PDA

View Full Version : Αναζήτηση και προβληματισμός για αγορά sport-touring μοτοσικλέτας



zzr2005
08/03/2012, 13:16
χαιρετω και παλι τα μελη του φορουμ...
ανοιγω ενα απο αυτα τα βαρετά thread..τύπου "τι μηχανή να πάρω..???":D:D

λοιπον μετά απο κανα χρονο αποχης απο το μοτοσυκλετισμό λογω βλαβης της μηχανής μου μπηκε και πάλι το μικρόβιο...
ειδικα βλεποντας τις τιμες που εχουν καταληξει να πωλουνται τα sport-touring θηρια 7ετίας...

οποτε αναζητώ συμβουλές κυριως απο κατοχους τετοιων μηχανών...apo 750-800 και πάνω κυβικά...δεν με ενδιαφερουν τοσο τα αλογα και με 110-120 αλογα καλύπτομαι...με ενδιαφερουν κατά σειρά, η αξιοπιστία, η άνεση (και για τον συνεπιβάτη), η τιμή και το κοστος συντήρησης, η εμφάνιση...
η μηχανή θα προορίζεται σχεδόν αποκλειστικά για ταξιδια σε εθνική οδο (σχεδον καθολου σε αστικο περιβάλλον μαις κ πλεον μενω επαρχεια κ χρησιμοποιώ ποδήλατο)
εχω βάλει στο ματι τα παρακατω

fjr 1300 (λόγω του οτι τη θεωρώ την πιο ολοκληρωμένη για αυτο που θέλω)
BMW K1200S (λόγω τεχνολογίας, εμφάνισης κτλ)
ZZR 1200 (λόγω σχεσης τιμής-απόδοσης, αγάπης προς την καβα και αποδοσης φορου τιμής στον προκατοχό της...χεχε)...
triumph ST1050 (λόγω ιδιαιτερότητας της φιρμας, ομορφιάς , οδηγικης απόλαυσης)..

στο fjr με προβληματίζει....τίποτα...:D εκτός ισως απο τη σχετικά συντηρητική εμφάνιση κ τα πολλα κιλά..
στο BMW με προβληματίζει η BMW...:lol:
στο ZZR με προβληματίζει οτι ειναι δυσκολο να βρεις ...πουλησε ελάχιστα...και το γεγονος οτι εχει παλια τεχνολογια. καρμπιρατέρ κτλ..στο triumph με προβληματίζει τα γνωστά προβλήματα των πιστονιων και γενικότερα η αξιοπιστία κ το κοστς συντήρησης...

ΑΚΟΥΩ ΑΠΌΨΕΙς ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΕΤΟ THREAD ΕΝΟΣ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΥ....

TROOPER
08/03/2012, 13:20
περαν του οτι ξανακαλωσηρθες :beer:,

την απαντηση την δινεις μονος σου για μενα.


........fjr 1300 (λόγω του οτι τη θεωρώ την πιο ολοκληρωμένη για αυτο που θέλω).......

καλη αγορα.

Gi_4ce
08/03/2012, 13:23
Αν και θα έλεγα ZZR για τον ήχο και μόνο (έχει στοιχειώσει τα παιδικά μου όνειρα) παρε το fjr που το κανεις κεφι...

MikeG
08/03/2012, 13:31
Καβάλα τα όλα και αποφάσισε.
Το BMW νομίζω δεν θα έχει τόση άνεση όσο τα άλλα δυο, αλλά είναι σαφώς πιο γρήγορο.

npat
08/03/2012, 13:36
Θα με πείτε τώρα εγκάθετο, αλλά εγώ θα πω ότι... you can't go wrong with Honda:

Και σε αυτήν την κατηγορία που ψάχνεις, έχει μηχανάκια που θεωρούνται (διεθνώς) μερικές απ' τις καλύτερες λύσεις:

- Θέλεις άπειρα χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο, με βελούδινο μοτέρ και γκάζι που όχι μόνο φτάνει, αλλά και περισσεύει: CBR1100XX

- Θέλεις κάτι παρόμοιο, αλλά λίγο πιο μαζεμένο και με περισσότερο χαρακήρα: VFR 800 (το VTEC ή το παλιότερο που το βρίσκεις ΤΖΑΜΠΑ)

Και τα δύο φορτώνονται σαν μουλάρια, καταπίνουν χιλιόμετρα, έχουν θέση οδήγησης εξαιρετική για τα δεδομένα της κατηγορίας και φυσικά... είναι Honda (όταν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι, από δεύτερο χέρι και έχει σκοπό να το παντρευτείς, αυτό μετράει).

Και το FJR μια χαρά μηχανάκι είναι, φυσικά, αλλά πάει πολύ περισσότερο στο "touring" άκρο, παρά στο "sport" (σε σχέση, τουλάχιστον, με τα άλλα που σκέφτεσαι)...

:wave2:

zzr2005
08/03/2012, 13:43
- Θέλεις κάτι παρόμοιο, αλλά λίγο πιο μαζεμένο και με περισσότερο χαρακήρα: VFR 800 (το VTEC ή το παλιότερο που το βρίσκεις ΤΖΑΜΠΑ)

Και τα δύο φορτώνονται σαν μουλάρια, καταπίνουν χιλιόμετρα, έχουν θέση οδήγησης εξαιρετική για τα δεδομένα της κατηγορίας και φυσικά... είναι Honda (όταν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι, από δεύτερο χέρι και έχει σκοπό να το παντρευτείς, αυτό μετράει).

Και το FJR μια χαρά μηχανάκι είναι, φυσικά, αλλά πάει πολύ περισσότερο στο "touring" άκρο, παρά στο "sport" (σε σχέση, τουλάχιστον, με τα άλλα που σκέφτεσαι)...

:wave2:

γενικά το SPORT εχει για εμενα μικροτερο συντελεστή βαρύτητας σε σχεση με το touring..το VFR οντως περασε απο το μυαλο μου καθως διαθετει πολλα απο αυτα που θελω και επιπλέον ειναι λιγοτερα κυβικά οποτε μικρότερο κοστος συντηρησης..
...απο θεμα αξιοπιστίας ειναι εγγυημενη? και δεν ξερω για διπλά ψυγεια στα πλάγια αν δημιουργουν προβληματα.....λογω υπερθέρμανσης κτλ...
φιλος μου ειχε το VTR 1000 και ειχε θεμα.....βεβαια το κυκλοφορουσε κ πολυ στην πόλη...

npat
08/03/2012, 14:03
...απο θεμα αξιοπιστίας ειναι εγγυημενη? και δεν ξερω για διπλά ψυγεια στα πλάγια αν δημιουργουν προβληματα.....λογω υπερθέρμανσης κτλ...
φιλος μου ειχε το VTR 1000 και ειχε θεμα.....βεβαια το κυκλοφορουσε κ πολυ στην πόλη...

Το VFR γενικώς θεωρείται μηχανάκι με ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΗ αξιοπιστία και έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα, που δεν το συναντάς σε πιο σύγχρονα μηχανάκια. Σπανίως παρουσιάζει βλάβες και ΑΝ και ΟΤΑΝ το κάνει, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα εντελώς επιπόλαιες. Το δικό μου (το οποίο δεν είναι καλό παράδειγμα, γιατί έχει ελάχιστα χιλιόμετρα, μόλις 30000) είναι κατασκευής 2006 και αν το δεις νομίζεις ότι βγήκε χθες απ' το εργοστάσιο.

Το θέμα της "υπερθέρμανσης" είναι γενικώς ένας μύθος / ψυχαναγκασμός που κυκλοφορεί. Το μηχανάκι είναι σχεδιασμένο, απ την μάνα του, για να δουλεύει σε ψηλές θερμοκρασίες (για λόγους οικονομίας και χαμηλών εκπομπών ρύπων). Αυτό δεν είναι σχεδιαστικό πρόβλημα ή ανεπάρκεια ή δυσλειτουργία του ψυκτικού συστήματος ή κακός σχεδιασμός ή κάτι. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Δεν παθαίνει τίποτα, ούτε υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί αυτό. Τα ψυγεία στο πλάι, μάλιστα, βοηθάνε στο να μην ψήνονται τα πόδια σου (απ' τον καυτό αέρα) ακόμη και όταν ο κινητήρας έχει ανεβάσει υψηλές θερμοκρασίες---κάτι που εγώ τουλάχιστον το εκτιμώ σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Το μόνο αρνητικό με τα πλαϊνά ψυγεία είναι ότι βρίσκονται σχετικά εκτεθειμένα και σε μια χύμα πιθανώς να φάνε τσαμπουκά.

Στο θέμα συντήρησης δεν έχει διαφορετικό από άλλα μηχανάκια, με εξαίρεση τον έλεγχο / ρύθμιση βαλβίδων που λόγω του VTEC είναι κάπως πιο μπελαλίδικη (χρονοβόρα) και επισύρει αυξημένα κόστη εργασίας. Ο κατασκευαστής προτείνει έλεγχο κάθε 24000 χμλ. αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν νωρίτερα από τα 48000 (και τότε ακόμα, σχεδόν ποτέ δεν θέλουν ρύθμιση). Επιπλέον, λόγω του σχεδιασμού του να δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες και με γενικώς φτωχά μείγματα, φοράει ακριβούτσικα μπουζί (ιριδίου).

Αυτά μπορώ να σκεφτώ για την ώρα.

nikos_abel
08/03/2012, 14:48
Το θέμα της "υπερθέρμανσης" είναι γενικώς ένας μύθος / ψυχαναγκασμός που κυκλοφορεί. Το μηχανάκι είναι σχεδιασμένο, απ την μάνα του, για να δουλεύει σε ψηλές θερμοκρασίες (για λόγους οικονομίας και χαμηλών εκπομπών ρύπων). Αυτό δεν είναι σχεδιαστικό πρόβλημα ή ανεπάρκεια ή δυσλειτουργία του ψυκτικού συστήματος ή κακός σχεδιασμός ή κάτι. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! Δεν παθαίνει τίποτα, ούτε υπάρχει λόγος να σε ανησυχεί αυτό. Τα ψυγεία στο πλάι, μάλιστα, βοηθάνε στο να μην ψήνονται τα πόδια σου (απ' τον καυτό αέρα) ακόμη και όταν ο κινητήρας έχει ανεβάσει υψηλές θερμοκρασίες---κάτι που εγώ τουλάχιστον το εκτιμώ σε σχέση με άλλα μηχανάκια. Το μόνο αρνητικό με τα πλαϊνά ψυγεία είναι ότι βρίσκονται σχετικά εκτεθειμένα και σε μια χύμα πιθανώς να φάνε τσαμπουκά.



Από κατανάλωση δεν είναι λίγο φαγάνα; Ρωτάω γιατί στις ψηλές κάπως τρώει (έχω ακούσει).
Αν το πας χαλαρά είναι φυσιολογικό δηλαδή;

npat
08/03/2012, 15:10
Από κατανάλωση δεν είναι λίγο φαγάνα; Ρωτάω γιατί στις ψηλές κάπως τρώει (έχω ακούσει).
Αν το πας χαλαρά είναι φυσιολογικό δηλαδή;

Το VTEC μπαίνει στις 7000 στροφές. Κόφτη έχει στις 13000. Από τις 3500 και μετά μπαίνεις στην απολύτως ωφέλιμη περιοχή (έχει μπόλικη ροπή). Με 6η το VTEC μπαίνει γύρω στα 160. Αν φροντίσεις να το πας κάτω απ' το VTEC είναι απολύτως οικονομικό. Όταν μπει το VTEC, καίει.

Πρακτικά σε μένα: ΠOTE δεν μου έχει κάψει πάνω από 8.5 / 9.0 lt/100km, σε σεχτικά μεγάλη διαδρομή, ακόμα και όταν πάω χωρίς να σκέφτομαι την κατανάλωση (καθόλου όμως). Πολύ συχνά βλέπω κατανάλωση γύρω στο 7 lt/100km χωρίς να οδηγώ ψυχαναγκαστικά. Κατά γενική παραδοχή, έχω αρκετά βαρύ χέρι (το έχω διαπιστώσει συγκρίνοντας με το ίδιο μηχανάκι και άλλους οδηγούς).

Με λίγα λόγια, δεν είναι το οικονομικότερο μηχανάκι στον κόσμο, αλλά ούτε και απ´ τα φαγανότερα. Επιπλέον σου δίνει την δυνατότητα να αποφασίσεις μεταξύ διασκέδασης και κατανάλωσης.

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας...

Tropeas
08/03/2012, 15:36
Υπάρχουν και απόψεις που διίστανται για το κατά πόσο Power Commander στο VFR κάνει καλό ή όχι...

Προσωπική άποψη που είχα συγκρίνει στο παρελθόν φίλου πριν και μετά, είναι ότι βοηθάει (κλείνει) ένα κενό που έχει κάπου πριν πάρει το VTEC (6-6μιση χιλ.στροφές) και αν είναι καλό ρυθμισμένο καίει λιγότερο στο λιγότερο γκάζι και στην πιο χαλαρή οδήγηση και περισσότερο στα γκάζια μιας και του ρίχνει ποιο πλούσιο μείγμα... οπότε παίζει και αυτό το ρόλο του στην επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου (που αν είχα χρήματα θα είχα ήδη...)

όλα αυτά στο αν είναι φαγάνα...

npat
08/03/2012, 18:45
Υπάρχουν και απόψεις που διίστανται για το κατά πόσο Power Commander στο VFR κάνει καλό ή όχι...

Προσωπική άποψη που είχα συγκρίνει στο παρελθόν φίλου πριν και μετά, είναι ότι βοηθάει (κλείνει) ένα κενό που έχει κάπου πριν πάρει το VTEC (6-6μιση χιλ.στροφές) και αν είναι καλό ρυθμισμένο καίει λιγότερο στο λιγότερο γκάζι και στην πιο χαλαρή οδήγηση και περισσότερο στα γκάζια μιας και του ρίχνει ποιο πλούσιο μείγμα... οπότε παίζει και αυτό το ρόλο του στην επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου (που αν είχα χρήματα θα είχα ήδη...)

Πάντως να πω εδώ ότι οι στροφές στις οποίες μπαίνει / βγαίνει το VTEC άλλαξαν (από την Honda) στα μοντέλα 2006 και μετά με αποτέλεσμα ομαλότερη μετάβαση απ' τον έναν τρόπο λειτουργίας στον άλλο. Στα καινούρια μοντέλα το VTEC ενεργοποιείται στης 6800 (νομίζω, κάπου εκεί κοντά πάντως) και απενεργοποιείται στις 6200. Έχει δημιουργηθεί δηλαδή πλέον μια "νεκρή ζώνη" (deadband) για την ενεργοποίηση του VTEC με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σημείο κοντά στο οποίο, αν δουλεύεις τον κινητήρα, θα παίζει συνέχεια μέσα / έξω το VTEC. Επιπλέον, η ενεργοποίηση του VTEC στις 6800 είναι, υποτίθεται, προτιμότερη γιατί εκεί τέμνονται "ομαλότερα" οι δύο καμπύλες ροπής / ισχύος (ή 8-βάλβιδη και η 16-βάλβιδη).

Τώρα πόσο επιπλέον βοηθάει ένα power commander, δεν ξέρω...

nickald
08/03/2012, 20:26
Παρε ενα Bandit 1250sa να βρεις την υγεια σου

McGyver
08/03/2012, 20:32
triumph ST1050 (λόγω ιδιαιτερότητας της φιρμας, ομορφιάς , οδηγικης απόλαυσης)..

στο triumph με προβληματίζει τα γνωστά προβλήματα των πιστονιων και γενικότερα η αξιοπιστία κ το κοστς συντήρησης...

Για τo Sprint ST1050 δεν έχει ακουστεί κάτι για πρόβλημα με πιστόνια και ο κινητήρας του είναι άσπαστος.
Το κόστος συντήρησης κινείται σε παραπλήσια επίπεδα με τα υπόλοιπα της κατηγορίας.

MG-KTiNoS
08/03/2012, 20:34
FJR 1300

sfigas
08/03/2012, 20:55
cbr 600f Το μηχανακι πραγματικα τα κανει ολα μα ολα. Πολη, πιστα, ταξιδακι, βολτιτσες.! Και με ενα κινητηρα japan.!

Ichigo
08/03/2012, 21:20
fjr που λεει ο trooper και το vfr που προτεινει ο npat είναι ιδανικές επιλογές. εγώ επιπρόσθετα σου προτείνω και bandit gsf1250sa από Κ7 και μετά υδρόψυκτο ή το ποιο καινούριο gsxf1250 (ίδιος κινητήρας άλλο ντύσιμο fairing) όπου στους καιρούς που ζούμε έχει την ιδανικότερη τιμή προς απόδοση και πρακτικά ΑΣΠΑΣΤΟ :wave2:

zzr2005
08/03/2012, 23:23
fjr που λεει ο trooper και το vfr που προτεινει ο npat είναι ιδανικές επιλογές. εγώ επιπρόσθετα σου προτείνω και bandit gsf1250sa από Κ7 και μετά υδρόψυκτο ή το ποιο καινούριο gsxf1250 (ίδιος κινητήρας άλλο ντύσιμο fairing) όπου στους καιρούς που ζούμε έχει την ιδανικότερη τιμή προς απόδοση και πρακτικά ΑΣΠΑΣΤΟ :wave2:


το bandit δεν το ειχα σκεφτει γιατι δεν ειχε ολοσωμο fairing..βεβαια το τελευταιο μοντελο που παρεθεσες με φωτο ειναι κουκλί αλλα φανταζομαι οτι θα ξεφευγει απο τον προυπολογισμό μου.....:(
ψαχνω να βρω αγγελια για το συγκεκριμενο αλλα δεν βρισκω...:(

Cpt. Haddock
08/03/2012, 23:26
fjr που λεει ο trooper και το vfr που προτεινει ο npat είναι ιδανικές επιλογές. εγώ επιπρόσθετα σου προτείνω και bandit gsf1250sa από Κ7 και μετά υδρόψυκτο ή το ποιο καινούριο gsxf1250 (ίδιος κινητήρας άλλο ντύσιμο fairing) όπου στους καιρούς που ζούμε έχει την ιδανικότερη τιμή προς απόδοση και πρακτικά ΑΣΠΑΣΤΟ :wave2:

Ασπαστο δε λες τίποτα. Πέφτει σε χαντάκι στην Πίνδο και συνεχίζει ακαθεκτο :p


το bandit δεν το ειχα σκεφτει γιατι δεν ειχε ολοσωμο fairing..βεβαια το τελευταιο μοντελο που παρεθεσες με φωτο ειναι κουκλί αλλα φανταζομαι οτι θα ξεφευγει απο τον προυπολογισμό μου.....:(
ψαχνω να βρω αγγελια για το συγκεκριμενο αλλα δεν βρισκω...:(

Εχει και μια ΡΟΠΑΚΛΑ το 1250, απιστευτη

npat
08/03/2012, 23:44
Εχει και μια ΡΟΠΑΚΛΑ το 1250, απιστευτη

Από το ελάχιστο που το έχω οδηγήσει, αυτό το προσυπογράφω! Από την άλλη, βέβαια, είναι λίγο σαν ντίζελ. Μπόλικη ροπή χαμηλά, λίγα πράγματα ψηλά.

Πολύ τίμιο μηχανάκι (ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψη την τιμή του καινούργιου), αλλά τεχνολογικά ανήκει σε άλλη κλάση απ' αυτά που κοιτούσες (FJR, BMW K, ST). Δεν είναι sport touring, αλλά περισσότερο ένα παραδοσιακό (και λίγο παλιομοδίτικο) all-rounder με μια μοτερούκλα ΝΑ, που (τώρα τελευταία) είπαν να του βάλουν κουστούμι μέχρι κάτω...

Τίποτα από αυτά δεν είναι κακό, βέβαια. Εξαρτάται τι ψάχνεις.

dimzan
09/03/2012, 00:59
Από το ελάχιστο που το έχω οδηγήσει, αυτό το προσυπογράφω! Από την άλλη, βέβαια, είναι λίγο σαν ντίζελ. Μπόλικη ροπή χαμηλά, λίγα πράγματα ψηλά.

Πολύ τίμιο μηχανάκι (ιδιαίτερα αν λάβεις υπόψη την τιμή του καινούργιου), αλλά τεχνολογικά ανήκει σε άλλη κλάση απ' αυτά που κοιτούσες (FJR, BMW K, ST). Δεν είναι sport touring, αλλά περισσότερο ένα παραδοσιακό (και λίγο παλιομοδίτικο) all-rounder με μια μοτερούκλα ΝΑ, που (τώρα τελευταία) είπαν να του βάλουν κουστούμι μέχρι κάτω...

Τίποτα από αυτά δεν είναι κακό, βέβαια. Εξαρτάται τι ψάχνεις.


και με κανα χιλιαρικο αποκταει και δυναμη ψηλα. Πως? μια εξατμιση, ενα φλιτρο (και κοψιμο στο καπακι), powercommander ή προγραμμα (καλυτερα το πρωτο) και καταργηση (η απενεργοποιηση) στις δευτερευουσες πεταλουδες. Το μηχανακι ειναι φιμωμενο στα 100αλογα περιπου για λογους ταξινομησης σε καποιες χωρες. Ετσι οι δευτερες πεταλουδες ειναι στο 70% οταν πατας φουλ γκαζι απο καποιες στροφες και μετα. Καπου το χα διαβασει σε ξενο φορουμ δεν το βρισκω τωρα. Καποις απο εδω μεσα εχει ενα τετοιο και παει πολυ καλα, ψαξε στο αντιστοιχο υποφορουμ.

Το μονο κακο με το bandit ειναι οτι ειανι βαρυ, το εχω (το 650 ποσο μαλλον το 1250) και το ξερω. Αλλα για τουριστικη χρηση δε θα σε απασχολησει στο παραμικρο. Για high speed crusing ειναι οτι πρεπει.

npat
09/03/2012, 03:14
H κουβέντα που προέκυψε σχετικά με τα VFR και την παγκόσμια υπερθέρμανση μεταφέρθηκε (και μπορεί να συνεχίσει) εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126621

(για να μην καταστρέψουμε το θρεντ του ανθρώπου...)

irinia
09/03/2012, 07:09
ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΠΑΛΙ..................



Έχω ψάξει πρίν άπό σένα τό θέμα.
Τό FJR τής Γιαμάχα είναι μονόδρομος.
Όμως ύπάρχει πρόβλημα.
Δέν κυκλοφορούν πολλά καί είναι ύπερτιμημένα.
Προτείνω μοντέλλο μετά άπό τό 2006+
Τό παλιό είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε νά ζεσταίνει πολύ άπό τούς άεραγωγούς
καί είχε καί μερικά προβληματάκια.
Άπό τό 2006 καί μετά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ....!!
Όταν τό έψαχνα, όσοι πουλούσαν όλοι έλεγαν μοντέλλο 2005,2006,2007 κ.λ.π....
καί ήταν άπλά 3-4 χρόνων πίσω....!!!
Δέν βρήκα κανένα πρώτο χέρι,όλοι τά είχαν πάρει άπό κάποιο φίλο κ.λ.π...
Είσαγωγές πολλές άπό Γερμανία μοντέλλα 2001-2002 πού τά βαφτίζουν 2005 καί 2006.
Καί προφανώς οί Γερμανοί γράφουν χιλιόμετρα ταξιδεύοντας....!!!
ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΦΑΙΡΙΓΚ
Είναι μοντέλλα άπό 2006 καί μετά,τό μπλέ σκούρο είναι 2004...!!
Μέχρι καί ή άντιπροσωπεία τά έφερνε πάντα μέ καθυστέρηση ένός χρόνου ίσως καί παραπάνω.
Τό μοντέλλο άλλάζει πλέον τό 2012-2013 καί ίσως αύτό παρασύρει τίς τιμές πρός τά κάτω.
Ή τιμή τού καινούργιου πού δέν είναι καί τόσο καινούργιο είναι στά 15700 εύρώ..!!
Καί όχι στά 18300 πού νομίζουν μερικοί πού πουλάνε.
ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΛΑ 2010,ή άντιπροσωπεία δηλαδή πουλάει 2010 μηχανάκι.
Άν είναι νά δώσεις πάνω άπό 5000 εύρώ γιά ένα μηχανάκι τού 2006 δηλαδή κάποιο πού
είναι στόν έβδομο χρόνο ζωής του,τότε
έπειδή κάθε μέρα θά χώνεις καί διάφορα,λάδια ξύδια λάστιχα κ.λπ......
προτείνω
ΒΑΝDIT 1250 καινούργιο πού ξεπουλάει ή Σουζούκι άν βρείς...!!!
Ύπολείπεται μόνο στήν ποιότητα ταξιδιού.
Σέ όλα τά άλλα όμως θάχεις τό ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.
Δέν θά έδινα πάνω άπό 5500 χιλιάδες γιά ένα fgr τού 2006 καί μετά,άπό αύτά πού τά
θεωρούν 2008 καί 2009 άπό μόνοι τους...!!
Όριακά τό μπλέ σκούρο τού 2004 άν δέν σού φτάνουν τά λεφτά άλλά όχι
πάνω άπό 4000-4500 εύρώ,πού δέ νομίζω ότι θά βρείς εύκολα..!!
Έπίσης νά ξέρεις ότι τό μισό φαίριγκ μέ τό όλόκληρο
δέν είναι καί μεγάλο θέμα,μή τό φοβάσαι,κάποια καλύτερη κάλυψη στά κάτω άκρα.
Έπειδή τά έψαξα πολύ ,θά τό δείς καί μόνος σου,θά πήγαινα κατευθείαν σέ ένα
καινούργιο bandit,άν είχα τό χρήμα.
Μέ τά ύπόλοιπα μήν άσχολείσαι καθόλου,όπως έγραψες Καβασάκι άποτυχία πλήρης
καρμπυρατεράτη,πάμφθηνα θά τό βρείς,BMW ωχ, φύγε είδικά άπό τό Κ-1200 ΜΑΚΡΥΑ,
κ.λ.π.....κ.λ.π......
ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ..............ΕΥΧΟΜΑΙ

dimitris777
09/03/2012, 08:00
Εκτος απο το bmw που εχει καποιο θεμα να σου βγαλει 500.000κμ ή 500.000 επισκεψεις σε συνεργεια ολα τα αλλα ειναι οκ.Δοκιμασετα ολα αν μπορεις και οποιο σου κανει κλικ παρτο!!
:beer:

TONYBANDIT
09/03/2012, 08:12
αν και δεν ειμαι και πολυ αντικειμενικος καθοτι το εχω το bandit,πιστευω το gsx1250fa ειναι ισως ηκαλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις.με 9000 παιρνεις μια καινουργια μοτο 1255 cc που παιρνει τριβαλιτσο εχει ρυθμιζομενες αναρτησεις ,abs,και ενα ασπαστο μοτερ με 11 kgm ροπης στις 3400 σαλ.απο αλογα εχει περιπου 100 στις 7000 και κατι σαλ περισσοτερα στις ιδιες σαλ απο ολα τα χιλιαρια που σημαινει οτι δεν χρειαζετε να το σκιζεις για να πας γρηγορα.οσο για παραπανω αλογα ορεξη και λεφτα ναχεις .

ANDREAS3127
09/03/2012, 09:14
Κανε τεστ ραιντ σε ολα και οποιο σου αρεσει και σου κανει κλικ παρτο!!Τι να το κανεις οποιοδηποτε μηχανακι οταν το κοιτας και σε χαλαει!!Σιγουρα σε καποια πραγματα θα κανεις συμβιβασμους οποιο και να διαλεξεις αλλα δεν μπορεις να κανεις αλλιως!!



υ.γΤο κ1200ς προσεξε το γιατι εχει θεματακια αρκετα σοβαρα και μονο αν το τσεκαρει ανθρωπος που εχει ασχοληθει με bmw και ξερει να το παρεις!
Για οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!!!:beer:

Carlos.1on2
09/03/2012, 10:13
Εχει και μια ΡΟΠΑΚΛΑ το 1250, απιστευτη


Με ένα απλό τελικό, χωρίς φίλτρα χωρίς PC χωρις τίποτα άλλο ... 12,7 κιλά στις 3200 στροφές. (μια μικρη επιφύλαξη για τις στροφές γιατι δεν εχω μπροστά μου τη δυναμομετρηση)

Το είχα ξαναγραψει σε αναλογο θρεντ, την πρωτη φορά που είπα θα το πεταξω ήταν όταν φορτωμενος σε δεξια ανηφορική φουρκέτα, μου έσβησε με 4η. Εκεί τα πήρα!

teogtp
09/03/2012, 10:24
Με ένα απλό τελικό, χωρίς φίλτρα χωρίς PC χωρις τίποτα άλλο ... 12,7 κιλά στις 3200 στροφές. (μια μικρη επιφύλαξη για τις στροφές γιατι δεν εχω μπροστά μου τη δυναμομετρηση)

Το είχα ξαναγραψει σε αναλογο θρεντ, την πρωτη φορά που είπα θα το πεταξω ήταν όταν φορτωμενος σε δεξια ανηφορική φουρκέτα, μου έσβησε με 4η. Εκεί τα πήρα!
Μονο πες μου που θα το πεταξεις...:rotflmao:

daz
09/03/2012, 10:24
....
Μέ τά ύπόλοιπα μήν άσχολείσαι καθόλου,όπως έγραψες Καβασάκι άποτυχία πλήρης
καρμπυρατεράτη,πάμφθηνα θά τό βρείς,BMW ωχ, φύγε είδικά άπό τό Κ-1200 ΜΑΚΡΥΑ,
κ.λ.π.....κ.λ.π......
ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ..............ΕΥΧΟΜΑΙ

Για το st?

irinia
09/03/2012, 11:07
Για το st?


TΩΡΑ ΕΣΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ST Ε...??



Άκου λοιπόν.


κατ'άρχήν νά ξεμπερδέψω τά πράμματα,δέν πρόσεξα τό st, νόμιζα τό tiger.
Όχι δέν νομίζω ότι τό st τόν καλύπτει.
Δέν είναι τόσο άνετο,ή λέξη μονοπώλιο καί άξιοπιστία καί πάλι έπικρατεί.
Δέν θά τό έπαιρνα,δέν τό έμπιστεύομαι,τό μοντέλλο άλλαξε μέ τό gt πλέον
λίγα πράμματα βέβαια,άλλά ή έμπορική άξία πέφτει μέ τήν άλλαγή.
Φοράει το ίδιο μοτέρ μέ τό tiger νομίζω,όπότε ίσχύουν τά ίδια.
Έχω άνεβεί άπλά έπάνω,οί ύψηλόσωμοι άναβάτες δέ βολεύονται καλά.
Γενικά δέ μού γεμίζει τό μάτι μέ τίποτε.
Νομίζω ότι αύτοί πού τήν προτιμούν τήν διαλέγουν γιά νά νοιώθουν ίδιαίτεροι.
Τό bandit,καί τό fjr είναι γιά μένα πολύ καλύτερες μοτό σέ όλα τους......

daz
09/03/2012, 11:17
TΩΡΑ ΕΣΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ TIGER Ε...??



Άκου λοιπόν.



Κατ'άρχήν τό Τiger δέν άνήκει σέ αύτήν τήν κατηγορία.
Πολύ λίγο γιά τή δουλειά πού θέλουμε.
Ταξιδεύει μέν ώραία άλλά μόνο γιά τον όδηγό.
Ό δεύτερος πέφτει πάνω του,δέν είναι γιά ταξίδι παρά μόνο γιά βόλτα μέ δύο.
Τώρα δέν θά πώ γιά τό μονοπώλιο καί τή δυσκοίλια μέ τά σέρβις.
Ούτε γιά τό θέμα μέ τούς κυλίνδρους.
Έμένα δέν μέ έπεισε γιά τήν ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ του...!!
Άλλά άπορρίπτεται λόγω τού ότι δέν προσφέρει αύτά πού ζητάει ό φίλος μας.
Θεωρώ ότι είναι καλό γιά τουρισμό μόνο μέ τόν άναβάτη πού θά συνηθίσει τό τρικύλινδρο μοτέρ.
Ροπάτο ,γρήγορο,τό έχω κάνει βόλτα, χτυπάει καί τά 240 γιά πλάκα...!!
Είναι όμως άλλη κατηγορία.
Προστασία στό ταξίδι άπό άέρα..?? Περιορισμένη
Άμα θές δεύτερο άτομο πίσω σου................ΝΟΟΥ...!!
ΑΠΛΑ..........ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οκ τhanks. :beer:

Ichigo
09/03/2012, 14:27
Ασπαστο δε λες τίποτα. Πέφτει σε χαντάκι στην Πίνδο και συνεχίζει ακαθεκτο :p



Εχει και μια ΡΟΠΑΚΛΑ το 1250, απιστευτη

:cool:


και με κανα χιλιαρικο αποκταει και δυναμη ψηλα. Πως? μια εξατμιση, ενα φλιτρο (και κοψιμο στο καπακι), powercommander ή προγραμμα (καλυτερα το πρωτο) και καταργηση (η απενεργοποιηση) στις δευτερευουσες πεταλουδες. Το μηχανακι ειναι φιμωμενο στα 100αλογα περιπου για λογους ταξινομησης σε καποιες χωρες. Ετσι οι δευτερες πεταλουδες ειναι στο 70% οταν πατας φουλ γκαζι απο καποιες στροφες και μετα. Καπου το χα διαβασει σε ξενο φορουμ δεν το βρισκω τωρα. Καποις απο εδω μεσα εχει ενα τετοιο και παει πολυ καλα, ψαξε στο αντιστοιχο υποφορουμ.

Το μονο κακο με το bandit ειναι οτι ειανι βαρυ, το εχω (το 650 ποσο μαλλον το 1250) και το ξερω. Αλλα για τουριστικη χρηση δε θα σε απασχολησει στο παραμικρο. Για high speed crusing ειναι οτι πρεπει.

Αυτό με τις διπλές πεταλούδες όντως γίνεται αλλά κανείς δε μας εξασφαλίζει ότι στο τέλος δε θα κάνει και μπαμ :sick:

TONYBANDIT
09/03/2012, 15:43
Αυτό με τις διπλές πεταλούδες όντως γίνεται αλλά κανείς δε μας εξασφαλίζει ότι στο τέλος δε θα κάνει και μπαμ αν το κανεις χωρις υποστηρηξη σε καυσιμο πιθανον γιατι θα γινει πολυ φτωχο το μιγμα ,η μετατροπη αυτη γινεται με προγραμμα φιλτρο κλπ,κλπ και στο δικο μου μετα απο 50000 χλμ δεν εχει κανει κιχ.

Takata Dome
09/03/2012, 18:25
Εγώ θα το αναφέρω,και κράξτε με όσο θέλετε! :D

249460

zzr2005
09/03/2012, 18:28
ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ ΠΑΛΙ..................



Έχω ψάξει πρίν άπό σένα τό θέμα.
Τό FJR τής Γιαμάχα είναι μονόδρομος.
Όμως ύπάρχει πρόβλημα.
Δέν κυκλοφορούν πολλά καί είναι ύπερτιμημένα.
Προτείνω μοντέλλο μετά άπό τό 2006+
Τό παλιό είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε νά ζεσταίνει πολύ άπό τούς άεραγωγούς
καί είχε καί μερικά προβληματάκια.
Άπό τό 2006 καί μετά ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ....!!
Όταν τό έψαχνα, όσοι πουλούσαν όλοι έλεγαν μοντέλλο 2005,2006,2007 κ.λ.π....
καί ήταν άπλά 3-4 χρόνων πίσω....!!!
Δέν βρήκα κανένα πρώτο χέρι,όλοι τά είχαν πάρει άπό κάποιο φίλο κ.λ.π...
Είσαγωγές πολλές άπό Γερμανία μοντέλλα 2001-2002 πού τά βαφτίζουν 2005 καί 2006.
Καί προφανώς οί Γερμανοί γράφουν χιλιόμετρα ταξιδεύοντας....!!!
ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΦΑΙΡΙΓΚ
Είναι μοντέλλα άπό 2006 καί μετά,τό μπλέ σκούρο είναι 2004...!!
Μέχρι καί ή άντιπροσωπεία τά έφερνε πάντα μέ καθυστέρηση ένός χρόνου ίσως καί παραπάνω.
Τό μοντέλλο άλλάζει πλέον τό 2012-2013 καί ίσως αύτό παρασύρει τίς τιμές πρός τά κάτω.


μοντελο μετα το 2006 φανταζομαι οτι εννοεις ας πουμε αυτο ?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1029656/

και μεχρι το 2006 αυτο?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2103733/

αν ναι για μετα το 2006 δεν με παιρνει οικονομικά...ελεγα για το προηγουμενο μοντελο ...γενικα σκεφτομαι το πολύ μέχρι 5500 για αυτο και ανεφερα τα συγκεκριμενα μηχανακια στο πρώτο ποστ...

το μοντελο πριν το 2006 ειχε θεματα με μηχανολογικά προβλήματα?γιατι δεν εχω διαβασει πουθενα κατι σχετικό..
παντως οντως ενα fjr που ειδα σε καλή τιμή ηταν μοντελο 2001...

το ST το συμπεριέλαβα λόγω τιμής...τρομερής εμφάνισης, ιδιαιτερου χαρακτήρα και γιατι οπως και στο FJR βρισκεις αρκετα να πουλιουνται με τριπλετα μαμίσιες βαλιτσες που το θεωρω σημαντικό αξεσουάρ για μενα...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΓΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...
ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ TIGER..ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...Ε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΨΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ...

το σουζουκι καινουργιο υπερβαινει κατά πολύ το μπατζετ...μεταχειρισμένο με το μισό fairing δεν μου κανει κλικ εμφανισιακά..και ξερετε πως ειναι με τις μηχανες.....θελεις το πρωι που την βλεπεις ....να την χαζευεις...σαν τη γυναικα στο κρεβατι το επομενο πρωί...:D
το FSX 1250 FA με το φαιρινγκ ποτε κυκλοφορησε πρωτη φορα? ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ...

dimzan
09/03/2012, 18:47
μπορεις να παρεις το 1250 με το μισο φερινκ και να του βαλεις το κατω κομματι μετα. Απο ebay καινουριο κανα 500ικο θα σου βγει.


Οντως , η μηχανη ειναι να σου κανει το κλικ, ομως αμα μπορεις να παρεις κατι λιγοτερο ομορφο αλλα πιο αξιοπιστο προτιμησε το. Το 1250 με το abs το εδιναν καινουριο 6000. http://blog.ebike.gr/?p=2864

Και μεταχειρο ομως το βρισκεις αρκετα φθηνα. http://www.car.gr/classifieds/bikes/?engine_size-from=%3E1200&offer_type=sale&or=d&pg=1&so=re&variant=bandit

Ψαξε για καινουριο αν υπαρχει (εστω για δειγμα) σε στοκ στο προηγουμενο μοντελο. Με 6000 θα εχεις μηχανη του κουτιου. Και με τα πρωτα λεφτα αλλαζεις εξατμιση και βαζεις και το κατω κομματι του fairing

πυξιδας990
09/03/2012, 19:44
αν και βλεπω οτι το fjr κερδιζει στα σημεια μαζι με το bandit,εγω θα αναφερω απο πληροφορια οτι στην τιρυνθα πουλιεται ενα ZZR1200 σε κατασταση μπιμπελο full και απο οτι ξερω κατω μπαλα.ετσι γιατι ο ανθρωπος γουσταρει τα KAWA.:eek:

peter86
09/03/2012, 20:20
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2113686/
Για κοίτα αυτό εδώ.Το πουλάει ένα παλικάρι απο εδώ μεσα.Έχει πάρα πολλά εxtra!!An μπορούσα να πουλήσω την μηχανή μου το είχα πάρει χτες........:wave2:

dmf
09/03/2012, 20:54
Να πω κι εγώ την μλκια μου :p
Αν και γενικά δεν ειμαι φαν των kawasaki, σε αυτη την κατηγορία μου αρέσει πάρα πολύ το gtr1400. Σχεδόν όσο μου αρέσει το VFR1200F.
Απο αξιοπιστια κλπ δεν εχω ιδεα ομως, ουτε φυσικα για την τιμη του :D

peter86
09/03/2012, 20:58
Aπίστευτο, συμφωνώ, αλλά όχι απλά ξεφεύγει στο οικονομικό..κατευθείαν για πτώχευση παει...

irinia
10/03/2012, 07:09
μοντελο μετα το 2006 φανταζομαι οτι εννοεις ας πουμε αυτο ?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1029656/

και μεχρι το 2006 αυτο?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2103733/

αν ναι για μετα το 2006 δεν με παιρνει οικονομικά...ελεγα για το προηγουμενο μοντελο ...γενικα σκεφτομαι το πολύ μέχρι 5500 για αυτο και ανεφερα τα συγκεκριμενα μηχανακια στο πρώτο ποστ...

το μοντελο πριν το 2006 ειχε θεματα με μηχανολογικά προβλήματα?γιατι δεν εχω διαβασει πουθενα κατι σχετικό..
παντως οντως ενα fjr που ειδα σε καλή τιμή ηταν μοντελο 2001...

το ST το συμπεριέλαβα λόγω τιμής...τρομερής εμφάνισης, ιδιαιτερου χαρακτήρα και γιατι οπως και στο FJR βρισκεις αρκετα να πουλιουνται με τριπλετα μαμίσιες βαλιτσες που το θεωρω σημαντικό αξεσουάρ για μενα...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΩΝ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΓΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...
ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ TIGER..ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ...Ε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΨΑΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ...

το σουζουκι καινουργιο υπερβαινει κατά πολύ το μπατζετ...μεταχειρισμένο με το μισό fairing δεν μου κανει κλικ εμφανισιακά..και ξερετε πως ειναι με τις μηχανες.....θελεις το πρωι που την βλεπεις ....να την χαζευεις...σαν τη γυναικα στο κρεβατι το επομενο πρωί...:D
το FSX 1250 FA με το φαιρινγκ ποτε κυκλοφορησε πρωτη φορα? ΜΗΠΩΣ ΒΡΩ ΚΑΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ...




ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.............




Αύτό μέ τίς δύο γραμμές είναι άπό 2006 καί μετά.
Καί τό μπλέ τό παλιό 2003-2004 .
Τά γκρί άκόμα πιό παλιά 2000-2001.
Άπλά μέχρι καί τό μπλέ,έχουν κάποια μικρά θεματάκια,όχι άξια προβληματισμού.
Όπως ,θερμαίνεται πιό γρήγορα στήν πόλη,δουλεύει βεντιλατέρ
καί οί άγωγοί πού διώχνουν τή θερμότητα σού ρίχνουν
τό ζεστό άέρα στά πόδια ,δέν έχουν τόσο καλό σχήμα.
Καλό γιά τό χειμώνα αύτό,δύσκολο γιά τήν πόλη τό καλοκαίρι.
Έπίσης τό σασμάν έγινε βούτυρο άλλά άπό 2008 καί μετά.
Άπλά πιό θορυβώδες στά παλιά καί λίγο πιό σκληρό.
Προσοχή καί στήν άνάρτηση,είναι ήδη σά βρακί άπό τό έργοστάσιο,όπότε
καταλαβαίνεις τό μεταχειρισμένο.
Αύτό είναι 7,8 κατοστάρικα κοστολόγιο.
Πού νά βάλεις δεύτερο άτομο καί άποσκευές...!!
Έγώ δέ βρήκα ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ....!!
Τά περισσότερα άπό Γερμανία,έκεί τό χάος...!!
Τώρα γιά τό ST προβληματίσου γιατί τά δίνουν έτσι ώραία
μέ τίς μπαγκαζιέρες τους.
Ή ίστορία μέ τούς κυλίνδρους είναι διχίλιαρο...!!!
Έπίσης άν έννοείς τό gsx 1250 fa, έκεί πού γράφεις fsx, δηλαδή τό Μπάντιτ μέ
κουστούμι όλόκληρο νομίζω βγήκε τό 2011 γιά πρώτη φορά καί τό έχει ή Σουζούκι
σέ προσφορά,9000 εύρώ άν δέν κάνω λάθος,όπως έχει καί σέ καταπληκτική τιμή
αύτό μέ τό μισό φέριγκ, 6500 ??
Δέν τά θυμάμαι καλά πάρε τηλ. καί ρώτα τους.

DrBig
10/03/2012, 07:52
Hayabusa 03+ πρωτης γενιας. Πολυ ανετο, πολυ γκαζι, πολυ ροπη, πολυ βελουδινο στη λειτουργια του, πουθενα κραδασμοι, πολυ αξιοπιστο, πολυ οικονομικο στην καταναλωση στο ταξιδι, στριφτερο παρ'ολα τα κιλα του, το φορτωνεις και δεν χαμπαριαζει, πολυ ανετο για συνεπιβατη, καταπληκτικο γενικα μηχανακι και το βρισκεις με κατω απο 5000. Μπορεις και πολυ ευκολα και ανεξοδα να ανεβασεις τα κλιπον λογω κατασκευης της πανω τιμονοπλακας και να το κανεις ακομα πιο ανετο. Το μονο που θα χρειαστεις αν το παρεις ειναι να του βαλεις ενα αμορτισερ πισω απο δευτερης γενιας μπουσα (πιο σκληρο ελατηριο και καλλιτερο valving με κανα 100κο το πολυ) και πιο σκληρα ελατηρια μπρος με παχυτερα λαδια, και εφυγες. Συνολο 250 ευρω.

Αλλιως cbr1100xx, για τους ιδιους περιπου λογους. Και οι δυο ειναι πολυ ολοκληρωμενες μοτοσυκλετες, τις βρισκεις σε πολυ καλες τιμες, αλλα αν αποφασισεις να παρεις ενα απο τα δυο, θελεις μηχανικο ινδιανο ιχνηλατη διοτι κυκλοφορουν πολλα σκοτωμενα και πολλοι αλητες κατοχοι, ειδικα μπουσα.

Εκ των δυο, το χοντα ειναι ισως λιγο πιο τουρινγκ και το μπουσα λιγο πιο σπορ στα σημεια, αλλα και τα δυο τα φερνεις στα μετρα σου πολυ ευκολα και κανουν για τα παντα, απο τρακ-νταιηζ μεχρι διαπλανητικα ταξιδια.

Σε κοντυνη αποσταση ειναι και το ZZR1200 αλλα ειναι ασχημο το γ@μιδι και θελει πιο πολυ δουλεια στο τομεα αναρτηση.
FJR, CBF, Τ-ST και Bandit πολυ καλες επισης προτασεις αλλα χωρις το wow factor, με εξαιρεση ισως το triumph.

Αν παλι εχεις τα χρηματα για VFR1200, busa gen2, K1300S/gt, GTR και τα ρεστα, χτυπα το πρωτο και θα γελαν και τα μουστακια σου. Και το bmw γαματο ειναι, αλλα τον φοβαμαι το γερμανο, ποτε δεν ξερεις απο που θα σου'ρθει ο λογαριασμος και δεν θα ειναι μικρος.

Αυτια! ;)

vagtav
10/03/2012, 08:36
.....
Αυτια! ;)

:a10:

:a10:

:a10:

DrBig
10/03/2012, 08:50
:a10:

:a10:

:a10:

:beer:

zzr2005
10/03/2012, 09:00
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.............




Αύτό μέ τίς δύο γραμμές είναι άπό 2006 καί μετά.
Καί τό μπλέ τό παλιό 2003-2004 .
Τά γκρί άκόμα πιό παλιά 2000-2001.
Άπλά μέχρι καί τό μπλέ,έχουν κάποια μικρά θεματάκια,όχι άξια προβληματισμού.
Όπως ,θερμαίνεται πιό γρήγορα στήν πόλη,δουλεύει βεντιλατέρ
καί οί άγωγοί πού διώχνουν τή θερμότητα σού ρίχνουν
τό ζεστό άέρα στά πόδια ,δέν έχουν τόσο καλό σχήμα.
Καλό γιά τό χειμώνα αύτό,δύσκολο γιά τήν πόλη τό καλοκαίρι.
Έπίσης τό σασμάν έγινε βούτυρο άλλά άπό 2008 καί μετά.
Άπλά πιό θορυβώδες στά παλιά καί λίγο πιό σκληρό.
Προσοχή καί στήν άνάρτηση,είναι ήδη σά βρακί άπό τό έργοστάσιο,όπότε
καταλαβαίνεις τό μεταχειρισμένο.
Αύτό είναι 7,8 κατοστάρικα κοστολόγιο.
Πού νά βάλεις δεύτερο άτομο καί άποσκευές...!!
Έγώ δέ βρήκα ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ....!!
Τά περισσότερα άπό Γερμανία,έκεί τό χάος...!!
Τώρα γιά τό ST προβληματίσου γιατί τά δίνουν έτσι ώραία
μέ τίς μπαγκαζιέρες τους.
Ή ίστορία μέ τούς κυλίνδρους είναι διχίλιαρο...!!!
Έπίσης άν έννοείς τό gsx 1250 fa, έκεί πού γράφεις fsx, δηλαδή τό Μπάντιτ μέ
κουστούμι όλόκληρο νομίζω βγήκε τό 2011 γιά πρώτη φορά καί τό έχει ή Σουζούκι
σέ προσφορά,9000 εύρώ άν δέν κάνω λάθος,όπως έχει καί σέ καταπληκτική τιμή
αύτό μέ τό μισό φέριγκ, 6500 ??
Δέν τά θυμάμαι καλά πάρε τηλ. καί ρώτα τους.

ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση
για το θεμα μ τους αεραγωγους του fjr δεν με απασχολεί γιατι θα προωριζεται 99% για χρηση σε ταξίδια...
αυτα με το ST τα εχω διαβάσει αλλα εμφανισιακά σε κολάζει το ατιμο....θα αντισταθώ για να μην μπω στις γνωστες περιπέτειες....

για το suzuki ειναι οπως τα λες...εννοουσα το gsx 1250 fa και οι τιμες ειναι αυτες που λες απο ο,τι ειδα στο νετ...το μισο fairing τρομερο value for money...αλλα θεωρω πολύ συντηρητική την εμφάνιση ρε γαμώτο...

μαλλον οταν καταίβω αθήνα θα κανω μια πιο ενδελεχή έρευνα για FJR...Μηπως βρω καποιο ελληνικης αντιπροσωπειας να αξιζει τον κόπο...εφόσον από οτι καταλαβα δεν εχει καποιο σοβαρό θεμα με την αξιοπιστία...εξαλλου με συγκινει ιδιαιτερα η ψιλή του ζελατίνα γιατι ειμαι κοντά 1,85 και βαίνοντας στα μισα της τριτης 10ετιας εχουμμε πλεον βαρεθει το σκύψιμο...

zzr2005
10/03/2012, 09:03
Hayabusa 03+ πρωτης γενιας. Πολυ ανετο, πολυ γκαζι, πολυ ροπη, πολυ βελουδινο στη λειτουργια του, πουθενα κραδασμοι, πολυ αξιοπιστο, πολυ οικονομικο στην καταναλωση στο ταξιδι, στριφτερο παρ'ολα τα κιλα του, το φορτωνεις και δεν χαμπαριαζει, πολυ ανετο για συνεπιβατη, καταπληκτικο γενικα μηχανακι και το βρισκεις με κατω απο 5000. Μπορεις και πολυ ευκολα και ανεξοδα να ανεβασεις τα κλιπον λογω κατασκευης της πανω τιμονοπλακας και να το κανεις ακομα πιο ανετο. Το μονο που θα χρειαστεις αν το παρεις ειναι να του βαλεις ενα αμορτισερ πισω απο δευτερης γενιας μπουσα (πιο σκληρο ελατηριο και καλλιτερο valving με κανα 100κο το πολυ) και πιο σκληρα ελατηρια μπρος με παχυτερα λαδια, και εφυγες. Συνολο 250 ευρω.

Αλλιως cbr1100xx, για τους ιδιους περιπου λογους. Και οι δυο ειναι πολυ ολοκληρωμενες μοτοσυκλετες, τις βρισκεις σε πολυ καλες τιμες, αλλα αν αποφασισεις να παρεις ενα απο τα δυο, θελεις μηχανικο ινδιανο ιχνηλατη διοτι κυκλοφορουν πολλα σκοτωμενα και πολλοι αλητες κατοχοι, ειδικα μπουσα.

Εκ των δυο, το χοντα ειναι ισως λιγο πιο τουρινγκ και το μπουσα λιγο πιο σπορ στα σημεια, αλλα και τα δυο τα φερνεις στα μετρα σου πολυ ευκολα και κανουν για τα παντα, απο τρακ-νταιηζ μεχρι διαπλανητικα ταξιδια.

Σε κοντυνη αποσταση ειναι και το ZZR1200 αλλα ειναι ασχημο το γ@μιδι και θελει πιο πολυ δουλεια στο τομεα αναρτηση.
FJR, CBF, Τ-ST και Bandit πολυ καλες επισης προτασεις αλλα χωρις το wow factor, με εξαιρεση ισως το triumph.

Αν παλι εχεις τα χρηματα για VFR1200, busa gen2, K1300S/gt, GTR και τα ρεστα, χτυπα το πρωτο και θα γελαν και τα μουστακια σου. Και το bmw γαματο ειναι, αλλα τον φοβαμαι το γερμανο, ποτε δεν ξερεις απο που θα σου'ρθει ο λογαριασμος και δεν θα ειναι μικρος.

Αυτια! ;)

ευχαριστώ, πολύ περιεκτικη κ κατατοπιστική και η δικη σου απάντηση....:beer:

Υ.Γ. δεν ειναι ασχημο το zzr...απλά εχει μια ιδιαιτερη ομορφια...lol

irinia
10/03/2012, 10:41
ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση
για το θεμα μ τους αεραγωγους του fjr δεν με απασχολεί γιατι θα προωριζεται 99% για χρηση σε ταξίδια...
αυτα με το ST τα εχω διαβάσει αλλα εμφανισιακά σε κολάζει το ατιμο....θα αντισταθώ για να μην μπω στις γνωστες περιπέτειες....

για το suzuki ειναι οπως τα λες...εννοουσα το gsx 1250 fa και οι τιμες ειναι αυτες που λες απο ο,τι ειδα στο νετ...το μισο fairing τρομερο value for money...αλλα θεωρω πολύ συντηρητική την εμφάνιση ρε γαμώτο...

μαλλον οταν καταίβω αθήνα θα κανω μια πιο ενδελεχή έρευνα για FJR...Μηπως βρω καποιο ελληνικης αντιπροσωπειας να αξιζει τον κόπο...εφόσον από οτι καταλαβα δεν εχει καποιο σοβαρό θεμα με την αξιοπιστία...εξαλλου με συγκινει ιδιαιτερα η ψιλή του ζελατίνα γιατι ειμαι κοντά 1,85 και βαίνοντας στα μισα της τριτης 10ετιας εχουμμε πλεον βαρεθει το σκύψιμο...




Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...............



Προσωπικά έπειδή τό έχω έξαντλήσει τό θέμα μέ τά FJR ,θά άπογοητευτείς..!!
Καί μέ τίς τιμές ,καί μέ τά μηχανάκια πού θά βρείς,άσε πού όλα είναι ντεμέκ
2006 καί 2007 έχουν καί έλάχιστα χιλιόμετρα...!!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ,αύτά τά μηχανάκια γράφουν χιλιόμετρα γιά πλάκα.
Μήν πέσεις στή λούμπα πού θέλουμε νά μάς παραμυθιάζουν μέ κάποιο μηχανάκι
πού τό πήρε άπό τό φίλο,ή άπό κάποιον πού είχε άλλα δύο καί τό είχε στό γκαράζ κ.λ.π....
Όπου ζήτησα άποδείξεις,είσέπραξα ΓΙΟΚ ..!!
Βιβλία σέρβις,άποδείξεις άπό συνεργεία....ΤΙΠΟΤΕ.
Μεγάλη μηχανή 7-8 έτών...??
Θά έκανα πέτρα τήν καρδιά ,θά μάζευα λίγο το ζωνάρι καί θά έπαιρνα ένα καινούργιο μπάντιτ
νά έχω τό κεφάλι μου ήσυχο γιά μιά πενταετία τουλάχιστον..!!
Τό ZZR θά τό βρείς μέ 3000 εύρώ,άλλά είναι σά νάσαι νεκρόφιλος..!!2002-2003.......ΔΕΚΑΕΤΙΑ
Τό Χαγιαμπούζα πού έγραψε ό φίλος παραπάνω, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
Παραείναι σπόρ, ΣΚΥΒΕΙΣ όπως είπες,τό έχω 8 χρόνια τώρα καί τό παλιό καί τό καινούργιο.
Τό Μπλάκμπερντ έπίσης σκυφτό,λίγο καλύτερο άλλά ΣΚΥΒΕΙΣ ......
Κί άπό αύτά είχα
Δέν κάνουν αύτά καί τά δύο γιά αύτό πού θές.
Παίρνω τό θάρρος έπειδή βλέπω ότι τό οίκονομικό σέ άπασχολεί καί σού λέω ότι......
Αύτά πού θές νά κάνεις μπορείς καί μέ λιγότερα κυβικά.
Ίσως αύτή θά ήταν μιά λύση όχι μόνο γιά τήν άγορά άλλά καί γιά τά περαιτέρω
Θά μπορούσες μέ πολύ λιγότερα χρήματα νά πάρεις ένα πολύ πιό καλό μεταχειρισμένο
στά μισά κυβικά πού θά κάνει καλά τά πάντα.

zzr2005
10/03/2012, 11:18
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ...............



Δέν κάνουν αύτά καί τά δύο γιά αύτό πού θές.
Παίρνω τό θάρρος έπειδή βλέπω ότι τό οίκονομικό σέ άπασχολεί καί σού λέω ότι......
Αύτά πού θές νά κάνεις μπορείς καί μέ λιγότερα κυβικά.
Ίσως αύτή θά ήταν μιά λύση όχι μόνο γιά τήν άγορά άλλά καί γιά τά περαιτέρω
Θά μπορούσες μέ πολύ λιγότερα χρήματα νά πάρεις ένα πολύ πιό καλό μεταχειρισμένο
στά μισά κυβικά πού θά κάνει καλά τά πάντα.

εχεις δίκιο...ξαλλου το γραψα απο την αρχη
ακουω προτασεις και μοτο απο 750 κυβικα και πανω..

δεν με απασχολει να εχει 130+αλογα
και με 110 αλογακια...ροπατα ικανοποιουμαι...
δεν ειμαι άνθρωπος των 200+ σε ταξιδια κτλ...
απλα θελω να εχω αρκτή ροπή για ανετο ταξίδι...

απλά η κατηγορία touring μεσαιου κυβισμου ουσιαστικα δεν υπαρχει πλεον...

πυξιδας990
10/03/2012, 11:53
εχεις δίκιο...ξαλλου το γραψα απο την αρχη
ακουω προτασεις και μοτο απο 750 κυβικα και πανω..

δεν με απασχολει να εχει 130+αλογα
και με 110 αλογακια...ροπατα ικανοποιουμαι...
δεν ειμαι άνθρωπος των 200+ σε ταξιδια κτλ...
απλα θελω να εχω αρκτή ροπή για ανετο ταξίδι...

απλά η κατηγορία touring μεσαιου κυβισμου ουσιαστικα δεν υπαρχει πλεον...

τοτε το μονο που μενει ειναι VFR800 αλλα με κανα 100αρικο αλογα

Operater
10/03/2012, 12:44
τοτε το μονο που μενει ειναι VFR800 αλλα με κανα 100αρικο αλογα

εχεις υπόψιν σου πόσο σουρχεται ενα σερβις για τα VTEC?
πιστεύω ότι με ενα τετρακυλινδρο σαν το blackbird ή σαν τα 1200+ που κυκλοφορούν
θα είναι άρχοντας ο φίλος μας.

Takata Dome
10/03/2012, 15:00
Για Moto Guzzi Norge έχει κανείς άποψη;
Και...το CB 1300 S πλησιάζει σε χαρακτήρα το Bandit;

nikos_abel
10/03/2012, 15:12
Μπες εδώ (http://www.armageddon.gr/reinmeisters/), γράψου και ρώτα τον αρχηγό για ένα FJR.

MG-KTiNoS
10/03/2012, 15:16
Έτσι όπως τα λες το ΤΔΜ είναι μια χαρά μηχανάκι…
Ούτε ένα σκασμό λεφτά θες να το πάρεις , ούτε να το συντηρήσεις, καμιά σχέση με το VFR το οποίο δεν το αγόρασε περίπου κανένας κλπ κλπ
Θες και μια γνώμη υποκειμενική?
Η Ελλάδα δεν κάνει ούτε για ςς ούτε για σπορτ τουρονγκ γιατί απλά δεν έχει δρόμο. (ούτε πίστα)
Μια εθνική είναι πάνω κάτω και τέρμα.
Και που θα πας δηλαδή εν τέλει?
Άντε 800χλμ παραπάνω δεν έχει.

Μια χαρά μηχανή είναι το Νόργκε

πυξιδας990
10/03/2012, 15:43
Έτσι όπως τα λες το ΤΔΜ είναι μια χαρά μηχανάκι…
Ούτε ένα σκασμό λεφτά θες να το πάρεις , ούτε να το συντηρήσεις, καμιά σχέση με το VFR το οποίο δεν το αγόρασε περίπου κανένας κλπ κλπ
Θες και μια γνώμη υποκειμενική?
Η Ελλάδα δεν κάνει ούτε για ςς ούτε για σπορτ τουρονγκ γιατί απλά δεν έχει δρόμο. (ούτε πίστα)
Μια εθνική είναι πάνω κάτω και τέρμα.
Και που θα πας δηλαδή εν τέλει?
Άντε 800χλμ παραπάνω δεν έχει.

Μια χαρά μηχανή είναι το Νόργκε
οντως ειναι πανερμοφο μηχανακι το guzzi

Takata Dome
10/03/2012, 16:14
οντως ειναι πανερμοφο μηχανακι το guzzi

Παίζει και κοντά στα 6000 ευρώ για μοντέλα του 2006...
Εγώ αυτό θα έπαιρνα!!!

irinia
10/03/2012, 20:05
εχεις δίκιο...ξαλλου το γραψα απο την αρχη
ακουω προτασεις και μοτο απο 750 κυβικα και πανω..

δεν με απασχολει να εχει 130+αλογα
και με 110 αλογακια...ροπατα ικανοποιουμαι...
δεν ειμαι άνθρωπος των 200+ σε ταξιδια κτλ...
απλα θελω να εχω αρκτή ροπή για ανετο ταξίδι...

απλά η κατηγορία touring μεσαιου κυβισμου ουσιαστικα δεν υπαρχει πλεον...




ΠΟΛΥ ΦΟΛΚΛΟΡ.............ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΤΑΛΙΚΑ, ΑΓΓΛΙΚΑ Κ.Λ.Π......



πού προτείνουν οί φίλοι .....ΑΛΛΑ ή πραγματικότητα είναι άλλιώς.
Έφόσον θές άπροβλημάτιστα χιλιόμετρα άστα όλα αύτά τά όμορφα
καί πάνε σέ Τζαπάν.....
Άν θές καί νά σού σηκώνεται όπως παρομοίωσες, τότε περί όρέξεως........
Άν θές νά βγαίνεις Σαββατοκύριακο ή έκδρομούλα χωρίς νά έχεις τό μυαλό σου
σέ διάφορα,τότε Τζαπάν....!!
Μπάντιτ 650,καί 1250
Χόντα cbf καί τό μικρό καί τό 1000,
Tό χόντα καί τό μπάντιτ μικρό καί μεγάλο προσφέρουν
καί καλή προστασία άπό τόν άέρα καί ταξιδεύουν ώραία.
Άν θές άλογα,πήγαινε στά μεγάλα.
Άν θές οίκονομία φτάνουν καί παραφτάνουν τά 600 κυβικά.
Ταξιδεύουν άνετα μέ 140-160....!!
Είχα καί τό diversion ,μόνο γιά μικρές μετακινήσεις
μετά κουράζει είδικά άν είσαι πουρώ...!!
Πιάνεται ό κώλος μετά άπό μισή ώρα,έχεις μιά άνασφάλεια πάνω άπό 150-160
είναι άνεπαρκές γιά 2 άτομα,γενικά λίγο.
Όπως λέμε μέ όλίγη....!!
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.
Άν μού γράψεις πόσα διαθέτεις θά σού άπαντήσω ποιό είναι τό καλύτερο
γιά τά λεφτά πού διαθέτεις σέ σχέση μέ τή χρήση πού ζητάς...!!
Σαράντα χρόνια φούρναρης......
Όχι όμως ποιό σού κάνει κλίκ...!!
Άν έπιλέγεις μέ τό κλίκ,δύσκολα τά πράμματα καί άχρηστες σχεδόν οί παραθέσεις μας...
Έκεί μιλάει ή καρδιά.
Πάντως τίς πιό πολλές φορές πού έπέλεξα μέ τό συναίσθημα,έφαγα ΠΑΠΑΡΑ...!!

zzr2005
10/03/2012, 20:42
ΠΟΛΥ ΦΟΛΚΛΟΡ.............ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΤΑΛΙΚΑ, ΑΓΓΛΙΚΑ Κ.Λ.Π......



πού προτείνουν οί φίλοι .....ΑΛΛΑ ή πραγματικότητα είναι άλλιώς.
Έφόσον θές άπροβλημάτιστα χιλιόμετρα άστα όλα αύτά τά όμορφα
καί πάνε σέ Τζαπάν.....
Άν θές καί νά σού σηκώνεται όπως παρομοίωσες, τότε περί όρέξεως........
Άν θές νά βγαίνεις Σαββατοκύριακο ή έκδρομούλα χωρίς νά έχεις τό μυαλό σου
σέ διάφορα,τότε Τζαπάν....!!
Μπάντιτ 650,καί 1250
Χόντα cbf καί τό μικρό καί τό 1000,
Tό χόντα καί τό μπάντιτ μικρό καί μεγάλο προσφέρουν
καί καλή προστασία άπό τόν άέρα καί ταξιδεύουν ώραία.
Άν θές άλογα,πήγαινε στά μεγάλα.
Άν θές οίκονομία φτάνουν καί παραφτάνουν τά 600 κυβικά.
Ταξιδεύουν άνετα μέ 140-160....!!
Είχα καί τό diversion ,μόνο γιά μικρές μετακινήσεις
μετά κουράζει είδικά άν είσαι πουρώ...!!
Πιάνεται ό κώλος μετά άπό μισή ώρα,έχεις μιά άνασφάλεια πάνω άπό 150-160
είναι άνεπαρκές γιά 2 άτομα,γενικά λίγο.
Όπως λέμε μέ όλίγη....!!
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.
Άν μού γράψεις πόσα διαθέτεις θά σού άπαντήσω ποιό είναι τό καλύτερο
γιά τά λεφτά πού διαθέτεις σέ σχέση μέ τή χρήση πού ζητάς...!!
Σαράντα χρόνια φούρναρης......
Όχι όμως ποιό σού κάνει κλίκ...!!
Άν έπιλέγεις μέ τό κλίκ,δύσκολα τά πράμματα καί άχρηστες σχεδόν οί παραθέσεις μας...
Έκεί μιλάει ή καρδιά.
Πάντως τίς πιό πολλές φορές πού έπέλεξα μέ τό συναίσθημα,έφαγα ΠΑΠΑΡΑ...!!

το μπατζετ που λεω να διαθεσω αυτη τη δυσκολη εποχη ειναι γυρω στα 5500 χιλιαρικα..
λογικα η προταση ειναι SUZUKI E??

δεν θα επιλεξω αυτο που μου κανει κλικ..αλλα απλα δεν θελω να το βλεπω και να μην μου κανει τιποτα...να κανει λιγο κουκου ρε παιδι μου...:lol:

ας πουμε το bandit αν ειχε ενα ολοσωμο fairing θα ηταν πολυ πιο ομορφο ρε γαμωτο...
μηπως να παω για κατι τετοιο?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2269776/

ή σε καινουργιο...
http://www.suzuki.gr/motos/model.php?id=476

πόσα αλογατα εχει το 650 ρε παιδια?

Ichigo
10/03/2012, 21:20
εδώ είσαι http://www.suzuki.gr/motos/model.php?cat=91
;)

irinia
10/03/2012, 22:58
το μπατζετ που λεω να διαθεσω αυτη τη δυσκολη εποχη ειναι γυρω στα 5500 χιλιαρικα..
λογικα η προταση ειναι SUZUKI E??

δεν θα επιλεξω αυτο που μου κανει κλικ..αλλα απλα δεν θελω να το βλεπω και να μην μου κανει τιποτα...να κανει λιγο κουκου ρε παιδι μου...:lol:

ας πουμε το bandit αν ειχε ενα ολοσωμο fairing θα ηταν πολυ πιο ομορφο ρε γαμωτο...
μηπως να παω για κατι τετοιο?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2269776/

ή σε καινουργιο...
http://www.suzuki.gr/motos/model.php?id=476

πόσα αλογατα εχει το 650 ρε παιδια?





EINAI TO ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ..?? ΝΟΜΙΖΩ...............



Περίπου 85 άλογα μέ 240 κιλά.
Είναι καί στιβαρό καί πάει καί 220 χιλιόμετρα άν σέ πιάσει.
Πιστεύω ότι ταξιδεύει καλά μέ 150-160.
Πολύ καλή τιμή,πρόσεξε τά λάστιχα άν πάς,τό μηχανάκι είναι τού 2007.
Δές έβδομάδα παραγωγής καί κάντους παζάρι διότι άνάλογα μέ τήν είσαγωγή τους
τά λάστιχα θά είναι 4-5 έτών όπότε θέλουν πέταμα...!!
Μπορείς νά δείς καί τά σωληνάκια τών φρένων γράφουν ήμερομηνία παραγωγής.
Έπίσης άν ζητήσεις τά πιστοποιητικά τής μοτό γιά νά βγάλεις μόνος σου πινακίδα διότι όλοι κλέβουν,
πρίν ένα μήνα μού ζήτησαν 70 εύρώ γιά παπάκι πού κόστιζε 31,
έκεί άναγράφεται ή ήμερομηνία είσαγωγής στή χώρα.
Όπότε άλλο νά πάρεις ένα μηχανάκι πού έχει παραχθεί τό 2007 καί περιμένει 5 χρόνια
καί άλλο ένα τού 2010 γιά παράδειγμα.
Άσχετο πού τά διατηρούνε καί πώς,τό φρέσκο είναι φρέσκο...!!
ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ 1000 ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.....!!
Άσε καί ένα-δύο χιλιάρικα ύπόλοιπο,όταν ύπάρχει μεγάλη έπισφάλεια οί τράπεζες δανείζουν...!!
Τά μεταχειρισμένα κρύβουν παγίδες πού πάς γιά μαλλί καί βγαίνεις κουρεμένος.
Νά ήταν μεγάλη ή διαφορά λές δέν μπορώ,έδώ 1500 εύρώ ειναι άπό τό μπάτζετ σου,όπότε...!!
Έχει καί τό φαίριγκ πού σού κάνει καί λίγο κλίκ...!!
Άπλά πρέπει νά ξέρεις ότι είναι μοτό γιά χρόνια...!!
ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ μετά άν δέν τήν ξευτελίσεις,καί παίρνεις ήδη μιά μοτό 5 έτών...!!
ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΟΝΤΩΣ ΕΡΓΑΛΕΙΟ............................ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ είναι καλή περίπτωση.
Όχι όμως το μεταχειρισμένο γιά 1000 εύρώ...............λέω έγώ.

dimzan
11/03/2012, 03:36
το fa που εβαλες εχει καλη σχετικα τιμη αλλα η σελα ειναι χαλια.

παρε ενα απλο Sa και βαλε του το κατω fairing. http://www.ebay.com/itm/New-Suzuki-Factory-Bandit-GSF-1250-GSF1250-Red-Street-Lower-Fairing-Set-07-2007-/160687774320?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item2569bcda70&vxp=mtr

Με 6500 καινουριο + 500 fairing + 300 εξατμα εισαι αρχοντας. Και θα εχεις και στανταρ abs και φυσικα στο καινουριο δε σε απασχολουν λαστιχα-αναρτησεις-αλυσιδα και λοιπα αναλωσιμα για ενα ευλογο χρονικο διαστημα.

Το bandit 650 sa ταξιδευει ανετα μεχρι τα 200. Απο εκει και πανω ζοριζει λιγο το θεμα γιατι μεχρι τα 220 περιπου ανεβαζει σχετικα αργα ενω για να τελικιασει θελει χωρο και χρονο.Το Fa λοιπον εχει ακριβως την ιδαι συμπεριφορα, απλα εχει διαφορετικο μουτρο.

Δεν εχω οδηγησει το 1250 και δεν ξερω, φανταζομαι ομως οτι θα ειανι πολυ πιο ανετο σε ανοιχτο δρομο αν μιλαμε για υψηλες ταχυτητες.

Για μεσσαιας ταχυτητας cruising τα 600αρια ειναι μια χαρα οπως ειπε και ο φιλος παρα πανω. Αμα κυνηγας ταχυτητες και τελικες τοτε τα κυβικα και τα αλογα τελειωμο δεν εχουν.

ANDREAS3127
11/03/2012, 08:47
ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.
!
Άν έπιλέγεις μέ τό κλίκ,δύσκολα τά πράμματα καί άχρηστες σχεδόν οί παραθέσεις μας...
Έκεί μιλάει ή καρδιά.

Ακριβως αυτο!!!
Αποφασησε πρωτα αυτο και μετα θα βρεις τι θα παρεις !Παντως δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρεις ολα σε μια μηχανη!!!

npat
11/03/2012, 08:55
Το bandit 650 sa ταξιδευει ανετα μεχρι τα 200. Απο εκει και πανω ζοριζει λιγο το θεμα γιατι μεχρι τα 220 περιπου ανεβαζει σχετικα αργα ενω για να τελικιασει θελει χωρο και χρονο.

:rotflmao::a029::rotflmao::a029:

(sory, δεν κρατήθηκα...)

Ichigo
11/03/2012, 10:54
:rotflmao::a029::rotflmao::a029:

(sory, δεν κρατήθηκα...)

Ακριβώς όπως το λέει είναι ρε συ Νικόλα :look:
180-200 ταξιδεύει άνετα από εκεί και πάνω ζορίζει όντως. Για την κατηγορία του και τα κυβικά του είναι από τα ποιο δυνατά street.

Προς τι αυτό το "γαλατικό" χιούμορ; :p

npat
11/03/2012, 11:10
Ακριβώς όπως το λέει είναι ρε συ Νικόλα :look:
180-200 ταξιδεύει άνετα από εκεί και πάνω ζορίζει όντως. Για την κατηγορία του και τα κυβικά του είναι από τα ποιο δυνατά street.

Προς τι αυτό το "γαλατικό" χιούμορ; :p

Τα 200 τα πιάνει σχετικά άνετα (εκτός και αν έχει μεγάλη ανηφόρα, είναι δικάβαλο / φορτωμένο, δεν έχεις φορτώσει τον κινητήρα σωστά, έχει πολύ κόντρα αέρα, κ.λπ) οπότε θα δυσκολευτεί λίγο, αλλά θα τα πιάσει. Από εκεί και πάνω, υπό συνθήκες και με υπομονή... Μπορεί να δεις και πάνω από 220---αν έχει κατηφόρα και περιμένεις να μεγαλώσουν τα γένια σου. Με 160-180 ταξιδεύει όμορφα.

Έτσι μιλάει ο κόσμος. Bandit έχω οδηγήσει (λίγο) και το γκάζι του σε σχέση με το CBF δεν μου φάνηκε πολύ διαφορετικό. Για το CBF, που το έχω οδηγήσει (πολύ) οτιδήποτε περισσότερο θα το θεωρούσα υπερβολή... Ταχύτητα ταξιδιού με αυτόν το κινητήρα είναι τα 160-180, όχι τα 200.

(Επίσης στα κυβικά τους / κατηγορία τους, δυνατά μοτέρ έχουν τα Hornet, GSR, Fazer, k.o.k. Από αυτά το bandit---και το CBF---είνει 20 άλογα κάτω. Μεγάλη διαφορά. Δεν τρέχει τίποτα βέβαια, τι δουλειά τους την κάνουν μια χαρά, και το CBF ήταν εξαιρετικό μηχανάκι που μου χάρισε άπειρα χαμόγελα... αλλά ας μην γινόμαστε βεστρομάδες...)

:wave2:

peter86
11/03/2012, 11:26
Kάτοχος bandit 650 για περίπου 80.000χλμ. και ίσως για άλλα τόσα θα συμφωνήσω με τον npat.Η μηχανη με το μικρό κινητήρα ταξιδεύει άνετα με 160 - 180 χλμ.Πιάνει πολύ έυκολα τα 200 (ακόμα και δικάβαλο - φορτωμένο σα μουλάρι κτλ. ) αλλά δ μπορώ να πω ότι ταξιδεύεις με αυτήν την ταχύτητα, τόσο από θέμα προστασίας του αέρα όσο και από ανεσης του μοτερ (200 χλμ έχω στις 10.000 στρ/λεπτό με κόκκινο στις 12.500, άρα δ νόμιζω να έιναι και τόσο άνετα και δ νομίζω να μπορείς να πηγαίνεις έτσι όλη μερά).
άλλο το άνετα και άλλο το τι μπορεί να πιάσει(μετά τα 239 που είδα στο κοντέρ πάντως φίλε μου npat ήμουν σαν αξύριστος, καθόλου γένια).
npat δεν σου φάνηκε πιο δυνατό το bandit στις ψηλές από ότι το cbf σου???Θεωρώ πως δ ειναι και τόσο αμελητέα η διαφορά τους:wave2:

npat
11/03/2012, 11:35
npat δεν σου φάνηκε πιο δυνατό το bandit στις ψηλές από ότι το cbf σου??? Θεωρώ πως δ ειναι και τόσο αμελητέα η διαφορά τους :wave2:

Εγώ προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά. Και τα specs δηλαδή, τώρα που τα κοίταξα (γιατί με παραξένεψε αυτό που είπες) το ίδιο λένε: 77 hp το ένα, 78 to άλλο... Ίδια ακριβώς.

zzr2005
11/03/2012, 11:41
EINAI TO ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ..?? ΝΟΜΙΖΩ...............



Περίπου 85 άλογα μέ 240 κιλά.
Είναι καί στιβαρό καί πάει καί 220 χιλιόμετρα άν σέ πιάσει.
Πιστεύω ότι ταξιδεύει καλά μέ 150-160.
Πολύ καλή τιμή,πρόσεξε τά λάστιχα άν πάς,τό μηχανάκι είναι τού 2007.
Δές έβδομάδα παραγωγής καί κάντους παζάρι διότι άνάλογα μέ τήν είσαγωγή τους
τά λάστιχα θά είναι 4-5 έτών όπότε θέλουν πέταμα...!!
Μπορείς νά δείς καί τά σωληνάκια τών φρένων γράφουν ήμερομηνία παραγωγής.
Έπίσης άν ζητήσεις τά πιστοποιητικά τής μοτό γιά νά βγάλεις μόνος σου πινακίδα διότι όλοι κλέβουν,
πρίν ένα μήνα μού ζήτησαν 70 εύρώ γιά παπάκι πού κόστιζε 31,
έκεί άναγράφεται ή ήμερομηνία είσαγωγής στή χώρα.
Όπότε άλλο νά πάρεις ένα μηχανάκι πού έχει παραχθεί τό 2007 καί περιμένει 5 χρόνια
καί άλλο ένα τού 2010 γιά παράδειγμα.
Άσχετο πού τά διατηρούνε καί πώς,τό φρέσκο είναι φρέσκο...!!
ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ 1000 ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.....!!
Άσε καί ένα-δύο χιλιάρικα ύπόλοιπο,όταν ύπάρχει μεγάλη έπισφάλεια οί τράπεζες δανείζουν...!!
Τά μεταχειρισμένα κρύβουν παγίδες πού πάς γιά μαλλί καί βγαίνεις κουρεμένος.
Νά ήταν μεγάλη ή διαφορά λές δέν μπορώ,έδώ 1500 εύρώ ειναι άπό τό μπάτζετ σου,όπότε...!!
Έχει καί τό φαίριγκ πού σού κάνει καί λίγο κλίκ...!!
Άπλά πρέπει νά ξέρεις ότι είναι μοτό γιά χρόνια...!!
ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ μετά άν δέν τήν ξευτελίσεις,καί παίρνεις ήδη μιά μοτό 5 έτών...!!
ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΟΝΤΩΣ ΕΡΓΑΛΕΙΟ............................ΧΤΥΠΑ ΤΗΝ είναι καλή περίπτωση.
Όχι όμως το μεταχειρισμένο γιά 1000 εύρώ...............λέω έγώ.

τα δεδομένα ειναι τα εξης...
σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας δεν παιζει αυτη τη στιγμή...απλά δεν θέλω να δωσω ενα σκασμό λεφτά σε κάτι που θα χάσει σχεδον το 1/3 της αξίας του με το που το αγοράσω..
οπότε εβαλα ενα οριο στον ευατό μου γυρω στα 5500 ευρω...και μιλάμε για λεφτά που δεν τα εχω άμεσα αναγκη...οποτε ενα 500αρικο πανω ένα κατω δεν ειναι θέμα...
το μεταχειρισμένο το παρέθεσα απλα και μονο για να δειξω το μοντέλο...απλα μετά βρηκα και το καινουργιο σε φωτο κ εβαλα και αυτό..
σιγουρα οταν κατι κανει καινουργιο 6500 δεν το αγοραζεις μεταχειρισμενο 5000...4 μπορεί...
αλλα τη δεδομενη χρονική στιγμή αν καταληξω στο GSX 650 FA πάω σιγουρα για καινουργιο...
μονο αν εβρισκα σε πολύ καλη τιμή ενα GSX1250 FA θα το σκεφτώ για μεταχειρισμένο

τωρα για θεματα ταξιδιού κτλ..
καταρχην ξέρω οτι θα την παντρευτώ...αλλα αν την καβαλησω κ μου αρεσει δεν εχω θέμα..
εδω εχω σχέση για 9 χρονια με ενα ταπεινό zzr 400...:lol:
με το οποιο εχω γυρισει τη μιση Ελλαδα που λεει ο λογος...και αν το πιστευεται μονοκαβαλος ταξιδευα πολύ ανετα και ξεκούραστα με 140-150 χιλιομετρα ...στο δικαβαλο ζόριζαν τα πραγματα...
βεβαια αν δεν ειχα προβλημα (μάλλον φλάτζα κινητηρα) μαλλον με αυτο θα γυροβολαγα ακομα...αλλα τωρα δεν αξιζει να το φτιαξω που λεει ο λογος...

ταχύτητες της ταξης 160-180 χιλιομετρα της θεωρώ υπεραρκετες για τους ελληνικους δρομους..ειδικα αν η μηχανη εχει τη ροπή να πιάσει αυτή την ταχύτητα γρηγορα με δυο ατομα...οποτε σε αυτο το θεμα πιστευω με καλύπτει...
εξάλλου τα πιο πολλά ταξιδια θα ειναι των 300 χιλιομετρων..σιγουρα με την πρωτη επισκεψη αθηνα θα επισκεφτω μια αντιπροσωπεια..ελπιζω να εχουν καποιο για test ride..να δω λιγο την άνεση της θεσης οδηγησης, τη σελα κτλ...

Υ.Γ. Γιατί να μην βγάζει η KAWASAKI ένα σύγχρονο ZZR 600 ρε γαμώτο??:sad::mad:

peter86
11/03/2012, 11:46
Me αυτά που λές πας κατευθείαν για bandit 650 - cbf 600.Tα 300 χλμ που αναφέρεις δ έιναι τίποτα για αυτά τα μηχανάκια!!!Με μία πιο ψηλή ζελατίνα θα έισαι οκ!!!:beer:

npat
11/03/2012, 11:52
Υ.Γ. Γιατί να μην βγάζει η KAWASAKI ένα σύγχρονο ZZR 600 ρε γαμώτο??:sad::mad:

Δυστυχώς η κατηγορία "μεσαίου κυβισμού sport-touring" έχει εξαφανιστεί... πολύ δυστυχώς. Ένα μόνο έχει μείνει (μέχρι πρόσφατα)... αλλά θα πείτε ότι βλογάω τα γένια μου.

peter86
11/03/2012, 12:23
το VFR800???:beer:

peter86
11/03/2012, 12:35
Εγώ προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά. Και τα specs δηλαδή, τώρα που τα κοίταξα (γιατί με παραξένεψε αυτό που είπες) το ίδιο λένε: 77 hp το ένα, 78 to άλλο... Ίδια ακριβώς.

νομίζω κάνεις λάθος cbf 600 76,43 στις 10.500
gsf 650 85 στις 10.500.
παντού αυτά βρήκα.78 άλογα ήταν πριν το 2008 (αεροελαιοψυκτο) αν δ κάνω λάθος.
Μίκρη η διαφορά, αλλά διαφορά...
Είμαστε και πολύ spammers .......

πυξιδας990
11/03/2012, 12:36
μην ξεχνατε οτι υπαρχει και το 800στ της BMW,παντως αναμεσα σε bandit και cbf νομιζω οτι καλυτερο ειναι το bandit.απο εμπειρια με cbf 600 εχω να πω τουτο.συνηθισμενος σε 1000v2 βγαινω να προσπερασω με το cbf δικαβαλος μς 4η σε επαρχιακο και..........κατεβασα 2α αλλιως το αμαξι που ηταν πολυ μακρια απεναντι εφτασε να το βλεπω πολυ κοντα.θεωρω οτι τα 50 παραπανω cc που εχει το bandit θα κανουν τη διαφορα,αλλωστε κατι τετοιο ψιλοδιαβαζαμε και στα περιοδικα ειδικου τυπου(με οτι συνεπαγεται αυτο).παντως το BMW θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη και δυνατωτερο απο τα 2 japan.:a30::a30:

dimzan
11/03/2012, 13:28
:rotflmao::a029::rotflmao::a029:

(sory, δεν κρατήθηκα...)

γτι ρε? μια χαρα παει και το bandit. Εχω κανει ταξιδι ετσι και ημουν μια χαρα. Ισως επειδη δεν ειαμι ψηλος δεν ειχα θεμα με τον αερα αλλα μια χαρα πηγαινα 200+ σχεδον παντου.

Σε σχεση με το cbf ειναι η μερα με τη νυχτα σε γκαζι, ειδικα αν μιλαμε για το παλιο με τα 78. Το εχω διαπιστωσει πολλακις. Hondaκιας ειμαι κι εγω (εχω αμαξι Honda ειχα μηχανη honda) αλλα το cbf επρεπε να ειναι 1000-1500€ κατω για να πουμε οτι ειναι ανταγωνιστικο γι αυτα που προσφερει. Εχει ομως ονομα -και ποιοτητα φυσικα- γι αυτο και μπορει να πουλαει ακομα κι ακριβο.

Το f800st καλυτερα να το αφησει στην ακρη ο ανθρωπος. Με τη μηχανη θελει να γυρισει ο ανθρωπος την ελλαδα, οχι με την express service. Πολλες ανακλησεις, τα μεταχειρισμενα τα δινουν καλες τιμες, αυτη η Bmw αν ειχε αξιοπιστια θα με ειχε συμμαχο. Οτι γλυτωσει απο βενζινες θα τα δωσει σε service Ο ανθρωπος και δε λεει. Κριμα γιατι ειανι ωραιο μηχανακι το ST

peter86
11/03/2012, 13:52
Το f800st καλυτερα να το αφησει στην ακρη ο ανθρωπος. Με τη μηχανη θελει να γυρισει ο ανθρωπος την ελλαδα, οχι με την express service. Πολλες ανακλησεις, τα μεταχειρισμενα τα δινουν καλες τιμες, αυτη η Bmw αν ειχε αξιοπιστια θα με ειχε συμμαχο. Οτι γλυτωσει απο βενζινες θα τα δωσει σε service Ο ανθρωπος και δε λεει. Κριμα γιατι ειανι ωραιο μηχανακι το ST

+1000:beer:

DrBig
11/03/2012, 13:55
Στα bandit cbf κλπ λειπει το 'σπορτ' στο χαρακτηρισμο σπορτ-τουρινγκ. Εν παση περιπτωση, στην κατηγορια αυτη υπαρχει και το FZ6 που ειναι πιο σπορτ απο τα υπολοιπα.

el_hymador
11/03/2012, 14:08
Αφού από την αρχή ο άνθρωπΑς είχε κάνει την σωστή επιλογή γιατί τον αποπροσανατολίζουμε; FJR 1300 με τα μπούνια!!!

MG-KTiNoS
11/03/2012, 14:48
Άνετα με 180 bandit 650?
Ναι…

:D

irinia
12/03/2012, 06:43
τα δεδομένα ειναι τα εξης...
σοβαρό πρόβλημα ρευστότητας δεν παιζει αυτη τη στιγμή...απλά δεν θέλω να δωσω ενα σκασμό λεφτά σε κάτι που θα χάσει σχεδον το 1/3 της αξίας του με το που το αγοράσω..
οπότε εβαλα ενα οριο στον ευατό μου γυρω στα 5500 ευρω...και μιλάμε για λεφτά που δεν τα εχω άμεσα αναγκη...οποτε ενα 500αρικο πανω ένα κατω δεν ειναι θέμα...
το μεταχειρισμένο το παρέθεσα απλα και μονο για να δειξω το μοντέλο...απλα μετά βρηκα και το καινουργιο σε φωτο κ εβαλα και αυτό..
σιγουρα οταν κατι κανει καινουργιο 6500 δεν το αγοραζεις μεταχειρισμενο 5000...4 μπορεί...
αλλα τη δεδομενη χρονική στιγμή αν καταληξω στο GSX 650 FA πάω σιγουρα για καινουργιο...
μονο αν εβρισκα σε πολύ καλη τιμή ενα GSX1250 FA θα το σκεφτώ για μεταχειρισμένο

τωρα για θεματα ταξιδιού κτλ..
καταρχην ξέρω οτι θα την παντρευτώ...αλλα αν την καβαλησω κ μου αρεσει δεν εχω θέμα..
εδω εχω σχέση για 9 χρονια με ενα ταπεινό zzr 400...:lol:
με το οποιο εχω γυρισει τη μιση Ελλαδα που λεει ο λογος...και αν το πιστευεται μονοκαβαλος ταξιδευα πολύ ανετα και ξεκούραστα με 140-150 χιλιομετρα ...στο δικαβαλο ζόριζαν τα πραγματα...
βεβαια αν δεν ειχα προβλημα (μάλλον φλάτζα κινητηρα) μαλλον με αυτο θα γυροβολαγα ακομα...αλλα τωρα δεν αξιζει να το φτιαξω που λεει ο λογος...

ταχύτητες της ταξης 160-180 χιλιομετρα της θεωρώ υπεραρκετες για τους ελληνικους δρομους..ειδικα αν η μηχανη εχει τη ροπή να πιάσει αυτή την ταχύτητα γρηγορα με δυο ατομα...οποτε σε αυτο το θεμα πιστευω με καλύπτει...
εξάλλου τα πιο πολλά ταξιδια θα ειναι των 300 χιλιομετρων..σιγουρα με την πρωτη επισκεψη αθηνα θα επισκεφτω μια αντιπροσωπεια..ελπιζω να εχουν καποιο για test ride..να δω λιγο την άνεση της θεσης οδηγησης, τη σελα κτλ...

Υ.Γ. Γιατί να μην βγάζει η KAWASAKI ένα σύγχρονο ZZR 600 ρε γαμώτο??:sad::mad:





EΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.............


Τό νά πηγαίνεις μέ 150-160 είσαι σούπερ όκέυ μέ 600-650 κυβικά άρκεί τό μηχανάκι νά φορτώνεται,
νά έχει καλή σέλλα φαρδιά,όρθια στάση όδήγησης,προστασία άπό άέρα κ.λ.π....
Σίγουρα δέν θάναι FJR ,άλλά θά τά κάνει όλα καλά,πολύ πιό οίκονομικά καί άν είναι καινούργιο
δέν θά έχεις καμμιά σκοτούρα γιά τή συντήρηση γιά τήν έπόμενη πενταετία καί θά είσαι καί άνετος,
διότι όταν έχεις περάσει τά τριάντα καί ξεκινάς βόλτα μέ τό ταίρι σου ή ταξιδάκι,
θές νά τό άπολαύσεις καί όχι νά μπείς σέ περιπέτειες έξαιτίας ένός προβλήματος πού πιθανόν θά σού
βγάλει ή μοτό λόγω παλαιότητας.
Συνεπώς διαλέγοντας ένα καινούργιο 600σάρι περιορίζεις στό έλάχιστο τίς πιθανότητες νά χαλάσεις τήν έκδρομή σου,
νοιώθεις καλύτερα ψυχολογικά,ζείς μέ λιγότερα έξοδα συντήρησης τής μοτό άνά χιλιόμετρο στά πάντα,
λάδια ,ξύδια ,κατανάλωση, άσφάλειες,πιθανό τεκμήριο πού φημολογείται μετά τά 1000 κυβικά κ.λ.π.....
Κάνεις κάποιον συμβιβασμό διότι τά έξακοσάρια δέν είναι FJR.
Άλλά είναι χίλιες φορές προτιμότερο ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ έξακοσάρι,άπό τά ξεσκισμένα FJR πού έψαξα καί διαπίστωσα
ότι κυκλοφοράνε στά χρήματα πού διαθέτεις.
Άσε πού άν το πάρεις καί έχεις μοτοσυκλεττιστική παιδεία, ΘΑ ΧΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΕΝΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ,
γιά νά τό καβαλάς καί νά νοιώθεις άσφαλής.
Καί πάλι παίζεται,έχουν δεί τά ματάκια μου κάτι ΠΛΑΙΣΙΑ ΔΙΑΛΥΜΕΝΑ πού έγιναν μηχανάκια νά τρίβεις τά μάτια σου.
Μερικά πού φωνάζουν έλάτε εύκαιρία....!!!
Δέ θά τό σκεφτόμουν περισσότερο,θά πήγαινα στή Σουζούκι,θά έβλεπα τά έλαστικά
θά τούς ζήταγα νά τά άλλάξουν άν είναι πάνω άπό τριών έτών καί θά σήκωνα ένα 650άρι.
Άφού σού άρέσει μέ τό όλόσωμο πάρε αύτό,ή σέλλα φτιάχνεται πού είπε ό φίλος άν είναι σκληρή.
Δέν θά σού παρέχει κάτι περισσότερο άπό αύτό μέ τό μισό φέριγκ παρά μόνο αίσθητικά άφού σού άρέσει.
Ή τελική τους είναι περίπου 215-220 χιλιόμετρα.
Όπότε δέν νοείται μηχανάκι πού έχει τελική 215 νά ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΑ 200....!!
150 μέ 160 είναι τέλεια ,έκεί ταξιδεύεις άπό τό πρωί μέχρι τό βράδυ καί έχεις καί γκάζι νά ξεφύγεις
άν χρειαστεί....!!

:wave2:

ANDREAS3127
12/03/2012, 08:58
πολυ καλο μηχανακι ειναι και το fz600!!Πολυ καλη καλυψη απο αερα πολυ καλη θεση οδηγησης δεν χαλαει και γενικα τιμιο μηχανακι που σου δινει αυτα που σου υποσχεται!!
Και αν θελεις ειναι αρκετα σπορ για να κανεις και τις ταρζανιες σου!!

Παντως εγω θα επαιρνα fjr1300a!!!!

spyrakos35
12/03/2012, 11:09
όντας κάτοχος fjr 1300a (11ος 08) από το μηχανάκι λείπει η έκτη - όχι οτι κάτι τρέχει, έτσι, για πιο ξεκούραστα και πιο οικονομικά (δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό) και στερείται σοβαρής ανάρτησης πίσω.....

αν ταξιδεύεις νορμάλ καιει γύρω στα 7 - 7,5 άντε 8 λίτρα τα 100..... στο γκάζι, λείπει η έκτη που είπα πριν για να καίει λιγότερο....

συγκριτικά με χαγια και ζούζουρα που τα έχουμε μετρήσει σε τουριστικούς ρυθμούς, καίει κατιτίς παραπάνω αλλά είναι πολύ πιο τουριστικό....

zzr2005
14/03/2012, 13:28
δευτέρα θα ειμαι Αθήνα..
ξέρει κανένας αν υπάρχει gsx 650 πουθενά για test ride?
χρειάζεται ραντεβού και τέτοια?
ή απλά πας και αν είναι διαθέσιμο στο δίνουν?

Υ.Γ. Τι άθλιο site είναι αυτο της suzuki?ΈΛΕΕΕΕΟΟΟΟΣ....

Takata Dome
14/03/2012, 14:32
Υ.Γ. Τι άθλιο site είναι αυτο της suzuki?ΈΛΕΕΕΕΟΟΟΟΣ....

+1
Πρέπει να πάρουν παράδειγμα απο της Kawasaki ή της Yamaha!

peter86
15/03/2012, 00:13
δευτέρα θα ειμαι Αθήνα..
ξέρει κανένας αν υπάρχει gsx 650 πουθενά για test ride?
χρειάζεται ραντεβού και τέτοια?
ή απλά πας και αν είναι διαθέσιμο στο δίνουν?

Υ.Γ. Τι άθλιο site είναι αυτο της suzuki?ΈΛΕΕΕΕΟΟΟΟΣ....


Αν δ κάνω λάθος τα test rides εχουν κοπεί εδω και καιρό από την suzuki.....:mad:

devil's animal
15/03/2012, 00:46
εγω λεω να ξεφυγω λιγο απο τα καθιερωμενα και να σου προτεινω ενα Fazer 1000 πρωτης γενιας, το καρμπυρατερατο...

με μια προχειρη ματια στο car.gr δινονται στο 5αρι - 5,5αρι...
αριστο μηχανακι all around που μπορει να ταξιδεψει, να φορτωθει, να στριψει και εχει και απλετο γκαζι για ξεκ@υλωματα...;)

μπορει να σου φαινεται ακριβο σε σχεση με το bandit που σου προτεινουν ολοι, αλλα σκεψου οτι ειναι ενα διαφορετικο μηχανακι...
:beer::beer::beer:

DrBig
15/03/2012, 07:06
εγω λεω να ξεφυγω λιγο απο τα καθιερωμενα και να σου προτεινω ενα Fazer 1000 πρωτης γενιας, το καρμπυρατερατο...

με μια προχειρη ματια στο car.gr δινονται στο 5αρι - 5,5αρι...
αριστο μηχανακι all around που μπορει να ταξιδεψει, να φορτωθει, να στριψει και εχει και απλετο γκαζι για ξεκ@υλωματα...;)

μπορει να σου φαινεται ακριβο σε σχεση με το bandit που σου προτεινουν ολοι, αλλα σκεψου οτι ειναι ενα διαφορετικο μηχανακι...
:beer::beer::beer:

Σωστος!
Πολυ καλη ιδεα και πολυ καλο μηχανακι, αλλα σιγα μη πουληθει κανενα στα 5+ την στιγμη που τοσο πανε τα δευτερης γενιας. Η τιμη πωλησης του ειναι 3.5 - 4 το πολυ, για ενα αριστο κομματι. Με 4 πλεον βρισκεις και Β1250, υπαρχει ενα που πωλειται σε αυτη την τιμη για μηνες.

Το Β650 θα προτεινα να το ξεχασει ο φιλος, θα ξενερωσει στο πρωτο ανηφορικο στροφιλικι, ειδικα εφ'οσον οι αρχικες του βλεψεις ηταν για 1000+ μηχανη. Χιλες φορες καλλιτερα ενα vfr800, τα κυβικα του οποιου ειναι τα μινιμουμ ανεκτα για ροπατη τετρακυλινδη χαρα.

Επισης ωραια ταξιδευει και το tuono, ειδικα πρωτης γενιας ακομα κι αν δεν του φαινεται απο τις φωτογραφιες.

irinia
15/03/2012, 09:58
Σωστος!
Πολυ καλη ιδεα και πολυ καλο μηχανακι, αλλα σιγα μη πουληθει κανενα στα 5+ την στιγμη που τοσο πανε τα δευτερης γενιας. Η τιμη πωλησης του ειναι 3.5 - 4 το πολυ, για ενα αριστο κομματι. Με 4 πλεον βρισκεις και Β1250, υπαρχει ενα που πωλειται σε αυτη την τιμη για μηνες.

Το Β650 θα προτεινα να το ξεχασει ο φιλος, θα ξενερωσει στο πρωτο ανηφορικο στροφιλικι, ειδικα εφ'οσον οι αρχικες του βλεψεις ηταν για 1000+ μηχανη. Χιλες φορες καλλιτερα ενα vfr800, τα κυβικα του οποιου ειναι τα μινιμουμ ανεκτα για ροπατη τετρακυλινδη χαρα.

Επισης ωραια ταξιδευει και το tuono, ειδικα πρωτης γενιας ακομα κι αν δεν του φαινεται απο τις φωτογραφιες.




ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΧΩ 600 ΚΥΒΙΚΑ..............



Νταιβέρσιον μέ 78 άλογα καί 211 κιλά.
Δέν ξενέρωσα σέ καμμιά άνηφορική στροφή,μέ δεύτερο άτομο καί
φορτωμένος μέ μπαγκαζιέρα μέ πολλά πράμματα, και διπλό τάνκ-μπάγκ.
Έχω καί καμμιά κατοστάρα κιλά.
Θέμα δύναμης τίθεται μόνο πάνω άπό τά 150-160 όταν θές νά διακοσαρίσεις.
Άλλά καί πάλι φεύγει άξιοπρεπώς,σάν ένα γρήγορο δίλιτρο αύτοκίνητο.
Τί νά τό κάνεις τό παραπάνω..??
Τό άν ξενερώσει κάποιος ή όχι είναι νομίζω καθαρά θέμα τού τί ζητάει.
Άν έχει στό μυαλό του τό πώς φεύγει ένα χίλια καί το ψάχνει στά 600 κυβικά τότε.......
Όμως ούτε κρεμάει,ούτε άργό είναι τό 600................
Καί αύτά τά γράφει κάποιος πού καβαλάει Χαγιαμπούζα 8 χρόνια.



:wave2:

devil's animal
15/03/2012, 15:17
Σωστος!
Πολυ καλη ιδεα και πολυ καλο μηχανακι, αλλα σιγα μη πουληθει κανενα στα 5+ την στιγμη που τοσο πανε τα δευτερης γενιας. Η τιμη πωλησης του ειναι 3.5 - 4 το πολυ, για ενα αριστο κομματι. Με 4 πλεον βρισκεις και Β1250, υπαρχει ενα που πωλειται σε αυτη την τιμη για μηνες.

Το Β650 θα προτεινα να το ξεχασει ο φιλος, θα ξενερωσει στο πρωτο ανηφορικο στροφιλικι, ειδικα εφ'οσον οι αρχικες του βλεψεις ηταν για 1000+ μηχανη. Χιλες φορες καλλιτερα ενα vfr800, τα κυβικα του οποιου ειναι τα μινιμουμ ανεκτα για ροπατη τετρακυλινδη χαρα.

Επισης ωραια ταξιδευει και το tuono, ειδικα πρωτης γενιας ακομα κι αν δεν του φαινεται απο τις φωτογραφιες.

συμφωνω ρε γιατρε σε ολα και οντως μου εκανε εντυπωση και εμενα η τιμη που κραταει, αλλα μαλλον ειναι πλασματικη και μπορει να βρεθει καλο μηχανακι και με κανα χιλιαρικο κατω. δλδ 4-4,5 χαρτια.

το bandit εγω το κοβω για ογκωδες και βαρυ...μπορει να κανω και λαθος. δεν το εχω οδηγησει.
το fazer ομως που το εχω βολταρει καλα, ειναι παιχνιδι. και δυνατο παιχνιδι που εχει προοπτικες ταξιδιου και φορτωματος.
το tuono, οσο και γρηγορο ή καγκουρικο ειναι, δεν εχει προοπτικες ταξιδιου και φορτωματος με 2ο ατομο...ας μας πει ομως την εμπειρια του και ο Τσιου...θα αντεχε αν το αγορ..εεε..ο Βυρωνας τον επαιρνε δικαβαλο για 400 χλμ σερι?? ο Βυρωνας θα το ευχαριστιοταν το 'ργαλειο με το κορ...εε..τον Δημητρη σε ενα στροφιλικι αν ηταν και φορτωμενος με καλλυντικα,κρεμες,στριγκακια κλπ?? :bigcry::bigcry:
πολυ Τατιανα νοιωθω ρπμ...:lol:

peter86
15/03/2012, 22:23
Mα καλά tuono για ταξίδι????
Από τι βλέπω οι περισσότεροι λέτε πολύ καλα λόγια για τα bandit,χαιρομαι.....:a18:

ghostkon
17/03/2012, 21:57
σβηστε το αν θεωρηθει διαφημιση...αν εισαι αθηνα την δευτερα ριξε μια ματια στο Crazy Moto στην Καλλιθεα
(τηλ. 210 9418400) παιζει Hayabusa πρωτης γενιας με λιγα km, τιμονατο (οχι clipons) και touring ζελατινα...
το καταστημα βρισκεται στην λεωφορο ελευθεριου βενιζελου (γνωστη σαν Θησεως) απεναντι απο τον Κωτσοβολο

γενικα κι εγω θα σου προτεινα το Bandit 1250...πολυ μοτοσυκλετα για τα λεφτα της και τιμη εκει που θες σε
μεταχειρισμενο...θα σε καλυψει απολυτα σαν touring...ριξε μια ματια και στο busa που σου λεω...αξιζει...

Viper4
17/03/2012, 22:15
Προσωπικά θα σου πρότεινα Suzuki Bandit 1250. Το βρίσκεις σε εξευτελιστική τιμή και με πολλά έξτρα!
Πολύ τίμιο και το dream bike μου.