PDA

View Full Version : φρένα



xtasi
06/03/2012, 12:12
γειά χαρά.έχω πρόβλημα με το πίσω φρένο (δισκόφρενο), καθώς έχει χαμηλή απόδοση.τα τακάκια είναι καινούργια έχουν καμιά 1000χλμ, η δισκόπλακα έχει λίγο νυχάκι αλλά το πρόβλημα είναι αρκετά έντονο για να φταίει αυτό και από εξαερώσεις είναι κομπλέ. Σκεφτόμουν μπάς και πρήστηκε πολύ το σωληνάκι και κάνει αυτό τη δουλειά ή αλλιώς μες στην τρόμπα κάτι. Καμιά άλλη ιδεά? Άν είναι κάτι από τα 2 που είπα,υπάρχει κάποιος τρόπος να το καταλάβω πριν τα αλλάξω? Είναι και ακριβά στις μέρες μας..Ευχαριστώ

schumifer
06/03/2012, 12:20
Το λάστιχο το μπλοκάρεις εύκολα με το ποδόφρενο? Ή πρέπει να καβαλήσεις επιπλέον άτομο πάνω του για να κολλήσει το λάστιχο στην άσφαλτο?
Πριν δηλαδή κράταγε καλύτερα?
Μηχανάκι?

vaska
06/03/2012, 12:26
Όταν βάζετε τεχνικά θέματα και ζητάτε βοήθεια, καλό είναι να είστε πιο συγκεκριμένοι όσον αφορά μάρκα μοντέλο χλμ χρήση κλπ. Έτσι δίνετε την ευκαιρία σε ανθρώπους που ξέρουν ή έχουν ίδιο μηχανάκι με σας να σας βοηθήσουν π.χ. το μοντέλο αυτό βγάζει πρόβλημα στην τρόμπα και όλοι όσοι το έπαθαν έκαναν αυτό μπλα μπλα μπλα.

Δεν είμαι κανένας γαμάουα στα τεχνικά ούτε και πλασάρομαι για τέτοιος, αλλά για τα μηχανάκια που καβαλάω ξέρω 5-10 πράγματα, οπότε αν τύχει κάποιο μηχανάκι σαν το δικό μου και ξέρω θα μπορέσω ν' απαντήσω κι ενδεχομένως να βοηθήσω.

Μην τεμπελιάζετε λοιπόν όταν ζητάτε βοήθεια, μιλάω χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ελπίζω να καταλαβαίνεις.

xtasi
06/03/2012, 12:31
από τότε που το έχω στην κατοχή μου, xr250 είναι, ίδια φρενάρει.Άλλαξα τακάκια,έκανα εξαέρωση και πάλι το ίδιο,καμία βελτίωση.δε μπορείς να ακινητοποιήσεις τη μηχανή μόνο με πίσω φρένο!Παρόλαυτα στις μεγάλες ταχύτητες φρενάρει κάπως,όχι ικανοποιητικά πάλι.Επίσης, καμιά φορά αν πιέσεις πολύ το φρένο,εκεί που πατάς δυνατά,αλλά επιβραδύνει πολύ αργά μπλοκάρει ο τροχός.Περίεργα πράγματα...

sniper
06/03/2012, 12:59
από τότε που το έχω στην κατοχή μου, xr250 είναι, ίδια φρενάρει.Άλλαξα τακάκια,έκανα εξαέρωση και πάλι το ίδιο,καμία βελτίωση.δε μπορείς να ακινητοποιήσεις τη μηχανή μόνο με πίσω φρένο!Παρόλαυτα στις μεγάλες ταχύτητες φρενάρει κάπως,όχι ικανοποιητικά πάλι.Επίσης, καμιά φορά αν πιέσεις πολύ το φρένο,εκεί που πατάς δυνατά,αλλά επιβραδύνει πολύ αργά μπλοκάρει ο τροχός.Περίεργα πράγματα...

Αυτό που περιγράφεις είναι δυνατό μόνο σε ποδήλατα..

Σε μηχανάκι είναι κομμάτι δύσκολο ή/και επικίνδυνο.

xtasi
06/03/2012, 13:01
άρα λέω ψέματα...

sniper
06/03/2012, 13:02
άρα λέω ψέματα...

Κάθε άλλο.

CHRISTOF
06/03/2012, 13:16
Το μηχανάκι σου είναι μια χαρά. Το πίσω φρένο έχει διορθωτικό - συμπληρωματικό λόγο ύπαρξης. Καμία μηχανή δεν μπορεί να ακινητοποιηθεί μόνο με το πίσω φρένο, τουλάχιστον όπως το εννοείς. Το γεγονός ότι μπλοκάρει ο τροχός, σημαίνει ότι από πλευράς ισχύος είναι σωστό.

vaska
06/03/2012, 13:30
Τα καλόπαιδα που έγραψαν πιο πάνω, προσπαθούν να σου πουν ότι το πίσω φρένο υπάρχει (και καλώς κάνει και υπάρχει) για να δουλεύει επικουρικά με το μπροστινό. Το μπροστινό καλείται να κάνει την πιο πολύ δουλειά και το πίσω βοηθάει την κατάσταση ( ή σου διορθώνει την πορεία ειδικά στα χωμάτινα μηχανάκια για να σε βάλει πιο σωστά στην τροχιά της στροφής). Αν το θες και με αριθμούς 70% "φρενάρει" το εμπρός και 30% το πίσω.

Μόνο η γυναίκα μου σε kawasaki kaze r 7 ετών έχει καινούρια τακάκια μπροστινού και ανέπαφη μανέτα αλλά δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Από τη στιγμή λοιπόν που η τρόμπα πρεσάρει τόσο ώστε να σου μπλοκάρει τον τροχό χωρίς να χοροπηδάς πάνω στο πεντάλ του πίσω φρένου, το φρένο σου είναι οκ.

Πήγαινε σε πιστάκια που οι χαζοπτώσεις είναι σχετικά ανώδυνες και μάθε να δουλεύεις το μπροστινό.

xtasi
06/03/2012, 14:18
παιδιά παρεξηγήσατε,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,αλλά δε σας ζήτησα να με μάθετε πως να φρενάρω...!προφανώς και χρησιμοποιώ και τα 2 φρένα και μάλιστα σωστά.Ότι δεν ακινητοποιείται μόνο με το πίσω δεν εννοώ πως από τα 120 για να φτάσει στα 0 κάνει 2 λεπτά, εννοώ πως απο τα 10 ως τα 0χλμ δεν πάει ποτέ!!δεν είναι καθόλου σωστή η ισχύς του φρένου μου,αν έχετε να μ δώσετε κάποια συμβουλή επι του θέματος,σας ευχαριστώ πολύ!

sniper
06/03/2012, 14:22
παιδιά παρεξηγήσατε,σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,αλλά δε σας ζήτησα να με μάθετε πως να φρενάρω...!προφανώς και χρησιμοποιώ και τα 2 φρένα και μάλιστα σωστά.Ότι δεν ακινητοποιείται μόνο με το πίσω δεν εννοώ πως από τα 120 για να φτάσει στα 0 κάνει 2 λεπτά, εννοώ πως απο τα 10 ως τα 0χλμ δεν πάει ποτέ!!δεν είναι καθόλου σωστή η ισχύς του φρένου μου,αν έχετε να μ δώσετε κάποια συμβουλή επι του θέματος,σας ευχαριστώ πολύ!

1. Το πήρες καινούργιο;
2. Μαμά τακάκια;
3. Προηγούμενη εμπειρία από άλλες μηχανές και φρένα;
4. Το από τα 120 σε 0 σε 2 λεπτά το παίρνουμε σαν υπερβολή.

xtasi
08/03/2012, 21:36
1. όχι
2. όχι
3. καμία σχέση με άλλες μηχανές, ίδια αδύναμο φρενάρισμα με τα προηγούμενα μου τακάκια που ίσως ήταν μανίσια,σίγουρα διαφορετικά από αυτά (τα μέτρια των 25ε) που φοράω τώρα.
4. καλά κάνετε,για να καταλάβετε τι εννοώ το είπα.

προς την τρόμπα καταλήγω καθώς δεν έχω και καλή επαναφορά καμιά φορά -στα τακάκια,όχι στο λεβιέ-