PDA

View Full Version : ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ !!!!



takis-kk
16/03/2012, 16:48
Aναμνήσεις για τους παλαιότερους, γνωριμία για τους νέους.

Είναι 120 δίσκοι 78 στροφών, Eλληνικοί!!!!.

Αν θέλετε να ακούσετε τα τραγούδια,κάντε κλικ στον τίτλο κάτω από την ετικέτα του δίσκου.
Αν θέλετε να τα κρατήσετε,σημαδέψτε (κάνετε Bookmark) την παρακάτω ιστοσελίδα ή "κατεβάστε" τα τραγούδια ένα - ένα με ένα σχετικό πρόγραμμα, πχ τον Download Helper τουMozzila Firefox.
Ο συλλέκτης, μας προειδοποιεί ότι κάποιοι δίσκοι δεν είναι σε καλή κατάσταση και κάνουν σκράτς,πράγμα αναμενόμενο για δίσκους 70 και 80 ετών και δεν μειώνει την αξία τους !!!

Very old hellenic song memories . . . . . .


Όλα αυτά θα τα βρείτε εδώ:
http://78records.cdbpdx.com/Greek/

motor12
18/03/2012, 18:33
αξίζει να ακουσουμε και κάτι διαφορετικό
μπράβο

sv9cvk
18/03/2012, 22:37
Εχει αρκετα και σπανια 45αρια τα οποια θα τα ηθελα να ειχα μερικα να συμπληρωσω το juke box μου που εχει μεινει μισογεματο!!!:(

Πολυ καλο λινκ !!!:beer:

sergiosm
19/03/2012, 00:02
:beer::beer::beer:

ΧΟΥΦΤΑΛ
19/03/2012, 00:15
:a49::a49::beer:

takis-kk
19/03/2012, 07:11
Εχει αρκετα και σπανια 45αρια τα οποια θα τα ηθελα να ειχα μερικα να συμπληρωσω το juke box μου που εχει μεινει μισογεματο!!!:(

Πολυ καλο λινκ !!!:beer:

Δεν είναι 45αρια ! Καμία σχέση με βυνίλιο..
Πρόκειται για μεγάλους σκληρούς δίσκους 78 στροφών που "παίζονταν" σε γραμμόφωνα με σιδερένια βελόνα...
Πίτσιρίκος πρόλαβα στο σπίτι του παππού μου να το δω εν λειτουργεία , όπως και μεγάλη συλλογή δίσκων που όμως χάθηκαν..
Μιλάμε για περίπου 80 -100 χρόνια πίσω.
Αν εξαιρέσεις τα γλυκανάλατα ερωτικά τραγούδια του στύλ "πεθαίνω απο έρωτα -μόλις είδα την καλτσοδέτα σου" που και αυτά έχουν την αξία τους γιατί δείχνουν τα ήθη της εποχής, στη συλλογή υπάρχουν ρεμπέτικα στις πρώτες εκτελέσεις όπως και κρητικές μαντινάδες ακόμη και ορχηστρικά.
Παρουσιάζουν πιστεύω ενδιαφέρον για τους μουσικούς της παρέας μας απο την αποψη των οργάνων που χρησιμοποιούνται..
Ο συλλέκτης δεν γνωρίζει Ελληνικά και γιαυτό ζητά βοήθεια στη μετάφρασή τους..
Χθές είχα επίσκεψη απο τους γονείς μου (84 & 85 χρονών σήμερα ) και πίνοντας το ουζάκι μας ακούγαμε μουσικές που κι αυτοί είχαν να ακούσουν όχι απο τα νεανικά αλλά τα παιδικά τους χρόνια..

nikos_abel
19/03/2012, 08:13
Δεν είναι 45αρια ! Καμία σχέση με βυνίλιο..
Πρόκειται για μεγάλους σκληρούς δίσκους 78 στροφών που "παίζονταν" σε γραμμόφωνα με σιδερένια βελόνα...

Είναι οι λεγόμενες "πλάκες γραμμοφώνου" από τις οποίες προέκυψε και η έκφραση "σπάω πλάκα" στα γλέντια.

Κάπου έχω ένα πικάπ παλιό έπιπλο που έπαιζε και 78ρες πλάκες (είχα πεντέξι), αλλά και κάτι 16 στροφών :hypnotize που ποτέ δεν βρήκα δίσκο για να δοκιμάσω.
Μόνο κάτι candlemass έβαζα για να ακουστούν πιο σατανικά :lol:

sv9cvk
19/03/2012, 13:42
Δεν είναι 45αρια ! Καμία σχέση με βυνίλιο..
Πρόκειται για μεγάλους σκληρούς δίσκους 78 στροφών ................................................παιδικά τους χρόνια..

Ναι δικιο εχεις ! Δεν το ειχα προσεξει!!
:beer: