PDA

View Full Version : Δωστε αποψεις και γνωσεις για κατασκευες που λεω να ξεκινησω



Pardalotzatziki
13/03/2012, 00:15
Εκανα ενα ξυλινο αντιγραφο του πανω μερους, απο τον καβαλαρη και περα εκει που ειναι τα κλειδια (καλα τα λεω? ). Εβαλα χορδες, εφτιαξα κλειδια με λαμαρινα μονος μου και λοιπες πατεντες. Απο κατω εβαλα ενα ρολοι για να εχει και καποια χρησιμοτητα. Πιασαμε την κουβεντα οταν του το εδωσα και μου ειπε οτι εγινε πολυ καλο και προτεινε να κανω κι αλλα. Οποτε αρχισα να ψαχνω ιδεες και υλικα. Βεβαια με απασχολουν καποια πραγματα, οποτε βοηθηστε οσο μπορειτε.

1. Σκεφτομαι να τα πουλαω στο Ebay (Ebay shop). Αν εχει καποιος ebay shop ας το πει να του κανω ερωτησεις. Με απασχολει αν θα εχω προβληματα με την αντιγραφη των σχεδιων απο το συγκεκριμενο κομματι των οργανων. Δεν θα βαζω λογοτυπα. Απλα ενα ξυλινο αντιγραφο με χορδες και πραγματικα κλειδια. Βλεπω στο ebay οτι πουλανε τα παντα σε μπλουζακια/καπελα με οποιοδηποτε λογοτυπο. Το ebay δεν εχει προβλημα με αυτο; Η Honda ας πουμε δεν μπορει να μηνυσει καποιον για αντιγραφη σε ενα καπελο;

2. Αν αλλαξω ελαχιστα το σχεδιο ειμαι ενταξει με θεμα αντιγραφης; Απλα μετα ο υποψηφιος αγοραστης μπορει να απογοητευτει με αυτη την αλλαγη.

3. Κοστος. Με καποια ερευνα το κοστος της κατσκευης θα ειναι 15-22 ευρω. Θα πουλησει 30-35 ευρω+μεταφορικα;

Αλλες αποριες στην πορεια. Και φωτο απο το δωρο θα ανεβασω...για να ξερετε τι εννοω...

Εδω θα καταλαβετε ποιο κομματι του οργανου εννοω...μην κολλατε στη μαρκα.... http://fendermustangstory.com/gphotos/comp2mustlabel.jpg

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Allst@rf
13/03/2012, 01:43
ωραίος ρε φίλε...

:beer:

Red Rider
13/03/2012, 08:02
Καλημέρα
1.βάλε φωτό!
2.κυνήγησε το!

Pardalotzatziki
13/03/2012, 10:32
Σας ευχαριστω και τους δυο για τον ενθουσιασμο. Καμια πληροφορια;

Pardalotzatziki
13/03/2012, 11:02
Το δωρο τελειωμενο. Φουλ πατεντα, ακομα και το retainer. Γουσταρει Maiden, γι' αυτο στο ρολοϊ εκανα δικια μου εκτυπωση. Γραμματα στο χερι με πινελακι και μαλιστα στα χρωματα που εχει το μπασο του, μαυρο με χρυσο και ταστιερα σε φυσικο ξυλο.

Pardalotzatziki
13/03/2012, 11:04
Τα σχεδια που εχω ηδη στο μυαλο μου δεν θα ειναι απαραιτητα σαν αυτο. Εδω το πισω μερος.

Pardalotzatziki
13/03/2012, 11:07
Και εδω η πατεντα για τα κλειδια και η εκτυπωση στο ρολοϊ. Οσοι εχουν Fender μπασο θα καταλαβουν τι επρεπε να αντιγραψω.

Allst@rf
13/03/2012, 11:22
μπορεις να συνεχισεις με "ψαρακια " απο αλλες κιθαρες...

Gibson,Ibanez,Jackson...

ή μπορεις να βρεις ενα σχεδιο δωρου που να δειχνει διασημες κιθαρες απο το σωμα τους και λιγο μπρατσο...

Pardalotzatziki
13/03/2012, 11:26
μπορεις να συνεχισεις με "ψαρακια " απο αλλες κιθαρες...

Gibson,Ibanez,Jackson...

ή μπορεις να βρεις ενα σχεδιο δωρου που να δειχνει διασημες κιθαρες απο το σωμα τους και λιγο μπρατσο...

Ναι, αυτα σκεφτηκα κι εγω. Επισης εχω κανει και δικα μου σχεδια.

el_hymador
13/03/2012, 11:38
Τα σχήματα των κεφαλών και των σωμάτων μπορείς να τα αντιγράψεις, αλλά αν χρησιμοποιείς τα λογότυπα τους, θα έχεις πρόβλημα. Παίξε καλύτερα με φράσεις και τσιτάτα "Bass players do it better", "F clef forever", "Low frequency addict" και τέτοια. Ωραίος και μπράβο σου! :wave2:

Pardalotzatziki
13/03/2012, 11:46
Τα σχήματα των κεφαλών και των σωμάτων μπορείς να τα αντιγράψεις, αλλά αν χρησιμοποιείς τα λογότυπα τους, θα έχεις πρόβλημα. Παίξε καλύτερα με φράσεις και τσιτάτα "Bass players do it better", "F clef forever", "Low frequency addict" και τέτοια. Ωραίος και μπράβο σου! :wave2:

Καλη ιδεα, ευχαριστω. Λογοτυπα δεν βαζω, αυτο ειναι σιγουρο.

SoulGR
14/03/2012, 02:39
φιλε μου απαντηση στις ερωτησεις σου δεν εχω,αλλα η δουλεια σου μαμει και δερνει:beer::beer::beer:

Pardalotzatziki
14/03/2012, 14:28
φιλε μου απαντηση στις ερωτησεις σου δεν εχω,αλλα η δουλεια σου μαμει και δερνει:beer::beer::beer:

Σε ευχαριστω πολυ. Τουλαχιστον μπορεις να μου πεις αν θα αγοραζες κατι τετοιο για δωρο...

Αλλος; Πειτε τη γνωμη σας....

sapila racing
14/03/2012, 14:39
Το δωρο τελειωμενο. Φουλ πατεντα, ακομα και το retainer. Γουσταρει Maiden, γι' αυτο στο ρολοϊ εκανα δικια μου εκτυπωση. Γραμματα στο χερι με πινελακι και μαλιστα στα χρωματα που εχει το μπασο του, μαυρο με χρυσο και ταστιερα σε φυσικο ξυλο.

Πολύ ωραίο.
Να σου πω και μια ιδέα που μου ήρθε τώρα? Εφ όσον πιανουν τα χέρια σου ειναι ευκολο να φτιάξεις δωράκια που να εχουν σχέση με την μοτοσυκλέτα.
πχ ρολόι με πλάκα σε σχήμα κοντερ, και βάση διαμορφωμένη από μπουζί.
Εχω ενα τέτοιο BMW και καλά, που μου το ειχε κανει δωρο ενας φίλος. Πολύ ευκολο στην κατασκευή, αλλά και ωραίο!

edit: θυμήθηκα κι ενα αλλο ρολόι που είχα δεί και δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτεί. Οποιος το δεί το θυμάται, ειναι πολύ ξεχωριστό.
http://www.buildlounge.com/2011/10/06/this-clock-was-built-for-speed/

:wave2:

MikeG
14/03/2012, 14:40
Σε ευχαριστω πολυ. Τουλαχιστον μπορεις να μου πεις αν θα αγοραζες κατι τετοιο για δωρο...

Αλλος; Πειτε τη γνωμη σας....

Keep on.
Σκέψου μήπως έκανες και άλλα σχέδια πέρα από κιθάρες. Πχ κρεμάστες για μοτοσυκλετιστικά είδη. Δες στο www.louis.de να πάρεις ιδέες.

Pardalotzatziki
14/03/2012, 14:47
Πολύ ωραίο.
Να σου πω και μια ιδέα που μου ήρθε τώρα? Εφ όσον πιανουν τα χέρια σου ειναι ευκολο να φτιάξεις δωράκια που να εχουν σχέση με την μοτοσυκλέτα.
πχ ρολόι με πλάκα σε σχήμα κοντερ, και βάση διαμορφωμένη από μπουζί.
Εχω ενα τέτοιο BMW και καλά, που μου το ειχε κανει δωρο ενας φίλος. Πολύ ευκολο στην κατασκευή, αλλά και ωραίο!

edit: θυμήθηκα κι ενα αλλο ρολόι που είχα δεί και δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτεί. Οποιος το δεί το θυμάται, ειναι πολύ ξεχωριστό.
http://www.buildlounge.com/2011/10/06/this-clock-was-built-for-speed/

:wave2:

Ειναι δυνατον να μη σκεφτηκα κατι που να εχει σχεση με μοτο? Απλα δεν κατεληξα καπου. Στειλε καμια φωτο απο αυτο που εχεις. Και το δευτερο καλο.
Ευχαριστω

sapila racing
14/03/2012, 15:00
Ειναι δυνατον να μη σκεφτηκα κατι που να εχει σχεση με μοτο? Απλα δεν κατεληξα καπου. Στειλε καμια φωτο απο αυτο που εχεις. Και το δευτερο καλο.
Ευχαριστω

Θα βγαλω φωτό και θα την βάλω. Καλή συνέχεια.

Pardalotzatziki
14/03/2012, 15:31
Keep on.
Σκέψου μήπως έκανες και άλλα σχέδια πέρα από κιθάρες. Πχ κρεμάστες για μοτοσυκλετιστικά είδη. Δες στο www.louis.de να πάρεις ιδέες.

Κρεμαστρες δεν ξερω αλλα ηδη βρηκα δυο ιδεες για μοτορολογια. Ευχαριστω!

jimmis5
14/03/2012, 16:20
Φιλος μπραβο πρωτα απο ολα που δεν καθεσαι παθητικα να περιμενεις.
Πολυ ωραιο αυτο που εχεις φτιαξει και πιστευω θα παει καλα στην πωληση του
Κατι που ισως μπορω να κανω ειναι να δωσω μια πληροφορια
Αντιπροσωπος ειναι ο Στολλας της Fender χτυπα ενα τηλεφωνο και ισως παρεις αδεια και απο αυτον και να του προτεινεις να κανεις επαγγελματικα δωρα ή οτι αλλο κατσει.
Καλη επιτυχια !!

Pardalotzatziki
14/03/2012, 21:06
Φιλος μπραβο πρωτα απο ολα που δεν καθεσαι παθητικα να περιμενεις.
Πολυ ωραιο αυτο που εχεις φτιαξει και πιστευω θα παει καλα στην πωληση του
Κατι που ισως μπορω να κανω ειναι να δωσω μια πληροφορια
Αντιπροσωπος ειναι ο Στολλας της Fender χτυπα ενα τηλεφωνο και ισως παρεις αδεια και απο αυτον και να του προτεινεις να κανεις επαγγελματικα δωρα ή οτι αλλο κατσει.
Καλη επιτυχια !!

Σε ευχαριστω. Αντιπροσωπος να δινει αδεια? Δεν ξερω μου φαινεται λιγο περιεργο. Παντως ενα τηλεφωνο για να μαθω αν η Fender π.χ. εχει πατενταρει το σχεδιο απο το κομματι που με ενδιαφερει ισως ειναι μια λυση. Καλη ιδεα.

SoulGR
14/03/2012, 21:10
Σε ευχαριστω πολυ. Τουλαχιστον μπορεις να μου πεις αν θα αγοραζες κατι τετοιο για δωρο...

Αλλος; Πειτε τη γνωμη σας....

ναι εννοειται,ισως οχι για δωρο αλλα για μενα :D

εξαρταται και απ την τιμη βεβαια,

el_hymador
14/03/2012, 21:36
Σε ευχαριστω. Αντιπροσωπος να δινει αδεια? Δεν ξερω μου φαινεται λιγο περιεργο. Παντως ενα τηλεφωνο για να μαθω αν η Fender π.χ. εχει πατενταρει το σχεδιο απο το κομματι που με ενδιαφερει ισως ειναι μια λυση. Καλη ιδεα.

Δεν υφίσταται πλέον "copyright" στην σχεδίαση, τα κλασσικά σχήματα στις κιθάρες και στα μπάσσα της Fender έχουν δημιουργηθεί εδώ και μια πεντηκονταετία, ενώ έχουν αντιγραφεί κατά κόρον, τόσο από σοβαρούς σχεδιαστές μουσικών οργάνων, όσο και από "ασόβαρους". Κανείς δεν πρόκειται να σε μηνύσει επείδη αναπαράγεις το σχεδιασμό από μια κεφαλή μπάσσου PJ, μην ανησυχείς.

Σαν και αυτούς εδώ... http://www.ebay.co.uk/itm/ROCKBURN-JAXVILLE-ELECTRIC-GUITARS-PACKAGES-VARIOUS-STYLES-COLOURS-/350536557619?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&var=&hash=item905d2f9ce0 ... χιλιάδες!

Pardalotzatziki
14/03/2012, 21:46
Δεν υφίσταται πλέον "copyright" στην σχεδίαση, τα κλασσικά σχήματα στις κιθάρες και στα μπάσσα της Fender έχουν δημιουργηθεί εδώ και μια πεντηκονταετία, ενώ έχουν αντιγραφεί κατά κόρον, τόσο από σοβαρούς σχεδιαστές μουσικών οργάνων, όσο και από "ασόβαρους". Κανείς δεν πρόκειται να σε μηνύσει επείδη αναπαράγεις το σχεδιασμό από μια κεφαλή μπάσσου PJ, μην ανησυχείς.

Σαν και αυτούς εδώ... http://www.ebay.co.uk/itm/ROCKBURN-JAXVILLE-ELECTRIC-GUITARS-PACKAGES-VARIOUS-STYLES-COLOURS-/350536557619?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&var=&hash=item905d2f9ce0 ... χιλιάδες!

Παρα την αντιγραφη ομως, δεν ειναι ιδιο ακριβως. Οποτε μικρες παραλλαγες στα σχεδια ισως ειναι απαραιτητη. χιλιοστα η γωνιες που θα κανουν τη διαφορα.

dmf
14/03/2012, 22:07
Νομίζω ότι η τιμή που λες είναι αρκετά χαμηλη* για να έχεις κέρδος (ενα ποσοστο επι των πωλήσεων σου το κραταει το ebay, ενα μικρο κόστος έχει η ανάρτηση της αγγελίας, αν θες να φτιαξεις κατάστημα στο ebay, πληρώνεις ακόμα περισσότερο, και τέλος σου κρατάει και ενα ποσοστο απο τα λεφτά που παίρνεις το paypal γιατι εισαι απο το εξωτερικο). Υπολόγιζε να χάνεις 10-15% από την τιμή που πουλας, και κανονισε ανάλογα την τελική τιμή του προϊόντος σου.

* Η τιμή αυτή μπορεί να ειναι χαμηλή για να βγαλεις λεφτά, αλλά ειναι ακριβη γι'αυτο που πραγματικα ειναι, ενα ρολόι τοίχου. Οκ μπορει να ειναι χειροποίητο κλπ αλλά κοντά στα 40€ δεν τα δίνει εύκολα κάποιος. Εγω θα προτεινα να μειωσεις αν γινεται κι αλλο το κοστος/χρονο κατασκευης ώστε να μην αυξησεις κι αλλο την τιμή.
Επίσης υπολόγιζε ενα μεσο κοστος αποστολης στις χωρες που θα στελνεις, αθροισε το με την τιμη του προϊόντος, έτσι ώστε να μπορεις να το δηλώσεις ως free shipping. Στατιστικα θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να αγορασουν απο εσενα έτσι.

Pardalotzatziki
14/03/2012, 22:25
Νομίζω ότι η τιμή που λες είναι αρκετά χαμηλη* για να έχεις κέρδος (ενα ποσοστο επι των πωλήσεων σου το κραταει το ebay, ενα μικρο κόστος έχει η ανάρτηση της αγγελίας, αν θες να φτιαξεις κατάστημα στο ebay, πληρώνεις ακόμα περισσότερο, και τέλος σου κρατάει και ενα ποσοστο απο τα λεφτά που παίρνεις το paypal γιατι εισαι απο το εξωτερικο). Υπολόγιζε να χάνεις 10-15% από την τιμή που πουλας, και κανονισε ανάλογα την τελική τιμή του προϊόντος σου.

* Η τιμή αυτή μπορεί να ειναι χαμηλή για να βγαλεις λεφτά, αλλά ειναι ακριβη γι'αυτο που πραγματικα ειναι, ενα ρολόι τοίχου. Οκ μπορει να ειναι χειροποίητο κλπ αλλά κοντά στα 40€ δεν τα δίνει εύκολα κάποιος. Εγω θα προτεινα να μειωσεις αν γινεται κι αλλο το κοστος/χρονο κατασκευης ώστε να μην αυξησεις κι αλλο την τιμή.
Επίσης υπολόγιζε ενα μεσο κοστος αποστολης στις χωρες που θα στελνεις, αθροισε το με την τιμη του προϊόντος, έτσι ώστε να μπορεις να το δηλώσεις ως free shipping. Στατιστικα θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να αγορασουν απο εσενα έτσι.


Το κοστος δεν κατεβαινει ευκολα. Θελω να βαλω κανονικα κλειδια κλπ. Για να μοιαζει πραγματικο. Ο χρονος θα μειωνεται οσο θα φτιαχνω και θα μπει σε ροη. Οσο για το free shipping, ισως οντως να τραβαει, αλλα δεν θα με χρεωνει περισσοτερα το ebay λογω μεγαλυτερου ποσου?

dmf
14/03/2012, 22:52
Ναι, αλλά θα σε προτιμάνε, και θα παίρνεις αυτόματα 5 αστέρια στην αποστολή.
Κάτι κοντά στο ευρώ θα χάνεις πάντως. Και στην τελική αν η αποστολή στο εξωτερικο
κοστιζει 10€ ξερω γω, βάλε 11€ στην τιμή.

ego_o_idios
14/03/2012, 23:29
me to mpardon ala ama leei epano fender xoris na iparxi i sxetiki adia apo tin eteria mipos anti na vgalis kana extradaki eksasfalisis triti pemti makaronia ke antriko sex stin filaki....ke entaksi ama sou aresoun afta ayta den iparxi provlima ala ama zorizese mpas na to skeftis

devil's animal
14/03/2012, 23:51
εγω μαλλον θα σε απογοητευσω...
πιστευω οτι με την "κινεζοποιηση" πολλων προϊοντων, το να φτιαξες κατι που θα ειναι λιγο εως ελαχιστα χρηστικο π.χ. ρολοϊ και να το κοστολογεις οσο 10 παρομοια απο Κινα, δεν θα σε βοηθησει.
με λιγα λογια, αναγνωριζω την ιδεα και την δουλεια σου αλλα μαλλον δεν θα αναγνωριστει το οτι ειναι χειροποιητο και μοναδικο...
καλως ή κακως ρολογακια, ξυπνητηρακια, θηκες κινητων, διακοσμητικα μπιμπελο και λοιπα σκατουλακια κυκλοφορουν απο μικροεμπορους (νομιμους και παρανομους) σε ολο το κεντρο της Αθηνας..
δεν ξερω τι "αξια" θα ειχε για καποιον που παιζει μουσικη, να εβλεπε ενα ρολοϊ με μια replica κεφαλη μπασου/κιθαρας, αλλα εγω που ειμαι ασχετος το βλεπω απλα σαν ενα ρολοϊ με ευφανταστο σχεδιο...
ισως αν ηταν μια μηχανη (προφιλ) και οι 2 ροδες ηταν ρολοϊ και θερμομετρο αντιστοιχα, να το εβλεπα με αλλο ματι, αλλα τωρα...:rolleyes:

anyway, δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις να το πουλησεις στο ebay...
my 2 cents...
:wave2:

Pardalotzatziki
15/03/2012, 00:05
me to mpardon ala ama leei epano fender xoris na iparxi i sxetiki adia apo tin eteria mipos anti na vgalis kana extradaki eksasfalisis triti pemti makaronia ke antriko sex stin filaki....ke entaksi ama sou aresoun afta ayta den iparxi provlima ala ama zorizese mpas na to skeftis

Διαβασε παραπανω.....τονιζω οτι δεν θα χρησιμοποιω λογοτυπα...

Pardalotzatziki
15/03/2012, 00:11
εγω μαλλον θα σε απογοητευσω...
πιστευω οτι με την "κινεζοποιηση" πολλων προϊοντων, το να φτιαξες κατι που θα ειναι λιγο εως ελαχιστα χρηστικο π.χ. ρολοϊ και να το κοστολογεις οσο 10 παρομοια απο Κινα, δεν θα σε βοηθησει.
με λιγα λογια, αναγνωριζω την ιδεα και την δουλεια σου αλλα μαλλον δεν θα αναγνωριστει το οτι ειναι χειροποιητο και μοναδικο...
καλως ή κακως ρολογακια, ξυπνητηρακια, θηκες κινητων, διακοσμητικα μπιμπελο και λοιπα σκατουλακια κυκλοφορουν απο μικροεμπορους (νομιμους και παρανομους) σε ολο το κεντρο της Αθηνας..
δεν ξερω τι "αξια" θα ειχε για καποιον που παιζει μουσικη, να εβλεπε ενα ρολοϊ με μια replica κεφαλη μπασου/κιθαρας, αλλα εγω που ειμαι ασχετος το βλεπω απλα σαν ενα ρολοϊ με ευφανταστο σχεδιο...
ισως αν ηταν μια μηχανη (προφιλ) και οι 2 ροδες ηταν ρολοϊ και θερμομετρο αντιστοιχα, να το εβλεπα με αλλο ματι, αλλα τωρα...:rolleyes:

anyway, δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις να το πουλησεις στο ebay...
my 2 cents...
:wave2:

Ολες οι αποψεις δεκτες, γι αυτο το ξεκινησα το θεμα για να μαζεψω ιδεες και αποψεις. Εχεις δικιο. Απλα κολλας στο ρολοϊ. Το οποιο μπηκε μονο και μονο για να εχει και μια χρησιμοτητα. Μεχρι τωρα παντως σε μουσικους που το εδειξα εχουν ξετρελαθει. Εσενα θα σε κανω πελατη με μοτοκατασκευες :)

ego_o_idios
15/03/2012, 00:11
ego 8a an ke mousikos 8a protimousa na to kanis mia apli korniza gia foto oxi roloi...

sapila racing
15/03/2012, 12:00
Να και οι φωτό που σου είχα υποσχεθεί.
Δεν εχει σχεση με αυτο που φτιαχνεις τώρα, αλλά ειναι κατι πολύ απλό κι εύκολο να φτιαχτεί, και ταυτόχρονα ειναι και ωραίο και μοτοσυκλετιστικό, κατα καποιο τρόπο.
:wave2:

Pardalotzatziki
15/03/2012, 19:27
Να και οι φωτό που σου είχα υποσχεθεί.
Δεν εχει σχεση με αυτο που φτιαχνεις τώρα, αλλά ειναι κατι πολύ απλό κι εύκολο να φτιαχτεί, και ταυτόχρονα ειναι και ωραίο και μοτοσυκλετιστικό, κατα καποιο τρόπο.
:wave2:

Θενξ!!! Καπου το χω ξαναδει...No limits νομιζω...απλη κατασκευη...μπηκε στο σκληρο και επεξεργαζεται...