PDA

View Full Version : handmade μανιταρια με χαμηλο κοστος.



motomaniac
07/03/2012, 00:16
επειδη εβλεπα μανιταρια και ζηλευα ειπα να φτιαξω κι εγω. μιας και ουτε διαστημικα υλικα χρησιμοποιουν ουτε γαμω τις τεχνολογιες εχουν. αγορασα λοιπον δυο μπαρες τεφλον μαυρο και πηγα στο μηχανουργειο του φιλου μου να τα κοψουμε. η μεγαλη μπαρα ηταν 40χιλιοστα κι η μικρη 30. μετρα πηραμε κατευθειαν πανω στην μηχανη. για τα μπροστα στον αξονα της μηχανη τρπησα την βιδα. 4χιλιοστα τρυπα. αν δω οτι για καποιο λογο δεν 'αρεσε την αντικαθιστω με αλλη ιδια γνησια χοντα που εχω καβατζα.

249243

249244

249245

motomaniac
07/03/2012, 00:21
η δουλεια χρεωνεται 40ε η ωρα εμενα μου εκανε μιση ωρα για ολα. με τους καφεδες και την παρλα τα καναμε σε ενα απογευμα. +1 ευρω κοστος η ολοπαση ντιζα 4αρων χιλιοστων για τον τροχο εμπρος. και 4ε ειχαν κοστισει τα τεφλον απο τα οποια περισσεψε υλικο για αλλες δυο μηχανες. συνολο σκαρτα 25 ευρω για 4 μανιταρια, βιδες ειχα εγω. φυσικα εγω δεν πληρωσα ουτε τοσα.

249246

spyrakos35
07/03/2012, 07:45
και πάρα πολύ καλά έκανες και μπράβο σου.... το είχαμε εφαρμόσει με έναν φίλο την δεκαετία του 90 στα τότε gsxr.....

το μόνο που θα ήθελα να παρατηρήσω είναι οτι θεωρώ οτι τα selfmade μανιτάρια θα πρέπει να είναι στις διαστάσεις των "μαμά" καθότι πολλές φορές έχω δει aftermarket σε άλλες διαστάσεις (ίσως και πιο κομψά) τα οποία στην κακιά στιγμή δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα...

βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω οτι έχει μία βάση αυτό που λέω...

motomaniac
07/03/2012, 12:41
ποια ειναι τα μαμα? υπαρχουν τετοια? οσο και να αποδωσουν παντως κερδος θα ειναι. :)

golis
07/03/2012, 13:30
επειδη εβλεπα μανιταρια και ζηλευα ειπα να φτιαξω κι εγω.
μιας και ουτε διαστημικα υλικα χρησιμοποιουν ουτε γαμω τις τεχνολογιες εχουν.
αγορασα λοιπον δυο μπαρες τεφλον μαυρο και πηγα στο μηχανουργειο του φιλου μου να τα κοψουμε.

Είπαμε ok haircut ,
αλλά το τεφλόν(αν και δεν είναι αυτό το όνομα του)απο την Σπύρου Πάτση(έχω ψΩνίσει κι εγώ)
δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με ένα "αγοραστό".

SVX
07/03/2012, 13:48
Είπαμε ok haircut ,
αλλά το τεφλόν(αν και δεν είναι αυτό το όνομα του)απο την Σπύρου Πάτση(έχω ψΩνίσει κι εγώ)
δεν έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με ένα "αγοραστό".

σκληρο PVC ειναι το υλικο στα περισσοτερα για να μπορει να γλυστησει και οχι να σκαλωσει...

απο την αλλη , το κοστος (+τη δουλεια) μου φαινεται αρκετο για να πουμε οτι δεν αξιζει τον κοπο. φιλος με Fazer εδωσε 20-25 για αυτα που μπαινουν στο πηρουνι (μπροστινο συστημα). και με 35 ευρω βρισκεις προστασια πλαισιου απο εταιρεια, με βιδες που εχουν συγκεκριμενες αντοχες...

devil's animal
07/03/2012, 14:10
χωρις να θελω να κανω το εξυπνο...
αλλα επειδη την εχω πατησει απο μανιταρια (και μαλιστα επωνυμα), δεν ειναι και οτι καλυτερο να πειραματιζεσαι...
συνηθως τα μανιταρια πιανουν κατευθειαν πανω στο πλαισιο, στις βασεις του κινητηρα.
αν η βιδα που πιανει πανω στο πλαισιο δεν σπασει κατα την στιγμη που σκασει το μανιταρι κατω και συρθει το μηχανακι, σου γ@μησε την βαση του κινητηρα (δλδ το πλαισιο).

