PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Street Triple



Giorgos19
05/03/2012, 13:58
Σήμερα λοιπόν αντιμετώπισα το παρακάτω πρόβλημα.

Γυρνάω τον διακόπτη της μηχανής στο on και δεν συμβαίνει τίποτα απολύτως. Ούτε φώτα, ούτε ενδείξεις στο καντραν, ούτε ο χαρακτηριστικός ήχος από την αντλία βενζίνης.
Δοκιμάζω να το βάλω μπρος με καλώδια, πάλι νεκρό εντελώς το μηχανάκι! Να αναφέρω ότι χθες πήρε κανονικά μπροστά, χωρίς κανένα πρόβλημα...

Καμιά ιδέα παίδες;

McGyver
05/03/2012, 13:59
Κοίτα την κεντρική ασφάλεια για αρχή...

Giorgos19
05/03/2012, 14:10
Κοίτα την κεντρική ασφάλεια για αρχή...

Το σκέφτηκα και γω αυτό Θωμά, αλλά μπορεί να καεί μια ασφάλεια έτσι ξαφνικά;
Περιμένω μπας και σταματήσει να βρέχει για να το τσεκάρω. Μακάρι να είναι κάτι απλό γιατί δεν είμαστε για περίεργα πράγματα αυτή την εποχή...

McGyver
05/03/2012, 14:15
Το σκέφτηκα και γω αυτό Θωμά, αλλά μπορεί να καεί μια ασφάλεια έτσι ξαφνικά;

Οι ασφάλειες ξαφνικά καίγονται ρε Γιώργο :lol: ...
Αν το κάνει συχνά βέβαια θέλει ψάξιμο.

Δες αν είσαι ΟΚ από εκεί και τα ξαναλέμε...

Giorgos19
05/03/2012, 14:18
Let me rephrase γιατί έχεις δίκιο σε αυτό που είπες.:smilea:
Μου φαίνεται περίεργο γιατί το μηχανάκι δεν κινήθηκε καθόλου! Απλά χθες το έβαλα μπροστά για 10 λεπτά γιατί είχα να το καβαλήσω 3-4 μέρες.
Το έχει κάνει άλλη μια φορά πέρισυ, αλλά ήταν η μπαταρία...

McGyver
05/03/2012, 14:27
Δε μας τα λες όλα αδερφέ...

Το ότι το έβαλες μπροστά για 10 λεπτά δε λέει τίποτα.
Μπαταρία δε φόρτισες ούτε για πλάκα, οπότε παίζει και να την τρως από εκεί μιας και το έχεις ξαναπάθει.

Τσέκαρε (βλ. μέτρα) μπαταρία...
Τσέκαρε πόλους....
Τσέκαρε ασφάλεια...

Τραβηγμένο σενάριο αυτό θα πω αλλά, μπας και έχεις μείνει από μπαταρία και τίναξες ΚΑΙ την ασφάλεια όταν πήγες να τη βάλεις μπροστά με καλώδια;

Giorgos19
05/03/2012, 14:37
Δε μας τα λες όλα αδερφέ...

Το ότι το έβαλες μπροστά για 10 λεπτά δε λέει τίποτα.
Μπαταρία δε φόρτισες ούτε για πλάκα, οπότε παίζει και να την τρως από εκεί μιας και το έχεις ξαναπάθει.

Τσέκαρε (βλ. μέτρα) μπαταρία...
Τσέκαρε πόλους....
Τσέκαρε ασφάλεια...

Τραβηγμένο σενάριο αυτό θα πω αλλά, μπας και έχεις μείνει από μπαταρία και τίναξες ΚΑΙ την ασφάλεια όταν πήγες να τη βάλεις μπροστά με καλώδια;

Κατέβηκα μία στα γρήγορα για να ξαναδοκιμάσω αλλά τζίφος.
Η μπαταρία μετρήθηκε στα 12.5 V οπότε είναι ok. Επίσης μία ασφάλεια που είδα ότι έχει κάτω ακριβώς από τη σέλα μετρήθηκε και ήταν ok. Οι υπόλοιπες είναι στην ασφαλειοθήκη που βρίσκεται κάτω από το ντεπόζιτο, οπότε να τις τσεκάρω τώρα δεν παίζει. Αυτό που παρατήρησα μόλις τώρα είναι ότι κόρνα και φλας λειτουργουν κανονικά( θα δουλεύαν και το πρωί, απλά πάνω στη φούρια μου δεν το τσέκαρα)! Έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια λέμεεεε!

sniper
05/03/2012, 14:42
Κατέβηκα μία στα γρήγορα για να ξαναδοκιμάσω αλλά τζίφος.
Η μπαταρία μετρήθηκε στα 12.5 V οπότε είναι ok. Επίσης μία ασφάλεια που είδα ότι έχει κάτω ακριβώς από τη σέλα μετρήθηκε και ήταν ok. Οι υπόλοιπες είναι στην ασφαλειοθήκη που βρίσκεται κάτω από το ντεπόζιτο, οπότε να τις τσεκάρω τώρα δεν παίζει. Αυτό που παρατήρησα μόλις τώρα είναι ότι κόρνα και φλας λειτουργουν κανονικά( θα δουλεύαν και το πρωί, απλά πάνω στη φούρια μου δεν το τσέκαρα)! Έχουν αρχίσει και με ζώνουν τα φίδια λέμεεεε!

Δες τις ασφάλειές σου όλες όταν σταματήσει να βρέχει.. (αυτή που είδες παιζει να είναι του συναγερμού σου)

Αν είναι όλες ΟΚ, τότε παιζει να το έχω ξαναδεί το έργο με 749 εν κινήσει.. ελπίζω να είσαι στην εγγύηση ακόμα (στην χειρότερη των περιπτώσεων).

Δεν παίζει να έχεις ταχύτητα μέσα και να προσπαθείς να το βάλεις μπροστά στο σταντ, ε; (ή το cutoff να είναι στο off)

McGyver
05/03/2012, 14:44
Τσέκαρε και το kill switch όταν κατέβεις πάλι μπας και...

Giorgos19
05/03/2012, 14:48
Δες τις ασφάλειές σου όλες όταν σταματήσει να βρέχει.. (αυτή που είδες παιζει να είναι του συναγερμού σου)

Αν είναι όλες ΟΚ, τότε παιζει να το έχω ξαναδεί το έργο με 749 εν κινήσει.. ελπίζω να είσαι στην εγγύηση ακόμα (στην χειρότερη των περιπτώσεων).

Δεν παίζει να έχεις ταχύτητα μέσα και να προσπαθείς να το βάλεις μπροστά στο σταντ, ε; (ή το cutoff να είναι στο off)

Νίκο, εννοείται πως όλα αυτά που αναφέρεις στο τέλος έχουν τσεκαριστεί!Εγγύηση last year...:cry:
Για πες για το 749, έτσι για να φτιαχνόμαστε δηλαδή...

sniper
05/03/2012, 15:02
Νίκο, εννοείται πως όλα αυτά που αναφέρεις στο τέλος έχουν τσεκαριστεί!Εγγύηση last year...:cry:
Για πες για το 749, έτσι για να φτιαχνόμαστε δηλαδή...

Καμμένη ηλεκτρονική.. αλλά ήταν σ' εγγύηση ακόμα..

byron
05/03/2012, 15:11
Να πω και εγώ τη βλακεία μου...
Μπας και έχει και το Tripple αισθητήρα πτώσης που τον πείραξες/μετακίνησες/έβαλες ανάποδα ?

Λεω μπας...μιας και τα aprilia έχουν, και αν μπει ανάποδα παθαίνουν το ίδιο με αυτό που έπαθες.

sniper
05/03/2012, 15:13
Δοκίμασε με τα δεύτερα κλειδιά, μπας κι αποκωδικοποιήθηκε το κλειδί σου και δεν βγαίνει το immobilizer..

Giorgos19
05/03/2012, 15:18
Να πω και εγώ τη βλακεία μου...
Μπας και έχει και το Tripple αισθητήρα πτώσης που τον πείραξες/μετακίνησες/έβαλες ανάποδα ?

Λεω μπας...μιας και τα aprilia έχουν, και αν μπει ανάποδα παθαίνουν το ίδιο με αυτό που έπαθες.

Βύρωνα δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως! Επίσης (από όσο γνωρίζω τουλάχιστον) τα Triumph δεν έχουν κάτι τέτοιο.

sniper
05/03/2012, 15:24
Αστο να στεγνώσει..

Μέτρησε την τάση ξανά στη μπαταρία αλλά και την ένταση του ρεύματος..

Αν δεν ειναι μπαταρία ή ασφάλεια.. :rolleyes:

Giorgos19
05/03/2012, 15:30
Λοιπόν βρήκα άλλον έναν τυπά που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

http://www.triumphtorque.com/messageboard/thread/106145-Street-triple-wont-start.aspx

Κατά τα λεγόμενά του: The mechanics found that it was a "defective pin in the ignition switch".

sniper
05/03/2012, 15:39
Λοιπόν βρήκα άλλον έναν τυπά που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

http://www.triumphtorque.com/messageboard/thread/106145-Street-triple-wont-start.aspx

Κατά τα λεγόμενά του: The mechanics found that it was a "defective pin in the ignition switch".

Λύση δίνει; Σπρέυ επαφών, αλλαγή ή κάτι άλλο; :confused:

Giorgos19
05/03/2012, 15:44
Λύση δίνει; Σπρέυ επαφών, αλλαγή ή κάτι άλλο; :confused:

@@, οπότε φαντάζομαι αλλαγή.

dmf
05/03/2012, 16:19
Γιώργο αυτό με το κοντέρ το έχω πάθει κι εγώ. Δούλευαν μόνο τα φλας και η κόρνα (και τα μεγαλα φώτα) Δεν έκανε ούτε check in ουτε τπτ. Και οφειλόταν σε καμμένη ασφάλεια του κοντερ. 2 φορες απανοτα μου το εκανε και εφταιγαν τελικα τα ξενον. Τα εβγαλα και δεν το εχει ξανακανει.
Αλλά η μηχανή άναβε κανονικα. Εσυ μπορεί να έχεις κάποιο συνδιασμό. Δηλ κάποια καμμένη ασφάλεια, και κανά πρόβλημα στο kill switch. Δεν το ανοίγεις μια να το καθαρίσεις καλού κακού μήπως έχει μαζέψει τίποτα;

Giorgos19
05/03/2012, 16:30
Γιώργο αυτό με το κοντέρ το έχω πάθει κι εγώ. Δούλευαν μόνο τα φλας και η κόρνα (και τα μεγαλα φώτα) Δεν έκανε ούτε check in ουτε τπτ. Και οφειλόταν σε καμμένη ασφάλεια του κοντερ. 2 φορες απανοτα μου το εκανε και εφταιγαν τελικα τα ξενον. Τα εβγαλα και δεν το εχει ξανακανει.
Αλλά η μηχανή άναβε κανονικα. Εσυ μπορεί να έχεις κάποιο συνδιασμό. Δηλ κάποια καμμένη ασφάλεια, και κανά πρόβλημα στο kill switch. Δεν το ανοίγεις μια να το καθαρίσεις καλού κακού μήπως έχει μαζέψει τίποτα;

Μόλις μπορέσω θα το τσεκάρω. Αν και πρώτο μέλημά μου είναι να κοιτάξω τον διακόπτη που μπαίνει το κλειδί γιατί ο τύπος παραπάνω είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Θα το φυσήξω με πιεστικό αέρα μπας και έχει πιάσει νερό μέσα.

Giorgos19
06/03/2012, 08:58
Καλημέρα. Χθες το βράδυ τελικά πρέπει να βρήκα την αιτία του προβλήματος.

Στο κάτω άκρο του διακόπτη ξεκινά ένα καλώδιο που περνάει πίσω από το ψυγείο και καταλήγει κάπου κάτω από το ντεπόζιτο (μάλλον στην κεντρική πλεξούδα της μηχανής). 'Εχοντας τον διακόπτη ανάφλεξης στο on και κουνώντας αυτό το καλώδιο η μηχανή πήρε ρέυμα, έκανε το τσέκ και τελικά πήρε μπρος χωρίς κανένα πρόβλημα! Ή είναι κάπου φαγωμένο αυτό το καλώδιο, ή δεν κάνει καλή επαφή, ή κάπου έχει τσακίσει γερά. Θα το λύσω για να το τσεκάρω (όσο μπορώ) αλλιώς συνεργείο.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)

sniper
06/03/2012, 12:19
Καλημέρα. Χθες το βράδυ τελικά πρέπει να βρήκα την αιτία του προβλήματος.

Στο κάτω άκρο του διακόπτη ξεκινά ένα καλώδιο που περνάει πίσω από το ψυγείο και καταλήγει κάπου κάτω από το ντεπόζιτο (μάλλον στην κεντρική πλεξούδα της μηχανής). 'Εχοντας τον διακόπτη ανάφλεξης στο on και κουνώντας αυτό το καλώδιο η μηχανή πήρε ρέυμα, έκανε το τσέκ και τελικά πήρε μπρος χωρίς κανένα πρόβλημα! Ή είναι κάπου φαγωμένο αυτό το καλώδιο, ή δεν κάνει καλή επαφή, ή κάπου έχει τσακίσει γερά. Θα το λύσω για να το τσεκάρω (όσο μπορώ) αλλιώς συνεργείο.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:)

Αναψε κερί, πες ένα ευχαριστώ στον Μανιτού κλπ κλπ .. :beer:

Giorgos19
06/03/2012, 13:02
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Το κεράκι θα ανάψει μόλις είμαι 100% σίγουρος ότι αυτή είναι η αιτία του προβλήματος! Μην το ανάψουμε και τσάμπα. :wacko: