PDA

View Full Version : Help Me Please!



teovts
03/03/2012, 23:25
καλος σας βρηκα

εχω ενα κινεζικο παπι 125 cc και πατιναρι μετα απο αλλαγη δισκακια, τα ξανα αλλαξα και αυτη την φορα εβαλα και καινουρια καμπανανα, το προβλημα παραμενη,
εχει κανεις καμια λυση????

ευχαριστω!!!

vaska
03/03/2012, 23:32
τι λαδάκια βάζεις???? Δίσκους άλλαξες μόνος ή πήγες συνεργείο????

teovts
03/03/2012, 23:35
μοτουλ 20-50, την πρωτη φορα τα εβαλε μαστορας, την καμπανα την εβαλα μονος μου (ειναι πολυ πιο ευκολο μιας και ειναι κομπλε μ τα δισκακια επανο)

devil's animal
04/03/2012, 00:01
δοκιμασε να αλλαξεις το παπι και να παρεις ιαπωνικο.
πες μας τα αποτελεσματα...
:beer::beer:

MG-KTiNoS
04/03/2012, 00:06
Ρε μπας και του ριξες λάδια αυτοκινήτου ?

teovts
04/03/2012, 00:18
αν δλδ παρω ιαπωνικο δεν θα εχω προβλημα στο κινεζικο???

teovts
04/03/2012, 00:21
Ρε μπας και του ριξες λάδια αυτοκινήτου ?οχι λαδια μοτο εβαλα αδελφε...αλλα διαβαζω στο site σε αλλα topic κατι για Φυγοκεντρικο και τετια

teovts
04/03/2012, 00:24
δοκιμασε να αλλαξεις το παπι και να παρεις ιαπωνικο.
πες μας τα αποτελεσματα...
:beer::beer: ασε τα εχω δει και τα ιαπωνικα.... οτι βγαζει ενα κινεζικο μετα απο 2000-3000 χλμ το βγαζει και ο ιαπωνας

devil's animal
04/03/2012, 00:36
ασε τα εχω δει και τα ιαπωνικα.... οτι βγαζει ενα κινεζικο μετα απο 200000-300000 χλμ το βγαζει και ο ιαπωνας

τωρα καλυτερα....
:wave2:

teovts
04/03/2012, 00:45
τωρα καλυτερα....
:wave2:ναι ok πολυ καλητερα.... μπας και εχεις καμια πιο ουσιαστικη απαντηση στο θεμα..... παντα φιλικα

devil's animal
04/03/2012, 01:08
ναι ok πολυ καλητερα.... μπας και εχεις καμια πιο ουσιαστικη απαντηση στο θεμα..... παντα φιλικα

θα μπορουσες να το πας σε καποιον μαστορα. ανθρωποι ειναι και αυτοι....θες να γινουν κλεφτες??...
επισης αν κατι το φτιαχνεις μονος σου και δεν δουλευει, δεν προσπαθεις να το διορθωσεις γιατι μπορει να κανεις χειροτερη μ@λακια.

οποτε ο μαστορας πιστευω ειναι μονοδρομος στην περιπτωση σου...

φιλικα και εγω και μακαρι να λυθει το προβλημα σου..
:wave2:

teovts
04/03/2012, 10:28
τελικα λετε να φταιει το Φυγοκεντρικο? το παπι πατιναρι στης πολλες στοφες εχει 15000χλμ με παρα πολυ σκισιμο
επισης να πω οτι το παπι ειναι ψιλο Βελτιωμένο

GiannisBlessed
04/03/2012, 15:33
μαγκες ελεος!!οτι εχω μαθει και οτι εχω φτιαξει που εχει χαλασει στην μηχανη μου το εμαθα απο απαντησεις εδω μεσα και απο προσωπικες αναζητησεις στο ιντερνετ...
η λυση μαστορας υπαρχει.αλλα αμα το παλικαρι θελει να ασχοληθει μονος για τον οποιοδοιποτε λογο και ζηταει βοηθεια δεν λεμε π@π@ριες παρε αλλα μηχανακι και τετοια.αυτο αντεχε η τσεπη του αυτο πηρε.
φιλε πρωτα απο ολα εχεις ρυθμισει σωστα τον συμπλεκτη απο την βιδιτσα στο καπακι διπλα στο δεξι σου ποδι?αν ειναι οκ η ρυθμιση τοτε αφου αλλαξες οσα ειπες τσεκαρε αν το μηκος απο τα ελατηρια της καμπανας ειναι πριν η μετα το servis limit.και αν ειναι οκ τοτε αλλαξε το φιγοκεντρικο.αν τα κανεις ολα αυτα και το προβλημα παραμενει ισως παιζει κατι με τα λαδια που εβαλες ισως ειχε θεμα και η πρωτη καμπανα αλλα και η δευτερη κτλ κτλ.
οταν αλλαξες δισκακια αλλαξες και τα μεταλλικα δισκακια?

devil's animal
04/03/2012, 15:56
ρε σεις ειλικρινα, πιστευτε οτι μεσω ιντερνετ θα μαθει ο αλλος να φτιαχνει μηχανακι?
ουτε απο το τηλ πολλες φορες δεν κανουμε δουλειες...ποσο μαλλον απο ενα μεσο (φορουμ) που μπορει να παρερμηνευθει μεχρι και ενα κομμα ή μια λαθος εκφραση...

θελετε να το παιξετε "αγγλικα ανευ διδασκαλου" ενα πραγμα και δεν σας βγαινει κιολας...

και εξηγουμαι:
αλλο ειναι καποιος να ΞΕΡΕΙ πως θα κανει καποια πραγματα και να παιρνει συμβουλες απο καποιους που το εχουν ξανακανει και του λενε ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κανει και ποτε...
και αλλο ειναι να μπαινει καποιος, να λεει οτι εχει ενα προβλημα στο αμφιβολου ποιοτητας μηχανακι του (το οποιο ειναι και ψιλοπειραγμενο) και να προσπαθουμε να μυριζουμε τα νυχια μας για το τι μπορει να εχει παθει το κακομοιρο το μηχανακι...


οι αιτιες που μπορει κατι να πατιναρει μπορει να ειναι δεκαδες. απο λαδια μεχρι λαθος ανταλλακτικο ή λαθος συναρμολογηση ανταλλακτικου ή ρυθμιση εκεινου του παπαρακιου που ειναι διπλα στην καμπανα και δεξια του κουασιμοδου...

και τι εγινε που το φορουμ ανανεωθηκε? σταματησε η δυσανεξια στα μ@λακοποστ?
τα πρωτα ποστ μου σαφως και ειχαν χιουμοριστικο χαρακτηρα.εξ'ου και τα emoticons...
μετα ομως μιλαγα απολυτως σοβαρα και με καθε ευθυνη που μπορει να εχω οταν λεω κατι δημοσια...


για φανταστειτε να πειτε κατι που μπορει να ειναι λαθος και ο αλλος να το κανει και να παει να χυμαρει πουθενα...:rolleyes:

μαγκες, ροδες καβαλαμε. και οι ροδες χαλανε, οπως επισης εχουν και ειδικους να τις φτιαχνουν.
αν θελει να μαθει ας παει σε καποιον που ξερει (μπορει και να μην ειναι μαστορας) μπορει να ειναι καποιος κολλητος ή καποιος απο εδω μεσα που ξερει και προσφερθηκε, και ας κατσει αποπανω για να μαθει πως γινεται σωστα...

φιλικοτατα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...
:beer:

GiannisBlessed
04/03/2012, 16:08
ρε σεις ειλικρινα, πιστευτε οτι μεσω ιντερνετ θα μαθει ο αλλος να φτιαχνει μηχανακι?
ουτε απο το τηλ πολλες φορες δεν κανουμε δουλειες...ποσο μαλλον απο ενα μεσο (φορουμ) που μπορει να παρερμηνευθει μεχρι και ενα κομμα ή μια λαθος εκφραση...

θελετε να το παιξετε "αγγλικα ανευ διδασκαλου" ενα πραγμα και δεν σας βγαινει κιολας...


και εξηγουμαι:
αλλο ειναι καποιος να ΞΕΡΕΙ πως θα κανει καποια πραγματα και να παιρνει συμβουλες απο καποιους που το εχουν ξανακανει και του λενε ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κανει και ποτε...
και αλλο ειναι να μπαινει καποιος, να λεει οτι εχει ενα προβλημα στο αμφιβολου ποιοτητας μηχανακι του (το οποιο ειναι και ψιλοπειραγμενο) και να προσπαθουμε να μυριζουμε τα νυχια μας για το τι μπορει να εχει παθει το κακομοιρο το μηχανακι...


οι αιτιες που μπορει κατι να πατιναρει μπορει να ειναι δεκαδες. απο λαδια μεχρι λαθος ανταλλακτικο ή λαθος συναρμολογηση ανταλλακτικου ή ρυθμιση εκεινου του παπαρακιου που ειναι διπλα στην καμπανα και δεξια του κουασιμοδου...

και τι εγινε που το φορουμ ανανεωθηκε? σταματησε η δυσανεξια στα μ@λακοποστ?
τα πρωτα ποστ μου σαφως και ειχαν χιουμοριστικο χαρακτηρα.εξ'ου και τα emoticons...
μετα ομως μιλαγα απολυτως σοβαρα και με καθε ευθυνη που μπορει να εχω οταν λεω κατι δημοσια...