εγω νομιζω οτι τα μανιταρια που τα κανουν με λαμακια που παρεμβαλλονται στην βιδα που πιανει πλαισιο και ειτε στραβωνουν, ειτε σπανε, ειναι τα καλυτερα.

χωρις να θελω να μειωσω την δουλεια σου και την σκεψη σου, τα πραγματα μπορει να γινουν πιο περιπλοκα καποιες φορες...
:wave2:

lspiros
07/03/2012, 14:29
τα σωστα μανιταρια δεν εχουν διαστημικη τεχνολογια,εχουν ομως δυναμομετρημενο στελεχος βιδας που σπαει την καταλληλη στιγμη πριν παθει ζημια ο σκελετος....:wave2:

motomaniac
07/03/2012, 15:04
συνολο 60. τα 60 μπορει να μην ειναι πολλα αλλα ειναι παραπανω απο τα διπλα. οι τιμες που εδωσα ειναι ενδεικτικες. εγω πληρωσα μονο τις μπαρες τεφλον και την ντιζα. συνολο 5ε. για 5ε ειναι παραπανω απο αψογα τελεια κλπ... να σκαλωσει δεν σκαλωνει. εδω βλεπεις οτι τριβονται και τα πλαισια ακομα σε καλη ξαπλα και δεν σκαλωνουν.

πλαισο απο το παλιο μου 600F
249272

motomaniac
07/03/2012, 15:10
ξερω. διαβασα πολλα "ατυχηματα" πριν το κανω. στο δικο μου μηχανακι τα βιδωσα στην βαση του φερινγκ. η οποια ειναι ενα σιδερενιο κυλινρακι που βιδωνει πανω στο πλαισιο. οποτε απο την βιδα του μανιταριου μεχρι το πλαισιο εχω αρκετη αποσταση. η οποια αν ολα αυτα αντεξουν θα κανει το ολο συστημα να στραβωσει, πριν παρει το πλαισιο. δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση μανιταρι στην βαση του μοτερ οπως προτεινονται ολα τα αφτερμαρκετ. πρωτον και κυριοτερον γι'αυτο που λεει ο devil και δευτερον γιατι θελει τρυπα το φερινγκ. ευχομαι να μη μαθουμε ποτε κατα ποσο ειναι ανθεκτικα η οχι. αν και το σκεφτηκα πολυ πριν τα φτιαξω λογω αλουμινενιου πλαισιου.. το παλιο μου με το σιδερενιο ειχε δεσει κομπο τις μπουκαλες εκανε πιατελα την ζαντα στραβωσε μεχρι κι η πανω τιμονοπλακα και πλαισιο ΔΕΝ πηρε!!

sniper
07/03/2012, 15:21
ξερω. διαβασα πολλα "ατυχηματα" πριν το κανω. στο δικο μου μηχανακι τα βιδωσα στην βαση του φερινγκ. η οποια ειναι ενα σιδερενιο κυλινρακι που βιδωνει πανω στο πλαισιο. οποτε απο την βιδα του μανιταριου μεχρι το πλαισιο εχω αρκετη αποσταση. η οποια αν ολα αυτα αντεξουν θα κανει το ολο συστημα να στραβωσει, πριν παρει το πλαισιο. δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση μανιταρι στην βαση του μοτερ οπως προτεινονται ολα τα αφτερμαρκετ. πρωτον και κυριοτερον γι'αυτο που λεει ο devil και δευτερον γιατι θελει τρυπα το φερινγκ. ευχομαι να μη μαθουμε ποτε κατα ποσο ειναι ανθεκτικα η οχι. αν και το σκεφτηκα πολυ πριν τα φτιαξω λογω αλουμινενιου πλαισιου.. το παλιο μου με το σιδερενιο ειχε δεσει κομπο τις μπουκαλες εκανε πιατελα την ζαντα στραβωσε μεχρι κι η πανω τιμονοπλακα και πλαισιο ΔΕΝ πηρε!!

και γαμώ τις δουλειές έκανε το μανητάρι ρε μαν.. :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::lol:

motomaniac
07/03/2012, 15:28
δεν ειχε μανιταρι ρε μαν. χαχαχαχα απλα το εθεσα σαν ενδειξη για ποσο γερο ηταν το σιδερενιο πλαισιο. εκει θα εβαζα μανιταρια χωρις 2η σκεψη..

Ζεύκας
07/03/2012, 20:38
r&g .-

motomaniac
07/03/2012, 22:22
http://www.rg-racing.com/browseBike/Honda/CBR600(Alu_Frame)/2001.aspx ??? 75λιρες αγγλιες. προτιμω τα 4ε. αντε 25 αν ημουν αγνωστος.

Ζεύκας
07/03/2012, 22:44
Οκ

(το απεύχομαι αλλά) μετά την σαβούρα θα ήθελα να ποστάρεις φωτό από την προστασία που σου παρείχαν τα handmade μανιτάρια σου.

SVX
07/03/2012, 22:51
μαγκες... να ξεκαθαρισουμε κατι, για να μην υπερβαλλουμε... τα μανιταρια λειτουργουν αψογα σε ατυχηματα με ταχυτητες "πολης" ...δηλ 60-80 αντε 100χλμ/ωρα
απο στατικη πτωση επισης σωζει ολο το μηχανακι...απο χαζες τουμπες/χυμες οπως λεει και το Θρεντ...


υπ'οψιν οτι αν "σκασει" το μηχανακι η αν εχει 120-140 χλμ δεν μασονοι τιποτε .... ενω αν γλυστρησει πισω τροχος και φυγει το μηχανακι γλυστρωντας , ειναι η περιπτωση που σωζεται (στη χειροτερη με γρατσουνιες στην επιφανεια των φερινγκ αντι για σπασιμο φερινγκ και βασεων )

Ζεύκας
07/03/2012, 23:03
υπ'οψιν οτι αν "σκασει" το μηχανακι η αν εχει 120-140 χλμ δεν μασονοι τιποτε ....

με 160-180 τα R&G τσεκαρισμένα


λεπτομέρεια: τα R&G δεν είναι μανιτάρια

motomaniac
07/03/2012, 23:08
χαχαχχα ελπιζω να μην μαθεις ΠΟΤΕ τι προστασια παρεχουν! ;)

SVX
07/03/2012, 23:10
με 160-180 τα R&G τσεκαρισμένα


λεπτομέρεια: τα R&G δεν είναι μανιτάρια

για τη σειρα Aero λες τωρα?

Ζεύκας
07/03/2012, 23:19
χαχαχχα ελπιζω να μην μαθεις ΠΟΤΕ τι προστασια παρεχουν! ;)

ελπίζω να μη κρατήσεις ποτέ στα χέρια σου τα τιμολόγια/κοστολόγια που έχω κρατήσει εγώ :wave2:




@SVX: απ'όσο ξέρω η σειρά AERO έχει την ίδια ποιότητα υλικών, απλά αλλάζει το σχήμα

Gi_4ce
07/03/2012, 23:25
Επειδή φτιάχνει ο αδερφός μου μανιτάρια στο τορνάκι, να αναφέρω οτι ΠΟΛΥ σωστά ειπωθηκε οτι οι βίδες πρεπει να υποχωρούν πριν κάνουν ζημιά στο πλαίσιο. Τορνιρισμένη βίδα για να "σπάσει" ή το βασικότερο βιδα ΜΗ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ (ειδικα αμα πιανει επανω στο μοτερ), ενω το υλικό καλύτερα να είναι ερταλόν και όχι τεφλόν...

motomaniac
07/03/2012, 23:30
εχω ηδη καλη συλλογη με τιμολογια..

249322

249323

249324

η πρωτη καλη μου. καταρα αναμεσα μετσοβο μηλια. η μηχανη που φαινεται ειναι η ιδια της οποιας τα διαλυμενα πλαστικα βρισκονται μες την λακουβα. αμεσως μετα μολις την εφτιαξα την πηρε σβαρνα φιλος με αμαξι μες το τει. την μαζεψα και την ξαναδεσα κομπο αλλες δυο φορες. την 3 και φαρμακερη νοσοκομειο με εσωτερικη αιμοραγια σε συκωτι και νεφρο αποκολληση σπονδυλου και αλλα ψιλα. δεν εχεις πεσει μονο εσυ.. :( την τελευταια φορα μου εκλεψαν και την μηχανη οσο ημκουν νοσοκομειο. το 2ο βραδυ για την ακριβεια.

motomaniac
07/03/2012, 23:41
τασο αυτο που ειπες για τις βιδες θα το λαβω υποψιν. δηλαδη να εχει αυλακι καθετα η βιδα δεν εννοεις? σαν γρασαδοροβιδα ας πουμε?

sotpag
07/03/2012, 23:52
:confused::confused:

motomaniac
08/03/2012, 02:51
Επειδή φτιάχνει ο αδερφός μου μανιτάρια στο τορνάκι, να αναφέρω οτι ΠΟΛΥ σωστά ειπωθηκε οτι οι βίδες πρεπει να υποχωρούν πριν κάνουν ζημιά στο πλαίσιο. Τορνιρισμένη βίδα για να "σπάσει" ή το βασικότερο βιδα ΜΗ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ (ειδικα αμα πιανει επανω στο μοτερ), ενω το υλικό καλύτερα να είναι ερταλόν και όχι τεφλόν...

κατι που δεν καταλαβα. ανα σπασει η βιδα και φυγει το μανιταρι μαζι με την μιση ποιο το νοημα να βαλεις μανιταρι? αν υποθεσουμε οτι φρακαρει το μανιταρι σε καπακι υπονομου οκ τοτε το πιασα.

Joyrider
08/03/2012, 08:24
Unlike most of our competitors, we use de-embrittled high-tensile steel bolts which are designed to bend on impact rather than to shear or snap.

http://www.rg-racing.com/RGProducts/

Το υλικό derlin δεν λέγεται; Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι καλύτερο από το teflon γιατί καθώς "τρώγεται" στην άσφαλτο φρενάρει την μηχανή αντί να σπάει ή να γλιστράει.

byron
08/03/2012, 10:49
Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να έχεις μανιτάρια και ποιά...
Είναι γνωστό οτι το μανιτάρι μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ΄ότι η τούμπα, ενώ πολλά name & no name μανιτάρια είναι της πλάκας εντελώς. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα μαμά aprilia (αχρηστα) όπως και κάποια της Kawasaki που εκτελούν χρέη διακόσμησης. Αν δείτε κάποιο Ζ με μαμα μανιτάρια, προσέξτε οτι απ΄την αριστερή μεριά το μανιτάρι είναι πιο μέσα απ΄το καπάκι του κινητήρα. :rolleyes:

Βάζω μια φωτό απ΄τα R&G μου που θεωρούνται top. Δεν πιάνουν στο πλαίσιο κατευθείαν, και μετά την πτώση πρόσεξα οτι η βίδα είχε στραβώσει ελαφρά αλλά δεν κόπηκε. Κάπου την έχω και στο σπίτι, οπότε αν θέλει κάποιος διαστάσεις κλπ να την δώ και να γράψω. Αυτιά...249333

SVX
08/03/2012, 10:54
Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να έχεις μανιτάρια και ποιά...
Είναι γνωστό οτι το μανιτάρι μπορεί να σου κάνει μεγαλύτερη ζημιά απ΄ότι η τούμπα, ενώ πολλά name & no name μανιτάρια είναι της πλάκας εντελώς. Σε αυτά συμπεριλαμβάνονται τα μαμά aprilia (αχρηστα) όπως και κάποια της Kawasaki που εκτελούν χρέη διακόσμησης. Αν δείτε κάποιο Ζ με μαμα μανιτάρια, προσέξτε οτι απ΄την αριστερή μεριά το μανιτάρι είναι πιο μέσα απ΄το καπάκι του κινητήρα. :rolleyes:

Βάζω μια φωτό απ΄τα R&G μου που θεωρούνται top. Δεν πιάνουν στο πλαίσιο κατευθείαν, και μετά την πτώση πρόσεξα οτι η βίδα είχε στραβώσει ελαφρά αλλά δεν κόπηκε. Κάπου την έχω και στο σπίτι, οπότε αν θέλει κάποιος διαστάσεις κλπ να την δώ και να γράψω. Αυτιά...

