PDA

View Full Version : Κλειδαριές ΚΤΜ adventure



Mariner
11/03/2012, 12:06
Πρίν μερικές μέρες τα έφτυσε η κλειδαριά της δεξιάς τάπας βενζίνης και λόγο του ότι είχα ήδη διαφορετικό κλειδί μίζας απο τις υπόλοιπες, δεν ήθελα να αποκτήσω και 3ο κλειδι. Αρχισα να κοιτάω πώς μπορώ να αντικαταστήσω όλο το σετ (μίζα, τεπόζιτα, σέλα). Το σετ απο την ΚΤΜ κοστίζει πάνω απο 400 ευρώ οπότε αποκλείστηκε με την μία. Με λίγο ψάξιμο βρέθηκε πως τις ΟΕΜ κλειδαριές τις κατασκευάζει η Ισπανική Vicma και με λίγο ψάξιμο ακόμα τις βρήκα σαν aftermarket με 120 ευρό στην πόρτα σας :)

http://www.wemoto.com/bikes/ktm/990_adventure_s/06-08/picture/ignition_switch_plus_lock_set/

H φωτογραφία που έχει στο site δεν αντιστοιχεί με τις πραγματικές που σου στέλνουν. Είναι λίγο διαφορετικό το καπάκι του αφαλού στα τεπόζιτα και έχουν διαφορετικό κλειδί αλλα κατα τ'αλλα κάνουν μια χαρά. Αν κάποιος θέλει φωτογραφίες απο το πραγματικό προιόν let me know :)

cheers

gefr
11/03/2012, 12:33
Μπράβο, φοβερή ανακάλυψη.

πυξιδας990
11/03/2012, 12:40
αυτα τα κλειδια που μας δινει η ktm ειναι της πλακας.ηδη στην κεντρικη το ενα μου εχει στραβωσει και χρησιμοποιω το εφεδρικο.μπραβο παντως αρκετα χρησιμο:bigcry::bigcry:

Mariner
11/03/2012, 14:17
Mπορείς να πάρεις κενά κλειδιά απο την ΚΤΜ και να τα κόψεις αντίγραφα απο το κανονικό σου, βρίσκεις κ κάτω απο 10$, ψάξε με το part number 40011166100. Eπίσης άν θυμάμαι καλά κάνουν και κάποια κλειδιά απο Volvo.

gefr
14/03/2012, 18:08
αυτα τα κλειδια που μας δινει η ktm ειναι της πλακας.ηδη στην κεντρικη το ενα μου εχει στραβωσει και χρησιμοποιω το εφεδρικο.

Και εμένα μου στράβωσε αλλά δεν είναι το κλειδί μάπα. Είναι οτι βρίσκει στα γύρω φέρινγκ όταν στρίβει πολύ το τιμόνι. Καλό το κόλπο με τα Βόλβο.