PDA

View Full Version : ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 2ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ



The_Scientist
13/03/2012, 08:29
Καλημέρα παίδες ,

εδώ και καιρό σκέφτομαι να αλλάξω το μηχανάκι μου (μονοκύλινδρο 650) και να ανέβω κατηγορία :)

Αυτό που κυρίως ψάχνω είναι ένα μηχανάκι με περισσότερη δύναμη, ώστε να ταξιδεύει πιο άνετα δικάβαλο και ταυτόχρονα να είναι ευέλικτο στην πόλη (varadero και λοιπά τέτοιου όγκου απορρίπτονται).


Βρίσκω TDM 900 ABS σε super κατάσταση με 4.000 euro. Ξέρω είναι παλιό και καγκούρικο, αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν είναι μια καλή αγορά ?

Τι άλλο θα προτείνατε ? Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη !


PS. Το Tiger 1050 μου αρέσει και σαφώς μοιάζει καλύτερο μηχανάκι, αλλά δε νομίζω ότι τα 6.500 που ζητάνε (για μοντέλο '08 ABS) το καθιστούν έξυπνη αγορά.

Sapadak
13/03/2012, 08:35
στρομ?
ερ?
τρανςαλπ?

DrBig
13/03/2012, 08:42
Πανε το TDM μια βολτα πριν αποφασισεις. Εμενα πχ δε με βολευει καθολου γιατι το τιμονι ειναι ενα μιλι μακρια απο τη σελα.
Πολυ οικονομικο ειναι και το versys και πιο ευχαριστο οδηγικα απο το TDM.
Προφανως παιζει και vstrom στα αυτα τα χρηματα, οπως κι ενα σωρο αλλες μηχανες, οποτε θα πρεπει με καποιο τροπο να περιορισεις λιγο το φασμα, λεγοντας ενα δυο πραγματακια παραπανω.
Αν παντως θες μικρη καταναλωση, ασφαλτινο παιχνιδιαρικο μηχανακι σε μεσαια κυβικα που να ταξιδευει ανετα σε ορθια θεση οδηγησης με απολαυστικο γκαζακι και σ'αρεσει το versys, χτυπα το. Στην πολη κινειται πολυ ανετα.

The_Scientist
13/03/2012, 08:42
Ναι αυτά είναι μηχανάκια που κοιτάζω σαν εναλλακτικές (εκτός από το ER που δε μου αρέσει)

Strom και Transalp είναι περίπου στην ίδια τιμή με TDM, αλλά το Yamaha δεν είναι σαφώς καλύτερο ?

Χώμα δε με απασχολεί, και άρα δε βλέπω κάπου να μειονεκτεί το TDM έναντι των άλλων. (Επίσης ομολογώ ότι εμφανισιακά μου αρέσει και περισσότερο)

Τι λέτε ? Κάνω λάθος ?

Sapadak
13/03/2012, 08:47
Χωμα δεν απασχολει και τα υπολοιπα :lol:

Δοκιμασε τα γιατι οπως σου ειπε και ο δρ ειναι λιγακι περιεργη η θεση του tdm.

Προσωπικα θα επελεγα στρομ

DrBig
13/03/2012, 08:47
Κοιτα και το fz6 το φεριγκατο. Αν εξαιρεσεις την ελλειψη ροπης λογω μικρου 4-κυλ, και για πολη κανει και ταξιδευει και μαλιστα πολυ γρηγορα. Το βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες.

Kleman
13/03/2012, 08:56
ΑΝ ΘΕΣ ΟΝ ΟFF H TRANSALP Η STROM.
TO ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΩΜΑ (ΧΑΛΑΡΑ).:cool:

kokkiklhs
15/03/2012, 09:21
Versys!!!
:beer:

peskandritsos
15/03/2012, 09:45
cbr 600f?
Μου φαίνεται καλό και υπάρχει σε καλές τιμές.
Σε ταξίδι που το έχω δει πάει όσο μπορείς να πάς και ακόμα παραπέρα.
Και στην πόλη κινείται μια χαρά (αλλά δεν είναι παπί βέβαια)
Μόνο που είναι 4κυλινδρο.

MG-KTiNoS
15/03/2012, 11:15
Εγω με το ΤΔΜ έχω γράψει 90000 χλμ σε ταξίδια ΜΟΝΟ.
Το μηχανάκι δεν έχει κάνει τσικ.
Για 4000 πάρτο με κλειστά μάτια.
Μια μεγάλη ζελατίνα θα χρειστείς.

Το Τάιγεερ είναι πιο καλό μηχανάκι γενικά αλλά τα σκας, τα άλλα είναι μικρα

The_Scientist
15/03/2012, 11:42
Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ προς το TDM κλίνω, γιατί ειναι δυνατό , ταξιδιάρικο και μαζεμένο σε όγκο και όλα αυτά σε καλή τιμή.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το τιμόνι του, όπως λέει και ο φίλος παραπάνω (είμαι 1,79) . Είναι τόσο ασαφής η αίσθηση του μπροστινού (δεν το έχω καβαλήσει)?

omega
15/03/2012, 13:55
Εγώ όπως και κάποιος φίλος παραπάνω θα έβαζα στο παιχνίδι το Fazer600(φαιρινγκ)abs,το cbf 600 abs καθώς και το Bandit650 abs.Δεν φορτώνεσαι κυβικά,δύναμη αρκετή,σέλα άνετη για οδηγό συνοδηγό(κάποιοι συνεπιβάτες παραπονιούνται στο fazer για την θερμότητα των εξατμίσεων) , όπως και δυνατότητα να φορτωθούν για ταξίδι.Μέσα στα οικονομικά πλαίσια που θέλεις.Στην πόλη μπορεί να μην κόβουν όπως το TDM αλλά είναι παπιά στις χαμηλές στροφές και δεν θα σε προβληματίσουν.Για εμένα εξίσου δυνατή κατηγορία γι'αυτό που ζητάς.

Με το καλό ότι επιλέξεις κι αν θέλεις ανέβασε το μας να δώσουμε τις ευχές μας.

Stabak
15/03/2012, 14:58
γκουχ γκουχου γκουχστρομ γκουχ, ατιμο κρυολόγημα

MG-KTiNoS
15/03/2012, 15:30
γκουχ γκουχου γκουχστρομ γκουχ, ατιμο κρυολόγημα

Να κεράσω σιροπάκι κύριος?
:D




Το τιμόνι με πολύ λίγα λεφτά το αλλάζεις (βάζεις και από βστρομ:lol:)
Η ασάφεια που σου λένε υπάρχει μεν, δεν σε απασχολεί δε.
(γιατί αν σε απασχολήσει τότε θα πρέπει να δεις άλλη κλάση μοτοσικλέτας)

:beer:

MikeG
15/03/2012, 15:31
Versys

akis_trevor
15/03/2012, 15:47
(κάποιοι συνεπιβάτες παραπονιούνται στο fazer για την θερμότητα των εξατμίσεων) , όπως και δυνατότητα να φορτωθούν για ταξίδι.

οσο για το αν βγαζουν ζεστη οι εξατμισεις στο fazer η κοπελια μου δεν εχει παραπονεθει ποτε..ουτε μεσα στην πολη.επισης και φιλος που εχει fazer τον ρωτησα αυτο το πραγμα πριν παρω την δικια μου και μου ειπε οτι no problem!!οσο για το ποσο φορτωνεται,εγω της βαζω tangbag και σαμαρια(απλα χρειαζεται να βαλεις καποιες βασεις οι οποιες ειναι 2 βιδες=5 λεπτα υποθεση).αρα δεν νομιζω να εχει θεμα στο φορτωμα...

tziale
25/03/2012, 20:09
V strom. Να έχεις υπόψη σου ότι οι στρατιές που αγοράστηκαν τα τελευταία χρονιά εγγυονται παροχή ανταλλακτικών στο μέλλον, τεχνογνωσία από τους μαστορες και φυσικά πληθώρα μεταχειρισμενων μοντέλων!

npat
25/03/2012, 21:02
Πάρε ένα CBF600S ABS να χαρείς ηλεκτροκίνητο τετρακύλινδρο που δεν θα σου πει όχι σε τίποτα και κατα πάσα πιθανότητα θα χαλάσεις πρώτος εσύ και μετά αυτό...

Όχι TDM πάντως το 2012! Έλεος! Πάρε κανά κανονικό μηχανάκι καλύτερα.

Και το βέρσυς καλούλι δείχνει και το βεστρόμ (αρκεί να μην ήταν βεστρόμ).

motor12
25/03/2012, 21:33
το τρανσαλπ είναι χοντα και κουμπώνεις επάνω σα σε ποδήλατο και το βολευέυσαι αμέσως για να πηγαίνεις πολύ ευκολα σβέλτα.
η καμπύλη δύναμης είναι φλατ και πρέπει να κοιτας το στροφόμετρο για να καταλάβεις τις στροφές του κινητήρα γιατί είναι σαν ηλεκτρικός.
στο όριο έρχεται από μπροστινό που είναι λίγο μαλακό και αρχίζει να δείχνει το βάρος του .είναι λίγο ογκώδες σε σχέση με τα άλλα.
γενικά ένα κλασσικό χόντα . πάει εύκολα σβέλτα ,υστερεί στο όριο, δεν σε εξιτάρει ιδιαίτερα αλλά ταυτόχρονα σε κερδίζει με την ομοιογένεια του.
το τδμ είναι πιο δυνατό. πάρε τρανσ και ψάξε αναρτήσεις και εκκεντροφόρο.

nikos_abel
26/03/2012, 07:12
Αν και δυσκολεύομαι να το παραδεχθώ, αν και εγώ ψάχνω για το CBF600 που γουστάρω τρελά, η αυστηρά οικονομικότερη λύση για το φίλο
είναι το V Strom. Συντήρηση, κατανάλωση, αξιοπιστία, κόστος απόκτησης.
Αφού και εμένα εκεί με βλέπω.

Άσε που αν μετανιώσεις, δεν θα παρακαλάς να βρεις αγοραστή με το καριοφύλι.

DrBig
26/03/2012, 07:34
Άσε που οταν μετανιώσεις, δεν θα παρακαλάς να βρεις αγοραστή με το καριοφύλι.

corrected! :)

nikos_abel
26/03/2012, 07:52
corrected! :)
Ειδικά για έναν γκαζοφονιά σαν και μένα :p

DAYMAN
26/03/2012, 09:12
Το TDM δεν ειναι καγκουρικο οι ιδιοκτητες ναι.Οικονομικο,αθραυστο,γενικης χρησης μηχανακι,ανεσ και καλη συμπεριφορα στο φορτωμα και ταξιδι.
Υγ.Μοντελα 05-06 με abs εχουν ενα θεμα με την μοναδα (1700 ευρω κοστος) καλυτερα χωρις abs.

GEORGEARILLAS
26/03/2012, 09:56
Σε κάτι τετιο ;;
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2202931/

yannis24
26/03/2012, 10:04
επειδη το πρωτο πραγμα που γραφεις ειναι η λεξη οικονομικο, και επειδη τα 4 & 5 χιλιαρικα τουλαχιστον για την δικη μου τσεπη δεν τα κατατασω στο οικονομικο, πιστευω οτι μετα το 650αρι που έχεις ( freewind ή Pegaso να υποθεσω), κατι σε οικονομικο 2κυλινδρο, μονοδρομος ειναι το Τρανσαλπ & Africa......μιλαω παντα για αγορα αξιοπιστου & αξιομαχου 2κυλινδρου με ταβανι στο budget τα €2500 ......

The_Scientist
26/03/2012, 10:20
Το οικονομικό για μένα σημαίνει κόστος κτήσης 3.000 - 3.300 για μηχανάκια χωρίς ABS και 3.500 - 3.800 για μηχανάκια με ABS (πάντα μιλάμε για μηχανάκια μετά το 2004 με νορμάλ χιλιόμετρα και σε καλή κατάσταση) και φυσικά με ενδιαφέρει και η οικονομία στην κατανάλωση - συντήρηση.

Νομίζω μετρημένα κουκιά είναι, τα μηχανάκια που παίζουν είναι :

Transalp
V-Strom
TDM
Versys

Το τρανσαλπ δε μου αρέσει και από τα υπόλοιπα τρία κανένα δε με τρελλαίνει, αλλά εφόσον τα οικονομικά δεν είναι ιδιαίτερα ανθηρά πάω για μια ψυχρά λογική αγορά, χωρίς συναισθηματισμούς και γούστα μυστήρια. Το Versys μοιάζει λίγο πιο φιλικό - ευκολοοδήγητο , αλλά μάλλον θα πρέπει να τα οδηγήσω και τα 3 πριν αποφασίσω.


Κάθε γνώμη πάντως ευπρόσδεκτη,


Ευχαριστώ !