PDA

View Full Version : IKA για επιστροφή φόρου ????



cityfly
05/03/2012, 11:21
μια ακόμα απόπειρα κλοπής μέσω παραπλανητικών μέιλ

με την "κάλυψη" του ΙΚΑ

τρομερό συντακτικό ε;


Αγαπητοί Φορολογούμενου,

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε
προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου
να το επεξεργαστεί.

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.
Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

Stergios69
05/03/2012, 11:32
Η σύνταξη ''κράζει'' ότι είναι από αυτόματο μεταφραστή...
Όποιος τσιμπήσει, ας πρόσεχε...

yannis24
05/03/2012, 11:50
Η σύνταξη ''κράζει'' ότι είναι από αυτόματο μεταφραστή...
Όποιος τσιμπήσει, ας πρόσεχε...

+10000000

επιπλεον.....τι επιστροφη φορου μπορει να παρει κανενας απο το ΙΚΑ !!
παντως...ενα e-mail που ελαβα εγω προχθες απο την εφορια μου για κατι ληξιπροθεσμα κτλ ( ειμαι καλος πελατης βλεπετε....χαχαχαχα....!!) εγραφε απο κατω :


"
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. "

byron
05/03/2012, 12:08
Η σύνταξη ''κράζει'' ότι είναι από αυτόματο μεταφραστή...
Όποιος τσιμπήσει, ας πρόσεχε...

Είδα ένα πριν λίγο καιρό, νομίζω απ΄την Πειραιώς ή την Εθνική. Ζήταγε σε "άψογα" ελληνικά στοιχεία κάρτας και στο πεδίο που ζήταγε το "pin" οι μαλάκες έγραφαν "καρφίτσα". :bawl::rotflmao::bawl:

nikos_abel
05/03/2012, 12:33
+10000000

επιπλεον.....τι επιστροφη φορου μπορει να παρει κανενας απο το ΙΚΑ !!
παντως...ενα e-mail που ελαβα εγω προχθες απο την εφορια μου για κατι ληξιπροθεσμα κτλ ( ειμαι καλος πελατης βλεπετε....χαχαχαχα....!!) εγραφε απο κατω :


"
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο. "

Ούλοι το λάβαμε. Ότι αρπάξουν κι ότι πιούνε είναι και αυτό....

perastikos
05/03/2012, 13:06
Επίσης το link που έδιναν ήταν σε server με κατάληξη .ru (ccTLD Ρωσίας)... :rolleyes:
Όπως ισχύει για το κάθε εργαλείο, εάν κάποιος δεν ξέρει τα βασικά από email και internet και δεν θέλει να τα μάθει, ας μην τα χρησιμοποιεί!

yannis24
05/03/2012, 13:50
mail-παγίδα δήθεν από το ΙΚΑ :

http://www.enikos.gr/society/20374,_mail-pagida_dh8en_apo_to_IKA.html

chr1s_86
06/03/2012, 01:23
Είδα ένα πριν λίγο καιρό, νομίζω απ΄την Πειραιώς ή την Εθνική. Ζήταγε σε "άψογα" ελληνικά στοιχεία κάρτας και στο πεδίο που ζήταγε το "pin" οι μαλάκες έγραφαν "καρφίτσα". :bawl::rotflmao::bawl:

Το είδα κι εγώ :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: