PDA

View Full Version : Ερώτηση για αισθητήρες λ



Πολυμήχανος
13/03/2012, 11:01
Λοιπόν η ερώτηση είναι απλή. Που βρήσκουμε στο εμπόριο στην Αθήνα αισθητήρες λ;

Όχι στο ebay, όχι στις αντιπροσωπείες.

Δίνω και περισσότερες πληροφορίες για όσους τις χρειάζονται.

Στο αυτοκίνητό μου, χάλασε ο αισθητήρας λ. Για την ακρίβεια χάλασε ο τρίτος αισθητήρας λ, γιατί έχει 3, ένας για τους κυλίνδρους 1 και 2 πριν τον καταλύτη, ένας για τους κυλίνδρους 3 και 4 πριν τον καταλύτη, και ένας ΜΕΤΑ τον καταλύτη για όλους μαζί τους κυλίνδρους.

Για την ακόμα πιο ακρίβεια δεν χάλασε ο ίδιος ο αισθητήρας, αλλά το heater του αισθητήρα, το διαβάζει η ηλεκτρονική ότι το heater έχει άπειρη αντίσταση οπότε και ανάβει λαμπάκι check engine. Το κορόιδεψα προσωρινά βάζοντας μια αντίσταση στα καλώδια του heater αλλά δεν είναι μόνιμη λύση προφανώς αυτή...

Πάω στην αντιπροσωπεία και μου ζητάει 237.40 ευρώ. Είμαι σίγουρος ότι οι αισθητήρες είναι 2-3 είδη όλοι-όλοι, και η αλλαγή είναι απλά το σπείρωμα που τους δένει στον σωλήνα. Δεν μιλάμε για wide band, για κοινό αισθητήρα μιλάμε με τάσεις από μηδέν μέχρι 1 volt.

Πάω στοίχημα ότι κάποιοι από εσάς ξέρετε που βρήσκουμε αισθητήρες ΦΤΗΝΑ, και ας μην είναι επίσημοι της αντιπροσωπείας.

Καμιά ιδέα κανείς;

GIXXERAKIAS
13/03/2012, 11:37
Mάρκα οχήματος θα ήτο ιδανικό σαν ξεκίνημα.Μπορείς να δείς εδώ.http://www.nt.gr/?section=none&category=EX&group=EXCS&brand=BSH&relpro=1

edit:Eπειδή δεν βγάζει την σελίδα που έχει όλους τους αισθητήρες λ,πηγαινέ στην αρχική και πάτα το μοντέλο σου να δείς αν έχει.Και τηλεφωνικώς μπορείς να συνενοηθείς με τα παιδιά εκεί.:wave2:

OldMan
13/03/2012, 12:01
Δεν μιλάμε για wide band, για κοινό αισθητήρα μιλάμε με τάσεις από μηδέν μέχρι 1 volt.
Προφανώς είναι διοξειδίου του ζιρκονίου (Nerst cell)...

Το "κακό" μ'αυτούς είναι ότι δεν παράγουν γραμμική τάση σε σχέση με την συγκέντωση του οξυγόνου, οπότε δεν μπορέις να κάνεις την δουλειά σου τσοντάροντας εξωτερικά ένα θερμίστορ...

Πάντως, αν είναι 3 καλωδίων ΣΙΓΟΥΡΑ θα κυκλοφορούν κάπου αντίστοιχοι, αλλά μπορεί να χρειαστεί πατεντούλα για το βίδωμα..

Πολυμήχανος
13/03/2012, 12:04
Είναι 4 καλωδίων, για μετά τον καταλύτη. 2 καλώδια είναι του heater και δυο είναι του καθευατό αισθητήρα.

Μάλλον ευρέθη όμως από το site του gixxerakia, θα δείξει.