για φανταστειτε να πειτε κατι που μπορει να ειναι λαθος και ο αλλος να το κανει και να παει να χυμαρει πουθενα...:rolleyes:

μαγκες, ροδες καβαλαμε. και οι ροδες χαλανε, οπως επισης εχουν και ειδικους να τις φτιαχνουν.
αν θελει να μαθει ας παει σε καποιον που ξερει (μπορει και να μην ειναι μαστορας) μπορει να ειναι καποιος κολλητος ή καποιος απο εδω μεσα που ξερει και προσφερθηκε, και ας κατσει αποπανω για να μαθει πως γινεται σωστα...

φιλικοτατα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...
:beer:

καλα ολα αυτα δικιο εχεις...εγω παντως μεσω ιντερνετ εμαθα!! λες να ειμαι ουνγκ??:D
το οτι μπορει να χαλασει το μηχανακι του η να σκοτωθει το ξερει...μεγαλα παιδακια ειμαστε.δεν ειμαι ο μπαμπας του να τον μαλωσω.
ρωτησε τι μπορει να φταιει και εγω οσο μπορω αναφερω τι πιστευω οτι φταιει.σιγουρα αν παει και κανει βλακεια η αυτο που του εχω πει ειναι βλακεια πρεπει να αποδεχτει τις συνεπειες των πραξεων του.αφου παιζει το παιχνιδι μπορει να του βγει σε καλο αλλα και να μην του βγει σε καλο.
σιγα μην του πω αλλαξε μηχανακι γιατι αυτο που εχεις ειναι για τον ... κτλ.γιατι να κρινω την επιλογη του?
για αυτο υπαρχει κατηγορια με τεχνικα θεματα.
παντως χωρις να το εχει αναφερει εικαζω οτι αν ηταν σε οικονομικη θεση να παρει σβαρνα ολους τους μηχανικους και να πλερωνει για να λυθει το προβλημα του θα το εκανε αντι να ειναι μια γκαραζ μια πληκτρολογιο με τα λαδια στα χερια και να παιδευεται.

karellen
04/03/2012, 16:38
Επειδή λες ότι είναι βελτιωμένο και το ψιλο-σκίζεις,μήπως,λέω μήπως, του έχεις βάλει τίποτα βελτιωτικά λαδιού;
Έχουν αναφερθεί πατιναρίσματα σε παρόμοιες περιπτώσεις.

p@nos
04/03/2012, 16:52
χεσε μας ρε παλικαρι......

αμα ειναι να σου λεμε δυο συμβουλες και να μη τις δεχεσαι τοτε τι σκατα το ανοιξες το θρεντ??

esi diladi pia akribos simboyli toy edoses tin opoia den akoyse?

lipon paidakia ekane mia erotisi....kai arxisate os sini8os tis boyrdes....

kai malista xoris na gnorizete kiolas....ekane mia apli erotisi i opoia den itan se pio mastora na to paei....


lipon file kane oti soy ipe o blest....bres ena manual g to mixanaki soy i apo kana papi honda poy kikloforane gia na dis pos ri8mizete o siblektis...se ola to idio ine....meta allakse ladia mipos ftene ta ladia poy ebales....

Gi_4ce
04/03/2012, 16:59
Τη βίδα στο καπάκι πείραξε.Την κεντρική που ειναι για τον συμπλέκτη.

Gi_4ce
04/03/2012, 17:03
Αυτή που είανι στο κέντρο στο πλαινό καπάκι πως φαινεται στη φωτο.

http://4.bp.blogspot.com/-56fQBHwqP14/TnBB_sLCGwI/AAAAAAAADPM/m1qJ47BF0eY/s1600/honda2bsolo2b2005hw4.jpg

teovts
04/03/2012, 17:59
μαγκες ελεος!!οτι εχω μαθει και οτι εχω φτιαξει που εχει χαλασει στην μηχανη μου το εμαθα απο απαντησεις εδω μεσα και απο προσωπικες αναζητησεις στο ιντερνετ...
η λυση μαστορας υπαρχει.αλλα αμα το παλικαρι θελει να ασχοληθει μονος για τον οποιοδοιποτε λογο και ζηταει βοηθεια δεν λεμε π@π@ριες παρε αλλα μηχανακι και τετοια.αυτο αντεχε η τσεπη του αυτο πηρε.
φιλε πρωτα απο ολα εχεις ρυθμισει σωστα τον συμπλεκτη απο την βιδιτσα στο καπακι διπλα στο δεξι σου ποδι?αν ειναι οκ η ρυθμιση τοτε αφου αλλαξες οσα ειπες τσεκαρε αν το μηκος απο τα ελατηρια της καμπανας ειναι πριν η μετα το servis limit.και αν ειναι οκ τοτε αλλαξε το φιγοκεντρικο.αν τα κανεις ολα αυτα και το προβλημα παραμενει ισως παιζει κατι με τα λαδια που εβαλες ισως ειχε θεμα και η πρωτη καμπανα αλλα και η δευτερη κτλ κτλ.
οταν αλλαξες δισκακια αλλαξες και τα μεταλλικα δισκακια?ευχαριστω για την απαντηση, θα τσεκαρω αυτα που μου ειπες, ναι την πρωτη φορα που εβαλα τα δισκακια (μαστορας τα εβαλε) τα αλλαξα ολα, μαλλον φιγοκεντρικο το κοβω, απο λαδια βαζω τα ''μοτουλ Τ4 3000 20-50 πεζει να πατιναρι απο αυτο το λαδι?

