PDA

View Full Version : Ατύχημα στο ΒΟΑΚ



mixalhs88
09/03/2012, 18:47
Καλησπέρα παιδιά με λένε Μιχάλη και παραμονή Χριστουγέννων είχα ένα τροχαίο στο ΒΟΑΚ στο κομμάτι Κοκκίνη-Ηράκλειο. Το ατύχημα προκλήθηκε λόγω ολισθηρότητας του οδοστρώματος(έβρεχε αλλά είχε σταματήσει κάνα 10 λεπτό). εγώ πηγαίνοντας προς ηράκλειο και ευρισκόμενος στην αριστερή λωρίδα με ταχύτητα 80χμ στην τελευταία στροφή πριν την μεγάλη ευθεία του κτεο και μόλις είχα ξεκινήσει και έβλεπα την ευθεία εκεί που ήταν να ισιώσω τη μηχανή έρχεται ένα low side και εγώ βρίσκομαι να σέρνομαι στο οδόστρωμα η μηχανή χάθηκε από τα μάτια μου εγώ μετά από καμιά 25-30 μέτρα χτυπάω στις ράμπες , σταμάτησε ένα αυτοκίνητο που μέσα ευτυχώς είχε γιατρό συνεπιβάτη και μου έδωσε τις πρώτες βοήθειες , ένα άλλο μηχανάκι σταμάτησε και έκανε την μηχανή στην άκρη αλλά σαν καλοί άνθρωποι σταματήσανε όλοι μέσα στο δρόμο με αποτέλεσμα μια καραμπόλα 7 αυτοκινήτων και 1 μηχανής(απο τα 7 αυτοκίνητα τα 4 δεν είχαν ασφάλεια) εγώ πήγα στο νοσοκομείο όπου μπήκα με τη μία χειρουργείο για διπλό κάταγμα μηρού ( το πόδι μου αγκάλιασε το κολονάκι της ράμπας και έγινε σαν π). το θέμα λοιπών που σας γράφω είναι για να μου πείτε εάν μπορώ να κυνηγήσω το θέμα για αποζημίωση από το βοακ. Διότι στο σημείο που γλίστρησα υπήρχαν παλιές διαγραμμίσεις από τότε που έφτιαχναν τον δρόμο και τις είχαν βάψει με μαύρο χρώμα με αποτέλεσμα να μην είναι εμφανείς στον οδηγό, πόσο δε όταν ο δρόμος είναι βρεγμένος και εγώ πάνω εκεί πάτησα και γλίστρησα.

Cpt. Haddock
09/03/2012, 18:54
Καλησπέρα και περαστικά.

Πώς θα αποδείξεις οτι γλυστρησες πατώντας πάνω στις παλιές γραμμες κι οχι επειδη πχ πηγαινες γρηγορα, κατι το οποιο μπορει να ισχυριστεί ο "ΒΟΑΚ" ;

(ποιος ειναι ο φορέας του ΒΟΑΚ στον οποίο θα έκανες μηνυση; )

mixalhs88
09/03/2012, 21:40
Ευχαριστώ για τα περαστικά. Βασικά μου είχαν πει οι από την τροχαία του βοακ ότι μπορώ να κάνω μήνυση κατά παντός υπευθύνου αλλά ξέρω ότι δεν οδηγεί πουθενά και επειδή γνωρίζω περιστατικά όπου ατυχήματα που προκλήθηκαν από κακοτεχνίες δρόμων(λακκούβες κ.τ.λ.π.) μερικά άτομα αποζημιώθηκαν. Και βασικά το σημείο είναι επικίνδυνο που ακριβώς μια εβδομάδα μετά το δικό μου τροχαίο στο ίδιο ακριβός σημείο μία κλούβα έπεσαι στο γκρεμό και ευτυχώς δεν πάθανε τπτ και έγινε πάλη καραμπόλα με 4 αυτοκίνητα. Και θα ήθελα να ξέρω έαν κάποιο άλλο άτομο έχει εμπειρία με παρόμοιο περιστατικό και εάν κατάφεραν κάτι. Διότι από την ανευθυνότητα των αρμοδίων εγώ αλλά και συμπολίτες μας πρέπει να παίζουμε τη ζωή μας στη ρουλέτα που λέγεται βοακ. Εάν είχαν στρώσει 30 μέτρα άσφαλτο πάνω στις γραμμές και δεν τσέπωναν τα λεφτά όλα θα ήταν διαφορετικά, αλλά όλοι θα πείτε στο μπουρδέλο που ζούμε πολλά ζητάς, αλλά έτσι καταλήξαμε σε αυτό το χάλι.

devil's animal
09/03/2012, 22:07
τι εννοεις "παλιες διαγραμμισεις απο τοτε που εφτιαχναν τον δρομο"??:confused:

mixalhs88
09/03/2012, 22:20
αυτός ο δρόμος ήταν με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και όταν τον επεκτείναμε και κάνανε έργα για διαπλάτυνση και διάζωμα στη μέση είχαν κάνει διαγραμμίσεις ζέβρα ( πολλές παράλληλες γραμμές που σύμφωνα με το κοκ δηλώνουν περιοχή που τα οχήματα δεν πρέπει να πατάνε, σαν εικονικό πεζοδρόμιο) ε αυτές οι γραμμές όταν τελείωσε ο δρόμος τις αφήσανε έτσι στην αρχή και μετά τις έβαψαν μαύρες ( στο google maps υπάρχει το σημείο με τις διαγραμμίσεις σε λευκό χρώμα), αυτές οι διαγραμμίσεις ξεκινάνε σχεδόν από το μέσων της στροφής.249488

Lioulios
09/03/2012, 22:22
Ποτέ ξανα εύχομαι .

Δύσκολο να βγάλεις άκρη πάντως γιατί θα πρέπει να αποδήξεις αυτά που λες.
Σαν στοφή τώρα , η συγκεκριμένη είνα ιαπο τις ααπημένες μου (και οι 2-3 προηγούμενες ) ,αλλά αν μπάινεις τέρμα αρισερά .Πως έγινε το δικό σου δεν μπορώ να καταλάβω ή να ξέρω .
Ο φίλος μιλάει για τις παλιές διαγραμίσεις του δρόμου που με τα έργα διαπλάτηνσης που έγιναν και τον διαχωρισμό των δύο ρευμάτων κυκλοφορίας με τσιμεντένιο στηθαίο (εξ ου και λέμε πως μπαίνουμε τέρμα αριστερα) άλλαξαν οι λωρίδες και έπρεπε να γίνει νέα διαγράμμιση .Ε ! οι παλιές βάφτηκαν...μην πατήσεις απάνω ...τον ήπιες !

Lioulios
09/03/2012, 22:27
249488[/ATTACH]
Τώρα κατάλαβα , αλλά έχω την εντύπωση πως η παλιά ζέβρα είναι στην έξοδο της στροφής και προς το κέντρο ...Δεν είμαι και σίγουρος ...Anyway , ποτέ ξανα :wave2:

mixalhs88
09/03/2012, 22:28
Δυστυχώς εγώ και πάτησα και ήταν και βρεγμένα, αλλά και από άλλους αναβάτες άκουσα μετά το πόσο γλιστράει αυτό το σημείο και με μικρότερες ταχύτητες. Και η ειρωνεία είναι ότι άμα είχα πάρει το άλλο μηχανάκι θα είχα πάει από άλλο δρόμο (αλλά και εκεί ποιος μου λέει ότι δεν θα γινόταν κάτι με τι γκαντεμιά μου)και θα ήμουν ένας χαρούμενος φαντάρος στη ΧΙΟ και δεν θα έλιωνα στο σπίτι.

Εσύ λες όταν πας προς κοκκίνι εγώ την έπαθα προς ηράκλειο που στη μέση της αριστερής ξεκινά η πουτ@να η ζεύρα.

devil's animal
09/03/2012, 22:40
αν καταλαβα καλα μιλας για τις ασπρες γραμμες που υπαρχουν παντου στον δρομο. ειτε αν προκειται για διαχωριστικο λωριδας, ειτε για διαβαση, ειτε για ζεβρα, κλπ...
αυτες οι γραμμες θεωρητικα δεν ειναι επικινδυνες. το ξερω οτι γλιστρανε σαν τον διαολο αλλα δεν μπορεις να πας στο δικαστηριο και να ισχυριστεις οτι γλιστρανε γιατι τοτε, θα σου πει ο δικαστης, θα επρεπε να ειχαν κανει μηνυση ολοι οι μοτοσυκλετιστες που πεφτουν σταματωντας σε διαβαση ή πλαγιασμενοι συναντησουν μια τετοια γραμμη...

ειναι σαν να λες οτι γλιστρησες λογω ολισθηρου οδοστρωματος.ολοι ξερουν οτι η ποιοτητα των δρομων στην Ελλαδα ειναι για τον π3ο αλλα κανεις δεν προκειται να σε δικαιωσει γιατι τοτε θα σκασουν εκατονταδες (μη πω χιλιαδες) και θα ζητανε αποζημιωσεις...

να ηταν μια λακουβα, ενα πολυ χαλασμενο κομματι που να εχει φυγει η ασφαλτος, να το εβγαζες και μια φωτογραφια πριν το καλυψουν και παλι παιζεται για το αν δικαιωθεις...

δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξος, ουτε να σε αποθαρρυνω αλλα αυτα πιστευω.
εσυ βεβαια μπορεις να το κυνηγησεις οπως επιθυμεις και γουσταρεις...
το αποτελεσμα θα δειξει...

:rolleyes:

Ktm.Prestige
10/03/2012, 09:16
Φίλε μου κατ'αρχάς περαστικά και ποτέ ξανά!
Για όσον αφορά την αποζημίωση , δε ρωτάς κανά δικηγόρο να σου δώσει κάποιες οδηγίες?
Το "καλύτερο" θα ήταν να έβρισκες τους ανθρώπους με τα προηγούμενα ατυχήματα (καραμπόλα και το κλουβάκι) να κάνετε μια ομαδική μύνηση.
Ίσως έτσι κάτι καταφέρετε , βέβαια όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω , άντε τώρα εσυ να αποδείξεις ότι γλύστρησες ή δε κοιμήθηκες στο τιμόνι...
Καλή δύναμη!
:rolleyes:

Πανοπτικός
10/03/2012, 12:14
[...] Το ατύχημα προκλήθηκε λόγω ολισθηρότητας του οδοστρώματος(έβρεχε αλλά είχε σταματήσει κάνα 10 λεπτό). εγώ πηγαίνοντας προς ηράκλειο και ευρισκόμενος στην αριστερή λωρίδα με ταχύτητα 80χμ στην τελευταία στροφή πριν την μεγάλη ευθεία του κτεο και μόλις είχα ξεκινήσει και έβλεπα την ευθεία εκεί που ήταν να ισιώσω τη μηχανή έρχεται ένα low side και εγώ βρίσκομαι να σέρνομαι στο οδόστρωμα [...]


Περαστικα & ποτε ξανα :wave2:

MikeG
10/03/2012, 12:36
Το σημείο που γράφεις ότι έγινε το ατύχημα σου είναι ακριβώς όπως το περιγράφεις & πραγματικά φταίει ο εργολάβος θεωρώ που το άφησε έτσι. Με ακριβώς ίδιες συνθήκες (βροχή), βράδυ έχω κοντέψει να πέσω και εγώ, εξαιτίας αυτής της γραμμής που έχει ξεμείνει εκεί. & μάλιστα είναι τόσο χοντρή και παχιά. Ευτυχώς δε ξέρω πως τη γλύτωσα, απλά δεν έκλεισα το γκάζι. Η μηχανή ήταν σχεδόν διπλωμένη & μπορούσα να δω σχεδόν το πίσω μέρος της.

Εννοείται ότι αυτή η γραμμή δεν έχει καμιά δουλειά εκεί. Έχει ξεμείνει από το προηγούμενο δρόμο πριν γίνει η διαπλάτυνση. Κάνε μήνυση ζητώντας αρκετά χρήματα θα έλεγα & στείλε και αναφορά σε όλους τους πιθανώς υπευθύνους αναφέροντας ότι έχεις κάνει μήνυση.
Καλά ξεμπερδέματα.

mixalhs88
10/03/2012, 14:11
Σκοπεύω σύντομα να απευθυνθώ σε δικηγόρο για να μου δώσει οδηγίες πως να κινηθώ, αν και όπως όλες οι υπηρεσίες στην Ελλάδα είναι μπουρδέλα το να βγάλω άκρη θα είναι δύσκολο, θα δω τι θα μου πουν και θα δράσω ανάλογα.

imitrelos
10/03/2012, 16:26
Περαστικά σου και ποτέ ξανά

Το σημείο που λές βασικά έχει γενικά κατασκευαστικό λάθος και όντος γλυστράει πολύ και θέλει προσοχή

