PDA

View Full Version : εξοστρακισμός



the who
14/03/2012, 14:38
Οστρακισμός ή εξοστρακισμός ήταν μία διαδικασία ψηφοφορίας με την οποία αποφασιζόταν ελεύθερα, άνευ δίκης, η υποχρεωτική εξορία ή όχι ενός ατόμου που κρινόταν επικίνδυνο για την πόλη. Ο οστρακισμός εφαρμοζόταν στην αρχαία Αθήνα, από όπου τον πήραν και οι άλλες πόλεις με δημοκρατικό πολίτευμα.
Ο οστρακισμός γινόταν ως εξής: έφραζαν την Αγορά και δημιουργούσαν έτσι έναν περίβολο, που τον διαιρούσαν σε 10 τμήματα, με κοινή είσοδο. Σε αυτά εισερχόταν κάθε πολίτης, ανάλογα με τη φυλή που ανήκε και άφηνε ένα όστρακο (θραύσμα πήλινου αγγείου), όπου είχε γράψει το όνομα του πολίτη του οποίου την εξορία επιθυμούσε. Για να εξοριστεί κάποιος έπρεπε το όνομά του να βρεθεί σε περισσότερα από 6.000 όστρακα. Ο πολίτης που καταδικαζόταν είχε διορία δέκα ημερών για να τακτοποιήσει τις προσωπικές του υποθέσεις. Αρχικά, η εξορία διαρκούσε δέκα χρόνια αλλά αργότερα μειώθηκε σε πέντε.
Ο οστρακισμός θεσπίστηκε αρχικά ως ένα μέσο προστασίας του δημοκρατικού πολιτεύματος. Αργότερα όμως,ο θεσμός αυτός έχασε βαθμιαία τη σημασία του, διότι χρησιμοποιήθηκε από τις διάφορες παρατάξεις σαν τρόπος απαλλαγής και εξόντωσης πολιτικών αντιπάλων.

Απο εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Εσεις ποιον Ελληνα πολιτικο θα διαλεγατε σημερα?Απαντησεις του τυπου και τους 300 δεν χωρανε (ειναι αυτονοητο).Εδω απλα μπορουμε να ψηφισουμε εως 3 με κριτηριο ποιος ειναι πιο επικινδυνος για τη δημοκρατια(λεμε τωρα).

Κανω την αρχη λοιπον με Παγκαλο,Βενιζελο,Γιωργακη(συγνωμη αλλα στο επωνυμο του εχω μια αλεργια).
Αν θελετε αιτιολογειτε κιολας.
Παγκαλος:Οτσαλαν και Ιμια.Προσκυνημενος και στις δυο περιπτωσεις.Τη μια καταρακωσε τον αρχαιο θεσμο του ικετη και την αλλη παραδωσε το εθνικο συμβολο.
Βενιζελος:Η διψα του για εξουσια μαζι με το ποινικο του μητρωο,τον καθιστουν εναν απο τους πιο αδιστακτους πολιτικους.
Γιωργακης:Το κλεισιμο της τριλογιας ενος επιθετου που δεν αφησε τιποτα θετικο στις επομενες γενηες.

Εχετλαίος
14/03/2012, 16:39
Εσεις ποιον Ελληνα πολιτικο θα διαλεγατε σημερα?

Mέχρι εδώ καλά.


Κανω την αρχη λοιπον με Παγκαλο,Βενιζελο,Γιωργακη(συγνωμη αλλα στο επωνυμο του εχω μια αλεργια).

Ναι, τους Έλληνες που είδες στα ονόματα που μας παρέθεσες;
:confused:

bulmont
14/03/2012, 16:51
Mέχρι εδώ καλά.



Ναι, τους Έλληνες που είδες στα ονόματα που μας παρέθεσες;
:confused:


:bigcry::bigcry::bigcry::bigcry:

kostas777
14/03/2012, 17:53
θα έγραφα πάνω στο όστρακο το εξής: «<-δημοκρατία->»

δηλαδή όλες τις «αριστερές» και «δεξιές» (ευτυχώς δεν υπάρχουν οι μπρος, οι πίσω, οι πάνω και οι κάτω) και την ασυδοσία/ανωριμότητα/ατομικισμό μας, που βαφτίζουμε αδίστακτοι «δημοκρατία».

Cpt. Haddock
14/03/2012, 18:44
[...]Παγκαλος:Οτσαλαν και Ιμια.Προσκυνημενος και στις δυο περιπτωσεις.Τη μια καταρακωσε τον αρχαιο θεσμο του ικετη και την αλλη παραδωσε το εθνικο συμβολο.[...]

Δε σε ειχα για εθνικιστή Χρηστάκη :smokin:

npat
14/03/2012, 19:36
Δε σε ειχα για εθνικιστή Χρηστάκη :smokin:

Ooooooo! :eek:

SVX
14/03/2012, 19:41
Δε σε ειχα για εθνικιστή Χρηστάκη :smokin:


εθνικιστης δεν ειναι απαραιτητα κατι ασχημο... υποδηλωνει εμμονη με το εθνος...

στην περιπτωση μας , καλυτερα να μεναμε στη φουστανελλα και στα μουλαρια παρα να το παιξουμε μποεμ ευρωπαιοι με καπουτσινο στο ενα χερι και Ipad στο αλλο....

Cpt. Haddock
14/03/2012, 19:45
στην περιπτωση μας , καλυτερα να μεναμε στη φουστανελλα και στα μουλαρια παρα να το παιξουμε μποεμ ευρωπαιοι με καπουτσινο στο ενα χερι και Ipad στο αλλο....

Ναι, οκ. :wave2:

nikos_abel
14/03/2012, 19:50
Δυστυχώς δε μπορώ να σηκώσω τόσο μεγάλο όστρακο που να χωράει όλα τα ονόματα.



Χίος!!! Χρειάζομαι μια μέθοδο σμύκρινσης που να εκτυπώνεται σε όστρακα!!!!!

SoulGR
14/03/2012, 21:07
εθνικιστης δεν ειναι απαραιτητα κατι ασχημο... υποδηλωνει εμμονη με το εθνος...

δηλαδη αυτο ειναι καλο?

SVX
14/03/2012, 21:11
δηλαδη αυτο ειναι καλο?

το εθνικιστης απο το φασιστας απεχει οσο το σοσιαλιστης απο το κομμουνι

gixxerpap
15/03/2012, 03:17
Ναι, οκ. :wave2:

σ΄έτσουξε το i pad εεε??? ουυυστ απο δω γιαλαντζί ευρωπαίε!!!:a30:

TROOPER
15/03/2012, 08:17
το εθνικιστης απο το φασιστας απεχει οσο το σοσιαλιστης απο το κομμουνι

ο εθνικισμος δημητρη ειναι μια μορφη φασισμου οπως και ο σοσιαλισμος μια μορφη κομμουνισμου.

και επειδη δεν μου αρεσει η τροπη που μπορει να παρει το θρεντ,οσοι θελετε να γραψετε,μεινετε στο θεμα του εξοστρακισμου για να παρει την απαντηση στην ερωτηση που θετει ο the who.

i spoke :smokin:

nikos_abel
15/03/2012, 08:28
i spoke :smokin:

i apodw (ψήφισα πιο πάνω αλλά ας επιστρέψω στο θέμα)

1. Πάγκαλος, δεν αντέχεται συμφωνώ
2. Βενιζέλος, ούτε αυτός αντέχεται
3. Δύσκολο, αλλά θα ψηφίσω τον Αντωνάκη τον πονηροκωλοτούμπα, καθώς είναι (μάλλον) ο επόμενος και χρειάζεται παραδειγματισμός

Αυτά για τον για τον παρόντα, για τον επόμενο θα έλεγα να γίνει όχι σε 5 χρόνια, αλλά σε 5 μήνες (το πολύ)

the who
15/03/2012, 11:19
Δε σε ειχα για εθνικιστή Χρηστάκη :smokin:


Ακου Ηλια και οι λοιποι οψιμοι και μη επαναστατες.
Ζουμε σε κρατος με συνορα.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να τα υπερασπιζεται καθε πολιτης.ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν ζουμε σε αταξικη κοινωνια χωρις συνορα.Οταν λοιπον αδιαφορει ο Παγκαλος για το συμβολο της χωρας ("ασε το παληοπανο να το παρει ο αερας" η καπως ετσι),αδιαφορει και για τα συνορα μας.Βλεπε γκριζες ζωνες και πως αυτες επεκταθηκαν μετα τα Ιμια.
Ο ελληνικος πολιτισμος διακριθηκε αν μη τι αλλο για την αντισταση απεναντι στην βαρβαροτητα.Διαφορετικα σημερα θα ειχαμε ως προτυπο τον Εφιαλτη κι οχι το Λεωνιδα,τους Σπαρτιατες και τους Θεσπιεις.
Με αυτη την εννοια λοιπον ειμαι πατριωτης.Εθνικιστης δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε.Αν καποτε επικρατησει ο διεθνισμος (και προλαβω να το δω) θα ειμαι πολυ ευτυχισμενος.
Αυτα για το προβοκατορικο του εθνικιστη που πεταξες.

@npat
Μπραβο αγορι μου.Κοτζαμ μαντραχαλος κι εχεις φτασει μονο στο Ο.Μετα ειναι το Π.Οπως λεμε παπι.Μετα το Ρ.Οπως λεμε ροζ.Μετα ακολουθει το Σ.Οπως σφεντονα.Και μετα το Τ.Οπως ΤΣΑΙ.Μαθε αυτα και τα ξαναλεμε.:lol:

Υ.Γ
Oπως πολυ σωστα λεει ο Τρουπης ας κοπει εδω το θεμα με τον εθνικισμο.Αλλο ειναι το θεμα μας.

nikos_abel
15/03/2012, 11:29
Και μετα το Τ.Οπως ΤΣΑΙ.Μαθε αυτα και τα ξαναλεμε.:lol:



Οοοοοο!!!

railDG
05/04/2012, 00:34
Εγώ θα έβαζα το Σημίτη παρέα με τον Πάγκαλο.Για μενα ανήκει στη χειρότερη μερίδα ανθρώπων του Πασοκ(μπροστά στους τιποτένιους,σκέψου πόσο τιποτένιος είναι).Κι ειδικά στην περίπτωση του Οτσαλάν τον θεωρώ περισσότερο υπεύθυνο.

Τη Δαμανάκη,γιατί είναι αισχρή προδότρια.Δεν γίνεται να ήσουν στο Πολυτεχνείο και να καταντάς να είσαι ένα καθίκι,επειδή γλυκάθηκες από την εξουσία...Ύπουλοι και επικίνδυνοι άνθρωποι αυτοί.

Και τέλος,τον Μπουμπούκο,γιατί είναι γλοιώδης,ανεγκέφαλος,συκοφάντης και προκλητικός.Δεν μου 'ρχεται αυτή τη στιγμή συγκεκριμένο γεγονός,αλλά γενικώς τον αντιπαθώ και η γνώμη μου σχηματίστηκε από ποικίλες αντιδράσεις του σε διάφορα ζητήματα.

matmat
05/04/2012, 11:58
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα εκατομυριο οστρακα , φτανουν για να εξοριστούν περιπου οι μισοί απο τους επιφανείς Προδότες
οπότε μην στριμώχνεστε σε δυο τρια ονοματα ...

akis_trevor
05/04/2012, 13:32
Τη Δαμανάκη,γιατί είναι αισχρή προδότρια.Δεν γίνεται να ήσουν στο Πολυτεχνείο και να καταντάς να είσαι ένα καθίκι,επειδή γλυκάθηκες από την εξουσία...Ύπουλοι και επικίνδυνοι άνθρωποι αυτοί.
+1821 ρε φιλε!!αχτι την εχω την πουτ.....!!!εκτος ολων των αλλων "καλοπαιδων" εννοειται ετσι!!