teovts
04/03/2012, 18:11
ρε σεις ειλικρινα, πιστευτε οτι μεσω ιντερνετ θα μαθει ο αλλος να φτιαχνει μηχανακι?
ουτε απο το τηλ πολλες φορες δεν κανουμε δουλειες...ποσο μαλλον απο ενα μεσο (φορουμ) που μπορει να παρερμηνευθει μεχρι και ενα κομμα ή μια λαθος εκφραση...

θελετε να το παιξετε "αγγλικα ανευ διδασκαλου" ενα πραγμα και δεν σας βγαινει κιολας...

και εξηγουμαι:
αλλο ειναι καποιος να ΞΕΡΕΙ πως θα κανει καποια πραγματα και να παιρνει συμβουλες απο καποιους που το εχουν ξανακανει και του λενε ΑΚΡΙΒΩΣ τι να κανει και ποτε...
και αλλο ειναι να μπαινει καποιος, να λεει οτι εχει ενα προβλημα στο αμφιβολου ποιοτητας μηχανακι του (το οποιο ειναι και ψιλοπειραγμενο) και να προσπαθουμε να μυριζουμε τα νυχια μας για το τι μπορει να εχει παθει το κακομοιρο το μηχανακι...


οι αιτιες που μπορει κατι να πατιναρει μπορει να ειναι δεκαδες. απο λαδια μεχρι λαθος ανταλλακτικο ή λαθος συναρμολογηση ανταλλακτικου ή ρυθμιση εκεινου του παπαρακιου που ειναι διπλα στην καμπανα και δεξια του κουασιμοδου...

και τι εγινε που το φορουμ ανανεωθηκε? σταματησε η δυσανεξια στα μ@λακοποστ?
τα πρωτα ποστ μου σαφως και ειχαν χιουμοριστικο χαρακτηρα.εξ'ου και τα emoticons...
μετα ομως μιλαγα απολυτως σοβαρα και με καθε ευθυνη που μπορει να εχω οταν λεω κατι δημοσια...


για φανταστειτε να πειτε κατι που μπορει να ειναι λαθος και ο αλλος να το κανει και να παει να χυμαρει πουθενα...:rolleyes:

μαγκες, ροδες καβαλαμε. και οι ροδες χαλανε, οπως επισης εχουν και ειδικους να τις φτιαχνουν.
αν θελει να μαθει ας παει σε καποιον που ξερει (μπορει και να μην ειναι μαστορας) μπορει να ειναι καποιος κολλητος ή καποιος απο εδω μεσα που ξερει και προσφερθηκε, και ας κατσει αποπανω για να μαθει πως γινεται σωστα...

φιλικοτατα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης...
:beer:φιλε μου, ναι μαθενεις να φιαχνεις (πολλα) πραγματα απο ενα forum, με σωστες απαντησεις που θα σου δωσουν απο ατομα που ειχαν παρομια θεματα με το παπι τους.
δεν μηλαμε για ρευματα απο R1 φιλε μου, για δισκαια απο παπι μηλαμε δεν ειναι και τπτ ιδιαιτερο.

teovts
04/03/2012, 18:14
Επειδή λες ότι είναι βελτιωμένο και το ψιλο-σκίζεις,μήπως,λέω μήπως, του έχεις βάλει τίποτα βελτιωτικά λαδιού;
Έχουν αναφερθεί πατιναρίσματα σε παρόμοιες περιπτώσεις.οχι δεν εχω βαλει τπτ, μονο το λαδι.

GIXXERAKIAS
05/03/2012, 09:00
μην το συνεχιζεις ρε σταυρο.εισαι λαθος κι εσυ και ο μικες.

+φωνώ με τον Γιώργη.

Σταύρο (devil's) από εδω μέσα και από άλλα φόρουμ (με κριτική σκέψη πάντα) έχω μάθει να κάνω από απλή εξαέρωση φρένων μέχρι φούλ σέρβις και ρύθμισμα βαλβίδων στήν μηχανή.Επειδή εσύ δεν μπορείς να το κάνεις δεν σημαίνει ότι όλοι δεν προσπαθούν να γλυτώσουν κάτιτις από μηχανικούς που ενίοτε χρεώνουν τον πατέρα τους και την μάνα τους.;)


μαγκες ελεος!!οτι εχω μαθει και οτι εχω φτιαξει που εχει χαλασει στην μηχανη μου το εμαθα απο απαντησεις εδω μεσα και απο προσωπικες αναζητησεις στο ιντερνετ...
η λυση μαστορας υπαρχει.αλλα αμα το παλικαρι θελει να ασχοληθει μονος για τον οποιοδοιποτε λογο και ζηταει βοηθεια δεν λεμε π@π@ριες παρε αλλα μηχανακι και τετοια.αυτο αντεχε η τσεπη του αυτο πηρε.
φιλε πρωτα απο ολα εχεις ρυθμισει σωστα τον συμπλεκτη απο την βιδιτσα στο καπακι διπλα στο δεξι σου ποδι?αν ειναι οκ η ρυθμιση τοτε αφου αλλαξες οσα ειπες τσεκαρε αν το μηκος απο τα ελατηρια της καμπανας ειναι πριν η μετα το servis limit.και αν ειναι οκ τοτε αλλαξε το φιγοκεντρικο.αν τα κανεις ολα αυτα και το προβλημα παραμενει ισως παιζει κατι με τα λαδια που εβαλες ισως ειχε θεμα και η πρωτη καμπανα αλλα και η δευτερη κτλ κτλ.
οταν αλλαξες δισκακια αλλαξες και τα μεταλλικα δισκακια?

+999

christof40
05/03/2012, 09:07
φιλε οτι το παπι ειναι βελτιωμενο επρεπε να το πεις πρωτα απολα.βαλε πιο σκληρα ελατηρια στην καμπανα και θα εισαι οκ.αυτο επρεπε να κανεις απο αρχη.ολα τα αλλα μαλον τσαμπα τα εκανες:wave2:

teovts
05/03/2012, 11:14
φιλε οτι το παπι ειναι βελτιωμενο επρεπε να το πεις πρωτα απολα.βαλε πιο σκληρα ελατηρια στην καμπανα και θα εισαι οκ.αυτο επρεπε να κανεις απο αρχη.ολα τα αλλα μαλον τσαμπα τα εκανες:wave2:λοιπον το παπακι απο την αρχη που το πηρα (μετα το στρωσιμο του) εβαλα μια Protech, ενα 28mikuni, και εναν εκκεντροφορο Fuego f200, με αυτα το παπακι εχει κανει 14.000χλμ περιπου χωρις κανενα προβλημα, προσφατα εβαλα και ενα πιστονι 54mm (το μαμα πιστονι ειναι 52,5) δεν νομιζω πως το παπακι με 1.5mm (8cc) πηρε τοσο πολυ δυναμη και αρχησε να πατιναρι, κατι αλλο ειναι, αλλα τι?

επισης να πω το παπακι ειναι (σε μαμα μορφη) στα 119cc τωρα ειναι 127cc

christof40
05/03/2012, 12:31
λοιπον το παπακι απο την αρχη που το πηρα (μετα το στρωσιμο του) εβαλα μια Protech, ενα 28mikuni, και εναν εκκεντροφορο Fuego f200, με αυτα το παπακι εχει κανει 14.000χλμ περιπου χωρις κανενα προβλημα, προσφατα εβαλα και ενα πιστονι 54mm (το μαμα πιστονι ειναι 52,5) δεν νομιζω πως το παπακι με 1.5mm (8cc) πηρε τοσο πολυ δυναμη και αρχησε να πατιναρι, κατι αλλο ειναι, αλλα τι?

επισης να πω το παπακι ειναι (σε μαμα μορφη) στα 119cc τωρα ειναι 127ccτο οτι δεν νομιζεις με το ποιο ειναι σωστο εχει μεγαλη διαφορα.99,9% θελεις ποιο σκληρα ελατηρια.

schumifer
06/03/2012, 05:48
Προς τους παλιούς αλλά και τον teo.
Όταν εμένα πατίναρε το crypton (στα 50.000 νομίζω) άλλαξα κάτι ελατηριάκια και όλα ήταν τζιτζί. Μαμά μεν αλλά το παπί είχε λιώσει στα χέρια όλης της οικογένειας. Βέβαια πάνε πολλά χρόνια από τότε. Μπορεί να έχω μπερδέψει πράγματα!
Επιπλέον, να δηλώσω κι εγώ ουγκ (=έμαθα να φτιάχνω την πάπια από φόρα και ίντερνετ, όταν ακόμη οι μηχανόβιοι ήταν μία ωραία ατμόσφαιρα).
Κάποτε έμπαινα εδώ και γούσταρα ερωταποκρίσεις σχετικών και ασχέτων. Μάθαινα και από τις δύο.
Και ο χαβαλές είχε πλάκα, γιατί είχε τις σωστές αναλογίες.
Τώρα, αν έχω κάνα θέμα με το παπί, το σκέφτομαι 3πλά να ρωτήσω, γιατί οι πρώτες 10 απαντήσεις θα με εξοργίσουν και αν είναι να λάβω κάποια απάντηση θα πρέπει να σκύψω το κεφάλι και να περιμένω!

OldMan
06/03/2012, 11:46
Μάγκες, το παλικάρι μπήκε όμορφα και ωραία και ρώτησε κάτι, ΟΚ..??

Ούτε μούρη πούλησε, ούτε μαγκιά, ούτε κουτοπονηριά..!!!

Η πλάκα (ακόμη και σε μορφή καλοπροαίρετης ειρωνείας) είναι αποδεκτή, άσχετα από το αν υπάρχει πρόταση επί του θέματος...

Το άρπαγμα απο τα μούτρα και η απαξίωση (ατόμου και μηχανής) δεν ταιριάζουν με το πνεύμα της Σαρακοστής.. :smokin:


Υ.Γ.
@Devilάκο: Από πότε έχεις να χέσεις, καμάρι μας..??

devil's animal
06/03/2012, 13:19
+φωνώ με τον Γιώργη.

Σταύρο (devil's) από εδω μέσα και από άλλα φόρουμ (με κριτική σκέψη πάντα) έχω μάθει να κάνω από απλή εξαέρωση φρένων μέχρι φούλ σέρβις και ρύθμισμα βαλβίδων στήν μηχανή.Επειδή εσύ δεν μπορείς να το κάνεις δεν σημαίνει ότι όλοι δεν προσπαθούν να γλυτώσουν κάτιτις από μηχανικούς που ενίοτε χρεώνουν τον πατέρα τους και την μάνα τους.;)




Μάγκες, το παλικάρι μπήκε όμορφα και ωραία και ρώτησε κάτι, ΟΚ..??

Ούτε μούρη πούλησε, ούτε μαγκιά, ούτε κουτοπονηριά..!!!

Η πλάκα (ακόμη και σε μορφή καλοπροαίρετης ειρωνείας) είναι αποδεκτή, άσχετα από το αν υπάρχει πρόταση επί του θέματος...

Το άρπαγμα απο τα μούτρα και η απαξίωση (ατόμου και μηχανής) δεν ταιριάζουν με το πνεύμα της Σαρακοστής.. :smokin:


Υ.Γ.
@Devilάκο: Από πότε έχεις να χέσεις, καμάρι μας..??

ενταξει παιδακια, εγω ημουν λαθος...
συνεχιστε την προσπαθεια...
:beer::beer:

Υ.Γ.
Γεροντα: τα κραταω απο την ΚαθαροΔευτερα και μεχρι το Πασχα μητε που θα διανοηθω να τα αφησω. ετσι για εξιλεωση...

jimmis5
06/03/2012, 17:17
το οτι δεν νομιζεις με το ποιο ειναι σωστο εχει μεγαλη διαφορα.99,9% θελεις ποιο σκληρα ελατηρια.

Εχει δικιο συμφωνω απολυτα και χρησιμοποιησε καποια σκληρα της premier ισως και αυτα να μην πολυ κανουν δουλεια και να χρειαστει να βαλεις μια ροδελιτσα
Καλη επιτυχια;)

teovts
08/03/2012, 19:51
καλησπερα, 2 πραγματακια θα πω μονο.
1 πατιναρισμα ΤΕΛΟΣ!!!!!!
2 να μην εμπιστευεστε κανενα μιχανικο (εαν προκειται για μικρου κυβισμου μοτο) το 50% ειναι κλευτες το 30% ειναι ανιδεη και το 20% ειναι γνωστες και τίμιοι στην δουλεια τους.
(προσωπικα δεν εχω πεσει εως τωρα σε αυτο το 20%)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΙΘΙΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

teovts
08/03/2012, 19:58
θα σας πω τι και πως οταν βρω λιγο χρονο. (τωρα εχει θρυλο :a54::a54::a54:)

mikes
08/03/2012, 21:30
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΙΘΙΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ακομα και μας που σε βρισαμε????:lol::p :beer:

βασικα σου χρωσταω μια εξηγηση! οταν διαβασα ετουτο το θρεντ και ενω ημουν ετοιμος να σου γραψω οτι μπορει να φταιει η ποιοτητα των δισκων οι της καμπανας που εβαλες, και μηπως επρεπε να χρησιμοποιησεις μια καλυτερη (μου εχει τυχει σε δυο μηχανακια) ειδα την απαντηση του ντεβιλς και μετα εσενα απο κατω ενω το ξεκινησες καλα με τις ανταπαντησεις σου να γινεσαι εριστικος με αποκορυφωμα το "οπα μαγκες πατατε λιγο φρενο" η καπως ετσι! συνεπως σκεπτομενος τι να του πω αυτουνου τωρα που μπορει να μου τα χωσει κιολας εγραψα τη σκεψη μου ακριβως οπως μου ηρθε στο μυαλο! ειναι πολλοι νεοι εδω που μπαινουν να ρωτησουν κατι, αλλα επειδη η απαντηση που παιρνουν δεν ειναι αυτη που θελουν να ακουσουν, καταληγουν να μας σκυλοβριζουν στο τελος!!!
χαιρομαι που ελησες το θεμα σου, περιμενουμε να μας πεις πως!
:beer::beer:

