PDA

View Full Version : Το καλύτερο γάντι...υπάρχει?



DimChios
10/03/2012, 19:21
Ποιό θεωρείτε το καλύτερο γάντι για χρήση σε supersport μηχανάκι?
Οκ, αδιάβροχο δεν θα ειναι (φαντάζομαι), για psolo-κρυο δεν θα ειναι...(φαντάζομαι)...
Απο προστασίες μας νοιάζει περισσότερο! Και απο αίσθηση!

Μάρκες, τιμές, μαγαζιά...

Ευχαριστώ!

πυξιδας990
10/03/2012, 19:36
spidi στο motomarket:eek:

npat
10/03/2012, 19:39
Εχεις να απαντησεις?

Για ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ γάντι, χειμωνιάτικο, έχω ένα της IXS απ' το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος... Γενικώς είναι αρκετά ζεστό, αλλά στο εντελώς ψωλόκρυο δεν είναι και το καλύτερο. Έχει όμως πολύ καλή αίσθηση, είναι πράγματι αδιάβροχο (σπάνιο αυτό) και πολύ ποιοτική κατασκευή. Το είχα πάρει απ' τον Τζωρτζόπουλο, γύρω στο κατοστάρικο αν θυμάμαι καλά (ακριβούτσικο) το φοράω συνέχεια και δεν έχει πάθει τίποτα. Κάτι σε πιο σπορ, δεν ξέρω...

Αυτό: IXS, X-GTX Glove NARIUS

http://shop.hostettler.de/productdetails.aspx?id=229&itemno=X41006

dmf
10/03/2012, 19:40
Εγω θα έπαιρνα ένα απο τα παρακάτω:

Ή το alpinestars GP-pro (τιμη απο το ιντερνετ νομιζω γυρω στα 170. Το motocard τα εχει προσφορά στα 140! Ειναι το κορυφαιο της εταιρειας)

Ή το spidi carbo 3 (τιμή γύρω στα 130-140. Ειναι το δευτερο σε ασφάλεια γάντι τους, αλλά το κορυφαιο τους το θεωρω too much, οποτε προτιμω αυτο)

(βρήκες κανα cbr? :p )

ADVENTURAZ
10/03/2012, 19:43
Τι μηχανακι φανταζεσαι οτι οδηγας για να σε βοηθησω:smokin:

DimChios
10/03/2012, 19:47
Τι μηχανακι φανταζεσαι οτι οδηγας για να σε βοηθησω:smokin:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: Μλκας!


Εσυ εισαι εντουρας ρε, τι να ξερεις απο δαυτα? :a22:


dmf, τουμπανο φαινεται το alpine....και το spidi ομως, δεν παει πισω!

npat, δε μου κανει αυτο που εβαλες. Εχω κατι πιο "racing: στο μυαλο μου. Θα μου πεις.. το κρυο ποιος θα τρωει αλλα την εχω πατησει, μη ξεχνας

Αλλος, εμπειριες απο racing γαντια?

AUFGEBRACHT
10/03/2012, 19:53
CLOVER RS-4 1163
249533

Y.Γ. Sorry για το μέχρι τώρα spam

daz
10/03/2012, 19:54
Κοίτα να δεις που πήρε μηχανή και δεν μας το λέει ρε!

TROOPER
10/03/2012, 19:55
μητσο το αλπαιν χωρις δευτερη σκεψη και περαστικα απο το ψωλοκρυο!!!!

akis_trevor
10/03/2012, 19:58
held sting...γ@μ@νε!δεν ειναι για supersport αλλα πρωτη φορα βρηκα χειμωνιατικο γαντι να εχω καλυτερη αισθηση αποτι με καλοκαιρινο!!αδιαβροχο,εχει και το παπαρακι που καθαριζει την ζελατινα σε βροχη,απο προστασιες,βασικα πραγματα...κρυο αντεχει αλλα δεν πας και στην φινλανδια γεναρη....απλα το λεω σαν μια λιγο πιο προσιτη σε τιμη και γενικοτερη χρηση...

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5424

DimChios
10/03/2012, 19:58
CLOVER RS-4 1163
249533



Αουτς! :uplate:

Ωραιο ομως φαινεται!

Χαζευω κατι RS TAICHI, εχει κανεις?

AUFGEBRACHT
10/03/2012, 20:17
Αουτς! :uplate:

Ωραιο ομως φαινεται!

Χαζευω κατι RS TAICHI, εχει κανεις?


Όντως άουτς από άποψη τιμής, αλλά για εμένα τα clover είναι φοβερά γάντια από ποιότητα και εφαρμογή. Δεν τα ξέρω, αλλά κοίτα μια ματιά και σ' αυτά σαν μια πιο οικονομική λύση...
http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=448
249539

polydimi5
10/03/2012, 20:23
http://bikechatter.net/gloves/1058-knox-handroid-gloves-review.html

Τρομερή προστασία φαινεται να έχει αυτο!

Εγώ έχω αυτο : http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Berik-4926-Motegi/SubProducts/Berik-4926-Motegi-0013

Είναι πανάλαφρο με τρομερή αίσθηση και μέσα στα κορυφαία απο πλευράς προστασίας.Στο κρύο ...άστο καλύτερα!
και alpinestars gp tech που έχω φορέσει είναι top.. ελπίζω να βοήθησα!

daz
10/03/2012, 20:27
Αυτά που ποστάρετε έχουν την "ασφάλεια" για το μικρό δάκτυλο?

devil's animal
10/03/2012, 21:00
Μητσο alpinestars χωρις δευτερη σκεψη...
:wave2:

usabug
10/03/2012, 21:01
Επειδη τυχαινω να εχω και τα δυο γαντια GP-PRO αλλα και τα Carbo3 με διαφορα σαν αισθηση ασφαλειας ειναι τα GP-Pro . To κακο με αυτα ειναι οτι επειδη ειναι τοσο σκληρα για ασφαλεια , χανεις την αισθηση του γκαζιου αλλα και του συμπλεκτη /φρενου . Επισης το GP-PRO εχει και μια μεμβρανη μεταξυ του 1ου και 2ου δακτυλου.

Εκει που μειωνεκτει το GP-Pro υπερτερει το Spidi. Τρομερη αισθηση σαν γαντι , ανετο στις κινησεις (οσο αυτο ειναι δυνατον βεβαια) αλλα σαν ασφαλεια δεν φαινεται να ειναι σαν το Alpine ...

Ξεχασα να σου πω οτι μια παρα πολη καλη και ποιοτικη λυση ειναι τα Spyke st303 . Ειναι αρκετα καλα σε ασφαλεια αλλα το βασικοτερο το κορυφαιο γαντι που εχω δοκιμασει σε αισθηση .

McTalas
10/03/2012, 21:28
Μητσο, στα γαντια μια ειναι η εταιρεια, spidi τελος!!


Τουμπανο γαντι για χειμωνα με δερμα και φουλ αδιαβροχο ειναι το SPIDI | SPORTCOMPOSITE H2OUT κανα 100αρικο
για τις καλες και ηλιολουστες μερες spidi penta 240 νομιζω ειχε..
το πεντα το εχω τεσταρει και στις κωλοτουμπες στα μεγαρα...
και αν θες και κοντο spidi jab το παλιο, μονο που καταργηθηκε.

προσωπικη εμπειρια μακρια απο Astars ξεφτιλιστικε μεσα σε 9 μηνες (ελιωσε στα δαχτυλα αμφω.)

υγ. αμα θες και γνωμη για μηχανακι, V-Strom!! το υπεροπλο!!!

SVX
10/03/2012, 21:33
οταν λες racing εννοεις τουμπανο προστασια , αεριζομενα (χρηση πιστας) και γαμηστερη αισθηση/αφη??


δε θα παινεψω κανενα γαντι...απλα να σου πω,ΚΑΝΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ δερμα kangooro ... τα συνδυαζει ολα κι ειναι και αθανατο

dmf
10/03/2012, 22:27
Βασικά τωρα προσεξα ότι το θες και χειμωνιάτικο. Το δεύτερο γάντι (spidi) βγαινει και σε χειμερινή-αδιαβροχη έκδοση.
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Spidi-Carbo-Winter-Glove-Waterproof/SubProducts/Spidi-Carbo-Winter-Glove-Waterproof-0001

wendigo
17/03/2012, 21:48
Εγώ έχω τα Knox Handroid.
Περί προστασίας ότι και να πούμε είναι περιτό!!!!!!! Ομως ΔΕΝ είναι αδιάβροχα και στο πολύ κρύο κρυώνουν τα χέρια, όπως άλλωστε σε όλα τα αγωνιστικά γάντια. Εχουν φοβερή αίσθηση αλλά δυστυχώς και φοβερή τιμή - απο όπου και να τα πάρεις θα σου στοιχίσουν 200€ με τα μεταφορικά.

dmf
17/03/2012, 23:12
Εγώ έχω τα Knox Handroid.
Περί προστασίας ότι και να πούμε είναι περιτό!!!!!!!

Όντως
http://www.speedzilla.com/forums/street-track/64799-do-not-buy-these-gloves-knox-handroid-gloves.html
http://www.welshbikers.co.uk/forum/motorcycle-glove-reviews/stiching-gone-on-my-knox-handroid-gloves/
http://pnwriders.com/motorcycle-talk/142170-anyone-have-exp-knox-handroid.html
http://www.biker.ie/forum/printthread.php?t=148893&pp=20

DimChios
18/03/2012, 11:59
εγω εχω να πω ενα πραγμα παντως, εν συντομια...λεπτομεριες αυριο

Η αγορα εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα!!! (σωωωωωπα?)

Γυρισα σχεδον ΟΛΑ τα μαγαζια χτες να βρω ενα γαντι απ οσα αναφερατε και οχι μονο! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

Η απαντηση απο ολους ηταν η εξης "το να στοκαρεις racing γαντια και ακριβα τη σημερον ειναι καθαρη αυτοκτονια"
Αποτελεσματικα, δεν υπαρχει καμια ποικιλια σε γαντια (και αλλα ειδη εξοπλισμου).

Αυτα...

Πηρα εν κατακλειδι τα alpinestars GP plus απο Παπασταυρου στα 145 ευρω απο 190 αν θυμαμαι καλα. Οκ, καλο αλλα δεν τρελαινομαι κιολας.
Βαση κακης εμπειριας απο το ατυχημα, και δοκιμαζοντας χτες και ενα των 300 ευρω (ρεπλικα Βαλεντινο) δεν νομιζω να υπαρχει στον κοσμο το γαντι που εχω κατα νου.
Υπαρχει συγκεκριμενο σημειο στο χερι που ΚΑΝΕΝΑ δεν σε προστατευει

bros400pgm
18/03/2012, 12:15
Για πες.

LogOutGoRide
18/03/2012, 12:50
Με γειά τα γάντια ,καλοφόρετα και αχρείαστα.
Για την ιστορία ένα απο τα ζευγάρια που έχω (είχα ) είναι τα spidi strada.
Σε πτώση με περίπου 20χλμ χωρίς να συρθώ ούτε ένα μέτρο, το αριστερό γάντι απέκτησε δύο τρύπες στον μέσο και παράμεσο!.Τα δάχτυλα δεν έπαθαν κάτι αλλά Θα περίμενα μεγαλύτερη προστασία απο ένα γάντι των 70 ευρώ ,την εποχή που το πήρα και δεν θέλω να μάθω τι θα πάθαινε το χέρι μου σε πτώση με περισσότερα χλμ.
Τα γάντια ήταν σχεδόν ολοκαίνουργια,περίπου έξι μήνες μετά την αγορά, χωρίς το παραμικρό σημάδι φθοράς.
Για μένα τα γάντια spidi, δεν υπάρχουν πλέον σαν επιλογή.

melowolem
18/03/2012, 14:49
ειναι λιγο ακριβα αλλα εαν ψαχτεις πολυ στο ιμπει θα βρεισ πολλα με προσφορα.
εχει πολλεσ ενισχυσεις και τα μεταλλα πανω ειναι τιτανιο.


250197

npat
18/03/2012, 19:47
Υπαρχει συγκεκριμενο σημειο στο χερι που ΚΑΝΕΝΑ δεν σε προστατευει

Προφανώς ρε Μήτσο... τι περίμενες δηλαδή. Το ανθρώπινο χέρι έχει δεκάδες αρθρώσεις και οι περισσότερες απ' αυτές χρειάζεται να λειτουργούν ελεύθερα για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το χέρι σου. Το γάντι θα σε προστατέψει κυρίως από την τριβή και ενδεχομένως από κάποιες συγκεκριμένες κρούσεις. Υπάρχουν ένα εκατομμύριο τρόποι με τους οποίους μπορεί να χτυπήσει ένα χέρι για τους οποίους ένα γάντι μπορεί να κάνει από ελάχιστα έως τίποτα. Απαραίτητος ο καλός εξοπλισμός αλλά να έχουμε και ρεαλιστικές προσδοκίες...

Cpt. Haddock
18/03/2012, 19:49
Προφανώς ρε Μήτσο... τι περίμενες δηλαδή. Το ανθρώπινο χέρι έχει δεκάδες αρθρώσεις και οι περισσότερες απ' αυτές χρειάζεται να λειτουργούν ελεύθερα για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το χέρι σου. Το γάντι θα σε προστατέψει κυρίως από την τριβή και ενδεχομένως από κάποιες συγκεκριμένες κρούσεις. Υπάρχουν ένα εκατομμύριο τρόποι με τους οποίους μπορεί να χτυπήσει ένα χέρι για τους οποίους ένα γάντι μπορεί να κάνει από ελάχιστα έως τίποτα. Απαραίτητος ο καλός εξοπλισμός αλλά να έχουμε και ρεαλιστικές προσδοκίες...

+1

Μην την πολυψαχνεις Μητσο, χανεις το χρονο σου. Καλοφόρετα κι αχρειαστα

devil's animal
18/03/2012, 21:19
Πηρα εν κατακλειδι τα alpinestars GP plus απο Παπασταυρου στα 145 ευρω απο 190 αν θυμαμαι καλα. Οκ, καλο αλλα δεν τρελαινομαι κιολας.
Βαση κακης εμπειριας απο το ατυχημα, και δοκιμαζοντας χτες και ενα των 300 ευρω (ρεπλικα Βαλεντινο) δεν νομιζω να υπαρχει στον κοσμο το γαντι που εχω κατα νου.
Υπαρχει συγκεκριμενο σημειο στο χερι που ΚΑΝΕΝΑ δεν σε προστατευει

Δημητρη εχω τα GP plus εδω και 4 χρονια και τα φοραω καθημερινα...χειμωνα-καλοκαιρι...
εχουν αρχισει να ανοιγουν οι ραφες στα δαχτυλα, αλλα σε σχεση με dainese (αντιστοιχων χρηματων) που ειχα ειναι κλασεις ανωτερα.

ακομα καλυτερα ειναι τα GP pro τα οποια τα χρησιμοποιω μονο πιστα...

οπως σου ειπε και ο Νικος δεν υπαρχει κατι το οποιο να σε προστατευει 100%.
σε περιπτωση στραβης ομως αφηνεις το χερι (οπως και το υπολοιπο σωμα) χαλαρο για να εκτονωθει η δυναμη...και ευχεσαι να μην προσκρουσεις σε σταθερο αντικειμενο...

chr1s_86
21/03/2012, 18:12
ειναι λιγο ακριβα αλλα εαν ψαχτεις πολυ στο ιμπει θα βρεισ πολλα με προσφορα.
εχει πολλεσ ενισχυσεις και τα μεταλλα πανω ειναι τιτανιο.




Παιδιά προσοχή στο ebay γιατί κυκλοφορούν και μη-γνήσια...

Stabak
21/03/2012, 18:19
σε περιπτωση στραβης ομως αφηνεις το χερι (οπως και το υπολοιπο σωμα) χαλαρο για να εκτονωθει η δυναμη...και ευχεσαι να μην προσκρουσεις σε σταθερο αντικειμενο...

Τα χερια πρεπει να γινονται γροθιες στην πτωση... και τα χέρια μαζευονται κανονικα στο στηθος στο κουτρουβαλιασμα... δεν τα αφηνουμε ελευθερα δηλαδη οπως το αλλο σωμα, δυσκολα γινεται φυσικα αλλα αυτη ειναι η "ιδανικη" προσπαθεια

melowolem
21/03/2012, 21:17
Παιδιά προσοχή στο ebay γιατί κυκλοφορούν και μη-γνήσια...

μπορει...

αλλα εαν τα βρεισ τα συγκεκριμενα κατω απο τα 100 γιουρα καινουργια ειναι σιγουρα ιμιτες

ledz
21/03/2012, 23:55
Μητσο, στα γαντια μια ειναι η εταιρεια, spidi τελος!!

+599

Εχω τα Carbosix για χειμωνα. Μεχρι να "σπασει" το δερμα ηταν λιγο αβολα, αλλα πλεον ουτε που τα καταλαβαινω.

250634

Κοιταγα και εγω τα Penta αλλα επειδη ηξερα οτι θα τα ειχα και καθημερινα τα γαντια μου φανηκαν υπερβολικα ισως. Τα CarboSix τα πετυχα ebay απο Ιταλια, προηγουμενης χρονιας μοντελο (ελαφρως διαφορετικα χρωματα δηλαδη καμμια αλλη διαφορα) γυρω στα 140ε αν θυμαμαι καλα

Θα τα επαιρνα και στην κοντη εκδοση C6 Coupe για καλοκαιρι αλλα δεν ειναι διατρητα οποτε θα κατευθυνθω προς RaceVent Coupe μαλλον.
C6
250635
RV
250636

Τα πρωτα μου γαντια ηταν τα Strada επισης Spidi τα οποια μετα απο 6 χρονια σκληρης χρησης (καθημερινη μετακινηση, ταξιδια, πιστα, delivery και ενα τρακαρισμα/πτωση) αρχισαν να δειχνουν σημαδια κοπωσης με τη μορφη τρυπας στην ακρη του ενος αντιχειρα. Διατρητα, αρκετα καλες προστασιες, καλο all around γαντακι. Τα ειχα παρει απο το μοτομαρκετ γυρω στα 70ε - τα λεφτα του τα εβγαλε με το παραπανω

ledz
21/03/2012, 23:59
Strada
250637

Εχω και τα Jab-r για προχειρα το καλοκαιρι αλλα δε τα πολυεμπιστευομαι κ θα παρω ενα φουλ δερματινο μεν - κοντο διατρητο δε για το καλοκαιρι
250638

edit - εχω και τα Clover που εστελνε δωρο το bikersbargains.co.uk οταν μου'στειλε τις Sidi μου αλλα το'χω μονο για ταξιδια με πολυυυυ κρυο ή/και βροχη - δε θα'λεγα οτι εχουν καποια ιδιαιτερη προστασια...