος οτι την εχεις αντικατεστησες πριν 2 χρονια δεν λεει τιποτα .Αφου βλεπεις οτι κανει μεγαλη βυθιση τασης οταν πατας μιζα και δεν εχει πνευμονια για να γυρισει το μοτερ.Οι "αρπαγμενες"μπαταριες παραδιδουν πνευμα στα κρυα και σε μεγαλες ζεστες...

imitrelos
29/02/2012, 21:55
Εχω τόν πήγασο του 01 και αυτά τα μηχανάκια Εχουν τόν ίδιο κινητήρα ( βασικά το δικόσου τόν rotax (βάλβιδος 654 rotax 655 5βαλβιδος

Το κόμπλερ είναι κοινό πρόβλημα και στα 2

Πρίν αλλάξεις κόμπλερ που είναι και ακριβό κάνε τα τα παρακάτω

α) τσέκαρε ασφάλειες
β) μπαταρία
γ) το καλώδιο του μπουτόν (δέν κάνει καλή επαφή απο μέσα )

Το πιό πιθανό είναι θέμα μπαταρίας πέρνο σάν δεδομένο ότι η περιέληξη και τα καρβουνάκια ειναι οκ (πιθανο πρόβλημα)
και σάν συμβουλή να σου πώ ότι μπρωστά βάζεις με τον λεβιέ αριστερά (το χειρόγκαζο όπως το λέω εγώ :p) επίσεις εγώ έχω και τα φώτα κλειστά όταν βάζω μπρός και τελευταίο ΟΧΙ συνεχόμενο πάτημα τής μίζας


α και μήν πάς ξανα στόν μάστορα που σου είπε για συμπίεση

chr1s_86
29/02/2012, 22:01
Δοκίμασε να βάλεις και με καλώδια (από άλλο όχημα) μπροστά... Αν πάρει με τη μία θα είναι η μπαταρία όπως γράφτηκε ήδη ;)

Sith
01/03/2012, 00:04
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και προτασεις σας!
Εχω ηδη αλλαξει το κομπλερ, και τα φωτα ειναι μονιμως αναμμενα με το που γυριζω το κλειδι! Δεν υπαρχει επιλογη για να σβησουν τελειως..
Οποτε παμε για καινουρια μπαταρια..
Μενω στην Θεσσαλονικη και πηγαινα για σερβις στο moto sport (Νικος Πιτουλης) στους αμπελοκηπους.
Τι μπαταρια προτεινετε να βαλω? Καμια συγκεκριμενη μαρκα, και ποσο θα βγει το μαλλι??
Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)
Μαλλον μετα το δωρο του πασχα την βλεπω την επομενη επενδυση :(

OldMan
01/03/2012, 11:10
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις και προτασεις σας!
Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)

Και για την ψησταριά ακριβώς δίπλα..!!!! :beer:
(συνιστώ πατσετάκια μαριναρισμένα όσο θα περιμένεις..)

Anty12
01/03/2012, 11:20
Η μπαταρία σου μπορεί να χρειάζεται συμπλήρωμα υγρών (απιονισμένου νερού βασικά).

Αν ΔΕΝ είναι κλειστού τύπου....την κόβω να είναι....

Anty12
01/03/2012, 11:22
.Οι "αρπαγμενες"μπαταριες παραδιδουν πνευμα στα κρυα και σε μεγαλες ζεστες...

Στα μεγάλα κρύα ναι, στις μεγάλες ζέστες, αν δεν τα κάψουν όλα, απλά φουσκώνουν, λιώνουν και ιδρώνουν.....

Anty12
01/03/2012, 11:25
Εχω ακουσει καλα λογια και για εναν ηλεκτρολογο στην Καλβου (ELECTRIC CENTER MOTO)
(

Πάρτον πρώτα ένα τηλέφωνο 2310-511669

Anty12
01/03/2012, 11:27
Και τέλος....ρε μαστόρια την πιθανότητα να κολλάνε τα καρβουνάκια της μίζας δεν την σκέφτεστε....???
Μπορεί απλά να θέλει ένα απλό "leg reset" με το σφυρί...δεν είναι καιροί για έξοδα....

MikeG
01/03/2012, 11:42
Αν ΔΕΝ είναι κλειστού τύπου....την κόβω να είναι....


Δεν είναι κλειστού τύπου.

Anty12
01/03/2012, 11:44
Δεν είναι κλειστού τύπου.

Πρίν δυο χρόνια την έβαλε ρε Μικέ, δεν είναι η μανίσια.....και αν δεν είναι κλειστού τύπου....κακώς.....

adhsgti
01/03/2012, 12:22
1)τσεκαρε με το πολυμετρο την μπαταρια σου,γιατι κατα πασα πιθανοτητα θελει αλλαγη(2 χρονια δεν ειναι λιγα για μερικες μπαταριες)
2)τσεκαρε το ρελε της μιζας(κλασικο προβληματακι)
3)κοιτα τα καλωδια του διακοπτη γιατι συνηθως στα bmw και aprilia που εχου πολλα κοινα ανταλλακτικα υπηρχε προβλημα στον διακοπτη γιατι ελιωνε τις επαφες μεσα του γιατι τραβαει ολα τα αμπερ ο διακοπτης απευθειας απο την μπαταρια συν οτι εχεις και τα dayliths.Η λυση εκει ειναι ενα ρελε.
4)καθαρησε την γειωση που ειναι βιδομενη πανω στο κιβωτιο και το καλωδιο που παει στην μιζα.
5)αν δεν ειναι τπτ απο ολα αυτα κοιτα τα καρβουνακια της μιζας

Sith
24/04/2012, 01:43
Χαιρεται και παλι! Εγινε αλλαγη και της μπαταριας, με την βοηθεια του δωρου του πασχα.. 70€ μια yuasa.
Πολυ μεγαλη διαφορα στο αρπαγμα και στο τσαφ της μιζας πλεον. Οταν την πατας, παιρνει αμεσως, δεν ειναι διστακτικη οπως παλιοτερα.
Παρολα αυτα μου το ξανακανε το συγκεκριμενο προβλημα :(
Τι να πω.. μαλλον θα παει για ελεγχο/ανακατασκευη η μιζα σε καποια φαση. Ισως με το δωρο του Αυγουστου, εαν ακομα υπαρχει ως τοτε!!

AUFGEBRACHT
24/04/2012, 17:37
Χαιρεται και παλι! Εγινε αλλαγη και της μπαταριας, με την βοηθεια του δωρου του πασχα.. 70 μια yuasa.
Πολυ μεγαλη διαφορα στο αρπαγμα και στο τσαφ της μιζας πλεον. Οταν την πατας, παιρνει αμεσως, δεν ειναι διστακτικη οπως παλιοτερα.
Παρολα αυτα μου το ξανακανε το συγκεκριμενο προβλημα :(
Τι να πω.. μαλλον θα παει για ελεγχο/ανακατασκευη η μιζα σε καποια φαση. Ισως με το δωρο του Αυγουστου, εαν ακομα υπαρχει ως τοτε!!

Έτσι και καταργηθεί ο 13ος/14ος μισθός σε βλέπω χωρίς μίζα...

nikos sun
24/04/2012, 21:25
KALHSPERA
FILE KATA 99% EINAI MIZA...
1)THELEI KARBOUNA
2)THELEI KATHARISMA KAI XEMIKARISMA O SILEKTIS
3)SOU EXEI PAREI NERO KAI PAS GIA ROTORA(KAKO AYTO)
AN MPOREIS NA THN BGALEIS KAI NA THN PAS SE ENA HLEKTROLOGO ESTO KAI AYTOKINITON.

OldMan
25/04/2012, 11:15
FILE KATA 99% EINAI MIZA...
GIA KOITA KATI PRAGMATA...:uplate:

KAI O FILOS NOMIZE OTI HTAN O REGULATOROS THS ALYSIDAS..

θα παει για ελεγχο/ανακατασκευη η μιζα σε καποια φαση


THELEI KARBOUNA
TO PASXA NOMIZW OTI PERΑSE


THELEI KATHARISMA KAI XEMIKARISMA O SILEKTIS
AN ENNOEIS NA VGALEI THN MIKA (MARMARYGIA) DEN THA TO SYNISTOYSA...
AN ENNOEIS THN MAKA (XLAPATSA H MOYSGA) SYMFWNW KAI EPAFKSANW..


SOU EXEI PAREI NERO KAI PAS GIA ROTORA(KAKO AYTO)
KAKO DEN EINAI GIATI DEN PAEI GIA ROTORA ALLA GIA ROULEMAN AFTOU..

nikos sun
25/04/2012, 13:01
H MIKA EINAI ILIKO MONOSHS ANAMESA STA AYLAKIA TOU SILEKTI. OTAN O XALKOS FTHARI TO TE TO MONOTIKO BGENEI STH EPIGANIA ME APOTALESMA TA KARBOUNAKIAN NA MHN PATOUN SOSTA STO SILEKTI, ETSI TRABAEI TRELA AMPER KAI DEN EXEI FORA STREPSHS.

nikos sun
25/04/2012, 13:04
AAN EXEI PAREI NERO TOTE KAPIO AKRO APO THN PERIELIXH TOU ROTORA THN EXEI AKOUSEI KAI KANEI BRAXIKIKLOMA.DEN TO KANEI PANTA GIATI POTE DEN STAMATA H PERISTROFH STO IDIO SIMIO....

OldMan
25/04/2012, 13:56
H MIKA EINAI ILIKO MONOSHS ANAMESA STA AYLAKIA TOU SILEKTI. OTAN O XALKOS FTHARI TO TE TO MONOTIKO BGENEI STH EPIGANIA ME APOTALESMA TA KARBOUNAKIAN NA MHN PATOUN SOSTA STO SILEKTI, ETSI TRABAEI TRELA AMPER KAI DEN EXEI FORA STREPSHS.
Σοβαρέψου...

Από την στιγμή που μίκα και χαλκός έρθουν στο ίδιο επίπεδο συνεχίζουν να τρώγονται το ίδιο γιατί η μίκα δεν είναι σκληρότερη από το κράμα του συλλέκτη..
(αν ήταν θα είχε διαλύσει προ πολλού τα καρβουνάκια..)

Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι δεν υπάρχει πλέον το αυλάκι ανάμεσα στους πόλους και οποιαδήποτε μικρά ρινίσματα χαλκού μπορεί να καθίσουν πάνω στην μίκα "βραχυκυκλώνοντας" έτσι 2 διαδοχικούς πόλους (ή κύριο και βοηθητικό πόλο) με αποτέλεσμα σπινθήρες κατά την μετάβαση της ψύκτρας...

Αν τραβάει "τρελά" αμπέρ, τότε το τύλιγμα αντιστάθμισης την έχει κάνει για τόπους χλοερούς..

OldMan
25/04/2012, 13:59
AAN EXEI PAREI NERO TOTE KAPIO AKRO APO THN PERIELIXH TOU ROTORA THN EXEI AKOUSEI KAI KANEI BRAXIKIKLOMA.
Το ξανακουφαίνουμε βγάζοντας και στεγνώνοντας τον ρότορα...

Αν την έχει ακούσει η μόνωση σε κάποιο σημείο, σίγουρα δεν είναι από το νερό...

nikos sun
25/04/2012, 16:07
EISAI TEXNIKOS(HLEKTROLOGOS)?

Sith
25/04/2012, 16:09
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις σας.. Οπως τα διαβαζω ολα αυτα τα τεχνικα που αναφερετε, φανταζομαι πως μεταφραζονται σε αρκετα €€€ και με εχει πιασει ενας κομπος στο στομαχι!!

OldMan
25/04/2012, 16:10
EISAI TEXNIKOS(HLEKTROLOGOS)?
OXI EYTYXWS...

sniper
25/04/2012, 16:20
EISAI TEXNIKOS(HLEKTROLOGOS)?

Όχι αλλά έχει ρεύμα.

OldMan
25/04/2012, 16:23
Όχι αλλά έχει ρεύμα.
Νόμισα ότι έλεγες τίποτε για το ιερό αυτό τέρας, τον BABIS ILEKTROLOGOS...:smokin:

nikos sun
25/04/2012, 16:24
τύλιγμα αντιστάθμισης? XA XA XA:lol:
1)GIA MIZA APO MIXANH MILAME OXI GIA CATERPILAR.
2) PLEON EINAI ME MAGNITES STO STATI
3) MIPPOS EISAI O TEXNIKOS POU TOU EIPE GIA THN SIMPIESH?????

sniper
25/04/2012, 16:27
τύλιγμα αντιστάθμισης? XA XA XA:lol:
1)GIA MIZA APO MIXANH MILAME OXI GIA CATERPILAR.
2) PLEON EINAI ME MAGNITES STO STATI
3) MIPPOS EISAI O TEXNIKOS POU TOU EIPE GIA THN SIMPIESH?????

Πατατάκια, πορν κόρ, σαλέπι...

:smokin:

OldMan
25/04/2012, 16:28
τύλιγμα αντιστάθμισης? XA XA XA:lol:
Λύσε μου μια απορία, άν θέλεις..

Γιατί περίμενες να σου πω ότι δεν είμαι Ηλεκτρολόγος για να γελάσεις ..??

sniper
25/04/2012, 16:31
Λύσε μου μια απορία, άν θέλεις..

Γιατί περίμενες να σου πω ότι δεν είμαι Ηλεκτρολόγος για να γελάσεις ..??

Το μάτι του βολάν έρχεται..

nikos sun
25/04/2012, 16:35
OXI KAI SYGNOMH AN AYTO FANIKE.
PROSPATHW SAN HLEKTROLOGOS POU EIMAI NA DOSW TA FOTA MOU OPOU NOMIZW OTI XERW KAI MPORW. NA DOSW MIA LYSH STO FILO POU EXEI TO PROBLIMA. APO ESENA POU DEN XERW KAI DEN ME XEREIS DEN PERIMENA IRONIA...
KAI NA XEREIS POS H IMIMATHIA EINAI XIROTERH APO THN AMATHIAAAA....
NOMIZA POS TO FORUM EINAI GIANA LINOUME THEMATA KAI PROBLIMATA. KAI OXI GIA NA DOUME POS THA KANOUME REZILI AYTON POU GRAFEI THN GNOMH TOU? SOSTA?

OldMan
25/04/2012, 16:38
Το μάτι του βολάν έρχεται..
Δεν ξέρω ρε συ Νίκο, ειλικρινά..

Πέραν της επαγγελματικής δεοντολογίας (μην βγάλουμε σκάρτο τον συνάδελφο) αυτό που μου την δίνει είναι ότι θα μπορούσε το παλικαρι να έχει πάει την μίζα του σε κάποιον που θα την "ξεμικάριζε" (έχω δει επαγγελματίες να λιμάρουν τα αυλάκια γιατί έτσι μάθαν από τον μαστρο-Μαθουσάλα όταν ήταν μούτσοι και να μην βάζουν ούτε γκρόβερ στην γείωση γιατί "που να ψαχνουν τώρα στον σταύλο τους" ..)

OldMan
25/04/2012, 16:45
OXI KAI SYGNOMH AN AYTO FANIKE.
Δεκτό και ανακαλώ πάρταυτα..:beer:


PROSPATHW SAN HLEKTROLOGOS POU EIMAI NA DOSW TA FOTA MOU OPOU NOMIZW OTI XERW KAI MPORW. NA DOSW MIA LYSH STO FILO POU EXEI TO PROBLIMA.
Δεκτό και εκτιμητέο, ειλικρινά..:beer:


APO ESENA POU DEN XERW KAI DEN ME XEREIS DEN PERIMENA IRONIA...
Προσπάθησε να βάλεις μπροστά σου αυτά που έγραψες και με τον τρόπο που το έκανες, σαν να τα έγραφε κάποιος άλλος και πες μου τι θα έκανες..??


KAI NA XEREIS POS H IMIMATHIA EINAI XIROTERH APO THN AMATHIAAAA....
Όχι απαράιτητα γιατί αν είμαι ημιμαθής θα νομίσω ότι μπορώ να επισκευάσω την μίζα μου με αποτέλεσμα να την κάνω μ@υνί και θα έρθω στο μαγαζί σου να με σκίσεις (δικαίως)
Αν είμαι αμαθής απλά θα έρθω να με σκίσεις (αδίκως)


NOMIZA POS TO FORUM EINAI GIANA LINOUME THEMATA KAI PROBLIMATA. KAI OXI GIA NA DOUME POS THA KANOUME REZILI AYTON POU GRAFEI THN GNOMH TOU? SOSTA?
Πολύ σωστά νόμιζες... Το ρεζίλι που το είδες..??

sniper
25/04/2012, 16:52
.... Το ρεζίλι που το είδες..??

Θα γνώρισε τον Γιωρίκα..

nikos sun
25/04/2012, 16:53
EIMAI EPANW SE MIZES KAI DYNAMO AYTOKINITON APO TO 91. EIXA MASTORA DASKALO ME POLLA............ APO KATO TOY. H ARXH MOU EINAI DEN PETAW TIPOTA POU MPORW NA EPISKEBASW... MOU THN SPAN ATOMA POU KANOUN THN DOULEIA MONO GIA TA LEYTA. KAI TELOS DEN TO PAIZW EXIPNOS OPOU DEN XERW.
AYTOS EIMAI EGW KAI TA GRAFW AYTA GIATI OTAN THA APANTISW XANA SE ENA THEMA DEN THA TO KANW GIA PLAKA...


DEN EXEIS ADIKO SE AYTO POU LES GIA TA NEA (KAI KALA) SINERGIA... OMWS OLA TADAXTILA DEN EINAI IDIA....

sniper
25/04/2012, 16:55
...OMWS OLA TADAXTILA DEN EINAI IDIA....

Γι αυτό τα σπάμε με το σφυρί ένα-ένα ξεχωριστά ;)

nikos sun
25/04/2012, 16:59
Γι αυτό τα σπάμε με το σφυρί ένα-ένα ξεχωριστά ;)
KALO KALO...

chr1s_86
25/04/2012, 17:02
OTAN THA APANTISW XANA SE ENA THEMA DEN THA TO KANW GIA PLAKA...


Επίσης όταν απαντήσεις ξανά σε θέμα να έχεις πατήσει πρώτα Caps Lock και Αlt+Shift

OldMan
25/04/2012, 17:02
OTAN THA APANTISW XANA SE ENA THEMA DEN THA TO KANW GIA PLAKA...
Πως να σε πιστέψω όταν λες κατι τέτοιο

GIA MIZA APO MIXANH MILAME OXI GIA CATERPILAR.
ενώ μιλάμε για BMW ...

sniper
25/04/2012, 17:04
KALO KALO...

Φυσικά.. όπως στα συνεργεία που δεν ξαναπατάμε ένα πράγμα..

nikos sun
25/04/2012, 17:05
Επίσης όταν απαντήσεις ξανά σε θέμα να έχεις πατήσει πρώτα Caps Lock και Αlt+Shift

THA TO EKANA AN EIXA TO ALT.... THN EKANE SE PTOSH...:cry:

nikos sun
25/04/2012, 17:11
Πως να σε πιστέψω όταν λες κατι τέτοιο

ενώ μιλάμε για BMW ...

HMIZA APO CATERPILAR EXEI TYLIGMA ANTISTATHMISHS GIAYTO THN ANEFERA...

OldMan
25/04/2012, 17:14
HMIZA APO CATERPILAR EXEI TYLIGMA ANTISTATHMISHS GIAYTO THN ANEFERA...
Βρε καλά έκανες αλλά γιατί ξεχωρίζεις τα Caterpillar από τα BMW ..??

sapila racing
25/04/2012, 17:15
HMIZA APO CATERPILAR EXEI TYLIGMA ANTISTATHMISHS GIAYTO THN ANEFERA...

Εγω την μίζα απο τις μπουλντόζες της ΥΕΒ στην Θεσσαλονίκη τις θυμάμαι ακόμα.
Ηταν 4χρονες δικύλινδρες 400cc με 2 ταχύτητες. :uplate:

nikos sun
25/04/2012, 17:20
EGW BRISKOMAI KYKLADES (KALOS H KAKOS) PLEON.MAKARI NA MPOROUSA NA SAS APODIXW THS IKANOTITES MOU KAI THS GNOSHS MOU PANW STO THEMA.:(

sniper
25/04/2012, 17:23
EGW BRISKOMAI KYKLADES (KALOS H KAKOS) PLEON.MAKARI NA MPOROUSA NA SAS APODIXW THS IKANOTITES MOU KAI THS GNOSHS MOU PANW STO THEMA.:(

Δεν χρειάζεται ν' αποδείξεις τίποτα σε κανέναν. Φτιάξε όμως το πληκτρολόγιό σου γιατί μας γ2/μησες τα μάτια..

nikos sun
25/04/2012, 17:25
Βρε καλά έκανες αλλά γιατί ξεχωρίζεις τα Caterpillar από τα BMW ..??

VRE KATALAVA TI THELEIS NA MOU PEIS....:lol: ALOSTE MOLIS APEKTISA MIA R27 BMW:cry:

Sith
12/05/2012, 09:18
Γεια σας και παλι.
Εγινε επισκεψη τελικα στον ηλεκτρολογο της Καλβου.. Ειδε το προβλημα ο μαστορας και εγινε ελεγχος στα ηλεκτρικα, αλλαγη στα καρβουνακια, και γενικο σερβις τις μιζας, συνολο 60€.
Παω να φυγω και να βαλω μπρος, και ειδα να το ξανακανει το προβλημα!! Ευτυχως ηταν και ο μαστορας μπροστα, αλλιως δεν θα με πιστευε. Τον ειδα προβληματισμενο και ανεφερε και αυτος το θεμα με την συμπιεση!!!
Θα το ξαναπαω Δευτερα για νεους ελεγχους.. Στοιχιωμενη αυτη η ερμη η μιζα.. Με τοσα φραγκα που χω δωσει επαιρνα στανταρ καινουρια :(

Sith
18/05/2012, 09:34
Update - Αλλαχθηκε και ενα εξαρτημα της μιζας που λεγεται μπομπινα, η καπως ετσι.. Σαν ενα κωνικο καρουλι μοιαζει.
Επισης ελεγθηκε το δυναμο και το ολο ηλεκτρολογικο συστημα απ τον μαστορα. Ολα νορμαλ.
Και φυσικα το προβλημα συνεχιζει να εμφανιζεται, πιο σπανια μεν, αλλα σπαστικο, δε.
Δεν υπαρχει σωτηρια προφανως...

taisteal
18/05/2012, 16:16
στο δικο μου ντακαρ συμβαινει αυτο ακριβως εδω και 70000 χλμ...εδω και δυο χρονια περιπου.οταν το κανει το αφηνω,ξαναγυρνω διακοπτη και παιρνει κανονικα.

Sith
21/05/2012, 22:04
Τριτη επισκεψη στον ηλεκτρολογο χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα.. Αφου εξετασαμε ολες τις πιθανοτητες, τωρα μπορει να εχει να κανει με την συμπιεση, μου λενε τα μαστορια. Πιθανο ανοιγμα κινητηρα, ελεγχος κεφαλης κλπ..

Το επομενο μου ποστ θα ειναι στην κατηγορια των αγγελιων μαλλον :lol:

ΥΓ: Φιλε tommy dakar, μαλλον δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα μου αρεσει να εχω το μοτορι στην πενα και μου την σπαει οταν κατι δεν δουλευει οπως πρεπει, ιδιαιτερα αφου εχω ξοδεψει τοσα ευρα χωρις αντικρυσμα.. Ασε και το αλλο. Πας να το βαλεις μπρος, ενω εισαι παρκαρισμενος σε καμια καφετερια, η μπροστα σε κοσμο, και με το που αρχισει η μιζα τα δικα της θες να ανοιξει η γη να σε καταπιει :p

AUFGEBRACHT
21/05/2012, 22:08
Τριτη επισκεψη στον ηλεκτρολογο χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα.. Αφου εξετασαμε ολες τις πιθανοτητες, τωρα μπορει να εχει να κανει με την συμπιεση, μου λενε τα μαστορια. Πιθανο ανοιγμα κινητηρα, ελεγχος κεφαλης κλπ..

Το επομενο μου ποστ θα ειναι στην κατηγορια των αγγελιων μαλλον :lol:


Σε άλλο site φαντάζομαι... :D

taisteal
21/05/2012, 22:15
ΥΓ: Φιλε tommy dakar, μαλλον δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα μου αρεσει να εχω το μοτορι στην πενα και μου την σπαει οταν κατι δεν δουλευει οπως πρεπει, ιδιαιτερα αφου εχω ξοδεψει τοσα ευρα χωρις αντικρυσμα.. Ασε και το αλλο. Πας να το βαλεις μπρος, ενω εισαι παρκαρισμενος σε καμια καφετερια, η μπροστα σε κοσμο, και με το που αρχισει η μιζα τα δικα της θες να ανοιξει η γη να σε καταπιει :p[/QUOTE]

εγω την εχω μαθει πλεον και οταν παει να το κανει κλεινω διακοπτη και στα καπακια ξανανοιγω και παιρνει,οποτε δεν γινομαι ρομπα:D
ειναι ωραιο κολλημα να εχει τα μικροθεματακια του,αλλιως θα ηταν βαρετο σχιστοματικο :lol:

MikeG
21/05/2012, 22:17
Ας απαντήσω.

Πρόβλημα συμπίεσης είναι η πρώτη φορά που ακούω για GS 650. Αν θες βάλε πάλι ένα video το πως είναι τώρα. Ένα μικρό μικρό κόμπιασμα αν υπάρχει εγώ θα το έλεγα ως και φυσιολογικό. 6 χρόνια είναι 650GS & σπανίως θυμάμαι ότι το αντιμετώπιζα αυτό. Όταν τώρα πας να βάλεις μπρος, σβήνουν τα φώτα, μηδενίζει το κοντέρ;
Το μηχανάκι το αισθάνεσαι πεσμένο; Από τη στιγμή που θα το βάλεις μπρος σου κάνει τίποτα άλλο περίεργο; Πόσα χιλιόμετρα έχει;

Επίσης πήγαινε plugαρε το δε ένα διαγνωστικό στη BMW να δεις αν σου βγάζει κάποια βλάβη. Θερμοκρασία έχει ανεβάσει ποτέ να πετάξει τα νερά;

koutsouk
21/03/2013, 00:26
Φιλε μου ποσο σε καταλαβαινω να ηξερες! Εχω ενα kymco xciting 500, με το ιδιο ακριβος προβλημα εδω και 2 χρονια ! Αλλαξα μιζα , γραναζι μιζας, αποσυμπιεστη ( το δικο μου εχει αυτοματο ) ,κοιταξα ρευματα , καλωδια , extra γειωσεις , μπαταρια yuasa 14h με μεγαλυτερα cca, το προβλημα παραμενει. Δεν εχει σημασια αν κανει κρυο η ζεστη, το κανει οποτε του καπνισει. Απλα αφηνεις το κουμπι της μιζας , το ξαναπατας και περνει με τη μια! Πραγματικα πολυ εκνευριστικο! Αν βρεις τη λυση σε περιμενω ολος αυτια !

Ωχ τωρα ειδα ποτε ηταν το θεμα! Θα το πουλησε το παληκαρι!

GsDakar
21/03/2013, 12:25
τα φωτα σβηνουν ετσι και αλλιως οταν πατας μιζα για την μπαταρια, μην μπερδευεσαι,και εμενα το κανει (σπανια) και σε αλλους που ξερω το ιδιο,ειναι θεμα συμπίεσης,κανε αυτο που κανει και ο φιλος παραπανω,οταν το κανει κλεισε μιζα ανοιξε παλι και εισαι μια χαρα.Ολοι αυτο κανουμε. :)

koutsouk
21/03/2013, 12:40
τα φωτα σβηνουν ετσι και αλλιως οταν πατας μιζα για την μπαταρια, μην μπερδευεσαι,και εμενα το κανει (σπανια) και σε αλλους που ξερω το ιδιο,ειναι θεμα συμπίεσης,κανε αυτο που κανει και ο φιλος παραπανω,οταν το κανει κλεισε μιζα ανοιξε παλι και εισαι μια χαρα.Ολοι αυτο κανουμε. :)

Ως ένα σημείο συμφωνώ μαζί σου.
Θεωρώ όμως πως δεν είναι θέμα συμπίεσης. Ο λόγος που το λέω είναι πως δε γίνεται κάποια κίνηση από τη μίζα για να αλλάξει η συμπίεση . Αφήνεις το κουμπί , ξαναπατάς και πέρνει απευθείας μπροστά σα να μη συναίβει ποτέ το πρόβλημα !
Είναι θέμα απωλειών από το ηλεκτρικό σύστημα. Δε μπόρεσα να βρω τι είναι οπότε απλά ζω με αυτό. Σίγουρα όμως το μηχανάκι δε το έκανε αυτό εξαρχής οπότε κάπου υπάρχει βλάβη. Να σημειώσω πως όταν συμβαίνει αυτό το κόμπιασμα πέφτει η τάση στα όργανα αλλά δε χάνουν τα χιλιόμετρα τους . Αυτό που μου μένει να κάνω ακόμα είναι να ανοίξω το διακόπτη της μίζας , να του ρίξω ένα γερό καθάρισμα και αν δε κάνει τίποτα κι αυτό να του βάλω ένα νέο ρελέ μίζας. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο σε ένα τόσο απλό σύστημα εκκίνησης. Να αναφέρω ακόμα πως δεν έχει σχέση αν είναι κρύος ή ζεστός ο κινητήρας . Το κάνει όποτε θέλει.

Simon_says
19/02/2014, 17:38
Καλησπέρα κατοχος ενος μηνος του gs του 2003, εμενα μου παρουσιάζει το εξης , παω να βαλω μπροστα τιποτα κανεναν ήχο, μετα απο μερικες φορες παιρνει, αν μετα την βολτα την σβήσω και την ξαναβάλω μπρος παιρνει κανονικά

GsDakar
19/02/2014, 19:04
δεν ακους την τρομπα να δινει καυσιμο ;

DgSensei
19/02/2014, 19:08
'Οταν λες κανέναν ήχο εννοείς τίποτα απολύτως?Ούτε το τσαφ της μίζας?Η απλά δίνει η μίζα αλλά δεν γυρνάει η μηχανή?Αν δεν ακούς τίποτα απολύτως τότε ή μπαταρία ή πρόβλημα στη μίζα θα είναι.