PDA

View Full Version : Νέος οδηγός και 1η μηχανή..



GeorgeMT
12/03/2012, 15:52
Καλησπέρα,
Συντομα θα έιμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή της πρώτη μου μηχανής.
Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ πιο πολύ για τις βόλτες μου και κανένα ταξιδάκι και λιγότερο για δουλειά, οπότε τα παπάκια, scooter και πολύ μικρού κυβισμού μηχανές μάλλον δεν είναι οι ιδανικές λύσεις.
Προσανατολίζομαι περισσοτερο σε λύσεις τύπου on-off με επικρατέστερες επιλογές αυτές των: Suzuki Freewind, Aprilia Pegaso Trail, Yamaha XTX 660 & BMW f650.
Θεωρώ πως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αλλά για το ύψος μου (1.70) και την απειρία μου θα χρειαστώ κάτι ελαφρύ, όχι πολύ γρήγορο και αξιόπιστο μηχανάκι..!
Για 1η μηχανή δεν πιστεύω πως πρέπει να ξοδέψω πάνω απο 3.000€ αν είναι δυνατό και με τον εξοπλισμό και αυτά σκοπέυω να διαθέσω.

Προτάσεις-συμβουλές πάντα καλοδεχούμενες..!
Ευχαριστώ.

Sapadak
12/03/2012, 15:55
Με 1.70 υψος κοιτα σε χαμηλα μηχανακια, πχ φριγουιντ και φ650

taisteal
12/03/2012, 15:58
f 650 gs γιατι ειναι πολυ ευκολο μηχανακι,και με 3000 βρισκεις πολυ καλο.

mikes
12/03/2012, 16:06
ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509

:beer:

GeorgeMT
12/03/2012, 16:32
Το BMW μου αρέσει και εμένα πολύ και το ψάχνω αρκετά. Το μόνο που με ανυσηχεί είναι ότι το είχε ένας κολλητός και ήταν συχνά στο συνεργείο για διάφορα. Θα μου πείτε έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης και άλλα πολλά. Από όσο ξέρω τα περισσότερα κομμάτια της μηχανής δεν είναι BMW αλλά διαφόρων προελέυσεων.
Έχεις κανείς άποψη για το Pegaso Trail? Μοντέλο 05 και πάνω...

Ευχαριστώ

EVI
12/03/2012, 17:02
η πρωτη μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου που ειχα ηταν το freewind και το μετανιωσα που το εδωσα μεχρι σημερα για διαφορους λογους. Προβλημα : εαν δεν εχουν αλλαχτει , να αλλαχτουν τα ρουλεμαν τιμονιου και τα πανω και τα κατω. Τπτ αλλο δεν μου εβγαλε. Καλη αρχη και καλους δρομους.

vaska
12/03/2012, 18:32
ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509

:beer:


+ 1

Το μηχανάκι είναι σχολείο σοβαρό και ειδικά στο συγκεκριμένο έγινε πλήρης ανακατασκευή από ικανότατα χέρια. Το ήθελα για την κόρη μου αλλά βγήκαν κάποια απρόσμενα έξοδα που δεν έπαιρναν αναβολή οπότε και το άφησα.

Απροβλημάτιστο μηχανάκι και θα σε πάει σχεδόν παντού όπου του ζητήσεις.

AUFGEBRACHT
12/03/2012, 18:33
Το BMW μου αρέσει και εμένα πολύ και το ψάχνω αρκετά. Το μόνο που με ανυσηχεί είναι ότι το είχε ένας κολλητός και ήταν συχνά στο συνεργείο για διάφορα. Θα μου πείτε έχει να κάνει με τον τρόπο οδήγησης και άλλα πολλά. Από όσο ξέρω τα περισσότερα κομμάτια της μηχανής δεν είναι BMW αλλά διαφόρων προελέυσεων.
Έχεις κανείς άποψη για το Pegaso Trail? Μοντέλο 05 και πάνω...

Ευχαριστώ

Φαντάζομαι ότι εννοείς το 650 της BMW το μονοκύλινδρο έτσι; Η αλήθεια είναι πως τα πρώτα μοντέλα είχαν κάποια θεματάκια, αλλά από το 2004 και μετά που βγήκε το δίμπουζο, όλες οι παιδικές ασθένειες είχαν λυθεί. Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την έχω ακόμα, αγορασμένη καινούρια το 2006, την έχω 6 χρόνια και το μόνο που έχει παρουσιάσει είναι μια καμμένη ενδεικτική λυχνία φέτος στα όργανα. Όταν την πήρα μου έλεγαν κι εμένα ότι είναι ζημιάρικο μηχανάκι και θα τρέχω στα συνεργεία, αλλά όπως προανέφερα 6 χρόνια τώρα, συνεργείο πηγαίνω μόνο για το προγραμματισμένο service. Για το γεγονός που αναφέρεις ότι σε ανησυχεί γιατί έχεις ακούσει ότι τα περισσότερα κομμάτια δεν είναι BMW δεν θα το σχολιάσω στα σοβαρά. Εάν νομίζεις ας πούμε ότι η BMW και η κάθε κατασκευάστρια εταιρεία θα κάτσει να φτιάξει αλυσίδες, φλάς, πλαστικά και δεν ξέρω κι εγώ τί, πλανάσαι οικτράν. Άσε που άμα γινόταν αυτό δεν θα είχες την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις μοτοσυκλέττα. Έχεις δηλ την εντύπωση ότι το ΧΤ ας πούμε κατασκευάζεται στην Ιαπωνία από ιαπωνικά χέρια και τις βίδες τις φτιάχνει η Yamaha η ίδια και τις βιδώνουν παρθένες από την Iwata;
Ύψος έχουμε σχεδόν το ίδιο και τα 2 πόδια πατάνε άνετα κάτω χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ακροβατικά στα φανάρια ή σε επιτόπιους ελιγμούς, μέσα στην πόλη είναι σαν παπί και ευκολοδήγητη. Άν καταλήξεις εκεί, προτίμησε μοντέλο δίμπουζο και με ABS.

route 66
12/03/2012, 19:15
Μιά χαρά γιώργο είναι το freewind γιά πρώτη μηχανή.Φθηνή αξιόπιστη και με τουριστικές δυνατότητες(βάζεις και μιά μεγαλύτερη ζελατίνα)
Και το BMW επίσης.
και τα kawasaki KLE επίσης δυκίλυνδρο με λιγότερους κραδασμούς καλά είναι
Γενικά μη δώσεις πολλά λεφτά γιά πρώτη μηχανή έτσι ώστε να μάθεις και να μη σε πολυνοιάζει άμα γρατζουνιστεί και λίγο
γιά χτχ όχι από εμένα ακόμα, λόγω χρημάτων.
Πάντως εγώ αν δεν πολυπήγαινα χώμα θα έπαιρνα κάτι τέτοιο

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2170230/

MikeG
12/03/2012, 19:18
Μια χαρά το BMW & το XTX. Το Freewind θα το άφηνα στην απέξω, είναι παλιό γενικά & το Trail άστο εντελώς.

Το BMW υπερτερεί και λόγω ABS.

npat
12/03/2012, 19:25
Το Pegasso καλύτερα ξέχνα το. Το freewind, εντάξει... στην πολύ ανάγκη... ίσως. Μεταξύ BMW και ΧΤ, εγώ το BMW θα διάλεγα. Και το ΧΤ όμως δεν είναι άσχημο. Ότι γουστάρεις περισσότερο. Το ABS πάντως, και ειδικά μέσα στην πόλη, ΣΩΖΕΙ.

Anetheron
12/03/2012, 20:33
Εγω παλι στηριζω KLE και πηγασο...καθως ειμαι και κατοχος και αν δεν το παινεψουμε...:P

GeorgeMT
12/03/2012, 21:07
Φαντάζομαι ότι εννοείς το 650 της BMW το μονοκύλινδρο έτσι; Η αλήθεια είναι πως τα πρώτα μοντέλα είχαν κάποια θεματάκια, αλλά από το 2004 και μετά που βγήκε το δίμπουζο, όλες οι παιδικές ασθένειες είχαν λυθεί. Ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την έχω ακόμα, αγορασμένη καινούρια το 2006, την έχω 6 χρόνια και το μόνο που έχει παρουσιάσει είναι μια καμμένη ενδεικτική λυχνία φέτος στα όργανα. Όταν την πήρα μου έλεγαν κι εμένα ότι είναι ζημιάρικο μηχανάκι και θα τρέχω στα συνεργεία, αλλά όπως προανέφερα 6 χρόνια τώρα, συνεργείο πηγαίνω μόνο για το προγραμματισμένο service. Για το γεγονός που αναφέρεις ότι σε ανησυχεί γιατί έχεις ακούσει ότι τα περισσότερα κομμάτια δεν είναι BMW δεν θα το σχολιάσω στα σοβαρά. Εάν νομίζεις ας πούμε ότι η BMW και η κάθε κατασκευάστρια εταιρεία θα κάτσει να φτιάξει αλυσίδες, φλάς, πλαστικά και δεν ξέρω κι εγώ τί, πλανάσαι οικτράν. Άσε που άμα γινόταν αυτό δεν θα είχες την οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις μοτοσυκλέττα. Έχεις δηλ την εντύπωση ότι το ΧΤ ας πούμε κατασκευάζεται στην Ιαπωνία από ιαπωνικά χέρια και τις βίδες τις φτιάχνει η Yamaha η ίδια και τις βιδώνουν παρθένες από την Iwata;
Ύψος έχουμε σχεδόν το ίδιο και τα 2 πόδια πατάνε άνετα κάτω χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ακροβατικά στα φανάρια ή σε επιτόπιους ελιγμούς, μέσα στην πόλη είναι σαν παπί και ευκολοδήγητη. Άν καταλήξεις εκεί, προτίμησε μοντέλο δίμπουζο και με ABS.

Μεγάλε όπως σου είπα είναι η πρώτη μου μηχανή και γενικά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα. Όσον αφορά τα μηχανικά μέρη της ΒMW, αναφέρομαι στον κινητήρα και τα μηχανικά μέρη και όχι τα περιφερειακά. Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας δεν είναι BMW σωστά? Τώρα σχετικά με τις ζημιές δεν το γνώριζα το θέμα με τα μπουζί οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ABS σίγουρα θα κάνει διαφορά σε εμένα που δεν γνωρίζω να φρενάρω ακόμα.
Γενικά το ΒΜW το γουστάρω πολύ, απλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πρώτη μηχανή. Γιατί μοντέλο του ΄04 και με ABS δεν νομίζω να θέλει κάτω από 3500€.

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές.

Sapadak
12/03/2012, 21:09
Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

georgemt
Εχει πολλα με abs κατω απο 3k
Τοσα ωστε να βρεις και χρωμα να σαρεσει

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?features=50&make=298&offer_type=sale&or=a&price-to=%3C3500&so=pr&variant=650

GeorgeMT
12/03/2012, 21:16
Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

georgemt
Εχει πολλα με abs κατω απο 3k
Τοσα ωστε να βρεις και χρωμα να σαρεσει

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?features=50&make=298&offer_type=sale&or=a&price-to=%3C3500&so=pr&variant=650

Sapadak, τωρα αυτό κοίταζα αλλά μοντέλα του 04 και μετά (με τα 2πλα μπουζί που λέει ο φίλος παραπάνω) δεν παίζουν πολλά.
Θα το ψάξω γενικά να δω τι παίζει. Thanks

AUFGEBRACHT
12/03/2012, 23:59
Μεγάλε όπως σου είπα είναι η πρώτη μου μηχανή και γενικά δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα. Όσον αφορά τα μηχανικά μέρη της ΒMW, αναφέρομαι στον κινητήρα και τα μηχανικά μέρη και όχι τα περιφερειακά. Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας δεν είναι BMW σωστά? Τώρα σχετικά με τις ζημιές δεν το γνώριζα το θέμα με τα μπουζί οπότε σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Το ABS σίγουρα θα κάνει διαφορά σε εμένα που δεν γνωρίζω να φρενάρω ακόμα.
Γενικά το ΒΜW το γουστάρω πολύ, απλά δεν ξέρω αν θέλω να δώσω τόσα χρήματα για πρώτη μηχανή. Γιατί μοντέλο του ΄04 και με ABS δεν νομίζω να θέλει κάτω από 3500.

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές.


Ο κινητήρας είναι σκυλί, Rotax γάρ, ερχόταν συναρμολογημένος από Αυστρία και μετά στο εργοστάσιο της BMW στο Βερολίνο όπου μόνταραν οι Γερμανοί τους 2 εκκεντροφόρους που κατασκεύαζε η ίδια η BMW. Ο κινητήρας κατασκευαζόταν στην Κίνα στη σειρά G και όχι σε αυτό που ψάχνεις εσύ και ήταν βαμμένος μαύρος, ενώ από φέτος η κατασκευή γίνεται και πάλι Γερμανία.

Kleman
13/03/2012, 08:38
Καλημερες παιδες.Καλοτάξιδο οτι και αν πάρει ο φίλος.Κουβέντα να γίνεται,θα πρότεινα το ΚΛΕ 500 05 για τους λογους οτι
το συγκεκριμενο μοντέλο ειναι πανεμορφο,το θεμα με την σελα εχει βελτιωθει κατα πολυ(εκτος αν μερικοι θελουν την πολυθρονα απο το σπιτι τους),κοστος για service μηδαμινο,τερας αξιοπιστιας,δικυλινδρο και πάει παντου.
Για πρωτη μηχανη σκεφτόμουνα ακριβως τα ιδια.ΔΗΛ.SUSUKI FREE,XT 660 MOTARD,KAI BMW 650.
Αν εξαιρεσεις την BMW απο τοτε που βγηκαν οι φωτοαγγελιες εβλεπα μεσα απειρα freewind.
Μπορει αυτο να μην λεει κατι αλλα ηρθε και εδεσε οταν το πηρα στα χερια μου.Να μου το εδινες για ταξιδι θα το σκεφτόμουνα.Η ΒΜW RESPECT ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Γνώμες ειναι αυτές και ας ακουστουν.
Το παν ειναι να παρεις κατι που να μην φοβασε να το σπασεις και μετα να σπαζεσαι.
Α.....και για το χτ τα ιδια πανω κατω με το freewind.Παρολα αυτα εινα τιμια μηχανακια ολα.
Το παν ειναι να περνεις κατι που να σε καλυπτει και οχι να τις αλλαζεις σαν βρακια επειη σου βρομαει
κατι.Πολυ απλα να μην την αγορασεις.
Μετα κλεγομαστε για την κριση.

EVI
13/03/2012, 09:15
Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα

+900

potis_l
13/03/2012, 09:22
γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε στιλ ducati monster....τα 600 παιζουν γυρο στα 2.000 και ειναι αξιοπιστα μηχανακια...

TROOPER
13/03/2012, 10:18
χτχ η το μπεμβε το 650.

καλως ηρθες στη 2κυκλη συντροφια.

daz
13/03/2012, 15:18
η πρωτη μοτοσυκλετα μεγαλου κυβισμου που ειχα ηταν το freewind και το μετανιωσα που το εδωσα μεχρι σημερα για διαφορους λογους. Προβλημα : εαν δεν εχουν αλλαχτει , να αλλαχτουν τα ρουλεμαν τιμονιου και τα πανω και τα κατω. Τπτ αλλο δεν μου εβγαλε. Καλη αρχη και καλους δρομους.

Αν κάθε 20.000χλμ ή 1-2 χρόνια ανοίγονταν για καθαρισμό και επαναλύπανση ουτε αυτό θα σου έβγαζε.


Εγω παλι στηριζω KLE και πηγασο...καθως ειμαι και κατοχος και αν δεν το παινεψουμε...:P

Δεν πάει έτσι όμως και το ξέρεις! ;)


Ρε παιδες οσοι προτεινετε το χτ εχετε ανεβει πανω, και αν ναι τι μποϊ εχετε??
1.70 + νεος οδηγος δε νομιζω οτι θα εχουν καλα ξεμπερδεματα




Σιγά το βρωμόγκαζο! :lol:
Το χτχ είναι χαμηλό.


χτχ η το μπεμβε το 650.

καλως ηρθες στη 2κυκλη συντροφια.

+1

Το freewind είναι άσπαστο αλλά είναι λίγο παλιό και λιγότερο δυνατό απ' τα υπόλοιπα. Θα το επέλεγα μόνο αν το οικονομικό ήταν μεγάλο πρόβλημα καθ' ότι μπορείς να το βρεις φθηνότερα απ' τα υπόλοιπα.

GeorgeMT
13/03/2012, 19:29
Αν κάθε 20.000χλμ ή 1-2 χρόνια ανοίγονταν για καθαρισμό και επαναλύπανση ουτε αυτό θα σου έβγαζε.



Δεν πάει έτσι όμως και το ξέρεις! ;)




Σιγά το βρωμόγκαζο! :lol:
Το χτχ είναι χαμηλό.



+1

Το freewind είναι άσπαστο αλλά είναι λίγο παλιό και λιγότερο δυνατό απ' τα υπόλοιπα. Θα το επέλεγα μόνο αν το οικονομικό ήταν μεγάλο πρόβλημα καθ' ότι μπορείς να το βρεις φθηνότερα απ' τα υπόλοιπα.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€). Στα ίδια λευτά δεν υπάρχει BMW 650 με ABS.

GeorgeMT
13/03/2012, 19:32
γιατι δεν δοκιμαζεις κατι σε στιλ ducati monster....τα 600 παιζουν γυρο στα 2.000 και ειναι αξιοπιστα μηχανακια...

Το συγκερκιμένο μηχανάκι έιναι όντως πολύ ωραίο αλλά νομίζω ότι για τους ελληνικούς δρόμους δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Επίσης θα ήθελα να παίξω λίγο με λάσπη οπότε είναι κρίμα να καταστρέψεις ένα ducati monster...!

daz
13/03/2012, 19:37
Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€).


2000ευρώ δεν ξέρω αν θεωρείται καλή τιμή. Τι μοντέλο είναι?

Μιλάμε για 1500 ευρώ το πολύ με την μηχανή σε άριστη κατάσταση. Να μην θέλει ουτε αέρα στα λάστιχα. Και με έχτρα βαλίτσες κτλ πάλι εκεί θα πάς.

Αν έχουμε φθαρμένα ελαστικά, αλυσίδα στο όριο κτλ πάμε στο 1000αρικο.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά φίλος πρόσφατα αγόρασε freewind με 800 και του έφτασε 1200 για μαζέματα με τη μηχανή αυτή τη στιγμή να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με κάποια έχτρα. topcase κτλ.

GeorgeMT
13/03/2012, 19:59
2000ευρώ δεν ξέρω αν θεωρείται καλή τιμή. Τι μοντέλο είναι?

Μιλάμε για 1500 ευρώ το πολύ με την μηχανή σε άριστη κατάσταση. Να μην θέλει ουτε αέρα στα λάστιχα. Και με έχτρα βαλίτσες κτλ πάλι εκεί θα πάς.

Αν έχουμε φθαρμένα ελαστικά, αλυσίδα στο όριο κτλ πάμε στο 1000αρικο.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος αλλά φίλος πρόσφατα αγόρασε freewind με 800 και του έφτασε 1200 για μαζέματα με τη μηχανή αυτή τη στιγμή να είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με κάποια έχτρα. topcase κτλ.

Η μηχανή είναι του 04 και έχει περίπου 45.000χλμ. Από αυτά που γνωρίζω το μόνο που θα χρειαστεί είναι λάστιχα ( δεν είναι πολυφορεμένα αλλά καλύτερα να τα αλλάξω ). Για την τιμή δεν έχουμε καταλήξει ακόμα αλλά θεωρώ πως θα πάει κάτω από 2.000 με το κλειδί στο χέρι.

daz
13/03/2012, 20:08
Η μηχανή είναι του 04 και έχει περίπου 45.000χλμ. Από αυτά που γνωρίζω το μόνο που θα χρειαστεί είναι λάστιχα ( δεν είναι πολυφορεμένα αλλά καλύτερα να τα αλλάξω ). Για την τιμή δεν έχουμε καταλήξει ακόμα αλλά θεωρώ πως θα πάει κάτω από 2.000 με το κλειδί στο χέρι.

Δεν ξέρω φίλε μου, ειλικρινά. Ψάξε στο car και αλλού για να δεις πόσο πάνε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω και κρίνεις μόνος σου. Εγώ πάντως δεν θα πλησίαζα τα 2000 ανεξάρτητα απ' την κατάσταση και τα εχτρα.

GeorgeMT
13/03/2012, 20:18
Δεν ξέρω φίλε μου, ειλικρινά. Ψάξε στο car και αλλού για να δεις πόσο πάνε αυτά τα μοντέλα πάνω κάτω και κρίνεις μόνος σου. Εγώ πάντως δεν θα πλησίαζα τα 2000 ανεξάρτητα απ' την κατάσταση και τα εχτρα.

Στο car τα freewind δεν είναι πάνω απο 2000 έχεις δίκιο. Στην περίπτωση που σου αναφέρω απλά ξέρω κάτι παραπάνω για τη μηχανή (κατάσταση) γιατί είναι φίλου.
Γενικά δεν έιναι ταβάνι τα 2000. Θέλω μία αξιόπιστη μηχανή, με σχετικά χαμηλό κόστος συντήρησης, να την γουστάρω και να μπορώ να την πάω παντού. Γιαυτό και έβαλα τις επιλογές εξαρχής. Κάποιος μου ανέφερε το KLE500, έχεις καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο?

daz
13/03/2012, 20:27
Κάποιος μου ανέφερε το KLE500, έχεις καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο?

Όχι δυστυχώς. Δεν θα σου πω ότι έχω ακούσει-διαβάσει!



Η αλήθεια είναι ότι αν δεν έπαιζε ρόλο το χρηματικό θα πήγαινα απευθείας στην BMW αλλά δεν θέλω να δώσω πολλά. Επίσης έχω ένα φίλο με freewind και το πουλάει σε καλή τιμή (<2000€). Στα ίδια λευτά δεν υπάρχει BMW 650 με ABS.

Μα ούτε το freewind έχει abs.

Αυτό το είδες?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2265545/

Χωρίς να ψάξω ιδιαίτερα. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2147459/

daz
13/03/2012, 20:38
Στο car τα freewind δεν είναι πάνω απο 2000 έχεις δίκιο. Στην περίπτωση που σου αναφέρω απλά ξέρω κάτι παραπάνω για τη μηχανή (κατάσταση) γιατί είναι φίλου.


Και γι αυτή ξέρεις κάτι παραπάνω. Ή μάλλον γι' αυτή τα ξέρεις όλα.

ελα και σου 'χω το καταλληλο μηχανακι!!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116509

:beer:

Διάβασε λίγο το ποστάκι του Cpt. Haddock στην πρώτη σελίδα του πρώτου λινκ.
Διάβασε και τα σχόλια στην αγγελία.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1375232/

Δεν ξέρω εγώ θα το σκεφτόμουν σοβάρα.

Kleman
14/03/2012, 07:56
Εγω εψαχνα μια οικονομικη μηχανη και εξετασα πολλα πραγματα.Το κλε το πηρα πριν δυο χρονια και μπορει να υστερει εναντι του τωρινου ανταγωνισμου,αλλα σορρυ , οχι απο freewind κλπ.Ειναι ασπαστο,αν θα κανεις ταξιδια μπορεις να βαλεις
μεγαλυτερη ζελατινα με 60 euro η οποια ειναι και πολυ πρακτικη και μιλαμε παντα για το facelift του 05-06.
Δεστο,νομιζω για πρωτη μηχανη σου κανει.Μετα διαλέγεις κατι πιο εξειδικευμενο.
Να ξαναπω,δεν πρεπει να συκρινουμε μια μηχανη που στοιχιζε καινουργια 5.000 euro με μια 7.000 euro και πανω.
Εννοειτε δεν υπαρχει συναγωνισμος.Θα υστερη.Πρεπει να κοιτας ναι μεν αν σου κανει αυτη η μηχανη αλλα και αν ειναι
πρακτικη για αυτο που το θελεις.
Γι"αυτο το μηχανακι ξερω,γι΄αυτο λεω.

Kleman
14/03/2012, 08:15
Nα τονισω συνφωνοντας με καποιους "συναδελφους",οτι αν ειναι να βρεις μια πρωτη μηχανη με την οποια θες να κανεις πολλα πραγματα,τα 2.000 ειναι πολυ λιγα,Απο 3 -3,500 κατι κανεις.Και το μοντελο πουσου λεω απο εκει ξεκιναει.
Α,ξεχασα να πω ακολουθει ευχαριστα και στο χωμα.Δοκιμασμενα πραγματα.
your choice.

sou
19/03/2012, 13:04
Χαίρετε,
μόλις πήρα το δίπλωμά μου (το μικρό με ταχύτητες) και ψάχνομαι για μηχανή. Θέλω κάτι για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλεως, συνεπώς κάτι ελαφρύ, ευέλικτο και οικονομικό σε κατανάλωση, και ίσως καμιά φορά να κάνω μικρό ταξίδι της μιας ώρας. Έχω ύψος 1,60. Προσανατολίζομαι για κάτι σαν τα (125s) sym fiddle, ή kymco like, ή aprilia scarabeo. Σε χρήματα δεν θέλω να ξεπερνάει τα 2500 ευρω. Επίσης, θέλω να είναι μάρκας που να μπορώ εύκολα (αχρείαστα να είναι) να βρίσκω εγκαίρως ανταλλακτικά.
Τι έχετε να μου προτείνετε? (είμαι άσχετη εντελώς από μηχανές :look:)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sou
22/03/2012, 18:28
Κανείς?!?! :(

TROOPER
22/03/2012, 18:34
Κανείς?!?! :(

μη βιαζεσαι...

εγω θα ελεγα να δεις ενα KLE 250

250671

Kleman
23/03/2012, 08:29
Καλημερες στα παιδια.καλωσηρθες στην παρεα και καλοταξιδο οτι και αν παρεις:wave2::smokin:
εγω θα συμφωνησω με τον φιλο.το κλε 250 ειναι ενα πολυμηχανακι που θα σε βαλει ομαλα στον χωρο μη εχοντας να φοβηθεις κατι.ειναι ανετο,δικυλινδρο,αξιοπιστο,ευκολοδηγητο και αμα δωσεις γυρω στα 1,800 θα σου μεινουν να το συμμαζεψεις σε πολυ καλη φαση.
Τσεκαρε το.Δες οσο πιο κοντινο μοντελο μεχρι το 2002.Αν οποιος το ειχε το προσεχε θα ειναι αστερι.
Εναλλακτικα κοιτα για καποιο scooter,αν και πιστευω αμα του παρεις τον αερα θα το βαρεθεις.
για οτι θεματα εχεις χτυπα.
καλες βολτες.:beer:

tziale
26/03/2012, 17:17
Χαίρετε,
μόλις πήρα το δίπλωμά μου (το μικρό με ταχύτητες) και ψάχνομαι για μηχανή. Θέλω κάτι για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλεως, συνεπώς κάτι ελαφρύ, ευέλικτο και οικονομικό σε κατανάλωση, και ίσως καμιά φορά να κάνω μικρό ταξίδι της μιας ώρας. Έχω ύψος 1,60. Προσανατολίζομαι για κάτι σαν τα (125s) sym fiddle, ή kymco like, ή aprilia scarabeo. Σε χρήματα δεν θέλω να ξεπερνάει τα 2500 ευρω. Επίσης, θέλω να είναι μάρκας που να μπορώ εύκολα (αχρείαστα να είναι) να βρίσκω εγκαίρως ανταλλακτικά.
Τι έχετε να μου προτείνετε? (είμαι άσχετη εντελώς από μηχανές :look:)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μισό λεπτάκι...
Ψάχνεις για μηχανή ή για σκούτερ; Σε ρωτάω γιατί τα τρία που αναφέρεις είναι μικρά σκούτερ και όχι μοτοσυκλέτες. Όχι φυσικά ότι αυτό είναι κακό, κάθε άλλο. Πάντως έχε υπόψη σου ότι 2.500 € είναι λίγα για μηχανή. Αν πας σε μεσαία ή μεγάλα κυβικά θα αγοράσεις παλιά μοτοσυκλέτα και θα θες λεφτά για να τη μαζέψεις. Ίσως κάτι από τα 125cc των Honda και Yamaha να σε βολέψουν αλλά γενικά δεν ξέρω πολλά για αυτή την κατηγορία μοτοσυκλετών. Πάντως, στο περσινό 36ωρο υπήρχε αναβάτης (Dakota) με ΥΒR 125!

corsar7
26/03/2012, 17:35
george mt εγω θα προτεινα xtx...μεγαλο σχολειο κατα την γνωμη μου

tziale
27/03/2012, 09:33
Καλησπέρα,
Συντομα θα έιμαι κάτοχος διπλώματος μηχανής και θέλω την βοήθεια σας για την επιλογή της πρώτη μου μηχανής.
Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ πιο πολύ για τις βόλτες μου και κανένα ταξιδάκι και λιγότερο για δουλειά, οπότε τα παπάκια, scooter και πολύ μικρού κυβισμού μηχανές μάλλον δεν είναι οι ιδανικές λύσεις.
Προσανατολίζομαι περισσοτερο σε λύσεις τύπου on-off με επικρατέστερες επιλογές αυτές των: Suzuki Freewind, Aprilia Pegaso Trail, Yamaha XTX 660 & BMW f650.
Θεωρώ πως υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αλλά για το ύψος μου (1.70) και την απειρία μου θα χρειαστώ κάτι ελαφρύ, όχι πολύ γρήγορο και αξιόπιστο μηχανάκι..!
Για 1η μηχανή δεν πιστεύω πως πρέπει να ξοδέψω πάνω απο 3.000€ αν είναι δυνατό και με τον εξοπλισμό και αυτά σκοπέυω να διαθέσω.

Προτάσεις-συμβουλές πάντα καλοδεχούμενες..!
Ευχαριστώ.

Κοίτα να δεις, freewind, pegaso, f650 είναι λίγο "μπαρμπαδέ" μοτοσικλέτες :) Μάλλον σε εμένα ταιριάζουν και λιγότερο σε σένα. Υποθέτω ότι είσαι μικρός καθώς τώρα όπως λες θα βγάλεις δίπλωμα εκτός και αν το καθυστέρησες αρκετά… Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι βολτίτσες, αστική χρήση και μικρά ταξιδάκια που και που τότε και εγώ ΧΤΧ θα σου πρότεινα. Μάλιστα στα λεφτά σου (3.000 €) με μία πρόχειρη ματιά που έριξα στο car.gr παίζουν αρκετά κομμάτια.

bar-code
27/03/2012, 10:55
ego gia proto mixanaki eixa ena gs 500f tis suzuki.dikilindro,xamilo,20ari(!) tepozito.xonotan pantou sa papi kai ekana taksidaki aaaaaneta me 160.tha to eixa akoma an den me trakare mia kai mou to dielue.einai kai aeropsikto kai palios kinitiras=aspastos.me 2000 maximum katharises kai sou menei i xiliariko na pareis to sosto eksoplismo.