PDA

View Full Version : Kony 2012



gkourv
11/03/2012, 16:52
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Y4MnpzG5Sqc

daz
11/03/2012, 18:22
Τώρα τι είναι αυτό? Δλδ πρέπει να δω ένα βίντεο μισής ώρας για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται? Βαριόσουν να γράψεις δυο λογάκια για όσους δεν ξέρουν τον kony και την ιστορία γύρω απ' το όνομά του?

Αναζητήσεις σκέψεις προβληματισμοί!

Ποιά είναι η θέση σου για την σκοπιμότητα του βίντεο?
Έτσι για να ξεκινήσουμε την συζήτηση δλδ!

Προπαγάνδα ή φιλανθρωπία? Φιλανθρωπία ή ένα καλοστημένο μαρκετιν για να νομιμοποιήσει επεμβάσεις ξένων χωρών εκεί που δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα?

KostasV2
11/03/2012, 18:51
Νόμιζα πως θα μιλούσατε για αμορτισέρ... :p

AUFGEBRACHT
11/03/2012, 18:52
Eίναι η γνωστή "μόδα" να ποστάρεται με τη μία ο,τιδήποτε κυκλοφορεί και κάνει θραύση στα social media κατά το γνωστό κλισέ...Η γενοκτονία στη Ρουάντα, στο Μπουρούντι δεν έτυχαν της ίδιας ευαισθησίας από τους ήσυχους αμερικανούς...Το δε Ανατολικό Νταρφούρ στο Σουδάν δεν το αναφέρω, γιατί μπορεί να συντελείται μια γενοκτονία ακόμα, αλλά πήγε ο ακτιβιστής Clooney κι η Ατζελίνα Ψωλή οπότε η συνείδηση των ευαίσθητων αμερικανικών ψυχών είναι ήσυχη...Το δε βίντεο έχει λέει σκοπό να πείσει τον δυτικό κόσμο να δραστηριοποιηθεί και να επέμβουν οι Η.Π.Α. να συλληφθεί ο στυγνός εγκληματίας πολέμου. Ας καγχάσω σαρκαστικά με υποτιμητικό βλέμμα που λέει κι ο Σέλντον Κούπερ...

AUFGEBRACHT
11/03/2012, 18:55
Τώρα τι είναι αυτό? Δλδ πρέπει να δω ένα βίντεο μισής ώρας για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται? Βαριόσουν να γράψεις δυο λογάκια για όσους δεν ξέρουν τον kony και την ιστορία γύρω απ' το όνομά του?

Αναζητήσεις σκέψεις προβληματισμοί!

Ποιά είναι η θέση σου για την σκοπιμότητα του βίντεο?
Έτσι για να ξεκινήσουμε την συζήτηση δλδ!

Προπαγάνδα ή φιλανθρωπία? Φιλανθρωπία ή ένα καλοστημένο μαρκετιν για να νομιμοποιήσει επεμβάσεις ξένων χωρών εκεί που δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα?


Ρε συ σουπιά είσαι κι εσύ υπερβολικός... Πότε δηλαδή οι ΗΠΑ ας πούμε έκαναν επέμβαση σε ξένες χώρες χωρίς να έχουν καμία αρμοδιότητα;;;

gkourv
11/03/2012, 22:23
Τώρα τι είναι αυτό? Δλδ πρέπει να δω ένα βίντεο μισής ώρας για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται? Βαριόσουν να γράψεις δυο λογάκια για όσους δεν ξέρουν τον kony και την ιστορία γύρω απ' το όνομά του?

Αναζητήσεις σκέψεις προβληματισμοί!

Ποιά είναι η θέση σου για την σκοπιμότητα του βίντεο?
Έτσι για να ξεκινήσουμε την συζήτηση δλδ!

Προπαγάνδα ή φιλανθρωπία? Φιλανθρωπία ή ένα καλοστημένο μαρκετιν για να νομιμοποιήσει επεμβάσεις ξένων χωρών εκεί που δεν έχουν καμιά αρμοδιότητα?

Για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται, ναι προφανώς πρέπει να δεις το video πρώτα, δεν υπάρχει λόγος να περιγράψω εγώ όταν υπάρχει έτοιμο και τα περιγράφει καλύτερα από εμένα, ένα video.

Η σκέψη και ο προβληματισμός ήθελα εκφραστεί αφού δω αν υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα. Πέρα από τη τραγικότητα των γεγονότων που περιγράφει και πέρα από το ερώτημα που πολύ σωστά αναφέρεις "Προπαγάνδα ή φιλανθρωπία", θέλω να σταθώ στο ότι:
Εγώ γιατί δεν είχα ξανακούσει ποτέ για αυτόν τον Kony; Στις ειδήσεις, στις εφημερίδες, στις ενημερωτικές εκπομπές; Τόσο ανηνενημέρωτος είμαι; Πόσο εξίσου τραγικό είναι να μου λένε για το βρακί της μιας και της άλλης και όχι για κάτι τέτοιο...

daz
11/03/2012, 23:18
Ένα βιντεο από μονο του δεν αποτελεί τοπικ σε μοτο φόρουμ. Δεν είναι διαφημιστικό της Honda! Είναι άσχετο με τη θεματολογία περισσότερο και απ' ότι το varadero με το χώμα! :lol:
Ως εκ' τούτου μπορούσες να ρίξεις ένα..

"Χθες, η οργάνωση Ιnvisible Children δημοσίευσε ένα βίντεο διάρκειας μισής ώρας με το οποίο θέλει να εξασφαλίσει η αποστολή τους θα επιτευχθεί. Η οργάνωση ισχυρίζεται ότι κάνοντας τον Κόνι «διάσημο», θα διατηρηθεί η πίεση που ασκείται στους αμερικανούς πολιτικούς ώστε να συνεχίσουν να εγκρίνουν τέτοιου είδους βοήθειες προς την Ουγκάντα".
Πηγή.. http://www.tovima.gr/world/article/?aid=447489

Ώστε να ξέρει ο αναγνώστης περί τίνος πρόκειται και αν γουστάρει να το δει ή όχι! Δεν ήταν ένα βιντεάκι 2-3 λεπτών, αλλά μισής ώρας. Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να γνωρίζει Kony και μέχρι να καταλάβει περί τίνος πρόκειται έχουν περάσει και τα 30. Και σίγουρα αν είχε διάθεση να ενημερωθεί για τον μακελάρη της Ουγκάντα δεν θα είχε μπει στο moto.

Το βρακί πουλάει και το ξέρεις.
Tv δεν βλέπω, οι εφημερίδες το 'γραψαν.

rockobok
11/03/2012, 23:18
Εγώ γιατί δεν είχα ξανακούσει ποτέ για αυτόν τον Kony; Στις ειδήσεις, στις εφημερίδες, στις ενημερωτικές εκπομπές; Τόσο ανηνενημέρωτος είμαι; Πόσο εξίσου τραγικό είναι να μου λένε για το βρακί της μιας και της άλλης και όχι για κάτι τέτοιο...

http://www.inews.gr/30/kentriki-afriki-eisvoli-amerikanon-komantos-me-stocho-ta-petrelaia.htm

Γιατί πιό πριν απλά δεν είχε ενδιαφέρον...

daz
11/03/2012, 23:23
Ρε συ σουπιά είσαι κι εσύ υπερβολικός... Πότε δηλαδή οι ΗΠΑ ας πούμε έκαναν επέμβαση σε ξένες χώρες χωρίς να έχουν καμία αρμοδιότητα;;;

Έλα ντε? :beer: Εδώ τους δίδιμους πύργους κατέβασαν για να "αποκτήσουν αρμοδιότητα"!

gkourv
11/03/2012, 23:26
http://www.inews.gr/30/kentriki-afriki-eisvoli-amerikanon-komantos-me-stocho-ta-petrelaia.htm

Γιατί πιό πριν απλά δεν είχε ενδιαφέρον...

Αποκλείεται!! Για τα παιδιά το κάνουν!!! :)

rockobok
11/03/2012, 23:32
Αποκλείεται!! Για τα παιδιά το κάνουν!!! :)
249695
Tα παιδια....

npat
12/03/2012, 02:07
Πάντως το επίπεδο της προπαγάνδας και της χειραγώγησης στο βιντεάκι είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ. Subtextual εντελώς, λέμε! Εστιασμένο 100% στο συναίσθημα, μηδενικό πολιτικό μήνυμα, ειδικά φτιαγμένο για να τους χλεχλέδες των σόσιαλ μίντια. Κοίτα καλέ, μέχρι και το παιδάκι το κατάλαβε! Αχ, και τι γλυκούλικο που είναι! Αυτός ο κόνυς, τελικά, πρέπει να φτιάχνει πολύ μάπα αμορτισέρ! Θα το βάλω στον τοίχο μου να γίνω κι εγώ μέλος του παγκόσμιου κινήματος που θα αλλάξει τον κόσμο (και μετά θα κάτω φριεντ ρικουεστ στην Αννούλα με τα μεγάλα βυζιά, που της αρέσουν κάτι τέτοια, να δει πόσο ψαγμένος και επαναστατικός είμαι...)

taisteal
12/03/2012, 02:46
Πάντως το επίπεδο της προπαγάνδας και της χειραγώγησης στο βιντεάκι είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ. Subtextual εντελώς, λέμε! Εστιασμένο 100% στο συναίσθημα, μηδενικό πολιτικό μήνυμα, ειδικά φτιαγμένο για να τους χλεχλέδες των σόσιαλ μίντια. Κοίτα καλέ, μέχρι και το παιδάκι το κατάλαβε! Αχ, και τι γλυκούλικο που είναι! Αυτός ο κόνυς, τελικά, πρέπει να φτιάχνει πολύ μάπα αμορτισέρ! Θα το βάλω στον τοίχο μου να γίνω κι εγώ μέλος του παγκόσμιου κινήματος που θα αλλάξει τον κόσμο (και μετά θα κάτω φριεντ ρικουεστ στην Αννούλα με τα μεγάλα βυζιά, που της αρέσουν κάτι τέτοια, να δει πόσο ψαγμένος και επαναστατικός είμαι...)

+10000000

nikos_abel
12/03/2012, 06:43
(και μετά θα κάτω φριεντ ρικουεστ στην Αννούλα με τα μεγάλα βυζιά, που της αρέσουν κάτι τέτοια, να δει πόσο ψαγμένος και επαναστατικός είμαι...)


Λίγα με την Αννούλα μου, έτσι; :smokin:







Άντε μη σου στείλω τίποτα seals και σε κάνουνε σις κεμπάπ :cry:

TROOPER
12/03/2012, 10:20
+1 στον daz.

gkourv εβαλες ενα ονομα για τιτλο και ενα βιντεο μισης ωρας απο κατω χωρις ουτε 3 λεξεις!να πεις ρε αδερφε ενα ''θλιψη για την μαυρη ηπειρο'' να ανοιξει το βιντεακι οποιος θελει.

κανονικα επρεπε να το διαγραψω αλλα μια και καποιοι κανανε τον κοπο να το δουνε και να το σχολιασουνε, το αφηνω.no offence!

:wave2:

nikos_abel
12/03/2012, 10:33
+1 στον daz.

gkourv εβαλες ενα ονομα για τιτλο και ενα βιντεο μισης ωρας απο κατω χωρις ουτε 3 λεξεις!να πεις ρε αδερφε ενα ''θλιψη για την μαυρη ηπειρο'' να ανοιξει το βιντεακι οποιος θελει.

κανονικα επρεπε να το διαγραψω αλλα μια και καποιοι κανανε τον κοπο να το δουνε και να το σχολιασουνε, το αφηνω.no offence!

:wave2:

Ε ναι, για σχόλια σα το δικό μου πρέπει να μείνει, το ξέρω:cry:

TROOPER
12/03/2012, 11:07
Ε ναι, για σχόλια σα το δικό μου πρέπει να μείνει, το ξέρω:cry:

οχι αλλα για του νπατ...

μην αναρωτιεσαι γιατι μενει και το δικο σου.απλα ειναι στο καφενειο :winka:

nikos_abel
12/03/2012, 11:42
οχι αλλα για του νπατ...

μην αναρωτιεσαι γιατι μενει και το δικο σου.απλα ειναι στο καφενειο :winka:

Φαντάζομαι εννοείς το σκέλος με την αννούλα του npat, και όχι το άλλο το ακαταλαβίστικο ε;

Έντιτ :lol:

TROOPER
12/03/2012, 12:16
Φαντάζομαι εννοείς το σκέλος με την αννούλα του npat, και όχι το άλλο το ακαταλαβίστικο ε;

μαλλον για το ακαταλαβιστικο μιλαω :winka:

nikos_abel
12/03/2012, 12:20
μαλλον για το ακαταλαβιστικο μιλαω :winka:

Ναι ρε, δες το έντιτ πιο πάνω:lol: