PDA

View Full Version : Η βολτα



hornet
04/03/2012, 15:18
θα σας πω μια ιστορια απο τα παλιες βολτες του μοτο.

Κυριακή ηλιολουστη ξημερωσε καπου στο 2003, εδω και μερες εχει κανονιστει, εγω ως γνησιος τοτε trip master εχω κοιταξει καιρους , μαθηματικα μοντελα, δορυφορους μεχρι και τα κοκκαλα εχω ρίξει για να δουμε τι καιρο θα κανει.
Το παρεακι ητανε ο βαλαντης ο στεφανος(dela ακα πυνκοι καπνοι μας πνιξαν) ο νικος(deminio)o σωτος (λειβαδια) ο αλλος ο νικος (φιλος παρεας και οχι μοτο αναγνωστης) και ενας αγνωστος στην παρεα και εγω.

Αρχιζουν τα πρωινα τηλεφωνα :
-αιντε σηκωθειτε ρεμαλια αρχιζω να τσιριζω.
-ε ρε μ@λ@κα παππου ασε μας να κοιμηθουμε λιγακι ουτε οι κοτες δεν εχουν ξυπνησει.
-οχι σε 45 στο λαινοπουλο λεω αυστηρα.
-καλα
Ο νομος λεει πως αν θες να μαζεψεις τον κοσμο σε μια λογικη ωρα τσιμπας ενα μισαωρακι νωριτερα.
Με τα πολλα ερχονται ολοι σιγα σιγα τσιμπλιασμενοι,τα γνωστα μπινελικια
-παπού γαμωτ γαμωτ κλπ
-ελα ελα να τσιτωσει και το δερματακι και αλλα τετοια.

Ενα τσιγαρακι και τον πουλο λεμε
- που παμε
- παμε Ιτεα γαλαξειδι

Μετα απο αρκετο καιρο βγαιναμε βολτα λογω κακων καιρικων συνθηκων, αυτο το γεγονος σε συναρτηση με την παρεα και ο προορισμος σημαινε ενα πραγμα ...Πολεμική και οταν λεμε πολεμικη με τα ουλα της τα φτερα τα χρωματα τα τσεκουρια ,ολα ητανε εκει. Ολη η παρέα ητανε με ζωα..μονο εγω ειμουνα ο βενιαμιν με ενα 2002 Hornet S με τους 90 ιππους στροφαλο κιολας.

Φευγουμε δρομο παιρνουμε δρομο αφηνουμε το hornetaki ουρλιαζει για να προλαβει τους υπολοιπους (gsxr 1000, 750 cbr 600 - 900, zx9r) στην υλικη στις στροφες εγω το hornet και το πλαισιο χορευουμε σεικ σεικ μι αμορ αλλα ειπαμε πολεμικη ..δεν κοβεις!

Στο καστρο δεξια και βουρ για αραχωβα (δεν πηγαιναμε απο δεσφινα ειναι ψηλα ο δρομος και ζαλιζομαστε!) στροφες αραχωβας μαλια κουβαρια η ραπουζελ λουσμενη χωρίς μαλακτικη.Στοοπππ!!!

Τσιγαρο αραχωβα καφε κλπ.

Καταβαση προς δελφους "μην ξεχνας τα πεταλα γλυστρανε οποτε ευθεια καργα αλλα πριν τα πεταλα δυο κατεβασματα, ψαλιδισμα λιγο ο πισινουλης" , ολα καλα (κατι τετοιες μ@λ#κιες εκανα και αλλαξα 3 τεντωτηρες στο hornet, για αλυσιδες δεν το συζηταμε!)

Κατεβαινουμε περναμε Ιτεα και μπαινουμε στην πιστα.
Δεν ξερω τι μας επιασε αλλα απο εκει και περα ειχαμε βγαλει τα φτερα τα τσεκουρια για να παρουμε το σκαλπ του δρομου, Λυσσα, λυσσαρα, λυσσασμενοι, δεν ξερω μερικες φορες μας πιανει αυτο το, δεν μπορω να το εξηγησω, αλλα ο σοφος λαος το λεει σε καβαλαει ο διαολος, ε αυτο ειχαμε παθει και εμεις.
Μετα τα πρωτα κλειστα εκει στα κοκκινα χωματα κλπ μολις λιγο ανοιξε ο δρομος ετσι ανοιξαν και οι διαφορες ο στεφανος με τον ξενο εξαφανιστηκαν οχι δυο στροφες αλλα 102 στροφες, ο βαλαντης με deminio και αλλο νικο ξεφυγαν και αυτοι και ειχαμε μεινει πισω εγω με το σωτο. Τοσο το καρυδωμα στο γκαζι με το hornet που σε καποια φαση περασα ενα αυτοκινητο με διαφορα ταχυτητας 150 χλμ...πως περναει το enterprise με Warp 3 ενα μετεωριτη , ετσι και εγω. Τον τυπο φυσικα τον ειχαν περασει και αλλοι με warp 5 ,warp 6, περναμε τα τουνελ περναμε την καντινα και στην επομενη δεξια και

(συνεχιζεται..)

hornet
04/03/2012, 15:18
αριστερη και ....ωπα!!!

Δεν μπορω να περιγραψω το συναισθημα η μαλλον την εναλλαγη συναισθηματος απο χαρα (γκαβλα) σε τρομο (σου κοβονται τα ποδια) και αγωνια (στροφες καρδιας περα απο τα κοκκινα).
Στην αριστερη παρατεταμενη βλεπω μηχανες σταματημενες και να τρεχει ο νικος βλεπω το βαλαντη κατω....οχι ρε π#%@# μου λεω δεν καταλαβα πως σταματησα πως κατεβηκα πως εφτασα στον βαλ..κανω νοημα στο νικο τι εγινε μου κανει νοημα θα στα πω μετα. Ο βαλαντης ειχε αισθησεις αλλα πονουσε, επειδη ειχε και λιγο αιματακι τρεξει ,απο την μυτη τελικα, δεν ρισκαραμε να ακουμπησουμε κρανος, ο καρπος ομως ειχε παρει αλλη τροχια.
Ο νικος ειχε ηδη παρει ασθενοφορο και οι αλλοι που ειχαν φυγει μπροστα γυρισαν, ενας καθοταν με το βαλαντη για συμπαρασταση καποιος αλλος μαζευε πραγματα που ειχαν διασκορπιστει το μηχανακι το βαλαμε στην ακρη , καποιος εκανε τον τροχονομο. Ο αστειος της υποθεσης ηταν ο αγνωστος στην παρεα που ηθελε να βγαλουμε το κρανος του βαλαντη και αφου δεν συμορφωθηκαμε στις υποδειξεις του "ειδικου" μας ειπε ενα: εγω φευγω εχω και δουλειες και εφυγε, και εμεις μειναμε μ#λ@κες να τον κοιταμε να φευγει. Σε μια φαση ερχεται και ο μετεωριτης (ξερετε ο warp 3, 5, 6) και αρχισε να μας κραζει οτι ετσι που πατε καλα να παθετε και κατι τετοια, αφου αλλαξαμε κατι γαλλικα σαβουαρ βιβρ κεφαλαια,καταλαβε και οχι μονο αλλαξε αλλα επαιρνε δαιμονισμενα το ασθενοφορα να ερθει γρηγοροτερα (εμεις οι ανθρωποι ειμαστε μυστηρια οντα, οι εναλλαγες συμπεριφορας απο ασπρο σε μαυρο ειναι κατι ανεξηγητο μερικες φορες).
Το ασθενοφορο ηρθε πηρε τον βαλαντη και εμεις φυγαμε ξωπισω του για νοσοκομειο, το ασθενοφορο πηγαινε πετωντας αλλα εμεις δεν ειχαμε καμια διαθεση για τρεξιμο πλεον, την ειχαμε αφησει σε εκεινη την στροφη.
Φτανουμε νοσοκομειο μπαινουμε τουμπανοι οπως ειμαστε και ορμαμε στον γιατρο , μονο απο τον γιακα δεν τον πιασαμε τον χριστιανο, μας λεει ολα καλα παιδια μονο το σπασιμο στον καρπο αυτα, θα τον κρατησουμε για σημερα παρακολουθηση και καλα και αυριο ισως να φυγει κιολας.
Παμε στο δωματιο ολοι πλεον ανακουφισμενοι σχετικα αφου δεν ητανε κατι ιδιαιτερα σοβαρο (το μυαλο μας εκει που ειμασταν στην στροφη ετρεχε παντου ).

Η αρχικη σοβαροτητα μεταλλαχτηκε σε πλακιτσα του στυλ:

-Ελα βαλαντη την πηραμε την καρω σημαια και αλλα τετοια.
Σε καποια φαση μπαινει η προισταμενη μας κανει μια παρατηρηση (ηταν 3 το μεσημερι και 5 μαντραχαλοι χαχανιζαν και φωναζαν οποτε λογικα μας την ειπε).
Αμεσως μετα την αποχωρηση της προισταμενης,τσουπ μπαινει μια γλυκυτατη νοσοκομα (να μην το πουμε αλλιως και φαμε Χ απο το ΕΣΡ) με ενα πιεσομετρο στο χερι. Το βαζει στο χερι του βαλαντη και αρχιζει να τρομπαρει κοιτωντας το οργανο:

Δεν ξερω ητανε το αγχος , το χτυποκαρδι, η θεληση για να ευθυμησουμε εντελως αυθορμητα πεταω στην νοσοκομα την εξης ατακα:

- Και που εισαι κοπελια, μην ξεχνας 36 μπροστα 42 πισω!

Αυτο ητανε το κερασακι στην τουρτα ή η γουλια που ξεχειλισε το ποτηρι , πλακωνουμε ολοι μας τα δυνατα γελια ακομα και ο βαλαντης και μετα πλακωσε η προισταμενη και μας πεταξαν με τις κλωτσιες εξω απο το νοσοκομειο.


Η επιστροφη ηταν ηρεμη και χωρις παρατραγουδα.

Το ηθικο διδιαγμα λεει οταν οδηγαμε αφηνουμε τις σκεψεις μας εξω απο το κρανος, ο βαλαντης ειχε καποιο επαγγελματικο θεμα που τον βασανιζε και του ρθε με χχχ χιλιομετρα 1 sec πριν την μπαριερα με αποτελεσμα να αργησει να στριψει και να καταληξει σε τροχια για την μπαριερα.

Επιλογος: Κανενας μας μετα απο αυτην την βολτα δεν περιμενε το τι θα γινοταν μετα , αυτη η φαση μας εδεσε σαν παρεα τοσο που δυο εγιναν κουμπαροι, εγω γνωρισα σε εναν την μελλοντικη του γυναικα , ολοι (εκτος του αγνωστου φυσικα) με συνοδεψαν στην εκκλησια οταν παντρευόμουν, εμεις πηγαμε στον γαμο του αλλου και ουτω καθεξης.

Ειμασταν μια παρεα moto.gr!

hornet
04/03/2012, 15:24
@npat :Νικολακη σε ευχαριστω ρε φιλε μας ξυπνησες με τα γραπτα σου και πηραμε και εμεις μπροστα λιγακι!

devil's animal
04/03/2012, 15:26
ωραια πραγματα ρε Σταθη...(πλην του σπασιματος βεβαιως βεβαιως)...

κατι τετοια ειναι που θυμασαι και δενεσαι (οπως ειπες) με ανθρωπους, μεταλα, μερη και καταστασεις...

:beer::beer::beer::beer:

Corvo
04/03/2012, 16:13
αλλη μια ωραια ιστορια, βλεπω τον Npat να ξυπναει τα μεγαθηρια του φορουμ


ευχαριστουμε !

Tropeas
04/03/2012, 17:54
ο Μάρκελλος Στάθη δεν ήταν τότε στην βόλτα?

hornet
04/03/2012, 17:59
ο Μάρκελλος Στάθη δεν ήταν τότε στην βόλτα?

οχι ρε συ μονο αυτοι που ειπα

Nostradamus
04/03/2012, 18:08
:beer::beer:

npat
04/03/2012, 18:27
@npat :Νικολακη σε ευχαριστω ρε φιλε μας ξυπνησες με τα γραπτα σου και πηραμε και εμεις μπροστα λιγακι!

Τέτοια να βλέπω! Μπράβο ρε Στάθη.

:beer::beer:

mikes
04/03/2012, 19:09
Επιλογος: Κανενας μας μετα απο αυτην την βολτα δεν περιμενε το τι θα γινοταν μετα , αυτη η φαση μας εδεσε σαν παρεα τοσο που δυο εγιναν κουμπαροι, εγω γνωρισα σε εναν την μελλοντικη του γυναικα , ολοι (εκτος του αγνωστου φυσικα) με συνοδεψαν στην εκκλησια οταν παντρευόμουν, εμεις πηγαμε στον γαμο του αλλου και ουτω καθεξης.

Ειμασταν μια παρεα moto.gr!

καπως ετσι σχηματιστηκε και η δικη μου παρεα τα ΜΟΤΟ ΡΕΜΑΛΙΑ!! (υπαρχει αντιστοιχο θρεντ εδω) ευτυχως εμεις δεν ξεκινησαμε απο παρατραγουδο, αλλα δεσαμε σαν παρεα οταν στο ξεκινημα μου σαν μοτοσυκλετιστης προπερσυ, την ειχα δει βασιλιας της κυριακατικης βολτας, και ποσταριζα βολτουλες με μεγαλη συχνοτητα!! ετσι σχηματιστηκε μια παρεα που ναι μεν ειμαστε εντελως διαφορετικοι χαρακτηρες μεταξυ μας, η αγαπη μας για το μοτοσυκλετισμο απο τη μια, και η διαθεση μας να μοιραζομαστε οτι μπορουμε απο την αλλη, μας εχει δεσει σε μεγαλο βαθμο!!

ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ, ΚΑΝΤΕ ΒΟΛΤΕΣ, ΓΝΩΡΙΣΤΗΤΕ, ΜΟΙΡΑΣΤΗΤΕ!!! (αυτο ειναι για τους νεους)
απο εδω μεσα δυσκολα καταλαβαινει κανεις τι ατομο μπορει να ειναι καποιος!! (εγω κανα δυο απο την παρεα δεν ειχα και την καλυτερη γνωμη! με διεψευσαν και τους ευχαριστω !!!)

ΜΟΤΟ ΡΕΜΑΛΙΑ σας ευχαριστω για τις στιγμες που μου χαριζετε....

moto.gr σε ευχαριστω που εισαι η αιτια να δημιουργηθει αυτη η παρεα...
:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

jimmis5
04/03/2012, 22:13
:a20::a20::a19::a19::a23::a23:
Τι joebar και τριχες κοκκινιστες εκπληκτικη περιγραφη
Οσο σκεφτομαι και τη ατακα με τη νοσοκομα πεθαινω απο τα γελια!!

TROOPER
05/03/2012, 08:52
.........

και μ' αυτα και μ' αυτα τον ειπαμε val_mparierino :winka:

κωλοπαιδα....:beer::beer::beer::beer:

sniper
05/03/2012, 09:34
Όταν πας βόλτα μ' αυτά τα κ@λόπαιδα καταλαβαίνεις πόσο φλώρος μπορείς να είσαι.. με τον καιρό μαθαίνεις να οδηγείς και να μην λες πολλά με το πληκτρολόγιο..

:smokin:

@Hornet : Θυμάσαι που είμασταν όταν σταματήσαμε για τσιγάρο κι ο Βαλάντης κοίταζε τα λάστιχα του δικού του 954 κι αναρωτιόταν γιατί έβγαζαν ατμούς κι είχαν κορδελιάσει; :lol:

DimChios
05/03/2012, 09:51
σαν να ξυπναει το παλιο μοτο ή μου φαινεται? :beer::beer::beer::beer:

Ζεύκας
05/03/2012, 14:03
Αμεσως μετα την αποχωρηση της προισταμενης,τσουπ μπαινει μια γλυκυτατη νοσοκομα (να μην το πουμε αλλιως και φαμε Χ απο το ΕΣΡ) με ενα πιεσομετρο στο χερι. Το βαζει στο χερι του βαλαντη και αρχιζει να τρομπαρει κοιτωντας το οργανο:

Δεν ξερω ητανε το αγχος , το χτυποκαρδι, η θεληση για να ευθυμησουμε εντελως αυθορμητα πεταω στην νοσοκομα την εξης ατακα:

- Και που εισαι κοπελια, μην ξεχνας 36 μπροστα 42 πισω!


ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧ
Χ
ΑΧ
ΑΧ:lol:
ΑΧ
ΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΑ
ΧΑ:rotflmao:
ΧΑΧΑΧΑ

ΑΧΧΑΧΑ
ΧΑΧΑΧ:rotflmao::rotflmao:

tai
05/03/2012, 17:37
σαν να ξυπναει το παλιο μοτο ή μου φαινεται? :beer::beer::beer::beer:

ναι!! και μ' αρέσει

Tropeas
05/03/2012, 18:41
Ρ/Β το βράδυ Δέλεαρ.... εεεε Κουκάκι.... :bigcry:

daz
05/03/2012, 19:27
Άλλη μια φοβερή ιστορία με όμορφη περιγραφη. :beer::beer::beer:





- Και που εισαι κοπελια, μην ξεχνας 36 μπροστα 42 πισω!

..οταν οδηγαμε αφηνουμε τις σκεψεις μας εξω απο το κρανος,



:beer: