PDA

View Full Version : FZS 600 (2001) VS TDM 850 (2001)



asymvivastos85
05/03/2012, 23:31
Χαιρετίζω την παρέα !Νέος στο forum έχω διαβάσει πολυ καλές απόψεις εδω κ θέλω την βοήθεια σας

Θελω να πάρω μηχανή με λίγα σχετίκα λεφτα γυρω στα 2500 εκει παιζουν τα μοντέλα του 2001 ειναι παλια??
αυτα που ζηταω ειναι:αξιοπιστία οδηγικη συμπεριφορα , ενα μηχανακι για πολη αλλα και για ταξίδι γένικα να τα κάνει ολα!! εχω καταλήξει προς το παρον σ αυτα μ αρέσουν και τα 2(tdm 850,fzs 600)

Ακούω προτασεις κ οτι γνωρίζεται πανω σ αυτά τα μηχανάκια κ ακομα κι αλλες προτασεις

εχω xt 600 υπερικανοποιημενος αλλα ζητω πλέον πιο πολλα γκαζια και να μην κολαω για ταξίδια...


Ευχαριστώ!

MikeG
05/03/2012, 23:38
Τα 2 μηχανάκια που λες είναι διαφορετικά. Προσωπικά θα επέλεγα το fzs κυρίως λόγω του ότι δε γουστάρω το TDM. Επίσης θεωρώ ότι το fzs έχει πολύ καλύτερο στήσιμο & δε καίει και λάδια σα καντήλι όπως το TDM.

kachius
06/03/2012, 10:38
Είμαι ο άνθρωπός σου καθώς είχα tdm850('96) και τώρα έχω fzs600('03).

Στις χαμηλότερες ταχύτητες (0-100 χοντρικά) το tdm είναι αισθητά πιο γρήγορο.
Όσο ανεβαίνουν τα χλμ η διαφορά αντιστρέφεται υπέρ του fzs και μάλιστα είναι πολύ εντονότερη!
Γενικά δηλαδή το tdm έχει πολύ δύναμη/ροπή στις χαμηλές και μεσαίες στροφές.
Παρ' όλα αυτά, αν και 4κ, το fzs είναι ρυθμισμένο πολύ όμορφα ώστε στις χαμηλές-μεσαίες έχει αρκετή ροπή, πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα 4κ 600άρια
Συνοψίζοντας, ως προς την απόδοση είναι μία ή άλλη,
λίγο πιο γρήγορο/ροπάτο το tdm στις χαμηλομεσαίες, πολύ πιο γρήγορο το fzs από εκεί και πέρα χωρίς όμως να υστερεί σημαντικά και χαμηλά.

Ένα άλλο θέμα είναι η άνεση.
Με λίγα λόγια,
το fzs είναι πολύ άνετο μηχανάκι, δεν θα σε κουράσει ούτε μέσα στην πόλη ούτε στο ταξίδι και δε μπορείς να του προσάψεις τίποτα ως προς την άνεση.
Το tdm όμως, είναι αλλού, πολυθρόνα κανονική, άλλο να σου λέω και άλλο να το ζεις (χαχα) αλλά υπάρχουν 2 αλλά:
είμαι 182 με "μακρυά" χέρια, πιο κοντοί με πιο κανονικά χέρια δεν τους βολεύει. Το τιμόνι είναι κάπως μακρυά απ'τη σέλα με αποτελέσμα να γέρνουν πολύ μπροστά με τεντωμένα χέρια.
Σε εμένα ήταν ένα πολύ ελαφρύ σκύψιμο που τελικά με έβαζε σε πάρα πολύ άνετη θέση.
Το 2ο "αλλά" είναι το κέντρο βάρους. Είναι πολύ ψηλά! Έτσι αν το μηχανάκι τσουλάει με 10+χλμ δεν το καταλαβαίνεις (να μη σου πω ότι λειτουργεί υπέρ του) αλλά σε πολύ μικρές ταχύτητες και ελιγμούς ανάμεσα από αυτοκίνητα, στάθμευση κτλ είναι πολύ κουραστικό!
Όπισθεν σε πολύ ελαφριά ανηφόρα δεν το κάνεις από τη σέλα.
Το fzs απ'την άλλη, εκτός και αν το ξαπλώσεις (μου έχει πέσει 2 φορές απ'το σταντ στο χωματόδρομο μπροστά από την αυλή καθώς γύρναγα να κλείσω την πόρτα :a018: ) νομίζεις ότι είναι παπάκι. Ποτέ μα ποτέ δε θα καταλάβεις το βάρος του (που είναι και μικρό έτσι κι αλλιώς).

