PDA

View Full Version : Kawasaki Kaze R



MikeG
01/03/2012, 18:22
Καλησπέρα σε μια από τις πιο ενεργές παρέες του forum.
Έχω λοιπόν που λέτε, ένα Kawasaki Kaze R του 2003, το οποίο κινείται καθημερινά σε αστικές μετακινήσεις. Εμφανίζει τα σημάδια φθοράς, κυρίως εξαιτίας του καιρού, μιας που ο αδερφός μου που το καβαλάει δε του δίνει και πολύ σημασία. Οι ζάντες του έχουν αρκετές σκουριές, όπως και κάποια σημεία στο πλαίσιο, και τα πλαστικά τρίζουν μετά από τόσο καιρό.

Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας την ανακατασκευή του Σπύρου στο παπί του, ζήλεψα αρκετά & μου μπήκαν και ιδέες ώστε το παπί να γίνει custom. Ψάχνω λοιπόν, φωτογραφίες από άλλα Kawasaki που θα μου δώσουν ιδέες ως προς την τελική απόφαση. Το σίγουρο είναι ότι το παπί θέλω να μπορεί να μεταφέρει δύο άτομα. Όλα τα άλλα είναι συζητήσιμα.

Για ρίχτε τις προτάσεις σας.


:smokin:


p.s Χώρος για να γίνει η δουλειά υπάρχει, εργαλεία επίσης. Το μόνο που μας λείπει είναι αμμοβολή & κομπρεσσέρ αέρα με πιστόλι βαφής.

mikes
01/03/2012, 19:37
p.s Χώρος για να γίνει η δουλειά υπάρχει, εργαλεία επίσης. Το μόνο που μας λείπει είναι αμμοβολή & κομπρεσσέρ αέρα με πιστόλι βαφής. γιατι? ποσο μακρυα απο σενα ειναι ο χρηστος-παλιογερος-sv9cvk???

lspiros
01/03/2012, 22:19
κατ αρχην ξεκινα σωστα.καμια επαφη με γερους που το παιζουν τζοβενα και δηθεν ανακατασκευαζουν:smokin:
λοιπον σοβαρα τωρα.το kaze r ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση για customia μιας και το πλαισιο ειναι σωληνωτο και στο πισω μερος του και γυμνο θελει πολλες επεμβασεις για να δειξει ωραιο.απο την αλλη ειναι πολυ αξιοπιστη και στοιβαρη βαση για μετατροπες.στο net δυσκολα βρισκεις custom project με αυτο,εκτος καποιες καγκουρικες προτασεις απο φιλιππινες,ινδονησια,μαλαισια.απο αυτες ομως μπορεις να παρεις μεμονωμενα ιδεες,πχ για το τιμονι:rolleyes:248691248692

Gi_4ce
01/03/2012, 22:21
Φτιάχτο ρε άνθρωπε να κάνεις τη δουλειά σου...

Το KazeR καγκούρικο γίνεται. Ξεχωριστο δεν γινεται.

MikeG
02/03/2012, 12:26
Μάλιστα.
Η αλήθεια είναι ότι όσο το έχω ψάξει και εγώ, δε βρήκα κάτι ενδιαφέρον. Θα συνεχίσω την αναζήτηση μου & αν δεν βρω κάτι όμορφο, θα το σουλουπώσω απλώς.

sv9cvk
02/03/2012, 15:15
[QUOTE=lspiros;2152177]κατ αρχην ξεκινα σωστα.καμια επαφη με γερους που το παιζουν τζοβενα και δηθεν ανακατασκευαζουν:smokin:
λοιπον σοβαρα τωρα.το kaze r ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση για customia μιας και το πλαισιο ειναι σωληνωτο και στο πισω μερος του και γυμνο θελει πολλες επεμβασεις για να δειξει ωραιο.απο την αλλη ειναι πολυ αξιοπιστη και στοιβαρη βαση για μετατροπες.στο net δυσκολα βρισκεις custom project με αυτο,εκτος καποιες καγκουρικες προτασεις απο φιλιππινες,ινδονησια,μαλαισια.απο αυτες ομως μπορεις να παρεις μεμονωμενα ιδεες,πχ για το τιμονι:rolleyes:

Τζοβενο ειμαι ρε ραμολι!!!
Κατα τα αλλα καλα τα λες!!!
Ενα σουλουπωμα και ειναι ΟΚ!

motomaniac
08/03/2012, 02:15
βρες ενα μικρο μεταλικο τεποζιτο απο μηχανη βαλτο αναμεσα σε σελα και τιμονι και φντασου. αν αρχισουν να τρεχουν σχεδια καντο αλλιως αππαλαξε το απο τα χρονια που κουβαλαει. την ιδεα με το τεποζιτο την εχω εδω και χρονια για cub. μπουκαλες απο κανα DT50 (χμμ εχω κιολας...) τεποζιτο απο τοι χωρεσει μικρο και δακρυ να ειναι και μετα.. φαντασια..

MikeG
20/03/2012, 23:02
Παιδιά έχει κανείς ιδέα που θα βρω το service manual και το parts number για το Kaze R?

Στο http://www.cmsnl.com/ δε το έχει.


Επίσης ψάχνω site με aftermarket καλούδια για παπάκια

Ευχαριστώ.


:beer: :beer:

lspiros
20/03/2012, 23:41
Ρωτά το μέλος φραγκισκο για manual

byron
20/03/2012, 23:44
Επίσης ψάχνω site με aftermarket καλούδια για παπάκια



Να σε δω ρε Mike να καβαλάς bobber KazeR grasshopper green με νίκελα, μαργαρίτες και μπλέ λάμπα κάτω από το μοτέρ....να γελάνε και τα θερμοκήπια τσις Κρήτης. :lol:

Gi_4ce
20/03/2012, 23:52
Manual δεν εχω αλλα μεσα σε 2 ωρες λύνεται...
250462


Όσον αφορά τα aftermarket, δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι τιμες στα παπιομάγαζα VS site...

MikeG
20/03/2012, 23:56
Να σε δω ρε Mike να καβαλάς bobber KazeR grasshopper green με νίκελα, μαργαρίτες και μπλέ λάμπα κάτω από το μοτέρ....να γελάνε και τα θερμοκήπια τσις Κρήτης. :lol:

Δε θα γίνει καγκούρικο. Καμιά εξατμισούλα ίσως μόνο, κανά άλλο carb με χοάνη.





Όσον αφορά τα aftermarket, δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι τιμες στα παπιομάγαζα VS site...

Εδώ που είμαι δε παίζουν παπιομάγαζα, συν ότι θέλω να δω από site για να πάρω τίποτα ιδέες

ilias s.m.
21/03/2012, 00:27
Manual δεν εχω αλλα μεσα σε 2 ωρες λύνεται...
250462


Όσον αφορά τα aftermarket, δεν εχουν μεγαλη διαφορα οι τιμες στα παπιομάγαζα VS site...


Οταν εχεις αλλες 2 ωρες free,κανε μια εγχειρηση και στο δικο μου:p Εχει αρχισει να ψιλοκουδουνιζει και να τσιμπαει λαδακι...

MikeG το κασερακι ειναι οτι πρεπει για καθημερινη χρηση:winka: Εγω του φορεσα και μια μπαγκαζιερα και καθρεφτες και εγινε μουν@ρ@!!!:smokin:

motomaniac
21/03/2012, 01:08
ιδεες. προσωπικα καμια δεν μ'αρεσε αλλα περι ορεξεος...

http://www.bikepics.com/pictures/1304920/

http://www.bikepics.com/pictures/1059946/

http://www.bikepics.com/pictures/1034032/

αυτη κατι λεει http://www.bikepics.com/pictures/1331135/

κατι παιζει με τις ροδες.. http://lapaz-entrerios.olx.com.ar/vendo-kawasaki-kazer-mod-2000-iid-32780607

αυτος ειναι καγκουρας! http://www.bikepics.com/pictures/1467155/

astroman76
21/03/2012, 15:30
το μηχανακι εχει μοντερνες παπιογραμμες δεν γηνετε custom look..

καλητερα να βρεις κανα παλιο C και να γουσταρεις...

arhs
21/03/2012, 19:17
Παιδιά έχει κανείς ιδέα που θα βρω το service manual και το parts number για το Kaze R?

κοίτα να δεις τι γίνεται... κάποτε είχα ένα kriss για το οποίο έλεγαν οτι μηχανικά είναι το ίδιο με το kaze-r. πρόσφατα έμαθα οτι δεν είναι ακριβώς ίδια (πχ. άλλη μπιέλα, καλύτερη του kaze-r).

ε λοιπόν, αυτό που δε θυμάμαι είναι αν εγώ είχα το manual του kaze-r και απλά το "δούλεψα" πάνω στο kriss με τη σκέψη οτι είναι ίδια (τότε όλα ίδια μου φάνηκαν!:rotflmao:) ή αν είχα όντως το manual του kriss. αν δεν το έχεις βρει τις επόμενες 2-3 μέρες μπορώ να ρίξω μια ματιά στο ερείπιο που έχω σπίτι και αποκαλώ "υπολογιστή" μήπως και το βρω.

universalgr1
26/03/2012, 15:40
Καλό ξεκίνημα αδερφέ..

Δεν συμφωνώ πως δεν γίνεται κάτι ξεχωριστό..

Αν έχεις μπόλικη φαντασία κι ακόμη περισσότερη όρεξη μπορείς να φτιάξεις customιά ακόμα κι από μια τοστιέρα!!!
:winka:


Κάντο φυτίλια.. ρίξε τα σχέδια, κράτα το πλαίσιο, δες πώς μπορείς να το ντύσεις.. Προσωπικά σε εμένα αυτό φαντάζει σαν μοναδική πρόκληση..

Ρίχτε ρε σεις ιδέες όλοι.. Μπορεί να βγει ωραίο projectάκι.. :beer::beer:

astroman76
26/03/2012, 15:51
Οπως δεν μπορεις να φτηαξεις ενα GSXR να φενετε καλο σαν chopper Κρατωντας τα μαμα πραγματα ετσι και το Καζε δεν θα δηξει ποτε οπως ενα Cub... Εκτος και αν εχεις σκοπο να σκασεις τρελα λεφτα και πολλες ωρες για κοψε ραψε... απλα τα μηχανακια αυτα εχουν πολυ πλαστικουρα και χωρις την πλαστικουρα δεν φενοντε σωστα... Αντιθετα ενα CB το απογυμνωνεις και το μηχανακι στεκει το ιδικο και ακομη καλητερο,, απλα γιατι εχει κλασικες γραμμες πανω του... τιποτα το διαστιμικο!


My 2 Cents

universalgr1
26/03/2012, 17:10
Και ακριβως γι'αυτο μπορει να βγει κατι πολυ ιδιαιτερο και ακρως ενδιαφερον.. Μια custom κατασκευη δεν εικαι απαραιτητο να μοιαζει σε τσοπερ οπωσδηποτε..

Αα.. Και εννοειται ολα αυτα για παιχνιδι και πειραματισμο. Αν ειναι για καθημερινη κυκλοφορια και το χρειαζεται το παπι,εννοειται ενα μαζεματακι και ολοταχως στην καθημερινη βιοπαλη..
Η δικη μου αποψη.. :beer:

astroman76
26/03/2012, 17:13
ενα καζε αν το κανεις κανα βαψιμο θα μιαζει με αυτα που εχουν στην Ινδονισια αν γουσταρει αυτο το παιδι.. ας το κανει αλλα σαν κατι bobb/chop style που φτιαχνουν Ιαπωνια δεν θα μιαζει....

universalgr1
27/03/2012, 01:11
Απελευθερωστε λίγο τη σκέψη σας.. think out of the box..

Γιατι να χρειαζεται να κρατήσει τα πλαστικα.. και να μην κάνει δικες του δημιουργιες απο πολυεστερα ας πουμε...;;

Γιατι να κρατησει το μπροστινό του Kaze και να μην χρησιμοποιησει 2 καλαμια με custom φαναρακι..;

Βασικά εγώ θα έκανα κατασκευή πάνω στο πλαίσιο του Kaze με δοκους και τα υπόλοιπα με handmade πολυεστερικά.. whitewall ελαστικα οπως του Σπύρου.. ape hanger τιμονακι και ντεποζιτάκι ή χειροποίητο ή απο κανένα cb-δάκι 50άρι... ή κάτι τέτοιο..


Βέβαια.. αν υπάρχει και χρήμα.. όλα γίνονται.. :winka:

Μερικές ιδέες πετάω.. δεν ξέρω καν αν είναι υλοποιήσιμες..

:beer:


Να ένα chopper από παπί

universalgr1
27/03/2012, 01:19
Και το αγαπημένο μου...

Παπί σε cafe racer...


:beer::beer:

motomaniac
27/03/2012, 02:30
Απελευθερωστε λίγο τη σκέψη σας.. think out of the box..

Γιατι να χρειαζεται να κρατήσει τα πλαστικα.. και να μην κάνει δικες του δημιουργιες απο πολυεστερα ας πουμε...;;

Γιατι να κρατησει το μπροστινό του Kaze και να μην χρησιμοποιησει 2 καλαμια με custom φαναρακι..;

Βασικά εγώ θα έκανα κατασκευή πάνω στο πλαίσιο του Kaze με δοκους και τα υπόλοιπα με handmade πολυεστερικά.. whitewall ελαστικα οπως του Σπύρου.. ape hanger τιμονακι και ντεποζιτάκι ή χειροποίητο ή απο κανένα cb-δάκι 50άρι... ή κάτι τέτοιο..


Βέβαια.. αν υπάρχει και χρήμα.. όλα γίνονται.. :winka:

Μερικές ιδέες πετάω.. δεν ξέρω καν αν είναι υλοποιήσιμες..

:beer:


Να ένα chopper από παπί

αυτο ακριβως σκοπευω να κανω. ψαχνω σκελετο με χαρτια σε λογικη τιμη για να αρχισω. (αφου με ξαναπαρουν στην δουλεια) μου περισευουν ενα μπροστινο απο DT50 ενα ζευγαρι αλουμινενια ζαντολαστιχα παλιομοδιτικα 16αρια απο τετοιο σκατοπραμα http://motosvit.com/Hyosung/Hyosung%20KR110/Hyosung_KR_110_2005_1024.jpg οποτε εχω και κατι αλλες ιδεες καλες.. αναμεινατε....απλα θελω και χαρτια γιατι αμα ειανι να κανεις ποσερια με πολυ μερακι να μην το φαει το γκαραζ οπως αυτο που κανω τωρα..

motomaniac
27/03/2012, 02:32
Και το αγαπημένο μου...

Παπί σε cafe racer...


:beer::beer:

ψιτ ε.. παραφερεσαι.. αυτο μαλλον δεν ηταν ποτε παπι. απλα εχει παρομοιο μοτερ. τετοιο δεν θες? http://3.bp.blogspot.com/-CdBYPI8UZt4/ThQFQ7M4ClI/AAAAAAAAAJQ/QSRu8t3Lo5k/s1600/Honda+Dream+CB50+dream50.jpg δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να ρθει ελλαδα. γι'αυτο κι εγω φτιαχνω κατι παρομοιο. ;) ξεφυγαμε ομως απο το θεμα. το οποιο ειναι τι θες? ποσα σκοπευεις να του χωσεις? αξιζει τον κοπο?

universalgr1
27/03/2012, 08:15
ψιτ ε.. παραφερεσαι.. αυτο μαλλον δεν ηταν ποτε παπι. απλα εχει παρομοιο μοτερ.

Βρε ναι.. το ξέρω αυτό.. Απλά ήθελα να παραθέσω 2 παραδείγματα με το πού μπορεί να σε φτάσει η φαντασία σου..

In any case... ας αποφασίσει το παιδί τι θέλει να το κάνει.. κι εδώ είμαστε!! :D:D

:beer::beer:

MikeG
27/03/2012, 12:36
Λοιπόν, από όσο το έψαξα και από τα γραφόμενα σας εδώ, το KazeR θα παραμείνει το ίδιο ως έχει. Άντε να μπει καμιά εξατμισούλα και χοάνη. Για project ψάχνω πλέον Honda Cub 50 C το οποίο θα προσπαθήσω να το πάω προς αυτή τη κατεύθυνση.

251228


Έχω αρχίσει βόλτες τις γειτονίες και ψάχνω για παρατημένα C50.

universalgr1
27/03/2012, 12:45
:beer: :beer:

Τhat's the spirit!!! Αναμένουμε!! :D

motomaniac
27/03/2012, 13:12
πολυ ομορφο το cub. με το καρμπ του τι παιζει??????????

astroman76
27/03/2012, 13:48
Απελευθερωστε λίγο τη σκέψη σας.. think out of the box..

Γιατι να χρειαζεται να κρατήσει τα πλαστικα.. και να μην κάνει δικες του δημιουργιες απο πολυεστερα ας πουμε...;;

Γιατι να κρατησει το μπροστινό του Kaze και να μην χρησιμοποιησει 2 καλαμια με custom φαναρακι..;

Βασικά εγώ θα έκανα κατασκευή πάνω στο πλαίσιο του Kaze με δοκους και τα υπόλοιπα με handmade πολυεστερικά.. whitewall ελαστικα οπως του Σπύρου.. ape hanger τιμονακι και ντεποζιτάκι ή χειροποίητο ή απο κανένα cb-δάκι 50άρι... ή κάτι τέτοιο..


Βέβαια.. αν υπάρχει και χρήμα.. όλα γίνονται.. :winka:

Μερικές ιδέες πετάω.. δεν ξέρω καν αν είναι υλοποιήσιμες..

:beer:


Να ένα chopper από παπί


Αυτο πιο πολυ για κανα motobecane μου κανει παρα για παπι...

MikeG
27/03/2012, 13:53
Οπότε, ζητείται χρέπι Cub 50 σε οποιαδήποτε κατάσταση, όσο παλιό & αν είναι & όσο το δυνατόν φθηνότερα. Ακόμα και χάρισμα.

:winka:

motomaniac
27/03/2012, 15:12
Οπότε, ζητείται χρέπι Cub 50 σε οποιαδήποτε κατάσταση, όσο παλιό & αν είναι & όσο το δυνατόν φθηνότερα. Ακόμα και χάρισμα.

:winka:

ψιτ! θελω κι εγω ενα.. χαχαχαχα

universalgr1
27/03/2012, 15:17
Οπότε, ζητείται χρέπι Cub 50 σε οποιαδήποτε κατάσταση, όσο παλιό & αν είναι & όσο το δυνατόν φθηνότερα. Ακόμα και χάρισμα.

:winka:



ψιτ! θελω κι εγω ενα.. χαχαχαχα


Eεε.. Αν βρείτε 3 εγώ θα πάρω το .... δώρο!!! :D:D

:beer::beer:

MikeG
27/03/2012, 15:33
Έχω ήδη βρει 2 εδώ στη γειτονιά παρατημένα. Τα έχουν για να κρατάνε χώρο parking για τα κάρα τους.
Τώρα χαρτάκι με το τηλέφωνο μου στη σέλα τους και αναμονή.

motomaniac
28/03/2012, 00:29
στα νησια εχει διαμαντια αμα θες να ψαξεις.. και στην κερκυρα ολα τα χωρια εχουν απιστευτα πραγματα.. (κερκυρα μονιμος τουριστας τζαμπατζης)

spyrosss
11/04/2012, 12:17
Καλημερα, εχω και εγω ενα kaze-r,και θελω να σας ρωτησω κατι. Οταν πηγαινα να το σκασω στην κατηφορα μολις επερνε την ταχυτητητα γυρνουσε λιγο ο κινητηρας μεσα και μετα νεκρωνει. λες και την πεταει. τα φυγοκεντρικα μολις τα αλαξα ειναι καινουργια. τι μπορει να φταει??

teodim
19/04/2017, 13:04
Καλησπέρα σας.
έχω ένα kaze r και θέλω να το χαμηλώσω μπροστά χωρίς να κόψω ελατήρια.γίνεται αν "λύσω" από ψηλά τις μπουκάλες και να τις βιδώσω πιο χαμηλά όπως στα honda?
Ευχαριστώ