PDA

View Full Version : Η σούζα...



npat
03/03/2012, 15:08
Είμαστε κάπου στα '90, αρχές. Είμαι φοιτητής, δεύτερο έτος, νομίζω, αλλά δεν θυμάμαι καλά.

Έχω ξυπνήσει πρωί-πρωί (κατά της δώδεκα) και με την τσίμπλα στο μάτι χτυπάω έναν φραπέ. Πίνοντας την πρώτη γουλιά κάνω την τρομακτική διαπίστωση ότι έχω ξεμείνει από τσιγάρα. Χάλασμα! Να κάθεσαι κυριλέ με το παγωμένο φραπεδάκι στο χέρι (το οποίο έχει φτιαχτεί ακολουθώντας κατά γράμμα όλα τα ISO, ΙΕΕΕ, DOT καi SNELL πρότυπα---γιατί δεν είναι να παίζεις μ’ αυτά τα πράγματα), να έχεις πάρει περιοδικά, τασάκια και όλα τα κομφόρ και να συνειδητοποιείς, μετά την πρώτη ρουφηξιά, ότι το πακέτο είναι άδειο! Αυτό είναι οιωνός βαρύς για μένα, αλλά τότε-ακόμα δεν είχα μάθει να ερμηνεύω σωστά τα σημάδια.

Κατεβαίνω λοιπόν, με τον φραπέ στο χέρι (φανταστείτε παντοφλες, σορτσάκι, φανέλα και το μάτι ακόμα μισόκλειστο), στο περίπτερο που είναι κάτω απ’ το σπίτι μου (απίστευτη ευλογία να έχεις περίπτερο στα πενήντα μέτρα απ’ την πόρτα σου---αυτά πρέπει να βάζουν στις αγγελίες για φοιτητικά διαμερίσματα, όχι “κερντρική θέρμασνη” και “φρεσκοβαμμένη κουζίνα”... τέλος πάντων, βγαίνω εκτός θέματος). Περνάω, λοιπόν, το στενάκι απέναντι για να φτάσω στο περίπτερο και βλέπω στην γωνία τον αδελφό μου να καταφτάνει φουριόζος με το παπί! Τσίτα όμως λέμε! Είμαι μπροστά στο περίπτερο όταν σταματάει δίπλα μου με μια εντυπωσιακή κωλιά (μπροστινό φρένο δεν είχε το παπί εκείνο το φεγγάρι, γιατί “θα πάω να το φτιάξω άυριο”... και ξέρετε). Με μία κίνηση, κατεβαίνει απ’ το παπί, χωρίς να βάλει σταντ, βγάζει το “κράνος” (ένα τζετ καθίκι που από τις πολλές κατρακύλες κανένας δεν μπορούσε να πει τι χρώμα είχε αρχικά), πετάει μια σακούλα με κάτι συμπράγκαλα που κουβαλούσε μέσα στο κράνος, μου τα δίνει και μου λέει: “Μαλάκα, χέστηκα! Πάρε το παπί, κλείδωσέ το, εγώ πάω πάνω...” και φεύγει τρέχοντας. Εντάξει, όλοι έχουμε βρεθεί στη θέση του, δεν είναι θέμα...

Εγώ, τώρα χωρίς καλά-καλά να καταλάβω τι έγινε, έχω μείνει να κρατάω το παπί απ’το αριστερό γκριπ με το ένα χέρι και στο άλλο να έχω τον φραπέ και το κράνος με τα συμπράγκαλα. Όλα αυτά μπροστά στο περίπτερο, χωρίς να έχω ξυπνήσει ακόμη, χωρίς να έχω πιεί καφέ, χωρίς να έχω κάνει τσιγάρο. Ε, πολύ θέλει? Κάνω λοιπόν την λογική (έτσι μου φάνηκε στην κατάσταση που ήμουν) κίνηση να κρεμάσω το κράνος απ’ το λουράκι στο δεξί γκριπ, προσέχοντας, πάνω-απ’ όλα, να μην χύσω το φραπέ... Έλα όμως που το παπί ήταν αναμμένο, έλα όμως που ο ΤΡΙΜΑΛΑΚΑΣ ο αδελφός μου, πριν μου το δώσει, δεν είχε βάλει νεκρά, αλλά το είχε αφήσει με πρώτη, και έλα που το κράνος με τα συμπράγκαλα ζύγιζε κανά-δυο κιλά και εγώ στην φάση που βρισκόμουν δεν ήμουν και σε θέση για “χειρισμούς ακριβείας” και για “λεπτές κινήσεις”... Μόλις το λουράκι του κράνους ακουμπάει το γκάζι κάνει ένα ΜΠΡΑΟΥ το παπί και φεύγει μόνο του προς το περίπτερο. Μου φεύγει ο καφές απ’ το χέρι, προσπαθώ να τον σώσω, αλλά συνηδειτοποιώντας ότι (α) ο καφές είναι χαμένη υπόθεση και (β) μάλλον πρέπει να επανεξετάσω τις προτεραιότητές μου, αποφασίζω να ασχοληθώ με το παπί καλύτερα. Πάω να το πιάσω, μλέκεται το χέρι μου στο λουρί του κράνους, τεντώνεται το λουρί, ανοίγει τέρμα το γκάζι και το παπί κάνει μια μεγαλειώδη σουζα, ΛΑΜΠΑΔΑ ΟΜΩΣ ΛΕΜΕ, μου φεύγει απ’ τα χέρια και σουζαριστό πάει και σκάει, ΜΟΝΟ ΤΟΥ, σαν μπάλα του μπιλιάρδου, πάνω σε ΤΡΙΑ σταντ με περιοδικά που ήταν έξω απ’το περίπτερο. Στράικ κανονικό! Σαματάς! Πανικός! Γεμίζει το μισό τετράγωνο με ιλουστρασιόν χαρτοπόλεμο (κι ένα glx χωμένο κάπου ανάμεσα)... Βιβλική καταστροφή! Ο περιπτεράς να έχει βγει έξω και να μην μπορεί να πιστέψει τι έγινε, δυο γκόμενες που πήγαιναν να ψωνίσουν απ’ το περίπτερο να τρέχουν πανικόβλητες, και δυο τύποι που την είχαν αράξει απέναντι να μην τους έχει μείνει άντερο!

Ρε παιδιά, τρία χρόνια έκανα να ξαναπάω για τσιγάρα σ’ αυτό το περίπτερο. Περισσότερο απ’ όλα, δηλαδή, αυτό με χάλασε...

Προσοχή λοιπόν στις σούζες!

vaska
03/03/2012, 15:18
Εσύ ρε πστ μου το ζητάς το ξεφτυλίκι, το θέλει ο οργανισμός σου. Καθόλου μα καθόλου αυτοσεβασμός. Θα το πιάσουν τώρα οι Απριλιανοί το θέμα, σε συνάρτηση με το ροζ παπί που δεν μπορούσες να το μαζέψεις στα στροφιλίκια και θα σου κρεμάσουν την κουδούνα του κουλού.

Αυτός θα λένε ούτε σταματημένο παπί δεν μπορεί να κρατήσει και ήθελε κι εξηγήσεις γιατί δεν μπορούσε να πιάσει τον κάγκουρα με την πάπια.


Κατά τ' άλλα, τα κείμενά σου βγάζουν πολύ γέλιο, αλλά το παπί δε σε πάει βρε παιδί μου.

georgio
03/03/2012, 15:22
Καλά, διαβάζω τον τίτλο, βλέπω και το "ξεκίνησε από npat" και σκέφτομαι: εντάξει ξανανέβηκε Πεντέλη και πέτυχε τον τυπάκο με το παπί αλλά αυτή την φορά ήταν με το μοτάρ που λέχθηκε στο τσάι ότι έχει, και μια τον είδε να τον περνάει σούζα και μετά χάθηκε στις στροφές στο βάθος...

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Καλή και η ιστορία πάντως! :lol:

μ@λ@κί@ που έχασες την καβάτζα του περιπτέρου... :(

faraway
03/03/2012, 15:31
Με αυτά και με αυτά πήγα και έφτιαξα ένα φραπέ , γιατί τον ζήλεψα . :D

Κάτσε να μπω και στο ab , να ενημερώσω πως επανήλθες με νέα ιστορία . :lol::lol:

Nostradamus
03/03/2012, 15:45
Νικοο οσο μπορεις ρε φιλε γραφε αυτες τις μερες..για οτι θυμηθεις, οτι σου κατεβαινει...απλα μην σταματας να γραφεις...

:beer::beer:

byron
03/03/2012, 16:00
Νίκο είσαι τιτάνας λέμε :rotflmao::bawl::rotflmao::bawl::rotflmao:

thagro
03/03/2012, 16:43
Νικοο οσο μπορεις ρε φιλε γραφε αυτες τις μερες..για οτι θυμηθεις, οτι σου κατεβαινει...απλα μην σταματας να γραφεις...

:beer::beer:

+650

georgio
03/03/2012, 17:06
Νικοο οσο μπορεις ρε φιλε γραφε αυτες τις μερες..για οτι θυμηθεις, οτι σου κατεβαινει...απλα μην σταματας να γραφεις...

:beer::beer:

+1 :beer:

antsoar
03/03/2012, 17:41
κλαίω λέμε :bigcry::rotflmao::rotflmao::bigcry:

virus
03/03/2012, 18:35
φιλε μου εχεις πενα. δεν μας ειπες ομως μετα τι εγινε. τα πηρες τελικα τα τσιγαρα; εφτιαξες δευτερο φραπε; :rolleyes:


:bigcry::rotflmao::bigcry::rotflmao: με ρωτανε γιατι κλαιω.....

SoulGR
03/03/2012, 18:39
χαχαχα θεος:beer::beer:


τι θυμηθηκα τωρα...ημασταν καπου 1η η 2α γυμνασιου,η παρεα αποτελειται απο εμενα τον corvo και κανα 2 συμμαθητες ακομα,σπιτι δεν ειναι κανεις εχω παρει τα κλειδια απ την παπια(townmate 50cc :D ) που ειναι παρκαρισμενο στη σειρα με κατι αλλα βεσποπαπα της πολυκατοικιας.το βαζουμε μπροστα,νεκρα,τερμα γκαζι και το ακουμε να λυσομαναει(λεμε τωρα :lol::lol:) οποτε καποια στιγμη με λεει ο corvo δεν τολμας να βαλεις 1η....ε πολυ που με κοβε και μενα την καρφωνω....για ποτε σηκωθηκε επεσε πανω στα αλλα τα παπια και αυτα με τη σειρα τους κατω,και γω κατω απ το town ακομα δεν καταλαβα....:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Cpt. Haddock
03/03/2012, 18:44
:a19:

mikes
03/03/2012, 18:48
το γραψιμο σου και οι ιστοριες σου ειναι οτι πρεπει για κλεινουν τη θεματολογια μοτοπεριοδικου!! αληθεια εχεις σκεφτει να μιλησεις με καποιο??:beer:


