PDA

View Full Version : Ταχύτητα στις 11500rpm



jp79
12/09/2005, 10:15
Μετά απο μία βολτούλα μέχρι την λαμία απο αθήνα και με σχετικά άδειους δρόμους είπα να προσπαθήσω να το τελικιάσω το μηχανάκι (z750) παρατήρησα οτι κοντερήσια έγραφε 245 και το στροφόμετρο ήταν πολύ λίγο πρίν τα κόκκινα με 11500 περίπου στροφές. Το GPS βέβαια έβγαζε 228 km.
Η ερώτηση που έχω είναι πόσο ρόλο παίζει η αεροδυναμική στην τελική. Εαν πχ έβαζα μία ζελατίνα, έβγαζα τους καθρέφτες, κολλούσα την πινακίδα κάτω απο την σέλα (έχο την εντύπωση πως σε αυτές τις ταχύτητες ταλαντώνεται πάρα πολυ) φορούσα ένα πιο στένο δερμάτινο, φορούσα καλύτερο κράνος, η ταχύτητα στις ίδιες στροφές θα ήταν μεγαλύτερη? Μόνο μια φορά έχω δεί 256 κοντερίσια και αυτή ήταν σε κατηφόρα και τις στροφές στο κόκκινο. Έχω την εντύπωση πως η μηχανή είναι σχεδιάσμένη ώστε σε συγκεκριμένες rpm να έχει συγκεκριμένη ταχύτητα. Για παράδειγμα πάντα στις 4500 στροφές και με 6 να έχει 100km. Φαντάζομαι πως με όλα αυτά που ανάφερα παραπάνω απλά κάνουν πίο εύκολα την διαδικασία της επιτάχυνσης. Λέω κάτι λάθος? άλλοι κάτοχοι έχουν παρατηρήσει την τελική σε σχέση με τις στροφές?

idi
12/09/2005, 10:22
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9959

Κανένας
12/09/2005, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
. Εαν πχ έβαζα μία ζελατίνα, έβγαζα τους καθρέφτες, κολλούσα την πινακίδα κάτω απο την σέλα (έχο την εντύπωση πως σε αυτές τις ταχύτητες ταλαντώνεται πάρα πολυ) φορούσα ένα πιο στένο δερμάτινο, φορούσα καλύτερο κράνος, η ταχύτητα στις ίδιες στροφές θα ήταν μεγαλύτερη?


Λέω κάτι λάθος? άλλοι κάτοχοι έχουν παρατηρήσει την τελική σε σχέση με τις στροφές?
η ταχύτητα στις ίδιες στροφές θα ήταν μεγαλύτερη? Φυσικά και λες κάτι λάθος η μάλλον ρωτάς
Ότι και να κανεις ,ότι και αν φορέσεις, η ταχύτητα σε συγκεκριμένες στροφές κινητήρα, θα είναι πάντα ίδια
Εκτός και αν αλλάξεις γρανάζια η προφίλ στα λάστιχα
;)

jp79
12/09/2005, 13:19
Αυτό ακριβώς θα ήθελα να εξακριβώσω οτι κάθε μηχανάκι σε συγκεκριμένες στροφές έχει συγκεκριμένη ταχύτητα.... και όλα αυτά που αναφέρω απλά θα κάνουν πιο εύκολα να πίασεις αυτήν την ταχύτητα. Ευχαριστώ