PDA

View Full Version : παπαρια ανακυκλωση



7gibernau
05/03/2012, 14:12
Μετα από τρακάρισμα το αμαξι του αδεφου μου πηγε για ανακυκλωση με όλα τα σχετικά χαρτια κτλ κτλ..
Πριν λιγο το ειδαμε στο car.gr για πουλημα κομματια κομματια η και όπως είναι
Και ρωταω εγω,εχει δικαίωμα να το κανει αυτό ενώ το αμαξι εχει βγει για ανακυκλωση???το πουλαει η εταιρια ανακυκλωσης…..

yannis24
05/03/2012, 14:14
αμα ειδικα εσενα σου εχουν δωσει τα απαραιτητα χαρτια, εσυ εισαι καλυμενος....το θεμα ειναι οτι ειναι παρανομο !!

ktmakis
05/03/2012, 14:16
Ρημάδα κρίση !!! ....

sniper
05/03/2012, 14:16
Μετα από τρακάρισμα το αμαξι του αδεφου μου πηγε για ανακυκλωση με όλα τα σχετικά χαρτια κτλ κτλ..
Πριν λιγο το ειδαμε στο car.gr για πουλημα κομματια κομματια η και όπως είναι
Και ρωταω εγω,εχει δικαίωμα να το κανει αυτό ενώ το αμαξι εχει βγει για ανακυκλωση???το πουλαει η εταιρια ανακυκλωσης…..

Σίγουρα ανακύκλωση κι όχι απόσυρση;

fantacid
05/03/2012, 14:17
Και ρωταω εγω,εχει δικαίωμα να το κανει αυτό ενώ το αμαξι εχει βγει για ανακυκλωση???το πουλαει η εταιρια ανακυκλωσης…..

οχι

7gibernau
05/03/2012, 14:19
Σίγουρα ανακύκλωση κι όχι απόσυρση;

γκουχ γκουχ...ανακυκλωση λεμε.....

Εχετλαίος
05/03/2012, 16:46
Στο σύστημα υπάρχει μια τρύπα (όπως σε όλα τα συστήματα).
Την έμαθα εκεί που εργάζομαι (sic) και δουλεύει ως εξής:
Ένας γνωστός μου μου είχε στην κατοχή του ένα όχημα, ας πούμε ένα Σιτροέν.
Κάποια στιγμή που το κινούσε δεν το κινούσε, βρέθηκε να χρωστάει σε κάποιον ένα ποσόν. Ε, αντί για το ποσόν (και παντελώς μπακαλίστικα) του λέει "πάρε το Χ αμάξι και πατσίσαμε".
Ο άλλος πήρε το αμάξι. Απλά το πήρε. Ούτε χαρτιά αλλάξανε χέρια ούτε χρήματα ούτε πράμα.
Αυτός με τη σειρά του χρωστούσε σε έναν άλλο, εργολάβο, Σύριο. Ε, μια από τα ίδια. Του έδωσε το ηρωικό Σιτροέν για να πατσίσουνε τα τεφτέρια. Ο Σύριος το φόρτωσε πάνω σε μια φορτηγίδα που έδεσε στην Κρήτη για να φορτώσει στάρι και το πήγε στη Συρία. Εν πλω το μαιμουδιάσανε κατάλληλα και όταν το παντέρμο απόφταξε στη Συρία ήταν με Συριακές διαπιστεύσεις.
Τα έφερε ο καιός και ο γτνωστός μου έπρεπε από τα χαρτιά της εταιρείας του να ξεφορτωθεί το Σιτροέν. Ναι καλά! Το τι προσπαθήσαμε να εφεύρουνε με λογιστές, μηχανολόγους, γνώστες των κανόνων και των "κανόνων" στα μηχανολογικά/εφορίες/υπουργεία δε λέγεται! Αλλά από τη στιγμή που δεν υπήρχε κουφάρι να αποσυρθεί/διαγραφεί/ανακυκλωθεί όλα κατρέρρεαν! Μέχρι και ότι το μπαζώσανε κατά λάθος μέσα σε ένα ρέμα πήγανε να δηλώσουνε στην εφορία αλλά τους πέταξε όξω ο έφορας που μυρίστηκε τη μαλ@κία.
Αλλά βρέθηκε ένα κοπέλι (μαιμού σκέτη) και έδωσε τη λύση: δηλώνεις ότι διαγράφεις οριστικά το όχημα (με ανακύκλωση και τα σια) και μετά η εταιρεία ανακύκλωσης δηλώνει ότι προτίθεται να εξάγει το όχημα και να το μεταπουλήσει σαν σκραπ (ολόκληρο ή κομμάτια) ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Εκεί έχει bug το σύστημα.
Και λειτούργησε. Το Σιτροέν, και επίσημα, επωλήθει σαν τεμάχια στο εξωτερικό.
;)

stefanos
05/03/2012, 16:50
Φυσικά και το πουλάει για ανταλλακτικά ή το σπάει και το πουλάει για ανταλλακτικά.
Αυτό είναι και το νόημα της ανακύκλωσης.

mikes
05/03/2012, 17:10
η εταιρεια που παραδισεις το αμαξι προς ανακυκλωση ειτε αν ειναι για πεταμα το δυαλυει και το πουλαει σαν σκραπ! ειτε το πουλαει σαν ανταλακτικα ολοκληρο η κοματια! αυτη ειναι η δουλεια της και απο αυτο βγαζει κερδος! παρανομο θα ηταν αν απεσυρες ενα αμαξι, και αυτοι το πουλουσαν για κυκλοφορια!

7gibernau
05/03/2012, 18:04
η εταιρεια που παραδισεις το αμαξι προς ανακυκλωση ειτε αν ειναι για πεταμα το δυαλυει και το πουλαει σαν σκραπ! ειτε το πουλαει σαν ανταλακτικα ολοκληρο η κοματια! αυτη ειναι η δουλεια της και απο αυτο βγαζει κερδος! παρανομο θα ηταν αν απεσυρες ενα αμαξι, και αυτοι το πουλουσαν για κυκλοφορια!
Και γιατί το λένε ανακύκλωση τότε ρε παιδιά;;αυτο θα μπορούσε να το κάνει και ο αδερφός μου....

stefanos
05/03/2012, 18:11
Δεν το λένε ανακύκλωση, διαχείριση αποβλήτων το λένε και δεν μπορεί να το κάνει ο αδερφός σου αλλά εταιρείες με ανάλογη άδεια
(Βοιομηχανία κανονική με τρελά κέρδη μιλάμε και όχι μόνο με αυτοκίνητα αλλά με ΟΛΑ τα απόβλητα)
Ευρώπη λέμε

georgio
05/03/2012, 18:18
[...] εταιρείες με ανάλογη άδεια
[....]

:a31:



δεν πάει για εσένα :winka:

7gibernau
05/03/2012, 18:26
Δεν το λένε ανακύκλωση, διαχείριση αποβλήτων το λένε και δεν μπορεί να το κάνει ο αδερφός σου αλλά εταιρείες με ανάλογη άδεια
(Βοιομηχανία κανονική με τρελά κέρδη μιλάμε και όχι μόνο με αυτοκίνητα αλλά με ΟΛΑ τα απόβλητα)
Ευρώπη λέμε

Εννοω ότι κομμάτι κομμάτι θα μπορούσε να το πουλήσει και ο αδερφός μου

mikes
05/03/2012, 18:28
ναι αλλα δεν θα μπορουσε ποτε να κανει διαγραφη, αφου πλεον για να διαγραψεις ενα αμαξι πρεπει να προσκομισεις βεβαιωση απο μαντρα! (παθων)

stefanos
05/03/2012, 18:45
ναι αλλα δεν θα μπορουσε ποτε να κανει διαγραφη, αφου πλεον για να διαγραψεις ενα αμαξι πρεπει να προσκομισεις βεβαιωση απο μαντρα! (παθων)


Αυτό πού μας νοιάζει? εφόσον έχουμε καταθέσει πινακίδες και το αμάξι είναι στο γκαράζ μας?

chr1s_86
06/03/2012, 01:02
Και να ρωτήσω.... όταν το δώσεις για "ανακύκλωση" παίρνεις κάποια λεφτά ή σε "απαλάσουν από το βάρος" ;; :confused::evil:

mikes
06/03/2012, 08:11
Αυτό πού μας νοιάζει? εφόσον έχουμε καταθέσει πινακίδες και το αμάξι είναι στο γκαράζ μας?
η καταθεση πινακιδων ειναι προσωρινη για λογους ανωτερας βιας! για οριστικη διαγραφη πρεπει να εχεις παραδωσει το οχημα σε μαντρα!

mikes
06/03/2012, 08:15
Και να ρωτήσω.... όταν το δώσεις για "ανακύκλωση" παίρνεις κάποια λεφτά ή σε "απαλάσουν από το βάρος" ;; :confused::evil:

αααχ...αυτος ο ελληνας τιποτα δεν θελει να πεταξει πια! ολα να τα πουλησει! βασικα δεν παιρνεις φραγκο! καποτε με σχεδιο του καραμανλη διναν απο το υπουργειο 1000 ευρω για την αποσυρση και καπακι αλλα 1000 αν αγοραζες καινουριο, αλλα το εκοψε ο γιωργακης μολις ανελαβε εξουσια!
εν το μεταξυ αρκετες εταιριες κανουν εκπτωση αν αγορασεις με αποσυρση! (η αδερφη μου πηρε οκταβια με κοντα 2 χιλιαρικα κατω)
απο τη μαντρα παντως λεφτα δεν παιρνεις!

yannis24
06/03/2012, 08:16
το αμαξι ομως νομικως ακομα σου ανηκει.......δεν εχει διαγραφτει απο την κυκλοφορια....το οτι εχεις καταθεσει τις πινακιδες σημαινει οτι απλα δεν το κυκλοφορεις....

BELZEBOYLIS
06/03/2012, 08:34
Μετα από τρακάρισμα το αμαξι του αδεφου μου πηγε για ανακυκλωση με όλα τα σχετικά χαρτια κτλ κτλ..
Πριν λιγο το ειδαμε στο car.gr για πουλημα κομματια κομματια η και όπως είναι
Και ρωταω εγω,εχει δικαίωμα να το κανει αυτό ενώ το αμαξι εχει βγει για ανακυκλωση???το πουλαει η εταιρια ανακυκλωσης…..

Η παράδοση του οχήματος σε εταιρεία ανακύκλωσης είναι υποχρεωτική ! Η εταιρεία ,αφού απορρηπάνει το όχημα (αφαιρέσει όλα τα επικίνδυνα για το περιβάλλον υλικά ) , έχει δικαίωμα να πουλήσει μέρος του για ανταλλακτικά ! Στην συνέχεια ότι απομείνει καταλήγει στην χαλυβουργία...
Πρόσεχε τώρα , το αυτοκίνητο δεν μπορεί να πωληθεί ολόκληρο !! Απαγορεύεται δια ροπάλου ! Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο μπορείς να το καταγγείλεις στην ΕΔΟΕ !!
Αξίζει να σημειωθεί ότι η επαναχρησιμοποίηση είναι προτιμότερη της ανακύκλωσης !!
Ελπίζω να βοήθησα !

Φιλικά , ο Βελζεβούλης της γειτονιά σας !!!

chr1s_86
06/03/2012, 21:26
αααχ...αυτος ο ελληνας τιποτα δεν θελει να πεταξει πια! ολα να τα πουλησει!

Δεν είναι αυτός... Είναι ο άλλος που θέλει να πάρει τσάμπα το παλιό αμάξι και να βγάλει λεφτά μετά από αυτό...

mikes
06/03/2012, 22:03
βασικα αν δε θες να κονομησει η μαντρα απο το αμαξι σου υπαρχει λυση:
με μια βαριοπουλα,"ξανασχεδιαζεις" το αυτοκινητο βελτιωνοντας του την αεροδυναμικη!
με μια φαλτσετα περιποιησαι λιγο το σαλονακι του
στην διαδρομη δεν αφηνεις λακουβα για λακουβα
και τελος λιγο πριν φτασεις στη μαντρα αδειαζεις τα νερα απο τον κινητηρα! (προσοχη η αποσταση απο την μαντρα να ειναι τετοια ωστε να μην εχει μεινει τιποτα μεχρι να φτασει!

(αν τα λαστιχα ηταν καπως καλα μην ξεχασεις να τα σουβλισεις πριν μπεις στη μαντρα)


επισης το "παιρνω το αμαξι σου τσαμπα και βγαζω λεφτα μετα απο αυτο, ΔΕΝ ειναι ελληνικη πατεντα! ολες οι μαντρες ανα την ευρωπη ετσι κανουν!

tsompanis
06/03/2012, 22:11
παίζει επίσης και το εξής σενάριο.

Αν δεν θέλεις να αποχωριστείς το σαραβαλάκι σου,κάνεις προσωρινή διαγραφή και δηλώνεις ντεμεκ τον χώρο που θα το έχεις.
Αν σε 3 μήνες δεν έχεις πάει για να το βάλεις ξανά σε κυκλοφορία,αυτόματα διαγράφεται οριστικά και χωρίς κανένας να σου ζητήσει αυτοκίνητο.
Έτσι έχω αποσύρει 1 αυτοκίνητο και 2 μηχανακια τα τελευταία 2 χρόνια,τα οποία και φυσικά έχω στο χωριό και χαίρουν άκρας υγείας!

chr1s_86
06/03/2012, 22:14
επισης το "παιρνω το αμαξι σου τσαμπα και βγαζω λεφτα μετα απο αυτο, ΔΕΝ ειναι ελληνικη πατεντα! ολες οι μαντρες ανα την ευρωπη ετσι κανουν!


Καλά κάνουν, αφού τους τα δίνουν... :wave2:

yannis24
06/03/2012, 22:19
Παιδια οι μάντρες ανακύκλωσης κάνουν βασικως Ανακυκλωση.....δεν τον ενδιαφερει η κατάσταση του αυτοκινήτου.....παρε την βαριοπουλα, χτυπά το σπάσε τα όλα....αυτός θα μαζέψει το γυαλί, και θα το δώσει εκει που πρέπει για περαιτέρω επεξεργασία...θα πάρει το καπω και θα το πουλήσει στην Αλουμινιον της Ελλαδος για να το κάνουν σίδερα...μαζεύουν τα λάστιχα και τα πουλάνε με τον τόνο στην αντίστοιχη μάντρα που πουλάει λάστιχα ...το ιδιο με τα λαδια, τα πλαστικα ....και πάει λέγοντας ......σπανίως τις πέφτουν στα χέρια αυτοκίνητα που να μπορει πχ να πουλήσει ολόκληρο τον κινητήρα ή το σαλόνι, ή κάτι άλλο......και αν τους πέσει δεν κανόυν κάτι το παράνομο....

BELZEBOYLIS
06/03/2012, 22:20
επισης το "παιρνω το αμαξι σου τσαμπα και βγαζω λεφτα μετα απο αυτο, ΔΕΝ ειναι ελληνικη πατεντα! ολες οι μαντρες ανα την ευρωπη ετσι κανουν!

σε μερικές χώρες πληρώνεις για να στο πάρουν ...;)

yannis24
06/03/2012, 22:21
Και τι να τα κανείς τα σαράβαλο...να τα πετάνε στα χωράφια και να τα παρατάνε εδω και εκει......??
Μιλάμε για Ανακυκλωση, και όχι για μάντραδες που πουλάνε αυτοκίνητα.......