δεν ξερω αν το χουμε αναφερει, αλλα νομιζω οτι ενα σετ μανιταρια σου δινει και αυτο το ελαχιστο περιθωριο να "ξεφυγει" το ποδι σου κατω απο πλαισιο/καπακι κινητηρα ωστε μην εχεις σοβαρο τραυματισμο.... και ειμαι σιγουρος οτι αν καποιος δει την ασφαλτο να υποχωρει κατω απο το σταντ στους 40 κελσιου το καλοκαιρι , θα θεωρησει τα μανιταρια και γαμω τις εφευρεσεις...


απο κει και περα το αν ειναι χειροποιητα η οχι δεν εχει νοημα να το κουβεντιαζουμε... ειναι σα να παιρνω εγω υποθεμα υπνοσακου, να το κοβω σε 5πλη στρωση και να το βαζω στη θηκη του αγκωνα στο τζακετ.... δικο μου ειναι οτι θελω το κανω...

giuzer
08/03/2012, 11:16
... Αν δείτε κάποιο Ζ με μαμα μανιτάρια, προσέξτε οτι απ΄την αριστερή μεριά το μανιτάρι είναι πιο μέσα απ΄το καπάκι του κινητήρα...

Πάντως με R&G δεξιά μου το πήρε το καπάκι ... :mad: 249336

banditgr
08/03/2012, 11:55
πριν μερικά χρόνια που είχα ενα low side με το 929 που φόραγε rg μανιτάρια,κυριολεκτικά το μηχανάκι δεν έπαθε τίποτα.Αντίθετα με την κλείδα μου
χωρίς μανιτάρια έσπασε...
Μάλιστα δεν το πίστευα οτι η μηχανή δεν είχε τίποτα...την κοίταγα και την ξανακοίταγα.Εκτος απο το μισολοιωμένο μανιτάρι βέβαια.
Απο τότε εμπιστεύωμαι τα rg μανιτάρια....αλλά δεν μου αρέσουν στο multistrada μου.

byron
08/03/2012, 12:01
Πάντως με R&G δεξιά μου το πήρε το καπάκι ... :mad: 249336

Οι γρατζουνιές είναι πταίσματα... Το Z750S ενός φίλου, έπεσε από αριστερά και το καπάκι έγινε κ@λος, ενώ το μανιτάρι δεν έπαθε απολύτως τίποτα αφού δεν ακούμπησε πουθενά :hypnotize

devil's animal
08/03/2012, 14:46
μαγκες... να ξεκαθαρισουμε κατι, για να μην υπερβαλλουμε... τα μανιταρια λειτουργουν αψογα σε ατυχηματα με ταχυτητες "πολης" ...δηλ 60-80 αντε 100χλμ/ωρα
απο στατικη πτωση επισης σωζει ολο το μηχανακι...απο χαζες τουμπες/χυμες οπως λεει και το Θρεντ...


υπ'οψιν οτι αν "σκασει" το μηχανακι η αν εχει 120-140 χλμ δεν μασονοι τιποτε .... ενω αν γλυστρησει πισω τροχος και φυγει το μηχανακι γλυστρωντας , ειναι η περιπτωση που σωζεται (στη χειροτερη με γρατσουνιες στην επιφανεια των φερινγκ αντι για σπασιμο φερινγκ και βασεων )


δεν παιζει αυτο με τα 60-80-100χλμ...
γιατι απλα αποκλειεται να ειχα παραπανω οταν επεσα στην Κ6 των Μεγαρων...
ακομα και με αυτα τα χλμ αν βρει καπου το μανιταρι (εμενα βρηκε στο κερμπ) στο διελυσε το πλαισιο...
ποσο μαλλον στην πολη που μπορει να βρει σε πολλα σημεια...

απο στατικη συμφωνουμε οτι σωνει πολλα πραγματα (κυριως πλαϊνα καπακια μοτερ)...

για μενα δεν ειναι πανακεια τα μανιταρια. καλυτερα να κλαψω ενα κινεζικο φερινγκ των 500€ (που στην τελικη αν δεν εχει γινει κομματια, θερμοκολλειται, τριβεται , βαφεται) παρα να κατεβασω μοτερ για να κολλησω βαση μοτερ...
:beer: