PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΑΠΟ 530 ΣΕ 520 ΣΕ 1000ΑΡΙ



alexis_106
10/03/2012, 06:25
Καλημερα σε ολο τον κοσμο του φορουμ..Εχω ενα ρ1 και ειναι να παρω αλυσιδα και μου λενε να βαλω 520 και ειναι ελαφρυτερη και εχει διαφορα στο γκαζι και τετοια...αλλα το προβλημα μου ειναι αν πρεπει να αλλαξω και το νουμερο των γραναζιων απο 16/43 που φωραει σε 530 σε κατι αλλο...εχει βαλει κανεις 520 για να με διαφωτησει???:)

DrIoannis
10/03/2012, 08:43
Νομίζω υπάρχει(ουν) topics στο forum για αυτό το θέμα.Εμένα στο BMW S1000RR είχε κανονικά 525.Όταν το άλλαξα σε 520 έχασα σε περιστρεφόμενη μάζα 1kgr
Όσο ζύγιζε η αλυσίδα 525 μόνη της, ζύγιζε όλο το σετ 520 και ακόμη λιγότερο.
Πιο συγκεκριμένα
To 525 original kit της S1000RR (17-44) ζυγίζει 3380gr
Εμπρός γρανάζι 17 221gr(είναι τρυπητό από μαμά)
Πίσω γρανάζι 525 44 774gr
525 αλυσίδα 2385gr
Το 520 kit είναι 2348gr (17-46)
Εμπρός Renthal 17 191gr
Πίσω Renthal 46 308gr(λιγότερο από το μισό του original)
DID 520 ERV3 αλυσίδα 1849gr
Επίσης να ενημερώσω ότι το μαμά σετ είναι ήδη το ελαφρύτερο μαμά κιτ σε 1000cc μηχανή...
Φαντάσου διαφορά από το 530 που φοράς.Τώρα αν το διαπιστώσεις στο δρόμο αυτό είναι θέμα οδηγού και εμπειρίας.Από πλευράς συντήρησης αν είσαι τακτικός δεν θα έχεις πρόβλημα.

Joyrider
10/03/2012, 08:52
Χρήση δρόμου κάνεις ή πίστας; Αν δεν είναι πίστας πιστεύω πως δεν αξίζει η αλλαγή αν την κάνεις μόνο για το "γκάζι".

Από κει και πέρα τα γρανάζια θα χρειαστεί να αλλάξουν μόνο όσον αφορά το πάχος γιατί στενεύεις και την αλυσίδα και όχι απαραίτητα σε αριθμό δοντιών.

alexis_106
10/03/2012, 14:39
Δεν ειναι μονο το παχος..εχει διαφορα καποθ 3-4 χιλιοστα αν δν κανω λαθος η μια με την αλλη τρυποθλα στ 1 δοντι...αν εγινα σαφης :p η χρηση ειναι σε δρομο...για παραδειγμα εσυ drioanni δεν καταλαβες καποια διαφορα στη μηχανη σ?? για παραδειγμα πιο κοντη πιο μακρια???

Joyrider
10/03/2012, 14:58
αν εγινα σαφης

Αν εννοείς το pitch τότε είναι ίδιο στις αλυσίδες 520-525-530.

DrIoannis
10/03/2012, 16:45
Δεν ειναι μονο το παχος..εχει διαφορα καποθ 3-4 χιλιοστα αν δν κανω λαθος η μια με την αλλη τρυποθλα στ 1 δοντι...αν εγινα σαφης :p η χρηση ειναι σε δρομο...για παραδειγμα εσυ drioanni δεν καταλαβες καποια διαφορα στη μηχανη σ?? για παραδειγμα πιο κοντη πιο μακρια???
Αν κατάλαβα καλά με ρωτάς αν έγινε πιο κοντό με την αλλαγή της αλυσίδας από 525 σε 520.Κανονικά δεν γίνετε πιο κοντό αν κρατήσεις τα ίδια νούμερα γρανάζια.Αν μιλάς για διαφορά στην οδήγηση με αλλαγή της αλυσίδας ναι είδα μία μικρή αλλαγή.

Στα 1000 ανάλογα την χρήση συνήθως ένα κόντεμα +2 πίσω είναι ικανοποιητικό για να δώσει ένα extra τράβηγμα στη μηχανή.Οι σημερινές μηχανές είναι αρκετά μακριές λόγο των κανονισμών ρύπων.

alexis_106
11/03/2012, 06:26
Το κοβω να παραγγελνω ενα δοντι κατω στο μπροστα γραναζι και οτι γινει...απλα η αποροια μ ειναι πχ με την 520 λογο διαφορας βαρους με την 530 ευοσον θεωριτικα περνει τα πανω του να το μακρενα λιγο αλλα εφοσον δεν εχει διαφορα θα τ κοντυνω λιγο να σηκωνεται με γκαζι η 3η...ποσο να μ κοψει ενα δοντι στο απλωμα καθε ταχυτητας?? 5-10κμ??? παραπανω δν νομιζω

DrIoannis
11/03/2012, 08:40
Δες εδώ που είναι το απόλυτο εργαλείο για να δεις τι αλλαγές θα έχεις με αυτό που θες να κάνεις(αλλαγή τελικές,σαλ,μήκος αλυσίδας κλπ).
Gearing Commander (http://www.gearingcommander.com/)

DrBig
11/03/2012, 09:15
Καλα ολα αυτα, αλλα...

Περιστεφομενη μαζα ειναι μονο αυτη που αντιστοιχει στα γραναζια και στον αριθμο των κρικων που καθε φορα ειναι πανω σε αυτα, δηλαδη χοντρικα για 17-46 => 17/2 + 46/2 = περιπου 31 κρικοι μονο περιστρεφονται. Και μαλιστα περιστρεφονται με το 1/3 περιπου της γραμμικης ταχυτητας περιστροφης του τροχου, οποτε μπαρμπουτσαλα οσον αφορα τα γυροσκοπικα κερδη.

Επισης, απο το συνολικο βαρος της αλυσιδας, το μισο περιπου ειναι αναρτωμενο και το αλλο μισο μη αναρτωμενο. Αυτο βεβαια συμβαλει στην στροφορμη της κινησης του ψαλιδιου στον αξονα του.

Προσωπικα, αν ηθελα ντε και καλα να γλιτωσω απο βαρος (γιατι απο στροφορμη δεν θα κερδιζα κατι), θα εβαζα ενα καλο αλουμινενιο γραναζι πισω με ατσαλινα δοντια διατηρωντας την αντοχη της πιο φαρδιας αλυσιδας, μια και το ουσιαστικο πρακτικα κερδος μιας τετοιας αλλαγης αφορα το μη αναρτωμενο βαρος του πισω γραναζιου.

RaGe_Raptor
11/03/2012, 10:51
πολύ σωστά τα λέει ο DrBig.εγώ το φθινόπωρο βρήκα σετάκι 530 με αλυσίδα DID ZVM2x-ring και γρανάζια ατσάλινα JT σε πολύ καλή τιμή.Η αλυσίδα υποτίθεται πως έχει 40% περισσότερη διάρκεια ζωής από τις άλλες x-ring.Και βασικά αυτό είναι που ζητούσα,μεγάλη διάρκεια ζωής στη σωστή τιμή.

sotpag
11/03/2012, 10:51
Αν εννοείς το pitch τότε είναι ίδιο στις αλυσίδες 520-525-530.




το βημα ειναι το ίδιο (5/8) και με διαφορά στο πλάτος αλλά κρατάω μια επιφύλαξη (δεν το έχω τσεκάρει) να έχουν διαφορά και στη διάμετρο του ράουλου

alexis_106
12/03/2012, 16:09
το Gearing comander το ειχα δει και παλαιοτερα...οριστε και μια φωτο για τις διαφορες τους στο καθε pitch :p http://wotid.com/pictures/albums/userpics/10001/chain_dims.jpg οποτε δεν ισχυει αυτο που λενε ολοι εδω στην περιοχη μου οτι βαζωντας 520 απο 530 βλεπεις αυξηση ιπποδυναμης στον τροχο???

npat
12/03/2012, 16:21
βλεπεις αυξηση ιπποδυναμης στον τροχο???

Όποιος σου είπε ότι θα δεις αύξηση ιπποδύναμης (μετρήσιμη, τέλος πάντων), μάλλον δεν ξέρει τι σημαίνει ιπποδύναμη...

:wave2:

Joyrider
12/03/2012, 16:22
οριστε και μια φωτο για τις διαφορες τους στο καθε pitch :p http://wotid.com/pictures/albums/userpics/10001/chain_dims.jpg

Η φωτό δείχνει ότι δεν υπάρχει διαφορά στο pitch, αλλά υπάρχει στο roller width.

sniper
12/03/2012, 16:25
το Gearing comander το ειχα δει και παλαιοτερα...οριστε και μια φωτο για τις διαφορες τους στο καθε pitch :p http://wotid.com/pictures/albums/userpics/10001/chain_dims.jpg οποτε δεν ισχυει αυτο που λενε ολοι εδω στην περιοχη μου οτι βαζωντας 520 απο 530 βλεπεις αυξηση ιπποδυναμης στον τροχο???

Όχι.. αλλάζει η καμπύλη απόδοσης του κινητήρα σου στις χαμηλότερες στροφές.. αν κάτι κερδίζεις (όπως εχω δει εγώ απο αλλαγή απο 530 σε 520, και μεγαλύτερο +2 γρανάζι πισω) είναι μεγαλύτερη ροπή χαμηλά, αλλά χάνεις τελικά σε τελικές (και τα χλμ που βλέπεις στο κοντέρ γενικότερα είναι +5% χαλαρά)

npat
12/03/2012, 16:27
Όχι.. αλλάζει η καμπύλη απόδοσης του κινητήρα σου στις χαμηλότερες στροφές.. αν κάτι κερδίζεις (όπως εχω δει εγώ απο αλλαγή απο 530 σε 520, και μεγαλύτερο +2 γρανάζι πισω) είναι μεγαλύτερη ροπή χαμηλά, αλλά χάνεις τελικά σε τελικές (και τα χλμ που βλέπεις στο κοντέρ γενικότερα είναι +5% χαλαρά)

Μήπως αυτά οφειλόταν κυρίως στο +2 γρανάζι και όχι τόσο στην λεπτότερη αλυσίδα?

sniper
12/03/2012, 16:39
Μήπως αυτά οφειλόταν κυρίως στο +2 γρανάζι και όχι τόσο στην λεπτότερη αλυσίδα?

Τι να σου πω.. μεμονωμένες αλλαγές δεν έχω κάνει.

Υποτίθεται ότι έχεις λογω μειωμένου βάρους διαφορά στην αδράνεια.. κι άρα γρηγορότερη απόκριση.. στα GP που ήμουν δεν ξέρω τι ακριβώς κέρδος είδα :lol:

Τα περί αντοχών.. εγώ 35.000+ χλμ έχω κάνει και μόλις τώρα δείχνει σημάδια κόπωσης.. (δεν σουζάρω επίτηδες και το γκάζι ανοίγει πολύ μεν, προοδευτικά δε)

sapila racing
12/03/2012, 16:44
Kι όμως η αλλαγή σε πιο λεπτή αλυσίδα, δίνει και μια μικρή αύξηση ιπποδύναμης μια και θα εχει λιγότερες απώλειες.
Επίςης αν στην θέση μια αλυσίδας O-Ring βαλουμε μια αλυσίδα racing χωρίς Ο-rins X-rings και τα ρεστα θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο η ιπποδύναμη αλλά θα ειναι για εναν αγωνα μονο.

npat
12/03/2012, 16:48
Kι όμως η αλλαγή σε πιο λεπτή αλυσίδα, δίνει και μια μικρή αύξηση ιπποδύναμης μια και θα εχει λιγότερες απώλειες.
Επίςης αν στην θέση μια αλυσίδας O-Ring βαλουμε μια αλυσίδα racing χωρίς Ο-rins X-rings και τα ρεστα θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο η ιπποδύναμη αλλά θα ειναι για εναν αγωνα μονο.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, απλά θα περίμενα οι αλλαγές στην ιπποδύναμη να είναι αμελητέες (για πόση διαφορά στο βάρος μιλάμε δηλαδή). Αλλά για να το λες, έτσι θα είναι.

alexis_106
12/03/2012, 20:20
οντως στο γραναζι οφειλεται η ροπη απο χαμηλα...αλλα το οτι δειχνει πιο πολα το κοντερ δεν νομιζω να σχετιζεται απο τα +2 δοντια γιατι το κοντερ μετραει απο το σαζμαν τα κμ αν αλλαζες το μπροστα γραναζι ναι θα ηταν λογικο αλλα το πισω???δικια μ γνωμη

npat
12/03/2012, 20:24
οντως στο γραναζι οφειλεται η ροπη απο χαμηλα...αλλα το οτι δειχνει πιο πολα το κοντερ δεν νομιζω να σχετιζεται απο τα +2 δοντια γιατι το κοντερ μετραει απο το σαζμαν τα κμ αν αλλαζες το μπροστα γραναζι ναι θα ηταν λογικο αλλα το πισω???δικια μ γνωμη

Είτε το μπροστά γρανάζι αλλάξεις, είτε το πίσω, ακριβώς το ίδιο είναι. Αλλάζεις (και στις δυο περιπτώσεις) την σχέση τελικής μετάδοσης, οπότε αλλάζεις την αντιστοιχία στροφών μεταξύ άξονα και ρόδας.

spyrakos35
12/03/2012, 20:29
εγώ πάντως που είχα αλλάξει γρανάζωμα, διαφορά στο άρπαγμα είδα..... στις ταχύτητες όχι...

npat
12/03/2012, 20:36
εγώ πάντως που είχα αλλάξει γρανάζωμα, διαφορά στο άρπαγμα είδα..... στις ταχύτητες όχι...

Αν το κοντερ παίρνει ένδειξη από τον άξονα τελικής μετάδοσης τότε, αν αλλάξεις γρανάζωμα, θα έχεις και λάθος ενδείξεις στο κοντέρ. Αν το κοντέρ συνδέεται κατευθείαν στον άξονα της ρόδας, τότε αλλάζει το πράγμα. Εξαρτάται τι μηχανάκι έχεις. Στα σύγχρονα μηχανάκια το κοντέρ συνήθως παίρνει ένδειξη από τον άξονα τελικής μετάδοσης.

Joyrider
12/03/2012, 20:44
Στα σύγχρονα μηχανάκια το κοντέρ συνήθως παίρνει ένδειξη από τον άξονα τελικής μετάδοσης.

Αλήθεια αυτό υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσουμε κάπως; Στο μάνιουαλ πως θα αναφέρεται πχ;

npat
12/03/2012, 20:46
Αλήθεια αυτό υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσουμε κάπως; Στο μάνιουαλ πως θα αναφέρεται πχ;

Πάει καλώδιο (ντίζα) κοντέρ στη ρόδα σου?

Joyrider
12/03/2012, 20:50
Πάει καλώδιο (ντίζα) κοντέρ στη ρόδα σου?
Α θα ήταν εμφανές δηλαδή. Όχι μόνο το ματάκι του abs πάει οπότε δεν παίρνει από κει μάλλον.

npat
12/03/2012, 20:56
Α θα ήταν εμφανές δηλαδή. Όχι μόνο το ματάκι του abs πάει οπότε δεν παίρνει από κει μάλλον.

Στο Hornet? Οχι ρε! Από την τελική μετάδοση παίρνει το κοντέρ. Κοντέρ στη ρόδα είχαν πολύ παλιότερα μηχανάκια και κάποια σύγχρονα μικρά (π.χ CBF 250). Σ' αυτές τις περιπτώσεις το καλώδιο / ντίζα είναι εμφανές.

npat
12/03/2012, 21:03
Σ' αυτές τις περιπτώσεις το καλώδιο / ντίζα είναι εμφανές.

Παράδειγμα (δεν είναι πάντα ακριβώς έτσι...):

249786

Joyrider
12/03/2012, 21:12
Στο Hornet? Οχι ρε! Από την τελική μετάδοση παίρνει το κοντέρ. Κοντέρ στη ρόδα είχαν πολύ παλιότερα μηχανάκια και κάποια σύγχρονα μικρά (π.χ CBF 250). Σ' αυτές τις περιπτώσεις το καλώδιο / ντίζα είναι εμφανές.
Ναι όντως βλακεία ρώτησα. Κατάλαβα λάθος ένα παραπάνω ποστ. Ευχαριστώ.

motomaniac
13/03/2012, 17:16
εχω την εντυπωση οτι υπαρχει διαφορα με λεπτοτερη αλυσιδα και μαλιστα μετρησιμη στο δυναμομετρο. ασχετο..εχω ακουσει οτι μονο απο χαλια αλυσιδα και ξερυθμιστη εχανε 8 αλογα το 1000αρι. παντως στα dragster φορανε οντως πιο λεπτη , πιθανοτατα χωρις ορινγκ οπως λεει ο Αρης, μιας και εκει η αντοχη δεν ειναι κατι ενδιαφερων.. αρα για να την βαζουν εκει κατι τρεχει. τωρα αν αξιζει να το κανεις σε πολιτικο μηχανακι με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα και μαλιστα σε 1000αρι? :rolleyes: εδω λεμε να βαλουμε λιπαντηρα για να γλιτωσουμε συντηρηση... χαχαχαχαχα

RaGe_Raptor
13/03/2012, 20:04
εχω την εντυπωση οτι υπαρχει διαφορα με λεπτοτερη αλυσιδα και μαλιστα μετρησιμη στο δυναμομετρο. ασχετο..εχω ακουσει οτι μονο απο χαλια αλυσιδα και ξερυθμιστη εχανε 8 αλογα το 1000αρι. παντως στα dragster φορανε οντως πιο λεπτη , πιθανοτατα χωρις ορινγκ οπως λεει ο Αρης, μιας και εκει η αντοχη δεν ειναι κατι ενδιαφερων.. αρα για να την βαζουν εκει κατι τρεχει. τωρα αν αξιζει να το κανεις σε πολιτικο μηχανακι με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα και μαλιστα σε 1000αρι? :rolleyes: εδω λεμε να βαλουμε λιπαντηρα για να γλιτωσουμε συντηρηση... χαχαχαχαχα
'Οντως μια ασυντήρητη αλυσίδα ή στο τέλος της ζωής της με εμφανή σημάδια κόπωσης,μπορεί να "φάει" άλογα.αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο...:wave2:

DrBig
13/03/2012, 20:57
εχω την εντυπωση οτι υπαρχει διαφορα με λεπτοτερη αλυσιδα και μαλιστα μετρησιμη στο δυναμομετρο. ασχετο..εχω ακουσει οτι μονο απο χαλια αλυσιδα και ξερυθμιστη εχανε 8 αλογα το 1000αρι. παντως στα dragster φορανε οντως πιο λεπτη , πιθανοτατα χωρις ορινγκ οπως λεει ο Αρης, μιας και εκει η αντοχη δεν ειναι κατι ενδιαφερων.. αρα για να την βαζουν εκει κατι τρεχει. τωρα αν αξιζει να το κανεις σε πολιτικο μηχανακι με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα και μαλιστα σε 1000αρι? :rolleyes: εδω λεμε να βαλουμε λιπαντηρα για να γλιτωσουμε συντηρηση... χαχαχαχαχα

Αρυθμιστη αλυσιδα κοβει, αλλα μεταξυ x-ring, o-ring και no-ring, οι διαφορες ειναι κατι λιγοτερο απο αμελητεες. Στο drag τις βαζουνε για μια χρηση και επειδη μετρανε εκατοστα του δευτερου, every little helps.
εκει που υπαρχει μετρησιμη διαφορα στις παραπανω αλυσιδες, ειναι οταν ειναι κρυες. Οταν ζεσταθουν, nada.

H.A.Balafoutre
13/03/2012, 23:07
Σε αυτό το άρθρο υπάρχει μια απάντηση και με δυναμομέτρηση για το πόσο κερδίζεις από την αλλαγή από 535 σε 520.

http://www.visordown.com/mark-forsyths-blog/proof-change-chain-gain-power/18382.html

Σ'ένα τέστ μαρκάς διάρκειας, όπου στο υπεργραμμικό, υπερ-ρεπριζάτο χόνδα 2011, του έβαλε ένα pcV, το έβαλε 520 αλυσιδογράναζα, του έκοψε κι ένα δόντι...τελική στα 167mph (269χ.α.ω.) και να το κάνει υπερμοτάρντ στην βρεγμένη αγγλία χωρίς traction control αφού είναι για τους σοβαρούς-αρρενωπούς αναβάτες....και τελικά το παρέδοσε με λίγο έλλειμμα στο λάδι....

Joyrider
13/03/2012, 23:13
για το πόσο κερδίζεις από την αλλαγή από 535 σε 520.
vs

του έκοψε κι ένα δόντι
:)

H.A.Balafoutre
13/03/2012, 23:19
vs

:)


Μην μπερδεύεσαι...από -1 στα 535....σε -1 σε 520.

Joyrider
13/03/2012, 23:24
Μην μπερδεύεσαι...από -1 στα 535....σε -1 σε 520.
Πιο πολύ κερδίζει σε τράβηγμα από το 535 στο 520 ή με το -1 ένα μπροστά;

Γιαυτό το έβαλα με vs. Για να πούμε για την διαφορά τους. Αυτοί που ξέρουν δηλαδή.

H.A.Balafoutre
13/03/2012, 23:46
Λοιπόν.

Κατά καιρούς κάποια παιδιά με περισσότερη γνώση μαθηματικών...λένε πως με το να κόβουμε την τελική μετάδοση στη μηχανή, δηλαδή να κόβουμε δόντι από το εμπρός γρανάζι ή/και να προσθέτουμε δόντια πίσω επι της ουσίας δημιουργούμε μια πλασματική συμπεριφορά επιτάχυνσης.

Δηλαδή αν με τη μαμά διάταξη αργούμε στην επιτάχυνση από στάση και στις ρεπρίζ, ταυτόχρονα αργούμε να βρούμε και τον κόφτη, οπότε και να κάνουμε μια αλλαγή λιγότερη , για μια δεδομένη απόσταση σε δεδομένο χρόνο. Μην ξεχνάμε πως οι αλλαγές ταχυτήτων θέλουν χρόνο σε μια επιτάχυνση...οπότε σε ιδανικές συνθήκες επιτάχυνσης, με σωστές αλλαγές και για τους 2 εμπλεκόμενους με ίδια μηχανή με μόνη διαφορά στα γραναζώματα...η διαφορά θα ήταν ας πούμε μικρή δηλαδή ο ένας θα τερμάτιζε με 6η στον κόφτη κι ο άλλο με 5η στον κόφτη...το θέμα είναι με το γρανάζωμα της κάθε μηχανής από τη μάνα του, τι κερδίζεις και τι χάνεις...πχ aprilia tuono 2006 και μετά.

Από εκεί και πέρα, δηλαδή σε αλλαγές εκτός από το να κοντύνεις ή να μακρύνεις το στόκ γρανάζωμα όπου επηρρεάζει την αύξηση της απόκλισης ή μειώνει την απόκλιση μεταξύ πραγματικής ένδειξης στο κοντέρ και της πραγματικής ταχύτητας αντίστοιχα, το να ελαφρύνεις την ίδια την μετάδοση επηρρεάζει τις απόλειες ισχύως από την μετάδοση αυτή καθεαυτή. Δηλαδή από 530 σε 520 βελτιώνεις την ευστροφία της μηχανής, ή καλύτερα μειώνεις ότι φαινόμενα παρουσιάζοντε από την μεταβολή της κίνησης μιας βαρύτερης αλυσίδας πχ άνοιγμα-κλείσιμο του γκαζιού (όπως λέει και το άρθρο), ρεπρίζ κτλ. Το ράουλο στο δυναμόμετρο θα πρέπει να εμφανίζει μια τέτοια διαφορά...κι ας είναι και για μισό ίππο.

Άποψή μου πάντα....μια καλή, σύγχρονη 520 αλλαγή σε αλυσιδογράναζα, είναι αυτό που θες για κάθε μέρα. Δηλαδή μια καλύτερη διαχείρηση στην κλιμάκωση της μετάδοσης της μηχανής, με το μικρότερο κόστος και με σχεδόν ίδια αντοχή στο χρόνο και στην τεμπελιά της συντήρησης. Ίσως στο τελευταίο να απαιτεί μια περισσότερη υπομονή.

npat
14/03/2012, 00:05
Σε αυτό το άρθρο υπάρχει μια απάντηση και με δυναμομέτρηση για το πόσο κερδίζεις από την αλλαγή από 535 σε 520.

Σύμφωνα με το διάγραμμα κέρδισε 0.6hp σε μέγιστη ισχύ. Δηλαδή περίπου 0.3%... Μεταμορφώθηκε!

H.A.Balafoutre
14/03/2012, 00:18
Σύμφωνα με το διάγραμμα κέρδισε 0.6hp σε μέγιστη ισχύ. Δηλαδή περίπου 0.3%... Μεταμορφώθηκε!

Για εσάς τους χοντάκηδες είναι...για να μην ελπίζετε σε είδωλα....χαχαχαχααα

Το ζήτημα βέβαια είναι στην αίσθηση και στην καλύτερη συμπεριφορά της μετάδοσης για κάθε μέρα.

npat
14/03/2012, 00:43
Πιο πολύ κερδίζει σε τράβηγμα από το 535 στο 520 ή με το -1 ένα μπροστά;

Σε "τράβηγμα" (ΟΧΙ ομως σε ισχύ) προφανώς κέρδισε, ότι κέρδισε, (σχεδόν εξ-ολοκλήρου) εξ' αιτίας του -1 στο μπροστά γρανάζι, γιατί αυτό αύξησε την ροπή στον άξονα του τροχού για δεδομένο ρυθμό περιστροφής.

Το πόσο, φαίνεται χοντρικά στο διάγραμμα ιπποδύναμης, μια και ο οριζόντιος άξονας είναι σε κλίμακα ταχύτητας τροχού (και όχι κινητήρα)---οπότε η διαφορά στις δύο καμπύλες (σε ένα σημείο του οριζόντιου άξονα) είναι ενδεικτική της διαφοράς στην ροπή στον τροχό (ανάλογη, αν διαιρέσεις με την ταχύτητα).

npat
14/03/2012, 01:14
Το ζήτημα βέβαια είναι στην αίσθηση και στην καλύτερη συμπεριφορά της μετάδοσης για κάθε μέρα.

Το θέμα "αίσθησης", τώρα, είναι προφανώς υποκειμενικό και δεν μπορώ να σου πω κάτι (μια και δεν το έχω δοκιμάσει).

Θα περίμενα πάντως μεγαλύτερη διαφορά (στην αίσθηση) να κάνει η καλή συντήρηση και η σωστή τάση της αλυσίδας, παρά το βάρος / πάχος της.

DrBig
14/03/2012, 07:07
Το τεστ δειχνει την διαφορα στη τελικη μεταδοση, οχι στην αδρανεια της αλυσιδας.
Ειναι ελαφρως αστειο να πιστευετε (οσοι το πιστευετε) οτι ελαφρυτερη κατα 1 κιλο αλυσιδα σε μηχανη+αναβατη 270+ κιλα θα εχει διαφορα που μπορειτε να αντιληφθητε.
Σε σχεση με 'περιστρεφομενες' μαζες το ξεκαθαρισαμε πιο πριν. Χοντρικα, μονο το 1/4 των κρικων περιστρεφονται, με το 1/3 της ταχυτητας του τροχου και στο 1/3 της ακτινας.

Η στροφορμη ειναι αναλογη με την ακτινα, την μαζα και το τετραγωνο της ταχυτητας περιστροφης, δηλαδη χοντρικα και μπακαλικα,
το κιλο συνολικα που γλιτωνεις απο περιστρεφομενη μαζα (1/4 αλυσιδας + πισω γραναζι) επιδρα στη συνολικη στροφορμη του πισω συστηματος κατα ποσοστο 1/3 * 1/9 * 1/15 = 1/135 = 0.7%

Τελος, ενα δυναμομετρο που δειχνει διαφορετικες καμπυλες για διαφορετικα γραναζωματα δειχνει ποσο για τον π.... ειναι.

H.A.Balafoutre
14/03/2012, 09:33
Στο BMW S1000RR από 525 (η ελαφρύτερη στην αγορά σε στόκ μηχανή) σε 520 η διαφορά είναι 1κιλό. Πιστεύω σε αρκετές άλλες μηχανές η διαφορά μπορεί να είναι και στο 1,5κιλό+-.

Δεν έχει να κάνει μόνον με την αυθυποβολή και τον κάλο στον εγκέφαλο...πως ντέ και καλά κερδίζεις με την 520 και θα δείτε τι θα πάθετε. Σίγουρα η διαφορά 0.5 του ίππου όπως την εμφανίζει το συγκεκριμένο dyno είναι απογοητευτική όπως αναφέρει, άρα υπάρχει ένας μύθος πίσω από τα σετ 520...

Όμως στην καθημερινότητα με τα άνοιξε κλείσε στο γκάζι (όπως λέει και το άρθρο), έχεις έστω κι αυτό το 1/4 ελαφρύτερο, επειδή ακριβώς οι μαζες περιστρεφόμενες πάνε στο τετράγωνο...όπως και στους αγώνες με την εμμονή στο να χάσεις κιλά από όπου μπορείς, άρα και από τα αλυσιδογράναζα, οπότε και με την αντοχή των σημερινών σετ έχεις μια καλή, ακριβή ενδεχομένος, αλλά σίγουρα βελτίωση. Το ποσοστό της σίγουρα μεταβάλετε ανάλογα το γρανάζωμα σε κάθε μηχανή.

Για τα δυναμόμετρα που εμφανίζουν διαφορά στην ιπποδύναμη, όπως και να την υπολογίζουν...δεν ξέρω κατά πόσο για τον πέο είναι....αλλά αν υπάρχει έστω κι αυτή η διαφορά...γιατί να μη την εμφανίσει. Το ζήτημα που είναι ξεκάθαρο είναι να μην υπάρχει αυταπάτη πως θα πάρεις, ως πονηρός, ΤΑ άλογα...σίγουρα όμως θα έχεις ελαφρύνει ποσοστιαία το σύστημα τελικής μετάδοσης (μικρότερες τριβές, απόλειες) αλλά και μια σχετικά πιο άμεση απόκριση στο γκάζι, κυρίως όταν το ανοιγοκλείνεις.

Δεν πιστεύω πως διαφωνούμε...

DrBig
14/03/2012, 10:11
Στο BMW S1000RR από 525 (η ελαφρύτερη στην αγορά σε στόκ μηχανή) σε 520 η διαφορά είναι 1κιλό. Πιστεύω σε αρκετές άλλες μηχανές η διαφορά μπορεί να είναι και στο 1,5κιλό+-.

Δεν έχει να κάνει μόνον με την αυθυποβολή και τον κάλο στον εγκέφαλο...πως ντέ και καλά κερδίζεις με την 520 και θα δείτε τι θα πάθετε. Σίγουρα η διαφορά 0.5 του ίππου όπως την εμφανίζει το συγκεκριμένο dyno είναι απογοητευτική όπως αναφέρει, άρα υπάρχει ένας μύθος πίσω από τα σετ 520...

Όμως στην καθημερινότητα με τα άνοιξε κλείσε στο γκάζι (όπως λέει και το άρθρο), έχεις έστω κι αυτό το 1/4 ελαφρύτερο, επειδή ακριβώς οι μαζες περιστρεφόμενες πάνε στο τετράγωνο...όπως και στους αγώνες με την εμμονή στο να χάσεις κιλά από όπου μπορείς, άρα και από τα αλυσιδογράναζα, οπότε και με την αντοχή των σημερινών σετ έχεις μια καλή, ακριβή ενδεχομένος, αλλά σίγουρα βελτίωση. Το ποσοστό της σίγουρα μεταβάλετε ανάλογα το γρανάζωμα σε κάθε μηχανή.

Για τα δυναμόμετρα που εμφανίζουν διαφορά στην ιπποδύναμη, όπως και να την υπολογίζουν...δεν ξέρω κατά πόσο για τον πέο είναι....αλλά αν υπάρχει έστω κι αυτή η διαφορά...γιατί να μη την εμφανίσει. Το ζήτημα που είναι ξεκάθαρο είναι να μην υπάρχει αυταπάτη πως θα πάρεις, ως πονηρός, ΤΑ άλογα...σίγουρα όμως θα έχεις ελαφρύνει ποσοστιαία το σύστημα τελικής μετάδοσης (μικρότερες τριβές, απόλειες) αλλά και μια σχετικά πιο άμεση απόκριση στο γκάζι, κυρίως όταν το ανοιγοκλείνεις.

Δεν πιστεύω πως διαφωνούμε...


Καλλιτερα να διαφωνουμε απο το να συμφωνουμε, μπας και μαθουμε κατι!
Το προηγουμενο ποστ μου ηταν στην βιαση του πρωινου και δεν ημουνα σωστος/ακριβης.

Στην γραμμικη κινηση, η μαζα εχει καποια αδρανεια για να κινηθει, ιση με.....την μαζα.
Η αντιστοιχη στην κυκλικη κινηση αδρανεια για σχημα τυπου 'ντονατ' ειναι ιση με ΜR^2

Μας ενδιαφερει ο λογος των αδρανειων.

1) Γραμμικη κινηση.
Εδω γλιτωνουμε 1-2 κιλα, οποτε ο λογος αδρανειας στη γραμμικη κινηση ειναι απο 1/140 μεχρι 1/280, ας πουμε 1/200 = 0.5%

2) Κυκλικη κινηση.
Η μαζα τροχου ειναι περιπου 15 κιλα με γραναζιερα, δισκοπλακα και περιστρεφομενο μερος αλυσιδας.
Με ελαφρυτερη αλυσιδα/γραναζι γλυτωνουμε 1 περιστρεφομενο κιλο το πολυ.
Εδω ο λογος ειναι ΜR^2 / mr^2 .
M/m = 15
(R/r)^2 = (3/1)^2 = 9

Δηλαδη γλιτωνουμε 1/15 * 1/9 = 1/135 περιπου, δηλαδη 0.7%

Μπακαλικη προσθεση των δυο αδρανειων δινει κερδος 1-1.5%

Τωρα αν αυτο γινεται αντιληπτο ειλικρινα δεν ξερω.
Το σιγουρο ειναι οτι βλεπεις μεγαλυτερη διαφορα στην επιταχυνση με +1 δοντι πισω 1/40 = 2.5% και κρατας και την αξιοπιστια της ισχυροτερης αλυσιδας.

Απο την αλλη αν λες οτι καθημερινα βλεπεις διαφορα, αυτο θα πρεπει να οφειλεται στο οτι η ελαφρυτερη αλυσιδα εχει μικροτερο chain-lash (εγκαρσια ταλαντωση) λογο μικροτερης μαζας το οποιο μεταφραζεται ως πιο ομαλη λειτουργια. Εγω προσωπικα δεν εχω καθολου lash οταν ειναι καλορυθμισμενη η αλυσιδα μου.

:beer:

Joyrider
14/03/2012, 10:57
Σε "τράβηγμα" (ΟΧΙ ομως σε ισχύ) προφανώς κέρδισε, ότι κέρδισε, (σχεδόν εξ-ολοκλήρου) εξ' αιτίας του -1 στο μπροστά γρανάζι, γιατί αυτό αύξησε την ροπή στον άξονα του τροχού για δεδομένο ρυθμό περιστροφής.

Αυτό πίστευα, απλά ήθελα να το πει κάποιος πιο ε, πιστοποιημένος :)

Η πιο φθηνή μετατροπή πάντως για να βελτιωθεί η αναλογία ίπποι/κιλά είναι μέσω Harris and Benedict :p