PDA

View Full Version : Κατάργηση συστήματος υποπίεσης σε καρμπυρατέρ.



Ζεύκας
15/03/2012, 21:27
Έστω ότι έχουμε μονοκύλινδρο εξακοσάρι με καρμπυρατέρ υποπίεσης και θέλουμε να
καταργήσουμε την υποπίεση για καλύτερη απόκριση στο γκάζι στις χαμηλομεσαίες.

Γίνεται;
οκ θα καταργήσουμε το σωληνάκι της υποπίεσης, θα φράξουμε τα ακροφύσια και
θα φροντίζουμε να έχουμε πάντα κλειστή τη παροχή της βενζίνης όταν το μοτέρ δεν λειτουργεί.

Χρειάζεται τίποτα άλλο για να γίνει η θεωρία πράξη;

Lioulios
15/03/2012, 21:34
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ,αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

vaska
15/03/2012, 21:52
Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η υποπίεση βοηθούσε στο να έχουμε το έξτρα μείγμα που χρειάζεται στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού, πιο γρήγορα. Δεν είναι έτσι???? Κι αν τελικά έχω δίκιο μάλλον χειρότερη απόκριση στο γκάζι θα έχεις.

Ή είμαι ντιπ άσχετος (παίζει σοβαρά αυτό).

byron
15/03/2012, 21:56
Έστω ότι έχουμε μονοκύλινδρο εξακοσάρι με καρμπυρατέρ υποπίεσης και θέλουμε να
καταργήσουμε την υποπίεση για καλύτερη απόκριση στο γκάζι στις χαμηλομεσαίες.

Γίνεται;
οκ θα καταργήσουμε το σωληνάκι της υποπίεσης, θα φράξουμε τα ακροφύσια και
θα φροντίζουμε να έχουμε πάντα κλειστή τη παροχή της βενζίνης όταν το μοτέρ δεν λειτουργεί.

Χρειάζεται τίποτα άλλο για να γίνει η θεωρία πράξη;

Εννοείς ένα carb οτι έχει το μηχανάκι και αυτό είναι υποπίεσης, ή δύο carb με το ένα μηχανικό και το άλλο υποπίεσης?:confused:

daz
15/03/2012, 22:36
Μέχρι τώρα νόμιζα ότι η υποπίεση βοηθούσε στο να έχουμε το έξτρα μείγμα που χρειάζεται στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού, πιο γρήγορα. Δεν είναι έτσι???? Κι αν τελικά έχω δίκιο μάλλον χειρότερη απόκριση στο γκάζι θα έχεις.

Ή είμαι ντιπ άσχετος (παίζει σοβαρά αυτό).

Όχι Βασίλη. Είναι δυο διαφορετικές φιλοσοφίες ελέγχου του slide. Στο μεν ανοίγει μηχανικά με το άνοιγμα του γκαζιού στο δε με την υποπίεση. Στο μηχανικό η ντίζα του γκαζιού είναι συνδεμένη με το slide στο υποπίεσης είναι συνδεδεμένη με μια πεταλούδα κάτω από αυτό. Όταν η πεταλούδα ανοίξει δημιουργείται υποπίεση απ' τον θάλαμο.

Η διαφορα στην απόδοση είναι πως στα μηχανικά έχεις πιο άμεση απόκριση αλλά έλλειψη προοδευτικότητας ενώ στα υποπίεσης πιο ομαλή λειτουργία ακόμα και στο πλήρες άνοιγμα του γκαζιού.

Μπάμπη δεν ξέρω αν γίνεται (μάλλον όχι) αλλά fcr δεν πρόκειται να γίνει.

daz
15/03/2012, 22:39
οκ θα καταργήσουμε το σωληνάκι της υποπίεσης, θα φράξουμε τα ακροφύσια και
θα φροντίζουμε να έχουμε πάντα κλειστή τη παροχή της βενζίνης όταν το μοτέρ δεν λειτουργεί.

Χρειάζεται τίποτα άλλο για να γίνει η θεωρία πράξη;

Πως θα ανοίγει το slide?

Δες παραπάνω.

Gi_4ce
15/03/2012, 23:43
Χωρίς μηχανικό κάρμπ, δεν παίζει να δουλέψει χωρίς υποπίεση...

sapila racing
16/03/2012, 08:40
Χωρίς μηχανικό κάρμπ, δεν παίζει να δουλέψει χωρίς υποπίεση...

Ακριβώς έτσι.

Lio
16/03/2012, 11:02
.....
οκ θα καταργήσουμε το σωληνάκι της υποπίεσης, θα φράξουμε τα ακροφύσια και
θα φροντίζουμε να έχουμε πάντα κλειστή τη παροχή της βενζίνης όταν το μοτέρ δεν λειτουργεί.

