PDA

View Full Version : Μπαταρια.



DAYMAN
05/03/2012, 09:47
Αλλαγμένη μπαταρια πριν ενα μηνα με βολτ.αμπερωρια,τυπο ακριβώς με τις υποδείξεις του κατασκευαστή.Δεν ειναι τζελ ουτε καποια πολυ ακριβη,Με τις παγωνιες -αρκετα επαιρνε κανονικα η μηχανη χωρις να δειχνει κομπιασμα.Συναγερμος και ηλεκτρολογικά μηχανη δουλευαν κανονικα.Το Σαββατο το πρωι παιρνω το μηχανακι αφου εχω βγαλει συναγερμο ζεσταίνω παω για δουλειες βολτες και σταματαω για πολυ λιγο και οταν παταω μιζια ακούω εναν ηχο σαν τριξιμο και ως εκ θαυματος δεν εχω μιζα,για λιγο χρονο ρεύματα ενδειξεις κτλ.Κλεινω διακοπτη ανοιγω ολα νορμάλ (οργανα,φωτα,συναγερμος οπλίζει-αφοπλιζει,κορνα οκ) μιζια και παλι τα ιδια.
Ανορθωτης με σωστη λειτουργια χωρις υποψια κομπιάσματος, σβησίματα εν κινησει κτλ.Συναγερμος με κανονικη λειτουργία (όπλιση-αφοπλιση,πανικος.Ασφάλειες ολες οκ.Η μπαταρια δειχνει τελειως νεκρη γιατι οταν βαζω την μηχανη με εξωτερική πηγη παιρνει παω μεγαλες αποστασεις με ανεβασμένους ρυθμους περιστροφής κινητηρα (5-7000 σαλ) σβηνω και μετα τιποτα.
Διάγνωση απο μακρια δεν γινεται αλλα ρωτάω απο που αρχίζω;Συναγερμο,ανορθωτή μπαταρία ηλεκτρολογικό κυκλωμα;Τι γνωμη εχετε;

DrBig
05/03/2012, 09:52
Ελεγξε οτι οι πολοι σου ειναι σφιγμενοι και καθαροι.

Anty12
05/03/2012, 09:54
Η μπαταρια δειχνει τελειως νεκρη γιατι οταν βαζω την μηχανη με εξωτερική πηγη παιρνει παω μεγαλες αποστασεις με ανεβασμένους ρυθμους περιστροφής κινητηρα (5-7000 σαλ) σβηνω και μετα τιποτα.

Απάντησες μόνος σου......

faraway
05/03/2012, 09:54
Xωρίς να είμαι ειδήμων , από τη στιγμή που το βάζεις μπροστά (όσο σκ@τ@ και να είναι η μπαταρία ) δεν θα έπρεπε να σβήνει εν κινήσει , νομίζω . :look:

Και με δεδομένο πως είναι καινούργια μπαταρία , και μόνο αν είναι ελαττωματική από το εργοστάσιο θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η συμπεριφορά της , εγώ θα πρότεινα να τσεκάρεις ανορθωτή σε πρώτη φάση και πηνία σε δεύτερη .

Αν αυτά έχουν θέμα , πιθανόν να σου "έφαγαν " και τη μπαταρία .

Για μένα δες αυτά , και σε δεύτερη φάση αν έχεις κάποιον γνωστό με optimate βγάλε τη μπαταρία και σύνδεσε την πάνω του να δεις τι γίνεται . :wave2:

DrBig
05/03/2012, 09:58
Νομιζα πως εχεις βολτομετρο......αν δεν εχεις δες τι κανει ο ανορθωτης, θα πρεπει να εχεις παντου περιπου 14-14.5 βολτ, αν οχι, ανορθωτης!