Τώρα το θέμα άν καταφέρεις να βρεις το δίκιο σου στο εύχομαι και μαζί σου αλλά στο ελλάντα είμαστε αν και δέν έχω εμπειρία απο τέτοιο θέμα και ούτε είμαι δικηγόρος αλλά όπως είπαν και πιο πάνω λόγο του ότι μετά θα πέφτουν βροχή οι μηνύσεις μάλλον θα κάνουν τα πάντα για να μήν τήν κερδίσεις ...ακόμα και με το να αναβάλουν συνεχώς τήν εκδίκαση για χρόνια με αναβολή τής αναβολής με αποτέλεσμα να γίνει μέχρι και οικονομικά ασύμφορο

Acacius
10/03/2012, 17:18
Για όσους δεν ξέρουν το κομμάτι ίσως ακούγεται σχετικά νορμάλ, αλλά είναι απαράδεκτο έτσι όπως το έχουν κάνει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για καραμπινάτη κακοτεχνία (όσο ήταν άσπρες φαίνονταν τουλάχιστον), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρεις και το δίκιο σου.


απο τα 7 αυτοκίνητα τα 4 δεν είχαν ασφάλεια
Ότι έχουμε γίνει Μπαγκλαντές εδώ κάτω το ήξερα, αλλά όχι κι έτσι...

borbos
10/03/2012, 21:12
Για όσους δεν ξέρουν το κομμάτι ίσως ακούγεται σχετικά νορμάλ, αλλά είναι απαράδεκτο έτσι όπως το έχουν κάνει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για καραμπινάτη κακοτεχνία (όσο ήταν άσπρες φαίνονταν τουλάχιστον), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρεις και το δίκιο σου.




ειχαν την εμπνευση και της εβαψαν μαυρες...εγω κανω αρκετες φορες το Ηρακλειο-Γουβες και στεγνο που ειναι με τις ταχυτητες που λεει ο φιλος κανεις slide-drift και οτι αλο θελεις...Γι αυτο και σε αυτο το σημειο οσο πιο ορθιος τοσο καλυτερα.

sergiosm
11/03/2012, 15:07
Θεωρητικά μπορείς,

αλλά θέλει πολύ καλή προετοιμασία και συγκέντρωση στοιχεών - αποδείξεων για τα πάντα, όπως:
α. του πόσο πήγαινες
β. που ακριβώς ήσουν
γ. που πάτησες
δ. γιατί δεν φαίνονταν οι γραμμές κλπ

Αν αυτά τα έχεις προχώρα το.
Αν όχι ξεκίνα με μια σχετική αναφορά σε όποιον είναι υπεύθυνος για τον ΒΟΑΚ (αυτό βρίσκεται) και βλέπεις ...

:wave2:

mixalhs88
13/03/2012, 14:59
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ας τελειώσω με τους γιατρούς και βουρ στο κυνήγι μετά.

Εχετλαίος
13/03/2012, 16:37
Αν όχι ξεκίνα με μια σχετική αναφορά σε όποιον είναι υπεύθυνος για τον ΒΟΑΚ (αυτό βρίσκεται) και βλέπεις ...

Σώθηκε το κοπέλι...
Τους έψαχνα μήνες να ξηλώσουν μια πινακίδα που κινδύνευε να αποκεφαλίσει δικυκλιστές και ουδέποτε τους βρήκα.
:mad:

kostas777
13/03/2012, 16:44
Σώθηκε το κοπέλι...
Τους έψαχνα μήνες να ξηλώσουν μια πινακίδα που κινδύνευε να αποκεφαλίσει δικυκλιστές και ουδέποτε τους βρήκα.
:mad:

δηλαδή μόνο τις χρήσιμες πινακίδες βάζουν στο σημάδι γμτ;

mparmpanik
13/03/2012, 17:44
περαστικα και ποτε ξανα.
ξεμπλεξε πρωτα με τους γιατρους και μετα βλεπεις ποιος φταιει και τον κυνηγας.
αν και αυτος που πρεπει να κυνηγησεις πρωτος, να τον στησεις στον τοιχο και να του αλλαξεις οδηγικη συμπεριφορα ειναι ο εαυτος σου.
το να μπεις με 80 σε ολισθηρο οδοστρωμα με κακοτεχνιες και που γνωριζεις την κατασταση του, ειναι εγκληματικη ενεργεια εναντιον του ιδιου σου του εαυτου.
αυτο ειναι που πρεπει πρωτα απ ολα να συνειδητοποιησεις για να μην υπαρξει επομενη φορα, γιατι αν υπαρξει , τοτε μπορει και να μην εισαι τοσο τυχερος.

το οτι τωρα θες να βγαλεις κανα φραγκο απο το συμβαν σου, δεν θα το σχολιασω.
ο καθενας δρα βαση του δικου του σκεπτικου.

mixalhs88
13/03/2012, 19:17
Το θέμα είναι ότι δεν το (γνώριζα) θυμόμουν γιατί ήμουν χρόνια στην Αθήνα και ζήτημα να έχω περάσει από εκεί με τη μηχανή 5 φορές και πάντα ήταν στεγνά και πιο γρήγορα, όταν έγινε το συμβάν και επειδή έβρεχε ήμουν πολύ συγκρατημένος( και γενικός ποτέ δεν το τραβάω ) γιατί έαν το κυνηγούσα έπρεπε να πέσω πολλές στροφές ποιο πίσω. Και ναι δεν λέω ότι δεν έχω ευθύνη έκανα μλκ και βγήκα τέτοια μέρα έξω, όσο για το δρόμο πίστεψε με σου δίνει τελείως άλλη εικόνα με ωραίες στροφές που έχουν καλή άσφαλτο, αλλά στο κομμάτι αυτό αυτής της στροφής και έχει διαγραμμίσεις βαμμένες μεγάλες αλλά και παλιά άσφαλτο οπότε εγώ καταμερίζω ευθύνες στο βοακ για τη στροφή του χάρου.

vaska
13/03/2012, 19:51
.........
............
το οτι τωρα θες να βγαλεις κανα φραγκο απο το συμβαν σου, δεν θα το σχολιασω.
ο καθενας δρα βαση του δικου του σκεπτικου.


Δλδ αν καταλαβαίνω καλά δεν φταίνε οι αρπακολατζήδες κατασκευαστές ούτε οι κακοτεχνίες που έχουν αφήσει στο πέρασμά τους, αλλά ο μηχανάκιας που έτρεχε, οπότε ας μην το κυνηγήσει ούτε να διεκδικήσει το όποιο δίκιο μπορεί να έχει.

Μάλιστα.

:mad:

Acacius
14/03/2012, 00:31
το να μπεις με 80 σε ολισθηρο οδοστρωμα με κακοτεχνιες και που γνωριζεις την κατασταση του, ειναι εγκληματικη ενεργεια εναντιον του ιδιου σου του εαυτου.
αυτο ειναι που πρεπει πρωτα απ ολα να συνειδητοποιησεις για να μην υπαρξει επομενη φορα, γιατι αν υπαρξει , τοτε μπορει και να μην εισαι τοσο τυχερος.

το οτι τωρα θες να βγαλεις κανα φραγκο απο το συμβαν σου, δεν θα το σχολιασω.
ο καθενας δρα βαση του δικου του σκεπτικου.
Είσαι λάθος, διότι δεν ξέρεις το σημείο. Ο δρόμος είναι σχετικά φρέσκος και η άσφαλτος δεν έχει "κλασσικές" ατέλειες (σαμάρια, χαντάκια κλπ). Αντίθετα, είναι αρκετά καλή και κρατάει ακόμα μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι όταν έκαναν τα έργα εκεί, είχαν βάψει την αριστερή (και τώρα πλέον πιο γρήγορη) λωρίδα με άσπρες διαγραμμίσεις. Όταν τελείωσαν αντί να τις καθαρίσουν, τις πέρασαν με μαύρη μπογιά που είναι ακόμα πιο ολισθηρή και δε φαίνεται καθόλου όταν είναι βρεγμένο. Ακόμα κι αν ξέρεις το πρόβλημα δεν είναι δύσκολο να ξεχαστείς. Προσωπικά απορώ πώς δεν την έχουν πατήσει κι άλλοι και είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, κακοτεχνία και μάλιστα καραμπινάτη (τεμπελιά του εργολάβου).

siraxanz
14/03/2012, 04:51
Για να εχεις ελπιδες δικαιωσης πρεπει καποιος εμπειρογνώμωνας-πραγματογνώμωνας που να ειναι στις λιστες του δικαστηριου που θα απευθυνθεις, να δει το σημειο και να γνωματευσει υπερ σου.
Επίσης έχει σημασία τι έγραψε η τροχαια, αλλα δεν νομιζω Ελληνικο Δικαστηριο να καταδικασει τον εργολαβο...

Περαστικά να είναι κ ποτε ξανα!!

sergiosm
14/03/2012, 11:02
Σώθηκε το κοπέλι...
Τους έψαχνα μήνες να ξηλώσουν μια πινακίδα που κινδύνευε να αποκεφαλίσει δικυκλιστές και ουδέποτε τους βρήκα.
:mad:

Δεν θα σωθεί, αλλά θα είναι πολύ χρήσιμο (ως κίνηση) στο δικαστήριο.
Αν τελικά αποφασίσει να πάει.

:wave2:

sergiosm
14/03/2012, 11:04
... αλλα δεν νομιζω Ελληνικο Δικαστηριο να καταδικασει τον εργολαβο...

κανείς πολύ μεγάλο λάθος.

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις ατυχημάτων που έχει καταδικαστεί ο εργολάβος

mparmpanik
14/03/2012, 12:31
Δλδ αν καταλαβαίνω καλά δεν φταίνε οι αρπακολατζήδες κατασκευαστές ούτε οι κακοτεχνίες που έχουν αφήσει στο πέρασμά τους, αλλά ο μηχανάκιας που έτρεχε, οπότε ας μην το κυνηγήσει ούτε να διεκδικήσει το όποιο δίκιο μπορεί να έχει.

Μάλιστα.

:mad:

οχι φιλε μου, δεν καταλαβες καλα.
φυσικα και φταιει ο αρπακολλας κατασκευαστης καθως και ολοι οσοι του επετρεψαν να ειναι αρπακολλας, αυτο ειναι καταφανεστατο.
Το σκεπτικο μου ειναι πως πρωτα απ ολα πρεπει να καταλαβουμε εμεις οι ιδιοι, πως φταιμε δεν φταιμε, το μαρμαρο το πληρωνουμε εμεις
και βαση αυτου του σκεπτικου να κινουμαστε στον δρομο.
Τον φιλο μας απο πανω, το δικιο που εχει , δεν τον προστατεψε απο τον πονο και μονο η τυχη τον βοηθησε απο τα χειροτερα.

το οτι δεν σχολιασα τη επιθυμια του να διεκδικησει αποζημιωση δεν ειναι γιατι θεωρω πως δεν πρεπει να το κανει.
φυσικα και πρεπει.
απλα το αποκλεισυτικα οικονομικο του κινητρο μου χτυπησε καπως γιατι εγω προσωπικα θα εδινα περισσοτερο βαρος στην ηθικη ικανοποιηση μου.

mixalhs88
14/03/2012, 13:15
mparmpanik πίστεψε με δεν θέλω να κυνηγήσω την περίπτωση αποζημίωση μόνο για τα λεφτά έτσι και ο δρόμος φτιαχτεί θα είμαι πολύ ικανοποιημένος, αυτό το περιστατικό πάει τη ζωή μου 2 χρόνια πίσω γιατί πρέπει να ξαναπάω φαντάρος για το υπόλοιπο της θητείας διότι μου δώσανε αναβολή είχα στα σχέδια μου να πάω για μεταπτυχιακό ή να γυρίσω στη δουλεία που ήμουν, αλλά έτσι λόγο μλκς άλλου εγώ και υποφέρω και στερώ χρήματα από το οικογενειακό εισόδημα της οικογένειας μου τώρα που τα πράγματα είναι χάλια. μόνο τα έξοδα νοσηλείας και τους γιατρούς να βγάλω θα είμαι μια χαρά.

sergiosm
14/03/2012, 13:46
...

Πες μας κάτι πολύ βασικό.

Τί όριο ταχύτητας έχει εκείνο το σημείο;

cityfly
14/03/2012, 14:06
ειναι σαν να λες οτι γλιστρησες λογω ολισθηρου οδοστρωματος.ολοι ξερουν οτι η ποιοτητα των δρομων στην Ελλαδα ειναι για τον π3ο αλλα κανεις δεν προκειται να σε δικαιωσει γιατι τοτε θα σκασουν εκατονταδες (μη πω χιλιαδες) και θα ζητανε αποζημιωσεις...

να ηταν μια λακουβα, ενα πολυ χαλασμενο κομματι που να εχει φυγει η ασφαλτος, να το εβγαζες και μια φωτογραφια πριν το καλυψουν και παλι παιζεται για το αν δικαιωθεις...
:

ίσως να μπορεί να πατήσει στο γεγονός ότι έχουν καλύψει τις άσπρες γραμμές με μαύρες αν το υλικό δεν είναι το κατάλληλο

αν θέλετε να δείτε καλύτερα το δρόμο εδώ
http://maps.google.com/maps?saddr=Kokkini,+Iraklion,+Greece&daddr=Heraklion,+Greece&hl=en&ll=35.333101,25.215235&spn=0.001427,0.001768&sll=35.331805,25.135395&sspn=0.011414,0.014141&geocode=FWEkGwIdy31_ASmt206Ch1maFDEDw9GDk6sgVw%3BFYoUGwIdXpV_ASk_4WjQa1iaFDHwtrniLL0ABA&oq=kokkini&mra=ls&t=k&z=19

MikeG
14/03/2012, 14:23
Πες μας κάτι πολύ βασικό.

Τί όριο ταχύτητας έχει εκείνο το σημείο;

90 χλμ

TROOPER
14/03/2012, 14:48
περαστικα και ποτε ξανα.
ξεμπλεξε πρωτα με τους γιατρους και μετα βλεπεις ποιος φταιει και τον κυνηγας.
αν και αυτος που πρεπει να κυνηγησεις πρωτος, να τον στησεις στον τοιχο και να του αλλαξεις οδηγικη συμπεριφορα ειναι ο εαυτος σου.
το να μπεις με 80 σε ολισθηρο οδοστρωμα με κακοτεχνιες και που γνωριζεις την κατασταση του, ειναι εγκληματικη ενεργεια εναντιον του ιδιου σου του εαυτου.
αυτο ειναι που πρεπει πρωτα απ ολα να συνειδητοποιησεις για να μην υπαρξει επομενη φορα, γιατι αν υπαρξει , τοτε μπορει και να μην εισαι τοσο τυχερος.

το οτι τωρα θες να βγαλεις κανα φραγκο απο το συμβαν σου, δεν θα το σχολιασω.
ο καθενας δρα βαση του δικου του σκεπτικου.

ελα ρε μπαρμπανικ.....ημαρτον....!

mparmpanik
14/03/2012, 21:32
ελα ρε μπαρμπανικ.....ημαρτον....!

συγχωρεμενος..:D

mparmpanik
14/03/2012, 21:39
mparmpanik πίστεψε με δεν θέλω να κυνηγήσω την περίπτωση αποζημίωση μόνο για τα λεφτά έτσι και ο δρόμος φτιαχτεί θα είμαι πολύ ικανοποιημένος, αυτό το περιστατικό πάει τη ζωή μου 2 χρόνια πίσω γιατί πρέπει να ξαναπάω φαντάρος για το υπόλοιπο της θητείας διότι μου δώσανε αναβολή είχα στα σχέδια μου να πάω για μεταπτυχιακό ή να γυρίσω στη δουλεία που ήμουν, αλλά έτσι λόγο μλκς άλλου εγώ και υποφέρω και στερώ χρήματα από το οικογενειακό εισόδημα της οικογένειας μου τώρα που τα πράγματα είναι χάλια. μόνο τα έξοδα νοσηλείας και τους γιατρούς να βγάλω θα είμαι μια χαρά.

σε αυτο εχεις ολα τα δικια του κοσμου.

εκει που ηθελα να καταληξω ειναι πως τις περισσοτερες φορες πληρωνουμε την μαλακια καποιου αλλου.
και για τον λογο αυτο πρεπει να γινουμε διπλά προσεκτικοι.

TROOPER
15/03/2012, 07:43
συγχωρεμενος..:D

οχι ακομα.


σε αυτο εχεις ολα τα δικια του κοσμου.

εκει που ηθελα να καταληξω ειναι πως τις περισσοτερες φορες πληρωνουμε την μαλακια καποιου αλλου.
και για τον λογο αυτο πρεπει να γινουμε διπλά προσεκτικοι.

και γιατι αφου ηθελες να καταληξεις σε αυτο (το οποιο ειναι απολυτα σωστο) επρεπε να γραφτουν τοσες μπαρουφες δεν καταλαβα αλλα τεσπα....ας ειναι...:beer:

mparmpanik
15/03/2012, 09:03
και γιατι αφου ηθελες να καταληξεις σε αυτο (το οποιο ειναι απολυτα σωστο) επρεπε να γραφτουν τοσες μπαρουφες δεν καταλαβα αλλα τεσπα....ας ειναι...:beer:

προσπερασες ενα μηνυμα , γι αυτο σου φανηκαν ασυνδετα.

οπως και να χει.. :beer:

Εχετλαίος
15/07/2012, 16:00
Λοιπόν, επειδή επειδή εδώ και κάμποσες ημέρες έχουμε εκατόμβη σκοτωμένων και σμπαραλιασμένων ανθρώπων (θες η ζέστη; θες η ξερή μας η κεφαλή; ) στους δρόμους της Κρήτης, όσοι έχετε την "τύχη" να κινήστε στον Βόρειο Οδικό Άξονα :a31: της Κρήτης παρακαλώ:
α) κάμετε το σταυρό σας (η μια προσευχή σε οτιδήποτε πιστεύετε) όταν/πριν πατήσετε/γυρίσετε τη μίζα
β) κινηθείτε με κάπως χαμηλότερη ταχύτητα μπας και προλάβετε το μ@λάκα από το αντίθετο ρεύμα ή αυτόν που θα προσπερνάει το συρμό με τα 150 οχήματα ή οτιδήποτε σας πεταχτεί στην πορεία
γ) έχετε μάτια, αυτιά, μύτες και πόρους δέρματος ανοικτούς μπας και προλάβετε καταστάσεις.

Έχω κάμει 1500χλμ το τελευταίο 10ήμερο στον ΒΟΑΚ και από καθαρή τύχη ζω!
:mad:

KostasV2
15/07/2012, 16:17
@ Εχετλαίος: Κάθε καλοκαίρι τα ίδια φίλε... :(

panagiwths
15/07/2012, 18:10
Καλά για το κομμάτι πάνω απ' το κακό όρος μέχρι στιν ευθεία του κτεο (που αρχίζει η καλή άσφαλτος ) η κατάσταση είναι δράμα (ολισθηρότητα κακή χάραξη δρόμου αλμύρας κτλ.).
Εγώ έφαγα τετακε με το αυτοκίνητο στο σημείο που είναι οι "ξεχασμένες" γραμμές και πήγαινα και εγώ με λιγότερα απο 80!!!! Πήρα τηλέφωνο στο δήμο να το αναφέρω και μου είπαν (τι άλλο) "θα το δούμε"
Ε.....ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ !!!!!
Α και κάτι ακόμα!! Ο καινούριος δρόμος προς Αγιο Νικόλαο (παράκαμψη Μαλιων) είναι στενός η είναι ιδέα μου ??? Η μήπως η κορυφαία κυκλική πορεία (Μαλιων ,Μοχου, Αγίου Νικολάου) ποιος λαμπρός εγκέφαλος τη σκέφτηκε????? ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΠΕΛΙΑ!!!!!

Εχετλαίος
06/08/2012, 14:18
Χθες βράδυ, επιστρέφοντας με το αμάξι από Ηράκλειο προς Χανιά και λίγο πριν το 2ο κόμβο του Ρεθύμνου, ξάφνου βλέπω στα 100 μέτρα μπροστά μου να ανάβουν φώτα πορείας καταπάνω μου! Εγώ τέρμα δεξιά, τσιμεντένιο τοιχείο αριστερά και συρμός και δίπλα μου και πίσω μου!
Πανικός! Τρόμος! Φρίκη!
Το πήρα όσο γίνεται δεξιά και μέσα στα σκοτάδια (δεν ανάβει ούτε φως εκεί, ούτε καντήλι ούτε πράμα φυσικά, εθνική γτπ καβάλα και βγάλε! ) προσπαθώντας να μη χτυπήσω τον δίπλα δεξιά και κορνάροντας σα τρελός!
Τελικά αποφύγαμε τον τράκο με το ενοικιαστικό μηχανάκι που α) μπήκε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ανάποδα στο ρεύμα μου και β) είχε κλειστά τα φώτα μέχρι πριν με δει!

Σκατ@ ολε ακόμη μια φορά. Πρέπει να ασπρίσανε όσα μαλλιά μου έχουνε απομείνει...
:mad: