PDA

View Full Version : Στημένα ατυχήματα?



MATSOLAS 610
07/03/2012, 18:32
Αντιγράφω,όπως ακριβώς γράφτηκε σε ένα γνωστό ποδηλατικό forum (CYCLIST FRIENDS)

<< Καθως εφευγα απο το σπιτι με το ποδηλατο για να παω φροντιστηριο και κατεβαινοντας μια κατηφορα για να βγω στην πανορμου, μου πεταχτηκε στα 10 μετρα ενα παιδακι. Εγω πηγαινα με 25++ κμ με αποτελεσμα να πλακωθω στα φρενα και να χτυπησω το παιδακι. το θετικο της υποθεσης ειναι οτι το παιδακι ευτυχως ειναι μια χαρα, αφου ουσιαστικα σταματησα απανω του, χωρις να πεσω ουτε εγω ουτε αυτο. Σταματησα κατεβηκα να δω αν ειναι καλα, του εδωσα και 5 ευρω (πιο πολυ επειδη ενιωθα "τυψεις") και εφυγα. Το αρνητικο της υποθεσης ειναι πως το παιδακι αυτο ηταν τσιγγανακι με ακοντεον μαζι με αλλα 3 μικρα παιδακια ασυνοδευτο. Αλλα εκτος απ αυτο προβληματιστικα και με κατι ακομα. Μετα το περας του περιστατικου οπου σκεφτομουν πιο καθαρα διαπιστοσα οτι το παιδακι το ειχα δει ακριβως πριν βγει να ειναι σκυμενο αναμεσα σε δυο αυτοκινητα και ειμαι σιιγουρος πως με ειδε. οποτε φοβαμαι μηπως ηταν καποιο "τεχνασμα" για να παρει λεφτα (γιατι μετα μου ελεγε δωσμου δωσμου). Περαν τουτου, αν εγω χτυπαγα το παιδακι και παθαινε το οτιδηποτε αυτο η εγω, ποιος θα εφταιγε και που θα εβρισκα το δικιο μου? >>

Πριν από αρκετά χρόνια είχα ακούσει, από ντόπιους, για παρόμοια περιστατικά στην περιοχή της Θήβας και συγκεκριμένα στην διασταύρωση του δρόμου με τις γραμμές του τραίνου.
Φίλος με μοτοσικλέτα αποφεύγει να περάσει από τα Άνω Λιόσια, γιατί κάτι έχει ακούσει και αυτός.

Έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου τέτοια περίπτωση?
Δεν θάθελα να σκέπτομαι τι θα συμβεί αν σου κάτσει τέτοια περίπτωση οδηγώντας την μοτοσικλέτα.

mikes
07/03/2012, 19:32
εγω εχω ακουσει αρκετες φορες τετοιες περιπτωσεις οπου τσιγγανοι βαζουν τα πιτσιρικια τους να πεταγονται στα οχηματα προκειμενου να διεκδικησουν μετα αμοιβη!

μαλιστα ειχα ακουσει και ενα περιστατικο που οταν ο οδηγος εκανε να καλεσει την αστυνομια τον μαυρισαν στο ξυλο, του πηραν οτι ειχε και δεν ειχε πανω του και την εκαναν με ελαφρα!

ηθελα να ξερα αμα κανεις οδηγος το "στειλει" το πιτσιρικι, τι γινεται μετα??

dmf
07/03/2012, 19:35
Λεφτά δεν έπρεπε να του δώσεις, αλλά έτσι σου ήρθε εκείνη τη στιγμή έτσι έπραξες.
Τώρα για το άλλο τί να πω, όλα είναι πιθανά. Αν πέσει ο δρόμος σου από κει ρίξε μια ματιά
μήπως το ξαναδεις, γιατι σε κοντινές περιοχες δρουν συνήθως.
Αλλά τί λεω και να το δεις τί μπορείς να κάνεις..; Ούτε η αστυνομία βγάζει άκρη οπότε ξέχνα το και να ευχαριστείς που δεν το χτύπησες.

dmf
07/03/2012, 19:37
ηθελα να ξερα αμα κανεις οδηγος το "στειλει" το πιτσιρικι, τι γινεται μετα??

Θα κάνουν άλλο. Ακριβώς με ύφος που το γράφω. :s

ernti
08/03/2012, 06:20
Σωπάτα τώρα βρε παιδιά.. Αλλίμονο,δε κάνουν οι γύφτοι τέτοια
πράματα.Για όνομα του θεού πια..

BELZEBOYLIS
08/03/2012, 08:35
Διακρίνω μια ρατσιστική διάθεση ή είναι η ιδέα μου ??:):wave2:

DimChios
08/03/2012, 08:46
Διακρίνω μια ρατσιστική διάθεση ή είναι η ιδέα μου ??:):wave2:

Ναι και ασφαλως ετσι (99%) ειναι! ;)

Carlos.1on2
08/03/2012, 09:07
Διακρίνω μια ρατσιστική διάθεση ή είναι η ιδέα μου ??:):wave2:

Χωρίς να θελω να ριξω λαδι στη φωτιά, έμεινες ποτέ δίπλα σε "ρομά"?
Έχεις πάει σχολείο με ρομα συμμαθητές? Και δεν πιάνω την εκπαιδευτικη πλευρα του θέματος.

Πολλές φορές οι καταστάσεις που βιωνεις σε αναγκάζουν να είσαι όχι απλά ακραίος αλλά υπερβολικά ακραίος.

Kepler Fun
08/03/2012, 09:28
Έχω ανάλογο περιστατικό πριν χρόνια με smart.
Είμαι σταματημένος σε φανάρι στην Κωνσταντινουπόλεως και χωρίς να το αντιληφθώ ξεφυτρώνει αγοράκι 10-12 χρονών και βάζει το πόδι του μπροστά από τον πίσω δεξί τροχό.
Όταν ξεκινώ του πατάω το πόδι πέφτει κάτω και αρχίζει να ουρλιάζει.
Κατεβαίνω από το αυτοκίνητο και βλέπω και την τσιγγάνα μάνα του που εμφανίσθηκε να μου λέει να της δώσω χρήματα για τον γιατρό και δεν πειράζει ας φύγω.
Ευτυχώς δεν τα έχασα και ειδοποίησα την αστυνομία από το κινητό.
Μόλις το κατάλαβαν το παιδάκι σηκώθηκε και άρχισαν μαζί με την μάνα του να τρέχουν.
Η αστυνομία μου είπε ότι το κόλπο το έκαναν καιρό σε γυναίκες οδηγους ή σε μικρά αυτοκίνητα (να μην πάθουμε και τίποτα) και τους ψάχνουν.
Έκτοτε κοιτάζω τριγύρω από τους καθρέφτες όταν είμαι στα φανάρια και με το αυτοκίνητο.

BELZEBOYLIS
08/03/2012, 10:47
Χωρίς να θελω να ριξω λαδι στη φωτιά, έμεινες ποτέ δίπλα σε "ρομά"?
Έχεις πάει σχολείο με ρομα συμμαθητές? Και δεν πιάνω την εκπαιδευτικη πλευρα του θέματος.

Πολλές φορές οι καταστάσεις που βιωνεις σε αναγκάζουν να είσαι όχι απλά ακραίος αλλά υπερβολικά ακραίος.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσω διαπιστευτήρια σχετικά με τους Ρομα, για να αναγνωρίσω ρατσιστικές συμπεριφορές!
Τα προβλήματα που υπάρχουν σχετικά με τους Ρομά , δεν μπορούν να επιβεβαιώσουν τις υποψίες του φίλου που άνοιξε την συζήτηση ή φυσικά να τις διαψεύσουν . Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αποδίδονται συμπεριφορές σε ομάδες ανθρώπων οι οποίες στοιχειοθετούνται από μεμονωμένες προσωπικές εμπειρίες ή χειρότερα υποψίες ! Να σου δώσω ένα παράδειγμα , που αφορά εμάς τους μοτοσικλετιστές . Επειδή πχ κάποιοι έχουν κλέψει τσάντες χρησιμοποιώντας μοτοσικλέτα δεν σημαίνει ότι ήμαστε όλοι τσαντάκιδες !! Δες πόσο ενοχλητικό είναι που μας τοποθέτησαν την ταμπέλα του τεμπέλη και που αναφέρονται στους Έλληνες με αυτή !! Φυσικά υπάρχουν κοπρίτες , αλλά αυτό δεν μας χαρακτηρίζει όλους !!
Καλό θα ήταν,λοιπόν να προσέχουμε και να μην τσουβαλιάζουμε τους ανθρώπους έτσι ! :wave2:

paramedic
08/03/2012, 10:47
Αντιγράφω,όπως ακριβώς γράφτηκε σε ένα γνωστό ποδηλατικό forum (CYCLIST FRIENDS)

Πριν από αρκετά χρόνια είχα ακούσει, από ντόπιους, για παρόμοια περιστατικά στην περιοχή της Θήβας και συγκεκριμένα στην διασταύρωση του δρόμου με τις γραμμές του τραίνου.
Φίλος με μοτοσικλέτα αποφεύγει να περάσει από τα Άνω Λιόσια, γιατί κάτι έχει ακούσει και αυτός.

Έχει πέσει στην αντίληψη κάποιου τέτοια περίπτωση?
Δεν θάθελα να σκέπτομαι τι θα συμβεί αν σου κάτσει τέτοια περίπτωση οδηγώντας την μοτοσικλέτα.

Μένω στα Ανω Λιόσια 32 χρόνια δηλαδή απο την ημέρα που γεννηθηκα. Δεν έχει συμβεί η τουλάχιστον δεν έχει ακουστεί κατι τέτοιο. Εξάλλου οι γυφτοι(τσιγγάνους δεν τους λες) εδώ έχουν παραπάνω λεφτά απο εμάς γιατί να το κάνουν???
Σε άλλες περιοχές δεν ξέρω τι γίνεται.

Manalishi
08/03/2012, 12:02
Κάι παρόμοιο δεν είχε γίνει πριν 1-2 χρόνια με έναν αστυνομικό στο Μενίδι, με την τραγική κατάληξη του παιδιού?

Bowleno
08/03/2012, 14:51
Κάι παρόμοιο δεν είχε γίνει πριν 1-2 χρόνια με έναν αστυνομικό στο Μενίδι, με την τραγική κατάληξη του παιδιού?

όντως ναι, είχε γίνει με έναν της ΔΙΑΣ και είχε γίνει απίστευτος ντόρος τότε και καλά ότι ο αλητήριος σουζάκιας αστυνομικός σκότωσε το άμοιρο παιδάκι... :rolleyes:

gregogti
08/03/2012, 15:12
η νεα φουρνια απο αυτους που βλεπετε σε φαναρια και σε εκκλησιες που ζητιανευουν ειναι αλβανογυφτοι και δεν ειναι οι δικοι μας ελληνογυφτοι.

Manalishi
08/03/2012, 15:17
η νεα φουρνια απο αυτους που βλεπετε σε φαναρια και σε εκκλησιες που ζητιανευουν ειναι αλβανογυφτοι και δεν ειναι οι δικοι μας ελληνογυφτοι.

Πάλι καλά, τώρα ησύχασα...

_πλάκα κάνω_ :beer:

TROOPER
08/03/2012, 17:14
ημαρτον!!!

CBR900RR 98-99
08/03/2012, 18:04
Kαλα που γραφεται μερικη εδω μεσα!γιατι καποια πραγματα ειναι περα για περα απο την επιστιμονικη φαντασια μου!ρε τι γινεται στον κοσμο!

bulmont
09/03/2012, 09:04
Ρε παιδιά δεν είμαστε εμείς ρατσιστές. Αυτοί είναι γύφτοι........


:lol::lol::bawl::bawl::lol::lol::bawl::bawl::lol:

Dodok edessa
09/03/2012, 09:12
η νεα φουρνια απο αυτους που βλεπετε σε φαναρια και σε εκκλησιες που ζητιανευουν ειναι αλβανογυφτοι και δεν ειναι οι δικοι μας ελληνογυφτοι.


:a5:

Bowleno
09/03/2012, 12:56
η νεα φουρνια απο αυτους που βλεπετε σε φαναρια και σε εκκλησιες που ζητιανευουν ειναι αλβανογυφτοι και δεν ειναι οι δικοι μας ελληνογυφτοι.


Ναι, έχουν μια διαφορά στην μύτη, οι αλβανόγυφτοι την έχουν κάπως πιο πλακουτσωτή σαν τους χούτου με τους τούτσι ένα πράμα....:rotflmao::rotflmao::bawl::bawl::bawl: