PDA

View Full Version : Βοήθεια κομπιουτεράδες: Dell και FreeDOS



sergiosm
01/03/2012, 22:03
Ρε παιδιά, ψάχνω για Desktop για το γραφείο και μεταξύ άλλων βρήκα κάποιους της Dell που στο λειτουργικό λέει: FreeDOSS.

Τί είναι τούτο;;

Εγώ που βασικά θέλω να δουλεύω το MSOffice και να μπαίνω στο internet, θα μπορώ να το κάνω;
Επισημαίνω ότι οι γνώσεις μου στο .. άθλημα μέχρι στο να βρω και να κατεβάσω κανά driver. Αλλά μέχρι εκεί.
Τί λέτε; να το κάνω το βήμα;

chr1s_86
01/03/2012, 22:27
Για να είσαι νόμιμος θα χρειαστεί να αγοράσεις επιπρόσθετα κάποια version των Windows και του Office. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μια διανομή Linux κι ένα OpenOffice αλλά απ'ότι καταλαβαίνω θα χρειαστείς λίγο βοήθεια για αυτά... :)

fkol k4
01/03/2012, 22:39
Ρε παιδιά, ψάχνω για Desktop για το γραφείο και μεταξύ άλλων βρήκα κάποιους της Dell που στο λειτουργικό λέει: FreeDOSS.

Τί είναι τούτο;;

Εγώ που βασικά θέλω να δουλεύω το MSOffice και να μπαίνω στο internet, θα μπορώ να το κάνω;
Επισημαίνω ότι οι γνώσεις μου στο .. άθλημα μέχρι στο να βρω και να κατεβάσω κανά driver. Αλλά μέχρι εκεί.
Τί λέτε; να το κάνω το βήμα;

Το FreeDOS είναι ένα ελεύθερο λειτουργικό σύστημα συμβατό με το πάλαι ποτέ DOS (προ-windows εποχή). Δεν έχει γραφικά, παράθυρα και ποντίκι, είναι γραμμή εντολών.
Οι εταιρείες απλά το εγκαθιστούν γιατί είναι δωρεάν (τώρα θα μου πεις, το ίδιο είναι και σχεδόν όλες οι διανομές Linux και ταυτόχρονα κάνουν τα παντα, οπότε δεν έχει και τεράστια λογική αυτή η κίνηση).
Για να τρέξεις το MSOffice χρειάζεσαι windows. Για να έχεις μία σουΐτα εφαρμογών γραφείου όπως η IBM Lotus Symphony, το Open Office (LibreOffice πια) με αρκετά μεγάλη συμβατότητα με τα ήδη υπάρχοντα .doc και .xls αρχεία σου, μπορείς να σβήσεις το FreeDOS και να έχεις μια διανομή Linux (στην υπογραφή μου υπάρχουν 2 links).
Είναι πολύ ευκολότερο από όσο προϊδεάζει η λέξη "Linux", αλλά αν δεν θέλεις να ξεφύγεις από όποιες συνήθειες έχεις, πάρε κάτι με windows.

vaska
01/03/2012, 22:40
Ρε παιδιά, ψάχνω για Desktop για το γραφείο και μεταξύ άλλων βρήκα κάποιους της Dell που στο λειτουργικό λέει: FreeDOSS.

Τί είναι τούτο;;

Εγώ που βασικά θέλω να δουλεύω το MSOffice και να μπαίνω στο internet, θα μπορώ να το κάνω;
Επισημαίνω ότι οι γνώσεις μου στο .. άθλημα μέχρι στο να βρω και να κατεβάσω κανά driver. Αλλά μέχρι εκεί.
Τί λέτε; να το κάνω το βήμα;

Είναι το κόλπο που κάνουν οι εταιρίες και ουσιαστικά πουλάνε μόνο το μηχάνημα χωρίς να χρεώνουν λειτουργικό. Με το φρι ντος δεν θα μπορείς να κάνεις τπτ απ' όσα λές ότι θέλεις.

Αν στο γραφείο είχες άλλο πισι με λειτουργικό ας πούμε win xp και είχε ταμπελάκι γνησιότητας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις εκείνο το ταμπελάκι αφού ισχύει για ένα μηχάνημα και το παλιό θα το αποσύρεις. Θα χρειαστείς όμως κάποιον να σου κάνει την εγκατάσταση.

Από την άλλη όπως σου είπαν παραπάνω με ubuntu και open office θα είσαι οκ. Θα πρέπει όμως να ξέρεις οι συνεργάτες σου τι αρχεία office διαβάζουν για να σώζεις σε εκείνο το φορμα.

ότι θες ρωτάς!!!!!!!

sergiosm
01/03/2012, 22:41
Για να είσαι νόμιμος θα χρειαστεί να αγοράσεις επιπρόσθετα κάποια version των Windows και του Office. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις μια διανομή Linux κι ένα OpenOffice αλλά απ'ότι καταλαβαίνω θα χρειαστείς λίγο βοήθεια για αυτά... :)

Office νόμιμο έχω.
Όμως γιατί θα πρέπει να αγοράσω και windows; Δεν τρέχει στο FreeDoss;

MikeG
01/03/2012, 22:46
Office νόμιμο έχω.
Δεν τρέχει στο FreeDoss;

Όχι.

sergiosm
01/03/2012, 22:48
Για να τρέξεις το MSOffice χρειάζεσαι windows.


Με το φρι ντος δεν θα μπορείς να κάνεις τπτ απ' όσα λές ότι θέλεις.

Κατάλαβα.
Άρα στην περίπτωσή μου τα windows είναι μονόδρομος.

Μιας όμως και σας βρήκα ας σας ... εκμεταλλευτώ.

Τα dell αξίζουν; Να πάω προς τα εκεί;

vaska
01/03/2012, 22:49
win-office το πακετάκι από τη μαμά μικρομαλακή. Κάνε αυτό που σου είπαμε με κάποια διανομή linux θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο και πιό πολύ θέμα συνήθειας.

fkol k4
01/03/2012, 22:50
Office νόμιμο έχω.
Όμως γιατί θα πρέπει να αγοράσω και windows; Δεν τρέχει στο FreeDoss;

Όχι, δεν τρέχει.
Το MSOffice χρειάζεται windows. Στο Linux αρκετοί το τρέχουν με μία εφαρμογή που λέγεται WINE (WINdows Emulator), αλλά δεν τρέχει καλά όλες τις εκδόσεις (δες αν θέλεις (http://appdb.winehq.org/appview.php?appId=31)).

fkol k4
01/03/2012, 22:52
Μιας όμως και σας βρήκα ας σας ... εκμεταλλευτώ.

Τα dell αξίζουν; Να πάω προς τα εκεί;

Δεν είχα ποτέ, αλλά από παντού έχω ακούσει καλά λόγια (στο forum του Ubuntu όπου είμαι μέλος, το 95% πίνει νερό στο όνομα της Dell. Κάτι θα ξέρουν).

chr1s_86
01/03/2012, 22:53
Οι εταιρείες απλά το εγκαθιστούν γιατί είναι δωρεάν (τώρα θα μου πεις, το ίδιο είναι και σχεδόν όλες οι διανομές Linux και ταυτόχρονα κάνουν τα παντα, οπότε δεν έχει και τεράστια λογική αυτή η κίνηση).

Νομίζω έχει μια λογική (του παραλόγου λέει...) Άμα έστελνε η Dell και η HP μηχανάκια έτοιμα με καμιά fedora δεν θα άρεσε και πολύ στη Microsoft οπότε η άποψη μου είναι ότι κάτι παίζει εκεί...

vaska
01/03/2012, 22:54
Πάνε ρε φίλος σ' ένα μαγαζί της γειτονιάς σου και να σου φτιάξει μιά σύνθεση (αν θες σου τη στέλνω με π.μ) να έχει αυτός την ευθύνη και να σε υποστηρίξει στην περίπτωση αστοχίας ή βλάβης ή ότι άλλο προκύψει. Να έχεις προσωπική επαφή μαζί του και να μιλάς με τον Μανώλη, τον Κώστα ή ακόμα καλύτερα την Ελένη (ωραία κοπέλα η Ελένη) και όχι με κάποιον κάπου σε κάποιο τηλέφωνο. Να σου στήσει και τους εκτυπωτές σου, να σου φέρνει και χαρτί, να σου φέρνει και το μελανάκι και αν δεν ξέρεις να το βάζεις να στο τοποθετεί κιόλας. Είναι πιο επαγγελματικό από μέρους σου, θα έχεις μια βοήθεια πάντα διαθέσιμη.

MikeG
01/03/2012, 22:54
Τα Dell είναι αρκετά αξιόπιστα, ίσως τα πλέον αξιόπιστα, με άψογη εξυπηρέτηση πελατών.
Θα στα πρότεινα με κλειστά μάτια.

sergiosm
01/03/2012, 22:55
win-office το πακετάκι από τη μαμά μικρομαλακή.

sorry, αλλά τι πακετάκι είναι αυτό;
Δεν το ξέρω

chr1s_86
01/03/2012, 22:57
Τα dell αξίζουν; Να πάω προς τα εκεί;


Για OptiPlex μιλάμε; Τσέκαρε την εγγύηση (μέχρι και 5 χρόνια σε κάποια μοντέλα) και θα βρεις την απάντηση :D

sergiosm
01/03/2012, 22:58
Πάνε ρε φίλος σ' ένα μαγαζί της γειτονιάς σου και να σου φτιάξει μιά σύνθεση

Αυτό θα κάνω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

vaska
01/03/2012, 22:59
Ο ποιητής θέλει να πει ότι αν θες MS-Office θα πρέπει όπως και δήποτε να έχεις μια κάποια έκδοση των Windows. Είναι για να στα παίρνει από 2 πάντες η μαμά μικρομαλακή.

sergiosm
01/03/2012, 23:07
Ο ποιητής θέλει να πει ότι αν θες MS-Office θα πρέπει όπως και δήποτε να έχεις μια κάποια έκδοση των Windows. Είναι για να στα παίρνει από 2 πάντες η μαμά μικρομαλακή.

got it.

:a015:
(στην μικρομαλακή πάει αυτό)

:wave2:

fkol k4
01/03/2012, 23:12
Εγώ πάντως απορώ πως δεν έχει πει κανένας ακόμα «πάρε Mac που έχει και έκδοση Office πλέον»...:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Πολύ αργείτε Macόβιοι...
Άντε να παίρνετε σειρά...:D

thagro
01/03/2012, 23:46
Για OptiPlex μιλάμε; Τσέκαρε την εγγύηση (μέχρι και 5 χρόνια σε κάποια μοντέλα) και θα βρεις την απάντηση :D


Προσοχή στα GX260-270 γενικά σε τέτοια σειρά εμφανίζουν προβλήματα στην μητρική (πυκνωτές) μετά από κάποια χρόνια.
Απίθανο να πάρεις τόσο παλιό μηχανημα αλλα απλά το αναφέρω,τα συναντω πολυ συχνα λόγω δουλειάς και εκεί πραγματικά πονανε.

imitrelos
01/03/2012, 23:50
κοίτα το free dos είναι το παλιό κλασικό δοσ 6.22 (βασικά άν θυμάμε καλα έχουν κάνει update τόν kernel )

βασικά τα πάντα θα έχεις και word ( word 5.5, wordperfect ) excell (lotus) , browser για το internet arachne όπως και το θεικό norton commander αλλα και πρακτικά ότι έτρεχε σε dos

αλλα μεταξύ μας δεν θα στο συνηστούσα στο 2012 είμαστε :rotflmao::rotflmao::alien:

word 5.5

http://www.youtube.com/watch?v=4Wd8K2n5ayk

arachne

http://www.youtube.com/watch?v=P4XBa5jlWcs&feature=related

και εγώ θα σου έλεγα για καμιά ubuntu και libre office
(το open office τώρα πια λέγεται libre office )

BLiTzER
02/03/2012, 00:00
word 5.5

http://www.youtube.com/watch?v=4Wd8K2n5ayk


DOS editor :touched:

vaska
02/03/2012, 00:16
( wordperfect )



Τελικά είμαστε πολλοί εδώ έτσι?????


χαχαχχαχα

Που τον θυμήθηκες ???????

:a024::a024::a024:

imitrelos
02/03/2012, 00:22
Τελικά είμαστε πολλοί εδώ έτσι?????


χαχαχχαχα

Που τον θυμήθηκες ???????

:a024::a024::a024:

ναι και εγώ παλιός dosας είμαι άσε που με πιάνει κάτι όταν βλέπω και άλους εκείνης τής ρωμαντικής εποχής....το αγάπησα στήν εποχή του αλλά με τίποτα δέν γιρνάω να γράψω σε αυτό πέρασαν τα χρόνια χαχαχαχα

καλα όλοι προσπεράσατε το ακόμα και σήμερα αξεπέραστο Norton comander ( μιλάμε φοβερώς file browser και δέν ήθελες και πόντικα χεχεχεχε )

BLiTzER
02/03/2012, 00:26
Καλός ο NC, αλλά ήμουν prompt-freak τότε. Ότι είχε gui ήταν σκατά. :P

fkol k4
02/03/2012, 00:27
καλα όλοι προσπεράσατε το ακόμα και σήμερα αξεπέραστο Norton comander ( μιλάμε φοβερώς file browser και δέν ήθελες και πόντικα χεχεχεχε )

Ψιτ κύριος...κάτι υπάρχει ακόμα...
http://sourceforge.net/apps/gallery/doublecmd/
http://doublecmd.sourceforge.net/

vaska
02/03/2012, 00:34
ναι και εγώ παλιός dosας είμαι άσε που με πιάνει κάτι όταν βλέπω και άλους εκείνης τής ρωμαντικής εποχής....το αγάπησα στήν εποχή του αλλά με τίποτα δέν γιρνάω να γράψω σε αυτό πέρασαν τα χρόνια χαχαχαχα

καλα όλοι προσπεράσατε το ακόμα και σήμερα αξεπέραστο Norton comander ( μιλάμε φοβερώς file browser και δέν ήθελες και πόντικα χεχεχεχε )


Μεγάλες εποχές με μεγάλες αντιπαραθέσεις, από την μια η κραταιός μικρομαλακή από την άλλη ο νόρτονας με νόρτον γιουτιλιτις και το απίστευτο ανερέιζ και recovery μετά από format, μάχες γιατί η ms έβαζε αθέμιτες παγίδες στον ανταγωνισμό με κορύφωση την ασυμβατότητα με κομάντερ. Μετά η αγορά κι ο εξαφανισμός των μικρών καλών όπως λόττους από την ms, ενολές όπως copy c:\vaska\vaska.txt a:\memo, del c:\*.* , dir >lpt1 (ακόμα τη χρησημοποιώ για να τσεκάρω lpt printers).
3 εταιρίες cpu (intel, cyrix, amd)

xaxaxa

BLiTzER
02/03/2012, 00:47
Μεγάλες εποχές με μεγάλες αντιπαραθέσεις, από την μια η κραταιός μικρομαλακή από την άλλη ο νόρτονας με νόρτον γιουτιλιτις και το απίστευτο ανερέιζ και recovery μετά από format, μάχες γιατί η ms έβαζε αθέμιτες παγίδες στον ανταγωνισμό με κορύφωση την ασυμβατότητα με κομάντερ. Μετά η αγορά κι ο εξαφανισμός των μικρών καλών όπως λόττους από την ms, ενολές όπως copy c:\vaska\vaska.txt a:\memo, del c:\*.* , dir >lpt1 (ακόμα τη χρησημοποιώ για να τσεκάρω lpt printers).
3 εταιρίες cpu (intel, cyrix, amd)

xaxaxa

Tίποτα δε νικάει το να προσπαθείς να βρεις σε ποια στο διάολο ports, IRQs, DMAs λειτουργεί η κάρτα ήχου σου. Ή τα batch files για game installations μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.

ΥΓ. echo >lpt1 πιο πρακτικό, για όσους έχουν root ολόκληρων σελίδων ;P

imitrelos
02/03/2012, 01:02
Ποπο συγκινίθηκα καλα κλασικοι τρόποι για να τσεκάρεις αλλά lpt printer που θα βρείς σήμερα :rotflmao:

cyrix ti θύμισες .....να βάλω και εγώ άλλη μια πάλε ποτέ τρομερή εταιρία 3dfx
blitzer πλάκα είχε όταν περνούσε κώδικα στήν κάρτα ήχου έκλανες στο γέλιο
και αφου το θέμα πήγε αλλού
πρώτο σας pc ????
εμένα amstrad 6128 :a08:
τόν οποίο εχω ακόμα σε λειτουργική κατάσταση :a08:

imitrelos
02/03/2012, 01:06
Ψιτ κύριος...κάτι υπάρχει ακόμα...
http://sourceforge.net/apps/gallery/doublecmd/
http://doublecmd.sourceforge.net/

μωρε υπάρχει ακόμα και το ξέρω όπως και υπάρχει 32bit dos αλλά ........τώρα κάνει μόνο να τα βάλεις σε κατεβαστήρι (ούτος ή άλλος μόνο κατέβασμα θα κάνει το συγκεκριμένο μηχάνημα ) χεχεχεχε

BLiTzER
02/03/2012, 01:18
cyrix ti θύμισες .....να βάλω και εγώ άλλη μια πάλε ποτέ τρομερή εταιρία 3dfx

Με την addon 3d κάρτα (Monster 3D με Voodoo) που ξεκίνησε την επανάσταση. Εγώ, βέβαια, ήμουν στην αντίπαλη πλευρά αγοράζοντας την πρώτη σοβαρή 2d/3d κάρτα που βγήκε ποτέ, από την Diamond (Viper V330 το όνομά της, με το Riva 128 chipset της NVidia) και συνεχίζοντας με RivaTNT και TNT2. Κάπου εκεί "πέθανε" η 3dfx και άρχισε να ακμάζει η ATI, αφού η NVidia κατείχε τα πρωτεία για αρκετό καιρό.


πρώτο σας pc ????
εμένα amstrad 6128 :a08:
τόν οποίο εχω ακόμα σε λειτουργική κατάσταση :a08:

Είμαι από τους άτυχους που δεν είχαν μεγάλους αδερφούς, συγγενείς, γονείς κομπιουτεράκηδες. Εγώ έβαλα τον Η/Υ στην οικογένεια, ξεκινώντας με έναν 486 DX2/66, αν και είχα δουλέψει στο παρελθόν με 286/386. Δεν υπήρχε καν cdrom τότε. Λίγους μήνες μετά, θυμάμαι, αγόρασα ένα 2x (μόλις είχαν βγει) αντί 60,000 δρχ... Win 3.1 (παντελώς άχρηστα, δε θυμάμαι ούτε ΕΝΑ λόγο ύπαρξης) και DOS. Κάπως έτσι άρχισα να μαθαίνω ταχύτατο τυφλό σύστημα. Και με μπόλικο IRC :P

npat
02/03/2012, 01:32
Νεούδια, τι μου θυμίσατε...

Θυμάται κανείς τι ήταν αυτό το περίεργο κατασκεύασμα και πως λεγόταν? (Κάποτε βρομούσε ο τόπος από δαύτα, σήμερα έχουν γίνει συλλεκτικά μεμοραμπίλια---και καλά)

248740

chr1s_86
02/03/2012, 01:37
με RivaTNT


Viper V550 ! :a25:

My first 3D :blush:

imitrelos
02/03/2012, 01:58
3dfx 5500 :a30::a30: με omega drivers πατούσε τήν mx 440 αλλά όπος όλους τους 3dfxακηδες με είχε στοιχειώση η 6000 που δυστηχώς βγήκαν ελάχιστα κομάτια γιατί έκλεισε η εταιρία.....αλλά σαν αρχιτεκτονικ΄η και υλοποιηση ήταν πολύ μπροστα για τήν εποχή της όπως και η matrox :cool:

imitrelos
02/03/2012, 02:05
Νεούδια, τι μου θυμίσατε...

Θυμάται κανείς τι ήταν αυτό το περίεργο κατασκεύασμα και πως λεγόταν? (Κάποτε βρομούσε ο τόπος από δαύτα, σήμερα έχουν γίνει συλλεκτικά μεμοραμπίλια---και καλά)

248740

αν και δέν θυμάμαι ακριβός και ίσος κάνω λάθος extender δικτύου ?????
διόρθωσε με αν κάνω λάθος

npat
02/03/2012, 02:15
αν και δέν θυμάμαι ακριβός και ίσος κάνω λάθος extender δικτύου ?????
διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Περίπου, αλλά όχι ακριβώς! Για την ακρίβεια ήταν δικτυακό ΒΥΣΜΑ! Το αντίστοιχο με το σημερινό RJ45. Εκείνη την εποχή, το Ethernet κυκλοφορούσε σε ένα ομοαξονικό καλώδιο (thick ethernet cable, όπως ήταν γνωστό) πάχους 1 εκατοστού περίπου (το κιτρινάκι στην εικόνα) . Το καλώδιο αυτό ξεκινούσε και πήγαινε, πήγαινε, πήγαινε χωρίς να διακόπτεται πουθενά. Αν ήθελες να συνδέσεις οποιονδήποτε Η/Υ πάνω του, έπαιρνες το εικονιζόμενο ματζαφλάρι και το ΚΑΡΦΩΝΕΣ (κυριολεκτικά) πάνω στο thick calbe και από την πόρτα που μοιάζει με σειριακή, με ένα άλλο καλώδιο, πήγαινες μέχρι την δικτυακή κάρτα του υπολογιστή σου. Προφανώς σε ένα thick cable μπορούσες να έχεις καρφωμένα πολλά τέτοια ματζαφλάρια, σε διαφορετικά σημεία το καθένα, ανάλογα με το πόσους Η/Υ ήθελες να συνδέσεις στο δίκτυο. Στο σημείο που κάρφωνες το ματζαφλάρι πάνω στο thick calbe ΔΕΝ υπήρχε βύσμα, απλά το ματζαφλάρι είναι μια ΑΚΙΔΑ που τρυπούσε το περίβλημα και καρφωνόταν στο καλώδιο και από εκεί ρουφούσε μπιτάκια: Εξού και το ΘΕΙΚΟ όνομα: Vampire Tap

vaska
02/03/2012, 07:20
Παιδιά χθες το ξενυχτίσατε αλλά εγώ πήγα για :ZZZ::ZZZ::ZZZ:, βλέπω όμως η κουβέντα είχε και φαντάσματα.

Ρε Νικόλα που το βρήκες τούτο το έκτρωμα????? Έχω να σας λέω ιστορίες με δαύτο ατελείωτες. τες πα.

BLiTzER
02/03/2012, 10:09
Νεούδια, τι μου θυμίσατε...

Θυμάται κανείς τι ήταν αυτό το περίεργο κατασκεύασμα και πως λεγόταν? (Κάποτε βρομούσε ο τόπος από δαύτα, σήμερα έχουν γίνει συλλεκτικά μεμοραμπίλια---και καλά)



Ομολογουμένως, πρώτη φορά το βλέπω. Το μόνο 15pin που γνωρίζω και θυμάμαι είναι της gameport :P

imitrelos
02/03/2012, 11:45
Ομολογουμένως, πρώτη φορά το βλέπω. Το μόνο 15pin που γνωρίζω και θυμάμαι είναι της gameport :P

Απο ότι κατάλαβες όταν μεσουρανούσαν τα Vampire tap εμεισ ήμασταν νεούδια χεεχεχεχεχε

schumifer
02/03/2012, 17:37
Για το βασικό θέμα μας.
Παλίκαρε γιατί λες ότι πρέπει να χρησιμοποιείς Ms OFfice?
Πες συγκεκριμένα όσο μπορείς τη χρήση που χρειάζεσαι, γιατί δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν τα κάνει το libre office και το open office

vaska
02/03/2012, 18:05
Για το βασικό θέμα μας.
Παλίκαρε γιατί λες ότι πρέπει να χρησιμοποιείς Ms OFfice?
Πες συγκεκριμένα όσο μπορείς τη χρήση που χρειάζεσαι, γιατί δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν τα κάνει το libre office και το open office


Το λήξαμε φίλε, θα πάρει Μακ

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

DrEvil
02/03/2012, 18:32
Ρετρολαγνοι!

1ο μου Sinclair QL128. Έρωτας, αλλα καλαμια στον καμπο :(
Πηγε απατο γιατι τα Amstrad και τα Commodore ειχαν τεραστια ποικιλια εφαρμογων [παιχνιδιων, ντε!]