Χρειάζεται τίποτα άλλο για να γίνει η θεωρία πράξη;

Μαλλον μπερδευεις το καρμπυρατερ υποπιεσης με τον διακοπτη βενζινης υποπιεσης.
Το καρμπυρατερ υποπιεσης ειναι οπως το περιεγραψε ο daz και δεν εχει κανενα εξωτερικο σωληνακι υποπιεσης.
Ο διακοπτης βενζινης ειναι για να κλεινει τη βενζινη αυτοματα οταν το μοτερ σβηνει. Δεν εχει καμμια επιδραση στην αποδοση..

OldMan
16/03/2012, 12:06
Σαν πολύ ευγενικά δεν μιλάτε σε κάποιον που δεν ξέρει τις διαφορές μεταξύ μηχανικού και CV και θέλει να φράξει σωληνάκια για καλύτερη απόκριση στο γκάζι στις χαμηλομεσαίες...??? :smokin:



Αιντε που σας έπιασε το πολιτικώς ορθόν Παρασκευιάτικα...:yuck:

Πολυμήχανος
16/03/2012, 12:19
Ντάξει εννοεί προφανώς το αυτόματο άνοιγμα της βενζίνης (που δουλεύει με υποπίεση) και όχι το καρμπυρατέρ.

Ναι γίνεται αυτό που λες, και μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις συνιστάται από την εταιρία για χρήση τέρμα γκάζι (π.χ. στο racing kit κάποιων μοτοσυκλετών).

Μετά όμως θα πρέπει να έχεις το νού σου, να κλείνεις ανοίγεις την κάνουλα χειροκίνητα. Διαφορετικά, μία στο τόσο να μην κλείσει τέλεια το φλοτέρ στο κάρμπ, την άλλη μέρα το μοτέρ θα έχει γεμίσει βενζίνη.

Για κατάργηση της υποπίεσης στο καρμπυρατέρ (που είναι άλλο πράγμα από αυτό που λές αλλά στα γράφω κι αυτά just in case), δλδ να το μετατρέψεις σε μηχανικό, πρέπει να κάνεις τόσο εκτεταμένες μετατροπές που δεν νομίζω ότι αξίζει πέραν μαζοχιστικών τάσεων ή πειραματισμού για τον πειραματισμό και μόνο. Συγκεκριμένα πρέπει να αφαιρέσεις το σύστημα του slide με την μεμβράνη, να προσαρτήσεις άκρη ντιζας γκαζιού που η ντίζα να τραβάει το slide και επιπλέον να αφαιρέσεις τελείως και την πεταλούδα. Με όλες αυτές τις αφαιρέσεις, πρέπει να ταπώσεις ότι μείνει ανοικτό (π.χ. δίοδοι που πήγαιναν στον χώρο πίσω από την μεμβράνη του slide). Με αυτά και με αυτά, θα αποκτήσεις ένα καρμπ, που στην καλύτερη περίπτωση θα αρπάζει αμέσως από κάποιες στροφές και πάνω, αλλά θα σβήνει πανηγυρικά αν ανοίγεις το γκάζι απότομα από ρελαντύ ή χαμηλές στροφές. Στην χειρότερη δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά και πουθενά.

OldMan
16/03/2012, 12:23
θα σβήνει πανηγυρικά αν ανοίγεις το γκάζι απότομα από ρελαντύ ή χαμηλές στροφές.
Μα θα βάλει αντλία επιτάχυνσης και θα ανοίξει τρύπες εμπλουτισμού του μίγματος ακριβώς κατω από την πεταλούδα...
(piece of cake..) :wave2:

Πολυμήχανος
16/03/2012, 12:24
Μα θα βάλει αντλία επιτάχυνσης και θα ανοίξει τρύπες εμπλουτισμού του μίγματος ακριβώς κατω από την πεταλούδα...
(piece of cake..) :wave2:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ζεύκας, σόρρυ αλλά ας πρόσεχες βρε πουλάκι μου...

Lio
16/03/2012, 13:03
Μα θα βάλει αντλία επιτάχυνσης και θα ανοίξει τρύπες εμπλουτισμού του μίγματος ακριβώς κατω από την πεταλούδα...
(piece of cake..) :wave2:

Ακομη, θα κοψει το πισω μερος του σλαιντ υπο γωνια, θα φρεζαρει το σωμα του καρμπ για να κατεβαινει το σλαιντ πιο χαμηλα και θα βαλει και βιδακι στοπ για να ρυθμιζει το ρελαντι...
(another piece of cake)...

Ζεύκας
16/03/2012, 15:06
Σαν πολύ ευγενικά δεν μιλάτε σε κάποιον που δεν ξέρει τις διαφορές μεταξύ μηχανικού και CV και θέλει να φράξει σωληνάκια για καλύτερη απόκριση στο γκάζι στις χαμηλομεσαίες...??? :smokin:



Αιντε που σας έπιασε το πολιτικώς ορθόν Παρασκευιάτικα...:yuck:

Πρώτον στον Ζεύκα απευθύνεις το λόγο ή του απαντάς με σεβασμό. (μπουχαχαχαχ)


Δεύτερον για να τελειώνουμε, τα Mikuni BST40ss http://dr650.zenseeker.net/Carburetor.htm
είναι μηχανικά ή υποπίεσης;

Gi_4ce
16/03/2012, 15:11
Υποπίεσης.

Ζεύκας
16/03/2012, 15:14
Οκ τέλος. θενκς Τάσος

Gi_4ce
16/03/2012, 15:18
Θα μου το δώσεις μια βόλτα όταν το φτιάξεις και είμαστε οκ!

:D

Ζεύκας
16/03/2012, 15:41
Μανούλα μου θεωρητικά τα λέω όλα αυτά.

Άμα πάω να πιάσω το καρμπυρατέρ να το σκαλίσω θα κάνει χαρακίρι με τη βελόνα του χαχαχαχ

DimChios
16/03/2012, 15:50
Σαν πολύ ευγενικά δεν μιλάτε σε κάποιον που δεν ξέρει τις διαφορές μεταξύ μηχανικού και CV και θέλει να φράξει σωληνάκια για καλύτερη απόκριση στο γκάζι στις χαμηλομεσαίες...??? :smokin:



Αιντε που σας έπιασε το πολιτικώς ορθόν Παρασκευιάτικα...:yuck:




ΜΠΑΜΠΗ, ΕΙΣΑΙ ΝΤΙΠ ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ????????

:a1::a24:











καλυτερα ετσι θείο?

vagmakr
17/03/2012, 11:41
Για βελτιωση του dr 650 σου προτεινω τα εξης

1.Τροχισμα - κατεβασμα των ατελειων του λαιμου της εξατμισης (με φρεζοδραπανο και ειδικη φρεζουλα)
250161
Δες εικονα.

2. Ανοιγμα στο καρμπ και κεντρικο ζικλερ 145 (δυο νουμερα επανω) αν εχεις ανοιχτο τελικο ή 142.5 (αν εχεις μαμα τελικο)
3.Κατεβασμα μια θεση την ασφαλεια στην βελονα του καρμπ.
4. Τρυπιμα στο Slide του καρμπ με μια τρυπα ιση σε μεγεθος και αντιδιαμετρικα με την τρυπα που ηδη εχει (καλυτερη αποκριση)
5.Βαλσιμο του "ρουθουνιου" απο το φιτροκουτι και φιλτρο kN ή αν θελεις το μαμα ανοιγμα της τρυπας του "ρουθουνιου" σε διπλασιο εμβαδον.

6.Μπροστινο γραναζι 14αρι.

Τα 2 εως 5 γινονται πακετο.
Το 1 και το 6 μπορεις να το κανεις ξεχωριστα.

Την ιδια συνταγη εχω κανει σε 2 dr και πετανε, νομιζεις οτι εχεις καβαλησει αλλο μοτο, μετρημενα περνανε για λιγο το XTX 660 μαμα.

Χαιρετισμους

sotpag
17/03/2012, 17:32
ρε Ζευκα αν θες γρήγορη απόκριση πάντως μπορείς να κανει μια τρύπα στο καπάκι του της υποπίεσης και με ένα σωληνάκι στο στόμα να ρουφάς ....

θα δεις εξαιρετικά αποτελέσματα αρκεί να μην σου φύγει από το στόμα





(πως το κάνω και γράφω όλο μλκς δεν ξέρω)

jimmis5
17/03/2012, 18:04
(πως το κάνω και γράφω όλο μλκς δεν ξέρω)
Απλα δεν εχεις καμια σχεση με μηχανακια ενας σκουτερακιας εισαι τωρα πια :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

tom kissas
01/10/2012, 16:38
ποτε δεν ειναι αργα για να γραψει κανεις στο μοτο!
Λοιπον σε μια συζητηση με τον θειο μου του ειπα για πλακα ''θα κανεις το υποπιεσης μηχανικο?'' Σε ενα καρμπ απο yamaha sr 250 που σκιστηκε η μεμβρανη υποπιεσης . Την αλλη μερα το πρωι με φωναξε και αρχισε να μου λεει να δοκιμασουμε πρωτα σε ενα keihin που εχει για πλακα, στην αρχη λεγαμε απλα τριπα στο slide για ντιζα και βγαλσιμο την πεταλουδα, αργοτερα σκεφτηκαμε να κρατισουμε το slide με την βελονα ανοιχτο και να παιξουμε με την πεταλουδα.
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΑΚΟΜΑ
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