PDA

View Full Version : Ζητείται βοήθεια - αναγνώριση δαγκάνας φρένων tokico



Acacius
01/03/2012, 21:29
Ίσως είναι λίγο κουλό αυτό που ζητάω, αλλά ορίστε:

Λοιπόν, αγόρασα αυτή τη δαγκάνα (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360421013834) και χρειάζομαι βοήθεια διότι δεν ξέρω από ποιο μοντέλο/α προέρχεται.

Κατά τον πωλητή είναι από GSX-R 750 SRAD (GR7DB) 1996-99. Ψάχνοντας κατόπιν εορτής, ανακαλύπτω ότι όλα τα 750άρια GSXR της περιόδου έχουν εξαπίστονες δαγκάνες. Έψαξα άλλα μοντέλα και βρίσκω παρεμφερείς δαγκάνες αλλά όχι την ίδια, ο δε πωλητής μου απαντάει ότι δεν έχει άλλες πληροφορίες, κοινώς το μΠούλο. Εγώ την κόβω για αρχές του 90 αλλά μέχρι τώρα τζίφος.

Δε με νοιάζει αν δε μπαίνει σε GSXR, αλλά θέλω να ξέρω από πού προέρχεται, οπότε πρώτα ρωτάω την πηγή της απόλυτης γνώσης (εσάς ντε!) και σαν τελευταία λύση πάω σε καμιά αντιπροσωπεία...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, παραθέτω και την εικόνα για όταν ο ηΜπέης την αποσύρει:

VANDA
01/03/2012, 22:17
Μου μοιάζει με αυτές (http://www.thetuningworks.co.uk/store/product_info.php?products_id=773&osCsid=b404cbd7cc292280802467f5c47580bd) (RGV250 VJ22). Τι λες;

Acacius
01/03/2012, 23:45
Αυτό θα πει σέρβις! Σας ευχαριστώ πολύ καλή μου κυρία, ο Ντούχαν να μου κόβει χιλιογραμμόμετρα στις μεσαίες και να σας δίνει ίππους τέρμα γκάζι.

Δεν ξέρω τι μέγεθος έμβολα έχει η δαγκάνα αλλά μάλλον είναι από RGV ή από GSXR 400 έτσι όπως φαίνεται. Το είχα ψυλλιαστεί ότι ήταν από μηχανάκι που ζαχάρωνα στα νιάτα μου, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου σε δίχρονο ή παραεισαγωγής.

Και πάλι ευχαριστώ :beer:

SoulGR
02/03/2012, 00:03
απο περιεργεια η εχει σημασια σε τι ηταν φορεμενες?
πανω κανα κωδικο δεν εχουν?

Acacius
02/03/2012, 00:40
απο περιεργεια η εχει σημασια σε τι ηταν φορεμενες?
πανω κανα κωδικο δεν εχουν?
Όχι τόσο περιέργεια όσο για την περίπτωση που θα χρειαστεί συντήρηση/ανταλλακτικά για να ξέρω τι ζητάω. Κωδικό δε βρήκα πάνω πουθενά και δεν έχω βγάλει τα τακάκια για να δω αν έχουν. Ούτως ή άλλως τον ίδιο τύπο τακάκια φαίνεται ότι παίρνουν και πολλές άλλες δαγκάνες οπότε ούτε από εκεί θα έβγαζα άκρη.

Edit: Κανονικά πρέπει να ξέρει κανείς και τι απόσταση έχουν οι βίδες και υποθέτω και σε τι διαμέτρους δίσκων φοριούνται, αλλά στη δική μου περίπτωση δεν έπαιξε ρόλο.