Τώρα, να πω πάλι ότι το δικό μου 850 ήταν η πρώτη γενιά του 2ου μοντέλου (1996) και -τουλάχιστον τα λάδια- τα παρακάτω πρέπει να λύθηκαν σε νεότερα (2000?) μοντέλα.
Το ένα είναι τα λάδια. Με αλλαγές στα 5000χλμ είχε πιεί ένα + λίτρο. Με αλλαγές στα 3500 δεν έλειπε σταγόνα.
Το δεύτερο είναι τα φρένα. Δεν είναι και πολύ δυνατά.
Του fzs είναι πολύ καλά! (νομίζω είναι τα ίδια με του tdm900)

Καθώς το 850 που είχα όπως είπα ήταν παλιό (το είχα από τα 80Κ μέχρι τα 120Κ !) δε θα αναφερθώ στην κατανάλωση του (μέτρια).
Το fzs πάντως μου καίει περί τα 5,2 lt/100km με οικονομική οδήγηση στην πόλη, και δεν ξεπερνά τα 6,5-7 με σβέλτη οδήγηση στην ΑΟ/ΕΟ.
Με το ντεπόζιτο στα 21lt (18,5 χωρίς τη ρεζέρβα), το λαμπάκι της ρεζέρβας ανάβει στα 300-350 χλμ (και με βάση την κατανάλωση έχει άλλα 50-80χλμ η ρεζέρβα)

Εν κατακλείδι,
Η άποψή μου είναι υπέρ του fzs. Σε σχέση με το 850 το θεωρώ πιο εύχρηστο και ολοκληρωμένο μηχανάκι.
Αν ήταν για το 900 να το συζητάγαμε, αλλά νομίζω ότι το 850 τελικά υστερεί στη σύγκριση.
Με 2500ευρώ πάντως παίρνεις (σίγουρα) το επόμενο μοντέλο (2002-2003).
Θα σου έλεγα να το προτιμήσεις.

Εχετλαίος
06/03/2012, 10:43
TDM 850, πολύ πιο άνετο σε όλα. Και αυτό που είχα εγώ για 50χιλ χλμ δεν έκαιγε καθόλου λάδια.
Αλλά στα λ7 αυτά βρίσκεις πλέον και 900 οπότε γιατί όχι;

asymvivastos85
06/03/2012, 14:35
Ευχαριστω Φίλε μου οντως εισαι ο ανθρωπος μου ,μου εδωσες πολυ καλα στοιχεία για να γνωρίσω καλύτερα τα μηχανάκια..
Αν κ μ αρεσει το tdm πολυ κατι μ εχει κερδισει στο fazer (κ απ τις δικια σου κριτικη..)
Αυτό που εχεις ειναι με τη μονη εξατμιση ?Γιατι για το επομενο που βγηκε 2004 νομιζω δεν εχω ακουσει καλα λογια

asymvivastos85
06/03/2012, 14:38
Ναι οντως παιζουν και 900αρια μ αυτα τα λεφτα κι οπως κ να το κανουμε ειναι πιο εξελιγμενα απ το 850 .Οσο για τα λαδια ειναι ενα θεμα που παιζει δε παιζει αναλογως απο οσο εχω καταλαβει

kachius
06/03/2012, 15:11
Με μονή εξάτμιση, ναι. Με του (1998-)2001 που λες, οπτικά διαφέρει μόνο στη μάσκα
(δες εδώ το μοντέλο 2002-2003 http://www.bikepics.com/yamaha/fazer/03/pics.asp )

Απ' όσο είχα καταλάβει εγώ, το πρόβλημα με τα λάδια το είχαν τα πρώτα 850 της 2ης γενιάς (για τα στρογγυλοφάναρα που βγήκαν πιο πριν, δε ξέρω, είναι το μόνο tdm που μου ξέφυγε χαχα)
Πρέπει να έπαιζε στα μοντέλα 1996-1998. Νομίζω ότι τα μοντέλα 1999-2001 (πρέπει να είχαν και ψηφιακό χιλιομετρητή) μεταξύ των μικροαλλαγών πρέπει να διορθώθηκε και αυτό το θέμα.

Εχετλαίος
06/03/2012, 16:30
Νομίζω ότι τα μοντέλα 1999-2001 (πρέπει να είχαν και ψηφιακό χιλιομετρητή) μεταξύ των μικροαλλαγών πρέπει να διορθώθηκε και αυτό το θέμα.

Τo 850 έπαυσε να παράγεται Φεβ 2000
:wave2: