PDA

View Full Version : Πισω φρενο Κ6...



DoctoR_k6
13/03/2012, 11:26
Καλησπερα κ απο εμενα!Λοιπον στο θεμα μας...Gsxr 1000 K6, με 76500 χλμ!
Το πισω φρενο πλεον δεν δουλευει ουτε στο 40%.Αλλαγη σε τακακια(τα παντα),σωληνακι υψηλης,υγρα φρενων απο 5.1 μεχρι και σηλικονουχα(με καθαρισμα καλο για να φυγει το μη σηλικονουχο)και προσφατως καθαρισμα δαγκανας(ανοιγμα μεσα κ ολα εξω, ο,τι περιεχει).
Λοιπον το φρενο δεν φρεναρει απλα το εχω για ψιλοκαθοδηγηση(οχι οτι και να δουλευε φρεναρω με αυτο)και δεν μπορω να καταλαβω
το γιατι.Δυστυχως οι δαγκανες πριν το Κ7 που μπηκανε απο πανω με αλλο φορεα? δεν ηταν τοσο καλες...
Τωρα τι κανουμε?Να ψαχτω για αλλη?Να αλλαξω τελειως δαγκανα πισω με το φορεα?
Σερβις την τρομπα?
Οποιος εχει προβληματιστει με το θεμα κ ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει.

:beer:

sapila racing
13/03/2012, 11:36
Αν ο δίσκος εχει ακόμα πάχος πανω απο το όριο, ο ένοχος θα είναι πιθανότατα η τρόμπα.

DoctoR_k6
13/03/2012, 13:16
Να πω την αληθεια μου δεν ξερω το παχος αυτη την στιγμη θα το κοιταξω.Σιγουρα εχει χρηση ικανη για να εχει ενα θεμα κ αυτο αλλα μου κανει
εντυπωση πως δεν συνερχεται με ο,τι κ να κανω!Μονο η τρομπα εχει μεινει που δεν εχω πειραξει;)...ιδωμεν!!

MATSOLAS 610
13/03/2012, 19:12
Τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει επιβάλουν ένα service στην τρόμπα.

jpsplus
20/03/2012, 00:01
Να πω την αληθεια μου δεν ξερω το παχος αυτη την στιγμη θα το κοιταξω.Σιγουρα εχει χρηση ικανη για να εχει ενα θεμα κ αυτο αλλα μου κανει
εντυπωση πως δεν συνερχεται με ο,τι κ να κανω!Μονο η τρομπα εχει μεινει που δεν εχω πειραξει;)...ιδωμεν!!
πιασε το δισκο σου και δες αν σου δινει την εντυπωση οτι ειναι "περασμενος" λαδι.
πολλες φορες το πλυσιμο της μηχανης και ιδιαιτερα της αλυσιδας με πιεση εχει σαν αποτελεσμα να πεταγονται καταλοιπα γρασσου πανω στο δισκο με αποτελεσμα να "γλυστραει " και να γυαλισει. βεβαια μπορει να χανει και καποιο τσιμουχακι απο τα εμβολα. εσυ θα αποφασισεις τι απο ολα φταιει.
κανε μια καλη απολυπανση (κοινως πλυσιμο με διαλυτικο) του δισκου και παρε ενα γυαλοχαρτο και κανε τις επιφανειες του αγριες μεσα εξω. οπως καναμε παλια στις σιαγονες που ειχαν γυαλισει. και δοκιμασε ενα καινουργιο σετ τακακια γιατι και αυτα θα εχουν "λαδωθει".