PDA

View Full Version : Βοήθεια για ξεσκούριασμα τεπόζιτου



ego_o_idios
15/03/2012, 00:56
an kseri kanis kapio tropo na kseskouriaso ena ntepozito esoterika as mou pi ke an prokite gia ximika 8elo tin marka ke an ginete katastima na to promi8efto
gia voi8ate mpas vgalo ena benelli tou 70 ston dromo

TERMINATOR
15/03/2012, 13:50
Πετραδάκια (καθαρά χωρις λάσπη) μέσα και φραπε :wacko:
Το ξεπλένεις με βενζίνη.
Εαν βγάζει τρελλά κομμάτια σκουριάς η μονη λυση πλαστικοποιηση

stel89
15/03/2012, 14:22
Ρίξε ροδέλες παξιμάδια βίδες και λίγη βενζίνη.. και άρχισε το ανακάτεμα..και μετά παλστικοποιηση. η αλλιώς αμμοβολή και μετά παλαστικοποιηση... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

ego_o_idios
15/03/2012, 14:59
aftoi pou kanou plastikopioisi den kseskouriazoyn kiolas prepi na to kano ego?

ego_o_idios
15/03/2012, 15:01
den iparxi kana ximiko na voi8ai?

DrBig
15/03/2012, 15:53
Ξυδι...αυτο που αγοραζεις με 2.5 ευρω το πεντακιλο.
Γεμισε το και αστο για καμια βδομαδα.
Δεν υπαρχει καλλιτερο αντισκωριακο.

ego_o_idios
15/03/2012, 15:58
ksidi afto pou edosan ke ston xristo? ok filaraki pao na rikso se ena potiri ksidi ke mia proka skouriasmeni na do

the who
15/03/2012, 16:00
den iparxi kana ximiko na voi8ai?

Υπαρχει ενα καλο κοκτειλ.Τεκιλα βοτκα και ρουμι.

DrBig
15/03/2012, 16:01
ksidi afto pou edosan ke ston xristo? ok filaraki pao na rikso se ena potiri ksidi ke mia proka skouriasmeni na do

Θα εντυπωσιαστεις, αλλα θελει μερικες meroules (οχι μαγδαληνες)

devil's animal
15/03/2012, 16:20
η κοκα κολα δεν παιζει να κανει δουλεια?

MikeG
15/03/2012, 16:49
Ξυδι...αυτο που αγοραζεις με 2.5 ευρω το πεντακιλο.
Γεμισε το και αστο για καμια βδομαδα.
Δεν υπαρχει καλλιτερο αντισκωριακο.



:a013:

Εχετλαίος
16/03/2012, 12:23
Άντε και το ξεσκουριάσαμε. Μετά όλα καλά; Γλυτώσαμε την πλαστικοποίηση; Στα ίδια οξειδωμένα σημεία δε θα ξαναπιάσει;

motomaniac
16/03/2012, 12:36
Άντε και το ξεσκουριάσαμε. Μετά όλα καλά; Γλυτώσαμε την πλαστικοποίηση; Στα ίδια οξειδωμένα σημεία δε θα ξαναπιάσει;

χαχχαα σωστος! μετα το αφηνεις γεματο βενζινη μονιμα.

Alex-k84
07/04/2012, 14:12
Ξυδι...αυτο που αγοραζεις με 2.5 ευρω το πεντακιλο.
Γεμισε το και αστο για καμια βδομαδα.
Δεν υπαρχει καλλιτερο αντισκωριακο.

Το καλύτερο ειναι το ξυδι(και κατα προτίμηση απο μήλο) με πολλα παξιμαδια μεσα.. καθεφορα που αδειάζεις το ξυδι σε ενα κουτί η σκουρια θα καθεται στον πατο ,οποτε μπορείς να το ξανα
ρήξεις μέσα στο ντεποζιτο.. να το αραιώσεις 50% με απιονισμενο νερο αν ειναι πολυ σκουριασμενο..

figalos
07/05/2012, 10:57
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΓΡΑ ΧΗΜΙΚΑ που σου εχουν προτεινει εγω ξερω οτι μπορει να χρησιμοποιησεις αντι παξιμαδια και πετρες
ΒΟΛΟΥΣ σηδερενιους πολλου και μικρους και ανακατεμα καλο

ego_o_idios
07/05/2012, 22:38
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΓΡΑ ΧΗΜΙΚΑ που σου εχουν προτεινει εγω ξερω οτι μπορει να χρησιμοποιησεις αντι παξιμαδια και πετρες
ΒΟΛΟΥΣ σηδερενιους πολλου και μικρους και ανακατεμα καλο


ma o volos ine strogkilos den 8a ksisi tin lamarina

pantos tou ekana ilektrolisi me nero ke soda evgala poli prama tora 8a to gemiso me ksidi

Takata Dome
08/06/2012, 18:18
Ερώτηση: Αφου έβγαλα το ξύδι,μου έχει αφήσει μια καφέ επίστρωση στα τοιχώματα του ντεπόζιτου.Έβαλα βενζίνη και το κούνησα αλλά δεν έφυγε.Σκέφτομαι να πάρω το πλυστικό μηχάνημα και να το καθαρίσω καλα απο μέσα απο αυτή τη βρωμιά,και αμέσως να το στεγνώσω καλά με αέρα.Να το κάνω ή θα γίνει βλακεία;

MikeG
08/06/2012, 20:01
Βάλε μέσα πετρέλαιο και βίδες-παξιμάδια-ροδέλες, κούνα τα καλά κάμποση ώρα και μετά άδειασε το.

the who
10/06/2012, 11:19
Βάλε μέσα πετρέλαιο και βίδες-παξιμάδια-ροδέλες, κούνα τα καλά κάμποση ώρα και μετά άδειασε το.

Οι βιδες και τα παξιμαδια μπορει να κανουν ζημια.Βαλε μια αλυσιδα και κοπανα το σαν φραπε.
Μετα ομως θα πρεπει να κανεις πλαστικοποιηση.

Takata Dome
10/06/2012, 11:24
Ήταν μια βδομάδα γεμάτο ξύδι και το μεγαλύτερο μέρος της σκουριάς έφυγε.Μέσα υπάρχει μια καφέ γλίτσα.Δεν είναι στερεοποιημένη!Ουσιαστικά εγώ θέλω απλά να ξεπλύνω αυτή τη γλίτσα απο μέσα.Με βενζίνη που έβαλα μέσα και κούνημα δεν βγήκε.Αν έκανα αυτό με το πλυστικό και το στέγνωνα αμέσως μετά με αέρα απο κομπρεσέρ θα υπήρχε πρόβλημα σκουριάς αργότερα; Η πλαστικοποίηση είναι απαραίτητη σε κάθε περίπτωση για να μην ξανασκουριάσει;

DrBig
10/06/2012, 13:47
Δοκιμασε να βαλεις λιγο πετρελαιο και να το ξυσεις καλα με μαλακο σχετικα συρμα, οπως το 'σκληρο' νουμερο συρματος κουζινας. Και προφανως να το αδειασεις μετα απο πανω μια και καλη και οχι απο κατω. Ισως χρειαστει και δευτερο χερι. Οταν θα το ξαναβαλεις πανω στο μηχανακι βαλε οπωσδηποτε και φιλτρο βενζινης και παρακολουθα το τακτικα. Μπορει να χρειαστει να το αλλαξεις κανα δυο φορες στα 5-10 πρωτα γεμισματα.

Θα ξανασκουριασει αν παρατησεις την μηχανη, αν οχι, τοτε δε νομιζω.

the who
10/06/2012, 14:34
Δοκιμασε να βαλεις λιγο πετρελαιο και να το ξυσεις καλα με μαλακο σχετικα συρμα, οπως το 'σκληρο' νουμερο συρματος κουζινας. Και προφανως να το αδειασεις μετα απο πανω μια και καλη και οχι απο κατω. Ισως χρειαστει και δευτερο χερι. Οταν θα το ξαναβαλεις πανω στο μηχανακι βαλε οπωσδηποτε και φιλτρο βενζινης και παρακολουθα το τακτικα. Μπορει να χρειαστει να το αλλαξεις κανα δυο φορες στα 5-10 πρωτα γεμισματα.

Θα ξανασκουριασει αν παρατησεις την μηχανη, αν οχι, τοτε δε νομιζω.

Θα ξανασκουριασει αργα η γρηγορα.Αφου κανει τη διαδικασια (που ειναι χρονοβορα και δυσκολη) ας την κανει σωστα.:wave2:

Takata Dome
10/06/2012, 16:29
Φίλτρο βενζίνης εννούμε το φιλτράκι που έχει στο ρουμπινέτο ή κατι τετοιοhttp://www.ebay.co.uk/itm/FUEL-FILTER-fits-most-HONDA-MOTORCYCLES-/160423814556?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item255a01259c

DrBig
10/06/2012, 16:36
Φίλτρο βενζίνης εννούμε το φιλτράκι που έχει στο ρουμπινέτο ή κατι τετοιοhttp://www.ebay.co.uk/itm/FUEL-FILTER-fits-most-HONDA-MOTORCYCLES-/160423814556?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item255a01259c

το δευτερο, αλλα σε εκδοση διαφανους για να καταλαβαινεις τι γινεται.

mustbenick
10/06/2012, 22:05
http://www.metalrescue.com/home.aspx
δεν το έχω δοκιμάσει
http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_579003&feature=iv&src_vid=Hb7jyf7A4WE&v=-WuU1F2VLoI
Λίγο δύσκολο να έρθει , υπάρχει dealer στο Βέλγιο νομίζω

motor12
10/06/2012, 22:19
Ήταν μια βδομάδα γεμάτο ξύδι και το μεγαλύτερο μέρος της σκουριάς έφυγε.Μέσα υπάρχει μια καφέ γλίτσα.Δεν είναι στερεοποιημένη!Ουσιαστικά εγώ θέλω απλά να ξεπλύνω αυτή τη γλίτσα απο μέσα.Με βενζίνη που έβαλα μέσα και κούνημα δεν βγήκε.Αν έκανα αυτό με το πλυστικό και το στέγνωνα αμέσως μετά με αέρα απο κομπρεσέρ θα υπήρχε πρόβλημα σκουριάς αργότερα;

οχι οτι το εχω δοκιμασει αλλα νομιζω οτι μετα απο το ξυδι επιβαλεται κιολας να το πλυνεις καλα με νερο για να σταματησει το ξυδι που ειναι οξυ τη δραση του δηλαδη να σταματησει μετα την σκουρια να τρωει και το μεταλλο

Takata Dome
10/06/2012, 22:29
Λοιπόν τελικά η ολοκληρωμένη διαδικασία θα είναι η εξής:

1)Γεμιζουμε το ρεζερβουαρ με ξυδι και το αφήνουμε για μια βδομαδα(Εγινε ήδη)
2)Βάζουμε βενζίνη παξιμάδια και βίδες και το κουνάμε καλά
3)Αφού τα βγάλουμε όλα,το ξεπλένουμε με το πλυστικό καλά να φύγει η καφέ γλίτσα απο μέσα
4)Στεγνώνουμε με αέρα απο το κομπρεσέρ και πιστολάκι
5)Περνάμε το ρεζερβουάρ με πλαστικοποιητη
6)Το γεμίζουμε βενζίνη και το αφήνουμε έτσι

Μετα απο όλα αυτά το έξτρα φιλτράκι θα το χρειάζομαι;

DrBig
10/06/2012, 22:37
Λοιπόν τελικά η ολοκληρωμένη διαδικασία θα είναι η εξής:

1)Γεμιζουμε το ρεζερβουαρ με ξυδι και το αφήνουμε για μια βδομαδα(Εγινε ήδη)
2)Βάζουμε βενζίνη παξιμάδια και βίδες και το κουνάμε καλά
3)Αφού τα βγάλουμε όλα,το ξεπλένουμε με το πλυστικό καλά να φύγει η καφέ γλίτσα απο μέσα
4)Στεγνώνουμε με αέρα απο το κομπρεσέρ και πιστολάκι
5)Περνάμε το ρεζερβουάρ με πλαστικοποιητη
6)Το γεμίζουμε βενζίνη και το αφήνουμε έτσι

Μετα απο όλα αυτά το έξτρα φιλτράκι θα το χρειάζομαι;

Μετα απ'ολα αυτα, το εξτρα φιλτρακι σκεφτεσαι?

Takata Dome
10/06/2012, 22:40
Μετα απ'ολα αυτα, το εξτρα φιλτρακι σκεφτεσαι?

:lol:
Ε μαλλον δεν το χρειαζομαι

OnePiece
12/06/2012, 00:00
Μετα απ'ολα αυτα, το εξτρα φιλτρακι σκεφτεσαι?

Αλλοιωνει την γευση ρε φιλε! :p :lol:

mikrwnis
27/07/2012, 00:51
η πλαστικοποίηση πόσο στοιχίζει ?

gefr
27/07/2012, 10:15
Μου είχε πεί ο Φιλιππάκης για ένα σύστημα ονόματι Creem αμερικάνικο. Αυτό αποτελείται από κάποιο οξύ, που αφού δράσει, θέλει καλό ξέπλυμα και μετά πέρασμα με είδική επίστρωση. Νομίζω οτι όλα είναι στην ίδια λογική. Το θέμα της εφαρμογής φαίνεται πολύ σημαντικό. Τώρα για τα υλικά, είναι θέμα πείρας...
Γειά χαρά.

NSC
28/07/2012, 16:43
το creem μετα από καιρο ξεφλουδιζει και ειναι αχρηστο...και δεν καθαρίζει ευκολα.
Το POR-15 ειναι πολύ καλό, ειδικά το "ειδικό" κιτ για τεποζιτα
http://www.hoeseler-por15.de/Shop/catalog/product_info.php?cPath=26&products_id=104&osCsid=701723536ef02b0aadb5ad50afe109fc

υπάρχει και αυτή η πατέντα http://www.youtube.com/watch?v=xrSs8fxWqoU

και η πιο hardcore λύση εποξική ρυτίνη (ή κάπως έτσι) βιομηχανικής χρήσης

διαλέγεις και παίρνεις...

dimitris.rider
05/09/2012, 00:46
σωστα... πετραδακια μεσα ,αρκετο κουνημα ,καθαρισμος με βενζινη.Μετα αφου εχει στεγνωσει καλα βαζεις "stopoxoll" παλι με κουνημα να παρει παντου.οταν στεγνωσει κι'αυτο τοτε εποξικο ασταρι ,γυρισμα παντου να παρει ολο και ειναι ετοιμο.σε 2 μερες βαζεις βενζινη κι εφυγες!!!.τα υλικα θα τα βρεισ απο μαγαζι χρωματων αυτοκινητου,και το εποξικο ασταρι θελει και σκληρυντη μαζι.καλη επιτυχια!!!!!

NSC
05/09/2012, 02:46
τι ακριβώς είναι το stopxoll??

Acacius
05/09/2012, 17:06
τι ακριβώς είναι το stopxoll??
Stopoxol - Σταθεροποιητής Σκουριάς (http://www.drapa.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=58%3Afungalin-&catid=8%3A2009-12-02-10-06-40&Itemid=19&lang=el)

dimitris.rider
06/09/2012, 00:30
ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

tankclinic
17/09/2012, 10:48
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα από τους φίλους της κοινότητας επιτρέψτε μου μερικές παρατηρήσεις.


Πετραδάκια (καθαρά χωρις λάσπη) μέσα και φραπε :wacko:
Το ξεπλένεις με βενζίνη.
Εαν βγάζει τρελλά κομμάτια σκουριάς η μονη λυση πλαστικοποιηση

Για να πετύχει η πλαστικοποίηση θα ΠΡΕΠΕΙ αυτή να εφαρμοστεί σε μεταλλικά καθαρό υπόστρωμα (χωρίς σκουριά ....)


Ρίξε ροδέλες παξιμάδια βίδες και λίγη βενζίνη.. και άρχισε το ανακάτεμα..και μετά παλστικοποιηση.
η αλλιώς αμμοβολή και μετά παλαστικοποιηση... για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Κατά την ταπεινή μας γνώμη, η διαδικασία με τις ροδέλες, αλυσίδες ... καθαρίζεις μεν το ρεζερβουάρ αλλά ο καθαρισμός δεν είναι αρκετός για να πετύχει η πλαστικοποίηση. Γι' αυτό πολλοί από εσάς ανεβάζετε διάφορες φοτο με μεμβράνες πλαστικοποίησης που ξεκολάνε από το υπόστρωμα του ρεζερβουάρ.

Η λύση με την αμμοβολή είναι άριστη προυποθέτει όμως το κόψιμο του ρεζερβουάρ.


aftoi pou kanou plastikopioisi den kseskouriazoyn kiolas prepi na to kano ego?
ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ :p αυτοί που κάνουν πλαστικοποίηση δεν ξεσκουριάζουν κιόλας πρέπει να το κάνω εγώ?

Φιλαράκο πολύ εύστοχο το ερώτημα σου.
Είναι αυτονόητο πως αυτοί που κάνουν την πλαστικοποίηση ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν και τον καθαρισμό.
Κανείς με σώας τα φρένας δεν θα έβαφε μια σκουριασμένη επιφάνεια με ένα κοινό χρώμα.
Δυστυχώς όμως ...


Ξυδι...αυτο που αγοραζεις με 2.5 ευρω το πεντακιλο.
Γεμισε το και αστο για καμια βδομαδα.
Δεν υπαρχει καλλιτερο αντισκωριακο.

Το είναι μια λύση όχι όμως για πολύ σκουριασμένα υποστρώματα, θα περιμένεις μια ζώη για να δεις απότέσμα.


η κοκα κολα δεν παιζει να κανει δουλεια?
Και αυτή κάνει δουλειά αλλα χρειάζεται πολύ χρονο.


den iparxi kana ximiko na voi8ai?
Δεν υπάρχει κανένα χημικό που να βοηθάει?

όπως ήδη ανέφερα ξύδι, κόκκα κόλα ...
Χημικά υπάρχουν πολλά, π.χ υδροχλωρικό οξύ ... Αν το χρησιμοποιήσης όμως μακροπρόθεσμα θα κάνεις μεγαλύτερο κακό στο ρεζερβουάρ κοινώς θα σκουριάσει γρηγορότερα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ τα όξινα η αλκαλικά διαλύματα προιόντα δεν τρώνε μόνο την σκουριά άλλά και το υγειές μεταλικό υπόστρωμα του ρεζερβουαρ. Γι' αυτό και εμείς ισχυριζόμαστε πως η κάθε περίσπτωση σκουριασμένου ρεζερβουάρ θέλει και τον δικό της τρόπο προσέγκίσης.


χαχχαα σωστος! μετα το αφηνεις γεματο βενζινη μονιμα.

Το αν είναι γεμάτο μόνιμα ή όχι δεν πέζει μεγάλο ρόλο, υπό την προυπόθεση πως η βενζίνη περιέχει υγρασία.

Αν δεν είναι γεμάτο θα σκουριάσει και στα σημεία που δεν υπάρχει βενζίνει.
Αν είναι γεμάτο με βενζίνη θα σκουριάση ο πάτος του ρεζερβουάρ.


Το καλύτερο ειναι το ξυδι(και κατα προτίμηση απο μήλο) με πολλα παξιμαδια μεσα.. καθεφορα που αδειάζεις το ξυδι σε ενα κουτί η σκουρια θα καθεται στον πατο ,οποτε μπορείς να το ξανα
ρήξεις μέσα στο ντεποζιτο.. να το αραιώσεις 50% με απιονισμενο νερο αν ειναι πολυ σκουριασμενο..

"Το καλύτερο είναι το ξύδι" :uplate:
"Να το αραίώσεις με απιονισμένο νερό αν είναι πολύ σκουριασμένο" :uplate:

Το ξύδι είναι οξικό οξύ. Το συνθετικό οξύ που αγοράζουμε από το σουπερ μαρκετ είναι οξικό οξύ. Γι αυτό και το χρησιμοποιούν οι μουσουλμάνοι χωρίς ενδιασμό (το φυσικό ξύδι προέρχεται από το σταφύλι που όλλοι γνωρίζουμε και τους το απαγορεύει η θρησκεία τους. Και τα δύο είναι αδύναμα οξέα φυσικής και συνθετικής προέλευσης).

Στο θέμα μας τώρα όσο μια πολύ σκουριά έχουμε τόσο δυνατότερο οξύ επιβάλεται και όχι το αντίθετο που αναφέρει ο φιλαράκος (αράιωση με απιονισμένο νερό = νερό χωρίς αλλατα)


ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΓΡΑ ΧΗΜΙΚΑ που σου εχουν προτεινει εγω ξερω οτι μπορει να χρησιμοποιησεις αντι παξιμαδια και πετρες
ΒΟΛΟΥΣ σηδερενιους πολλου και μικρους και ανακατεμα καλο

Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδα Παντελή μου.


ma o volos ine strogkilos den 8a ksisi tin lamarina

pantos tou ekana ilektrolisi me nero ke soda evgala poli prama tora 8a to gemiso me ksidi

Το σημείο επαφής του βόλου εκεί που θα χτυπήσει τη λαμαρίνα θα την καθαρίσει. Είναι ένα είδος αμμοβολής οι παλαιότερροι το έλεγαν μπουράνο. Είναι κατάλληλο για συγκεκριμένα αντικείμενα.


η πλαστικοποίηση πόσο στοιχίζει ?

Η πολιτική που ακολουθούμε είναι πολιτική χαμηλών τιμών.
Η τιμή σχετίζεται με πολλούς παράγοντες, από την δυσκολία αφέρεσης της σκουριάς από την ποσότητα μεμβράνης πλαστικοποίησης ... οι τιμές ξεκινάνε από 35 ευρώ ... σε καμια περίπτωση η 150 αρες και διακοσάρες που διαβάζετε στο διαδίκτυο

Για μας ο καθαρισμός και η πλαστικοποίηση είναι ένα.


e tora na plironoume enan isxirismo ekatostaries ke para pano

Δεν χάνεις να μας ζητήσεις προσφορά.

Αυτά τα ολίγα αυτή τι φορά.
Με εκτίμηση
tankclinic

ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάνενα από τα μέλη που συμμετείχαν στο θέμα.
Πραγματική πρόθεση η ενημέρωση των μελλοντικών αναγνωστών. Άλλωστε ΟΛΟΙ κρινόμαστε.

NSC
17/09/2012, 22:53
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα από τους φίλους της κοινότητας επιτρέψτε μου μερικές παρατηρήσεις.

Για να πετύχει η πλαστικοποίηση θα ΠΡΕΠΕΙ αυτή να εφαρμοστεί σε μεταλλικά καθαρό υπόστρωμα (χωρίς σκουριά ....)

Αν γινει σωστά με και με αυτόν τον τρόπο δεν μένει ίχνος σκουριάς
http://www.youtube.com/watch?v=uBXZtLKMV2Q



Κατά την ταπεινή μας γνώμη, η διαδικασία με τις ροδέλες, αλυσίδες ... καθαρίζεις μεν το ρεζερβουάρ αλλά ο καθαρισμός δεν είναι αρκετός για να πετύχει η πλαστικοποίηση. Γι' αυτό πολλοί από εσάς ανεβάζετε διάφορες φοτο με μεμβράνες πλαστικοποίησης που ξεκολάνε από το υπόστρωμα του ρεζερβουάρ.

Προφανώς και δεν ειναι αρκετο....είναι το πρώτο βήμα από μια διαδικασία....το γράφεις πιο κάτω



Φιλαράκο πολύ εύστοχο το ερώτημα σου.
Είναι αυτονόητο πως αυτοί που κάνουν την πλαστικοποίηση ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν και τον καθαρισμό.
Κανείς με σώας τα φρένας δεν θα έβαφε μια σκουριασμένη επιφάνεια με ένα κοινό χρώμα.


Το ξύδι είναι μια λύση όχι όμως για πολύ σκουριασμένα υποστρώματα, θα περιμένεις μια ζώη για να δεις απότέσμα.
Και αυτή κάνει δουλειά αλλα χρειάζεται πολύ χρονο.

Σε παραπεμπω στο θέμα του mcgyver για τα αποτελέσματα της χρήσης ξυδιού μετά από μια βδομάδα. Αν ειναι πολύ σκουριασμένο ποιός ο λόγος να μην το καθαρίσεις και μετά να του βάλεις και ξύδι;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127951



ΥΓ Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάνενα από τα μέλη που συμμετείχαν στο θέμα.
Πραγματική πρόθεση η ενημέρωση των μελλοντικών αναγνωστών. Άλλωστε ΟΛΟΙ κρινόμαστε.

Παρομοίως....δεν θέλω ούτε να σου την πω ούτε να προσπαθήσω να "σου κόψω πελατεία" απλά νομίζω οτι είναι μια δουλειά που μπορεί να γίνει εύκολα DIY

tankclinic
18/09/2012, 10:50
@NSC ο επικοδομητικός διάλογος είναι προς ώφελος όλων μας.
Η δική μου θέση είναι δύσκολη γιατί μπορεί εύκολα να κατηγορηθώ για διαφήμηση και αυτός αν και δεν είναι εμφανής εύκολα δεν είναι ο στόχος μου.

Για μένα το κάθε ρεζερβουάρ είναι ξεχωριστή περίπτωση και αντιμετοπίζεται με ξεχωριστό τρόπο.
Το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από ένα κάρο λεπτομέρειες που ίσως αυτός που διαβάζεια διάφορα από εδώ και από εκεί ενδεχομένος να μην υποψιάζεται καθόλου.

Π.Χ Σίγουρα η καλή εφαρμογή της μεθόδου μπουράνο που όπως την παρουσίασες στο youtube μπορεί να δουλέψει καλά σε αρκετές περιπτώσεις. Φαντάσου όμως ένα συγχρονο ρεζερβουάρ στο οποίο όμως η σκουριά εμφανίζεται όπως εμφανίζεται και η ανεμοβλογιά στον άνθρωπο. Σποτάκια σκουριάς εδώ κι εκεί. Αν το καθαρίσεις με τον παραπάνω τρόπο μπορείς να φανταστείς ότι μαζί με την σκουριά καταστρέφεις και τις προστατευτικές επιστρώσεις που έχει το υγειές μεταλλικό υπόστρωμα του ρεζερβουάς;

Στις διάφορες φάσεις παρατηρούμε το κάθε τετραγωνικό εκατοστό του ρεζερβουάρ και από αυτή την εμπειρία επέτρεψέ μου να σου πω πως υπάρχουν σημεία μέσα σε αυτό που η παραπάνω μέθοδος δεν θα τα καθαρίσει (περίργα σημεία ραφών).

@NSC δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου ούτε την μαστοριά σου επέτρεψέ μου όμως να σου πω πως υπάρχουν σημεία μέσα στο ρεζερβουάρ (συνήθως σημεία ραφών) που η παραπάνω μέθοδος δεν θα τα ακουμπήσει καθόλου. Και αν αφήσεις σκουριά μέσα αυτή πολύ γρήγορα θα απλωθεί.

Άλλη λεπτομέρεια που κανείς δεν αναφέρει.
Όταν κάνεις χρήση όξινων ή αλκαλικών διαλυμάτων περίπτωση ξυδιού θα πρέπει μετά να το ξεπλίνεις πολύ καλά. Διαφορετικά αυτό θα συνεχίσει να λειτουργεί διαβρώνοντας το μέταλλο. Αν χρησιμοποιείς καθαρό νεράκι για να το ξεπλίνεις πως γνωρίζεις πότε να σταματίσεις το ξέπλιμα.
Εμείς στην tankclinic χρησιμοποιούμε ένα οργανάκι το οποίο λέγεται αγωγιμόμετρο και με την βοήθειά του γνωρίζουμε πότε να σταματήσουμε.

Επειδή λοιπόν πιστεύω πως το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα από την μέθοδο προσέγκισης (εμείς δεν εφαρμόζουμε μέθοδο μπουράνο σε όλλες τις περιπτώσεις) αλλά και από τις λεπτομέρειες στις διάφορες φάσεις γι' αυτό εμμένω στην άποψη πως με προιόντα τύπου Do It Your Self δεν πετυχαίνεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Σίγουρα αν κάποιος έχει το μεράκι, πιάνουν τα χέρια του ... όπως π.χ ο mcgyver θα πετύχει τον στόχο του, ωστόσο έχε υπ' όψιν σου ότι ένα ρεζερβουάρ όπως του mcgyveρ εμείς θα το συντηρούσαμε με 50-60 ευρώπουλα. Αν μας έλεγε πως έρχετε και από το moto.gr θα του κάναμε και μια εκπτωσούλα επιπλέον. Αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία;

fidel_98_99
18/09/2012, 11:50
ψαχνωντας στο νετ ειδα κ αυτο:
http://www.highlander.gr/total/total.htm
εχει παει κανεις?

Tedvj23
18/09/2012, 12:24
ψαχνωντας στο νετ ειδα κ αυτο:
http://www.highlander.gr/total/total.htm
εχει παει κανεις?

Εχω στηλει καμποσες φορες..Εξαιρετικη δουλεια και εξυπηρετικοτατος!!

sniper
18/09/2012, 13:31
Κύριοι,

ως γνωστόν η διαφήμιση καθ' οιονδήποτε τρόπο απαγορεύεται εδώ μέσα.

Ο tankclinic λέει την άποψή του, και συμμορφώθηκε σε κάποιες υποδείξεις που του έγιναν.

Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Σε λίγο θα απαγορεύουμε να γράφουν εδώ μέσα μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, οδηγοί αγώνων κλπ... Σοβαρευτείτε, κάποιοι μπορεί να μας βοηθήσουν να ξεστραβωθούμε.

byron
18/09/2012, 18:42
Κύριοι,

ως γνωστόν η διαφήμιση καθ' οιονδήποτε τρόπο απαγορεύεται εδώ μέσα.

Ο tankclinic λέει την άποψή του, και συμμορφώθηκε σε κάποιες υποδείξεις που του έγιναν.

Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Σε λίγο θα απαγορεύουμε να γράφουν εδώ μέσα μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, οδηγοί αγώνων κλπ... Σοβαρευτείτε, κάποιοι μπορεί να μας βοηθήσουν να ξεστραβωθούμε.

+990

Ti πρόβλημα δημιουργήθηκε δεν κατάλαβα...

gregogti
19/09/2012, 09:32
εγω εκανα την κλασικη με αλυσιδουλα μεσα και βενζινη και καλο κουνημα .αφου το εκανα 10 φορες βαλε βγαλε ,και εβγαλε τα κερατα του απο μεσα. (τελειο δεν εγινε)αλλα δεν εβγαζε κοματια πλεον,του εβαλα και ενα φιλτρακι βενζινης επιπλεον και εκτοτε το δουλευω ενα χρονο τωρα χωρις προβλημα .ισως να ειμαι και τυχερος .....

NSC
20/09/2012, 01:11
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα(και δεν θέλω) να ξεκινήσω οποιοδήποτε flaming
επίσης σε καμία περίπτωση δεν θέλω να προβάλλω τις "γνώσεις" μου...άσε που και να ήθελα, από μόνες του λάμπουν δια....της απουσίας τους....:D

όπως σε αρκετά πράγματα στη ζωή την πράξη την ορίζει το budget,το ίδιο συμβαίνει και σε μία ανακατασκευή.
Προσωπικά αν είχα διαθέσιμο ένα σοβαρό προυπολογισμό το δηλώνω ευθαρσώς οτι θα έδινα τα πάντα σε επαγγελματίες....επειδή όμως δεν υπάρχει σάλιο θα προσπαθήσω να βγάλω από την μύγα,ξύγκι εφόσον το επιτρέπει η κοινή λογική και οι δυνατότητές μου. πχ ποτέ δεν θα έλυνα ένα μοτέρ,μόνος μου τουλάχιστον.

σε τελική ανάλυση ο καθένας για τους δικούς του λόγους κάνει την επιλογές του.

GIXXERAKIAS
02/10/2012, 20:31
ΜΙας και τίθονται αρκετά θέματα με σκουριά θα ηθελα να ρωτήσω με τι καθαρίζετε εσείς τις εξατμίσεις που ειναι χάλια από σκουριά και αν επαναφέρονται πλήρως.

ένα υλικο που βρηκα στο web ειναι αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=ThXW27TxPfs&feature=related

McGyver
02/10/2012, 20:35
ΜΙας και τίθονται αρκετά θέματα με σκουριά θα ηθελα να ρωτήσω με τι καθαρίζετε εσείς τις εξατμίσεις που ειναι χάλια από σκουριά και αν επαναφέρονται πλήρως.

ένα υλικο που βρηκα στο web ειναι αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=ThXW27TxPfs&feature=related

Κάνε μια αναζήτηση για "γυάλισμα λαιμών", μην κάνουμε hijack το thread ;).

rider
02/01/2013, 21:54
καλησπέρα σ' ολους

για να μην ανοίγω καινουργιο θέμα μεχρι να έρθει η ώρα του βαζω την ερώτηση εδω.

Λοιπόν,
Διαβάζοντας σας εδω και αρκετο καιρο μου κολλήσατε κι εμένα το "μικρόβιο". Είναι λοιπον στα άμεσα σχέδια η αγορα και προσπάθεια ανακατασκευής μιας οχι και τόσο γριας κυρίας (ονόματα δε λέμε μέχρι να ολοκληρωθεί το προξενιο μη το ματιάσουμε!) Μου δημιουργήθηκε λοιπόν η εξης απορία σε ότι αφορα το τεποζιτο. Να σημειώσω πρωτα οτι η μηχανή αυτη την στιγμη ειναι σε κυκλοφορία. Οποτε το σχεδιο ειναι μεταβιβαση, μετα παραδοση πινακιδες, κατεβασμα στο υπογειο, λυσιμο και για τα υπολοιπα οτι μπορεσω να κανω μονος η με βοηθεια φιλων. Παραλληλη συγκέντρωση ανταλλακτικων και τελικα καααάποια στιγμη δεσιμο! Με δεδομένο λοιπον οτι η διαδικασια ανακατασκευης της θα παρει μεγαλο διάστημα λογω ελειψης χρονου υπαρχει καποιος τρόπος να προφυλαχθει το τεποζιτο απο το να εμφανισει σκουριες εσωτερικα??










Υ.Γ.Οταν με το καλό ερθει στα χέρια μου ετοιμαστείτε για καταιγισμο ερωτήσεων!!

MikeG
04/01/2013, 22:01
Με δεδομένο λοιπον οτι η διαδικασια ανακατασκευης της θα παρει μεγαλο διάστημα λογω ελειψης χρονου υπαρχει καποιος τρόπος να προφυλαχθει το τεποζιτο απο το να εμφανισει σκουριες εσωτερικα??



Γέμισε το με βενζίνη και άστο έτσι.

Σπυρος
16/05/2013, 01:05
Παιδια καλησπερα!Διαβαζοντας γνωμες,αποψεις και ψαχνωντας στο google και youtube,δοκιμασα μια διαδικασια για να καθαρισω το τεποζιτο απο το glx ενος φιλου μου..Το πιο δυναμικο ειναι το μηλοξυδο!!Μετα ακολουθει το λευκο ξυδι και τελος το απλο ξυδι..Εγω εκανα την δουλεια με απλο ξυδι που απλα ηθελε παραπανω χρονο..Ειναι και πιο φθηνο :a014:....Στερεωνω το τεποζιτο μεσα σε μια κουτα να ειναι στην ευθεια και το τιγκαρω με ξυδι..Το αφηνω 3 μερες..Μετα αδειασμα και γεμισμα καπακι με "φρεσκο" ξυδι..Αυτο που αδειασα πρωτα,ηταν καφε ανοιχτο!Που μου δηλωσε οτι ημασταν σε καλο δρομο..Αλλες 3 μερες η δευτερη δοση και μετα αδειασμα και αυτο!Επειτα,το γεμισα μεχρι την μεση ξυδι,σοδα μαγειρικη και μια κουπα (του τσαγιου:beer: )αλατι χοντρο!!Εγιναν 4 ανακατεματα καλα!!!Τα 2 πρωτα εβγαιναν θολα με εμφανες το χρωμα της σκουριας!Την προτελευταια βγηκε σχεδον καθαρο το ξυδι με τα λοιπα και το τελευταιο τζαμι!!!Επειτα,καθαρισμα του τεποζιτου απ το χοντρο αλατι με απιονισμενο νερο..Εγινε δουλεια παιδια!! :) Απλα θελει χρονο..Σιγουρα θα ξαναπιασει σκουρια βεβαια μιας και οι βενζινες ειναι μες το νερο. . .

mkazo
23/05/2013, 18:23
πάρε 2 2λιτρες κοκακόλες. ρίχτες μέσα και μετά βάλε ένα κουφέτο για κανα 10λεπτο θα γίνει συντριβάνι αλλά θα τα κάψει όλα.
άν θές κάτι ποιό σοφιστικέ κάνε ηλεκτρόλυση

nikolas#15
12/06/2013, 20:53
Έβαλε μηλόξυδο για μια εβδομάδα.
Μόλις το άδειαδα στο εσωτερικό έχει κολλήσει ένα παχύ στρώμα καφέ παχιάς γλίτσας που δεν φεύγει!!!!
τί κάνω τώρα?

makaros33
12/06/2013, 21:38
ξεβγαλετο με αρκετο νερο και αφου το εκανες αφτο ριξε μεσα μεταλικα (παξιμαδια - μπιλιες απο ρουλεμαν) βαλε και βενζινα και καντο σεικερ

hornettrela
13/06/2013, 19:49
βαλε ακουαφορτε

ego_o_idios
13/08/2013, 00:04
βαλε ακουαφορτε

sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso

notakos600
13/08/2013, 12:59
sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso

Δώσε info man.

Flinis
13/08/2013, 13:32
sas enimerono lipon oti ekana ilektrolisi me ksidi ke ixa spoudea apotelesmata to epomeno stadio ine plastikopioisi mou milisan gia proion pou xrisimopioun se deksamenes plion poli isxiro 8a to dokimaso

Αγαπητέ Afrotwin
Εχοντας το ίδιο πρόβλημα με σκουριά στο τεποζιτο, το μόνο που με έσωσε ήταν ηλεκτρολυση με ανθρακικη σοδα (πλυσίματος). Οχι μια φορά αλλά τέσσερις συνεχόμενα. Κοντεύω 2 χρόνια που έκανα την επέμβαση και έχοντας γεμάτο συνέχεια το τεποζιτο δεν ξαναείχα πρόβλημα.
Κάνοντας πλαστικοποίηση ,κατα την γνώμη μου πάντα, δεν θα έχεις μακροχρόνια αποτελέσματα. Το μέταλλο είναι σκαμενο μετά απο ηλεκτρολυση και πιθανόν η πλαστικοποίηση να μην πιάσει πάνω του. Σκέψου και το άλλο. Πες ότι χτυπάς το τεποζιτο ελαφρά και κάνει βουλιαγμα , η πλαστικοποίηση θα σπάσει. Μετά οι θερμοκρασιακες μεταβολές , και αυτές επιρρεαζουν . Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση όλων. Εχω και φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να στείλω τώρα, λόγω του ότι είμαι σε διακοπές .

Καλή επιτυχία

Gi_4ce
13/08/2013, 13:40
Ηλεκτρολυση με σοδα ξερω. με ξυδι πρωτη φορα το ακουω.

Εγω αλυσιδιτσα, white spirit και εγινε τζαμι. Τωρα γεμάτο συνέχεια και σε καμια βδομαδα θα το περασω πλαστικοποιητή.

mustbenick
27/08/2013, 10:04
http://www.ebay.de/itm/160838678819?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Μετάφραση
Complete kit with rust converter and sealer coating for long time!

Rust Converter

Immediately stops corrosion, rust consuming void!

Converts rust in addition to a non-corrosive metal compound!


tank Sealer
Easy to use by one-component polyurethane resin!

Instructions in German!

Contains sufficient for motorcycle and car tanks up to 60 liters!

(Multiple possible use in smaller tank)

 

Whether old or new tank, a cheap way to protect each tank from rust.

    (Also Kreem Tankversiegler or combination pack available in our shop)

ego_o_idios
28/08/2013, 20:24
na po episis oti i plastikopioisi logo ton sistatikon tis venzinis den ine sigouro oti den lioni me ton kero ke na pernai sto kafsimo

ego lipon afou gemisa to ntepozito me ksidi pira ton fortisti mpatarias giosa tin mia fasi sto ntepozito ke xrisimopioisa ena kapaki spray opou epano tou vidosa ena klidi poligono gia agogo to evala mesa sto ntepozito me tetio tropo na min kani epafi to evala stin mpriza se dio meres ixe gemisi to poligono me tin skouria tou ntepozitou to ekan alo ena dioimero to eplina meta me venzini ke to afisa exi ke ali doulia kapia stigmi 8a ftaso ke eki mexri na vgalo ka8ari venzini ke fisika ena filtro venzinis epivalete .prin apo ola afta ekana to esoteriko stegno tripsimo me vides paksimadia ke lipa exi evgala tin pio poli skouria


to mono sigouro ine oti oso ipolima ke na mini sto metalo an iparxi igrasia mesa sto ntepozito den prokite na dimiourgi8i afto to epipedo skourias pou ixe



Αγαπητέ Afrotwin
Εχοντας το ίδιο πρόβλημα με σκουριά στο τεποζιτο, το μόνο που με έσωσε ήταν ηλεκτρολυση με ανθρακικη σοδα (πλυσίματος). Οχι μια φορά αλλά τέσσερις συνεχόμενα. Κοντεύω 2 χρόνια που έκανα την επέμβαση και έχοντας γεμάτο συνέχεια το τεποζιτο δεν ξαναείχα πρόβλημα.
Κάνοντας πλαστικοποίηση ,κατα την γνώμη μου πάντα, δεν θα έχεις μακροχρόνια αποτελέσματα. Το μέταλλο είναι σκαμενο μετά απο ηλεκτρολυση και πιθανόν η πλαστικοποίηση να μην πιάσει πάνω του. Σκέψου και το άλλο. Πες ότι χτυπάς το τεποζιτο ελαφρά και κάνει βουλιαγμα , η πλαστικοποίηση θα σπάσει. Μετά οι θερμοκρασιακες μεταβολές , και αυτές επιρρεαζουν . Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση όλων. Εχω και φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να στείλω τώρα, λόγω του ότι είμαι σε διακοπές .

Καλή επιτυχία

HIGHLANDER 1
31/12/2013, 12:33
ο πιο καλος τροπος να καθαρισει ενα τεποζιτο ειτε απο σκουρια ειτε απο την ξεχασμενη βενζινη που δημουργει ενα στρωμα πισσας μεσα ειναι με χημικα ..υπαρχει και γινετε απο εμας...και ακομα πλαστικοποιηση αν πρεπει γιατι δεν ειναι αναγκαιο παντα ..πιο δυσκολα ειναι τεποζιτα ποιυ ειχαν πλαστικοποιηση απο την κατασκευη τους αλλα αυτα ειναι σπανια ...οπως τα bmw απο το 1940 και μετα ...απο τοτε η γερμανοι κατι ξερανε ,,,,εχει μικρο κοστος και κραταει το καρπυρατερ καθαρο ..γινετε σε μια μερα ..

notakos600
31/12/2013, 12:49
ο πιο καλος τροπος να καθαρισει ενα τεποζιτο ειτε απο σκουρια ειτε απο την ξεχασμενη βενζινη που δημουργει ενα στρωμα πισσας μεσα ειναι με χημικα ..υπαρχει και γινετε απο εμας...και ακομα πλαστικοποιηση αν πρεπει γιατι δεν ειναι αναγκαιο παντα ..πιο δυσκολα ειναι τεποζιτα ποιυ ειχαν πλαστικοποιηση απο την κατασκευη τους αλλα αυτα ειναι σπανια ...οπως τα bmw απο το 1940 και μετα ...απο τοτε η γερμανοι κατι ξερανε ,,,,εχει μικρο κοστος και κραταει το καρπυρατερ καθαρο ..γινετε σε μια μερα ..

Ποιά χημικά εννοείς, για ρίξε λίγο φως.

Bradipous
31/12/2013, 14:28
Καποιο υδροχλωρικο ή φωσφορικο οξυ ισως;

motomaniac
31/12/2013, 18:23
σιγα να μην μας πει τα μυστικα της δουλειας του ο ανθρωπος.

notakos600
31/12/2013, 19:30
σιγα να μην μας πει τα μυστικα της δουλειας του ο ανθρωπος.

Ποιάς δουλειάς του; τεπόζιτα ξεσκουριάζει; :bawl::bawl::bawl:

motomaniac
31/12/2013, 19:39
Ποιάς δουλειάς του; τεπόζιτα ξεσκουριάζει; :bawl::bawl::bawl:

το κανει κι αυτο http://www.highlander.gr/total/total.htm

Flinis
01/01/2014, 01:41
Αγαπητοί καλή χρονιά και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα
Σας είχα τάξει κάποιες φωτογραφίες από το καλοκαίρι και συνεχώς αμελούσα.Λοιπόν τα πολλά λόγια ειναι φτώχια
Ηλεκτρολυση πρώτη
306866
Συνέχεια με την δεύτερη306867
Τρίτη φορά 306868
Τα αποτελέσματα όπως βλέπετε εκπληκτικά. Δεν έχω φωτό απο την τέταρτη. Μπορώ να πω ότι ίσως και να την έκανα καταχρηστικά. Στο επόμενο μήνυμα θα σας δείξω το αποτέλεσμα αυτής .

Flinis
01/01/2014, 01:54
Επειδή δεν έχω ύπνο, είναι και χρονιάρα μέρα συνεχίζω. Κοιτάξτε πως γίνονται τα ηλεκτρόδια. 306869
Ενα κομμάτι που βγήκε από μέσα 306870
Κύριοι ετοιμαστείτε. Χαλάλι ο κόπος. Πέρα απο κάθε προσδοκία μου306871

mankam
01/01/2014, 02:08
:uplate: Καταπληκτικό!
Δώσε λεπτομέρειες, πολικότητά , το αρνητικό πάει στο ηλεκτρόδιο έτσι?
Έκανα κάποιες δοκιμές σε σκουριασμένα πριν καιρό σε κουβά πλαστικό αλλά έβαλα και σόδα μέσα, έχεις βάλει εσύ?

Flinis
01/01/2014, 02:28
306873Δύο χρόνια μετά. Εντελώς επιφανειακό και αναμενόμενο με τα καύσιμα της Ελλάδας . Κανένα απολύτως προβλημα λειτουργίας καρμπυρατερ-κινητήρα. Σώθηκα. 306872 Καληνύχτα και καλή χρονιά.

Flinis
01/01/2014, 13:01
:uplate: Καταπληκτικό!
Δώσε λεπτομέρειες, πολικότητά , το αρνητικό πάει στο ηλεκτρόδιο έτσι?
Έκανα κάποιες δοκιμές σε σκουριασμένα πριν καιρό σε κουβά πλαστικό αλλά έβαλα και σόδα μέσα, έχεις βάλει εσύ?


Φίλε Μάνο δες τί θα χρειαστείς
1) απιονισμένο νερό (σιδερώματος). Στο supermarket το 4λιτρο περίπου €1,20
2) ανθρακική σόδα (πλυσίματος). Στο supermarket σε συσκευασία κιλού περίπου €2,00
3) μπετόβεργα ή οποιοδήποτε σίδερο που δεν χρειάζεσαι
4) τροφοδοτικό ή φορτιστή συνεχούς ρεύματος (DC) 12V έως 3Α

Ανά 4 λίτρα νερού χρησιμοποιείς 1 κουταλιά της σούπας σόδα. Ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί. Συνδέεις τον αρνητικό πόλο (μαύρο) στο αντικείμενο που θες να ξεσκουριάσεις. Τον θετικό (κόκκινο) στο ηλεκτρόδιο (μπετόβεργα). Προσοχή να μην έρχονται σε επαφή + και - . Μη φοβηθείς το διάλυμα, δεν είναι καυστικό. Απλά απέφυγε να βρέχονται οι ακροδέκτες γιατί θα καταστραφούν . Πάντα σε καλά αεριζόμενο χώρο γιατί απελευθερώνεται υδρογόνο. Ποτέ μα ποτέ, δεν χρησιμοποιούμε ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο γιατί παράγεται εξασθενές χρώμιο. Δημιουργούνται επικίνδυνες για τον άνθρωπο τοξικές αναθυμιάσεις και η απόρριψη του διαλύματος μπορεί να μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα. Εννοείται οτι έχουμε βγάλει το ρουμπινέτο και ταπώνουμε με κάτι .
Από το πρώτο μισάωρο ήδη αρχίζει η μεταφορά της σκουριάς προς το ηλεκτρόδιο. Θέλει αρκετές ώρες και υπομονή. Πλεονέκτημα της ηλεκτρόλυσης έναντι των διάφορων χημικών-καυστικών είναι οτι δεν έχουμε φθορά (λέπτινση των τοιχωμάτων) του υγειούς μετάλλου. Μόνο το οξειδωμένο μέταλλο αποκολλάται και κολλά στο ηλεκτρόδιο ή επιπλέει στο νερό. Σε περίπτωση που επαναλάβουμε τη διαδικασία καθαρίζουμε με βούτσα τα ηλεκτρόδια.
Οταν τελειώσουμε με την ηλεκτρόλυση, ξεπλένουμε με πίεση νερού (πιεστικό εάν έχουμε). Αυτό βοηθά στο να εξουδετερώσουμε το διάλυμα και να απομακρύνουμε σαθρά υλικά (σαν αυτό της φωτό)
αλλά και σκόνη σκουριάς. Δεν κάνουμε τσιγκουνιές στο νερό. Στεγνώνουμε καλά με θερμοπίστολο ή σεσουάρ και μετά ηλεκτρική σκούπα για τυχόν υπόλοιπα σκουριάς. Τοποθετούμε το ρακόρ και έχουμε πάντα το τεπόζιτο γεμάτο. Εγώ έβαλα και γύρω από τα σωληνάκια του ρακόρ ένα στρόγγυλο μαγνήτη από ηλεκτρικό μοτεράκι. Εάν περάσει και απο εκεί σκουριά, τί να πω. Τύφλα να έχει ο MacGyver!!!!

Ελπίζω να βοήθησα.

Takata Dome
01/01/2014, 13:15
Αντίστοιχο αποτέλεσμα επιτυγχάνεται με το ξύδι,αλλά εκεί φθείρεται το μέταλλο.Εξαιρετικό αποτέλεσμα! Μετά τον καθαρισμό δεν είναι όμως προτιμότερη μια πλαστικοποίηση (POR15 για παράδειγμα) για να μπορείς να αφήσεις το ρεζερβουάρ άδειο χωρίς να φοβάσαι;

mankam
01/01/2014, 15:28
Φίλε Μάνο δες τί θα χρειαστείς
1) απιονισμένο νερό (σιδερώματος). Στο supermarket το 4λιτρο περίπου €1,20
2) ανθρακική σόδα (πλυσίματος). Στο supermarket σε συσκευασία κιλού περίπου €2,00
3) μπετόβεργα ή οποιοδήποτε σίδερο που δεν χρειάζεσαι
4) τροφοδοτικό ή φορτιστή συνεχούς ρεύματος (DC) 12V έως 3Α

Ανά 4 λίτρα νερού χρησιμοποιείς 1 κουταλιά της σούπας σόδα. Ανακατεύεις μέχρι να διαλυθεί. Συνδέεις τον αρνητικό πόλο (μαύρο) στο αντικείμενο που θες να ξεσκουριάσεις. Τον θετικό (κόκκινο) στο ηλεκτρόδιο (μπετόβεργα). Προσοχή να μην έρχονται σε επαφή + και - . Μη φοβηθείς το διάλυμα, δεν είναι καυστικό. Απλά απέφυγε να βρέχονται οι ακροδέκτες γιατί θα καταστραφούν . Πάντα σε καλά αεριζόμενο χώρο γιατί απελευθερώνεται υδρογόνο. Ποτέ μα ποτέ, δεν χρησιμοποιούμε ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο γιατί παράγεται εξασθενές χρώμιο. Δημιουργούνται επικίνδυνες για τον άνθρωπο τοξικές αναθυμιάσεις και η απόρριψη του διαλύματος μπορεί να μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα. Εννοείται οτι έχουμε βγάλει το ρουμπινέτο και ταπώνουμε με κάτι .
Από το πρώτο μισάωρο ήδη αρχίζει η μεταφορά της σκουριάς προς το ηλεκτρόδιο. Θέλει αρκετές ώρες και υπομονή. Πλεονέκτημα της ηλεκτρόλυσης έναντι των διάφορων χημικών-καυστικών είναι οτι δεν έχουμε φθορά (λέπτινση των τοιχωμάτων) του υγειούς μετάλλου. Μόνο το οξειδωμένο μέταλλο αποκολλάται και κολλά στο ηλεκτρόδιο ή επιπλέει στο νερό. Σε περίπτωση που επαναλάβουμε τη διαδικασία καθαρίζουμε με βούτσα τα ηλεκτρόδια.
Οταν τελειώσουμε με την ηλεκτρόλυση, ξεπλένουμε με πίεση νερού (πιεστικό εάν έχουμε). Αυτό βοηθά στο να εξουδετερώσουμε το διάλυμα και να απομακρύνουμε σαθρά υλικά (σαν αυτό της φωτό)
αλλά και σκόνη σκουριάς. Δεν κάνουμε τσιγκουνιές στο νερό. Στεγνώνουμε καλά με θερμοπίστολο ή σεσουάρ και μετά ηλεκτρική σκούπα για τυχόν υπόλοιπα σκουριάς. Τοποθετούμε το ρακόρ και έχουμε πάντα το τεπόζιτο γεμάτο. Εγώ έβαλα και γύρω από τα σωληνάκια του ρακόρ ένα στρόγγυλο μαγνήτη από ηλεκτρικό μοτεράκι. Εάν περάσει και απο εκεί σκουριά, τί να πω. Τύφλα να έχει ο MacGyver!!!!

Ελπίζω να βοήθησα.
Με το παραπανω! αναλυτικη περιγραφη και φωτογραφιες, προτεινω να γινει μπει καπου για να το βρισκουν ευκολα οσοι ενδιαφερονται.

Υ.Γ γραφεις εως 3Α το δικο μου τροφοδοτικο ειναι πολυ περισσοτερο ισως γιαυτο τα μαυρισε.

motomaniac
01/01/2014, 16:07
Μανο θα σε γελασω με ποσα αμπερ ειχα κανει εγω το srx. κανει σημια αν το αφησεις πολυ και στο υγιες μεταλλο. τρυπησα ενμα τεποζιτο που ηταν καλο γιατι το ξεχασα 3 μερες στην πριζα. εγω ομως ηξερα για ανοξειδοτο μεταλλο, η κασσιτερο κ.α. μπορει καποιος να μας πει γιατι οχι?

mankam
01/01/2014, 16:21
Εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση την βρηκα με αναζητηση και εχει ολες τις πληροφοριες το διαβαζω τωρα:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101346&page=2

motomaniac
01/01/2014, 16:32
αμα θες Μανο εχω το τεποζιτο απο το μικρο να κανουμε για πειραμα (το εχω ξανακανει) αλλα θελω να βρουμε και κατι για πλαστικοποιηση μετα.. φθηνο.

Desperado
01/01/2014, 16:48
Από ότι θυμάμαι η όλη διαδικασία θα πρέπει να στηρίζεται στην ηλεκτραρνητικότητα των στοιχείων.
"Η ηλεκτραρνητικότητα (σύμβολα EN ή \chi\,) ορίζεται ως το μέτρο της τάσης, την οποία έχει ένα άτομο, που συνδέεται με ομοιοπολικό δεσμό μ' ένα άλλο άτομο, να έλκει προς το μέρος του το κοινό ζεύγος των ηλεκτρονίων.
Η ηλεκτραρνητικότητα ενός ατόμου είναι αποτέλεσμα της σχετικής ατομικής του μάζας (ατομικού βάρους ) και της απόστασης του δεσμικού ζεύγους ηλεκτρονίων από τους ατομικούς πυρήνες. Όσο μεγαλύτερη είναι η ηλεκτραρνητικότητα, τόσο εντονότερα έλκει ένα χημικό στοιχείο τα ηλεκτρόνια προς το μέρος του."
πηγή : http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF% 84%CE%B1

Εαν σε ένα αγώγιμο διάλυμα βυθίσουμε 2 πλάκες, μία σιδήρου με ηλεκτραρνητικότητα 1,83 και μια π.χ. χρυσού με ηλεκτραρνητικότητα 2,54 τότε θα έχουμε ροή ηλεκτρονίων από το λιγότερο προς το περισσότερο ηλεκτροαρνητικό στοιχείο (από τον σίδηρο προς τον χρυσό) δηλαδή ρεύμα με κατανάλωση όμως του ασθενέστερου μετάλλου (σίδηρος). Στην περίπτωση της ηλεκτρόλυσης για το ξεσκούριασμα όπου λογικά το ντεπόζιτο μας είναι κάποιο κράμμα σιδήρου ή σκέτος σίδηρος εάν βάλουμε ένα στοιχείο στην κάθοδο πιο ηλεκτραρνητικό από τον σίδηρο όπως π.χ. ο κασσίτερος (1,96 ) και δώσουμε και ρεύμα, μόλις τελειώσουν τα οξείδια του σιδήρου (σκουριά) που είναι πιο σαθρά θα αρχίσει να καταναλώνεται ο σίδηρος και θα τρυπήσει το ντεπόζιτο. Εαν όμως χρησιμοποιήσουμε μια μπετόβεργα (σίδηρος) τότε επειδή έχουμε το ίδιο στοιχείο στην άνοδο και στην κάθοδο μόλις τελειώσει η σκουριά δεν θα έχουμε κατανάλωση της ανόδου (ντεπόζιτο) καθόλου ή έστω πολύ λιγότερο...(δεν είμαι ειδικός ρεμάλια ότι θυμάμαι από την χημεία του σχολείου!!)

fosbabis
01/01/2014, 17:43
(δεν είμαι ειδικός ρεμάλια ότι θυμάμαι από την χημεία του σχολείου!!)
Από ότι θυμάμαι από τη χημεία του σχολείου λέει ο ψεύτης!!!! Μας έχεις αναπτύξει σχεδόν τη θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν ρε αδερφέ!!!!

Flinis
01/01/2014, 20:47
Με το παραπανω! αναλυτικη περιγραφη και φωτογραφιες, προτεινω να γινει μπει καπου για να το βρισκουν ευκολα οσοι ενδιαφερονται.

Υ.Γ γραφεις εως 3Α το δικο μου τροφοδοτικο ειναι πολυ περισσοτερο ισως γιαυτο τα μαυρισε.

Αυστηρά εώς 3Α. Μαύρισα και εγώ ένα τεπόζιτο από παπάκι ,αφού είχα πάρει φόρα. Νόμισα οτι με μεγαλύτερο τροφοδοτικό θα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι όπως καίμε μια μπαταρία φροντίζοντας γρήγορα με πολλά αμπέρ, το ίδιο συμβαίνει και εδώ.
Τα αποτελέσματα των φωτογραφιών έγιναν με φορτιστή επαναφορτιζόμενου δράπανου 14V 1A. Λίγο πιο αργά αλλά πιο σίγουρα. Καλή επιτυχία.

stefanos
01/01/2014, 23:31
Νομίζω ότι η ένταση του ρεύματος πρέπει να εξαρτάται και από την ποσότητα του ηλεκτρολύτη, οπότε και ένας μεγαλύτερο τροφοδοτικό μπορεί να κάνει δουλειά με λιγότερη σόδα.

Desperado
02/01/2014, 00:09
Από ότι θυμάμαι από τη χημεία του σχολείου λέει ο ψεύτης!!!! Μας έχεις αναπτύξει σχεδόν τη θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν ρε αδερφέ!!!!

:lol::rotflmao:

Να συμπληρώσω ότι μπορούμε με την ίδια λογική να χρησιμοποιήσουμε στοιχεία με λιγότερη ηλεκτραρνητικότητα από τον σίδηρο όπως π.χ. ο ψευδάργυρος

mankam
02/01/2014, 12:35
Εγώ έβαλα και γύρω από τα σωληνάκια του ρακόρ ένα στρόγγυλο μαγνήτη από ηλεκτρικό μοτεράκι. Εάν περάσει και απο εκεί σκουριά, τί να πω. Τύφλα να έχει ο MacGyver!!!!

Υπαρχουν και φιλτρακια με στρογγυλο μαγνητη μεσα για την σκουρια,παραγγειλα απο ebay τα εχω στα χερια μου καλα φαινονται αν και μικρα σε ογκο γιατι ετσι τα ηθελα, κοστος 0.70 ευρω τα τρια τεμαχιαhttp://www.ebay.com/itm/121153073124?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648
στην φωτο δεν φαινεται ο μαγνητης αλλα σε αυτο που εχω στα χερια μου διακρινεται καθαρα.

Flinis
03/01/2014, 19:00
Υπαρχουν και φιλτρακια με στρογγυλο μαγνητη μεσα για την σκουρια,παραγγειλα απο ebay τα εχω στα χερια μου καλα φαινονται αν και μικρα σε ογκο γιατι ετσι τα ηθελα, κοστος 0.70 ευρω τα τρια τεμαχιαhttp://www.ebay.com/itm/121153073124?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648
στην φωτο δεν φαινεται ο μαγνητης αλλα σε αυτο που εχω στα χερια μου διακρινεται καθαρα.

Δάσκαλε Μάνο!
Νομίζω οτι πρέπει να σε αποκαλούμε έτσι,σ' ευχαριστώ. Εχοντας τραβήξει τα πάνδεινα μέχρι να ανακαλύψω την ηλεκτρόλυση και να καταφέρω να το ξεσκουριάσω, έμαθα να μην αφήνω τίποτα στη τύχη. Εκτός του μαγνήτη που έχω εσωτερικά στο τεπόζιτο, έχω και ένα δεύτερο μικρό, από αυτά που κολλάνε στα ψυγεία, μέσα στο ποτηράκι του ρακόρ. Ξεβιδώνει και καθαρίζει αν θες.
Συνέχισε σε παρακαλώ να ασχολείσαι με τις "γηραιές κυρίες" και να παραδίδεις μαθήματα restoring, μαστοριάς και μερακλήδικης δουλειάς. Τα άρθρα σου είναι σαν χρονομηχανή που μας ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο, τότε που κυκλοφορούσαν μοτέρια με χαρακτήρα και τα μαστόρια είχαν "αυτί","μάτι", "χέρια" και ήξεραν από πατέντα.
Keep walking.......

panos_zip
03/01/2014, 20:46
Υπαρχουν και φιλτρακια με στρογγυλο μαγνητη μεσα για την σκουρια,παραγγειλα απο ebay τα εχω στα χερια μου καλα φαινονται αν και μικρα σε ογκο γιατι ετσι τα ηθελα, κοστος 0.70 ευρω τα τρια τεμαχιαhttp://www.ebay.com/itm/121153073124?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648
στην φωτο δεν φαινεται ο μαγνητης αλλα σε αυτο που εχω στα χερια μου διακρινεται καθαρα.

Πολύ καλό, δεν το ήξερα!
Το είχα σκεφτεί κάπως έτσι παλαιότερα αλλά δεν ήξερα ότι κυκλοφορεί κάτι τέτοιο.
Παράγγειλα και εγώ μια τριάδα. Ένα για το παπί και τα άλλα για να βρίσκονται.
Για άλλη μια φορά σ' ευχαριστούμε πολύ!

motomaniac
12/01/2014, 14:03
επειδη ψαχνω πολυ ωρα το θεμα με την πλαστικοποιηση και δεν το βρισκω, τα βαζω εδω και ας μεταφερθουν. ειναι λινκ με υλικα για πλαστικοποιηση τεποζιτου ανθεκτικα στην βενζινη. επισης θα ξεκινησω βαζοντας λινκ για γομολακα που διαβασα οτι αντεχει στην βενζινη. αυτο αν θελετε και ξερετε θα ηθελα να το αναλυσουμε παραπανω, ειδικα αν καποιος το εχει χρησιμοποιησει.

γομολακα.
http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG160_1350
http://www.artmaterials.gr/website/product_info.php?products_id=174
http://www.tzortzatos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1900&virtuemart_category_id=522#.UtJ05_mGpMQ

γι'αυτο εδω κανει συγκεκριμενη ερωτηση αν αντεχει στην βενζινη κι αν οχι ποιο εχουν, και περιμενω απαντηση.
http://www.paints-mihopoulos.gr/?status=%CE%A4%CE%BF+%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1+%CF%83%CE%B1%CF%82+%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%A C%CE%BB%CE%B5%CE%B9%21&section=1802&language=el_GR&itemid1494=2060&detail1494=1



ειδικο γι'αυτην την δουλεια ακριβως.
http://www.stancolac.gr/products/tanks_concrete/bixro21

εδω
http://www.smaltolin.com/prod.php
κι εδω
http://www.protesol.gr/material/colours.html
αναφερονται διαφορα υλικα με παρομοιες ιδιοτητες.
αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει. ψαχνω πολυ καιρο κατι οικονομικοτερο του por 15 το οποιο πρεπει και να φερω απο εξωτερικο.

belo
12/01/2014, 14:46
επειδη ψαχνω πολυ ωρα το θεμα με την πλαστικοποιηση και δεν το βρισκω, τα βαζω εδω και ας μεταφερθουν. ειναι λινκ με υλικα για πλαστικοποιηση τεποζιτου ανθεκτικα στην βενζινη. επισης θα ξεκινησω βαζοντας λινκ για γομολακα που διαβασα οτι αντεχει στην βενζινη. αυτο αν θελετε και ξερετε θα ηθελα να το αναλυσουμε παραπανω, ειδικα αν καποιος το εχει χρησιμοποιησει.

γομολακα.
http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG160_1350
http://www.artmaterials.gr/website/product_info.php?products_id=174
http://www.tzortzatos.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1900&virtuemart_category_id=522#.UtJ05_mGpMQ

γι'αυτο εδω κανει συγκεκριμενη ερωτηση αν αντεχει στην βενζινη κι αν οχι ποιο εχουν, και περιμενω απαντηση.
http://www.paints-mihopoulos.gr/?status=%CE%A4%CE%BF+%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1+%CF%83%CE%B1%CF%82+%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%A C%CE%BB%CE%B5%CE%B9%21§ion=1802&language=el_GR&itemid1494=2060&detail1494=1



ειδικο γι'αυτην την δουλεια ακριβως.
http://www.stancolac.gr/products/tanks_concrete/bixro21

εδω
http://www.smaltolin.com/prod.php
κι εδω
http://www.protesol.gr/material/colours.html
αναφερονται διαφορα υλικα με παρομοιες ιδιοτητες.
αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει. ψαχνω πολυ καιρο κατι οικονομικοτερο του por 15 το οποιο πρεπει και να φερω απο εξωτερικο.

μπραβο motomaniac για όλα τα παραπανω. ειναι πολύ κατατοπιστικα και αν καποιος τα δουλεψει θα μας βοηθησει ολους και στην τσεπη μας

motomaniac
12/01/2014, 15:18
μπραβο motomaniac για όλα τα παραπανω. ειναι πολύ κατατοπιστικα και αν καποιος τα δουλεψει θα μας βοηθησει ολους και στην τσεπη μας

εγω λεω αυτο να δω ποσο κανει που φαινεται το καταλληλοτερο. το μονο που με απασχολει (μετα το αν διαλυονται απο την βενζινη και τα προσθετα της) ειναι το κατα ποσο θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν στις συστολες διαστολες ενος τεποζιτου μηχανης. γιατι κι ο πολυεστερας που δοκιμασα δεν χαλαει απο την βενζινη αλλα μολις καλοκαιριασε, και το τεποζιτο διεσταλλη, εγινε τριματα λογω αποκολλησης απο τα τοιχοματα του ρεζερβουαρ...

belo
12/01/2014, 15:33
εγω λεω αυτο να δω ποσο κανει που φαινεται το καταλληλοτερο. το μονο που με απασχολει (μετα το αν διαλυονται απο την βενζινη και τα προσθετα της) ειναι το κατα ποσο θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν στις συστολες διαστολες ενος τεποζιτου μηχανης. γιατι κι ο πολυεστερας που δοκιμασα δεν χαλαει απο την βενζινη αλλα μολις καλοκαιριασε, και το τεποζιτο διεσταλλη, εγινε τριματα λογω αποκολλησης απο τα τοιχοματα του ρεζερβουαρ...

καταλαβα γιατι το εβαλες.....είναι μια δευτερη λυση από την στανταρ και σιγουρη πλαστικοποιηση. προσφατα ειχα θεμα με το τεποζιτο μου και του εβαλα σταθεροποιητικο σκουριας και νομιζω ότι βρηκα λυση.

motomaniac
12/01/2014, 18:07
καταλαβα γιατι το εβαλες.....είναι μια δευτερη λυση από την στανταρ και σιγουρη πλαστικοποιηση. προσφατα ειχα θεμα με το τεποζιτο μου και του εβαλα σταθεροποιητικο σκουριας και νομιζω ότι βρηκα λυση.

τυπου rustabill?

belo
12/01/2014, 19:10
τυπου rustabill?

ναι ακριβως....δεν βγαζει κομματια πλεον αλλα οπτικα είναι καφετι το εσωτερικο

motomaniac
12/01/2014, 19:46
ναι ακριβως....δεν βγαζει κομματια πλεον αλλα οπτικα είναι καφετι το εσωτερικο

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123071&page=6

motomaniac
24/03/2014, 17:53
http://rustbuster.com.au/pd_slosh_tank_sealer.html