PDA

View Full Version : Παιδια θα χρειαστω την βοηθεια σας!!



chester24
12/03/2012, 12:54
Εχω επικοινωνησει με εναν τυπο στην Κρητη, για την αγορα ενος 950adv. Ακομα βεβαια δεν εχουμε μιλησει περι οικονομικου. Ουσιαστικα δεν εχει γινει τιποτα ακομη. Απλα θα ηθελα πληροφοριες για το παρακατω μηχανακι, εφοσον γνωριζει καποιος κατι. Ειναι 950 και το εχει κανει Look 990. Και αυτο που μου κινησε την περιεργεια ειναι πως εχει 1η αδεια τον 8 / 2007:confused:. Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας βοηθησει!!

Το μηχανακι ειναι αυτο και βρισκεται στο ρεθυμνο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1909498/

Thanks προκαταβολικα!!!:D:D:D

SoulGR
12/03/2012, 16:18
το συγκερκιμενο μηχανακι απ οτι θυμαμαι το ξερει ενας φιλος,οποτε την ιστορια του την μαθενουμε.πληροφοριες γενικα για το μοντελο δεν ξερω....περιμενε να απαντησει κανενας κατοχος :D

Lioulios
12/03/2012, 16:42
Καταρχήν το μηχανάκι για να γίνει έτσι , έπεσαν πολλά λ7 . Εκτος το λούκ Φοράει φλασάκια,τάπες κτλ που δηλώνει ότι ο κάτοχος ασχολείτε(όχι πάντα βέβαια) .

Πιο συγκεκριμένα όμως και από το χρώμα τις ζάντας καταλαβαίνουμε πως το μηχανάκι ήταν παλιά το γαλάζιο που είναι και μοντέλο 03 .

Τα πλαστικά στο συγκεκριμένο δεν είναι αλλαγμένα για να γίνει look 990 ,αλλά ο κάτοχος τα έχει βάψει !Αυτό το πορτοκαλί ,δεν είναι το πορτοκαλί της ΚΤΜ . Εδώ έχουμε και το θέμα . Βαμμένο μηχανάκι .Κάποιος πρέπει να το δει .
Πολλοί βάφουν τα μηχανάκια τους για την αλλαγή και μόνο χωρίς αυτά να έχουν κάποιο θέμα .Ξέρω τέτοιους , αλλά είναι και μια ευκαιρία από την άλλη να αλλάξεις το χρώμα αν φας μια καλή σούπα και δεν το γλυτώνεις έτσι και αλλιώς . Αν έχει πέσει δεν είναι και το τέλος του κόσμου ,αλλά θα πρέπει να δεις αν δεν έχει πάρει .
Εγώ ας πούμε αν έβαφα το μηχανάκι μου ...γιατί έτσι ! ... θα τράβαγα φωτο από το ξεμοντάρισμα τριψιμο , αστάρωμα ,βάψιμι κτλ ώστε να φαίνεται κάπου .

Πόσο σου το δίνει ;
Τα χλμ αναλογικά με την πραγματική χρονολογία της μοτό είναι εξωφρενικά λίγα (χωρίς να σημαίνει πως ντε και καλά έχει κατεβάσει ) . Σέρβις μπούκ έχει ;


το συγκερκιμενο μηχανακι απ οτι θυμαμαι το ξερει ενας φιλος,οποτε την ιστορια του την μαθενουμε.

Θα ήθελα να την μάθω ...με τρώει η αγωνία.

...Και κάτι άλλο ... Όλα καλά ,όλα ωραία και το χρώμα οκ ,αλλά μηχανάκι που είναι 950 θεωρώ πως είναι μαλακία να γράφει πάνω 990 . Αυτό το αυτο/το δεν χρειαζόταν .

chester24
12/03/2012, 17:51
Ακομη δεν εχουμε μιλησει για το οικονομικο..
Οσον αφορα για το οτι ειναι μοντελο 03 το ξερω γιατι οντως φαινεται απο τις ζαντες.. Αλλα μου ειπε οτι ηταν στοκ και ειχε 1η αδεια το 07!!:eek: Το ειχε λεει ενας σαρανταρης ο οποιος δεν του εκανε χρηση.. Τωρα για το χρωμα με πιανεις αδιαβαστο.. Οσον αφορα το αυτοκολλητο, το βγαζεις και τελος.
Σερβις μπουκ δεν νομιζω να εχει..

@SoulGr.. Περιμενω με αγωνια να μαθω την ιστορια του..

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!!:beer::beer:

Lioulios
12/03/2012, 18:04
Κοιτα , το μηχανάκι εκ 1ης όψης φαίνεται χαρτί !! Δες αν πραγματικά είναι έτσι και πράξε αλαλόγως . Έυχομαι τα καλύτερα .

chester24
12/03/2012, 18:06
Αυτο βλεπω και εγω lioulios!! Σε ευχαριστω και παλι!!:D

dimzan
12/03/2012, 18:13
Το ειχε λεει ενας σαρανταρης ο οποιος δεν του εκανε χρηση..
Σερβις μπουκ δεν νομιζω να εχει..





Κλασσικες απαντησεις που θα ακουσεις απο ενα μαντρά!

SoulGR
12/03/2012, 18:21
απ οτι μου ειπε ο φιλος μου,και ο προηγουμενος μεταχειρισμενο το ειχε παρει,αυτος δεν εχει παισει για τον 1ο δεν ξερει,ητανε λεει η γκρι πριν η θαλασσι δεν ειναι σιγουρος
ο φιλος μου το εχει οδηγησει και λεει δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα

οντως ο προηγουμενος ηταν 40ρης και δεν το πολυκυκλοφορουσε


αν θες να το ελενξεις κατω απ το σπιτι μου εχω εξουσιοδοτημενο κτμ (ηρακλειο μενω)

αν μαθω κατι αλλο θα σε πω

chester24
13/03/2012, 08:35
Καλημερα Soul!!

Thanks για την ενημερωση!! Θα ηθελα επισης κατι σημαντικο κ περιεργο να μαθω.. Μηπως γνωριζει ο φιλος σου αν οντως το μηχανακι εχει 1η αδεια το 07? :confused:

Οσον αφορα το συνεργειο, δυστυχως ειμαι Σαμο και ειναι λιγο δυσκολο. Αν φτασει εκεινη η ωρα βλεπουμε!:winka:

DoctoR_k6
13/03/2012, 08:56
Πολυ ιστορια η υποθεση...Μαλλον να αποφυγεις και να πας αλλου??
Υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες(ΚΤΜ)!!:beer:

Lioulios
13/03/2012, 09:03
Αυτό που έμαθα ...κατά λάθος είναι ότι το μηχανάκι δούλευε με ακράποβιτς ,αλλά πουλήθηκαν στην Πρεβεζα .

SoulGR
13/03/2012, 15:17
Καλημερα Soul!!

Thanks για την ενημερωση!! Θα ηθελα επισης κατι σημαντικο κ περιεργο να μαθω.. Μηπως γνωριζει ο φιλος σου αν οντως το μηχανακι εχει 1η αδεια το 07? :confused:

Οσον αφορα το συνεργειο, δυστυχως ειμαι Σαμο και ειναι λιγο δυσκολο. Αν φτασει εκεινη η ωρα βλεπουμε!:winka:
θα τον ρωτησω αν και δεν νομιζω να το ξερει αυτο....γινεται να αλλαξει ετσι ημερομηνια η αδεια ομως? νομιζω μονο αν εχει ερθει απ εξω....:confused:

SoulGR
13/03/2012, 15:18
Αυτό που έμαθα ...κατά λάθος είναι ότι το μηχανάκι δούλευε με ακράποβιτς ,αλλά πουλήθηκαν στην Πρεβεζα .


ναι μου το ειπε και αυτο αλλα δεν το θεωρησα σημαντικο:look::look:

chester24
13/03/2012, 19:17
θα τον ρωτησω αν και δεν νομιζω να το ξερει αυτο....γινεται να αλλαξει ετσι ημερομηνια η αδεια ομως? νομιζω μονο αν εχει ερθει απ εξω....:confused:

Οχι απλα επειδη αυτος μου ειπε οτι ηταν στοκ, εχει βγαλει 1η αδεια το 07.. Η ημερομηνια δεν αλλαζει ετσι απλα.. Μονο αν ερθει απ' εξω οπως λες η, αν εχει ξεμεινει στην βιτρινα.. Τεσπα.. Θενκς ενυγουεϊ Σοουλ..!! :beer:

Ktm.Prestige
16/03/2012, 08:55
Οχι απλα επειδη αυτος μου ειπε οτι ηταν στοκ, εχει βγαλει 1η αδεια το 07.. Η ημερομηνια δεν αλλαζει ετσι απλα.. Μονο αν ερθει απ' εξω οπως λες η, αν εχει ξεμεινει στην βιτρινα.. Τεσπα.. Θενκς ενυγουεϊ Σοουλ..!! :beer:

Το adv είναι μοντέλο του 2003 , έκατσε βιτρίνα 4 χρονάκια , ταξινομήθηκε 2007 και για αυτό τα λίγα χλμ.

DrBig
16/03/2012, 09:09
Θα ελεγα οχι στα 03-04 μοντελα. Τα νεοτερα εχουν καποιες διαφορες που μετρανε. Για παραδειγμα οι τελευταιοι 950 κινητηρες εχουν καποια σωθικα απο 990 (καλλιτερης ποιοτητας εκκεντροφορους, και αλλα που δεν γνωριζω) οπως και ποιο ισχυρα ψαλιδια. Υπαρχουν περιπτωσεις σπασιματων στο κατω σημειο εδρασης της αναρτησης στο παλιο ντιζαιν.
Το 950SE για παραδειγμα που φοραει τελευταιας γενιας 950 κινητηρα εχει μηδεν κραδασμους, κατι που δεν συμβαινει στα προηγουμενα.

sv9cvk
16/03/2012, 09:34
θα τον ρωτησω αν και δεν νομιζω να το ξερει αυτο....γινεται να αλλαξει ετσι ημερομηνια η αδεια ομως? νομιζω μονο αν εχει ερθει απ εξω....:confused:


Εμενα και στα δυο μηχανακια που εχω φερει απο εξω στην αδεια γραφει ημερομηνια πρωτης αδειας την κανονικη που εγραφε η αδεια του εξωτερικου (1970τοσο!!) οποτε δεν αλλαζει ετσι και αλλιως.
Οσο για την μηχανη αν και μενω Ρεθυμνο βλεπω οτι υπαρχουν πολυ ενημερωμενοι εδω εστω και απο αλλο νομο!!:eyepop::beer:
Βρε δεν παιζεστε :a23:

DrBig
16/03/2012, 09:51
Σερβις μπουκ δεν νομιζω να εχει..


Δεν χρειαζεται να εχει, θα ΠΡΕΠΕΙ να ειναι περασμενα στο συστημα της ΚΤΜ.
Μπορεις να ζητησεις αριθμο πλαισιου και να τα μαθεις απο ΚΤΜ

chester24
16/03/2012, 13:34
Αυτο δεν ηξερα οτι γινεται τοσο απλα.. Αν γινεται ομως, τοτε ειαι στο χερι του μαντρα να μου το δωσει.. ;) Για να πω την αληθεια μου, δεν νομιζω να το επαιρνα το συγκεκριμενο αλλα, με τρωει ο κ@λος μου και θελω να το ψαξω.. Για να δουμε!

Ευχαριστω πολυ ρε guys για τις απαντησεις και την βοηθεια σας!! :beer:

MiltiadisK.D
16/03/2012, 14:32
φιλε chester24 εδω και 5 μηνες περιπου ειμαι καταχος ενος 950 του 2003,κανενα προβλημα μεχρι στιγμης ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ!ακου λοιπον,ειμαι απο κρητη κοντα στο ρεθυμνο,ειχα μιλησει με το παληκαρι(νικος) πριν το παει στο μαντρα μιας και η αγγελια στο car.gr ειναι πανω απο 7 μηνες γιατι με ενδιεφερε και εμενα τοτε,ο ανθρωπος φανηκε μια χαρα και οντως φορουσε acrapovic τελικα τα οποια και πουλησε ξεχωριστα και αυτοματως το αποκλεισα απο τη λιστα μου γιατι μου φαινοταν ακριβο χωρις εξατμισεις,τωρα το μοντελο ειναι η του 2003 η του 2004,μου ειχε πει οτι το εβαψε καθαρα για αισθητικους λογους και οτι ηταν το ασημι-μπλε οπως βλεπεις και απο τα στεφανια του,ο ανθρωπος φανηκε μια χαρα!τωρα ο μαντρας το πουλουσε 6500,το θεωρω τσιμπημενο,ας φορουσε τουλαχιστον τα τελικα,ποσο το κρατησε δλδ?τσεκαρε με αριθμο πλαισιου και κινητηρα στην μαμα ΚΤΜ να το διασταυρωσεις και αποφασιζεις οταν σου πει και την τελικη τιμη,παντως φαινεται καλο,the choise is yours!πρωτη αδεια το 2007 γινεται οπως ειπε και ο ktmprestige γιατι πιθανον ηταν stock ελπιζω νασαι βοηθησα.:wave2:

SoulGR
16/03/2012, 16:02
Εμενα και στα δυο μηχανακια που εχω φερει απο εξω στην αδεια γραφει ημερομηνια πρωτης αδειας την κανονικη που εγραφε η αδεια του εξωτερικου (1970τοσο!!) οποτε δεν αλλαζει ετσι και αλλιως.
Οσο για την μηχανη αν και μενω Ρεθυμνο βλεπω οτι υπαρχουν πολυ ενημερωμενοι εδω εστω και απο αλλο νομο!!:eyepop::beer:
Βρε δεν παιζεστε :a23:

εμενα το μπροσακι ειναι μοντελο 88 και γραφει πρωτη αδεια το 99 αρα ισως να παιζει ρολο και απο που γινεται η εισαγωγη?who knows :P

:beer::beer:

Sapadak
16/03/2012, 16:08
εμενα το μπροσακι ειναι μοντελο 88 και γραφει πρωτη αδεια το 99 αρα ισως να παιζει ρολο και απο που γινεται η εισαγωγη?who knows :P

:beer::beer:

Μεχρι καποια χρονολογια εισαγωγων δε φαινοταν (ετσι εχει γλιτωσει φιλος τα ακριβα τελη που ειχαν θεσπιστει περσυ)

Οτι ηρθε μεχρι το 2005-2006(αν θυμαμε καλα) και πισω δε φαινοταν στην αδεια που εβγαινε στην Ελλαδα του ποτε ειναι η πρωτη αδεια πχ στη Γερμανια.
Απο εκει και μετα φαινεται οτι ειναι πχ 1ης αδειας 1999(στη Γερμανια πχ) και 1η αδεια στην Ελλαδα 2009 (που το εκτελωνησαμε)

Lioulios
16/03/2012, 21:15
Οσο για την μηχανη αν και μενω Ρεθυμνο βλεπω οτι υπαρχουν πολυ ενημερωμενοι εδω εστω και απο αλλο νομο!!:eyepop::beer:
Βρε δεν παιζεστε :a23:
Εγώ εν το μεταξύ ότι ξέρω , τα ξέρω από άνθρωπο εκτός νησιού .