PDA

View Full Version : απορια για λαστιχα michelin



xristos 400
12/03/2012, 13:09
καλησπερα στο φορουμ..!!
θελω νεα μου πειτε εντυπωσεις οσοι γνωριζεται για το λαστιχο της michelin power pure..
ειναι για r6 του 05 κ η χρηση που κανω ειναι πιο πολυ αθηνα-πειραια, καμια παραλιακη κ σπανια καμια μεγαλη βολτα...θα τα βαλω αυριο αλλα ειμαι προβληματισμενος γιατι οι μισοι μου λενε με τιποτα michelin....εσεις τι λετε?????

alexxxcbr
12/03/2012, 13:15
Το ιδιο.Μακρυα.Τοσες μαρκες υπαρχουν.


:wave2:

sniper
12/03/2012, 13:16
Mια χαρά είναι τα Power απλά δεν είναι για την χρήση που το θες.

xristos 400
12/03/2012, 13:19
λες??σκεφτομουν για μετζελερ μ5 αλλα μου ειπε οτι ειναι τεχνολογια 2 ετων ενω τα μισελεν ειναι λεει ειναι με κεβλαρ....τι λαστιχο εχεις να μου προτεινεις????

sniper
12/03/2012, 13:22
λες??σκεφτομουν για μετζελερ μ5 αλλα μου ειπε οτι ειναι τεχνολογια 2 ετων ενω τα μισελεν ειναι λεει ειναι με κεβλαρ....τι λαστιχο εχεις να μου προτεινεις????

Τα λάστιχα που σκέφτεσαι, με τις διαδρομές που είπες ότι κάνεις, θα τα τετραγωνίσεις και θα τα πετάξεις σύντομα.

Πάρε κάτι πιο τουριστικό.

xristos 400
12/03/2012, 13:30
εχω τωρα τουριστικα κ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος σε στροφες...γι αυτο σκεφτομουν κατι τετοιο για να μπορω να μπω σε καμια στροφη κ κανα σκ σε πιστα που θελω...

sniper
12/03/2012, 13:34
εχω τωρα τουριστικα κ δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος σε στροφες...γι αυτο σκεφτομουν κατι τετοιο για να μπορω να μπω σε καμια στροφη κ κανα σκ σε πιστα που θελω...

Πιστα δεν είχες πει..

ΟΚ, σκέψου και τα racetec της Metzeler, όχι τα Μ5.

TROOPER
12/03/2012, 13:40
η τα κορσα 3

xristos 400
12/03/2012, 13:40
οκ θα τα δω αυριο κ τα 2 απο κοντα κ θα δω...ευχαριστω πολυ....

xristos 400
12/03/2012, 13:43
απο βροχη ξερεις τι λενε κ τα 2???

TROOPER
12/03/2012, 13:45
απο βροχη ξερεις τι λενε κ τα 2???

τα κορσα μπορω να τα χαρακτηρισω σαν το καλυτερο all around λαστιχο που εχω φορεσει.τα μετζελερ δεν τα εχω δοκιμασει καθολου.

sniper
12/03/2012, 13:55
τα κορσα μπορω να τα χαρακτηρισω σαν το καλυτερο all around λαστιχο που εχω φορεσει.τα μετζελερ δεν τα εχω δοκιμασει καθολου.

Δεν ξέρω για τα Corsa αλλά τα racetec ή όποιο άλλο λάστιχο "πίστας" δεν είναι κι ότι καλύτερο για βροχή. (τώρα θ' αρχίσουμε τα τι σημαίνει βροχή, πόσα χιλ βροχής αντέχουν και σε ποια ταχύτητα και ποια μαξ κλίση κλπ). Αν δε έχεις μπει πίστα και το μπροστά έχει γεμίσει σβόλους από κακή χρήση εντός της πίστας, τότε κανένα λάστιχο (μέχρι να φύγουν οι κόμποι) δεν κάνει για βροχή.

Τα racetec είναι το καλύτερο λάστιχο πιστας που έχω δοκιμάσει μαζί με τα dragon

TROOPER
12/03/2012, 13:59
Δεν ξέρω για τα Corsa αλλά τα racetec ή όποιο άλλο λάστιχο "πίστας" δεν είναι κι ότι καλύτερο για βροχή. (τώρα θ' αρχίσουμε τα τι σημαίνει βροχή, πόσα χιλ βροχής αντέχουν και σε ποια ταχύτητα και ποια μαξ κλίση κλπ). Αν δε έχεις μπει πίστα και το μπροστά έχει γεμίσει σβόλους από κακή χρήση εντός της πίστας, τότε κανένα λάστιχο (μέχρι να φύγουν οι κόμποι) δεν κάνει για βροχή.

συμφωνω σε ολα.

απλως να πω οτι τα κορσα 3 δεν ειναι λαστιχα πιστας.

sapila racing
12/03/2012, 14:05
Δεν ξέρω για τα Corsa αλλά τα racetec ή όποιο άλλο λάστιχο "πίστας" δεν είναι κι ότι καλύτερο για βροχή. (τώρα θ' αρχίσουμε τα τι σημαίνει βροχή, πόσα χιλ βροχής αντέχουν και σε ποια ταχύτητα και ποια μαξ κλίση κλπ). Αν δε έχεις μπει πίστα και το μπροστά έχει γεμίσει σβόλους από κακή χρήση εντός της πίστας, τότε κανένα λάστιχο (μέχρι να φύγουν οι κόμποι) δεν κάνει για βροχή.

Τα racetec είναι το καλύτερο λάστιχο πιστας που έχω δοκιμάσει μαζί με τα dragon

Tα CorsaIII και τα Corsa τα απλά ειναι πολύ καλά λάστιχα για πόλη αλλά και σπορ οδήγηση, και πανε καλά και στην πίστα.
Σε σχεση με αυτό που εγραψες για την βροχή, η δική μου εμπειρία λέει οτι οποιοδήποτε λάστιχο εχει παει πίστα κι εχει ανεβασει γερές θερμοκρασίες, ποτέ δεν θα είναι το ίδιο με πριν στην βροχή. Την εχω γλυτώσει στο τσακ καποιες φορές που έχασα το πίσω άτσαλα γιατί δεν το περίμενα.

byron
12/03/2012, 15:02
Τα racetec είναι καλά (αν και κάποιοι δεν τα θέλουν ούτε ζωγραφιστά) για πίστα, δεν ξέρω αν είναι για τις διαδρομές που λέει ο φίλος καλά. Όπως κάθε λάστιχο με προσανατολισμό στην γρήγορη οδήγηση, θέλει ζέσταμα πριν αρχίσει να κρατάει.

Στα + του η τρομερή τιμή (210-220 το σετ)

sniper
12/03/2012, 15:09
Προς τους αξιότιμους κυρίους συντρόφους παραπάν:

Ο φίλος μας θέλει ένα λάστιχο για Αθήνα-Πειραιά, Παραλιακή, σπάνια βόλτα και καμιά πίστα..
Επειδή δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να του πως να πάρει τουλάχιστον ένα σετ (διαφορετικό) για κάθε χρήση που λέει, του προτείνω κάτι που απο την δική μου εμπειρία (άλλωστε γνώμες ρωτάει, κι όλοι έχουμε απο μία, κάποιοι παραπάνω :lol: ) κάτι που θα του κάνει. Άλλωστε με το R6 δεν θα το φάει το λάστιχο (εκτός αν μας κρύβει τίποτα ανοιγματα, burn out κλπ). Για να το ζεστάνει μέσα στην πόλη.. αυτό το αφήνουμε στην άκρη.

Για την βροχή.. όλοι μας έχουμε κάποια ιστορία φρίκης...

arazw.ara.zw
12/03/2012, 15:55
Φίλε μου όποιο και να βάλεις από την κατηγορία supersport θα σε καλύψει!!Θέλεις power pure,θέλεις sportec m5,θέλεις diablo rosso corsa (τα corsa III τέλος,μόνο ο,τι υπάρχει σε στοκ) στο δρόμο δεν θα καταλάβεις ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους με τη χρήση που λες οτι θα κάνεις....
Άποψη μου βάλε όποιο βρεις στην καλύτερη τιμή....
Προσφορές πάντως έχουν βγει τα power,power 2ct και τα sportec m3 σαν παλιότερα μοντέλα!!!

dmf
12/03/2012, 16:05
Τα power pure έχουν μεσαία γόμα σε μια πολύ λεπτή λωρίδα στο κέντρο του πίσω ελαστικού, άρα σε παρατεταμένες ευθειες με υψηλές ταχύτητες, θα τετραγωνίσουν. Τα power 2ct αντίθετα έχουν πιο φαρδιά λωρίδα μεσαιας σκληρότητα στο κέντρο, και κατ'επεκταση πιο στενές πλάγιες λωρίδες με μαλακή γόμα. Οπότε ίσως θα έπρεπε να πάρεις αυτά. Ειναι και αρκετα πιο φτηνα..

alexxxcbr
12/03/2012, 17:33
M5 και εισαι αρχοντας.Kανουν τα παντα και κρατανε υπεροχα.Μη βαλεις γομες αν δεν πας τακτικα πιστα.


:beer:

xristos 400
12/03/2012, 17:50
εγινε ρε παιδια..αυριο που θα παω θα τα δω κ απο κοντα κ αναλογως κ την τιμη βλεπουμε.
αρα ειναι το power pure,to corsa k to racetec..ευχαριστω ολους για την βοηθεια...!!

byron
12/03/2012, 18:56
εγινε ρε παιδια..αυριο που θα παω θα τα δω κ απο κοντα κ αναλογως κ την τιμη βλεπουμε.
αρα ειναι το power pure,to corsa k to racetec..ευχαριστω ολους για την βοηθεια...!!

Βασικά δεν είπαμε ακριβώς αυτό, αλλά τεσπα...:lol:

Στη θέση σου θα έβαζα Μ5. Είχα το Μ3 και ήταν εξαιρετικό λάστιχο, που βγάζει και αρκετά (πολλά περισσότερα απ΄τα παραπάνω) χλμ. Θα σε καλύψει 100%, μιας και η χρήση τους σε πίστα θα είναι περιστασιακή.
Και στην πίστα ή στα "πιστάκια" κρατάνε πολύ καλά, απλά σε προειδοποιούν με μια νευρικότητα όταν αρχίζεις και πιέζεις αρκετά. Υποθέτω οτι το Μ5 θα ειναι καλύτερο. Τα racetec που έχω πάνω, είναι super για σβέλτη οδήγηση αλλά έχω φάει και ένα-δυο γλιστρήματα χωρίς να το περιμένω.

npat
12/03/2012, 19:06
Εγώ πάντως παιδιά και με το Pilot Power 2CT είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και στο στεγνό ΚΑΙ στο βρεγμένο. Το Μ5 το είχα φορέσει στο CBF (όπως και το Pilot Power) και, ενώ έχω πολύ καλές εντυπώσεις απ' το Μ5, συγκριτικά προτιμούσα το Power. Ίσως να είναι και θέμα κορώνας (που στο Power είναι σαφώς πιο απότομη). Ίσως να είναι και ότι το Power (μου φαίνεται, τουλάχιστον) προειδοποιεί νωρίτερα και πιο γλυκά. Ξέρω γω...

Τα λέω αυτά γιατί πλέον το Power 2CT το βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές.

ANDREAS3127
13/03/2012, 10:32
Για τσεκαρισε και αυτα:http://www.conti-bike.co.uk/default.asp?spid=2

Πιστευω οτι θα εκπλαγεις!!:a55:

kostas777
13/03/2012, 16:20
νομίζω ότι τα power pure είναι μια χαρά. είναι βέβαια το top end της "hyper sport" σειράς (δηλαδή 20% track αντί 15% του 2CT). αλλά αν σε ενδιαφέρουν πιο πολύ οι επιδόσεις από το κόστος, πάρ' τα. το 2CT είναι μια πιο λογική επιλογή, αλλά δεν νομίζω να σου κρατήσει και τόσο παραπάνω. τα power pure είναι 1 κιλό ελαφρύτερα, που στον δρόμο θεωρητικά μεταφράζονται σε περισσότερα, έως 8 κιλά, που ισοδυναμεί περίπου με το κέρδος που έχεις αν βάλεις ζάντες μαγνησίου των 3000 ευρώ, όπως έχω διαβάσει κάπου. και στο βρεγμένο κρατάνε μια χαρά (ανάλογα βέβαια τι εννοούμε, μιλάω για κανονική χρήση δρόμου).

TROOPER
14/03/2012, 07:38
........... diablo rosso corsa (τα corsa III τέλος,μόνο ο,τι υπάρχει σε στοκ)............

+1000.

εχεις απολυτο δικιο!

:a10:

byron
14/03/2012, 08:16
τα power pure είναι 1 κιλό ελαφρύτερα, που στον δρόμο θεωρητικά μεταφράζονται σε περισσότερα, έως 8 κιλά, που ισοδυναμεί περίπου με το κέρδος που έχεις αν βάλεις ζάντες μαγνησίου των 3000 ευρώ, όπως έχω διαβάσει κάπου.

΄το μειωμένο μη αναρτώμενο βάρος βοηθά, αλλά τα 8 κιλά και το ισοδύναμο με ζάντες μαγνησίου είναι παραμύθια.
Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει την αβάσταχτη ελαφρότητα :lol: και την συμπεριφορά που αποκτά η μοτό με ζάντες μαγνησίου, είναι να μπουν ζάντες μαγνησίου. :wave2:

arazw.ara.zw
14/03/2012, 09:13
΄το μειωμένο μη αναρτώμενο βάρος βοηθά, αλλά τα 8 κιλά και το ισοδύναμο με ζάντες μαγνησίου είναι παραμύθια.
Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει την αβάσταχτη ελαφρότητα :lol: και την συμπεριφορά που αποκτά η μοτό με ζάντες μαγνησίου, είναι να μπουν ζάντες μαγνησίου. :wave2:



Φοράω τώρα σε cbf-600 τα pure....Εντάξει είναι σίγουρο πως δεν άλλαξα ζάντες αλλά μια πιο ελαφριά αίσθηση την έχει το μηχανάκι.Ίσως να είναι και πιο εμφανής στο cbf επειδή είναι βαρύ και αρκετά μακρύ σε σχέση με ένα supersport και σε συνδυασμό με την πολύ γρήγορη κορώνα έχει διαφορά στην αίσθηση από τα sportattack που φορούσα πριν...

Σε πραγματικό κράτημα στο δρόμο όμως ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές, ούτε από τα continental ούτε από τα άλλα της κατηγορίας.Αυτό που παρατήρησα εγώ πάντως είναι μια πιο άμεση αντίδραση στο πλάγιασμα,αλλά και ένα δύο κουνηματάκια που ποτέ δεν είχα με τα sportattack...Τώρα ποια μου ταίριαξαν περισσότερο θα το αποφασίσω σε ένα χρόνο από τώρα για να δω και την απόδοση των michelin σε βάθος χρόνου.

Θεωρώ πάντως πως στο δρόμο οι διαφορές είναι ελάχιστες και το μόνο που μπορούμε να καταλάβουμε είναι η διαφορές στην κορώνα του ελαστικού αφού όλες οι εταιρείες,όσων αφορά τις γόμες και το κράτημα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους!!!

byron
14/03/2012, 10:10
Φοράω τώρα σε cbf-600 τα pure....Εντάξει είναι σίγουρο πως δεν άλλαξα ζάντες αλλά μια πιο ελαφριά αίσθηση την έχει το μηχανάκι.Ίσως να είναι και πιο εμφανής στο cbf επειδή είναι βαρύ και αρκετά μακρύ σε σχέση με ένα supersport και σε συνδυασμό με την πολύ γρήγορη κορώνα έχει διαφορά στην αίσθηση από τα sportattack που φορούσα πριν...

Σε πραγματικό κράτημα στο δρόμο όμως ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές, ούτε από τα continental ούτε από τα άλλα της κατηγορίας.Αυτό που παρατήρησα εγώ πάντως είναι μια πιο άμεση αντίδραση στο πλάγιασμα,αλλά και ένα δύο κουνηματάκια που ποτέ δεν είχα με τα sportattack...Τώρα ποια μου ταίριαξαν περισσότερο θα το αποφασίσω σε ένα χρόνο από τώρα για να δω και την απόδοση των michelin σε βάθος χρόνου.

Θεωρώ πάντως πως στο δρόμο οι διαφορές είναι ελάχιστες και το μόνο που μπορούμε να καταλάβουμε είναι η διαφορές στην κορώνα του ελαστικού αφού όλες οι εταιρείες,όσων αφορά τις γόμες και το κράτημα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους!!!

