PDA

View Full Version : Bonneville T100



elef
15/03/2012, 14:59
Θα ηθελα την γνωμη σας για το συγκεκριμενο μοντελο...αν βγαζει κανενα προβλημα, την ποιοτητα κατασκευης του κλπ.
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την αγορα του και θελω γνωμες.....

MG-KTiNoS
15/03/2012, 15:20
μια χαρά είναι

(για αυτό που το φτιαξαν)

mikes
15/03/2012, 15:25
και γιατι οχι το SE??? και μονο για τις ζαντες αλλουμινιου το 17αρη τροχο μπροστα και το στροφομετρο αξιζει!
το Τ100 ειναι ακομα πιο retro look!!

Τ100

250013

SESE

250014

και υπαρχει και το απλο μπονεβιλ που ειναι σαν το se χωρις το στροφομετρο και κατι αλλες διακοσμιτικες πινελιες!
(οπως το αναγλυφο λογοτυπο στο ντεποζιτο!)

elef
15/03/2012, 15:47
πανεμορφα και τα τρια...αλλα μονο βλεποντας τα απο κοντα θα καταληξω....πειτε μου σαν πιο ειδικοι απο εμενα, αξιζει η αγορα του? θα μου βγαλει προβληματα?

mikes
15/03/2012, 16:08
αν και ακριβουτσικο η αγορα του αξιζει και με το παραπανω! βεβαια δεν ειναι μηχανακι που θα βαζεις κοντρα με τα χρονομετρα! αλλα ειναι οτι πρεπει για χαλαρες
εκδρομες και ταξιδακια!! ενα μελος απο εδω, η bonnie, ειχε ενα Τ100 το οποιο μετα απο 40φευγα χιλιαδες απροβληματιστα χλμ μαζι του το πουλησε για να παρει.....
.....θραξτον!!! (την cafe racer εκδοχη του μπονεβιλ δλδ) αυτο αν μη τι αλλο σημαινει οτι το μηχανακι ειναι αστερι! για πιο σιγουρη γνωμη στειλτης ενα μνμ η γραψου
στο φορουμ της τριουμφ και ρωτα εκει! εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι μου αρεσε που μου αρεσε πολυ το μηχανακι, μολις το οδηγησα στο moto weekend
τον περασμενο σεπτεμβρη, το ερωτευτηκα!!!!!

Cpt. Haddock
15/03/2012, 16:17
πανεμορφα και τα τρια...αλλα μονο βλεποντας τα απο κοντα θα καταληξω....πειτε μου σαν πιο ειδικοι απο εμενα, αξιζει η αγορα του? θα μου βγαλει προβληματα?

Εαν γνωρίζεις τί είδους μηχανάκι αγοράζεις, αξιζει με τα χίλια. Μετά θα είσαι με μονιμο χαμόγελο

250017

mikes
15/03/2012, 16:30
Εαν γνωρίζεις τί είδους μηχανάκι αγοράζεις, αξιζει με τα χίλια. Μετά θα είσαι με μονιμο χαμόγελο
μη μου πεις.... γι αυτο εβαλες αγγελια τον τιγρη???

elef
15/03/2012, 16:42
Βασικα το εχω ερωτευτει τρελλα...θεωρω οτι εχει δικη του προσωπικοτητα και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα...δεν ειμαι για τρελλα γκαζια και αγριες ταχυτητες....το θελω πιο πολυ για την απολαυση της οδηγησης...ναι ειναι ακριβο για την κατηγορια του και την εποχη που διανυουμε για αυτο και το ψαχνω.

Cpt. Haddock
15/03/2012, 16:51
μη μου πεις.... γι αυτο εβαλες αγγελια τον τιγρη???

Οχι

mikes
15/03/2012, 17:02
Οχι

κριμα! και σου παει πολυ!!!

mikes
15/03/2012, 17:02
Βασικα το εχω ερωτευτει τρελλα...θεωρω οτι εχει δικη του προσωπικοτητα και ξεφευγει απο τα συνηθισμενα...δεν ειμαι για τρελλα γκαζια και αγριες ταχυτητες....το θελω πιο πολυ για την απολαυση της οδηγησης...ναι ειναι ακριβο για την κατηγορια του και την εποχη που διανυουμε για αυτο και το ψαχνω.

ετσι οπως το θετεις, παρτο χωρις να το σκεφτεσαι!!

el_hymador
15/03/2012, 18:46
Warning: Αιρετική τοποθέτηση

H Triumph ως βρετανική εταιρεία μπορεί να έχει δικαιωματικά το αέρα του πιο αυθεντικού, αλλά στην υλοποιήση τα έχει κάνει λίγο σκ@τ@ (κατά τη γνώμη μου πάντα)... μη με παρεξηγείς, το μηχανάκι μια χαρά είναι, απλά σε αυτή την κατηγορία παίζει τεράστιο ρόλο το look και η αίσθηση, τομείς όπου οι "αντιγραφείς" τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα. :D

Αν έχεις πάθει αποκλειστικό κοκομπλόκο με το Bonneville, πάσο, καλά κάνεις, σε καμμία περίπτωση δεν θα απογοητευτείς και εύχομαι βίο ανθόσπαρτο. Αν όμως το κοκομπλόκο σου αφορά στην κατηγορία και όχι στην εταιρεία, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και τις άλλες προτάσεις πριν καταλήξεις.:wave2:

mikes
15/03/2012, 20:07
Warning: Αιρετική τοποθέτηση

αν αναφερεσαι στο w800 εχω διαβαζει οτι ειναι μετριο μηχνανακι με τραγικα αθλια φρενα!! το μπονεβιλ ειναι κλασσεις ανωτερο!!
η αλλη λυση ειναι το moto guzzi V7 classic, πανεμορφο μηχανακι με εξαιρετικη ποιοτητα, αλλα σερνεται!!!

taxydromos
15/03/2012, 20:26
Δες και αυτο....ειναι πιο macho!
scrambler!!
250033

guzzistas
15/03/2012, 23:20
αν αναφερεσαι στο w800 εχω διαβαζει οτι ειναι μετριο μηχνανακι με τραγικα αθλια φρενα!! το μπονεβιλ ειναι κλασσεις ανωτερο!!
η αλλη λυση ειναι το moto guzzi V7 classic, πανεμορφο μηχανακι με εξαιρετικη ποιοτητα, αλλα σερνεται!!!

Εδώ έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με το v7 ΜΙΚΕ.... Τι εννοείς σέρνεται? Το έχεις οδηγήσει και δεν μπόρεσες να πας κάπου με 150? (γιατί πάει). Ή βλέπεις στα χαρακτηριστικά που λέει 48 άλογα και βγάζεις το συμπέρασμα?


Απάντηση στην ερώτηση σου elef, τα πιο πολλά μοντέλα, όπως και το bonneville, υπάρχουν πλέον και σε test ride. Μην ακούς γνώμες από μας τους άρρωστους. Απροβλημάτιστο είναι, look πολύ όμορφο έχει, αν σου αρέσει εμφανισιακά και το κάνεις τσάρκα ΚΑΙ συνεχίζει να σου αρέσει.. καλορίζικο!!!

mikes
16/03/2012, 00:15
Εδώ έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με το v7 ΜΙΚΕ.... Τι εννοείς σέρνεται? Το έχεις οδηγήσει και δεν μπόρεσες να πας κάπου με 150? (γιατί πάει). Ή βλέπεις στα χαρακτηριστικά που λέει 48 άλογα και βγάζεις το συμπέρασμα?


αν αναφερεσαι στο w800 εχω διαβαζει οτι ειναι μετριο μηχνανακι με τραγικα αθλια φρενα!! το μπονεβιλ ειναι κλασσεις ανωτερο!!
η αλλη λυση ειναι το moto guzzi V7 classic, πανεμορφο μηχανακι με εξαιρετικη ποιοτητα, αλλα σερνεται!!!

αν και τωρα που το βλεπω ετσι οπως το εγραψα μοιαζει οντως με δικο μου συμπερασμα, αλλα δεν ειναι!!!

bonnie
16/03/2012, 00:44
δεν ξερω να σου πω για καβασακια κ βε7, ξερω οτι το μηχανακι ειναι απιστευτα ερωτευσιμο... :)
εχεις πμ στο τραιουμφΦορουμ, οτι χρειαστεις τα λεμε εκει! μην επαναλαμβανομεθα κιολα... :smokin:

με το καλο η αγορα, ειναι αγχολυτικο κ θα το γουσταρεις!!

:beer: :beer:

sapila racing
16/03/2012, 09:11
Εμενα απο τα 3 μου αρέσει περισσότερο το Κawasaki, εχει φινίρισμα και ποιότητα που τα άλλα δεν την φτάνουν. δεν εχει τίποτα πλαστικό πάνω του, ακόμα και τα πλαινα καπάκια ειναι μεταλλικά, και ο κινητήρας απο την δεξιά πλευρά είναι πανέμορφος με την κίνηση του εκκεντροφόρου με αξονα και κωνικά γρανάζια.

motomike αυτα που διάβασες για το kawasaki είναι επιεικώς άτοπα, ισως τα διαβασες σε καποιο περιοδικό Triumph. Αν βαλουμε στην εξίσωση οτι τα σημερινά Bonneville συναρμολογούνται στην Ταυλάνδη, ενω το Kawasaki ειναι Japan, ισως παίξει καποιο ρόλο και η καταγωγή.

Το V7 ειναι το πιο μικρό σε διαστάσεις, εχει άξονα, ειναι το πιό ήσυχο της παρέας (πόσο ήσυχο πια? :p ), και ειναι και το μόνο που εχει μείνει πιστό στην παράδοση. Ο κινητήρας του ειναι όπως ηταν απο παλιά, αεροψυκτος διβαλβιδος με ωστήρια κλπ.
Ειναι ομορφο και ποιοτικό, αλλά ειναι κάπως 'λιγο΄σε ποσότητα.

Καβάλησε τα και τα 3 πριν αποφασίσεις. :beer:

chr1s_86
16/03/2012, 12:22
motomike αυτα που διάβασες για το kawasaki είναι επιεικώς άτοπα, ισως τα διαβασες σε καποιο περιοδικό Triumph. Αν βαλουμε στην εξίσωση οτι τα σημερινά Bonneville συναρμολογούνται στην Ταυλάνδη, ενω το Kawasaki ειναι Japan, ισως παίξει καποιο ρόλο και η καταγωγή.




Συμφωνώ, ωστόσο σε W650 που έχω οδηγήσει θα ήθελα λίιιγο πιο δυνατό μπροστινό. Μπορεί βέβαια να έφταιγαν και τα τακάκια ή/και να είναι βελτιωμένο στο 800 :)

christof40
16/03/2012, 12:48
http://www.motorcyclenews.com/MCN/sportXXX/submit/?&parent-page-id=129603 δειτε και αυτο το συγκριτικο.

elef
04/05/2012, 17:22
Εχει παει κανεις ταξιδι με την συγκεκριμενη μηχανη? Πηγαινει ανετα εθνικη η υπαρχει θεμα με τον αερα μιας και ειναι naked....???

πυξιδας990
04/05/2012, 18:06
εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
256808

harris_x
04/05/2012, 20:11
εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
256808
Είσαι σίγουρος ότι πωλείται ακομα;
Έχω την εντύπωση πως το έκοψαν.

doctoras
04/05/2012, 20:26
το έκοψαν(gt1000)εάν το βρείς μονο σε μεταχειρό

όσο για τα υπόλοιπα classic εάν βρεις την ευκαιρία καβάλησε τα και αποφάσισε πιο σου ταιριάζει περισσότερο..
και τα 3 είναι ερωτεύσημα για διαφορετικούς λόγους το καθένα..

bonnie
04/05/2012, 20:30
εκτος απο το βρετανικο καλιτεχνημα και την ιταλιανα ξελογιαστρα,υπαρχει και η αλλη ιταλιανα αγρια γκομενα ονοματι sprotclassic-ducati,με το μοτερ απο το multistrada 1000.νομιζω και αυτο πρεπει να το δεις,ασε που ειναι και το πιο δυνατο.παρε και μια φωτο
256808

μονο μεταχειρισμενο αν βρει....

οσον αφορα τον αερα, μια χαρα ειναι, μην τρελαινεσαι...
το λιβανιζεις αρκετο καιρο, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις τοσο πολυ, μηχανακι ειναι, οχι μεζονετα...

σου εχω στειλει κ μεηλ- απαντηση οσον αφορα την ερωτηση προσφορα στο καταστημα...

elef
05/05/2012, 07:40
μονο μεταχειρισμενο αν βρει....

οσον αφορα τον αερα, μια χαρα ειναι, μην τρελαινεσαι...
το λιβανιζεις αρκετο καιρο, δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις τοσο πολυ, μηχανακι ειναι, οχι μεζονετα...

σου εχω στειλει κ μεηλ- απαντηση οσον αφορα την ερωτηση προσφορα στο καταστημα...

Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση...το λιβανιζω γιατι ειναι αρκετα τα χρηματα που κοστιζει και δεν θα ηθελα να το μετανιωσω αργοτερα, για αυτο ρωταω να μου πει καποιος που εχει εμπειρια καποια πραγματα...δεν ειναι μπλουζακι να το πεταξεις αν δεν σου κανει μετα!!

θα περασω απο κοντα να τα πουμε και καλυτερα!!

doctor_john
06/12/2022, 18:50
Έλα να ξυπνάμε το θέμα να ενημερώσουμε νεαρό φιλο!

Λοιπόν, σοβαρός νεαρός 31 ετών, που μου έχει αποδείξει την αφοσίωση στο συγκεκριμένο και τον ήπιο οδηγικό χαρακτήρα του εδώ και 3! χρόνια
είναι στο παραπέντε να αγοράσει Τ100 (inj) κοντά στα 7000e με ενημερωμένα service book.λπ.

Απλά και όμορφα αν θα προτιμούσατε Τ120 στα 9000ε και γιατί ή αν έχετε αντιρρήσεις για το συγκεκριμένο.

Η ερώτηση απευθύνεται σε κατόχους. Ευχαριστώ!