GiannisBlessed
08/03/2012, 21:48
πες μα ομως μην μας ξεχασεις!!χαχαχα:lol:

teovts
08/03/2012, 22:16
motomike, πραγματηκα δεν ενιωσα οτι καποιος με εβρισε, το "οπα μαγκες πατατε λιγο φρενο" το ειπα για να μην εχουμε τραβαλα με τους διαχειριστες του site (οχι ως μαγκια απο μερους μου) sory αν το διατυπωσα λαθος.

teovts
08/03/2012, 23:03
η λυση του πατιναρισματος.
ελυσα μια καμπανα που ειχα (την μαμισια του κινεζου) και της περασα καινουρια δισκακια fenderal (αυτα ειχε και πριν μεσα) ελατηρια ειχε απο την προηγούμενη φορα (καλα) premier, απλα εβαλα και ροδελες (οπως ειπε και ο jimmis5) + οτι πηρα λαδι 10-40 απο 20-50 που εβαζα (μετα απο κατηγορηματική απαίτηση 2 παρακαλω "MHXANIKΩN")
πεταω πανο στο παπι την καινουρια καμπανα με τα 10-40 και το παπι ειναι κατι παραπανο απο τελιο, ομως εγω ειχα τρελαθει, "τι να ηταν αυτο που το σταματησε το πατιναρισμα, η καμπανα με της ροδελες? η το λαδι 10-40?:confused:" χωρις πολλα πολλα, ξανα λυσιμο και περασμα την καμπανα που μολις ειχε βγει, αυτη την φορα με το 10-40 βεβαια και παροτι ταλεποριμενη δεν ειχε καμια σχεση με πριν. (μετα βεβαια εβαλα παλι την τουμπανο)
ολο αυτο το θεμα εχει να κανει με την τρομπα λαδιου που φοραει το παπι.(μαλλον)
και αν κραζω τους μηχανικους ειναι γιατι μου λεγαν οτι το λαδι (20-50)δεν υπαρχει περιπτωση να πατιναρι το παπι και αν βαλω 10-40 θα εχω μεγαλο προβλημα με τα εσωτερικα του μοτερ, τι και αν τους ειχα πει, μα ρε παιδια η honda αυτα δεν λεει να βαζουν στα innova? (και βεβαια η απαντηση ηταν παντα η ιδια, εσυ honda εχεις???)
και αλλα πολλα τετια....
τελος και παλι ενα ευχαριστω σε ολους:beer:

υ.σ. οποιος θελει αλαγη δισκακια σε παπι εδω ειμαι!!! εχω γινει γκουρου λεμε, με κλειστα ματια λυνω, δενω

Gi_4ce
08/03/2012, 23:12
Μπράβο ρε αγορινα!

Καλα χιλιόμετρα με τον πάπιο πλέον!

teovts
08/03/2012, 23:12
προς "giannisblest"
ανυπόμονε.... εσενα θα σε παρω τηλ. :beer:

mikes
08/03/2012, 23:16
παντως προβλημα δεν θα εχεις με αυτο το λαδι καθως σαν πιο ψιλο θα εισχωρει παντου, αρα θα εχεις καλυτερη λιπανση! αλλα ακριβως επιδη ειναι πιο ψιλο
ενδεχωμενος να σου τσιμπαει λιιιιιιιιγο παραπανω! εχε το νου σου!

teovts
08/03/2012, 23:20
παντως προβλημα δεν θα εχεις με αυτο το λαδι καθως σαν πιο ψιλο θα εισχωρει παντου, αρα θα εχεις καλυτερη λιπανση! αλλα ακριβως επιδη ειναι πιο ψιλο
ενδεχωμενος να σου τσιμπαει λιιιιιιιιγο παραπανω! εχε το νου σου!ναι οντως θελει τσεκαρισμα αυτο....

GiannisBlessed
09/03/2012, 00:15
με τα πατιναρισματα σου με εκανες και ζηλεψα.πηρα και εγω σημερα ελατηρια premier να βαλω γιατι πατιναρει λιγουλακι εδω και καιρο αλλα εχει αρχισει και χειροτερευει..(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125244).θα αλλαξω τα ελατηρια μια απο αυτες τις μερες.μπας και λυθει το προβλημα.αλλιως ξανα ανοιγω και αλλαζω και τα δισκακια.
εχω και εγω λαδι 20-50 μεσα....τοσο μεγαλη διαφορα ειδες??
ισως η αλλαγη σε μικροτερο ιξοδες να βοηθα το λαδι να φευγει πιο ευκολα αναμεσα απο τις τριβομενες επιφανειες του συμπλεκτη και αυτες επιτελους να σταματανε να ειναι τριβομενες και να κολλανε μεταξι τους.
20-50 ειναι καλη επιλογη για το καλοκαιρι.μολις χτυπησουμε τους 30 βαθμους σκεψου για αλλαγη σε 20-50 για την καλοκαιρινη σεζον.
οπως και να εχει καλες βολτες φιλε μπραβο!!

christof40
09/03/2012, 10:20
δηλαδη για να καταλαβω μας λες οτι πατιναριζε ο κινεζος λογω ιξωδες λαδιου?????:lol::cry:το αλλο με τον τοτο το ξερεις?:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

GiannisBlessed
09/03/2012, 13:02
ρε συ teovts μηπως μετρησες τα ελατηρια που εβαλες μεσα τι μηκος ειχαν?
στο manual λεει οτι το μικροτερο για τα μαμα ελατηρια ειναι 35.8mm
αυτα που αγορασα εγω ειναι 30mm ακριβως.
ρε παιδες παιζει να ειναι λαθος?η παιζει τα μαμα να ειναι πολυ μαλακά οποτε χρειαζονται περισοτερο μηκος ενω αυτα ειναι τουμπανα και μπορουν να ειναι μικροτερα σε μηκος?αυτα που πηρα ειναι ιδια με αυτα στην εικονα.249426

fantacid
09/03/2012, 13:07
καλος σας βρηκα

εχω ενα κινεζικο παπι 125 cc και πατιναρι μετα απο αλλαγη δισκακια, τα ξανα αλλαξα και αυτη την φορα εβαλα και καινουρια καμπανανα, το προβλημα παραμενη,
εχει κανεις καμια λυση????

ευχαριστω!!!

δε εχω καταλαβει αν εχεις παπι κ παταναρι
κ σε ποιο απο τα δυο αλλαξες δισκακια....

:look:

teovts
09/03/2012, 15:06
ρε συ teovts μηπως μετρησες τα ελατηρια που εβαλες μεσα τι μηκος ειχαν?
στο manual λεει οτι το μικροτερο για τα μαμα ελατηρια ειναι 35.8mm
αυτα που αγορασα εγω ειναι 30mm ακριβως.
ρε παιδες παιζει να ειναι λαθος?η παιζει τα μαμα να ειναι πολυ μαλακά οποτε χρειαζονται περισοτερο μηκος ενω αυτα ειναι τουμπανα και μπορουν να ειναι μικροτερα σε μηκος?αυτα που πηρα ειναι ιδια με αυτα στην εικονα.249426οχι δεν τα μετρησα, αλλα εχω την συσκευασία που ηταν μεσα, και αυτο που βλεπω στην φοτο σου ειναι οτι λεει "CSK44" ενω τα δικα μου γραφουν "CSK42". παντος να βαλεις και μια ροδελα κατο απο τα ελατηρια δεν κανει κακο. ΑΑΑΑΑΑ και λαδι 10-40 ε???? τι παπι εχεις????
καλη επιτυχια.

teovts
09/03/2012, 15:10
δε εχω καταλαβει αν εχεις παπι κ παταναρι
κ σε ποιο απο τα δυο αλλαξες δισκακια....

:look:δεν καταλαβενω την απορια σου.
:a42::a42::a42::a42:

teovts
09/03/2012, 15:19
εσυ cristof γιατι λες να πατιναριζε?????

GiannisBlessed
09/03/2012, 17:35
οχι δεν τα μετρησα, αλλα εχω την συσκευασία που ηταν μεσα, και αυτο που βλεπω στην φοτο σου ειναι οτι λεει "CSK44" ενω τα δικα μου γραφουν "CSK42". παντος να βαλεις και μια ροδελα κατο απο τα ελατηρια δεν κανει κακο. ΑΑΑΑΑΑ και λαδι 10-40 ε???? τι παπι εχεις????
καλη επιτυχια.

αν δεν σου ειναι κοπος ρε συ μετρα λιγο αυτην την αποσταση στην συσκευασια.
εμενα ειναι 6.κατι ψηλα.τα ελατηρια χωρανε ακριβως μεσα.
δλδ 60mm /2= 30mm το καθε ελατηριο.
το παπακι μου ειναι daytona με μοτερ honda supra.249457

teovts
09/03/2012, 18:47
αν δεν σου ειναι κοπος ρε συ μετρα λιγο αυτην την αποσταση στην συσκευασια.
εμενα ειναι 6.κατι ψηλα.τα ελατηρια χωρανε ακριβως μεσα.
δλδ 60mm /2= 30mm το καθε ελατηριο.
το παπακι μου ειναι daytona με μοτερ honda supra.249457 ειναι πιο μαρκια τα δικα σου, το δικο μου ειναι 53mm ακριβος (συσκευασία).
μονοκαμπανο ειναι ε?

GiannisBlessed
09/03/2012, 21:19
ειναι πιο μαρκια τα δικα σου, το δικο μου ειναι 53mm ακριβος (συσκευασία).
μονοκαμπανο ειναι ε?
διπλο καμπανο...
αλλα μαλλον με αλλαγμενο καπακι.
να μια φωτο που φαινεται καπως καλα το μοτερ...
249472