Συμφωνώ με όσα λές. Η βασική διαφορά στην αίσθηση προέρχεται από το πόσο πιο απότομη είναι η κορώνα μεταξύ των ελαστικών, που συνοδεύεται από μια αίσθηση "ελαφρότητας". Τα πλήν στα ελαστικά με γρήγορο V, είναι αυτά που ανέφερες όπως και το οτι μπορούν να βγάλουν ταλαντωση στα πολλά χλμ.

Η αίσθηση των ελαφρύτερων ζαντών είναι διαφορετική, καθώς φαίνεται στις αλλαγές κατεύθυνσης στην επιτάχυνση, στην λειτουργία των αναρτήσεων κλπ.

mikRRopixel
14/03/2012, 10:33
Από δική σας εμπειρία ή από ότι έχετε ακούσει, τα bridgestone BT-016 pro θα τα προτείνατε στο φίλο?

arazw.ara.zw
14/03/2012, 10:36
Πραγματικά δε διαφωνούμε πουθενά.....Μου δίνει την αίσθηση λοιπόν ότι και στις αλλαγές κατεύθυνσης είναι καλύτερο και ότι οι αναρτήσεις δουλεύουν λίγο καλύτερα και σε συνδυασμό με τη γρήγορη κορώνα βλέπω αρκετή διαφορά!!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το λάστιχο δίνει την αίσθηση ότι κάνει σε κάποιο βαθμό αυτό που ισχυρίζεται η michelin για το μειωμένο βάρος!!Α και ο σκελετός τους είναι λίγο σκληρότερος από τα pilot power που είχα οδηγήσει παλιότερα!!

arazw.ara.zw
14/03/2012, 10:43
Από δική σας εμπειρία ή από ότι έχετε ακούσει, τα bridgestone BT-016 pro θα τα προτείνατε στο φίλο?


Σαν λάστιχο ναι.Η τιμή τους είναι λίγο τσιμπημένη και η bridgestone έβγαλε τώρα τα s20r πoυ θα τα αντικαταστήσουν σταδιακά...Γνώμη γι'αυτά δεν έχω....Η bridgestone πάντως λέει πως είναι βελτιωμένα παντού (δεν θα μπορούσε να λέει κάτι άλλο ούτως ή άλλως)

ANDREAS3127
14/03/2012, 12:27
Φοράω τώρα σε cbf-600 τα pure....Εντάξει είναι σίγουρο πως δεν άλλαξα ζάντες αλλά μια πιο ελαφριά αίσθηση την έχει το μηχανάκι.Ίσως να είναι και πιο εμφανής στο cbf επειδή είναι βαρύ και αρκετά μακρύ σε σχέση με ένα supersport και σε συνδυασμό με την πολύ γρήγορη κορώνα έχει διαφορά στην αίσθηση από τα sportattack που φορούσα πριν...

Σε πραγματικό κράτημα στο δρόμο όμως ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές, ούτε από τα continental ούτε από τα άλλα της κατηγορίας.Αυτό που παρατήρησα εγώ πάντως είναι μια πιο άμεση αντίδραση στο πλάγιασμα,αλλά και ένα δύο κουνηματάκια που ποτέ δεν είχα με τα sportattack...Τώρα ποια μου ταίριαξαν περισσότερο θα το αποφασίσω σε ένα χρόνο από τώρα για να δω και την απόδοση των michelin σε βάθος χρόνου.

Θεωρώ πάντως πως στο δρόμο οι διαφορές είναι ελάχιστες και το μόνο που μπορούμε να καταλάβουμε είναι η διαφορές στην κορώνα του ελαστικού αφού όλες οι εταιρείες,όσων αφορά τις γόμες και το κράτημα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους!!!

Εγω παντως με τα sportattack ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!Αν και ημουν υπερ της μισελεν εχω παθει πλακα με τα conti!!η μηχανη τα φορουσε οταν την πηρα και δεν περιμενα τετοια συμπεριφορα απο λαστιχα του 08 τα οποια οπως καταλαβενετε θελουν επειγοντος (σχετικο)αλλαγη!!Κανενα γλυστρημα ,κουνημα και παντα σου δινουν ασθημα ασφαλειας!!!
Και μαλλον παλι αυτα θα βαλω spοrt attack 2

kostas777
14/03/2012, 17:06
΄το μειωμένο μη αναρτώμενο βάρος βοηθά, αλλά τα 8 κιλά και το ισοδύναμο με ζάντες μαγνησίου είναι παραμύθια.
Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσει την αβάσταχτη ελαφρότητα :lol: και την συμπεριφορά που αποκτά η μοτό με ζάντες μαγνησίου, είναι να μπουν ζάντες μαγνησίου. :wave2:

αυτά που έγραψα, τα διαβάζεις σε άρθρα παρουσίασης, ή τεστ, ή διαφημιστικά (που μάλλον είναι το ίδιο και τα τρία), γιαυτό και ανέφερα ότι τα έχω «διαβάσει κάπου», γιατί δεν μπορώ μόνος μου να διαπιστώσω κατά πόσον είναι αληθή ή όχι. ούτε σημαίνει ότι πάω να τα πάρω έχοντας διαβάσει μόνο τα παραπάνω (γιατί διάβαζα επί μέρες επί ώρες πριν πάω να πάρω λάστιχα.. φυσικά πριν πάω να πάρω κάτι, έχω διαβάσει μέχρι και τι έγραψε το μυρμήγκι που έκατσε πάνω κατά λάθος). επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω, γιατί με το που πήρα το μηχανάκι του τα φόρεσα. μπορείς όμως εσύ με σιγουριά και επιστημονικώς τεκμηριωμένα να αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι;

byron
14/03/2012, 18:34
αυτά που έγραψα, τα διαβάζεις σε άρθρα παρουσίασης, ή τεστ, ή διαφημιστικά (που μάλλον είναι το ίδιο και τα τρία), γιαυτό και ανέφερα ότι τα έχω «διαβάσει κάπου», γιατί δεν μπορώ μόνος μου να διαπιστώσω κατά πόσον είναι αληθή ή όχι. ούτε σημαίνει ότι πάω να τα πάρω έχοντας διαβάσει μόνο τα παραπάνω (γιατί διάβαζα επί μέρες επί ώρες πριν πάω να πάρω λάστιχα.. φυσικά πριν πάω να πάρω κάτι, έχω διαβάσει μέχρι και τι έγραψε το μυρμήγκι που έκατσε πάνω κατά λάθος). επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω, γιατί με το που πήρα το μηχανάκι του τα φόρεσα. μπορείς όμως εσύ με σιγουριά και επιστημονικώς τεκμηριωμένα να αποδείξεις ότι δεν είναι έτσι;

To "παραμύθια" δεν πήγαινε προφανώς σε εσένα, αλλά σε αυτό που διάβασες (και δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνεις για όσα λέει το marketing).
Η αφαίρεση του 1 κιλού (και στην άκρη των μαζών) σίγουρα βοηθάει. Το οτι ισοδυναμεί με μείωση 8 κιλών και έχει εφάμιλλο αποτέλεσμα με την αντικατάσταση ζαντών μαγνησίου που στοιχίζουν 3.000€ δεν νομίζω οτι χρειάζεται τεκμηριωμένη επιστημονικά απάντηση.
Τουλαχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για το ισοδύναμο αποτέλεσμα της μείωσης του μη αναρτώμενου βάρος Χ κιλά αίσθησης. Σίγουρα όμως δεν μπορεί να είναι Χ 8 γιατί μια αλλαγή ζαντών που θα είχε όφελος 5-6 κιλά θα μεταφραζόταν σε -40 - 50 κιλά αίσθησης, κάτι που δεν συμβαίνει (και δεν ξέρω πως μπορεί να μετρηθεί...).
Το οτι οι ζάντες ελαφρού κράματος + κεραμικά/carbon δισκόφρενα + κούφιους άξονες + carbon οπουδήποτε + ψαλίδια μαγνησίου εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται στην αγωνιστική οδήγηση, μάλλον αποδεικνύει οτι τα κατά 1 κιλό ελαφρύτερο ελαστικό δεν έχει ισοδύναμο αποτέλεσμα.

kostas777
14/03/2012, 19:36
To "παραμύθια" δεν πήγαινε προφανώς σε εσένα, αλλά σε αυτό που διάβασες (και δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνεις για όσα λέει το marketing).


δεν θυμώνω, απλώς ρωτάω να μάθω γιατί το λες. γιατί θέλω να ξέρω. γιατί αν ένας άνθρωπος στον κόσμο αμφισβητεί τα λεγόμενα της michelin, πρέπει να ξέρει τι λέει και να μπορεί να το αποδείξει για να τον πάρω στα σοβαρά. τουτέστιν, να λάβω υπόψη μου τη γνώμη του για την επιλογή μου. γιατί και εγώ εύκολα μπορώ να πω «ναι καλά, ό,τι πείτε», αλλά αν δεν μπορώ να το αποδείξω, κάνω μια τρύπα στο νερό.


Η αφαίρεση του 1 κιλού (και στην άκρη των μαζών) σίγουρα βοηθάει. Το οτι ισοδυναμεί με μείωση 8 κιλών και έχει εφάμιλλο αποτέλεσμα με την αντικατάσταση ζαντών μαγνησίου που στοιχίζουν 3.000€ δεν νομίζω οτι χρειάζεται τεκμηριωμένη επιστημονικά απάντηση.

κατ'αρχήν έκανα λάθος στη μείωση.. επρόκειτο για λίβρες όχι κιλά, αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία, για εμάς που δεν ξέρουμε το ίδιο είναι ;)

θα γράψεις το ίδιο και σε σχόλιο στους παρακάτω κυρίους;

http://www.motorcycle-usa.com/402/10764/Motorcycle-Article/Michelin-Power-Pure-Tire-Review.aspx
http://masonracintires.com/products/power-pure-tires.aspx
http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/mc_tested/122_1009_michelin_power_pure_sport_tires/index.html
http://www.ducatinewstoday.com/2010/11/michelin-power-pure-review/

θεωρείς ότι είναι άσχετοι, λένε παπαριές, ή τα παίρνουν από τη Michelin;


Τουλαχιστον εγώ δεν έχω διαβάσει πουθενά για το ισοδύναμο αποτέλεσμα της μείωσης του μη αναρτώμενου βάρος Χ κιλά αίσθησης. Σίγουρα όμως δεν μπορεί να είναι Χ 8 γιατί μια αλλαγή ζαντών που θα είχε όφελος 5-6 κιλά θα μεταφραζόταν σε -40 - 50 κιλά αίσθησης, κάτι που δεν συμβαίνει (και δεν ξέρω πως μπορεί να μετρηθεί...).
Το οτι οι ζάντες ελαφρού κράματος + κεραμικά/carbon δισκόφρενα + κούφιους άξονες + carbon οπουδήποτε + ψαλίδια μαγνησίου εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται στην αγωνιστική οδήγηση, μάλλον αποδεικνύει οτι τα κατά 1 κιλό ελαφρύτερο ελαστικό δεν έχει ισοδύναμο αποτέλεσμα.

τα κιλά αίσθησης δεν τα καταλαβαίνω. αυτό που εννόησα και που πιθανώς να μην κατάλαβες, πάντα με βάση όσα έχω διαβάσει χωρίς να έχω δυνατότητα να κάνω μετρήσεις, είναι ότι επιτυγχάνεις το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που θα είχες αν έδινες 3000 ευρώ για ελαφριές ζάντες με άλλα πιο βαριά λάστιχα. σίγουρα δεν κερδίζεις 80 κιλά και δεν είναι το βάρος της μηχανής αυτό που μας ενδιαφέρει εν προκειμένω, αλλά η περιστρεφόμενη μάζα. οπότε αισθάνσαι το μηχανάκι πιο ελαφρύ στις αλλαγές κατεύθυνσης, πιο ευαίσθητο και πιο γρήγορο. για τον ίδιο λόγο θα βάλεις κάρμπον ζάντες και φρένα.
δεν σημαίνει ότι θα βάλεις τα P.P. και μετά καθάρισες, δεν χρειάζεσαι ζάντες, φρένα κλπ.. , αν μιλάμε για αγώνες. άσε που στους αγώνες δεν θα βάλεις αυτά, αλλά τα power one. μιλάμε για το καθημερινό μηχανάκι που ΔΕΝ χρειάζεται ζάντες, φρένα, ψαλίδια κλπ. από κάρμπον, ούτε και υπάρχει σοβαρός λόγος να τα βάλεις και να ξοδέψεις μια περιουσία.

byron
14/03/2012, 22:46
δεν θυμώνω, απλώς ρωτάω να μάθω γιατί το λες. γιατί θέλω να ξέρω. γιατί αν ένας άνθρωπος στον κόσμο αμφισβητεί τα λεγόμενα της michelin, πρέπει να ξέρει τι λέει και να μπορεί να το αποδείξει για να τον πάρω στα σοβαρά. τουτέστιν, να λάβω υπόψη μου τη γνώμη του για την επιλογή μου. γιατί και εγώ εύκολα μπορώ να πω «ναι καλά, ό,τι πείτε», αλλά αν δεν μπορώ να το αποδείξω, κάνω μια τρύπα στο νερό.


Oκ, να σου πω την γνώμη μου. Οι αντιρρήσεις μου αφορούν την μείωση κατά 8 κιλά που έγραψες, γιατί αν είχες γράψει 2,7 δεν θα διαφωνούσαμε. Τα αντίστοιχα κιλά τελικά είναι ισοδύναμα με 2,7 από τροχούς ή 3,6 αν μιλάμε για δισκόφρενα σύμφωνα με κάποιο απ΄τα link που έβαλες. Καμμία αντίρρηση μέχρι εδώ (με τα 2,7 εννοώ) αφού το μειωμένο βάρος βρίσκεται στην μέγιστη ακτίνα απ΄τον άξονα μειώνοντας περισσότερο την αδράνεια όπως είχα γράψει και παραπάνω.
Τα διαφημιστικά τρικ αρχίζουν με το ισοδύναμο των 2,7 kg των ζαντών μαγνησίου των 3.000$. Οι ζάντες μαγνησίου ζυγίζουν από 4 στην καλύτερη ως και πάνω από 6 κιλά ανάλογα του βάρους των cast alouminium που αντικαθιστούν. Τα 4-6 κιλά σε μη αναρτώμενο βάρος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά, σε σημείο που μεταμορφώνει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Η σύγκριση της michelin για την αντιστοιχία με τα δισκόφρενα, είναι αστεία μιας και δεν νομίζω να υπάρχουν δισκόφρενα που να ζυγίζουν 3,6 κιλά περισσότερο απ΄κάποια aftermarket κεραμικά ή carbon.
Η michelin προφανώς το ξέρει, αλλά ο σκόπός της είναι να εντυπωσιάσει με το προϊόν της, όπως εντυπωσιάζει εδώ και χρόνια με την super τεχνολογία των δίγομων-τρίγομων κλπ παραλείποντας να αναφέρει οτι δίγομα χρησιμοποιούσαν όλοι αλλά δεν το διαφήμιζαν.


θεωρείς ότι είναι άσχετοι, λένε παπαριές, ή τα παίρνουν από τη Michelin;

Βλέπε παραπάνω. Εκτός από το ένα link που έχει αναφέρει οδήγηση με κάποιο βάρος και χωρίς, τα υπόλοιπα απλά αναφέρουν οτι λέει το press της michelin και οτι κρατάνε super. Και αυτοί που το οδήγησαν έγραψαν οτι είχε διαφορά, που δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Προσωπικά δεν πιστεύω οτι υπάρχει οδηγός-δημοσιογράφος που να μην μπορει να καταλάβει την διαφορά και να εξισώνει τα κιλά του μαγνησίου με τα κιλά του ελαστικού.
Μου θυμίζει την παρουσίαση παρωδία που είχε κάνει πάλι η Michelin με κάποιο street ελαστικό της που τα είχαν φορέσει στο Μ1 του Edwards και έκανε γύρους σε πίστα πριν τον αγώνα. Όλοι έγραφαν τι γαμάουα λάστιχο είναι, που μπορεί να αντέχει την ιπποδύναμη του 1000 και πηγαίνει τάπα και και και .... και τελικά βγήκε η βρώμα μετά απο λίγο καιρό οτι το Μ1 ήταν στα 180 άλογα προκειμένου να μην κάνει κρόσσια το λάστιχο κατά την παρουσίαση.

Ας το αφήσουμε εδώ. Η παρανόηση ξεκίνησε απ΄τα 8 κιλά και επεκτάθηκε αλλού. Αν τα έχεις βάλει και είσαι ευχαριστημένος είναι το ζητούμενο. :wave2:

kostas777
14/03/2012, 23:05
Oκ, να σου πω την γνώμη μου. Οι αντιρρήσεις μου αφορούν την μείωση κατά 8 κιλά που έγραψες, γιατί αν είχες γράψει 2,7 δεν θα διαφωνούσαμε. Τα αντίστοιχα κιλά τελικά είναι ισοδύναμα με 2,7 από τροχούς ή 3,6 αν μιλάμε για δισκόφρενα σύμφωνα με κάποιο απ΄τα link που έβαλες. Καμμία αντίρρηση μέχρι εδώ (με τα 2,7 εννοώ) αφού το μειωμένο βάρος βρίσκεται στην μέγιστη ακτίνα απ΄τον άξονα μειώνοντας περισσότερο την αδράνεια όπως είχα γράψει και παραπάνω.
Τα διαφημιστικά τρικ αρχίζουν με το ισοδύναμο των 2,7 kg των ζαντών μαγνησίου των 3.000$. Οι ζάντες μαγνησίου ζυγίζουν από 4 στην καλύτερη ως και πάνω από 6 κιλά ανάλογα του βάρους των cast alouminium που αντικαθιστούν. Τα 4-6 κιλά σε μη αναρτώμενο βάρος είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά, σε σημείο που μεταμορφώνει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Η σύγκριση της michelin για την αντιστοιχία με τα δισκόφρενα, είναι αστεία μιας και δεν νομίζω να υπάρχουν δισκόφρενα που να ζυγίζουν 3,6 κιλά περισσότερο απ΄κάποια aftermarket κεραμικά ή carbon.
Η michelin προφανώς το ξέρει, αλλά ο σκόπός της είναι να εντυπωσιάσει με το προϊόν της, όπως εντυπωσιάζει εδώ και χρόνια με την super τεχνολογία των δίγομων-τρίγομων κλπ παραλείποντας να αναφέρει οτι δίγομα χρησιμοποιούσαν όλοι αλλά δεν το διαφήμιζαν.

OK, δεν έχω αντίρρηση, έγραψα από λάθος κιλά αντί για lb, αλλά το νόημα ήταν ότι αυτό το κέρδος είναι συγκρίσιμο με πολύ μεγαλύτερες επενδύσεις όπως οι προαναφερόμενες. κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το ξέρω από προσωπική πείρα και νομίζω ότι στην Ελλάδα ελάχιστοι είναι αυτοί που θα μπορούσαν (δυστυχώς..)

τώρα αν πάμε από μόνοι μας να βγάλουμε συμπεράσματα σύμφωνα με τα κουτσά-στραβά που ξέρουμε, θα σου πω ότι τα ελαστικά έχουν πολύ μεγαλύτερη διάμετρο από τις ζάντες και άρα οι ταχύτητες με τις οποίες περιστρέφονται μεγαλύτερες, άρα οι γυροσκοπικές δυνάμεις που αναπτύσσουν και που επηρεάζουν τη συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας μεγαλύτερες, άρα το κέρδος μπορεί πρακτικά να είναι το ίδιο. μπορεί να μην είναι ακριβώς ίδιο σε απόλυτες τιμές και σε χρόνους, αλλά πρακτικά σημαίνει ότι πετυχαίνεις κάτι που δεν θα πετύχαινες με τίποτα αν δεν έδινες ένα σκασμό λεφτά.

επίσης, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί μια επό τις μεγαλύτερες εταιρείες ελαστικών θα επέλεγε να καταφύγει σε μια τέτοια απάτη; ποιό θα ήταν το όφελος; δεν είναι δυνατόν να αποδειχθεί του λόγου το αληθές; μου λες ότι η michelin (ή η οποιαδήποτε εταιρεία) επιλέγει να προωθεί το προϊόν της αναφέροντας ψευδείς πληροφορίες και προδιαγραφές; γιατί να μην πω ότι κάνει το ίδιο π.χ. και η Arai;


Βλέπε παραπάνω. Εκτός από το ένα link που έχει αναφέρει οδήγηση με κάποιο βάρος και χωρίς, τα υπόλοιπα απλά αναφέρουν οτι λέει το press της michelin και οτι κρατάνε super. Και αυτοί που το οδήγησαν έγραψαν οτι είχε διαφορά, που δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Προσωπικά δεν πιστεύω οτι υπάρχει οδηγός-δημοσιογράφος που να μην μπορει να καταλάβει την διαφορά και να εξισώνει τα κιλά του μαγνησίου με τα κιλά του ελαστικού.
Μου θυμίζει την παρουσίαση παρωδία που είχε κάνει πάλι η Michelin με κάποιο street ελαστικό της που τα είχαν φορέσει στο Μ1 του Edwards και έκανε γύρους σε πίστα πριν τον αγώνα. Όλοι έγραφαν τι γαμάουα λάστιχο είναι, που μπορεί να αντέχει την ιπποδύναμη του 1000 και πηγαίνει τάπα και και και .... και τελικά βγήκε η βρώμα μετά απο λίγο καιρό οτι το Μ1 ήταν στα 180 άλογα προκειμένου να μην κάνει κρόσσια το λάστιχο κατά την παρουσίαση.

Ας το αφήσουμε εδώ. Η παρανόηση ξεκίνησε απ΄τα 8 κιλά και επεκτάθηκε αλλού. Αν τα έχεις βάλει και είσαι ευχαριστημένος είναι το ζητούμενο. :wave2:

τα παραπάνω links είναι τα πρώτα που βρήκα μετά από ένα google search (δεν χρειάζεται να ψάξω πολύ, συμπεριέλαβα sites με: review, παρουσίαση εκ μέρους της mich, παρουσίαση όχι εκ μέρους της mich, παρουσίαση «διαφήμιση» με σχόλια και reviews χρηστών (αγωνιζομένων και μη)). όλο αυτό μου πήρε μερικά δευτερόλεπτα. καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ.. ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.

byron
14/03/2012, 23:23
επίσης, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί μια επό τις μεγαλύτερες εταιρείες ελαστικών θα επέλεγε να καταφύγει σε μια τέτοια απάτη; ποιό θα ήταν το όφελος; δεν είναι δυνατόν να αποδειχθεί του λόγου το αληθές; μου λες ότι η michelin (ή η οποιαδήποτε εταιρεία) επιλέγει να προωθεί το προϊόν της αναφέροντας ψευδείς πληροφορίες και προδιαγραφές; γιατί να μην πω ότι κάνει το ίδιο π.χ. και η Arai;

Δεν με κατάλαβες. Δεν είπα πουθενά οτι είναι απάτη (όπως ήταν του Μ1 πχ). Οφέλη υπάρχουν και σίγουρα αξιοποιούνται με τον καλύτερο τρόπο αφού είναι στο άκρο της μάζας. Αυτό που λέω είναι οτι η εξίσωση του βάρους απ΄το ελαστικό με την αντικατάσταση ζαντών ελαφρού κράματος, είναι σίγουρα υπερβολική.
Εχοντας αλλάξει τις ζάντες μου με σφυρήλατες αλουμινίου και κέρδος 4,7 κιλά μπορώ να πω οτι η βελτίωση (παντού) είναι εντυπωσιακή. Ίσως μια απ΄τις ουσιαστικότερες βελτιώσεις που μπορεί να κάνει κάποιος στην μοτοσυκλέτα του. Κρατάω όμως τις αμφιβολίες μου για ισοδύναμο αποτέλεσμα με τα PP.

kostas777
14/03/2012, 23:37
Δεν με κατάλαβες. Δεν είπα πουθενά οτι είναι απάτη (όπως ήταν του Μ1 πχ). Οφέλη υπάρχουν και σίγουρα αξιοποιούνται με τον καλύτερο τρόπο αφού είναι στο άκρο της μάζας. Αυτό που λέω είναι οτι η εξίσωση του βάρους απ΄το ελαστικό με την αντικατάσταση ζαντών ελαφρού κράματος, είναι σίγουρα υπερβολική.
Εχοντας αλλάξει τις ζάντες μου με σφυρήλατες αλουμινίου και κέρδος 4,7 κιλά μπορώ να πω οτι η βελτίωση (παντού) είναι εντυπωσιακή. Ίσως μια απ΄τις ουσιαστικότερες βελτιώσεις που μπορεί να κάνει κάποιος στην μοτοσυκλέτα του. Κρατάω όμως τις αμφιβολίες μου για ισοδύναμο αποτέλεσμα με τα PP.

fair enough.. που λένε :)

xristos 400
15/03/2012, 11:39
τελικα εβαλα τα pure....αν κ νωρις για να εχω πολυ καλη γνωμη, με κερδισε απο την αρχη...πηγα μεχρι σουνιο κ ειδα μεγαλη διαφορα στην μηχανη μου....πλαγιαζε πολυ ομορφα..σαν να επαιρνε θεση μονη της...ζεστενεται γρηγορα κ σου δινει σιγουρια σε στροφη...ισως να φταιει οτι τα παλια μου λαστιχα ηταν μαπα γιατι ηταν παλια κ τωρα ειδα μεγαλη διαφορα....παντως εχει ωραια αισθηση κ ειμαι ευχαριστημενος προς το παρων...

byron
15/03/2012, 11:44
:beer:

nikolas1709
15/03/2012, 11:46
τελικα εβαλα τα pure....αν κ νωρις για να εχω πολυ καλη γνωμη, με κερδισε απο την αρχη...πηγα μεχρι σουνιο κ ειδα μεγαλη διαφορα στην μηχανη μου....πλαγιαζε πολυ ομορφα..σαν να επαιρνε θεση μονη της...ζεστενεται γρηγορα κ σου δινει σιγουρια σε στροφη...ισως να φταιει οτι τα παλια μου λαστιχα ηταν μαπα γιατι ηταν παλια κ τωρα ειδα μεγαλη διαφορα....παντως εχει ωραια αισθηση κ ειμαι ευχαριστημενος προς το παρων...

πες μας και ποσο τα εβαλες??

TROOPER
15/03/2012, 11:57
τελικα εβαλα τα pure....αν κ νωρις για να εχω πολυ καλη γνωμη, με κερδισε απο την αρχη...πηγα μεχρι σουνιο κ ειδα μεγαλη διαφορα στην μηχανη μου....πλαγιαζε πολυ ομορφα..σαν να επαιρνε θεση μονη της...ζεστενεται γρηγορα κ σου δινει σιγουρια σε στροφη...ισως να φταιει οτι τα παλια μου λαστιχα ηταν μαπα γιατι ηταν παλια κ τωρα ειδα μεγαλη διαφορα....παντως εχει ωραια αισθηση κ ειμαι ευχαριστημενος προς το παρων...

μεγειες και καλους δρομους.:beer:

xristos 400
15/03/2012, 11:58
300....

DimChios
15/03/2012, 12:20
ελα να παιρνουμε σειρα.... να δουμε τι θα βαλουμε...

xristos 400
15/03/2012, 12:28
:smilea: ευχαριστω!!!!

mikRRopixel
16/03/2012, 09:56
Με γειες φίλε μου και καλοπάτητα τα νέα σου "παπουτσάκια".
Μην τα ζορίζεις πολύ στην αρχή μέχρι να πατήσουν καλά, λογικά θα στο είπαν και εκεί που τα φόρεσες ;)