ΥΓ: καπτεν θα το εκτιμουσα ιδιετερα αν απεσυρες τη φωτο μου απο το σχολιο σου!!:rotflmao:

theofilos888
03/03/2012, 18:48
Μας εχεις πεθανει με τις ιστοριες σου!!!! :D Και με το που διαβαζω τον τιτλο σκεφτηκα το εξης απλο, λες να εφαγε το vfr καπακι ή τον ξαναβρηκε ο πιτσιρικας με την παπια και εκαναν την ιδια διαδρομη μονο που ο πιτσιρικας ηταν σουζα;;;;;;; :eek: Κουραγιο μη μασας και γραψε μας κι αλλες εμπειριες σου!!!! βγαζεις τρελο γελιο!!!!

TROOPER
03/03/2012, 19:36
ρε νικο εισαι απολαυση ρε φιλε !!!!!!!:beer::beer::beer::beer:

hornet
03/03/2012, 20:01
Νικο εχω κλαψει απο το γελιο ρε μ@#$@α.
Εκεινα τα χρονια μιλαω για δεκατια 80 οι σουζες γενικοτερα ητανε θεμα μιας ελιτ κλασης μηχανοβιων αρκουδιαρηδων περιθωριακων τυπων που κυκλοφορουσαν ειτε με ΧΤ... ειτε με ΧΤ, κανας πιο "χωματινος" είχε κανα XR ξεταπωτο. Η σουζα ητανε στην ημερησια διαταξη και δη ειτε στην πλατεια Κυψέλης ειτε στο 30 γυμνασιο οπου η αποτομη ανηφορα βολευε.
Οσον αφορα το περιπτερο θα σας πω μια ιστορια που επαθε κολλητος:

Χρονολογια: μεσα του 80
Τόπος: Κυψέλη κοντα σε κοζι (σημειο με πολλες γκομενες)
Σκοπος: Σταση για τσιγαρα στο περίπτερο
Οχημα: Honda GLX μπλε
Οδηγός:Κολλητος με αφανα μαλι και στενα τζιν πανω κατω, ηταν η μοδα της εποχης αν εισουνα ροκας φοραγες τζιν πανω κατω και αρβυλια, μποτες all star (ναι αυτα που ετσι και τα εβγαζες το βραδυ ψοφαγαν οι κατσαριδες και τα ποντικια εβγαιναν σε απεργια διαρκειας), εαν εισουνα καρεκλας φοραγες κοτλε με ριγα οσο ενα UTP κατηγορίας 6, πουκαμισο παρδαλο με γιακαδες που προσγειωνόταν ευκολα Boeing 747 και παπουτσια που το τακουνι ητανε φονικο οπλο.

Το σκηνικο: όπως καταλαβαινετε εκεινη την εποχη η μαγκια είχε άλλη σημασια απο οτι σημερα. Ειχε να κανει με το περπατημα με το πως οδηγας το μηχανακι με το πως κουνιεσαι γενικότερα και φυσικα με το πως σταματας το μηχανακι και ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ απο το μηχανακι. Ετσι ο φιλος ερχεται φουριοζος και φρεναρει αποτομα με κολιδια,μην ξεχνατε τις γκομενες απεναντι η ολη συμπεριφορα λεγόταν γαμπριζω, και πριν προλαβει να σταματησει καποιος, ητανε νομος να εχεις προλαβει να κατεβασεις stand. Εκει καπου δεν πηγαν καλα τα πραγματα για τον φιλο αφου ολα τα αλλα τα ειχε κανει σωστα απλωσε το ποδι για να ανοιξει το stand και διχως δευτερη σκεψη ξεκαβάλησε το παπι και εφυγε, πρακτικα πριν καλα καλα σταματησει το παπι ειχε ηδη φτασει στα μισα για το περιπτερο οταν ακουει ενα εκωφαντικο θορυβο πισω απο πλαστικα και σιδερα να συναντιουνται με την ασφαλτο.









Δεν τολμησε να γυρίσει πισω , το παπι εμεινε εκει κατω παρατημενο για μιση ωρα αφου ο φιλος ειχε χωθεί μεσα σε κατι φυτα και περιμενε να κοψει το κοζι (οι γκομενες που λεγαμε) και μετα να σηκωσει το μηχανακι και να παει να "γλυψει καπου αλλου τις πληγες του"

chr1s_86
03/03/2012, 20:04
κοτλε με ριγα οσο ενα UTP κατηγορίας 6


:lol: :lol:

Cpt. Haddock
03/03/2012, 20:09
[...]

:bawl::bawl::bawl::bawl: :beer:

devil's animal
03/03/2012, 20:14
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Corvo
03/03/2012, 21:03
npat πολυ ωραια ιστορια με πολυ γελιο

προσυπογραφω για την ιστορια του soul, δεν προλαβα να του πω: δεν τολμας να βαλεις ταχυτητα
καπου εκει στο ταχ ειχε καρφωσει την πρωτη


hornet και λοιποι γαμπροι του 80 φανταζομαι θα εχετε και αλλες ιστοριες αντε ξεβαρεθειτε και πιαστε τα πληκτρολογια :D

SoulGR
03/03/2012, 21:16
αντε ξεβαρεθειτε και πιαστε τα πληκτρολογια :D
+400 :D

sniper
03/03/2012, 21:41
Έποχή : Καλοκαίρι μέσα 80's..
Περιοχή : Ξυλόκαστρο ον δε μπιτς
Όχημα : C50 μονοσελο (δλδ τριγωνική σέλα στυλ BMW του 40 και πίσω σχάρα) εισαγωγή από Ιαπωνία στην Πάτρα, αγορά 45.000δρχ.
Αποστολή : Μεταφορά καυσίμων για το σκάφος εφοδιασμού (δλδ να πάρουμε βενζίνη για τον 5,5άρι εξωλέμβιο της βάρκας που θα πηγαίναμε για ψάρεμα το άλλο πρωί)

Οδηγός : Ευτραφής (καμιά 120ριά κιλά παιδοβούβαλος 17 ετων)
Συνεπιβάτης : Σαν τον Λεττάκο ένα πράγμα αν τον δεις προφίλ, χάνεται στο φόντο.

Πάμε.. γεμίζουμε το κόκκινο κάνιστρο, και λέει (λέω) ο συνεπιβάτης δεν μου το δίνεις να τ' οδηγήσω εγώ γιατί βλέπω να μου πέφτει το κάνιστρο και να πέρνει φωτιά η μισή Κορινθία..

Ανοιγω απαλά ο γκάζι.. το παπί ακίνητο, οι δίσκοι έπαιρναν ήδη φωτιά, ανοιγω το γκάζι.. το μοτοσακό μας βαρέθηκε, έκανε ένα πήδο 5 μέτρων, σηκώνεται καντήλι βρισκει η πισω σχάρα στο δρόμο και μας πετάει μέσα σε παρακείμενο χωράφι κι εκείνο εξαφανίζεται στην παραλία.. Δεν μπήκαμε στην θάλασσα για πολλές μέρες.. ακόμα έχουμε τα σημάδια και το συζητάμε με τον Γιώργο (που έχει ξεπεράσει τα 150 κιλά πλέον) και κλαίμε από το γέλιο (εξοπλισμός ασφαλείας, μαγιό και σαγιονάρα).
Και κλαίμε, γιατι το ψαρέψαμε το παπί, του βγάλαμε τα κοράλια που μάζεψε αλλά λίγο πιο κάτω ένοιωσα τα μέταλα του κινητήρα να γίνονται μια μάζα και να παραδίδει πνεύμα αφού η τάπα των λαδιών είχε φύγει απο τον τράκο κι είχαν χυθεί όλα τα λάδια, είτε μέσα στο χωραφι, είτε κάπου στην παραλία..

hornet
03/03/2012, 21:48
Η καθολικη σημασια του βαφτο μπλε και πετα το στην θαλασσα!! :rotflmao::a2:

vaska
03/03/2012, 22:47
Διαβάστε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137&highlight=%E1%F3%F4%E5%DF%E5%F2+%F4%EF%FD%EC%F0%E5%F2), όσοι δεν το έχετε διαβάσει, βγάζει απίστευτο γέλιο.

npat
03/03/2012, 23:57
Εκεινα τα χρονια...



Έποχή : Καλοκαίρι μέσα 80's...


:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

:beer::beer:

sv9cvk
04/03/2012, 00:31
Διαβάστε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137&highlight=%E1%F3%F4%E5%DF%E5%F2+%F4%EF%FD%EC%F0%E5%F2), όσοι δεν το έχετε διαβάσει, βγάζει απίστευτο γέλιο.



:rotflmao: Δεν το ειχα δει!!! πολυ ωραιο!!! Ας γραψω κατι και εγω εκει !!

Npat και λοιποι :a013: :beer:!

dim_rac
04/03/2012, 01:55
Νπατ γραφεις πολυ καλα!Πεθανα στο γελιο!!:beer::beer::beer:


Νικοο οσο μπορεις ρε φιλε γραφε αυτες τις μερες..για οτι θυμηθεις, οτι σου κατεβαινει...απλα μην σταματας να γραφεις...

:beer::beer:

+885

ΓΙΩΡΓΟς R
04/03/2012, 07:35
gia mena niko eprepe na swsis ton frape!giati oprwinos kafes den ksanapetyxenetai me tipota

TROOPER
04/03/2012, 08:57
........

:lol::bigcry::lol::bigcry:

tai
04/03/2012, 22:12
Νικο θελω και εγω απο το ιδιο ρε συ, φαίνεται καλο :lol:


οσο για τα αλλα γερόντια :cry:

DimChios
05/03/2012, 09:45
:cry::bigcry::bigcry:

GIXXERAKIAS
05/03/2012, 13:52
Νίκο είσαι τιτάνας λέμε :rotflmao::bawl::rotflmao::bawl::rotflmao:


Τιτανοτεράστιος λέμε!!!Κλαίω ρε φίλε στο γραφείο από το γέλιο....θαρρώ πως έτσι ακριβώς θα κλαίγανε και οι τύποι απέναντι από το το περίπτερο.:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

dukeandthecity
05/03/2012, 15:43
καλοκαίρι του 93 η τσακαλοπαρέα αποφασίζει να παει διακοπές στο καμπινγκ στο Πλατανίτσι (ή αλλιώς Κουτρανίτσι απο τις "ευκολίες" πληρωμής που παρείχε). Οι μικρότεροι τις τσακαλοπαρέας είχαμε ξεκινήσει με το ΚΤΕΛ και είχαμε φορτώσει όλη την πραμάτεια στον μοναδικό που είχε δίπλωμα ΚΑΙ αμάξι τότε, ενα πορτοκαλί Mazda πισωκίνητο που ο κατοχός του το παρακαρε πάντα με το αυτί. Και ενω οι διακοπές μας κυλούσαν ομορφες και αμέριμνες περιμέναμε να έρθει η Τετάρτη για να σκάσουν μύτη και οι τελευταίοι δύο της παρέας, ο Αντρέας με τον Μήτσο για να συμπληρωθεί το παρεάκι αλλα και για να έχουμε επιπλέον μια ρόδα. Βλέπετε ο Αντρέ είχε μόλις αγοράσει τον δίχρονο πύραυλο rg γ μετα απειλών απο τους γονείς του ότι θα το κάψουν και θα το τσιμεντώσουν στην αρετσού να κάνει τον κυματοθραύστη. Η τετάρτη έφτασε μαζί και το μεσημεράκι αλλα οι δυο φίλοι δεν είχαν σκασει μύτη ακόμα. Μιλάμε για εποχή προ κινητών που για να αρχίσεις να φρικάρεις απο την απουσία του αλλου έπρεπε να περάσει κανα 6ώρο. Μωρε και 8ωρο πέρασε και είχαν αρχίσει να μας ζώνουν τα φίδια όταν κατα το σούρουπο ο χαρακτηριστικός θορυβος και μυρωδιά της διχρονίλας ξεπρόβαλλαν στο πευκοδάσος της Σιθωνίας. Το ατίθασο διχρωνο άτι (που μεταξύ μας ποτέ δεν θα το έλεγες όμορφο χωρις τα πλαστικά) είχε τα μαυρα του τα χάλια. Η μία μανέτα έλειπε, το προβόλι φώτιζε την μεγάλη αρκτο τα πλαστικά της ουράς είχαν παρει την κάτω βόλτα και φλασακι δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Στα ίδια χάλια ήταν και ο αδηγος του με σκισμένο τζιν και αίματα στα γόνατα και με τσαμπουκαδες στην μπλουζα λες και είχε μονομαχήσει με νιντζα. Το ακρος περίεργο στην όλη εικόνα ήταν ο Μητσος-συνεπιβάτης ο οποίος ήταν στην πούδρα. Τισερτάκι στην πένα, βερμούδα επίσης και η μόνη αμυχή πάνω του ηταν στην φαβορίτα απο το ξύρισμα, τοτε που με το ίδιο ξυραφάκι έβγαζες και μήνα. Ολοι με μια φωνή αναρωτηθήκαμε: "τι εγινε ρε μαλάκες?" Τα παλικάρια μας λοιπόν είχαν ξεκινήσει κανονικά το μεσημεράκι απο Θεσσαλονική για να προλάβουν και την θάλασσα αλλα στον κόμβο τον Μουδανιών, ενω πάνε με τα όσα μυρια χλμ/ωρα σκάει το πίσω λάστιχο. "Και πέσατε?" λεμε όλοι με μια φωνή? "Οχι" απανταει ο αντρέας που μας εξιστορεί πως κατάφερε τελικά να το κρατήσει με το μηχανακι να χορεύει ζειμπέκικο και λαμπάντα ταυτόχρονα. Με τα πολλά αφήνει τον Μήτσο στην γεφυρα τον Μουδανιών να περιμένει και φευγει σιγα σιγα για αναζήτηση ελλαστικού. Ο μητσος αναλαμβάνει την αφήγηση και μας λέει ότι έχει μείνει κανα δίωρο στον ντάλα ήλιο να περιμένει τον Αντρεα Swantz να γυρίσει να τον μαζέψει και να τον λυτρώσει απο το περίμενε στην γέφυρα. Και ενώ η θερμοκρασίες εντος του κεφαλιού του βαράνε κόκκινο και με τα βίας διακρίνει τους αντικατοπτρισμούς απο τις οάσεις βλέπει απο μακρια το διχρονο σύννεφο σκόνης να πλησιάζει με το καινούριο του πίσω ελαστικό να σκουπίζει απο ακρη σε ακρη την πυρωμένη ασφαλτο. Μεχρι που το λαστιχο απέκτησε προσφυση και ο αναβάτης του απέκτησε αδεια απογείωσης απο τον διχρονο πύργο ελεγχου. You are ready for take off λοιπον με το rg-γ να μοιράζει όλα τα περιφεριακά του στην Χαλκιδικιώτικη μάνα γη και τον Μητσο να μην είναι σιγουρος αν τα είδε όλα αυτά ή απλώς τα φαντάστηκε. Το σουλούπομα του suzuki με χλμ σύρματος ήταν τιποτα μπροστά στον ασουλούποτο εγωισμο του φίλου μας που πέρασε τις υπόλοιπες διακοπές κατω απο την ομπρέλα.

TROOPER
05/03/2012, 15:46
μαλακες πρεπει να παιξει βιβλιο με αυτοτελεις ιστοριες!!!

STOYBI
05/03/2012, 16:42
Η καθολικη σημασια του βαφτο μπλε και πετα το στην θαλασσα!! :rotflmao::a2:


Νο 2....

Καλοκαιρι μεσα 80s σε κοντινο νησι του Σαρωνικου

Aπογοητευμενος φιλος απο χυλοπιτα φιλης, προσπαθει να βαλει μπρος σπρωχνοντας το ολοκαινουργιο αλλα μπουκωμενο dax toy ( το οποιο ηταν παρκαρισμενο στην αποβαθρα) για να πνιξει το πονο του στην ταχυτητα....!!

1η προσπαθεια ( βριζοντας την γκομενα συγχρονως ) αποτυχημενη ....!!

2η προσπαθεια ( ξαναβριζοντας την γκομενα ) αποτυχημενη..... Το dax αρνηται επιμονα...

3η προσπαθεια ( ενω συνεχιζει να βριζει την γκομενα ) το dax οτι εχει αρχισει να σκαει , βουρ ο Κωστακης τα εχει δωσει ολα στο σπρωξιμο ουρλιαζοντας....

Και το κακο δεν αργησε να γινει.... Οτι τα ειχε δωσει ολα ο Κωστης... Σκονταφτει και πεφτοντας κρεμιεται απο το γκαζι ενω συγχρονως παιρνει μπρος το μηχανακι και πεφτουν και οι δυο στην θαλασσα....!!!

5΄50το πρωι ... Ο κωστης στην θαλασσα... 6΄10 Ηρθε το πρωινο φερρυ απο Πειραια και καθισε πανω απο το dax....!!!

Το ποιο ασχημο της υποθεσης ηταν λιγη ωρα αργοτερα οταν ολοι παρεα προσπαθουσαμε να εξηγησουμε στον πατερα του Κωστη που ηταν παρκαρισμενο το dax....

daz
05/03/2012, 18:06
Ρε αυτά είναι για δημοσίευση σε μοτοπεριοδικό. :bawl::bawl::bawl:

npat
05/03/2012, 18:26
καλοκαίρι του 93 η τσακαλοπαρέα αποφασίζει να παει διακοπές στο καμπινγκ στο Πλατανίτσι...

Θεός! Πολύ καλογραμμένο. Μου 'φτιαξες τη μέρα!

:beer: :beer:

hornet
05/03/2012, 18:41
χαχαχα και οι δυο ιστορίες τα σπανε!!!!:rotflmao:

Tropeas
05/03/2012, 18:49
Εκδόσεις Νικολήνταγας.
Νέα Κυκλοφορία!
τοπ 10
1.Η σούζα
2.η τούμπα
3.το παπί
4.η αποτυχημένη
5.το ταβάνι
6.η μοκαμβίλια
7.το σκαμπό
8.ο καουγόης
9.το κωλομέρι
10.ο ουρανοκατέβατος


Προπαραγγείλετε με δώρο 10κιλά πατάτας Νευροκοπίου δώρο και μια σημαία συμφιλίωσης του ΠΑΜΕ!

:cry::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::bigcry:

DimChios
05/03/2012, 18:54
9.το κωλομέρι


αν γραψει και αυτο θελω πνευματικα δικαιωματα!

:smokin:

sotpag
05/03/2012, 19:11
όμορφες ιστορίες:smilea:


τελικά όλοι έχουμε κάνει την πατάτα μας!!!

jimmis5
05/03/2012, 19:43
:a19::a19:
Κανας μονταριστης δεν κανει ενα ξεκαθαρισμα να μεινουν οι ιστοριες μονο σε ενα θεμα και να τις απολαμβανουμε οταν εχουμε τις μαυρες μας

sotpag
05/03/2012, 19:49
Και μιας και ευθυμήσαμε να πω και εγώ μια παλιά καλή ιστορία…

φίλος έχει παρκάρει την μηχανή του σε οικόπεδο απέναντι από μπαρ

μετά από 4-5 ώρες πιώμα βγαίνει , (δεν θέλω μλκς του στυλ ποτό και οδήγηση και τα άλλα σχετικά ) πρέπει να πάει και σπίτι του -λέμε τώρα- όμως έχει βρέξει και το μηχανάκι είναι μέσα στη λάσπη, τέσπα ψηλό το εργαλείο XR 500 δεν μασάει, βάζει το κλειδί το Τοτός (έτσι είναι το καλλιτεχνικό του ) μια δυο μανιβελιές παίρνει μπροστά βάζει πρώτη… αφήνει συμπλέκτη και γκαπ σβήνει!!!!

πέφτουν τα γνωστά καντήλια….

μια δυο τρεις μανιβέλες παίρνει μπροστά-πρώτη –σβήνει, τα γνωστά…

3 φορά 4 φορά…

αρχίζει να κουράζει το έργο και όλα αυτά μέσα στη λάσπη…

ρε να σε βοηθήσουμε ρε …
όχι έτσι είναι τα XR πρέπει να ζεσταθούν … κάτι που είχε ζεσταθεί αυτός κάτι που είναι και λίγο θεριό

βουτά το μηχανάκι και σχεδόν στον αέρα το βγάζει στο δρόμο και πάμε τα ίδια …

και τότε του λέει ο αδελφός "ρε μλκ το λουκέτο από το γρανάζι…."

dukeandthecity
06/03/2012, 08:13
Θεός! Πολύ καλογραμμένο. Μου 'φτιαξες τη μέρα!

:beer: :beer:

thank u man! εσυ το ξεκινησες όμως :D :D:D

dimik
06/03/2012, 11:17
Ας γράψω κι εγώ το νεούδ μια ιστορία....

Ήταν Μ. Εβδομάδα κάπου στα μέσα των 90's, η τσακαλοπαρέα ως συνήθως βαριόταν περιφερόμενη από πάρκο σε πάρκο και από παγκάκι σε παγκάκι με την βοήθεια ενός townmate 50cc με όλα τα ψιψιψίνια και τα κοκοκόψαρα πάνω του, δηλαδή 72mm, πιστόνια, μπιέλες, ελατήρια και φυσικά μπλέ ελεκτρίκ χρώμα για να ξεχωρίζει από χιλιόμετρα, μαζί στην παρέα ήταν κι ένα 125αρι scooter τίγκα στην αερογραφία και με look πύραυλου για τα δεδομένα μας.
Στα πάρκα που κοπροσκυλιάζαμε λοιπόν το παπάκι της παρέας προσπαθούσε να κάνει σούζα, όχι με μεγάλη επιτυχία, μέχρι που η φαεινή μαλακία που κατέβηκε στον οδηγό του με έπεισε να καθίσω πίσω για να έχει βάρος....το αποτέλεσμα ήταν στην πρώτη προσπάθεια να μείνω με τα γόνατα καρφωμένα στο φρεσκοποτισμένο χορτάρι και ο φίλος να συνεχίζει περήφανος την σούζα του.......μετά τα απαραίτητα καντήλια αποφασίστηκε να πάμε για καφέ-στο παγκάκι πάντα-σε ορεινό χωριό της περιοχής. Τέσσερις νοματαίοι, δύο τα μοτόρια, στην ερώτηση προς τα εμένα με ποιον θες να πάς απαντάω φυσικά με το scooter γιατί ο άλλος είναι επικίνδυνος, κουλός κλπ κλπ.....για να μην πολυλογώ, αφού ήπιαμε την βυσινάδα μας στο παγκάκι αποφασίσαμε να πάρουμε τον κατήφορο, εγώ συνεπιβάτης στο σκούτερ το οποίο κατηφορίζει με 70-90 χλμ στον φιδίσιο ορεινό δρόμο ενω το μπλε ελεκτρίκ παπί έχει εξαφανιστεί μπροστά....σε μια μεγάλη κατηφόρα που κατέληγε σε πέταλο και έχοντας μια 90αρα χλμ ο οδηγός αποφασίζει να κάνει late braking κι εγώ πίσω αρχίζω να χλωμιάζω γνωρίζοντας ότι τα σκούτερ ΔΕΝ πλαγιάζουν, τελικά πήγε να εκμεταλλευτεί όλο το φάρδος του δρόμου, ακόμα και την άκρη με το ψιλό χαλίκι!!!! Αποτέλεσμα, γλίστρημα, πέσιμο του οδηγού με τα χέρια και δικό μου με την μούρη, καθώς τα χέρια κρατούσαν πίσω από την πλάτη.

Σηκώνομαι και νιώθω το πρόσωπο μου να έχει ανοίξει στα 2, βάζω τις παλάμες πάνω και μετά κοιτάω 2 κόκκινα από το αίμα χέρια, ο οδηγός με κοιτάει κατάχλωμος και εγώ αρχίζω να περπατώ για να βρω τους άλλους με την πάπια που λογικά θα καταλάβαιναν ότι δεν ακολουθούσαμε και θα γύριζαν.
Όταν τους συνάντησα τελικά τους δείχνω τα χέρια και τους λέω "μαλάκες δείτε", η απάντηση ήταν "τι μας δείχνεις τα χέρια ρε, δες την μούρη σου"!!!

Σε κλάσματα δευτερολέπτου έχω ανέβει στο καγκουρόπαπο και πηγαίνουμε κομμάτια για το νοσοκομείο, εν τω μεταξύ έχει σχεδόν βραδιάσει και η αναμένη λάμπα της πάπιας σβήνει σε μια λακούβα, ευτυχώς όχι μακριά από το νοσοκομείο, μόλις φτάνουμε κατεβαίνω και πριν μπω μέσα βλέπω τον οδηγό να χτυπάει το φανάρι για να ανάψει, αποτέλεσμα....+1 σπασμένο φανάρι:lol:

Τελικά ο απολογισμός ήταν 2 πάρα πολυ μικρά κοψίματα στο πρόσωπο, ενα γρατζουνισμένο σκούτερ με στραβό τιμόνι και ένα φανάρι παπιού....φυσικά το ότι επέλεξα να καβαλήσω το σκούτερ λέγοντας επικίνδυνο τον φίλο με την πάπια το ακούω ακόμα και θα το ακούω για μια ζωή:D

Μ αυτά και μ αυτά αγόρασα μηχανή 15 χρόνια μετά και προσπαθώ ακόμα να πολεμήσω τις φοβίες μου...:blush:

harris_x
06/03/2012, 19:31
:beer::beer::beer::beer::beer:

dim_rac
07/03/2012, 02:41
μαλακες πρεπει να παιξει βιβλιο με αυτοτελεις ιστοριες!!!

Αν και υπαρχει ηδη κατι αντιστοιχο ( http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-5084-5 ), πιστευω πως πρεπει να παιξει ενα volume 2 moto.gr sp edition :p:smokin:

TROOPER
07/03/2012, 08:58
Αν και υπαρχει ηδη κατι αντιστοιχο ( http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-5084-5 ), πιστευω πως πρεπει να παιξει ενα volume 2 moto.gr sp edition :p:smokin:

το ξερω το εχω διαβασει αλλα δεν ενθουσιαστηκα.επισης η ιδεα ειχε πεσει εδω μεσα πααααααααααααρα πολυ παλια πριν βγει αυτο :wave2:

DimChios
07/03/2012, 09:20
το ξερω το εχω διαβασει αλλα δεν ενθουσιαστηκα.επισης η ιδεα ειχε πεσει εδω μεσα πααααααααααααρα πολυ παλια πριν βγει αυτο :wave2:

+1 σε ολα!


(ενα κρυο βραδυ στο Δελεαρ ηταν θυμαμαι...) :D

dim_rac
07/03/2012, 14:04
Το βιβλιο αποτελειται απο αυτοτελεις ιστοριες' καποιες ειναι καλες,καποιες αλλες λιγοτερο καλες και καποιες αλλες γτπ..

Αυτο που λεω ειναι οτι μου αρεσε η ιδεα(οποιος και να τη σκεφτηκε, όοποτε κι αν ειπωθηκε) να εκδοθουν διαφορες ιστοριες απο δω μεσα.

TROOPER
07/03/2012, 14:08
+1 σε ολα!


(ενα κρυο βραδυ στο Δελεαρ ηταν θυμαμαι...) :D

καλα θυμασαι ;)


Το βιβλιο αποτελειται απο αυτοτελεις ιστοριες' καποιες ειναι καλες,καποιες αλλες λιγοτερο καλες και καποιες αλλες γτπ..

Αυτο που λεω ειναι οτι μου αρεσε η ιδεα(οποιος και να τη σκεφτηκε, όοποτε κι αν ειπωθηκε) να εκδοθουν διαφορες ιστοριες απο δω μεσα.

:beer::beer:

DimChios
07/03/2012, 15:07
εχω μια σκεψη που θεωρω "τουμπανη" αλλα φοβαμαι μη παρεξηγηθει

θα συζητηθει ολιγον με το modteam και βλεπουμε...

:D

daz
07/03/2012, 15:21
Το βιβλιο αποτελειται απο αυτοτελεις ιστοριες' καποιες ειναι καλες,καποιες αλλες λιγοτερο καλες και καποιες αλλες γτπ..

Αυτο που λεω ειναι οτι μου αρεσε η ιδεα(οποιος και να τη σκεφτηκε, όοποτε κι αν ειπωθηκε) να εκδοθουν διαφορες ιστοριες απο δω μεσα.

Η ιστορία του ορίζοντα με το πλύσιμο της μηχανής πρέπει να μπει μαζί με τα σχόλια. :lol:

DimChios
07/03/2012, 17:02
μαλακες πρεπει να παιξει βιβλιο με αυτοτελεις ιστοριες!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126579

(αν παραμεινει για πολυ...)

virus
07/03/2012, 17:35
Η ιστορία του ορίζοντα με το πλύσιμο της μηχανής πρέπει να μπει μαζί με τα σχόλια. :lol:

με αυτην την ιστορια του οριζοντα εχω ριξει απιστευτο γελιο. οποτε εχω τις μαυρες μου εκει παω και πραγματικα λυνομαι. ομως η ιστορια δεν ειναι τιποτα το φοβερο οσο οι απαντησεις και οι συμβουλες των αλλων συνφορουμιτων που σπανε κοκκαλα στο γελιο.

respeeeect!!!!!!!!!!!!!!!

daz
07/03/2012, 20:05
με αυτην την ιστορια του οριζοντα εχω ριξει απιστευτο γελιο. οποτε εχω τις μαυρες μου εκει παω και πραγματικα λυνομαι. ομως η ιστορια δεν ειναι τιποτα το φοβερο οσο οι απαντησεις και οι συμβουλες των αλλων συνφορουμιτων που σπανε κοκκαλα στο γελιο.

respeeeect!!!!!!!!!!!!!!!

Όπως και το χιούμορ και ο αυτοσαρκασμός του ίδιου. :beer:

koufou
12/03/2012, 21:54
με το παγωμένο φραπεδάκι στο χέρι (το οποίο έχει φτιαχτεί ακολουθώντας κατά γράμμα όλα τα ISO, ΙΕΕΕ, DOT καi SNELL πρότυπα---γιατί δεν είναι να παίζεις μ’ αυτά τα πράγματα)

:a19:

sergiosm
13/03/2012, 15:42
:lol:

φοβερή ιστορία ...

πιάσε και μερικά
:φραπέ: :φραπέ: :φραπέ: