PDA

View Full Version : Θορυβος και συμπλεκτης



RocknRollas
15/03/2012, 18:26
Καλησπερα σας!

Θελω την αποψη σας!
Προσφατα παρατηρησα οτι οταν βαζω μπρος και εχω νεκρα,ακουγεται ενας θορυβος..ενα χρρρ χρρρ χρρρ (ειμαι πολυ κατατοπιστικος ε???)
Οταν ομως παταω τον συμπλεκτη σταματαει αυτος ο θορυβος.Βασικα,ισα που ακουμπαω τον συμπλεκτη και σταματαει ο θορυβος.
Εγω πιστευω οτι ειναι καμπανα.Θα το λυσω το συντομοτερο δυνατο για να δω τι γινεται ακριβως,απλα ρωταω και εδω για να μου πειτε και σεις καμια ιδεα,να εχω στο νου μου να τσεκαρω οταν το λυσω.
Η μηχανη ειναι yamaha fzr 250 exup.

Επισης αλλη μια ερωτηση.
Οταν ειναι κρυα η μηχανη και βαζω μπρος το ρελαντι ακουγεται νορμαλ.καπου στις 1600 στροφες θα ειναι λογικα.αμα το δουλεψω για ενα τεταρτο σε νορμαλ ρυθμους και μετα βαλω νεκρα το ρελαντι ακουγεται ανεβασμενο.
Το καταλαβαινω να ανεβαινει το ρελαντι οταν κανεις αρκετα χιλιομετρα,αλλα και με μολις ενα τεταρτο λειτουργιας ειναι λογικο να ανεβαινει αισθητα?

KAGOURO
15/03/2012, 21:00
Για το πρώτο σκέλος εκτιμώ καμπάνα ! Για το δεύτερο αν δεν απατώμαι είσαι καρμπυρατεράτος με τσοκ ?

RocknRollas
16/03/2012, 01:13
Σωστα φιλε μου.καρπυρατερ με τσοκ ειναι η μηχανη.Και μου φαινεται λογικο μετα απο χιλιομετρα να εχει μαζεψει βενζινη η φουσκα αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι λογικο να γινεται αυτο το πραγμα με λιγη ωρα λειτουργιας.

OldMan
16/03/2012, 11:55
να εχει μαζεψει βενζινη η φουσκα
???? :confused:

RocknRollas
16/03/2012, 12:33
Δεν ισχυει κατι τετοιο?
Εχω την εντυπωση πως στα καρπυρατερ υποπιεσης μπορει να μαζευεται βενζινη μετα απο αρκετη ωρα λειτουργιας οποτε λογικα μετα να εχει ανεβασμενο ρελαντι.
οχι φουσκα.μεμβρανη ηθελα να γραψω.

DoctoR_k6
16/03/2012, 12:37
Βαλε αυτι στην καμπανα να δεις αν σταματαει οταν πατας συμπλεκτη κ πιθανο να ειναι η καμπανα...(Αληθεια η μανετα ειναι σφιγμενη??:a13:)

RocknRollas
16/03/2012, 12:50
Βαλε αυτι στην καμπανα να δεις αν σταματαει οταν πατας συμπλεκτη κ πιθανο να ειναι η καμπανα...(Αληθεια η μανετα ειναι σφιγμενη??:a13:)


εχει λιγο μποσικα στην αρχη η συμπλεκτης.ενα εκατοστο περιπου.δεν πιανει απο την αρχη.με το που αρχιζει να πιανει ο συμπλεκτης τοτε σταματαει και ο θορυβος που ακουγεται.

παντως δε νομιζω να καταλαβω αν σταματαει η καμπανα οταν παταω τον συμπλεκτη.δεν εχω ιδιατερη εμπειρια..

OldMan
19/03/2012, 10:29
Εχω την εντυπωση πως στα καρπυρατερ υποπιεσης μπορει να μαζευεται βενζινη μετα απο αρκετη ωρα λειτουργιας οποτε λογικα μετα να εχει ανεβασμενο ρελαντι.
Μόνο αν είναι τρύπια, αλλά θα το είχες καταλάβει από την (μη) απόκριση του γκαζιού...

chr1s_86
21/03/2012, 17:49
Επισης αλλη μια ερωτηση.
Οταν ειναι κρυα η μηχανη και βαζω μπρος το ρελαντι ακουγεται νορμαλ.καπου στις 1600 στροφες θα ειναι λογικα.αμα το δουλεψω για ενα τεταρτο σε νορμαλ ρυθμους και μετα βαλω νεκρα το ρελαντι ακουγεται ανεβασμενο.

Μήπως παίρνει αέρα από κάπου; πχ εισαγωγές καρμπ;